discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#701 Re: discus herniae

Post by JanuaryJones »

tovarish wrote:
JanuaryJones wrote:Jel neko pokušao AKP (plazma) inekcijama tretirati dh?
Moze li kratki opis tog tretmana?
Jedan je tretman plazmom bogatom trombocitima (centrifugira se iz vlastite krvi) a drugi orthokin tretman (isto se centrifugira iz vlastite krvi i zagrijava na 37 C). Ovaj prvi se radi u Americi, ima dobre rezultate (PRP - platelet rich plasma) a ovaj drugi rade kod nas sam u Agramu.

Uzmu ti krv, naprave pripravak inekcije i primiš 5-6 inekcija direktno u oštećeni disk radi obnavljanja.
User avatar
tovarish
Posts: 3508
Joined: 26/05/2008 23:57

#702 Re: discus herniae

Post by tovarish »

JanuaryJones wrote:
tovarish wrote:
JanuaryJones wrote:Jel neko pokušao AKP (plazma) inekcijama tretirati dh?
Moze li kratki opis tog tretmana?
Jedan je tretman plazmom bogatom trombocitima (centrifugira se iz vlastite krvi) a drugi orthokin tretman (isto se centrifugira iz vlastite krvi i zagrijava na 37 C). Ovaj prvi se radi u Americi, ima dobre rezultate (PRP - platelet rich plasma) a ovaj drugi rade kod nas sam u Agramu.

Uzmu ti krv, naprave pripravak inekcije i primiš 5-6 inekcija direktno u oštećeni disk radi obnavljanja.
Malo sam guglo i u srbiji ima dosta klinika koje to rade,cak i oba tretmana.

Koja je cijena orthokina kod nas?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#703 Re: discus herniae

Post by JanuaryJones »

tovarish wrote:
Malo sam guglo i u srbiji ima dosta klinika koje to rade,cak i oba tretmana.

Koja je cijena orthokina kod nas?
Evo i mi prikupljamo informacije jer smo krenuli u borbu protiv operacije :D U regionu je cijena čitavog tretmana oko 1000 EUR.
User avatar
tovarish
Posts: 3508
Joined: 26/05/2008 23:57

#704 Re: discus herniae

Post by tovarish »

JanuaryJones wrote:
tovarish wrote:
Malo sam guglo i u srbiji ima dosta klinika koje to rade,cak i oba tretmana.

Koja je cijena orthokina kod nas?
Evo i mi prikupljamo informacije jer smo krenuli u borbu protiv operacije :D U regionu je cijena čitavog tretmana oko 1000 EUR.
:thumbup:

sretno i javi rezultate
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#705 Re: discus herniae

Post by Dozer »

JanuaryJones wrote:
tovarish wrote:
JanuaryJones wrote:Jel neko pokušao AKP (plazma) inekcijama tretirati dh?
Moze li kratki opis tog tretmana?
Jedan je tretman plazmom bogatom trombocitima (centrifugira se iz vlastite krvi) a drugi orthokin tretman (isto se centrifugira iz vlastite krvi i zagrijava na 37 C). Ovaj prvi se radi u Americi, ima dobre rezultate (PRP - platelet rich plasma) a ovaj drugi rade kod nas sam u Agramu.

Uzmu ti krv, naprave pripravak inekcije i primiš 5-6 inekcija direktno u oštećeni disk radi obnavljanja.
Lijepo ovo izgleda i zvuci, ali - da li rijesava realni mehanicki problem?

Odnosno - da li ovo samo obnavlja disk, ili ga na neki nacin i ucvrscuje i fiksira, nesto poput DiscoGel tretmana?
Jer, ako se radi o tome da se samo obnavlja oblik i struktura diska, a bez ucvrscavanja koje bi sprijecilo ponovnu kompresiju prsljenova i njegovo ispupcenje, dzaba se kreci.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#706 Re: discus herniae

Post by JanuaryJones »

Dozer wrote: Odnosno - da li ovo samo obnavlja disk, ili ga na neki nacin i ucvrscuje i fiksira, nesto poput DiscoGel tretmana?
Jer, ako se radi o tome da se samo obnavlja oblik i struktura diska, a bez ucvrscavanja koje bi sprijecilo ponovnu kompresiju prsljenova i njegovo ispupcenje, dzaba se kreci.
Vidi, ne znam. Čitam, istražujem. Istraživanja tvrde regeneraciju diska, koliko i u kojoj mjeri ne znam.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#707 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Pazite nesto...

Degeneracija diska, tj. njegovo ispupcenje i hernija se nisu desili i ne desavaju se radi samog diska, tj. njegove slabosti, tako da disk nikada stvarni problem.
To se UVIJEK desava radi mehanickog uticaja, a taj mehanicki uticaj se moze desiti na 2 nacina:
1. Nekom povrijedom (pad, udarac, lom, itd.), i
2. Slijeganjem prsljenova kicme po vertikali, sto dovodi do zbijanja diska izmedju prsljenova, zatim i njegovom ispupcavanju, i na kraju hernije.

Dakle - disk sam po sebi nikada nije problem. Problem kod DH su uvijek vanjski uzrocnici.

Iz tog razloga i pitam sta se dobije ovim tretmanom (nisam istrazivao). Ako je taj tretman na fonu DiskoGel tretmana, kojim se disk zapravo ne regenerise, nego se samo ucvrsti i fiksira nekakvom masom koja se u njega ubrizga, to je onda mozda i OK.
Medjutim, ako ovaj tretman regenerise disk u smislu da mu vrati njegovu strukturu i ovojnicu u prethodno prirodno stanje, a pri cemu vanjski uzrocni problem ostaje isti (to ja najcesce vetikalno slijeganje kicme), onda se dzaba kreci, tj. dzaba taj zahvat jer problem zapravo nije rijesen.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#708 Re: discus herniae

Post by otherside »

Dozer wrote:Pazite nesto...

Degeneracija diska, tj. njegovo ispupcenje i hernija se nisu desili i ne desavaju se radi samog diska, tj. njegove slabosti, tako da disk nikada stvarni problem.
To se UVIJEK desava radi mehanickog uticaja, a taj mehanicki uticaj se moze desiti na 2 nacina:
1. Nekom povrijedom (pad, udarac, lom, itd.), i
2. Slijeganjem prsljenova kicme po vertikali, sto dovodi do zbijanja diska izmedju prsljenova, zatim i njegovom ispupcavanju, i na kraju hernije.

Dakle - disk sam po sebi nikada nije problem. Problem kod DH su uvijek vanjski uzrocnici.

Iz tog razloga i pitam sta se dobije ovim tretmanom (nisam istrazivao). Ako je taj tretman na fonu DiskoGel tretmana, kojim se disk zapravo ne regenerise, nego se samo ucvrsti i fiksira nekakvom masom koja se u njega ubrizga, to je onda mozda i OK.
Medjutim, ako ovaj tretman regenerise disk u smislu da mu vrati njegovu strukturu i ovojnicu u prethodno prirodno stanje, a pri cemu vanjski uzrocni problem ostaje isti (to ja najcesce vetikalno slijeganje kicme), onda se dzaba kreci, tj. dzaba taj zahvat jer problem zapravo nije rijesen.
ovo nije istina. bubrenje i pucanje vanjskog dijela diska je uslov za nastanak HD. obrati paznju na pocetak videa.
https://www.spine-health.com/video/herniated-disc-video
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#709 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Pa obrati ti paznju :)

Upravo ti se tu i prikazuje ovo sto sam napisao - do pucanja diska dolazi radi mehanickog vertikalnog pritiska prsljenova na njega.
A do slijeganja prsljenova po vertikali najcesce dolazi radi slabljenja ledjnih misica oko kicme, kao i stomacnih misica koji nose vecinu tezine naseg tijela i bez kojih bismo bili prakticno nepokretni.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#710 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

tovarish wrote:Da malo ozivim temu,a i da podnesem izvjestaj o ucinku banje i mojim daljim tretmanima.Znaci banja = 0 poena,bas kako je ovdjeti receno.

U medjuvremenu sam odradio i EMNG i rezultati su losi,pogotovo za lijevu nogu na kojoj su misici butine manji za 4 cm u odnosu na desnu nogu.

Iaoko sam uzimao razne lijekove,kako prirodne tako i farmaceutske,sad sam se vise bazirao na ove prirodne.

Vitamin C 500mg 1x dnevno
Kurkumin 500mg 2x dnevno
Omega 3 2x dnevno
Nobelov Glukozamin,Kondroitin i MSM 2x dnevno
Pronerv 1x dnevno

U ponedjeljak sam bio kod neurohirurga na kontroli i sada mi predlaze operaciju,posto dosadasnje metode nisu dale rezultata, ali smo dogovorili da konacnu odluku ostavimo za septembar,a da ja u medjuvremenu probam sa alternativama.

Tako da sam jucer krenuo i sa DTK kod Al Tawila.Dobio sam jos dvije sedmice bolovanja i dosao u Sarajevo,tako da imam fore za 5 tretman.

Kao sto je i receno,cijena je 80 km po tretmanu.Sa sobom sam imao bruku nalaza,tako da je djevojka koja radi na o DTK samo konsultovala njihovog neurologa i on je aminovao terapiju.

Tretman je poceo sa ultrazvukom koji ima za cilj da ugrije dio ledja koja ce biti tretirana.Nakon toga ide razvlacenje i traje 30 minuta. Ono bi trebalo poceti silom koja je 40% od pacijentove tezine i do kraja terapije rasti na 60%.Ipak,kod mene je krenula sa manjim procentom,tj. 35kg umjesto 50-tak koliko je trebalo.

Nakon razvlacenja,odlezao sam par minuta i to je bilo to.

Sam postupak nije bio bolan,ali kod ustajanja malo su ledja reagovala.Iaoko vidno sepam,prvih nekoliko koraka bilo je prakticno savrseno.Ali,sepanje se ubrzo vratilo,a i bilo je manjih bolova tokom dana.Ipak,noc je prosla bez problema,iako sam popio jedan apaurin za svaki slucaj.

U ponedjeljak nastavljamo,pa cemo vidjeti rezultate.

Inace, savjetovano mi je od te djevojke da prvo odradim 5 tretmana,pa da onda ako bude efekta onda nastavimo.Inace,djevojka koja tamo radi je jako ljubazna i profesionalna,sto je za svaku pohvalu.

Inace, sa radom DTK u Sarajevu je pocela i neka firma iz Lukavca,a kod njih je tretman 50km,mada oni predlazu 10 do 20 terapija,sto garant znaci il da rade sa manjim silama il su im tretmani kraci.Ako neko njih proba,nek javi iskustva.

Eto toliko hernijasi.Pozdrav svima
Kako prođe sa ovim DTK, je li bolje išta?
User avatar
tovarish
Posts: 3508
Joined: 26/05/2008 23:57

#711 Re: discus herniae

Post by tovarish »

stetoskop wrote:
tovarish wrote:Da malo ozivim temu,a i da podnesem izvjestaj o ucinku banje i mojim daljim tretmanima.Znaci banja = 0 poena,bas kako je ovdjeti receno.

U medjuvremenu sam odradio i EMNG i rezultati su losi,pogotovo za lijevu nogu na kojoj su misici butine manji za 4 cm u odnosu na desnu nogu.

Iaoko sam uzimao razne lijekove,kako prirodne tako i farmaceutske,sad sam se vise bazirao na ove prirodne.

Vitamin C 500mg 1x dnevno
Kurkumin 500mg 2x dnevno
Omega 3 2x dnevno
Nobelov Glukozamin,Kondroitin i MSM 2x dnevno
Pronerv 1x dnevno

U ponedjeljak sam bio kod neurohirurga na kontroli i sada mi predlaze operaciju,posto dosadasnje metode nisu dale rezultata, ali smo dogovorili da konacnu odluku ostavimo za septembar,a da ja u medjuvremenu probam sa alternativama.

Tako da sam jucer krenuo i sa DTK kod Al Tawila.Dobio sam jos dvije sedmice bolovanja i dosao u Sarajevo,tako da imam fore za 5 tretman.

Kao sto je i receno,cijena je 80 km po tretmanu.Sa sobom sam imao bruku nalaza,tako da je djevojka koja radi na o DTK samo konsultovala njihovog neurologa i on je aminovao terapiju.

Tretman je poceo sa ultrazvukom koji ima za cilj da ugrije dio ledja koja ce biti tretirana.Nakon toga ide razvlacenje i traje 30 minuta. Ono bi trebalo poceti silom koja je 40% od pacijentove tezine i do kraja terapije rasti na 60%.Ipak,kod mene je krenula sa manjim procentom,tj. 35kg umjesto 50-tak koliko je trebalo.

Nakon razvlacenja,odlezao sam par minuta i to je bilo to.

Sam postupak nije bio bolan,ali kod ustajanja malo su ledja reagovala.Iaoko vidno sepam,prvih nekoliko koraka bilo je prakticno savrseno.Ali,sepanje se ubrzo vratilo,a i bilo je manjih bolova tokom dana.Ipak,noc je prosla bez problema,iako sam popio jedan apaurin za svaki slucaj.

U ponedjeljak nastavljamo,pa cemo vidjeti rezultate.

Inace, savjetovano mi je od te djevojke da prvo odradim 5 tretmana,pa da onda ako bude efekta onda nastavimo.Inace,djevojka koja tamo radi je jako ljubazna i profesionalna,sto je za svaku pohvalu.

Inace, sa radom DTK u Sarajevu je pocela i neka firma iz Lukavca,a kod njih je tretman 50km,mada oni predlazu 10 do 20 terapija,sto garant znaci il da rade sa manjim silama il su im tretmani kraci.Ako neko njih proba,nek javi iskustva.

Eto toliko hernijasi.Pozdrav svima
Kako prođe sa ovim DTK, je li bolje išta?
Odradio 5 tretmana,pa cu u julu nastaviti.Jeste nesto bolje,al' sam ocekivao bolje rezultate.Javim se kad odradim i preostalih 5 tretmana,da podnesem izvjestaj.
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#712 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Ee raja godi li vama ova vrućina meni super kad me podje zigati ja samo malo suncam ledja i bolovi prestanu
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#713 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Ma ne godi!
Jučer plivao i odjednom dođe mi da ne mogu duže od 10 metara, veliki umor i napetost, raštiman ko tambura. Pogledam u nebesa, dolazi sivi oblak.
Noćas se probudim boli u leđima i nogama, nedugo zatim čujem grmljavinu i kišu.
Jutros bilo poprilično dobro, danas hodao po šumi dok se nije primakao sivi oblak.

Nikako mi nije jasan ovaj fenomen.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#714 Re: discus herniae

Post by bumerangss »

Mene ledja dobro bole :sad: pogotovo ujutru a imam i viška kila pa znam da je to dodatni problem.
Na cemu vi spavate, mislim kakva vam je podloga ispod, kakav je madrac, tvrd ili mekan i sta preporucujete?

Ja spavam na prilicno tvrdom ležaju ali razmišljam kupiti neki deblji mekši madrac u nadi da ce mi biti lakše :roll:
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#715 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Ja spavam na dormeo nadmadracu i bas mi godi jedva čekam da odmorim ledjja 6cm je nadmadrac
_thedude
Posts: 219
Joined: 28/04/2014 21:05

#716 Re: discus herniae

Post by _thedude »

eni83 wrote:Ja spavam na dormeo nadmadracu i bas mi godi jedva čekam da odmorim ledjja 6cm je nadmadrac
malo tvrdji samo da bude...
_thedude
Posts: 219
Joined: 28/04/2014 21:05

#717 Re: discus herniae

Post by _thedude »

bumerangss wrote:Mene ledja dobro bole :sad: pogotovo ujutru a imam i viška kila pa znam da je to dodatni problem.
Na cemu vi spavate, mislim kakva vam je podloga ispod, kakav je madrac, tvrd ili mekan i sta preporucujete?

Ja spavam na prilicno tvrdom ležaju ali razmišljam kupiti neki deblji mekši madrac u nadi da ce mi biti lakše :roll:
moja preporuka tvrd. ja sam imao jako mekam ( prirodni kaučuk ). i stavio po strani.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#718 Re: discus herniae

Post by bumerangss »

eni83 wrote:Ja spavam na dormeo nadmadracu i bas mi godi jedva čekam da odmorim ledjja 6cm je nadmadrac
I ja pošto živim sam nemem potrebu za bracnim krevetom a i funkcionalnije mi je da spavam u primacoj jer mi je tu LCD, na dobrom ali prilicno tvrdjem kaucu pa sam i ja mislio kupiti kakav dobar kvalitetan dormeo ili moj san deblji mekši nadmadrac dimenzija oko 200x100 a ne bih žalio dati ni 400 500 KM da bude kvalitetan, debeo i 10 15 cm samo da znam da ce me manje ledja boliti...

Mozda neko ko je mršav i lagan da mu i odgovara tvrdje ali meni koji imam 126 kg i 187 cm :D možda bi bilo poželjno da je mekano jer imam dosta široka ramena i prilicno vecu, oblu guzu :lol: pa kad ležim na boku kicma mi nije u fiziološkom horizontalnom položaju nego je uvijena prema dole pa imam takav osjecaj kad ustanem ujutru da su mi svi diskovi izašli iz svog "sjedišta" i treba mi sat dva ujutru da sjedim ili hodam da bi se tek tad mogao pregeti preko kade da se umijem ili da obucem carape. Dodatno me brine što nemem one normalne jutarnje erekcije :razz: .... možda je neka blaga andropauza jer su mi 34 godine? Normalno, nije toliko hitno jer da jeste išao bih urologu, neurohirurgu... jer jer kad sanjam neki dobar san on me probudi i uz dobru oralnu stimulaciju bude osposobljen za bilo goju penetraciju :lol:

Uglavnom, da li da uzmem nadmadrac ili ne a da bezveze ne baci lovu?
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#719 Re: discus herniae

Post by saga »

Ja sam od djetinjstva spavala na raznim kaucima, onda nekad dodala i taj neki dormeo nadmadrac i govorila ma nee treba meni krevet. Meni super i ovako.
A onda sam kupila i krevet (sa najtvrdjim madracem koji je bio u prodavnici) i pocela razmisljat mogu li kako i krevet sa sobom na godisnji nosit :mrgreen: Preporodila sam se i rekla nikad vise kauc :)
Inace sam zimus provela 3 sedmice kod rodice, na krevetu sa poprilicno mekanim madracem, ledja su me razvaljivala sve vrijeme :run:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#720 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Nadmadrac od memo pjene je dobra stvar. I ja sam ga uzeo, i odlican mi je.

Samo sto nisam naivno poletio u Dormeo i papreno platio nesto sto je identicno, cak i bolje, a jeftinije u Jysk-u. Dormeo je 6 cm, a u Jysk-u sam uzeo 8 cm za manje para.
Prije toga sam ih oba pogledao, opipao i uporedio - ista stvar. Ista memo pjena, iste gustoce.

ALI! Ne stavljajte ovaj nadmadrac na mekani krevet/dusek. To je onda kontra efekat i samo cete se previse "uvaliti" u krevet, sto nije nimalo dobro za DH ledja.
Nadmadrac od memo pjene stavite samo na tvrdji krevet.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#721 Re: discus herniae

Post by bumerangss »

Hvala vam na odg. Kupit cu i ja nesta a Dozes to si u pravu da se ne stavlja na mekano. Ti si stvarno praktican i svestran covjek i sve fino zboris
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#722 Re: discus herniae

Post by Dozer »

:D
User avatar
tovarish
Posts: 3508
Joined: 26/05/2008 23:57

#723 Re: discus herniae

Post by tovarish »

Evo i mene sa konacnim utiskom vezan za DTK.

Meni nije pomoglo,svi problemi su i dalje tu,a od posljednje terapije je proslo 12 dana.

U cetvrtak sam ponovo radio magnet,a iako cu tek zvanicno nalaz dobiti krajem iduce sedmice,prema rijecima tehnicarke koja mi je radila magnet,stanje je najvjerovatnije isto kao i prije.

Nekoliko dana ranije sam radio i ct vrata i novost su hernije i u tom dijelu.Iskocio je jedan disk malo udesno na c5-c6, a u gornjem dijelu vrata imam spondilozu.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#724 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Žao mi je što ti nije uspjelo. Bez obzira na sve vrijedi pokušati samo bitno je da nije gore.

Što se tiče mene, raštelovan sam ko tambura.
U situaciji sam gdje nema sigurnih opcija, pa probavam razne tretmane. Redovno vježbam i plivam, ali to je samo da sačuvam što imam.
Puno me muči bol u ramenu i lopaticama.
Prije 7 dana radio sam dva dana DTK vrata, manipulativnu masažu i kiropraktiku, a to je zbog spondiloartroze u vratnom i grudnom dijelu koja je nastala zbog donjih DH i nepravilnog kretanja.
Tokom manipulativne masaže, našao mi je mišičnu žilu u Th-5 pršljenu iz koje ide bol u rame i fakat kada pored tog pršljena pritisne zaboli sve iz tog pravca do vrha ramena.
Nakon kiropraktike osjetio sam neke promjene, uz srednje bolnu reakciju, ali mi je stanje bilo bolje. Svi mi govore da sam se promijenio na izgled, odnosno izravnao, a i ja na ogledalu vidim da sam drugačiji.

U toku prošle noći, ponovo mi se vratilo isto i bolovi i deformacije, valjda je neki namješteni pršjlen opet izletio.
Kontrola mi je iduće sedmice, pa valjda ću ponoviti.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#725 Re: discus herniae

Post by bumerangss »

Ja sam nekako pesimista sto se tice tog tretmana razvlacenja i te kiropratike tj da neko nesta namjesta.
DH je fizicko ostecenje, puknuce okolnog prstena diskusa i izlazak (hernija) njegovog sadrzaja koji se ne moze reserbovati, istopiti, nestati... i koji pritiska nerv i tako nastaje bol i posljedicno ostecenju nerva deficit funkcije dijela tijela koji taj nerv inervise (pareza nervus peroneusa, nemogucnost kontrole mokrace, slabija potencija...)

Sta se tu manuelno moze namjestiti? Nista! Ta hernija, komadic diska se moze trenutno odmaknuti bogu od nerva i imati trenutni osjecaj olaksanja ali isto tako mozs vise pritisnuti i ostetiti nerv!

To rastdzanje mozda ima trenutni osjecaj olaksice jer se diske "razvuce" i mozda po principu vakuma da se i hernija malo uvuce u disk ali nakon sto pacijent ustane pod silom zemljine teze i proporcionalno tezini tijela pacijenta iznad DH opet diskus bude "spljošten" izmedju dva pršljena i ta hernija koja se malo i bila "uvukla" ponovo izadje i pritisne nerv.

Zato jedina prava terapija DH je operacija od koje ne treba bjezati ako je nervno-misicni deficit veci, ako je bol stalno prisutna, ako je kvalitet zivota umanjen...

Meni je dr Muftic rekao: "ili šuti i trpi ili operiši"! Zvuci obezhrabrujuce ali je tako... jedino se stanje moze malo popraviti upornim ali laganim vjezbanjem tj sto vise plivanja i setnje i onih ležecih vjezbi za ledja, ne nikako bildanje i neki agresivniji sportovi i ne trcanje!

Znam 5 6 osoba koje su operisali DH dvije osobe su operisali cak dva puta na razlicitim nivoima i sad su prezadovoljni! Nemaju bolova kao prije, nekad na promjenu vremena tek toliko ih zaboli da ih napomene da su tu nekad imali veliki problem i to je to. Normalno da se sad paze kako dižu teret, da paze da ne padnu, kako sjede... ali im je dosta bolje nego prije operacije!
Post Reply