discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#651 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Jel' ovo ti visis na sliKi ? :D

Cini mi se da su ove spage dobre i za kojesta drugo :per:
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#652 Re: discus herniae

Post by biscanka2 »

Dozer wrote:Jel' ovo ti visis na sliKi ? :D

Cini mi se da su ove spage dobre i za kojesta drugo :per:
:lol: :lol:
A neka te svaka ti dala (sa ili bRez spagi). :P
Nisi ti pravo bolestan inace ti nebi svasta na pamet padalo . :cry: :D
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#653 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Pa odavno rekoh da sam se popravio vjezbanjem. C,c,c..ovdje niko ne ""slusa" sta se "prica" :D
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#654 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Ee društvo bas mi je drago da ste se javili znaci živi ste :wink: kakva je ovo sprava Bože sacuvaj dobro si izdržala. A nemoj zamjeriti dozeru znaš njega voli se zezati :izet: na taj način. Meni je bolje sto se tiče lumbalnog dijela ojačala sam mišiće vjezbam redovno samo ne znam sta sad sa ovom vratnom malo mi trni prsti lijeve ruke smiju li se raditi kakve vježbe jel ko imao problema s tim ne ide mi se odmah bas doktoru rekoh možda prođe.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#655 Re: discus herniae

Post by biscanka2 »

eni83 wrote:Ee društvo bas mi je drago da ste se javili znaci živi ste :wink: kakva je ovo sprava Bože sacuvaj dobro si izdržala. A nemoj zamjeriti dozeru znaš njega voli se zezati :izet: na taj način. Meni je bolje sto se tiče lumbalnog dijela ojačala sam mišiće vjezbam redovno samo ne znam sta sad sa ovom vratnom malo mi trni prsti lijeve ruke smiju li se raditi kakve vježbe jel ko imao problema s tim ne ide mi se odmah bas doktoru rekoh možda prođe.
Zivi smo zivi al da smo zdravi---, :-? al dokle se god da trpiti ,doro jeee. :D
Ma,i ja kad sam spravu vidjela :cry: al kad su me povezali :-) ma kakav krevet. :D
A Dozeru malo bolje pa nam se odmah malo poasio. :D
Za vrat obavezno povezi pamucnu maramu ili sal.
Toplota ce ti malo olaksati plus llagare vjezbice i obavezno se paz promaha. :)
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#656 Re: discus herniae

Post by biscanka2 »

biscanka2 wrote:
eni83 wrote:Ee društvo bas mi je drago da ste se javili znaci živi ste :wink: kakva je ovo sprava Bože sacuvaj dobro si izdržala. A nemoj zamjeriti dozeru znaš njega voli se zezati :izet: na taj način. Meni je bolje sto se tiče lumbalnog dijela ojačala sam mišiće vjezbam redovno samo ne znam sta sad sa ovom vratnom malo mi trni prsti lijeve ruke smiju li se raditi kakve vježbe jel ko imao problema s tim ne ide mi se odmah bas doktoru rekoh možda prođe.
Zivi smo zivi al da smo zdravi---, :-? al dokle se god da trpiti ,dobro jeee. :D
Ma,i ja kad sam spravu vidjela :cry: al kad su me povezali :-) ma kakav krevet. :D
A Dozeru malo bolje pa nam se odmah malo poasio. :D
Za vrat obavezno povezi pamucnu maramu ili sal.
Toplota ce ti malo olaksati plus llagare vjezbice i obavezno se paz promaha. :)
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#657 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Samo sto se pohvali da me ne žiga kad ono podje sad kontra lijeva noga išijas tacno ga osjetim žiga iz guza do pete al nema veze od večeras idem na fitnes pa sta god bude valjda se neću ukociti. I hvala biscanki na savjetima :kiss:
AsAmHa
Posts: 31
Joined: 01/01/2017 19:16

#658 Re: discus herniae

Post by AsAmHa »

Pozdrav discushernijaši,
Evo dogura i ja do povratka na posao, ako Bog da u ponedeljak.
Osjecam se prilicno dobro nemam nikakvih bolova 4 mjeseca nakon operacije.Peckanje i mravinjanje rubnog dijela stopala malog i domalog prsta kao i pete jos prisutno al nije nista strasno,snaga u smislu hodanja na prstima lijeve noge sporo se vraca tj jos u potpunosti ne mogu na prste lijeve noge,ali sam prilicno zadovoljan laganim hodanjem se to i ne primjeti.Sto je najvaznije EMNG tog dijela koji sam radio prije par dana pokazao umjerenu do srednje tesku leziju sto je za kompresiju koju sam imao super ,svi nervi reaguju kako treba tako da bi s vremenom to ako Bog da trebalo doc na svoje.
Prije 10 dana radio magnet cijele kicme ;stanje u operisanom dijelu ok nema povratka hernije,ožiljaka i tih stvari sve ok,kao i u torakalnom dijelu,nažalost problemčić imam u c5 c6 dijelu vratne kicme, ovi sto su ocitavali magnet su naveli kao osteofit diska dok mi prof.Dizdarevic govori da se ipak moze smatrati hernijom koja na srecu nije velika i ne vrsi pomjeranje nikakvih susjednih dijelova, ali je tu pa valja i i na to paziti.
Ja sam prilicno zadovoljan stanjem s obzirom kroz sta se sve proslo,međutim valja se paziti ,vježbati to hocu da naglasnim ,vjezba vjezba samo vjezba.I ja sa ovako prilicno dobrim stanjem usljed bilo kakvog popustanja sa vjezbama odmah to osjetim.
Kao sto sam i predpostavio bazen mi najvise koristi,bio sam na institutu pofatao vjezbe,nesto i sam sa inerneta pokupio i ovako sa foruma i svaki dan na bazen, na trening ,kuci ko nov dođem.Cak sam zbog porodicnih stvari bio primoran da vozim auto 400 kilometara u jednom smjeru,nisam imao nikakvih problema.
Svima vama koje vas muce ovi problemi zelim sto brze poboljsanje i nađite najbolji način za saživjet se sa ovim stanjem.Znam da nije najbolja vodilja kroz zivot gledati kako je drugima u zivotu ,posebno onima kojima je Bog dao da im je losije nego nama ali brate kakve bolesti ljude muce ,nekad gore na onoj neurohirurgiji i stid me bude da kazem da sam "samo" kicmu operisao.
Al isto tako sam bio sa ljudima koji imaju rez duzinom cijele kicme a bolje plivaju nega ja ili momak koji je doslovno na rukama hodao 4 mjeseca a juce na kontroli
stoji kao i ja par sati na nogama zajebancija ,zajedno cekamo doktora kao da mu se nista nije desilo.
Uglavnom raja sve najbolje vam želim.
Pozdrav.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#659 Re: discus herniae

Post by Dozer »

eni83 wrote:Samo sto se pohvali da me ne žiga kad ono podje sad kontra lijeva noga išijas tacno ga osjetim žiga iz guza do pete al nema veze od večeras idem na fitnes pa sta god bude valjda se neću ukociti. I hvala biscanki na savjetima :kiss:
I to ce postepeno prestati. Ne skroz, i javljace se sporadicno. Nravno, sve dok redovno vjezbas, pa makar to bilo i 1-2 puta sedmicno. Cim budes sastavila 10-15 dana bez vjezbanja - osjetices to, no sikiriki. Malo cesce od "sporadicno" :D

Dakle, misionarska i jahaca zapo su takodjer dobre vjezbe. Mojne nopu s djale, tj. odozada :D
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#660 Re: discus herniae

Post by Dozer »

AsAmHa wrote:Pozdrav discushernijaši,
Evo dogura i ja do povratka na posao, ako Bog da u ponedeljak.
Osjecam se prilicno dobro nemam nikakvih bolova 4 mjeseca nakon operacije.Peckanje i mravinjanje rubnog dijela stopala malog i domalog prsta kao i pete jos prisutno al nije nista strasno,snaga u smislu hodanja na prstima lijeve noge sporo se vraca tj jos u potpunosti ne mogu na prste lijeve noge,ali sam prilicno zadovoljan laganim hodanjem se to i ne primjeti.Sto je najvaznije EMNG tog dijela koji sam radio prije par dana pokazao umjerenu do srednje tesku leziju sto je za kompresiju koju sam imao super ,svi nervi reaguju kako treba tako da bi s vremenom to ako Bog da trebalo doc na svoje.
Prije 10 dana radio magnet cijele kicme ;stanje u operisanom dijelu ok nema povratka hernije,ožiljaka i tih stvari sve ok,kao i u torakalnom dijelu,nažalost problemčić imam u c5 c6 dijelu vratne kicme, ovi sto su ocitavali magnet su naveli kao osteofit diska dok mi prof.Dizdarevic govori da se ipak moze smatrati hernijom koja na srecu nije velika i ne vrsi pomjeranje nikakvih susjednih dijelova, ali je tu pa valja i i na to paziti.
Ja sam prilicno zadovoljan stanjem s obzirom kroz sta se sve proslo,međutim valja se paziti ,vježbati to hocu da naglasnim ,vjezba vjezba samo vjezba.I ja sa ovako prilicno dobrim stanjem usljed bilo kakvog popustanja sa vjezbama odmah to osjetim.
Kao sto sam i predpostavio bazen mi najvise koristi,bio sam na institutu pofatao vjezbe,nesto i sam sa inerneta pokupio i ovako sa foruma i svaki dan na bazen, na trening ,kuci ko nov dođem.Cak sam zbog porodicnih stvari bio primoran da vozim auto 400 kilometara u jednom smjeru,nisam imao nikakvih problema.
Svima vama koje vas muce ovi problemi zelim sto brze poboljsanje i nađite najbolji način za saživjet se sa ovim stanjem.Znam da nije najbolja vodilja kroz zivot gledati kako je drugima u zivotu ,posebno onima kojima je Bog dao da im je losije nego nama ali brate kakve bolesti ljude muce ,nekad gore na onoj neurohirurgiji i stid me bude da kazem da sam "samo" kicmu operisao.
Al isto tako sam bio sa ljudima koji imaju rez duzinom cijele kicme a bolje plivaju nega ja ili momak koji je doslovno na rukama hodao 4 mjeseca a juce na kontroli
stoji kao i ja par sati na nogama zajebancija ,zajedno cekamo doktora kao da mu se nista nije desilo.
Uglavnom raja sve najbolje vam želim.
Pozdrav.
Ne bih da vrijedjam, ali - stipu gabo i hvataj se ProNerv-a. Ti nagrdjeni nervi sad trebaju klopu, a to je za njih - B vitamin. A ProNerv je najbolja varijanta za to. Pri tome, taj komplex B vitamina ne deblja.

Naranvo, kao i kod mene, a i svih ostalih, i ti sad moras ojacati ledjne misice, pogotovo lumbalne. Takodjer i stomacne, jer te dvije grupe misica nas, zapravo, i drze uspravnima.
Radi potezuce vertikalne vjezbe u teretani (vratilo, bilo sa svojom tezinom, ili manjom, ili potezanjem masine). To istovremeno i razvlaci kicmu, ali i ojacava misice.

Vidi s @Eni83 vezano za ove misionarske i jasuce zepo. :lol: :lol:
AsAmHa
Posts: 31
Joined: 01/01/2017 19:16

#661 Re: discus herniae

Post by AsAmHa »

Pijem ProNerv cijelo vrijeme,mislim da je on i glavni razlog zasto mi nisu totalno stradali nervi tokom one kompresije koju su nervi trpili prije operacije,pijem još i Myocalm prilično dobar proizvod, dijelom miorelaksans dijelom analgetik i još od dodatnih suplimenata koristim Osteosil D3 (vitamin D i K,magnezij,zink,kalij) sve u jednoj tableti.
Al taman sto sam i pohvatao sve vjezbe za lumbalni dio i za stomak, sad moram gledati dal neka od njih ima kontraefekat na vratni dio kičme npr negdje sam pročitao(što i ne mora da bude tačno) da kod vratne hernije nije uopšte preporučljivo dizati ruke iznad visine ramana tj podizati teret iznad tog nivoa,doduše vježba na vratilu je vježba potezanja a ne vježba izbačaja tereta ali ipak....
Nego Dozer baš sam htio da te pitam vezano za DTK-a tretman da li je moguć kod osoba koje su izvršile opercije jednog dijela kičme da se izvrši trakcija na drugom dijelu kičme.
Znam da nije moguć u sitaciji kad je već nastupila ekstruzija diska i nukleus se prolio kao meni u lumbalnom dijelu,međutim pošto imam ovu heriju i u vratnom dijelu, koja pošto je manja može se tretirati tom metodom, zanima me da li oni mogu fiksirati ove niže dijelove kičme da te sile istezanja ne djeluju na njih ili se ipak trakcija vrši cijelom dužinom kičme,pa da mi ne poremete nešto u operisanom dijelu?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#662 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Mozes DTK raditi i za vratnu kicmu. Radio ja kod Al Tawila.
To nema veze s lumbalnim dijelom tijela. Samo se radi vrat.

Procedura je da legnes, satvis glavu (potiljak) na namjensko postolje, postave ti drzace ispod vilice (oko brade), i onda masina razvlaci samo vratnu kicmu.
Malo je nelagodno u pocetku, dok se ne osjeti kako sve fercera, ali OK je. Bar je meni bilo ok.
Nakon tretmana malo boluckaju kosti donje vilice (radi pritiska na njih), i bridi taj dio lica radi vracanja krvi u njih, ali nakon par minuta sve je opet normala.

To za dizanje ruku nisam upratio...
Sto se dizanja nogu tice, nisam bas adresa za ta pitanja. Ima ovdje relevantnijih :lol: (salim se, ne sikcite odma' :D)
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#663 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Joj opasan si ti lik do bola dozeru, pa sto bolan samo mene prozivas za ove poze ispade samo ja to radim još u ijek se učim ima ovdje mnogo iskusnih od mene. I ne sikcem da znaš samo komentarisem da me ljudi pogresno ne shvate i ne misle vidi ova aman neka..... Hm
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#664 Re: discus herniae

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol: :lol:
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#665 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Ma treba se zezati :lol: ja se ne ljutim :-) i u ovoj muci sta ćemo moramo se malo i nasmijati :D
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#666 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

biscanka2 wrote:Image
Haha, podsjeti me na Žikinu dinastiju :D
Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#667 Re: discus herniae

Post by SmokingMan »

Nedvojbeno. :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#668 Re: discus herniae

Post by Dozer »

eni83 wrote:Ma treba se zezati :lol: ja se ne ljutim :-) i u ovoj muci sta ćemo moramo se malo i nasmijati :D
Pa naravno. S tim da ne znam gdje ti u mom gornjem postu o dizanju nogu - nadje sebe :lol: :lol: :lol:

Jel' to po onoj narodnoj - sto je babi milo...? :D
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#669 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Pa tako nekako sto da ne život je kratak treba ga iskoristiti maxsimalno na lijepe stvari :kiss:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#670 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Konacno i ti nadosla, a :D

A sve Dozer 'vakav, Dozer 'nakav... Na kraju - hajmo mi malo hopa-cupa, to su lijepe stvari :lol: :lol: :lol:

E, nisi rekla gdje i kad :lol: :lol: :lol:
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#671 Re: discus herniae

Post by tovarish »

Raja,kakvo vam je iskustvo sa banjama,prije svega sa Termama na Ilidzi.

Preporucuju mi Olovo i Fojnicu,al ja bih radije na Terme.Neda mi se ostavljati na 10 dana bebu od 2 mjeseca i zenu.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#672 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Banja za DH? Nista od toga. Kratkotrajno olaksanje, i cim krenes opet na noge i u normalu, eto svega nazad (bolovi, itd.).

Po mom misljenju - gubljenje vremena i bacanje para.
Osim ako neces napadati sestre tamo :D
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#673 Re: discus herniae

Post by tovarish »

Dozer wrote:Banja za DH? Nista od toga. Kratkotrajno olaksanje, i cim krenes opet na noge i u normalu, eto svega nazad (bolovi, itd.).

Po mom misljenju - gubljenje vremena i bacanje para.
Osim ako neces napadati sestre tamo :D
Hvala.Doduse,kod mene je pored DH,jos prisutna osteoartroza i isijas,a i lijevi kvadriceps je atrofirao za 4 cm i vise mi on sad predstavlja problem.

A otac mi ima vec 20tak godina iste probleme,a njega je banja izvukla.Doduse,radilo se o Dolenjskim Toplicama u Sloveniji.Iako redovno ima probleme sa kicmom,vise ga nikad nije bacilo u krevete kao tada.

A i neurohirurg mi je to preporucio,posto nisam za operacije.Po njegovim rijecima,mene ce bolovi pratiti cijeli zivot,ali da ce me banja vratiti redovnim aktivnostima,posto sam vec vise od pola godine na bolovanju.

Naravno,nakon banje,redovno vjezbati.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#674 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Pa, ako nisi za operaciju radi slabijeg stadija DH, onda ti banja mozda i moze pomoci, pogotovo radi ostalih dijagnoza/problema.

Ali, kao sto i sam vidis iz svih slucajeva - vjezbanje je jedini stvarni lijek.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#675 Re: discus herniae

Post by tovarish »

Dozer wrote:Pa, ako nisi za operaciju radi slabijeg stadija DH, onda ti banja mozda i moze pomoci, pogotovo radi ostalih dijagnoza/problema.

Ali, kao sto i sam vidis iz svih slucajeva - vjezbanje je jedini stvarni lijek.
Svakako,bez vjezbi nista.Imam jos u okruzenju nekolik hernijasa i svi se kunu u vjezbe.

A sto se tice mojih DH (L4-L5 i L5-S1),navodno nije doslo do curenja,nego su diskusi dehidrirali od moje tezine i smanjili se sto je uticalo na nestabilnost kicme.
Post Reply