discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#626 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Dr.medicine wrote:1. meni nije jasno kako kolegica nije prepoznala paralizu nervus peroneusa. (ili joj je čača kupio diplomu, ili je zadavala dudlung bio)
2. ljekar pocetnik, bi trebao da prepozna paralizu peroneusa, ili ono PALO STOPALO, tj. da ne možeš prste podici natrag.
3. takvo stanje je naravno hitna indikacija za operativni zahvat, ne razumijem čekanje po 15 dana za neurologa.
Pa jebem joj mater, ako je tolko glupa, vidjela da ti je palo stopalo, ja bi licno usao neurologu i rekao, covjeku palo stopalu, dajte Vaš specijalisticki nalaz da ga šaljemo dalje.

mahaluše, samo da im je hodati po simpozijumima, na račun bosnalijeka.

p.s. nadam se da ćuna radi, i da pelene ne trebaju. jer to je trijas simptoma, pad stopala, gubitak funkcije sfinktera (ne možes zadržat mokracu i stolicu) i da se đokica ne diže.
a sada udri po pronervu, b12 vitaminima. obnavljaj tu ovojnicu nerva šta da ti kažem. moli boga, nervi se teško regenerišu. obavezno vuneni pojas po ovoj zimi. bilo je to u neretvi kupiti. zagrijavaj, jer grijanje poboljšava cirkulaciju, a poboljšana cirkulacija naravno doprema što treba lokalno i odvodi štetne produkte

p.s.s. fuj još jednom za tu kucku od kolegice
Upravo tako.
Ja bih samo dodao da se meni stopalo vratilo u normalu nakon treceg od 5 DTK.
AsAmHa
Posts: 31
Joined: 01/01/2017 19:16

#627 Re: discus herniae

Post by AsAmHa »

Pozdrav
Posto sam bas detaljno citao svaki post na ovu temu vidio sam da pojedini clanovi imaju priblema sa vise segmenata kicme,koliko sam shvatio Dozer sa vratnim dijelom,Stetoskop sa torakalnim,tako sam i ja vodeci se sa nekim svojim simptomima:
-Kroz zivot mi se cesce znao ukociti vratni dio nego lumbalni
-Prije operacije i sad sa vremena na vrijeme boli me glava u sredisnjem dijelu cela iznad ociju
-Takoder sa vremena na vrijeme iako imam super vid izgubim fokus,posebno prilikom brzih pokreta npr gledam utakmicu i kad lopta ide brzo sa jednog dijela na drugi moram zatvoriti oci da malo "razbistrim", isto kao kad su nam oci umorne
-Cak sam i jednom prilikom promjene polozaja u krevetu imao vrtaglavicu koja se javljala tokom jednog dana i nije vise
Obavio RTG vratnog dijela i danas podigao nalaz:
Na standardnom radiogramu cervikalne kicme ista fizioloski formirana.Ocuvana visina tijela cervikalnih prsljenova uz uredan izgled pripadajucih pokrovnih ploca.
Vidljive tek direktne degerativne promjene tipa incip.def. Spondiloze uz ocuvani visinu i.v prostora.
Koliko kontam nije toliko alarmantno da sad trcim na MRI sa ovim nalazom a i ne mogu na dva polja da se borim opteretit cu se bas.?
Ovi predhodni simptomi koji sam naveo takoder mogu biti i od dugotrajnog lezanja,jer koliko je pretjerano sjedenje ubistvo za dojnji dio leda toliko je dugotrajno lezanje za vratni dio,a ja ipak tako rec mirujem pola godine a inace se bavim rekreativno ali prilicno cesto svim sportskim aktivnostima teretana,plivanje,trcanje termini lopte i tako.
Nazalost mora covjek ovako kad se oprzi i u hladno puse pa sta god iskrsne analizira.
Sto se tice dojnjeg dijela kicme srecom 17.02 imam kontrolno snimanje pa da se bas uvjerim da je sa zivca otklonjen pritisak,posto nema nekog senzacijonalnog pomaka sto se tice osjecaja i snage.
Cak me i peta desne noge ponakad kad forsiram sa vjezbama bolucka al vjerovatno zbog toga sto vecinu odojih 100 kila ona trpi,al bit ce mi srce ma mjestu nakon MRI.
Nadam se da ne peglam sa ovim detaljisanjima,al eto tu smo da se raspitujemo i da djelimo iskustva.
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#628 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Slazem se sa dr.medicine sto rece da treba zagrijavati posebno vunom kao sto sam vec rekla ja sam sama sebi kupila vunu na pijaci isplela pojas i kombinezon i to stalno nosim osim navece naravno moram ponekad i skinuti da ne bih ostala bez muza :D . Pozdrav svim DISKUSKASIMA :-D
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#629 Re: discus herniae

Post by tovarish »

Posto imam dvije diskus hernije u lumbalnom dijelu i lagano ulazim u 4 mjesec bolovanja, pocelo me interesovati ova dekompresija kicme.Vidim ima i u Sarajevu da se moze uraditi.Na internetu nema puno iskustava,a ono malo sto ima varira od toga da je super do toga da su neki morali nakon toga na operaciju.

Ima li neko iskustvo sa ovim i zna li kojd je cijene?
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#630 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Joj sad me zeza izgleda I vratni dio evo treci dan imam vrtoglavicu posebno kad legnem I okrecem se s jedne na drugu strani I kad tek ustanem iz kreveta isla sam doktorici odmah I dala mi stugeron rekla da je najvjerovatnije of vratnog dijela kicme da malo mirujem da ce proci. Jel imao neko ovakvog iskustva da odmah ne idem na snimanje itd I da li ce proci ovaj ringspil?,
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#631 Re: discus herniae

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kako sex Eni? :lol:
Malo da proradi pumpa, adrenalin i hormoni. Probaj. ;)

Jel' imas bolove u vratu, "tezinu" u zadnjem dijelu glave i donjem dijelu vrata?

@AsAmHa
Kod mene je i lumbalna i vratna, s tim da je lumbalna stara 10 godina, a vratnu tek otkrih prije par mjeseci :D
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#632 Re: discus herniae

Post by Dozer »

tovarish wrote:Posto imam dvije diskus hernije u lumbalnom dijelu i lagano ulazim u 4 mjesec bolovanja, pocelo me interesovati ova dekompresija kicme.Vidim ima i u Sarajevu da se moze uraditi.Na internetu nema puno iskustava,a ono malo sto ima varira od toga da je super do toga da su neki morali nakon toga na operaciju.

Ima li neko iskustvo sa ovim i zna li kojd je cijene?
Pa, majka mu stara, na temi sve lijepo objasnjeno i opisano... Mojne da moramo opet sve pisati...
Ukratko - imas DTK kod Al Tawila, kosta oko 80 KM za tretman (masaza i zagrijavanje, pa razvlacenje, pa struja). Mozes koliko hoces tretmana, ali 5 je neki minimum da bi mogao osjetiti rezultate. Ako ih ne osjetis, onda odradis jos 5.

Naranvo, DTK nekada nije garant da neces zavrsiti na operaciji, ali u vecini slucajeva pomogne dovoljno da se operacija izbjegne.

Medjutim, a ovo vazi za sve - DTK ce pomoci, ali to nije trajno rjesenje. Trajnije rjesenje se postize vjezbanjem nakon DTK, tj. jacanjem misica, bilo ledjnih, bilo vratnih, bilo svih.
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#633 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Joj dozer nemoj me zajebavati nije mi sex ni na kraj pameti, kakvo je ovo ludilo odnese me kao da sam nadrogirana. Bole me vec odavno ramena I vrat pretpostavlja sam da ce me I ovaj dio zezati malo I rame al ova vrtoglavica je nesto skroz blentavo. Da li proci jesil imao takvo iskustvo jesi li isao na kompresiju I za vratni dio sta je ciniti dalje bogami ne ide mi se odmah na snimanja I ostala sranja da ponovo prolazim.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#634 Re: discus herniae

Post by Dozer »

eni83 wrote:Joj dozer nemoj me zajebavati nije mi sex ni na kraj pameti, kakvo je ovo ludilo odnese me kao da sam nadrogirana. Bole me vec odavno ramena I vrat pretpostavlja sam da ce me I ovaj dio zezati malo I rame al ova vrtoglavica je nesto skroz blentavo. Da li proci jesil imao takvo iskustvo jesi li isao na kompresiju I za vratni dio sta je ciniti dalje bogami ne ide mi se odmah na snimanja I ostala sranja da ponovo prolazim.
E, ako te to sve boli, onda vjerovatno jeste DH i tu negdje, vjerovatno kao i kod mene - C4/C5.

Da, isao sam na DTK i za ovo, i pomoglo je. Naravno, i dalje vjezbam.

I sexam se uredno. Vjerovala ili ne - i to pomaze. Naravno, ne ako lezis k'o fosna petica i cekas da on sve odradi :D
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#635 Re: discus herniae

Post by eni83 »

E vala ti lud skroz :-) has me nasmija. Sto se tice DTK za to nemam hrabrosti. Jos mi samo treba :izet: pa da se onesvjestim. Jesil ti konkretno imao ove vrtoglavice I kako si se borio s njima I jesil pio ista za cirkulaciju osim ovih prirodnim vjezbica sto spominjes :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#636 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Jel' tebi ovo "83" godiste?

Vrtoglavice nisam, ali jesam tupi i teski bol u donjem dijelu vrata, i glavobolje, s povremenim magljenjem perifernog vida, a nekad i besmislena pospanost.
U principu, sve bi se povlacilo nakon sto malo otkunjam. A, zapravo, povlacilo se jer opustim vrat, s cim se otpusti i blagi grc misica.

MR je onda pokazala DH na C4/C5. Odmah odradio DTK, i u redovno vjezbanje ukljuci o i neke vjezbice za vrat. Sad sam OK. Pio nisam nista (osim orahovace, Stoka, Jacka, pive, vina :D )

A cega te to strah na DTK? Jeste malo nelagodno, ali ne boli.
I, meni se cini da je tebe vise strah sexa, nego DTK :lol: :lol: :lol:

E - ni to ne boli :lol: :lol:
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#637 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Jesam 83 godiste ma valjda ce proci ne mogu vala odmah na snimanja samo me jos vise isprepadaju znas I sam kad sam snimala lumbalni dio koliko sam smarala na forumu kad sam saznala da mi je ekstruzija pa zato mi se I ne ide osim ako has mi ne bude bolje I koliko si tretmana dtk odradio?a sto se tice sexa nine me strah bilo kad sam imala problems sa lumb a sada jest.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#638 Re: discus herniae

Post by stakasa »

eni83 wrote:Jesam 83 godiste ma valjda ce proci ne mogu vala odmah na snimanja samo me jos vise isprepadaju znas I sam kad sam snimala lumbalni dio koliko sam smarala na forumu kad sam saznala da mi je ekstruzija pa zato mi se I ne ide osim ako has mi ne bude bolje I koliko si tretmana dtk odradio?a sto se tice sexa nine me strah bilo kad sam imala problems sa lumb a sada jest.
Nisi mahnita samo ti mogu jos nesto nac, sjedi de sjedis i ne barkaj puno
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#639 Re: discus herniae

Post by tovarish »

Dozer wrote:
tovarish wrote:Posto imam dvije diskus hernije u lumbalnom dijelu i lagano ulazim u 4 mjesec bolovanja, pocelo me interesovati ova dekompresija kicme.Vidim ima i u Sarajevu da se moze uraditi.Na internetu nema puno iskustava,a ono malo sto ima varira od toga da je super do toga da su neki morali nakon toga na operaciju.

Ima li neko iskustvo sa ovim i zna li kojd je cijene?
Pa, majka mu stara, na temi sve lijepo objasnjeno i opisano... Mojne da moramo opet sve pisati...
Ukratko - imas DTK kod Al Tawila, kosta oko 80 KM za tretman (masaza i zagrijavanje, pa razvlacenje, pa struja). Mozes koliko hoces tretmana, ali 5 je neki minimum da bi mogao osjetiti rezultate. Ako ih ne osjetis, onda odradis jos 5.

Naranvo, DTK nekada nije garant da neces zavrsiti na operaciji, ali u vecini slucajeva pomogne dovoljno da se operacija izbjegne.

Medjutim, a ovo vazi za sve - DTK ce pomoci, ali to nije trajno rjesenje. Trajnije rjesenje se postize vjezbanjem nakon DTK, tj. jacanjem misica, bilo ledjnih, bilo vratnih, bilo svih.
Hvala na info.

A pod ovim "morali su na operaciju" nisam mislio na neuspjeh terapije,nego da se situacija pogorsala nakon DTK, tj. da ih je taj tretman totalno unistio.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#640 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Iskreno, mislim da ih taj tretman ne moze unistiti...

E sad, jedina varijanta u kojoj bi DTK mogao naskoditi jeste ako je ostecenje diskusa toliko da je doslo do nekakvog okostavanja i/ili pucanja/drobljenja prsljena, pa da je neki komadic prilikom razvlacenja dodatno ostetio nerv...

Ali, zato sam i rekao - OBAVEZNO prvo MR. Bez toga, tj. bez tacne dijagnoze i uvida u fakticko stanje "na terenu", ne bi trebalo raditi nista.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#641 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

tovarish wrote:
Hvala na info.

A pod ovim "morali su na operaciju" nisam mislio na neuspjeh terapije,nego da se situacija pogorsala nakon DTK, tj. da ih je taj tretman totalno unistio.

Tamo po hrvatskim forumima žalili su se na Nado centar da im je pogoršao stanje sa DTK, zato što je tretirao i pacijente koji nisu baš bili za taj tretman.
Iskreno se nadam da u Al Tawil pravilno indiciraju pacijente, jer u svom timu imaju vrhunske neurohirurge.
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#642 Re: discus herniae

Post by tovarish »

Dozer wrote:Iskreno, mislim da ih taj tretman ne moze unistiti...

E sad, jedina varijanta u kojoj bi DTK mogao naskoditi jeste ako je ostecenje diskusa toliko da je doslo do nekakvog okostavanja i/ili pucanja/drobljenja prsljena, pa da je neki komadic prilikom razvlacenja dodatno ostetio nerv...

Ali, zato sam i rekao - OBAVEZNO prvo MR. Bez toga, tj. bez tacne dijagnoze i uvida u fakticko stanje "na terenu", ne bi trebalo raditi nista.
Uradio sam magnet i imam dvite diskus hernije,l4-l5 i l5-s1.Po rijecima doktora,stanje nije toliko lose i hernije ne rade veliku kompresiju na zivac,vec samo dodiruju duralnu vrecu.
U ponedjeljak idem kod neurohirurga,pa cu i njega pitati za misljenje.
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#643 Re: discus herniae

Post by tovarish »

stetoskop wrote:
tovarish wrote:
Hvala na info.

A pod ovim "morali su na operaciju" nisam mislio na neuspjeh terapije,nego da se situacija pogorsala nakon DTK, tj. da ih je taj tretman totalno unistio.

Tamo po hrvatskim forumima žalili su se na Nado centar da im je pogoršao stanje sa DTK, zato što je tretirao i pacijente koji nisu baš bili za taj tretman.
Iskreno se nadam da u Al Tawil pravilno indiciraju pacijente, jer u svom timu imaju vrhunske neurohirurge.
Cini mi se da to sto sam citao,se na njih i odnosilo.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#644 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Svasta je moguce, kao i kod nas.
Meni su u Nado centru pomogli, pa se ne mogu zaliti. A pomogli su mi i kod Al Tawila...
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#645 Re: discus herniae

Post by bumerangss »

Dobio sam uputnicu da uradim CT L/S kicme u vojnoj pa me zanima koja je sad procedura kako i kad se narucim jel sa tom uputnicom i knjizicom i kakve su pripreme pred pregled i kako to izgleda bolili li ista koliko traje... ? Nista ne znam jer prvi mi je put da to radim a kicma me dvije godine boli i sam sam sebi dao Dg DH

Gledao sam kako to izgleda da se legne na onaj pokretni sto i on te uvuce u onaj krug ali me zanima priprema citav postupak, da li se skidam :D koliko traje, kad ce biti gotov nalaz, je li tu treba donositi CD da se snimi ili...?
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#646 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Dijagnoza DH može se postaviti i bez CT-a. Kakvi su ti simptomi, da li si išao kod neurologa?

CT će ti samo potvrditi da imaš DH, a detalje o njoj baš i neće. Ako nemaš metala u sebi, i nisi strašljiv od zatvorenog prostora i robotske buke, trebao bi uraditi MRI, ali s tim da prethodno vidiš šta kaže neurolog i eventualno EMG nalaz.

CT je bezbolan nije strašan i traje oko 15-20 minuta, puno zrači što je štetno po opće zdravlje. Ako ti na njemu nađu DH, uputiti će te na MRI i sve to će ti potrajati oko godinu dana, a i platit ćeš participacije ako si zaposlen (mislim da je po 50,00 KM).

Privatno MRI je 250,00 KM i završiš sve u 5 dana.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#647 Re: discus herniae

Post by bumerangss »

imam parezu nervus peroneusa desne noge i ne mogu hodati na peti desne a mogu na peti lijeve i mogu na prstima obje noge. Nije mi bas skroz palo stopalo ali... i uradio sam EMG i zakljucak je: nadjeni neuroloski parametri koji upucuju na granican nalaz za polineuropatiju otvorene etiologije. Demijelinizacija diskretno teža desno dok su parametri aksonalne lezije zanemarivi.

Sta to znaci?
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#648 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Vidi, ovo što si ti naveo, jeste znak da imaš povredu nerva, a uzrok tome je najvjerovatnije DH, mada mogu biti i druge bolesti, ali to je velika rijetkost.
To ti je znak da moraš ući u novi stil života, bataliti opasne sportove (fudbal, skijanje, dizanje teškog) i teškog fizičkog posla, a prilagoditi se jednom zdravom i ograničenom stilu života uz redovite vježbe koje će te poprilično oporaviti od tih lezija.

Ali opet ovo sve pada u vodu, dok ne uradiš MRI, koji će tačno reći šta ti uzrokuje leziju i odrediti koje će mjere biti potrebne pri liječenju.
Dakle moj ti je savjet da izvadiš ličnu kartu bolesti nerva u kičmi (MRI) i onda ćeš tek konkretno znati šta dalje.

Dakle CT će ti dati nepotpune informacije, ali je nužan, uz još dodatnu dijagnostiku, ako ne zadovoljavaš kriterije za magnetnu, kako sam gore naveo.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#649 Re: discus herniae

Post by biscanka2 »

Meni je bila funkcija desne noge oduzeta.
Iz odredjenih zdravstvenih razloga nisu me smjeli operisati.
Uz razne alternative,koje sam u bolnici imala, ovaj stol sa kanapima (vise o njemu na vikipedija)
mi je najvise pomogao.
Te terapije (nakon sto mi je malo olaksalo) radila sam kod terapoita jos dodatnih tri mjeseca.
Uglavnom nakon toga stanje se toliko poboljsalo da sam i na posao mogla ici. :-)

https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Sch ... h0251a.jpg
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#650 Re: discus herniae

Post by biscanka2 »

biscanka2 wrote:Meni je bila funkcija desne noge oduzeta (imala sam duplo ukljestenje nerva).
Iz odredjenih zdravstvenih razloga nisu me smjeli operisati.
Uz razne alternative,koje sam u bolnici imala, ovaj stol sa kanapima (vise o njemu na vikipedija)
mi je najvise pomogao.
Te terapije (nakon sto mi je malo olaksalo) radila sam kod terapoita jos dodatnih tri mjeseca.
Uglavnom nakon toga stanje se toliko poboljsalo da sam i na posao mogla ici. :-)

https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Sch ... h0251a.jpg
Post Reply