discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
crnjak
Posts: 216
Joined: 26/10/2006 13:54

#1 discus herniae

Post by crnjak »

jel imao ko iskustva i dali zeli da podjeli sa mnom
kako se lijecio i kod koga
jer mi se neide pod noz nikako
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#2

Post by ziggy »

Ne znam kakva si lijecenja do sada isprobao,ali svakako je operacija posljednja opcija.
Moj tata je imao uzasnih problema,znao je cetveronoske hodati po kuci od bolova.Nekoliko dr. ga je nagovaralo na operaciju,a neki odgovarali,tako da je ipak odustao.
Otisao je par puta u Fojnicu u banje i sad je kao preporodjen,cak ponekad igra fudbal :)
Ne znam sta bi ti drugo preporucila,valjda ce se javiti neko sa licnim iskustvom.
Sretno!
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#3

Post by luciferino »

I mene interesuje.
I još ako možete malo reći o išijasu da ne otvaram novu temu. Lična iskustva, liječenje, narodni lijekovi...
Kukuruz_Barbe-q
Posts: 1041
Joined: 09/01/2005 22:25

#4

Post by Kukuruz_Barbe-q »

meni je stari to imao, isao je kod Pecara na fizikalnu terapiju, sad je uredu normalno moze sve da radi.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#5

Post by realna do boli »

Nakon svih snimaka i pretraga ,obilazaka privatnih klinika jedino sto je sigurno to je da bol ostaje ..na zalost i da se mora pridrzavati par jednostavnih pravila..ne dizati nista tresko , pravilno se saginjati i vjezbati..Kada bol postane neizdrzljiva ja popijen Naklofen tablete ..naprskam se Deep relife sprejem ili u polijednje vrijeme namasiram onim konjskim gelom.U pocetku sam koristila Voltaren kremu,pa su mi rekli da nikako ne grijem to mjesto vec da predjem na voltaren GEL ili bilo koji GEL jer je to ta razlika ..kreme griju ,gelovi hlade .
Rekli su mi da "guram dok je izdrzljivo" ( savjet na privatnoj klinici ) a pod noz nikada nije kasno.Sve zavisi od toga kolika je "steta" , bez obzira sto je bol stvarno veliki ..proci ce ..s vremenom ..a poslije se MORA voditi racuna o polozaju kicme i raditi vjezbe..
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#6

Post by Ostri_Mac »

Kukuruz_Barbe-q wrote:meni je stari to imao, isao je kod Pecara na fizikalnu terapiju, sad je uredu normalno moze sve da radi.
Potpisujem!

Evo i ja sad moram do njega, imam prob sa djale al' nikad da odem...Od prijatelja stara ima d.herniu godinama, svakih 1-2god ode do Pecara, on to nesto malo "nalomi," zena se ispravi k'o motka i sve hokeeey :D

Mene su zavlacili sa tim terapijama vise od godine, na kraju im hebao sve pospiku...moram uraditi MRI da znam tacno sta je, idem do Pecara oviJeh dana :-)

Licni savjet, zajebi ti doktore- prije nego odluci pod noz neka ode na 35 drugh misljenja i dijagnoza :roll: ne vjerujem ja vise nasiJem strucnjacima... :zzzz:
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#7

Post by Motokultivator »

Ja imam raznoraznijeh bolescuga na ledjima.
Imo sam saobracajku, tako da sam povrijedio kicmu ili ti kraljeznicu u vratu i negdje na pola ledja sam imo malu frakturu, ali srecom nije bilo tako opasno. A onda se poslije toga pojavila i ova diskusija, hernija, kako li se vec zove, ono standardno na c5, ako se ne varam, to je u dnu ledja. Malo od profesije (programer), a malo od ove saobracajke jos dodano. Uglavnom, mene je to pravo bolilo i jedva sam na kraju krajeva sazno da imam sve te bolescuge, jer sam moro da ganjam, stele i privatnike da izvrsim sve pretrage i snjimanja.
Imo sam jedno 2mjeseca probleme, tako sto mi se kocila desna noga, ali nisam odustajo, onda sam nekako dospio na ct kod privatnika i tu mi doc rece. Sine mecini ces morat na operaciju, e onda mi se osjekla i ova druga noga :D. Uglavnom, poslije toga nisam uspio naci nikakvo drugo misljenje, jer je bio strajk onih doktora, pa niko nije htio ni reci dobar dan, a ne da pogleda nalaz.
A onda sam dobio neko sluzbeno putovanje, i tamo gdje sam bio sam se vozo bajkom, i mogu da kazem, za tih mjesec dana kolko sam se vozo, nikad me ledja a ni ta noga nije zabolila.
Od kako sam se vratio, ovdje nemam bajka, i gledam da ga kupim, svaki drugi treci dan imam bolove. E sad je l to stvarno od bajka ili je nesto drugo neznam. Doktorima nisam iso, neznam ni sam zasto, valjda zato sto sam se previse u njih razocaro.

Eto ja malo oduzi, al reko da kazem kakva je situacija kod mene, mozda neko izvuce neki zakljucak.
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#8

Post by schevar »

moje dvije prijateljice su operirane prije godinu dana,i bilo je ok nekih 6.mj
sad opet imaju iste bolove.i masa je takvih slucajeva.moj savjet:ne idi pod noz :-) radije fojnica i vjezbe
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#9

Post by realna do boli »

Moj doktor u poslijednje vrijeme samo propise koktel od voltarena,analgina i apaurina u injekcijama..i hajde na posao...kaze sada je moderna terapija da se kreces a ne da lezis...da nije tuzno i bolno bilo bi smijesno..ali meni nije...kada bas ne mogi izdrzati odem doktoru a kada se samo preforsiram udarim po gore nabrojanom.Poslije rata sam isla u Sarajevo kod Zlatke na lomljavinu..to je bila bol..ali bila sam mirna dvije godine.Savjeti tek tako "od oka" ili sta vi radite da radim i ja..ne znam koliko je to pametno ..prvo se ipak treba posavjetovati sa doktorima..a i bol ionako nece proci tako brzo i necete je se rijesiti godinama tako da cete i sami pronaci najbolje rijesenje .A znam i par ljudi koji su zavrsili pod nozem i sada su o.k.U zivotu je sve relativno pa i ova terapija...
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#10 Re: discus herniae

Post by tempora »

crnjak wrote:jel imao ko iskustva i dali zeli da podjeli sa mnom
kako se lijecio i kod koga
jer mi se neide pod noz nikako
Moja mama je prije rata lezala sest mjeseci nepokretna , da bi se operisala i revalidirala pune dvije godine.Prije toga pokusala je sve moguce stvari koje je cula i nacula kako bi sprijecila operaciju ali njoj nista od toga nije pomoglo!Nakon operacije imala je stalno vrlo visoke temperature i bila je jako bolesna.Koliko znam, ( a to ce ti doktori najbolje objasniti) operacija je rizicna i hernia se vraca.Nakon rata, mami se pojavila na dva mjesta.
Nikakve akupunkture,masaze i slicno opet nije pomoglo.
Ono sto je njoj pomoglo i pomaze da zivi sa ovom boli je prvo par dana mirovanja, zatim duge svakodnevne setnje.Ona svaki dan pjesaci minimalno 2 sata.Takodjer joj je pomogla Fojnica.Ali sam od nekih drugih ljudi cula da njima recimo nije! I naravno, na zalost, tablete :(
Nadam se da ces naci nacina da zivis sa tim i da ces biti dobro!
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#11

Post by sabanss »

Koliko ljudi od ovoga boluje? Sudeci prema komentarima vrlo mnogo. Jel' to posljedica ratnog nosenja vode (smajli koji se smije i place u isto vrijeme)
beg123
Posts: 1
Joined: 16/04/2007 12:35

#12

Post by beg123 »

Drug moj, u pravu si. Ovo je kod nas epidemija totalna.
Moj je stari inace dva puta vec operiso. Kod njega je, ono, skolski primjer upale sciatica zivca, a dijagnoza je upravo ista... Izgleda da mu ne gine Gradine opet i ovaj put (Tuzla).
Ovaj zadnji put je opet probo banje folove, ali nista. Cak je i za Igalo zapuco, ali dzaba lovu bacio, nista od toga. Sto se tice alternativnih terapija, lijekova i injekcija protiv bolova i upala, toga je potrosio more jedno, ali izgleda nista od toga nema.
Moje iskustvo s njim je da racuna treba voditi kod ne dodje do situacije gdje nista drugo ne pomaze osim operacije.
Isto tako, nacin na koji osoba hoda je jako bitan, posebno kod upale sciatica zivca. Ako imate problema sa stopalima, to moze dati dodatno opterecenje u kicmi, pogotovo u donjem dijelu.
Ja sam narucio skoro neke biljne preparate iz USA (Sciatigon), ali cisto sumnjam da ce i to pomoci nesto posebno ...
Jel neko vec probo?
miss_m
Posts: 21
Joined: 16/05/2007 20:48
Location: Sarajevo

#13

Post by miss_m »

I moja mama to ima od kako znam za sebe. I njoj su doktori spominjali operaciju, ali ona nikada nije htjela i borila se na druge nacine. Stalno seta i radi nesto po kuci, ali ne dize nista tesko. Svake godine ide i na fizikalne terapije, nekad zbog boli, a nekada onako, radi vjezbe. Kad je bas pravo zaboli pije Naklofen, apaurin od 2 mg i vitamin B kompleks, kako bi nahranila nerve, i smanjila upalu. Od nedavno je pocela i spavati na podu, jer su joj rekli da je bolje za polozaj kicme, i fakat zenu u jutro nikako ne boli.

Mene je prije dvije godine, prvi put u zivotu, uhvatio isijas, i to je bilo grozno. 4 dana se nisam mogla pomjeriti, i bol je isla i niz nogu. To mi se desilo krajem decembra-pocetkom januara, a u aprilu sam se pocela, intenzivno baviti prvo pilatesom, a onda sam presla na aerobick, i poslije intenzivniji aerobick. Vec godinu i po se bavim kick-boxom, i nikad me vise nije zabolilo nista, iako su mi svasta govorili. Pazim uvijek kako radim, ali mislim da je jacanje misica donjih ledja dizanjem bucica (od 1-2 kg), pilates na lopti i jacanje nogu, dosta pomaze.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#14

Post by danas »

koji disk, L5 pretpostavljam... uhhh...

samo da popijem kafu pa javim detalje... :-)
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#15

Post by Motokultivator »

E zaboravih rec. Meni jako jako pomognu setnje, ali lagane. Inace idem pjeske na poso, i kad su radni dani i nekako se prodje. Al vikednom se malo zalezim :S
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#16 Re: discus herniae

Post by marijindvorac »

crnjak wrote:jel imao ko iskustva i dali zeli da podjeli sa mnom
kako se lijecio i kod koga
jer mi se neide pod noz nikako
Ne spominji noz. :shock:
Znam isuvise o tome: Proso ba, proso. Operiso pa sada ko tica.
Vako: hernija nije nista drugo nego onaj zelatin koji izleti sa strane onoga kao jastucica koji se nalazi izmedju prsljenova kicme. L4/5 je "usual suspect."
Sada, ako ta disk tecnost "strcne" kao kada stisnes zrelu sljivu da bi izbacio kospicu, to ti je hernija. Jebeno je kada "strcne" pravo u nerv i to onaj ichiaticus ili kako ga vec zovu.
Ja bome bio hrabar pa se operisao i od tada sve kako treba. Ali kod nas mozes da budes hrabar i budala istovremeno.
Ali mere da se lijeci vjezbama pa sta bude. Kada te uhvati, nikako toplo nego hladni oblozi.
Evo ti jedan od linkova za iste: http://www.spine.org/articles/exercises.cfm
Ako se istegnes u krevetu prije ustajanja sa ovim vjezbama, sanse su da ce ti dan biti bericetli. I nemoj da vjezbas na tvrdom podu. Ni seks na tvrdom
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#17

Post by danas »

disk-hernija je gadna... ako je C5 u pitanju, to je disk u vratu (cervical) a ako je L5 u pitanju, to je onda disk u dnu kicme (lumbar). ovaj drugi dovodi do isijasa, jer u zavisnosti koliko je disk iskocio on onda 'udara' na zivac koji ide kroz nogu.

operisati po mom misljenu ne treba ako nije doslo do rupture (ovo sto kaze, ko kospica iz sljive da je iskocila :D ) -- a ako je disk samo ispupcen iz lezista a nije skroz prskao onda se mozda i moze 'vratiti' vjezbama ali to i dalje ostaje 'labavo' mjesto i sklono povredama jer se ispupcenje vec desilo. uglavnom prije ili kasnije dodje do pucanja. potpuni rupture je uzasno bolan kad se desi i uglavnom se desi pri naglom pokretu (naprijed-nazad -- recimo ako se neko sageo da nesto digne sa poda) ili lijevo-desno (kao recimo sto se desilo andre agasiju na zadnjem mecu, to je onaj fore-hand i back-hand twist koji te sjebe za sva vremena)... u svakom slucaju uraditi MRI da se ima tacna dijagnoza i uvid u ozbiljnost hernije.

e sad, sta raditi... a akupunktura je ubleha, ma porez na glupost... ovdje daju cortizone injekcije direktno u osteceni disk, i to pomaze pri bolovima jer u sustini anesteriza taj zivac i onda ti je kao bolje. znam dvoje ljudi koji su imali operaciju i kod oboje se pojavilo oziljcano tkivo (scar tissue) koje je poslije 2-3 godine toliko zadebljalo da su im se svi simptomi vratili... :-?
crnjak
Posts: 216
Joined: 26/10/2006 13:54

#18

Post by crnjak »

danas wrote:disk-hernija je gadna... ako je C5 u pitanju, to je disk u vratu (cervical) a ako je L5 u pitanju, to je onda disk u dnu kicme (lumbar). ovaj drugi dovodi do isijasa, jer u zavisnosti koliko je disk iskocio on onda 'udara' na zivac koji ide kroz nogu.

operisati po mom misljenu ne treba ako nije doslo do rupture (ovo sto kaze, ko kospica iz sljive da je iskocila :D ) -- a ako je disk samo ispupcen iz lezista a nije skroz prskao onda se mozda i moze 'vratiti' vjezbama ali to i dalje ostaje 'labavo' mjesto i sklono povredama jer se ispupcenje vec desilo. uglavnom prije ili kasnije dodje do pucanja. potpuni rupture je uzasno bolan kad se desi i uglavnom se desi pri naglom pokretu (naprijed-nazad -- recimo ako se neko sageo da nesto digne sa poda) ili lijevo-desno (kao recimo sto se desilo andre agasiju na zadnjem mecu, to je onaj fore-hand i back-hand twist koji te sjebe za sva vremena)... u svakom slucaju uraditi MRI da se ima tacna dijagnoza i uvid u ozbiljnost hernije.

e sad, sta raditi... a akupunktura je ubleha, ma porez na glupost... ovdje daju cortizone injekcije direktno u osteceni disk, i to pomaze pri bolovima jer u sustini anesteriza taj zivac i onda ti je kao bolje. znam dvoje ljudi koji su imali operaciju i kod oboje se pojavilo oziljcano tkivo (scar tissue) koje je poslije 2-3 godine toliko zadebljalo da su im se svi simptomi vratili... :-?
ma kod mene je L5 malo je profesionalno(stomatoloska stolica)malo moja glupost(nepravilna teretana)
MRİ sam radio ,zvanicno je d.herniae al su mi preporucili mirovanje strogo 10 dana posto sam relativno mlad :D pa psotoji mogucnost da se otok sam povuce
u startu je bilo fakat ebeno al se polahko vracam u normalu(jutos sam prvi put obukao carape sam :D ) jos us mi preporucili plivanje aktivno i lagane vjezbe
od lijekova relaksant za misice i analgetik na bazi meloksikama plus neki celicni pojas al to jos nisam uspio nabaviti i naravno ortopedski krevet i sto vise sexa :D

imam osjecaj da ide na bolje
ajd pa hvala
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#19

Post by marijindvorac »

crnjak wrote:ma kod mene je L5 malo je profesionalno(stomatoloska stolica)malo moja glupost(nepravilna teretana)
MRİ sam radio ,zvanicno je d.herniae al su mi preporucili mirovanje strogo 10 dana posto sam relativno mlad :D pa psotoji mogucnost da se otok sam povuce
u startu je bilo fakat ebeno al se polahko vracam u normalu(jutos sam prvi put obukao carape sam :D ) jos us mi preporucili plivanje aktivno i lagane vjezbe
od lijekova relaksant za misice i analgetik na bazi meloksikama plus neki celicni pojas al to jos nisam uspio nabaviti i naravno ortopedski krevet i sto vise sexa :D
Ne znam oko tog 'relaksanta' kojeg nikada nisam volio niti ga lokalni doktori savjetuju. Relaksant relaksira sve ukljucujuci i srce. Preporuka su vjezbe ali najprije ovo jutarnje zagrijavanja ili tacnije 'stretching"
Sve traje manje od 5 minuta. Dok si jos u krevetu i lezeci na ledjima spusti oba koljena na jednu stranu i drzi 15 sekundi. Onda dok si u tom polozaju, okreni glavu na drugu stranu od koljena za isti period. To ponovi za drugu stranu.
Nakon toga opet lezi sa savijenim koljenima, zgrabi jedno koljeno i privuci grudnom kosu a zatgim polako ispravljaj drugu nogu.... nekih desetak sekundi. Kada je ispravljena, ostavi tako 15 sekundi pa onda promjeni noge (OK zadrzi svoje noge ali promjeni polozaj.....)
Na kraju, iz istog startnog polozaja zgrabi oba koljena i privuci ih istovremeno grudnom kosu drzeci poziciju opet nekih 15-20 sekundi. Samo ako si zensko pazi da muz nije u blizini jerbo taj dio vjezbe ce otici u helac.
crnjak
Posts: 216
Joined: 26/10/2006 13:54

#20

Post by crnjak »

marijindvorac wrote:
crnjak wrote:ma kod mene je L5 malo je profesionalno(stomatoloska stolica)malo moja glupost(nepravilna teretana)
MRİ sam radio ,zvanicno je d.herniae al su mi preporucili mirovanje strogo 10 dana posto sam relativno mlad :D pa psotoji mogucnost da se otok sam povuce
u startu je bilo fakat ebeno al se polahko vracam u normalu(jutos sam prvi put obukao carape sam :D ) jos us mi preporucili plivanje aktivno i lagane vjezbe
od lijekova relaksant za misice i analgetik na bazi meloksikama plus neki celicni pojas al to jos nisam uspio nabaviti i naravno ortopedski krevet i sto vise sexa :D
Ne znam oko tog 'relaksanta' kojeg nikada nisam volio niti ga lokalni doktori savjetuju. Relaksant relaksira sve ukljucujuci i srce. Preporuka su vjezbe ali najprije ovo jutarnje zagrijavanja ili tacnije 'stretching"
Sve traje manje od 5 minuta. Dok si jos u krevetu i lezeci na ledjima spusti oba koljena na jednu stranu i drzi 15 sekundi. Onda dok si u tom polozaju, okreni glavu na drugu stranu od koljena za isti period. To ponovi za drugu stranu.
Nakon toga opet lezi sa savijenim koljenima, zgrabi jedno koljeno i privuci grudnom kosu a zatgim polako ispravljaj drugu nogu.... nekih desetak sekundi. Kada je ispravljena, ostavi tako 15 sekundi pa onda promjeni noge (OK zadrzi svoje noge ali promjeni polozaj.....)
Na kraju, iz istog startnog polozaja zgrabi oba koljena i privuci ih istovremeno grudnom kosu drzeci poziciju opet nekih 15-20 sekundi. Samo ako si zensko pazi da muz nije u blizini jerbo taj dio vjezbe ce otici u helac.
ej hvala haman da ide na bolje
samo jos da mogu sjediti normalno
al fakat to mi je najveci problem
i ono jebeno bolno budjenje svako jutro al hajd bice bolje ako Bog da
dedede
Posts: 11
Joined: 05/07/2006 14:15

#21

Post by dedede »

Vidim, mnogi od nas imaju ovaj problem, ali malo o tome znamo...
kao prvo, diskus hernia je nazalost stanje, a ne bolest. Ne mozes uzeti piti antibiotike 7 dana i odneseno ko rukom :)
Neko je u prethodnim postovima lijepo objasnio kao dolazi do pucanja opne diska, nakon kojeg zelatinozna masa iscuri...
Problem je taj sto ta zelatinozna masa kada curi, pritisce nerve koji idu uz kicmu. Jedan od tih nerava je i isijatikus.

Jedini lijek za ovo nase stanje (kod mene je L5S1 :( ) je da svaki dan, ali FAKAT SVAKI DAN, radis vjezbe, i da se pazis. Svrha vjezbe je da ti ledjni misici ojacaju, kako bi sprijecili da zelatinozna masa iz diska i dalje curi usljed pritiska koji na diskove vrse prsljenovi. Neko je ranije opisao vjezbe istezanja koje radi ujutro, zatim plivanje, pilates.... Otidji kod doktora nek ti prepise vjezbe, i vjezbaj.
Ja sam prije dvije godine isto bio ukocen sedmicama, ali je sada ok, da kucnem u drvo :)..igram lopte, trcim po Vilsonovom, radim kuci vjezbe, idem u teretanu ( al ne dizem 150 kila ko kakav bilder, vec radim s malim tezinama).

A sto se tice operacije, svaki normalan doktor ce ti reci da se operacija ne radi dok si god u mogucnosti kontrolisati fizioloske potrebe (mokrenje...) a hirurg ce ti odmah reci: ajd na sto, to je rutinski zahvat.
Moj ti je savjet, bjezi od noza, i vjezbaj...
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#22

Post by marijindvorac »

Nego opet, pravo kazu ne zuri pod noz i ako sam ja toliko kao mlad napatio od ledja da mi je bilo dojadilo. Jer niko srecniji nego hirurg ortoped da te naguzi na stol i cacka. Zaboravih dodati da sam nakon operacije postao kraci za jedno 3-4 mm.

I jos nesto oko vjezbi. Tacno je da valja ojacatai ledjne misice ali treba i znati da su oni sami od sebe jedni od najjacih u tjelu. Zato je potrebno posvetiti vecu paznju jacanju stomacnih i odrzavanju ledjnih.

Prvo, jer ces bolje izgledati! Drugo, zamisli da je kicma nekakav visok stub i da ga uspravno jedino drze 4 celicne sajle postavljene na zemlji u obliku kvadrata. Nazovimo ih dvije 'ledjne' i dvije 'trbusne.' Eh sada, pokusaj prekinuti jednu od sajli i vidjeces da ce stub biti manje stabilan i cvrst. Prekini drugu, i sve postaje jasnije.

(Eh, jesam pametan!)
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#23

Post by EliasVeskot »

E jesmo stari.
Moj drug iz klupe ima tek pljuskavice,a ja išijas već 8 godina.
(smajli koji se smije i place u isto vrijeme)

Kod mene svi sa očeve strane imaju išijas. Nije se nikad operisao.
I njemu nikad nisu pomagale injekcije. Jednom je ležao više od mjesec dana u bolovima, doktori sve probali i ostavili. NEko mu rekao da skuha nekakvu biljčicu u mlijeku i to stavi na bolno mjesto. Od tada mu je bilo lakše.
Pitaću ga šta je to bilo

Ja sam isto sa 17 imala bolove. Zaspala poslije treninga i ukočila se. Najgore mi je zimi. Svake dvije godine se upali, budem nepokretna i ...
Bolje mi je kad hodam, izbjegavam duga stajanja. Stavljam voltaren ili deeprelief...
(bytheway: Meni pomažu Voltaren i Deep Relief, pošto zagrijavaju. Nekome pomažu ovi gelovi što hlade. U čemu je razlika?)
Gazz
Posts: 1779
Joined: 25/05/2004 15:39
Location: Sarajevo

#24

Post by Gazz »

sabanss wrote:Koliko ljudi od ovoga boluje? Sudeci prema komentarima vrlo mnogo. Jel' to posljedica ratnog nosenja vode (smajli koji se smije i place u isto vrijeme)

Ja bih da Hapliciram kao jos jedna s kanisterima :( :)


Zaključak na topic: Sto vise fizicke aktivnosti. Vjezbe za ledja. Plivanje rules.
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#25

Post by marijindvorac »

EliasVeskot: Meni pomažu Voltaren i Deep Relief, pošto zagrijavaju. Nekome pomažu ovi gelovi što hlade. U čemu je razlika?

Ima i tu nesto koje ja sa 'dugogodisnjim iskustvom profesionalnog patioca od ledja' nekako kao prihvatam. Naime hernija se ne dogadja tacno na isti nasin, intenzitetu, te fizickoj konstituciji.

Ja sam prosle zime 'usteknuo' ledja i ako nemam herniju jer sam preko zime nabacio ekstra kilaze koja je vec bila visa nego sto treba. Izgleda da se zbog ekstra tkiva nesto se kao 'ustinulo' pa sam bio cijele 2 nedjelje van akcije.

Zasto hladni oblozi? Kada dodje do povrede (nastane nova ili se iritira stara hernija) koja ima direktnu vezu sa zivcem, on posalje signal misicu da se ukruti (spasm) kako bi imobilisao taj dio i ne dozvolio da se povreda kao rasiri. Nakon dan-dva to bi trebalo da popusti ali je belaj da stegnuti misic drzi stegnut nerv—pritisce ga— tako da ovaj ne moze da izda ispravne 'komande' misicu da popusti. (Steta da se slicno ne moze podesiti sa cunom!!!)

Hladan oblog odmah po prvom osjecaju bola (ja sam stavljao smrznuti grasak iz zaledjivaca) sprecava nervu da normalno salje signale i odrzava ukrucenje misica. Za kasnije lijecenje, neko upotrebljava naizmjenicno hladno i toplo valjda da 'zbuni' zivac. Ali ako pomaze, sto ne.
Post Reply