DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#1 DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by braca »

Za sve sebijoljupce, jucer sam vodio jednu stariju osobu na DIP - Klinicki centar Sarajevo i nakon svih pompi kroz medije da su sve price oko Klinickog centra zlonamjerne i da na Klinickom centru u Sarajevu cvjetaju ruže iz ušiju, samo da vam javim da nema NIKAKVIH regenasa za razne parametre nalaza krvi, znaci ovdje govorimo o gradu sa 500.000 stanovnika i onih koji gravitiraju Sarajevu!!!

Na moje pitanje "pa kada ce biti", zena/medicinska sestra mi rece da je planiran tender za januar/februar 2018, sto znaci dok se sve obradi i ako ne bude zalbi, mozemo ocekivati da Klinicki centar pocne sa radom u korist pacijenata - u martu 2018. Do tada ko je umro, umro je.....a u privatnim laboratorijama po žara cijenama ima - svega! Meni se cini da nista nije slucajno.

Ko je ovdje lud? Ja znam ko le lud: mi smo ludi. Krivi smo - mi! I tako cemo nastaviti jer su nas preparirali da je to cudo jedno, za zlatne medalje!
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#2 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Tesla Edison »

Sebija je kraljica i svaka joj čast. Ostali mogu samo da kmeče. Riješila se neradnika i listi čekanja. Kad se sjetim kakv je prije javašluk bio. Sada KCUS u rangu najrenomiranijih Njemačkih bolnica.
Ko kaže drugačije taj laže i protiv je ove zemlje.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#4 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by mali Ninja »

nema dzabe ni za babe :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#5 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by spreca »

braca wrote:Za sve sebijoljupce, jucer sam vodio jednu stariju osobu na DIP - Klinicki centar Sarajevo i nakon svih pompi kroz medije da su sve price oko Klinickog centra zlonamjerne i da na Klinickom centru u Sarajevu cvjetaju ruže iz ušiju, samo da vam javim da nema NIKAKVIH regenasa za razne parametre nalaza krvi, znaci ovdje govorimo o gradu sa 500.000 stanovnika i onih koji gravitiraju Sarajevu!!!

Na moje pitanje "pa kada ce biti", zena/medicinska sestra mi rece da je planiran tender za januar/februar 2018, sto znaci dok se sve obradi i ako ne bude zalbi, mozemo ocekivati da Klinicki centar pocne sa radom u korist pacijenata - u martu 2018. Do tada ko je umro, umro je.....a u privatnim laboratorijama po žara cijenama ima - svega! Meni se cini da nista nije slucajno.

Ko je ovdje lud? Ja znam ko le lud: mi smo ludi. Krivi smo - mi! I tako cemo nastaviti jer su nas preparirali da je to cudo jedno, za zlatne medalje!
Narod nije bolje ni zasluzio....narod nece doci pameti izgleda dok ne sta ve kljuc u bravu na UKCS.Treba agitirati da narod glasa za SDA dabi sto prije zatvorili Kliniku ....lozung Sebija MOZE :lol: :lol: :lol:
Nedoumica
Posts: 175
Joined: 01/08/2006 11:49

#6 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Nedoumica »

:jutro:
Tako je već bukvalno godinama
Evo kako to fercera. Uzmi na DIPu potvrdu da nemaju tih reagensa, odvedi covjeka da uradi privatno. Kod privatnika uzmi racun. Sa potvrdom, racunom i brojem racuna banke odes u ZZO i trazis refundaciju troskova. Sacekas mjesec dva I dobiješ refundaciju, samo ne znam u kolikom procentu.
Tako se već odavno indirektno pune džepovi privatnih laboratorija ;)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#7 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by spreca »

Nedoumica wrote::jutro:
Tako je već bukvalno godinama
Evo kako to fercera. Uzmi na DIPu potvrdu da nemaju tih reagensa, odvedi covjeka da uradi privatno. Kod privatnika uzmi racun. Sa potvrdom, racunom i brojem racuna banke odes u ZZO i trazis refundaciju troskova. Sacekas mjesec dva I dobiješ refundaciju, samo ne znam u kolikom procentu.
Tako se već odavno indirektno pune džepovi privatnih laboratorija ;)
Daje to u nekoj vukojebini nebih se cudio....ali sta sarajlije cekaju.....da sve uniste pa tek onda da izadju na ulicu...tad ce biti vec kasno,treba spasavati dok se ima sta spasiti
User avatar
Maharadza
Posts: 16698
Joined: 30/01/2013 15:13

#8 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Maharadza »

Ma samo deri ovce, jebo bijedi mater! :bih:
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#9 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by nepass1 »

TESLA_EDISON wrote:Sebija je kraljica i svaka joj čast. Ostali mogu samo da kmeče. Riješila se neradnika i listi čekanja. Kad se sjetim kakv je prije javašluk bio. Sada KCUS u rangu najrenomiranijih Njemačkih bolnica.
Ko kaže drugačije taj laže i protiv je ove zemlje.
bravo SDA glasacu i uposleniku bhtelecoma!
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#10 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by nepass1 »

spreca wrote:
Nedoumica wrote::jutro:
Tako je već bukvalno godinama
Evo kako to fercera. Uzmi na DIPu potvrdu da nemaju tih reagensa, odvedi covjeka da uradi privatno. Kod privatnika uzmi racun. Sa potvrdom, racunom i brojem racuna banke odes u ZZO i trazis refundaciju troskova. Sacekas mjesec dva I dobiješ refundaciju, samo ne znam u kolikom procentu.
Tako se već odavno indirektno pune džepovi privatnih laboratorija ;)
Daje to u nekoj vukojebini nebih se cudio....ali sta sarajlije cekaju.....da sve uniste pa tek onda da izadju na ulicu...tad ce biti vec kasno,treba spasavati dok se ima sta spasiti
gdje ces protiv sebije, sutra te moze bake zaposliti
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by spreca »

nepass1 wrote: gdje ces protiv sebije, sutra te moze bake zaposliti
kod sebije :mrgreen:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#12 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

TESLA_EDISON wrote:Sebija je kraljica i svaka joj čast. Ostali mogu samo da kmeče. Riješila se neradnika i listi čekanja. Kad se sjetim kakv je prije javašluk bio. Sada KCUS u rangu najrenomiranijih Njemačkih bolnica.
Ko kaže drugačije taj laže i protiv je ove zemlje.
Nisam bio, hvala Bogu nisam imao potrebu, ali bilo bi dobro čuti mišljenja i iskustva iz prve ruke a ne rekla kazala i mahalske priče. Je li bolje bilo prije ili sada sa Sebijom?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Tesla Edison »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
TESLA_EDISON wrote:Sebija je kraljica i svaka joj čast. Ostali mogu samo da kmeče. Riješila se neradnika i listi čekanja. Kad se sjetim kakv je prije javašluk bio. Sada KCUS u rangu najrenomiranijih Njemačkih bolnica.
Ko kaže drugačije taj laže i protiv je ove zemlje.
Nisam bio, hvala Bogu nisam imao potrebu, ali bilo bi dobro čuti mišljenja i iskustva iz prve ruke a ne rekla kazala i mahalske priče. Je li bolje bilo prije ili sada sa Sebijom?
Neuporedivo bolje. Ljubazno osoblje, nema gužvi, nema nadrkanih sestara, liste čekanja ne postoje, uredni hodnici i čekaonice. Ma isto haman kao na zapadu.
Ovi neokomunisti što komentarišu i pišu negativno nikad nisu kročili u KCUS. Najveći intelektualni domet im je komentarisanje i analiza članaka sa mojportal.ba, d.epo.ba, source.ba i sličnih nazovi "portala".
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#14 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by mali_milojica »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
TESLA_EDISON wrote:Sebija je kraljica i svaka joj čast. Ostali mogu samo da kmeče. Riješila se neradnika i listi čekanja. Kad se sjetim kakv je prije javašluk bio. Sada KCUS u rangu najrenomiranijih Njemačkih bolnica.
Ko kaže drugačije taj laže i protiv je ove zemlje.
Nisam bio, hvala Bogu nisam imao potrebu, ali bilo bi dobro čuti mišljenja i iskustva iz prve ruke a ne rekla kazala i mahalske priče. Je li bolje bilo prije ili sada sa Sebijom?
Kod mene rodica radi u Vojnoj Bolnici preko 20 godina. Pitam je kako je bilo dok je Sebija bila glavna. Kaže,da se sutra hoće vratiti. Red,rad,disciplina kao u Vermahtu '41.
Nema puno priče. Raj za radnike i pakao za neradnike i mlatimudane.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5835
Joined: 25/12/2010 04:56

#15 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by B6Redhell »

Nisam ljubitelj bakira i sadasnje politike sda tako da me ne smarate tim stranackim upiranjem prsta a cim neko nesta o KCUS pozitivno odmah se javljaju ovi sa misljenjem uskog kolosijeka.
Sebilji svaka cast. Zena uvela disciplinu i rad. Ja sam bio prije mjesec dana na radiologiji. Sad pa sad se zavrsava sve. Linija nesta za pola sata. Frajer glavni doktor neki omanji. Red uspostavi sa onim medecinskim osobljem. Svako zna sta radi.

To sto je KCUS duzan i bogu i narodu i dug se vraca sad. Pare se moraju stvoriti. Sto fali tih nekih medecinskog materijala. Pitajte prijasnju upravu i zaduzivanje.
User avatar
helpdesk1
Posts: 516
Joined: 04/08/2011 14:14

#16 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by helpdesk1 »

braca wrote:Za sve sebijoljupce, jucer sam vodio jednu stariju osobu na DIP - Klinicki centar Sarajevo i nakon svih pompi kroz medije da su sve price oko Klinickog centra zlonamjerne i da na Klinickom centru u Sarajevu cvjetaju ruže iz ušiju, samo da vam javim da nema NIKAKVIH regenasa za razne parametre nalaza krvi, znaci ovdje govorimo o gradu sa 500.000 stanovnika i onih koji gravitiraju Sarajevu!!!

Na moje pitanje "pa kada ce biti", zena/medicinska sestra mi rece da je planiran tender za januar/februar 2018, sto znaci dok se sve obradi i ako ne bude zalbi, mozemo ocekivati da Klinicki centar pocne sa radom u korist pacijenata - u martu 2018. Do tada ko je umro, umro je.....a u privatnim laboratorijama po žara cijenama ima - svega! Meni se cini da nista nije slucajno.

Ko je ovdje lud? Ja znam ko le lud: mi smo ludi. Krivi smo - mi! I tako cemo nastaviti jer su nas preparirali da je to cudo jedno, za zlatne medalje!
Ko poznaje sistem javnih nabavki onda mu je jasno da sadašnju Upravu ( i svaku narednu) može zajebavati bilo koja firma koja je do sada imala povlašten položaj u nabavci potrošnog materijala i lijekova. Dakle, ne branim nikoga, ali u ovoj našoj BiH je sve moguće, pa tako i da se tender iskorištava na način da se diskredituje sadašnja Uprava, a sve preko leđa pacijenata. U svom istraživačkom pohodu oko informacije i tendera si još samo trebao pitati koliko puta je pao neki tender i koja(e) firma(e) su ih obarale, pa onda vidi u čijem su vlasništvu i kakav su status imale te firme do dolaska Sebije. Nije sve crno i bijelo, ima tu dosta sivila u kojem mi dosta toga ne možemo vidjeti, ni shvatiti. Iz prve ruke znam kako je bilo ranije (za operaciju dao 3000KM u koverti /doktor mi tražio+obavezna kupovina neke premosnice u tipovanoj apoteci-to je bio uslov za operaciju). Ljudino i prije si ti plaćao i kupovao uslugu, samo za puno puno više novca. Sada barem imaš način da dođeš do povrata novca, a prije si mogao halaliti ili jebat mater doktoru ako ne uspije operacija. Novca nisi više vidio.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#17 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by she+ »

braca wrote:Na moje pitanje "pa kada ce biti", zena/medicinska sestra mi rece da je planiran tender za januar/februar 2018, sto znaci dok se sve obradi i ako ne bude zalbi, mozemo ocekivati da Klinicki centar pocne sa radom u korist pacijenata - u martu 2018. Do tada ko je umro, umro je.....a u privatnim laboratorijama po žara cijenama ima - svega! Meni se cini da nista nije slucajno.
Nedoumica wrote::jutro:
Tako je već bukvalno godinama
Evo kako to fercera. Uzmi na DIPu potvrdu da nemaju tih reagensa, odvedi covjeka da uradi privatno. Kod privatnika uzmi racun. Sa potvrdom, racunom i brojem racuna banke odes u ZZO i trazis refundaciju troskova. Sacekas mjesec dva I dobiješ refundaciju, samo ne znam u kolikom procentu.
Tako se već odavno indirektno pune džepovi privatnih laboratorija ;)
Fazon je što medicinske sestre uopće ne spominju mogućnost privatnog obavljanja pretraga i refundacije troškova istih, već izjave žaljenje za novonastalu situaciju i vrate vas otkud ste i došli.

Potvrdu KCUS-a da nemaju reagense i nije baš tako jednostavno dobiti. Skenirala sam zahtjev koji vam daju jedino ako tražite isti https://i.imgur.com/UhBERGs.jpg. Sve što je navedeno u prilogu morate dostaviti. Dakle, nije dovoljna sama uputnica, već i nalaz ljekara specijaliste + kopija nalaza i računa ustanove gdje se obavila pretraga. Nakon što kompletirate dokumentaciju i popunite zahtjev, idete na protokol KCUS-a. To bi bila zgrada preko puta benzinske Gazprom (ima i dr. ulaz, ali je ovako jednostavnije za objasniti). Tu kad predate zahtjev dobijete na listiću postbloka "potvrdu" sa njihovim prijemnim pečatom, datumom i brojem protokola pod kojim je zaveden vaš zahtjev. Sačuvajte, jer vam je to jedini dokaz da ste predali zahtjev. Meni je potvrda bila gotova za 7 dana. Rečeno mi je da će me telefonski obavijestiti i da sam dužna doći po istu, pa ako se ne javite, a vidite propušten poziv sa +387 33 298 012, trk na protokol.

Kad sa svim tim završite, idete u ZZOKS i tamo dobijete drugi obrazac, zahtjev za refundaciju troškova: https://i.imgur.com/kbfc5kD.jpg. Kao što vidite, pored potvrde iz KCUS-a, potreban je CIPS, kopirana zdravstvena (prva i druga stranica i stranica zadnje ovjere), kopija uputnice i original račun. Obzirom da mi oni nisu htjeli izdati nikakvu potvrdu da sam predala zahjev, a na moje insistiranje, rekli su da sam isti mogla kopirati i da na toj kopiji dobijem potvrdu, te sam zahtjev tražila nazad, kopirala i na kopiji dobila prijamni pečat sa datumom kao dokazom da sam predala zahtjev. Rečeno mi je da će se troškovi refundirati za nekih mjesec i po i da će novac poštar donijeti na vrata. To još uvijek iščekujem.

Sretno!
Nedoumica
Posts: 175
Joined: 01/08/2006 11:49

#18 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Nedoumica »

Ne sjećam se da je bilo tako komplikovano, ali bilo je davno...
Tacno je da niko na DIPu nece reci za ovu opciju , i ja saznah slučajno I zaista mislin da se ovaj jadni sistem nekom dobro isplati.

E da, reagensa nije bilo ni prije Sebije, a nema ih ni sad. Svi su oni Halid mjesto Halida.

Ima ona svoju temu tamo...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#19 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by dječak sa šibicama »

Nedoumica wrote::jutro:
Tako je već bukvalno godinama
Evo kako to fercera. Uzmi na DIPu potvrdu da nemaju tih reagensa, odvedi covjeka da uradi privatno. Kod privatnika uzmi racun. Sa potvrdom, racunom i brojem racuna banke odes u ZZO i trazis refundaciju troskova. Sacekas mjesec dva I dobiješ refundaciju, samo ne znam u kolikom procentu.
Tako se već odavno indirektno pune džepovi privatnih laboratorija ;)
Aha, i onda kad podnese zahtjev za refundacijom, kazu ti "morate imati nalaz iz javne bolnice, ne moze od privatnika".

Drugim rijecima, iz supljeg u prazno.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Truba »

ovo što sam ja vidio sebija je uvela red i svaka joj čast

i što sam čuo iz prve ruke
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by JThomas »

da hoće neko od njih poželjeti postati političar pa da i u državi uvede red, a ne samo u jednoj ustanovi :mrgreen:
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#22 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by homar »

Ja budalaštine, političkih agitatora, čovjek konkretno iznosi da nema reagenasa za labaratoriju, a to znači nema stručnog liječenja. Ja sam svjedok da u prošloj godini nije bilo bar 6 mjeseci reagenasa za "tromjesečni šećer", za PSA i mnogih drugih... Pa kako će se uspostaviti dijagnoza bez ovih labaratorijskih nalaza, nikako. I šta pacijenti rade, onaj ko ima novaca ode u privatnu labaratoriju, ko nema neka čeka do smrti. Mi smo umjesto stručne medicinske ustanove, sa Sebijom dobili KASARNU, u kojoj svi uposleni klimaju glavom, a pacijenti umiru.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#23 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Roccohljup »

Problem sa reagensima nije nesto novo, vec se to vuče godinama tako. Sjećam se prije 4-5 god dok je malac bio jos beba da smo morali neke nalaze vaditi na DIPu i tada je bio isti slučaj. Na kraju nakon 3-4 mjeseca cekanja na taj reagens, nismo nikad ni zavrsili to vec smo otisli privatno.
A da ne kazem nebulozu da prvo moras djete odvesti na pedijatriju da mu tamo izvade krv, pa onda TI kao roditelj uzmes tu epruvetu da je nosis na DIP (jer na dipu nece djeci da vade krv) :D :D :D
User avatar
dulekrele
Posts: 3791
Joined: 10/04/2014 18:25

#24 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by dulekrele »

TESLA_EDISON wrote:Sebija je kraljica i svaka joj čast. Ostali mogu samo da kmeče. Riješila se neradnika i listi čekanja. Kad se sjetim kakv je prije javašluk bio. Sada KCUS u rangu najrenomiranijih Njemačkih bolnica.
Ko kaže drugačije taj laže i protiv je ove zemlje.
haj ti na Jagomir reci da te sebija preporucila. u njemackoj bolnici ne cekam 2 godine da uradim MRI.u njemackoj bolnici imaju sve reagense i doktori im ne odlaze vec dolaze. prema tome hitno na pregled.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: DIP, Klinicki centar, reagensi: nema nista!

Post by Truba »

zašto bih ja branio sebiju???

ja samo govorim što sam vidio svojim očima u mome slučaju
i što sam čuo od ljudi koji rade gore
Post Reply