Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#551 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

channel10 wrote:
Ci-Nick wrote:
channel10 wrote:Sta je bilo na skupstini BHT? Dijeli li se dividenda i koja je cifra ako se dijeli?
1,20 KM
Znaci u srazmjeru sa izgubljenom dobiti od prosle godine :) . Hvala :thumbup:

edit: Kome prijaviti novi racun u banci za uplatu dividende i da li ima neki rok do kada se mora javiti?
To sa izmjenama računa ne ide uvjek kako treba.
Ja sam dva puta slao drugi račun za dividendu Elektroprivrede a oni uplaćivali na stari račun.
Ako ti je taj račun aktivan pusti da uplate na taj račun.
Bit će ovakvo obavještenje:
https://www.bhtelecom.ba/mobile_portal_ ... b9c0d.html
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#552 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

prog321 wrote:Ne razumijem kako se mozes zvati inteligentnim bićem ako ne želiš znati zašto i kako se nešto dogadja.?
Cause and effect kako braća kinezi kažu.
Niko ne može saznati sta ću sutra biti ali možemo izvući neke logične zaključke.
Berze su napumpane. Sama Yellen je o tome pričala. Valjda ona zna kad stoji na čelu neke tamo institucije .
Problem je u tome što ti zaključak nije logičan. Finansije su potpuno odbacile ideju da historijske cijene nose bilo kakve informacije o budućim događajima. Drugim riječima, gledanje u grafik ne govori ama baš ništa o tome šta bi se moglo dešavati sutra. Ne postoji logičan zaključak koji se može izvući na taj način. Stoga je tvoje lijepljenje grafika kao argumenta jednostavno smiješno. Logično nije ono što se tebi intuitivno čini ispravnim, već ono što pokazuju podaci. A čovjek koji je podacima pokazao ovo što sam sada objasnio dobio je Nobela.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#553 Re: dionice, kupovina itd.

Post by prog321 »

Ja sam stavio graf da ti pokazem koliko je USA berza skocila poslije 96e. I kako se taj rast odrzava sve do danas.
Logican um bi se zapitao kako je moguce da se berza trodupla u 20 godina iako u 100 godina prije toga nije bila nikad ni blizu tom rastu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#554 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

prog321 wrote:Ja sam stavio graf da ti pokazem koliko je USA berza skocila poslije 96e. I kako se taj rast odrzava sve do danas.
Logican um bi se zapitao kako je moguce da se berza trodupla u 20 godina iako u 100 godina prije toga nije bila nikad ni blizu tom rastu.
Logičan um bi ispravio inflaciju, uračunao isplaćene dividende i logaritmirao, pa dobio ovo:

Image
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#555 Re: dionice, kupovina itd.

Post by prog321 »

Dividende i inflacija su dva različita pojma koja jedva imaju bilo kakve dodirne tacke.
Graf ti je bezvrijedan.

Ps.
Samo da znaš , ja ne kažem da će Wall Street krashirati sutra. Moraju se neke stvari u budućnosti poklopiti da do toga dodje.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#556 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

prog321 wrote:Dividende i inflacija su dva različita pojma koja jedva imaju bilo kakve dodirne tacke.
Graf ti je bezvrijedan.

Ps.
Samo da znaš , ja ne kažem da će Wall Street krashirati sutra. Moraju se neke stvari u budućnosti poklopiti da do toga dodje.
Image

A jebote, ne vjerujem...
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#557 Re: dionice, kupovina itd.

Post by prog321 »

Dividende su iznos (u obliku novca ili akcija) koje firma godisnje isplati svojim akcionarima.
Inflacija je opsti rast cijena i pad vrijednosti novca u jednom drustvu.
Pa hajde genije povezi ta dva pojma u jednoj recenici da ima smisla? :-)
User avatar
N.N.
Posts: 3029
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#558 Re: dionice, kupovina itd.

Post by N.N. »

Kada se otprilike moze ocekivati isplata dividende od BHTelekoma, za mjesec, mjesec i po ?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#559 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

N.N. wrote:Kada se otprilike moze ocekivati isplata dividende od BHTelekoma, za mjesec, mjesec i po ?
Skoro svake godine je bila krajem jula ali su skupštine bile 30 do 40 dana ranije.
U obavještenju će kazati u roku od 180 dana.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#560 Re: dionice, kupovina itd.

Post by channel10 »

Ci-Nick wrote:
channel10 wrote:
Ci-Nick wrote:Sta je bilo na skupstini BHT? Dijeli li se dividenda i koja je cifra ako se dijeli?
1,20 KM
Znaci u srazmjeru sa izgubljenom dobiti od prosle godine :) . Hvala :thumbup:

edit: Kome prijaviti novi racun u banci za uplatu dividende i da li ima neki rok do kada se mora javiti?
To sa izmjenama računa ne ide uvjek kako treba.
Ja sam dva puta slao drugi račun za dividendu Elektroprivrede a oni uplaćivali na stari račun.
Ako ti je taj račun aktivan pusti da uplate na taj račun.
Bit će ovakvo obavještenje:
https://www.bhtelecom.ba/mobile_portal_ ... b9c0d.html
Hvala prijatelju :thumbup: .Sto se tice racuna, ne bi trebao biti aktivan jer sam ga ugasio u Oktobru prosle godine kad je RB banka pocela naplacivati odrzavanje racuna. Nadam se da ce to obavjestenje izaci sto prije pa da im dostavim novi racun. Jedino mi nije jasno otkud im pravo da traze kopiju licne i to sa obje strane. Po zakonu ne bi smjeli nikako traziti.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#561 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Ne znam šta da kažem za kopiju lične karte.
Prije par dana u Intesi podižem novac poslan preko western union. Uzela ličnu i iskopira.
Poznajemo se dobro i u šali pitam je li to u skladu sa zakonom o zaštiti ličnih podataka.
Kaže jeste. Ljudi se više plaše prevare nego zakona.
To za dostavu podataka (ukoliko ideš često u SA) najbolje je lično odnijeti i predati.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#562 Re: dionice, kupovina itd.

Post by channel10 »

Nije nikakav problem samo kome predati? Ono samo na protokol, ali opet na koga naznaciti :) ?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#563 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

channel10 wrote:Nije nikakav problem samo kome predati? Ono samo na protokol, ali opet na koga naznaciti :) ?
Koliko se sjećam nije problem doći do referenata koji obrađuju podatke.
Sačekaj obavještenje kao ovo:
https://www.bhtelecom.ba/portalnovost+M54f86a52488.html

a onda svrati na BH Telecom, Obala Kulina bana br. 8, 71000 Sarajevo ili zovi, bit će negdje objavljeni telefoni,
ranije su bili ovi:

"Za sve dodatne informacije dioničari se mogu javiti na sljedeće telefone:
- 033/224 - 534
- 033/201 - 252
- 033/213- 407"
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#564 Re: dionice, kupovina itd.

Post by channel10 »

Ci-Nick wrote:
channel10 wrote:Nije nikakav problem samo kome predati? Ono samo na protokol, ali opet na koga naznaciti :) ?
Koliko se sjećam nije problem doći do referenata koji obrađuju podatke.
Sačekaj obavještenje kao ovo:
https://www.bhtelecom.ba/portalnovost+M54f86a52488.html

a onda svrati na BH Telecom, Obala Kulina bana br. 8, 71000 Sarajevo ili zovi, bit će negdje objavljeni telefoni,
ranije su bili ovi:

"Za sve dodatne informacije dioničari se mogu javiti na sljedeće telefone:
- 033/224 - 534
- 033/201 - 252
- 033/213- 407"
Hvala jos jednom :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#565 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

prog321 wrote:Dividende su iznos (u obliku novca ili akcija) koje firma godisnje isplati svojim akcionarima.
Inflacija je opsti rast cijena i pad vrijednosti novca u jednom drustvu.
Pa hajde genije povezi ta dva pojma u jednoj recenici da ima smisla? :-)
Beznadežan si slučaj, prijatelju. Knjigu u šake, pa možda jednog dana shvatiš kakve nebuloze si pisao i bude te retroaktivno stid. Od mene nemaš više besplatnu edukaciju.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#566 Re: dionice, kupovina itd.

Post by prog321 »

Ne sramoti se ba.
Bacas bombe tipa dividende i inflacija :-) i Onda očekuješ da te ljudi ne provale.
Vidi se da nikad nisi imao dodira sa vlastitim ulaganjima.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#567 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

prog321 wrote:Ne sramoti se ba.
Bacas bombe tipa dividende i inflacija :-) i Onda očekuješ da te ljudi ne provale.
Vidi se da nikad nisi imao dodira sa vlastitim ulaganjima.
Provalio me...ko? Koji ljudi? Naprotiv, ko god zna bilo šta o finansijama i investicijama, pa pročita ovu našu raspravu, grohotom će se smijati tvom neznanju. Ti si tipičan primjer samopouzdane budale - osobe koja ne zna da ne zna, pa tvrdoglavo ustrajava u svom neznanju i busa se glupostima koje piše. Da scenario bude još tužniji, ne možeš da pohvataš logiku ni kada ti se objasni. Na sve što sam napisao, nisi ponudio ni jedan konstruktivan odgovor, već se sve svodi na groktanje tipa "kakve veze ima", "provalio si se", i sl. Dodaj na tome sklonost teorijama zavjere, i dobivaš profil iracionalnog i neobrazovanog čovjeka s kojim se ne vrijedi raspravljati.

Rekao sam da te neću nastaviti besplatno educirati, ali pošto generalno smatram da budali uvijek treba naglasiti da nije u pravu i objasniti zašto nije u pravu, pokušat ću još ovaj put.

1. Vrijednost indeksa, dionice, bilo koje imovine, ne možeš porediti kroz vrijeme bez ispravljanja inflacije. Grafik koji si lijepio ovdje pokazuje nominalnu vrijednost indeksa s&p500, neispravljenog za inflaciju. Stoga je nebulozno izvlačiti zaključke na osnovu tog grafika, kakve si ti pravio, niti praviti komparacije između njegovih vrijednosti kroz vrijeme, kakve si ti pravio, te zorno pokazuje da nemaš pojma.

Primjerice, gledajući nominalnu vrijednost, indeks odskače osamdesetih godina, u odnosu na period 1950 - 1970. Međutim, inflacija je osamdesetih bila visoka, pa je indeks, ustvari, stagnirao u odnosu na prethodni period u realnim terminima. Zbog ovih razloga kažemo da su cijene bez ispravljene inflacije nominalne, a sa ispravljenom inflacijom REALNE.

Kada se S&P ispravi samo za inflaciju (nisam još došao do dividendi), linearni prikaz (nisam još došao do logaritamskog prikaza), dobivaš donji grafik:

Image

Gledajući grafik, jasno se vidi ovo što sam gore pisao za osamdesete i visoku inflaciju. Nego, vratimo se našoj analizi.

Iz grafika je vidljivo da S&P 500 nije kontinuirano rastao od '96. Naprotiv, vrijednost koju je imao 2000. ponovo će doseći tek krajem 2014. godine.
Jedini nagli skok koji je serija imala jeste krajem devedesetih. Razlog nije, kako si ti lupao, tržište nekretnina, već dot.com balon. Nakon pucanja balona, serija se normalizirala i vratila trendu. Tako da je već najobičnije uključivanje inflacije dovoljno za raspad tvog argumenta, tačnije trabunjanja. Ali, idemo dalje.

Može biti da ti ostaje nejasno zašto S&P 500 uopće, dugoročno gledano, raste. Ne, razlog nisu teorije zavjere. Bez ulaženja u detalje, odgovori su:

1. Odbacivanje zlatnog standarda, koji je limitirao ekspanziju privrede.

2. IT revolucija zbog koje je produktivnost eksponencijalno eksplodirala, naročito nakon uvođenja personalnih računara i spreadsheet programa.

3. Povjerenje (globalno) investitora u US ekonomiju.

No, ispravljanje za inflaciju nije dovoljno ako govorimo o historijskom performasnu indeksa. Svaki ozbiljan analitičar će uračunati i reinvestirane dividende. Dva su razloga za to:

1. Isplaćivanje dividendi obara cijenu dionice. S obzirom da više od 400 kompanija, od ukupno 500 koliko ima S&P, isplaćuje dividendu - isplaćivanje istih stvara značajne frikcije u vrijednosti indeksa. Stoga je ispravljanje za dividende neophodno da bi se normalizirala vrijednost.

2. Uključivanje reinvestiranih dividendi je bitno zato što omogućava izračun maksimalanog povrata koji je investitor mogao ostvariti prateći S&P500 portfolio.

Dalje.

3. Linearni vs logarimatski prikaz.

Ekonomske i finansijske analize uvijek koriste logaritme. Razlog zavisi od područja upotrebe: u makroekonomskim modelima zato što funkcije koje objašnjavaju privredna kretanja uglavnom nisu linearne, u ekonometrijskoj analizi zato što reziduali modela često nisu random, a kod grafičkog prikaza vremenskih serija zato što linearni grafik navodi na pogrešne zaključke pokazujući jednaku udaljenost između cijena na vertikalnoj osi. Npr, pogledati donji linearan grafik i vrijednost lijevo.

Image

Za ovakav grafik, skok sa 500 na 1000 poena bit će prikazan isto kao skok sa 1000 na 1500, jer je došlo do promjeranja cijene od 500 poena u oba slučaja. Međutim, u prvom slučaju vrijednost je porasla za 100%, dok u drugom samo 50%. Drugim riječima, prvi skok je mnogo veće magnitude, iako linearni grafik prikazuje jedanku magnitudu za oba scenarija. Taj problem ispravlja logarimatski grafik tako što razlika između cijena (na vertikalnoj osi) oslikava magnitudu promjene. Drugim riječima, razlika između pojedinih cijena, na logaritamskom grafiku, jednaka je procentualnoj promjeni cijene.

Ako odeš na npr. Google Finance, normala imaš opciju da svaki linearni grafik pretvoriš u logaritamski, jer ljudi znaju da linearni vara. Pa tako, ispod postavljam transformaciju S&P500 u logaritamski, bez ispravljanja dividendi i inflacije.

Image

Drastična razlika, zar ne? Ovo gore je isti grafik koji si ti postavio, isti podaci, samo u logaritamskoj skali.

Stoga je jedini ispravan način prikaza upravo onaj koji sam postavio na prethodnoj stranici ove teme: logaritamski, sa ispravljenom inflacijom i dividendama. Dakle, onaj isti na koji si se ti smijao. Pod pretpostavkom da imaš adekvatan intelektualni kapacitet da procesiraš gore napisano, sada više nije smiješno, zar ne? Sada je smiješno jedino tvoje glupavo kreveljenje i isčuđavanje.

Image

Priča o kamatnim stopama ti je jednako glupa, ali ne da mi se pisati...
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#568 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 »

prog321 wrote:Dividende su iznos (u obliku novca ili akcija) koje firma godisnje isplati svojim akcionarima.
Inflacija je opsti rast cijena i pad vrijednosti novca u jednom drustvu.
Pa hajde genije povezi ta dva pojma u jednoj recenici da ima smisla? :-)
Da li 1 KM dividende isplaćene danas i taj iznos isplaćen prije 10 godina isto vrijede?

Mislim, ExNihilo ti je svašta dobrog napisao, ali ovo banalno pojednostavljenje stvari bi ti trebalo pomoći da bar natukneš neke stvari sam sebi, jer očito dok sam ne skontaš, teško da će sva ova pisanija imati efekta... :)
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#569 Re: dionice, kupovina itd.

Post by prog321 »

ExNixilo ,
Nadrobio si toliko pogresnih stvari da je tesko poceti od jedne.
Da li studiras ekonomiju pa si jedan semestar cuo negdje o realnoj i nominalnoj vrijednosti ? Logaritmicni i linealni prikazi ?
Ako me sjecanje na vara to se uci u 3 godini. Imas najmanje jos godinu da sve pohavizas. :-D

Logaritmicni prikazi su hoax, prevara. Jer racunaju samo procentualni rast podataka bez detaljnog opisa kako i gdje se taj rast ili pad desio. Recimo 5% rasta Apple dionica kada je izvrsen IPO u 1980oj nije isto kao 5% rasta danas.
I ako se oslanjas samo na logaritmicne podatke pri odlucivanju kojim pravcem se trziste dionica krece onda si osudjen na propast.

Drugo,
Inflacioni podaci povezani sa rastom dividendi nemaju smisla jer izostavljaju ostale pokazatelje koje su veoma vazni da stvoris detaljnu ekonomsku sliku drustva kao sto je realna neto plata i standard zivota u datom periodu.
Recimo, dividende su izmedju 95e i 05e porasle 10%. OK, super. Gdje su podaci da su plate porasle isto toliko u datom periodu? Da li trziste rada pratilo taj rast dividendi ?
To su neke opste poznati detalji koji odrasli ljude koriste da bi procjenili dalji kurs dionica. Vidim da si veoma mlad i nezreo.
Bez uvrede, Imas nekog elena koji mi odrasli sa skepticizmom posmatramo.

PS.
USA je ukinula gold standard 1971e godine.
Pogledaj taj tvoj graf gore i ponovi da li ima smisla. Jer nema.
Last edited by prog321 on 27/06/2015 20:16, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#570 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

prog321 wrote:ExNixilo ,
Nadrobio si toliko pogresnih stvari da je tesko poceti od jedne.
Da li studiras ekonomiju pa si jedan semestar cuo negdje o realnoj i nominalnoj vrijednosti ? Logaritmicni i linealni prikazi ?
Ako me sjecanje na vara to se uci u 3 godini. Imas najmanje jos godinu da sve pohavizas. :-D

Logaritmicni prikazi su hoax, prevara. Jer racunaju samo procentualni rast podataka bez detaljnog opisa kako i gdje se taj rast ili pad desio. Recimo 5% rasta Apple dionica kada je izvrsen IPO u 1908-oj nije isto kao 5% rasta danas.
I ako se oslanjas samo na logaritmicne podatke pri odlucivanju kojim pravcem se trziste dionica krece onda si osudjen na propast.

Drugo,
Inflacioni podaci povezani sa rastom dividendi nemaju smisla jer izostavljaju ostale pokazatelje koje su veoma vazni da stvoris detaljnu ekonomsku sliku drustva kao sto je realna neto plata i standard zivota u datom periodu.
Recimo, dividende su izmedju 95 i 05 porasle 10%. OK, super. Gdje su podaci da su plate porasle isto toliko u datom periodu? Da li trziste rada pratilo taj rast dividendi ?
To su neke opste poznati detalji koji odrasli ljude koriste da bi procjenili dalji kurs dionica. Vidim da si veoma mlad i nezreo.
Bez uvrede, Imas nekog elena koji mi odrasli sa skepticizmom posmatramo.

PS.
USA je ukinula gold standard 1971e godine.
Pogledaj taj tvoj graf gore i ponovi da li ima smisla. Jer nema,. :-D
Image

Đisus krajst. Odustajem.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#571 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

Ci-Nick wrote:
channel10 wrote:Sta je bilo na skupstini BHT? Dijeli li se dividenda i koja je cifra ako se dijeli?
1,20 KM

bht znaci oslabio za razliku od t srpske koji u junu 2015 isplacuje 0,12,a u decembru bi trebao jos jednom.
ako bude kao prosle godine ,to je oko 12% trzisne cijene.

inace kako komentirate najlikvidniju dionicu na banjal. berzi? cijena 1,70km.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#572 Re: dionice, kupovina itd.

Post by prog321 »

Nista.
Ako ne vjerujes meni onda pitaj nekoga ko vodi najvazniju financijsku instituciju u Americi.

May 6, 2015 — 10:41 AM
Federal Reserve Chair Janet Yellen, surveying the financial landscape for signs of bubbles after more than six years of near-zero rates, warned that both stocks and bonds are richly valued.
“I would highlight that equity-market valuations at this point generally are quite high,” Yellen said in Washington on Wednesday in response to a question at a forum on finance


Toliko o logaritmicnom prikazu :-D
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#573 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

sportman1 wrote:
Ci-Nick wrote:
channel10 wrote:Sta je bilo na skupstini BHT? Dijeli li se dividenda i koja je cifra ako se dijeli?
1,20 KM

bht znaci oslabio za razliku od t srpske koji u junu 2015 isplacuje 0,12,a u decembru bi trebao jos jednom.
ako bude kao prosle godine ,to je oko 12% trzisne cijene.

inace kako komentirate najlikvidniju dionicu na banjal. berzi? cijena 1,70km.
Ne komentiram je nikako... Tako se negdje 1.60-1.70 krece zadnjih godinu-dvije dana... OK je opcija za uzimati dividendu umjesto kamate u banci, dosta je bolji prinos... I redovno isplacuju 2x godisnje... Ne zaboravi da u RS-u ima 10% poreza na dividendu, pa ti je za toliko manji prinos...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#574 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

prog321 wrote:Nista.
Ako ne vjerujes meni onda pitaj nekoga ko vodi najvazniju financijsku instituciju u Americi.

May 6, 2015 — 10:41 AM
Federal Reserve Chair Janet Yellen, surveying the financial landscape for signs of bubbles after more than six years of near-zero rates, warned that both stocks and bonds are richly valued.
“I would highlight that equity-market valuations at this point generally are quite high,” Yellen said in Washington on Wednesday in response to a question at a forum on finance


Toliko o logaritmicnom prikazu :-D

Hajmo još jedan čas edukacije.

Niko na planeti ne može sa sigurnošću predvidjeti kretanje tržišta, makar se radilo i chairmanu FEDa. Objašnjavao bih u detalje zašto, ali znam da si preglup da shvatiš, pa neću ni pokušati.

Da je to tačno, pokazuje nam historija. Alan Greenspan, bivši chairmana FEDa, je tokom 90tih kontinuirano najavljivao da tržište samo što nije palo, i bio kontinuirano krivu. Janet Yellen, na koju se pozivaš, je prije godinu dana izjavila da su dionice biotech kompanija uveliko precijenjene. Od te izjave do danas, vrijednost pomenutih dionica je porasla za 40%, zbog čega ju je The Wall Street Journal pošteno ismijao u ovom članku: "Janet Yellen Is No Stock Market Sage". Toliko o njenim sposobnostima da predvidi tržište.

Zaključci koji se mogu derivirati jesu sljedeći. To što je neko chairman FEDa, ne znači da je automatski u pravu. To što je neko chairman FEDa, ne znači da posjeduje tajnu metodologiju kojom može predviđati tržište. Stoga, njeno mišljenje nije ništa značajnije od mišljenja bilo koga drugog. Primjerice, mišljenja Ben Bernankea, prethodnog chairmana, koji ne vidi nikakv balon.
Bernanke wrote:Stock prices have risen rapidly over the past six years or so, but they were also severely depressed during and just after the financial crisis. Arguably, the Fed's actions have not led to permanent increases in stock prices, but instead have returned them to trend.
Ili, Paul Krugmana, nobelovca, koji veli:
Krugman wrote:O.K., what about stocks? Major stock indexes are now higher than they were at the end of the 1990s, which can sound ominous. It sounds a lot less ominous, however, when you learn that corporate profits — which are, after all, what stocks are shares in — are more than two-and-a-half times higher than they were when the 1990s bubble burst. Also, with bond yields so low, you would expect investors to move into stocks, driving their prices higher.
Jedno mišljenje protiv drugog. Ali, ti si preglup da shvatiš da se tržišta ne mogu tek tako predviđati i da ničije mišljenje nije sveto slovo. Za razliku od Janet, ova dvojica su barem dali kvantitativne argumente za svoja mišljenja. Pozivanje na bilo čije mišljenje kao argument, ne predstavlja zapravo nikakav argument, već logičku pogrešku poznatu u retorici kao apel na autoritet. Niko nije u pravu samo zašto što je chairman nečega, već zato što ima argumente iza sebe. Historija predviđanja tržišta je historija blamaža, a najbolji kvantitativni alati koje ekonomija, kao nauka, ima pokazuju da balona (vjerovatno) nema. Kažem vjerovatno, jer se ne radi o egzaktnoj nauci. No, ti nisi sposoban za racionalan argument, pa ti ne preostaje ništa drugo nego da nađeš nečije mišljenje i zalijepiš.

Zaboravio si postaviti link za citati koji si nalijepio. Ne čudi, jer se u istom navode i suprotna mišljenja FED zvaničnika. :D
“I don’t at this moment have reason to be intensely concerned about the valuation level of the equity markets,” Federal Reserve Bank of Atlanta President Dennis Lockhart said in a response to a reporter’s question.
Nekako mi je od svega najbolje to što cijelo vrijeme tvrdiš da FED vještački pumpa dionice, a onda nalijepiš komentar chairmana FEDa kojim samom sebi protivriječiš. Ako FED pumpa dionice, ako im je to u interesu, ako se elite tako bogate, zašto bi chairman izašao sa izjavom da su dionice potencijalno precijenjene? Paradoks. Nevjerovatan si lik.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#575 Re: dionice, kupovina itd.

Post by quarterback »

meni je zanimljivo da citam vase prepucavanje jer je grupa vec bila zamrla i drugacije niko nista ne bi napisao a iz vaseg prepucavanja se moze nesto i nauciti, medjutim ako ima neke sanse bilo bi lijepo da malo pripazite na vrijedjanja jer niste taksisti

ili jeste, a u slobodno vrijeme na standu se bavite dionicama :D

hvala lijepo
Post Reply