Dilema...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#26

Post by Alfons Kauders »

sva sreca pa nikad nisam kupio nokiu... ne bacaju mi se pare na "marku", a nokia vala i nije neka marka... ako ti je samo nokia izbor samo ti mogu preporucit neke od symbian modela, npr 6630, ali inace, ovi obicni modeli nokie su najobicniji krs za nafurane...
User avatar
NeKi_LiK
Posts: 946
Joined: 05/09/2002 00:00

#27

Post by NeKi_LiK »

dugi wrote:
NeKi_LiK wrote:Brand i dizajn su ono što prodaje današnje mobitele. A tu su svi daleko od Nokie koliko su ostali mp3 playeri daleko od iPoda.
:lol:
Hajd' reci šta je šega da ti mogu odgovoriti, ili da ti odmah objasniš zašto Nokia tj Apple i pored veće cijene drže toliki procenat tržišta ako su samo "razvikane" marke koje kvalitetom ne prednjače toliko za konkurencijom.
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#28

Post by BigusDickus »

Meni je ovaj model (6110) ostao u vrlo lijepoj uspomeni... :D
Image
...a aBd 6230i ce pokusati nesto slicno... :D
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#29 Re: Dilema...

Post by sekiracija »

stidljiv wrote:Pozdrav...

Prije svega htio bih napomenuti da se bas i ne razumijem u mobilne telefone pa zato i otvaram temu. Naime odlucio sam da sebi kupim neki mobitel, naravno da je nov. Jedini je uslov da je Nokia. Cijena nije vazna.
Volio bih cuti vase preporuke i prijedloge.

Hvala unaprijed
Sine tvoja dilema je nista spram moje :roll:
Ja recimo imam dilemu kad podjem u halu da pisam :dali da prvo operem ruke ili da idem pist pa onda da ih operem.Ako podjem prat ruke onaj sum vode iz cesme ce me natjerat da se upisam.Ako odem kaljavih ruku pisat moram poslije i cunu plakat :lol: Zamisli da mi onda zazvoni NOKIJA :lol: :lol: :lol: :lol:
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#30

Post by dugi »

NeKi_LiK wrote:
dugi wrote:
NeKi_LiK wrote:Brand i dizajn su ono što prodaje današnje mobitele. A tu su svi daleko od Nokie koliko su ostali mp3 playeri daleko od iPoda.
:lol:
Hajd' reci šta je šega da ti mogu odgovoriti, ili da ti odmah objasniš zašto Nokia tj Apple i pored veće cijene drže toliki procenat tržišta ako su samo "razvikane" marke koje kvalitetom ne prednjače toliko za konkurencijom.
Za brand si u pravu, stvorili su ime na vrijeme pa sad mogu da prodaju prosjek kao vrhunski kvalitet.
Nasmijalo me je to za dizajn, pa od onolike kolicine modela mora biti neki uspjesan i lijepo dizajniran.
User avatar
Qler
Posts: 23721
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#31

Post by Qler »

vala meni su ljepse od svakog SE, koji sad po meni ima neki svoj fuj dizajn :s :-?
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#32

Post by Pooll »

Ako cijena nije problem :oops: kupi i meni jedan da se rjesim trulje Image :oops: :oops:

:-)
User avatar
Qler
Posts: 23721
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#33

Post by Qler »

eee, ja sam promijeni 4 te trulje, i to mi je najdrazi mobitel :D najbolji je, a ono sto pircaju da se kvari to samo seljacima koji ne znaju da rukuju sa njom :x ja sam svaku prodao u odlicnom stanju i kupio drugu za manje pare :D
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#34

Post by Pooll »

I mene slusa... uzmi i ovu moju, dobit ces kilu rize gratis :oops: :P
User avatar
NeKi_LiK
Posts: 946
Joined: 05/09/2002 00:00

#35

Post by NeKi_LiK »

dugi wrote:Za brand si u pravu, stvorili su ime na vrijeme pa sad mogu da prodaju prosjek kao vrhunski kvalitet.
Nasmijalo me je to za dizajn, pa od onolike kolicine modela mora biti neki uspjesan i lijepo dizajniran.
A čime li su stvorili ime :roll: ... i bezobrazno je reći da je Nokia prosjek...

Što se tiče dizajna nije stvar u tome da iz kvantiteta proizilazi kvalitet kao što ti reče.

Trenutno je situacija takva da su se i ostali ugledali na Nokiu i anagažovali ljude koji mogu nacrtati nešto komplikovanije od pravougaonika pa razlike nisu drastične kao što je nekada bilo.

U vrijeme 3210, 8210, 8850 ostali su dizajnom bili svjetlosnim godinama od Nokia modela, 88 serija nikada nije ni imala konkurenta u ciljanom segmentu korisnika koje treba pogoditi, a Xelibri je ipak jeftinjak prema 7280 tako da i u tom segmentu nemaju konkurenciju.

Trenutno dizajnom samsung odskače od konkurencije što se tiče modela sa kliznim i preklopnim mehanizmom.
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#36

Post by dugi »

NeKi_LiK wrote:
dugi wrote:Za brand si u pravu, stvorili su ime na vrijeme pa sad mogu da prodaju prosjek kao vrhunski kvalitet.
Nasmijalo me je to za dizajn, pa od onolike kolicine modela mora biti neki uspjesan i lijepo dizajniran.
A čime li su stvorili ime :roll: ... i bezobrazno je reći da je Nokia prosjek...Što se tiče dizajna nije stvar u tome da iz kvantiteta proizilazi kvalitet kao što ti reče.

Trenutno je situacija takva da su se i ostali ugledali na Nokiu i anagažovali ljude koji mogu nacrtati nešto komplikovanije od pravougaonika pa razlike nisu drastične kao što je nekada bilo.

U vrijeme 3210, 8210, 8850 ostali su dizajnom bili svjetlosnim godinama od Nokia modela, 88 serija nikada nije ni imala konkurenta u ciljanom segmentu korisnika koje treba pogoditi, a Xelibri je ipak jeftinjak prema 7280 tako da i u tom segmentu nemaju konkurenciju.

Trenutno dizajnom samsung odskače od konkurencije što se tiče modela sa kliznim i preklopnim mehanizmom.
Nokia je stvorila ime na vrijeme, znaci kad se trziste mobilnih telefona razvijalo i kad su vidjeli sve mogucnosti vecinu kapaciteta su preorijentisali na mobilnu telefoniju a smanjili su proizvodnju ostale elektronike, ekonomski receno isli su dubinom ( sto vise raznih modela na trzistu mobilnih telefona) a ne sirinom ( sto vise raznih pokrivenih trzista, kako kaze Siemensov slogan " od chipa do lokomotive") kao sto radi Siemens ili Motorola itd...
Moje licno misljenje je da je velika vecina Nokia prosjek koji se skupo naplacuje, izuzevsi top modele naravno ali i oni su skuplji od konkurencije.

btw. kad je siemens imao slider telefon sa displejom koji prikazuje nekoliko boja Nokijin plafon je bila 3210, a to je model SL10 iz 1999 godine. Naravno Siemens nikad nije bio konkurencija Nokiji ali to nisu ni zeljeli jer promet odjela mobilne telefonije Siemensa je samo 2% od ukupnog prometa kompanije. Po meni je Siemens uvijek nudio najvise za ulozeni novac.
Samsung uglavnom prvi igracke sa simpaticnim dizajnom, i meni su svi njihovi preklopni telefoni skoro isti. A tek ove godine su ponudili telefon sa Bluetooth konekcijom :shock: a to je D500
Hajde mi navedi neki noviji model Nokie koji je revolucionaran i po cemu je najbolji?
User avatar
Qler
Posts: 23721
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#37

Post by Qler »

nokia 7650 :D

kamera, slide :D symbian :D milion opcija i mogucnosti :D

8310, fashion mobitel, FM, mali odlican. 32/3310 usle u historiju :D

8810, 8890 :D 8890i imala BT

Vertu, kako li se vec zove ona od titanijuma :D

po mom iskustvu SE ima bolje "performanse" na papiru, ali je noki u praksi mnogo bolji i kvalitetniji mobitel.
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#38

Post by dugi »

Qler wrote:nokia 7650 :D

kamera, slide :D symbian :D milion opcija i mogucnosti :D

8310, fashion mobitel, FM, mali odlican. 32/3310 usle u historiju :D

8810, 8890 :D 8890i imala BT

Vertu, kako li se vec zove ona od titanijuma :D

po mom iskustvu SE ima bolje "performanse" na papiru, ali je noki u praksi mnogo bolji i kvalitetniji mobitel.
Bez uvrede ali to su stariji modeli i otprilike poslije 7650 koja je uvela kameru i symbian ali ne i slider mehanizam Nokijino ucesce na trzistu polako pada. Naravno da su jos uvijek prvi ali sa tendencijom opadanja.
Sto nisi uzeo 6630 koji je noviji model i koji reklamiraju kao 3G a da bi koristio video poziv moras imati postolje :shock:
btw. sto ima 6630 Motorola A920/A925( + ekran osjetljiv na dodir ) i NEC su imali godinu i pol prije sto je u mobilnoj telefoniji veeliki zaostatak.

Mozes li se sjetiti nekog Nokija modela koji je mogao parirati Siemensu SL45 koji je tad( prije 4-5 godina) imao MP3 player :shock: , to je definitivno telefon koji je izasao prerano. Ili mozda siemensu S55 koji je imao doslovno sve funkcije i koji je po pojavljivanju proglasen najboljim telefonom na svijetu.Poslije ovog modela Siemens je sa mobilnim telefonima poceo polako da pada.
Pokusaj se ponovo sjetiti novije Nokije koja je po necemu posebna??
User avatar
NeKi_LiK
Posts: 946
Joined: 05/09/2002 00:00

#39

Post by NeKi_LiK »

Pokusaj se ponovo sjetiti novije Nokije koja je po necemu posebna??
Nakon 7650... 6800, 7700/10, N-gage, N91...

:roll: :roll:
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#40

Post by dugi »

NeKi_LiK wrote:
Pokusaj se ponovo sjetiti novije Nokije koja je po necemu posebna??
Nakon 7650... 6800, 7700/10, N-gage, N91...

:roll: :roll:
OK,
6800 prva uvela kompletnu tastaturu ( qwerty )na mob telefonu, prvi primjerci se bas nisu pokazali kao kvalitetni jer je preklopni dio testature lako pucao i imala je 4 kanalnu polifoniju wooow :lol:
7700/10 ne znam sta je tu posebno, mozda mislis na ekran koji je osjetljiv na dodir koji je npr. motorola davno uvela.
N-gage-djecija igracka, nije vriedno komentara
N90-neuspjesan pokusaj da uvedu najbolju kameru na mobilne telefone, iako ima Carl Zeiss opticki zoom SE K750i pravi bolje slike od N90. Telefon je tako veliki da je to nezamislivo, licno sam se uvjerio, sklopljen ima velicinu SE P910i a zamisli kad se otvori :shock: i prilicno je ruzan mada mu se ne moze osporiti orginalnost ali N90 je sve drugi vise nego telefon. I zamisli nema vibraciju!! Evo jedan komentar sa testa ovog mobila.
"Što se mana tiče, tu postoji nekoliko stvari. Prvo, kamera je spora. Kapacit baterije je standardan, ali to nije dovoljno za ovaj aparat pošto autonomija sa njom iznosi samo jedan dan u većini slučajeva. Aparat nema vibraciju, proizvođač je dobro procenio da će malo ljudi nositi ovaj aparat. O sledećoj mani se može raspravljati, a to su dimenzije - aparat se može porediti sa ostalim smartphone aparatima ali je svakako dosta veći od standardnih telefona. Nekompatibilnost sa prethodnim modelima je očigledno povezana sa prebacivanjem na novu verziju operativnog sistema i Feature Pack-om 3. Velika je verovatnoća da će biti problema sa većinom programa, pošto neće biti vremena da se preprave do početka prodaje modela N90. Još jedna mana je kamera ponekad ne funkcioniše kako bi trebalo kada je pokrenete rotacijom modula pa ćete morati da ponovite akciju. Ovaj problem verovatno neće ni biti rešen, pošto zavisi od brzine rotacije."
N91 je zamisljen kao walkman, ali naravno opet nije prvi jer je SE W800i izasao prije. Otprilike ima iste funkcije kao N90 + veca memorija.

Da preformulisem pitanje. Pokusaj se sjetiti novije Nokije koja je po necemu revolucionarna i najbolja? :D
User avatar
NeKi_LiK
Posts: 946
Joined: 05/09/2002 00:00

#41

Post by NeKi_LiK »

Bilo bi fino da naučiš neke pojmove prije nego počneš diskutovati. Nešto što je revolucionarno i nešto po čemu je x uređaj poseban ne mora se sviđati meni, tebi, nekome desetom da bi bilo revolucionarno. Kontaš ?

I meni je N-Gage bezveze, ali je revolucionaran. Što se tiče 7700, nije do ekrana osjetljivog na dodir nego do same koncepcije aparata. Za 6800 si i sam reako.... N90 nisam spomenuo, a N91 u prodaju ide sa 4 Gigabajta interne memorije. Probijanje granica, a model nije konceptni...
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#42

Post by dugi »

NeKi_LiK wrote:Bilo bi fino da naučiš neke pojmove prije nego počneš diskutovati. Nešto što je revolucionarno i nešto po čemu je x uređaj poseban ne mora se sviđati meni, tebi, nekome desetom da bi bilo revolucionarno. Kontaš ?

I meni je N-Gage bezveze, ali je revolucionaran. Što se tiče 7700, nije do ekrana osjetljivog na dodir nego do same koncepcije aparata. Za 6800 si i sam reako.... N90 nisam spomenuo, a N91 u prodaju ide sa 4 Gigabajta interne memorije. Probijanje granica, a model nije konceptni...
Samsung je vec izbacio model sa 3GB hard diskom za trziste Japana.
Koncepciju 7700 je imala Motorola A920 davno prije.
Revolucionarno je kad neko prvi proizvede mob sa MP3 playerom ( Siemens SL45i), kad neko proizvede touchscreen i GPS navigaciju za mob ( Motorola A925), kad neko prvi proizvede mob sa ekranom sa 262000 boja i 2MP kameru sa optickim zoomom ( Sharp GX30/902) , kad neko proizvede najtanji mob na svijetu uradjen 100% od metala ( motorola V3 razor), kad prvi proizvede qwerty tastaturu za mob ( Nokia 6800), kad neko proizvede prvi walkman mob ( SE W800i ) itd...
Kad budes malo bolje poznavao mob telefone a ne samo pojedine Nokia modele onda cemo dalje razgovarati. 8)
Ili ti je mozda dovoljno da imas Nokiu i golfa i ti si glavni u raji, ostalo te ne interesuje :D
User avatar
NeKi_LiK
Posts: 946
Joined: 05/09/2002 00:00

#43

Post by NeKi_LiK »

Nije li to onaj Samsung što se koristi u par testnih japanskih i korejskih mreža :roll:

A kao veliki protivnik golfa budi sretan što ti radi zadnje rečenice ipak neću spomenuti familiju :D

Živio :)
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#44

Post by dugi »

NeKi_LiK wrote:Nije li to onaj Samsung što se koristi u par testnih japanskih i korejskih mreža :roll:

A kao veliki protivnik golfa budi sretan što ti radi zadnje rečenice ipak neću spomenuti familiju :D

Živio :)
Spominjanjem familije bi rekao dosta o sebi, i uklopio bi se u onaj profil osobe koji sam spomenuo :D
Ja volim da diskutujem sa ljudima koji znaju o cemi pricaju, ali nazalost vecina kad izgubi argumente za ono sto ne znaju a misle da znaju posezu za "domacim" metodama spominjanja familije sa simpatijama :D
Zivio i ti :)
mexx25
Posts: 226
Joined: 20/06/2005 22:13
Location: ZE

#45

Post by mexx25 »

http://www.nokia.com/nokia/0,,69499,00.html definitivno je ovaj telefon mocan i kamera dobra 1.3MPX MP# VIDEO PUN KU MEMORIJE SAM TELEFON #" MB PLUS KARTICA I STA TREBA VISE NIJE VELIK DOBAR DESIGN EXTRA FON 8)
Post Reply