dijabetes...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
ring
Posts: 15
Joined: 15/08/2013 23:07

#76 Re: dijabetes...

Post by ring »

zippoo87 wrote:
i da,ono sto sam ja skontao da najvise remeti secer je ono sto se pojede/popije izmedju obroka a to su kafa,razni napitci,neki usputni slatkis,bombona,zvaka,i ostale gluposti nakon kojih ne uzmemo inzulin a ipak podignemo secer malo
meni ovo najvise utice na ocitanje hba1c nalaza,kakva je vasa situacija ?
da, zato ja trošim 5 paketa trakica, provjerim pa jedem. ako mi je 5,0 pojest ću npr. jabuku i bit će ok, ako mi je 8 pojest ću i dati jednu jedinicu.
dada 37
Posts: 66
Joined: 30/10/2007 10:45

#77 Re: dijabetes...

Post by dada 37 »

cmf, je upitao kako je to vani sto se tice njege dijabeteticara. Doduse bolje je organizovano, od 17 mil stanovnika je 1 milon dijabeteticara i to mahom tupe 2. Type 1 se kod interniste + dijabetes nurse kontrolise a type 2 kod doktora opste prakse + dijabetes nurse. Prije 15 god svi su bili na kontroli u bolnici kod interniste, posto je diabetes postao vrsta epidemije misli se na type 2, pocelo se i kod doktora opste prakse kontrolisati. U svemu tome, uloga dijabetes sestre ima veliku ulogu, ona je ta koja prati stanje dijabeticara. Za pacijente koji imaju insulin je 7 dana na raspolaganju, mogu se uvijek s njom konsultovati, vecina dijabeteicara nakon jednog odredjenog vremena mogu dosta sami da regulisu svoj diajbetes. Obavezno su kontrole svako 3 mjeseca Hba1c , kontrola mjesta gdje se inzulin ubrizgava, kilaza i krvni pritisak /1 x godisnje odredjuje se slika cholesterola (ldl, hdl, trig) + funkcija bubrega, pregled kod ocnog (diabetes retinopatija) i pregled stopala.

sad kod nas te nema organizacije ali mislim da se dosta toga moze isto uraditi dodouse na nas licni zahtjev, ne mora biti sad neki specijalist za ovo gore navedeno mozemo otici i kod doktora opste prakse i probati odprilike savako 3 mjeseca te kontrole raditi. Mislim ako znamo sta da se kontrolise (to bi u stvari trebao da bude posao doktora da nas uputi kako i sta) helenejse da sami trazimo da se to i to uradi.

Jos u vezi trakica, ovamo nije nista bolje stanje, pacijenti sa inzulinom imaju pravo na trakice, ko 1x inzulin udara ima pravo na 100 trakica kvartalno, 2x 200 trakica i 4 puta inzulin ima pravo na 400 trakica kwartalno. Ja sam se raspitivala i kod nas ;kako ide to sa trakicama u sustini svi registrovani dijabeticari imaju pravo na trakice, insulin, igle i olovke, mislim da se treba to dobro informisati.

Iz vasih postava se da primjetiti da ljudima tesko pada da se svega moraju pridrzavati, nazalost to je tako, drugog rijesenja nema. Ljudi sa inzulinom, svaki put kada ubrizgavaju vise jer su jeli nesto extra znaci kilaza extra, jedino ako to ne kompenzuju sa extra kretanjem. Kolicina izulina koji ubrizgavamo zavisi od dosta faktora: prije svega kilaza jer neko od 60 kg ima sigurno manju potrebu za inzulinom nego od 90 kg, uz to jos ide patron ishrane, kretanja itd. Najbolji nacin da znamo koja kolicina inzulina nam treba je redovno mjerenja secera i to dnevnu liniju, sto hoce reci;
1 Jutarnji (prije jela i prije inzulina)
2 popodne prije rucka
3 prije vecere
4 prije spavanja
5 sljedece jutro ( npr prije spavanja smo imali povisen i bitno je znati kako smo izasli sljedece jutro)

EVO JEDAN PRIMJER;
pacijent ubrizgava 4 puta dnevno insulin preko dana Novo Rapid (prije jela) i Lantus prije spavanja
10- 8- 12/ 20 IJ
vrijednost secera dnevne linije; npr
8,4 jutarnji
6,2 prije rucka
6,7 prije vecere
13,4 prije spavanja
8,9 slijedece jutro
u ovom slucaju najvjerovatnije nam je vecera bila najobilniji obrok zato ovih 13,4 mmol prije spavanja, uz to nismo se nesto kretali, u ovom slucaju mozemo dvije stvari uraditi: probati veceru smanjiti u svakom slucaju manje kolhidrata unjeti i prosetati koji krug ili povecati dozu insulina prije vecere sa 12 na 14 ij. Jutarnji secer je isto povisen: kao rezultat obilne vecere, slabog kretanja i moguce premalo Lantusa. U svakom slucaju Lantus prije spavanja ima najvise uticaja na jutarnji secer, u ovom slucaju Lantus ide na 22 ij. Sljedeca doza ins bi ovako izgledala 10-8-14/22 savjet; za par dana opet dnevnu liniju secera izmjeriti i uporediti sa proslom. Slledeci nalaz je;
7,2 jutarnji
5,8 prije rucka
6,0 prije vecere
9,8 prije spavanja
6,8 sljedece jutro znaci puno bolje, pacijent je poslije vecere jos i malo proseto 20 min. Nadam se da ste skontali sta sam htjela da kazem. Svakodnevno mjerenje je bez potrebe, pogotov ako se drzimo pravila.
Neko rece tepsija kolaca ni za koga nije dobra bili secerasi ili ne, sugar free proizvode kao sto su keksi, kolaci ili slicno , samo bacanje para; nema dodanog secera ali zato ima extra masnoca. Npr cola zero nema dodanog secera i ja kazem ako nam se cola pije onda ok a ovi ostali proizvodi samo bacanje para, radije obicna cokoladna pasta jednom u sedmici nego svaki dan uzimati sugar free, sve sa mjerom.
dada 37
Posts: 66
Joined: 30/10/2007 10:45

#78 Re: dijabetes...

Post by dada 37 »

Jos bih se nadovezala na par stvari koje sam dosad procitala ali nisu bas tacni. Inzulini koji se danas koriste su iskljucivo sintetickog porijekla, vec od 1982 ne koristi se zivotinjski insulin. danasnji insulin se proizvodi pomocu ljudske DNK koja se ubrizgava u stanice E.coli. Inzulini kao sto su Levemir, Lantus, NovoRApid, APidra I Humalog su tzv analogni insuline (molekula ins je promjenjena tako da rade bolje nego kao stosu Insulatard ili Aktrapid.

Kao sto sigurno znamao secer (kolhidrati se nalaze gotovo u svoj hrani sto jedemo osim mesa(riba i piletina) i povrca u nekom povrcu se mozda nesto nalazi ali nezamarljivo. Ljudi cesto zabaorave na voce koji je isto veliki izvor secera (fructosa) a pogotovo grozdje koji ima deextrosu i koji se vec u usnoj supljini prima i dolazi direktno u krv (10 tak bobica grozdja ne vise)

Neko je spomeno da jede samo salatu za obrok, to sigurno nije dobro ako za jedan obrok ne unesemo namjernicu sa secerom u sebi, zamisli samo salata recimo u kombinaciji sa piletinom bez krompira, rize ili tjestenisne znaci 0% kolhidrata KH i jos uz to ubrizgamo insulin ovaj brzo djelujuci, znaci imamo veliku sansu da dobijemo hypo ili pred hypo osjecaj i onda u tom momentu jedemo sto nam stigne do ruke, poslije secer ide iznad 15 do 20 mmol sigurno kao reakcija obilne hrane a i tijelo samo pravi od odpada extra secer kao odbrana od niskog stanja secera. Znaci redovna ishrana kao i po mjeri jako bitno.

Da ne zaboravim i banane, isto puno secera, 1 banana odprilike ima secera kao 4 srednje jabuke, ako vec uzimamo uvijek pola ili recimo kao izmedju obrok pri vecim tjelesnim aktivnostima. Voce inace uzimati kao izmedju obrok nikako direktno poslije jela. Odpriilke svako obrok bi trebo da ima izmedju 40 i 50 gr KH jedna jabuka ima odprilike 14 gr KH znac 1,5 h poslije jela je ok i to 2 komada voca dnevno.

sad znam kako vecina razmislja, meni je svakodnevni poso, ljude ubjedjivati kako da se hrane, kako da smrsaju itd. Dosta kaze meni je bitno da kvalitetno zivim i koliko dugo nije bitno, Svi imaju naravno pravo da sami odredjuju kako ce i sta. Ali ne smijemo zaboraviti sljedecih par stvari: komplikacije od secera koje ne vidimo direktno nego tokom godina se hinjski pojavljuju. Svaki put kada nam je secer preko 10 mmola i to jedno duze vrijeme mi ga izmokravamo, secer u krvi se moze u sustini i vidjeti golim okom, sto hocu reci da prilikom izmokravanja prolazi kroz bubrege a oni imaju filter funkciju nesto kako sito, reseto i znaci ako bubrezi iz godine u godinu moraju propustati secer prolazi kroz ta reseta postaju veca i onda na kraju pocnemo izmokravati i bl
bjelancevine sto dovodi do povecanje krvnog pritiska i direktnog rizika za srcani ili mozdani udar.
Znaci dugorocni poviseni secer steti bubrezima a tako isto i krvnim sudovima, prvo ovim manjim a ond i ovim vecim krv. sudovima. Zamislite krvni sud kao jednu cijev i znaci svaki put kad je secer povisen znaci ne ide u nase celije ostaje u krvi. Sad taj secer iz godine u godinu se lijepi na unutrasnjost tih cijevi tj krvnih sudova, to isto radil i LDL (losi cholesterol) a i nikotin od CG, znaci prohodnost tih cijevi je svaki put manja i ovi mali krvni sudovi npr iza ociju ili krvni sudovi na srcu se zacepljuju i tako nastaje infarkt sto srcani, mozdani a iza ociju se stvara jedna fleka od krvi koja curi iiz tih krv sudova i u jednom moment mozemo oslijepiti. Ja ovako sa ovom pricom "üplasim "moje pacijente , u stvari motivisem da se malo potrude. E onda kad smrsaju i secer im se smanji, naravno osjecaju se bolje onda ih to same motivise za dalje drzanaja odredjenih pravila
pastet89
Posts: 10
Joined: 28/09/2013 12:49

#79 Re: dijabetes...

Post by pastet89 »

Pozdrav svima,

ja sam iz Bugarske i nemam dijabetisa ali patim od drugih bolesti vec nekoliko godina i nasao sam alternativni lek koji u stvari pomaze mnogim bolestima.
Radi se o trenazer TDI-01, stvroren u Rusiji 93, godine zadnjeg stoljeca od naucnika Frolov.
Pretstavlja respirator, na dnom kojega se stavlja vodu, pa se onda dise preko vode samo stomakom (ne grudima). Radi se svaki dan, samo jednom u danu, kada svaki sledeci dan se povecava ili vreme izdisanja, ili vode (ml), ili minute zanimanja. Vremenom covek postupno pocinje da izdise sve duze i duze, kada izdisanje moze doci i do minut i vise.
Zvuci jednostavno ali verujte mi, usopte nije, ja sam imao dovoljno trudnoca dok sam dosao do nivoa da mogu lagano da radim "trening" kako se zove svakodnevni rad sa njim. Dao sam nekoliko ljudi i ne svakome polazi za rukom jer se zahteva zaista treninga, za tacni nacin na koji se dise.
Postoje instrukcije koje dodju sa njim gde je sve tacno opisano - kako, kada i koliko da se dise.
Cim sam dosao do 14ml vode (pocinje se od 12), 20 minuta i 10 sekund (udisaj + izdisaj), poceo sam da osecam veoma solidam efekat - puno hronicnih bolesti su nestale, a sto je najbitnije - san i raspolozenje su se poboljsalji. Moram da navedem, da abog mojih specificnih problema trenutno ne mogu ici dalje od 10 sekundi, ali plan je i fora jeste da respirator pocinje da deljuje tek nakon 30 sekundi, a najjace - oko minuta.
Respirator leci puno neizlecivih bolesti kao multipletni skleroz, dijabetis, ponekad cak i rak. Kad kazem "leci" mislim na permanento izlecenje, a ne terapija za tretiranje simptoma kao sto je inslulin, koji treba da se prima celi zivot.

Moze izgledati cudno da ovoliko nesto moze da resi tako solidne probleme, ali cim pocnete da to korsitite useticete da deluje zaista znasno. Postoji knjiga od naucnika koji je to smislio (biolog i himik), gde je sve tacno napisano (na ruskom jeziku), ako neko zanima mogu mu poslati knjigu u el. formatu. Nazalost ako krenete da guglate na ruskom naicicete najverovatnije na firma lotos koja to proizvodi, gde neki od ljudi koji rade to povezuju sa nekim mistickim stvarima i ucenja, ali je sve to bez veze i ja se drzim solidno sa strane toga jer sam hriscanin, kao sto i bih zeleo niko da ne ulazi u tim forama jer to mu moze samo naskoditi, a sto se samog respiratora tice - on ima 100% obrazlozen nacin delovanja koji se gradi na cistu nauku i logiku (kao sto je opisana u knjigu frolova).
Ako mogu da objasnim najkrace - cim disete respiratorom vi udusate ono sto ste malo pre izdisali, ako da disete manje kiseonika a vise CO2. Kao sto znate, najzdraviji ljudi zive u planinama, gde je kiseonik manje nego u gradovima. Ovo je prva stvar, a druga jeste da voda u respiratoru drzi napon na pluca, tako da amveoli (mali balncici na kraju pluca, koji se ispunjavaju vazduhom), stoje u vise izbubljene. Celije tela u normalnom stanju disanja ne dobijaju dovoljno energije od eritrocita iz sledecih razloga: cim udahnemo, kiseonik gori u placama pa stvaruje gorenjem energije (ne ATF, nego elektromagnetska energija, koja poseduje u principu svaka celuja u telu. 1991 drugi naucnik u Rusiji otkrio je da celijama kako bi radile normalno, je potrebna ta vrsta energije (elektromagnetne). Kod normalnog disanja, mi uduhnemo vise kiseonika, onda imamo -> intenzivniji proces gorenja kiseonika u plucama -> vise energije-> koja se prenosi na malu kolicinu erotricita, jer alveoli nisu izbubljene, pa dopiraju do manje eritrocita u kapilarima. Onda cim eritrociti krenu sudovima da nose energije ostalim celijama, jer imaju nju previse, pocinju da se tresu jedan u drugi, a isto u sudovima, davajuci energije sudovima koji se nalaze oko srca, i ruseci ih (zbog velicine te energije, koja je previse), i na kraju kao rezultat imamo rusenje sudova oko srca + cinjenica, da cim dodzu do udaljenih od srca i pluca celija, oni su vec izgubili energiju i ne daju im nista. Ovaj proces je normalan kod svakog coveka, i zato stari ljudi dobijaju asteroskleroz, jer godinama sudovi oko srca se polako ruse. Kao sto Frolov kaze, u tom slucaju mi imamo oko 98% celija u telu, koji ne dobijaju energiju koja njima je potrebna, a 2%, koje imaju nje previse, do stupnja da pate od toga.
A sto se tice eritrocita, koji krecu od pluca, mi imamo, recimo X broja eritrocita, sa 10Y energije.
E sada, cim koristimo respirator, sta se menja - prvo voda u respiratoru izbubljuje alveole, tako da oni se dodiraju vise do arterija, dakle, predaju energiju od gorenja kiseonika vise eritoricitima, a drugo, kao sto sam vec spomenuo, mi koristimo manje kiseonika, onda imamo slablji proces gorenja, i onda svaki eritoricit dobija manju kolicinu energiju.
Onda imamo, recimo: 10X eritorica, sa Y energijom. Vise eritorica, koji nose manje (zdrave) energije, jer oni vec nju ne trose "putem" udaljenih celija, ruseci sudovima oko srca, nego uspesno donose svim udaljenim celijama.
A cim sve celije dobiju eletkromagnetsku energiju, oni vec mogu da rade sve unutrasnje procese - proizvod druge vrste energije u organizmu - ATF, preciscavanje, a od tamo sve u organizmu pocinje da se poboljsava.
Jer respirator radi pomocu krvi, organi koji imaju najvise krvi najbrze i najjace se poboljsavaju, a oni koji imaju manje krvi - najsporije i najslablje.
Primer: Mozak, bubrezi, srce se najjace i brze pobolsjavaju, a koza najslablje. Ali uglavnom, respirator zaista pomaze i leci skoro svih bolesti, kao sto i puno neizlecive.
Dijabetis leci se sporije, za oko godinu dana.

Evo vam link prema knjizi Frolova (na ruskom je ali razume se dovoljno): http://polbu.ru/frolov_breath/

Nisam cuo da se respirator nudi u Srbiji, a ima to kod nas u Bugarskoj. Ako nekome pretstavlja interes i hoce to da kupi mogu da mu pomognem da dodje ovde i da kupi, ili da pricam sa firmom da posalju u tudjini, mada je mala sansa. Varijanta jeste isto da mi posaljete pare i ja da to kupim pa da onda vam posaljem. Insistiram da obelezim da nista ne prodajem, niti imam veze sa firmom, ovde sam cisto da pomognem, jer imam ja isto problema pa znam sta je to biti bolestan i jer je meni pomoglo zeleo bih da pomognem vise ljudi. Isto ne dajem garanciju da ce nekome da pomogne na 100%, jer znate, svaki je covek razliciti, svakome deljuje razlicito, a neki ljudi ne mogu niti da se nauce da dise kao sto treba. Samo da napamtim da se sve to odnosi ne samo na MS, nego i na drugi bolesti, dijabetis je isto izleciv u puno slucajevima na 100%.
Evo vam jos nekoliko linka:
Dijabetis: http://www.youtube.com/watch?v=QBik7eoBfcw
Hepatitis: http://www.youtube.com/watch?v=xg3XZybdTHI
Artritis: http://www.youtube.com/watch?v=YbVDIZEo2RE
Cir: http://www.youtube.com/watch?v=w9-uqQq4L1c

Samo zadnja stvar, morate da pazite, ako slucajno odlucite da ovo kupujete ne od Bugarske, jer postoje puno falsifikata, drugih firmi, koji nisu bas iste, razmere su razlicite, a onda i efekat nije isti. Recimo "Samozdrav" je primer za falsifikat, oni mogu da vam cak naskode. Originalni se zove "TDI-01" i proizvodi se u Rusiji, grad Lotos, testiran je medicinki i prodaje se slobodno u apotekama u Rusiji. On je jedini pouzdani.
zippoo87
Posts: 15613
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#80 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

dada 37 wrote:Jos bih se nadovezala na par stvari koje sam dosad procitala ali nisu bas tacni. Inzulini koji se danas koriste su iskljucivo sintetickog porijekla, vec od 1982 ne koristi se zivotinjski insulin. danasnji insulin se proizvodi pomocu ljudske DNK koja se ubrizgava u stanice E.coli. Inzulini kao sto su Levemir, Lantus, NovoRApid, APidra I Humalog su tzv analogni insuline (molekula ins je promjenjena tako da rade bolje nego kao stosu Insulatard ili Aktrapid.

Kao sto sigurno znamao secer (kolhidrati se nalaze gotovo u svoj hrani sto jedemo osim mesa(riba i piletina) i povrca u nekom povrcu se mozda nesto nalazi ali nezamarljivo. Ljudi cesto zabaorave na voce koji je isto veliki izvor secera (fructosa) a pogotovo grozdje koji ima deextrosu i koji se vec u usnoj supljini prima i dolazi direktno u krv (10 tak bobica grozdja ne vise)

Neko je spomeno da jede samo salatu za obrok, to sigurno nije dobro ako za jedan obrok ne unesemo namjernicu sa secerom u sebi, zamisli samo salata recimo u kombinaciji sa piletinom bez krompira, rize ili tjestenisne znaci 0% kolhidrata KH i jos uz to ubrizgamo insulin ovaj brzo djelujuci, znaci imamo veliku sansu da dobijemo hypo ili pred hypo osjecaj i onda u tom momentu jedemo sto nam stigne do ruke, poslije secer ide iznad 15 do 20 mmol sigurno kao reakcija obilne hrane a i tijelo samo pravi od odpada extra secer kao odbrana od niskog stanja secera. Znaci redovna ishrana kao i po mjeri jako bitno.

Da ne zaboravim i banane, isto puno secera, 1 banana odprilike ima secera kao 4 srednje jabuke, ako vec uzimamo uvijek pola ili recimo kao izmedju obrok pri vecim tjelesnim aktivnostima. Voce inace uzimati kao izmedju obrok nikako direktno poslije jela. Odpriilke svako obrok bi trebo da ima izmedju 40 i 50 gr KH jedna jabuka ima odprilike 14 gr KH znac 1,5 h poslije jela je ok i to 2 komada voca dnevno.

sad znam kako vecina razmislja, meni je svakodnevni poso, ljude ubjedjivati kako da se hrane, kako da smrsaju itd. Dosta kaze meni je bitno da kvalitetno zivim i koliko dugo nije bitno, Svi imaju naravno pravo da sami odredjuju kako ce i sta. Ali ne smijemo zaboraviti sljedecih par stvari: komplikacije od secera koje ne vidimo direktno nego tokom godina se hinjski pojavljuju. Svaki put kada nam je secer preko 10 mmola i to jedno duze vrijeme mi ga izmokravamo, secer u krvi se moze u sustini i vidjeti golim okom, sto hocu reci da prilikom izmokravanja prolazi kroz bubrege a oni imaju filter funkciju nesto kako sito, reseto i znaci ako bubrezi iz godine u godinu moraju propustati secer prolazi kroz ta reseta postaju veca i onda na kraju pocnemo izmokravati i bl
bjelancevine sto dovodi do povecanje krvnog pritiska i direktnog rizika za srcani ili mozdani udar.
Znaci dugorocni poviseni secer steti bubrezima a tako isto i krvnim sudovima, prvo ovim manjim a ond i ovim vecim krv. sudovima. Zamislite krvni sud kao jednu cijev i znaci svaki put kad je secer povisen znaci ne ide u nase celije ostaje u krvi. Sad taj secer iz godine u godinu se lijepi na unutrasnjost tih cijevi tj krvnih sudova, to isto radil i LDL (losi cholesterol) a i nikotin od CG, znaci prohodnost tih cijevi je svaki put manja i ovi mali krvni sudovi npr iza ociju ili krvni sudovi na srcu se zacepljuju i tako nastaje infarkt sto srcani, mozdani a iza ociju se stvara jedna fleka od krvi koja curi iiz tih krv sudova i u jednom moment mozemo oslijepiti. Ja ovako sa ovom pricom "üplasim "moje pacijente , u stvari motivisem da se malo potrude. E onda kad smrsaju i secer im se smanji, naravno osjecaju se bolje onda ih to same motivise za dalje drzanaja odredjenih pravila
hvala na nekim pojasnjenjima,ja sam mislio da se jos uvijek od zivotinja pravi inzulin...
btw.za moderatore,ne bi skodilo da se ovaj post iznad mog obrise,i nema previse veze sa dijabetesom ,vise je reklama
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#81 Re: dijabetes...

Post by arnelau »

cmf wrote:
a muštuluka :chmoljava:
Što bi Del reko, This time next year, Rodney... :zen:
Halali :D
Ovako nam je sada ''lakse'', nema potrebe da se sikiramo vise oko pumpi. Tu smo brigu skinuli s vrata. ;-)

Ni ja bas nemam obicaj cesto mijenjati igle, jednostavno mi mrsko, po ulosku otprilike.

Koristite li natreen? Jeste li culi za steviu, jel uspio neko nabaviti kod nas? Da li smatrate da je hrana za dijabeticare skupa i zasto? (cokolade, keksovi . . . i dalje ostajem pri tome da nemaju nikakvog ukusa ;-) )

@dada 37
Super je sto si se javila, ali mislim da to oni koji su na ovoj temi vec sve znaju, da kazemo ''iskusni'' su dijabeticari (hahah, smijesno zvuci). Posto si rekla da radis ''vani'' sa dijabeticarima, mene konkretno zanima kako je to uredjeno. Koliko jedan doktor prati pacijenata? Da li su svi doktori jednaki po obuci, odnosu prema pacijentu, trudu za zdravlje pacijenta? U Sa je cuvena doktorica Azra sa Grbavice, i svi pokusavaju doci kod nje, pa tako ako se sada javis za termin, neces sigurno za 2-3 mjeseca doci na red. Dalje, onaj tromjesecni nalaz (H. . . .) se samo radi na Kosevu i tu cesto nemaju ''nekog djavola'' pa ne mozes uraditi. Da li se takve stvari desavaju u ''normalnom'' svijetu? Hvala u svakom slucaju, siguran sam da ce nam tvoje iskustvo pomoci.
Pozdrav, u gornjem postu se navodi da je čuvena doktorica za dijabetes dr. Azra sa Grbavice. Zna li neko i prezime te doktorice, gdje radi, ima li privatnu ordinaciju, bilo koju dodatnu informaciju?
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#82 Re: dijabetes...

Post by Zovem se Zelena »

Mislim da je Kabil i da ne radi privatno.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#83 Re: dijabetes...

Post by Brus Lee »

arnelau wrote:
cmf wrote:
a muštuluka :chmoljava:
Što bi Del reko, This time next year, Rodney... :zen:
Halali :D
Ovako nam je sada ''lakse'', nema potrebe da se sikiramo vise oko pumpi. Tu smo brigu skinuli s vrata. ;-)

Ni ja bas nemam obicaj cesto mijenjati igle, jednostavno mi mrsko, po ulosku otprilike.

Koristite li natreen? Jeste li culi za steviu, jel uspio neko nabaviti kod nas? Da li smatrate da je hrana za dijabeticare skupa i zasto? (cokolade, keksovi . . . i dalje ostajem pri tome da nemaju nikakvog ukusa ;-) )

@dada 37
Super je sto si se javila, ali mislim da to oni koji su na ovoj temi vec sve znaju, da kazemo ''iskusni'' su dijabeticari (hahah, smijesno zvuci). Posto si rekla da radis ''vani'' sa dijabeticarima, mene konkretno zanima kako je to uredjeno. Koliko jedan doktor prati pacijenata? Da li su svi doktori jednaki po obuci, odnosu prema pacijentu, trudu za zdravlje pacijenta? U Sa je cuvena doktorica Azra sa Grbavice, i svi pokusavaju doci kod nje, pa tako ako se sada javis za termin, neces sigurno za 2-3 mjeseca doci na red. Dalje, onaj tromjesecni nalaz (H. . . .) se samo radi na Kosevu i tu cesto nemaju ''nekog djavola'' pa ne mozes uraditi. Da li se takve stvari desavaju u ''normalnom'' svijetu? Hvala u svakom slucaju, siguran sam da ce nam tvoje iskustvo pomoci.
Pozdrav, u gornjem postu se navodi da je čuvena doktorica za dijabetes dr. Azra sa Grbavice. Zna li neko i prezime te doktorice, gdje radi, ima li privatnu ordinaciju, bilo koju dodatnu informaciju?
dr Azra Kabil-Medic, dugo je bila na bolovanju, mislim da sada trenutno radi samo sto se puno ceka na red i radi pacijente sa opcine N Sarajevo. Za N. Grad je dr Cemalovic.... Odes u svoju amb i tamo ces dobiti sve info.
Ogooglali
Posts: 2
Joined: 26/11/2013 10:37

#84 Re: dijabetes...

Post by Ogooglali »

Postoji nova web stranica Saveza udruženja/udruga dijabetičara FBiH i na njoj forum.
Pogledajte na http://dijabetes-fbih.ba/
A imaju i Facebook page: Savez udruženja/udruga dijabetičara Federacije Bosne i Hercegovine
Ogooglali
Posts: 2
Joined: 26/11/2013 10:37

#85 Re: dijabetes...

Post by Ogooglali »

crvena987 wrote:Evo, već duže vrijeme ne mogu pronaći neki forum o dijabetesu na području BiH, ili su uglavnom zastarjeli ili ih nikako i nema...
interesuje me kakva je situacija u bih, sa brojem dijabetičara i na koji način kontrolišete šećer i kakvi su nalazi...

ja sam dijabetičar tip jedan, i ove godine će biti tačno deset godina kako ga imam...

voljela bih da dijelimo mišljenja i iskustva, jer tako je nekako lakše a i možemo saznati nešto novo što možda i nismo znali...pa, eto pišite, jer će naša iskustva pomoći i nama samim ali i drugima koji ovo budu čitali...

veeeliki pozdrav za sve :-D
Imate forum dijabetičara na http://dijabetes-fbih.ba/
Tek je pokrenut prije nekoliko dana, ali interes za njim raste.
User avatar
Šizika
Posts: 694
Joined: 10/03/2010 18:39
Contact:

#86 Re: dijabetes...

Post by Šizika »

Ćaos. Nedavno mi je otkriven dijabetes tip 2. Bez tableta kreće se od 8 natašte do 13 tokom dana.
Sa tabletama od 8 do 10. Pila sam Fordex od Bosnalijeka i užasno je djelovao na mene. Bila sam praktički prikovana za krevet. Poslije sam prešla na neke njemačke, isto metformin kao kod Fordexa ali ih malo bolje podnosim (ipak ne skroz dobro). Ali šećer i dalje ne ide ispod 8. Kad povećam dozu tableta, tih njemačkih koje bolje podnosim, opet djeluje grozno na mene. Zato sam kontala da uz 1000mg metformina pokušam s nekim prirodnim lijekom. kao kombinacija tableta i prirodnog lijeka.
Čula sam da je dobro ovo:
salata od maslačka
kašikica cimeta s jogurtom
čaj od lišća borovnice
čaj od koprive
čaj od lista crnog duda
čaj od lista brekinje (Sorbus torminalis)
čaj od hajdučke trave
čaj od lista bazge

Zanima me je li neko od vas probao nešto od ovog ili ako imate neki drugi savjet.
Prehranu sam promijenila, a zbog lošeg podnošenja tableta ne mogu se puno kretati "nosa me", premorim se za sekund.
Očito je da taj šećer nisam dobila juče, znači nosim ga neko vrijeme pa sam unatoč njemu bila fizički ko zmaj, u cugu bih prešla 8 kilometara al od kako pijem tablete ja sam živi mrtvac tobejarabi.
dada 37
Posts: 66
Joined: 30/10/2007 10:45

#87 Re: dijabetes...

Post by dada 37 »

Šizika wrote:Ćaos. Nedavno mi je otkriven dijabetes tip 2. Bez tableta kreće se od 8 natašte do 13 tokom dana.
Sa tabletama od 8 do 10. Pila sam Fordex od Bosnalijeka i užasno je djelovao na mene. Bila sam praktički prikovana za krevet. Poslije sam prešla na neke njemačke, isto metformin kao kod Fordexa ali ih malo bolje podnosim (ipak ne skroz dobro). Ali šećer i dalje ne ide ispod 8. Kad povećam dozu tableta, tih njemačkih koje bolje podnosim, opet djeluje grozno na mene. Zato sam kontala da uz 1000mg metformina pokušam s nekim prirodnim lijekom. kao kombinacija tableta i prirodnog lijeka.
Čula sam da je dobro ovo:
salata od maslačka
kašikica cimeta s jogurtom
čaj od lišća borovnice
čaj od koprive
čaj od lista crnog duda
čaj od lista brekinje (Sorbus torminalis)
čaj od hajdučke trave
čaj od lista baz
Zanima me je li neko od vas probao nešto od ovog ili ako imate neki drugi savjet.
Prehranu sam promijenila, a zbog lošeg podnošenja tableta ne mogu se puno kretati "nosa me", premorim se za sekund.
Očito je da taj šećer nisam dobila juče, znači nosim ga neko vrijeme pa sam unatoč njemu bila fizički ko zmaj, u cugu bih prešla 8 kilometara al od kako pijem tablete ja sam živi mrtvac tobejarabi.

Pozdrav, nadam se da ce ti par ovih informacija pomoci.Metformin je poznat po tome sto ima odredjene nuspojave, najcesca je to sto ljudi imaju stomacne tegobe i nelagodu u zeludcu.Nusspojave mogu biti razlicite zavisno od fabrikanta, sto ne mora znaciti da su jedne bolje od drugi, radi se samo o pomocnim supstancama koje se koriste kod razlicitih fabrikanata, sto hocu reci npr. nekom pacijentu bolje odgovaraju ove od Bosnalijek nego te iz Njemacke, mozes probati od nekog treceg fabrikanta, zna isto pomoci. To sto koristis 1000 mg od jednom moze isto biti uzrok, jer su ti najvjerovatnije preteske za zeludac, pokusaj dva puta po 500 mg (izutra i navece) i nikad na gladan stomak (tokom ili poslije jela) Sad sto se ti osjecas toliko umorno ne povezujem direktno sa metforminom (nije tipicna nuspojava).Nebih lose bilo da konrolises vit B12, koji se zna dosta smanjiti (ne uvijek) kod upotrebe Metfromina u tom slucaju Metformin se mora stopirati i sa nekom drugom terapijom (drugom grupom lijekova startati) Metformin je nazalost jedina tableta u svojoj grupi, znaci nema zamjene, ali postoje tablete iz drugih grupa, npr. koje stimulisu produkciju insulina ili ove novije sad ne znam da li ima kod nas (DPP4 stopp._( a u tom slucaju se moras sa doktorom dogovorit) Sto se tice ovih cajeva to ne znam da odgovorim nemam iskustva, znam da cajevi za poboljsanje imuniteta znaju da pomognu.
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#88 Re: dijabetes...

Post by arnelau »

Pozdrav,

Vec 2 mjeseca u KS u zavodu za zdravstveno osiguranje se ne mogu dobiti trakice za mjerenje secera u krvi (ni trakice marke Bayer ni accu chek). Radnice na salteru samo kratko ogovore da je u pitanju "veći" problem i da se ništa ne može reći kada će ponovo početi izdavanje istih. Da li ste Vi možda upoznati u čemu je problem-sigurno se čeka da se neki tender "namjesti"
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#89 Re: dijabetes...

Post by Brus Lee »

arnelau wrote:Pozdrav,

Vec 2 mjeseca u KS u zavodu za zdravstveno osiguranje se ne mogu dobiti trakice za mjerenje secera u krvi (ni trakice marke Bayer ni accu chek). Radnice na salteru samo kratko ogovore da je u pitanju "veći" problem i da se ništa ne može reći kada će ponovo početi izdavanje istih. Da li ste Vi možda upoznati u čemu je problem-sigurno se čeka da se neki tender "namjesti"
Problem je u Crnkicu, direktoru Zavoda za zdravstv.osiguranje. Stedi pare na pacijentima.
dioniZ
Posts: 10
Joined: 17/08/2014 22:23

#90 Re: dijabetes...

Post by dioniZ »

Šizika wrote:Ćaos. Nedavno mi je otkriven dijabetes tip 2. Bez tableta kreće se od 8 natašte do 13 tokom dana.
Sa tabletama od 8 do 10. Pila sam Fordex od Bosnalijeka i užasno je djelovao na mene. Bila sam praktički prikovana za krevet. Poslije sam prešla na neke njemačke, isto metformin kao kod Fordexa ali ih malo bolje podnosim (ipak ne skroz dobro). Ali šećer i dalje ne ide ispod 8. Kad povećam dozu tableta, tih njemačkih koje bolje podnosim, opet djeluje grozno na mene. Zato sam kontala da uz 1000mg metformina pokušam s nekim prirodnim lijekom. kao kombinacija tableta i prirodnog lijeka.
Čula sam da je dobro ovo:
salata od maslačka
kašikica cimeta s jogurtom
čaj od lišća borovnice
čaj od koprive
čaj od lista crnog duda
čaj od lista brekinje (Sorbus torminalis)
čaj od hajdučke trave
čaj od lista bazge

Zanima me je li neko od vas probao nešto od ovog ili ako imate neki drugi savjet.
Prehranu sam promijenila, a zbog lošeg podnošenja tableta ne mogu se puno kretati "nosa me", premorim se za sekund.
Očito je da taj šećer nisam dobila juče, znači nosim ga neko vrijeme pa sam unatoč njemu bila fizički ko zmaj, u cugu bih prešla 8 kilometara al od kako pijem tablete ja sam živi mrtvac tobejarabi.

Pokusaj da ih izbacis neko vrijeme lijekove i uvedes iskljucivo low carb - high fat ishranu, a onda pratis kako ce se razvijati.

http://pobedidijabetes.rs/dijabetes/lch ... dijabetes/

Na netu se mozes jos vise informisati o tome.

Ne bi da te plasim, ali s dijabetesom se nije saliti i shvati taj problem ozbiljno. To je bolest koja je ubica kakav je i karcinom.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#92 Re: dijabetes...

Post by Brus Lee »

Sigurno su pili Torabijevu cudotvornu vodu. Torabi, cuveni hemicar koji je otkrio 5-6 novih elemenata.
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#93 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

heeeej ljudi...ima li ikog :-D

kakva je situacija sa šećerom, kako održavate...ja sam se baš zadnjih mjeseci zapustila, trebam podrške :) :) :)
lider
Posts: 1133
Joined: 12/02/2011 13:14

#94 Re: dijabetes...

Post by lider »

Zna li ko gdje se mogu kupiti trakice za mjerenje šećera. Aparat je neki On Call, ovakav:

Image
zippoo87
Posts: 15613
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#95 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

crvena987 wrote:heeeej ljudi...ima li ikog :-D

kakva je situacija sa šećerom, kako održavate...ja sam se baš zadnjih mjeseci zapustila, trebam podrške :) :) :)
ja se evo vec zadugo kanim da izvadim hemoglobin (HbA1C) i nikako da se nakanim
a inace nemam nikakvih problema ,niti komplikacija ...dobro je
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#96 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

ja sam na hbc1 radila prije nekih dva mjeseca i bio mi je 7,2, kako mi se inače i kreće...i ostali nalazi su super :-D

zipoo87, koliko dugo imaš dijabetes, i jesu li ti predpostavili uzrok ?
zippoo87
Posts: 15613
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#97 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

morati cu i ja otici...ne smijem se igrati :D
imam dugo...nekih 9 godina a nije mi nadjen uzrok,niti mi ima ko u porodici ...ja sam izrod :D
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#98 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

ha ha :-D Ma dijabetes, uopšte nije strašan ukoliko ga poznaješ, i ukoliko se pridržavaš zdravijeg načina života :-D a koliko ti se inače kreće taj nalaz....i koji inzulin koristiš?

imam i ja 11 godina....samo kod mene povezuju s tim da mi je nana imala dijabetes-samo ne kontam, jer je kod nje bio starački, i kako znam on nije nasljedan.... :? a kao mala dobila sam vitiligo, mislim par flekica, za šta se smatra da je isto autoimuno oboljenje, na koje se može nadovezati i dijabetes...tako da :-)

trudim se da dijabetes kontroliram koliko god mogu, nego se i ja ponekad ulijenim-posebno zimi :( nemam pojma šta više jesti a da je iole zdravo :sad:

s druge strane, na jednu autoimunu bolest zna nadovezati druga, pa kod nas žena to uglavnom bude problem sa štitnom žlijezdom...sad ne znam da li je to ubrzao dijabetes ili šta, uglavnom,počela sam nedavno piti tablete, al ne smatram da je to išta strašno, s obzirom da se sve da održavati i liječiti :)
zippoo87
Posts: 15613
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#99 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

nisam dugo vadio HbA1c ali obicno bude izmedju 7 i 8 ...sto mislim da bas i nije najidealjniji rezultat,jer ove brojke nisu 1:1 sa vrijednostima secera...ovo sam bas jucer nasao na netu a nikada mi niti jedan doktor nije rekao da je ova vrijednost hemoglobina losa...
a ja da kucim u drvo,nemam nikakvih problema ,niti imam neke druge bolesti...a sada da se skolski pridrzavam i ne pridrzavam,mislim na hranu...ali znam koliko treba jedinica na koje jelo,pa mislim da me to izvlaci a uzmem inzulin i mimo obroka,ako sam pojeo sta slatko ili slano (cips) jer i organizam ne otpusta inzulin jednom samo,nego stalno i tako regulise secer

a otici cu izvaditi ovaj nalaz...kod nas se placa ali nije toliko strasno (25 KM)

a ja koristim humalog poslije jela i lantus pred spavanje
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#100 Re: dijabetes...

Post by crvena987 »

i ja tako primam inzulin...uglavnom,propisano je 3x poslije obroka i 1x pred spavanje, mada se desi da nekad manje a nekad više primim zavisi koliko obroka imam...kod mene je novorapid-dnevni, i lantus-noćni...

a što se tiče Hba1c, najbolje bi bilo da je ispod 7 :-?

a zašto plaćaš nalaz, zar nemaš dijabetologa koji te vodi i koji ti radi nalaze....kod mene je kontrola, uglavnom svakih četri mjeseca, kad vadim sve nalaze što se tiče krvi...i to je besplatno, jer je državna bolnica :)
Post Reply