dijabetes...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#51 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

cmf wrote:
a muštuluka :chmoljava:
Što bi Del reko, This time next year, Rodney... :zen:
Halali :D
Ovako nam je sada ''lakse'', nema potrebe da se sikiramo vise oko pumpi. Tu smo brigu skinuli s vrata. ;-)

Ni ja bas nemam obicaj cesto mijenjati igle, jednostavno mi mrsko, po ulosku otprilike.

Koristite li natreen? Jeste li culi za steviu, jel uspio neko nabaviti kod nas? Da li smatrate da je hrana za dijabeticare skupa i zasto? (cokolade, keksovi . . . i dalje ostajem pri tome da nemaju nikakvog ukusa ;-) )

@dada 37
Super je sto si se javila, ali mislim da to oni koji su na ovoj temi vec sve znaju, da kazemo ''iskusni'' su dijabeticari (hahah, smijesno zvuci). Posto si rekla da radis ''vani'' sa dijabeticarima, mene konkretno zanima kako je to uredjeno. Koliko jedan doktor prati pacijenata? Da li su svi doktori jednaki po obuci, odnosu prema pacijentu, trudu za zdravlje pacijenta? U Sa je cuvena doktorica Azra sa Grbavice, i svi pokusavaju doci kod nje, pa tako ako se sada javis za termin, neces sigurno za 2-3 mjeseca doci na red. Dalje, onaj tromjesecni nalaz (H. . . .) se samo radi na Kosevu i tu cesto nemaju ''nekog djavola'' pa ne mozes uraditi. Da li se takve stvari desavaju u ''normalnom'' svijetu? Hvala u svakom slucaju, siguran sam da ce nam tvoje iskustvo pomoci.
natren sam koristio na pocetku i pokvari mi ukus kafe,radije bi bez secera pio nego sa natrenom
a ove "slatkisi" za dijabetes su cista pljacka,cokolada 5 KM a ukus kao da zemlju jedes
ne kupujem te slatkise,pojedem normalne a onda poslije "porcije" dadnem sebi inzulina,da regulise te unesene secere
kod nas u gracanici se moze izvaditi HbA1c (hemoglobin) ali se placa ,25 KM,dok se besplatno moze izaviditi u tuzli,na gradini ali dok se dva puta dodje u tz,izadje duplo skuplje od ovih 25 KM
ring
Posts: 15
Joined: 15/08/2013 23:07

#52 Re: dijabetes...

Post by ring »

u mostaru hb ide na uputnicu, ali zato trakice i iglice sve o svom trošku :pijani: ni ja ne mijenjam pri svakom ubadanju, svakih par dana promjenim.
natreen ili bez šećera kavu pijem. a kupila sam i steviu, u merkatoru, ima neki okus, meni neloš, treba se naviknuti. Imaju sad od kraša,dorina, čokolade sa stevijom mliječna i tamna, koštaju 1,55 KM, ali ih naravno ne nađem svaki put. one su mi najboljeg okusa još. u hr već imaju steviju u kafićima pakiranu kao šećer.
Da, slatkiši sa sladilima su prepreskupi, keks, eurokrem, čokolade, boli glava, ja kupujem svako malo po nešto. naravno kad mi se jede nešto da valja slatko,dam inzulin i pojedem...
a skupa je što ide pod zdravu prehranu, iako u njoj nema ni Z od zdravog.

Ali uvijek razmišljam kako nisu dohakali toj gušterači? jedini organ koji se ne može regenerirati,još. crkne i možeš je bacit.
Što mislite o farmaceutskom lobiju? njima nije u cilju izliječiti nego regulirati dijabetes. Ipak je to poslije nafte najači biznis.
cmf
Posts: 64
Joined: 09/12/2011 15:37

#53 Re: dijabetes...

Post by cmf »

U Sa ko je osiguran ne placa nista. Trakice se mogu uzeti jednom u 50 dana, kutija. Tako da ako neko hoce da prati dodatno i cesce, to mora platiti.

Bas cu provjeriti ima li u Mercatoru nesto sa steviom, iskreno nisam prije ni gledao nesto posebno. Meni natren odgovara, ali bas zasladim, 2-3 ''bobe'' na solju caja ili produzenu kafu.
Ja sam prije bio lud za coca-colom, mislim i sad sam heheeh, ali se suzdrzavam maksimalno. To me je i zeznulo sto se tice dijabetesa, pio sam je umjesto vode bukvalno. Eh sad ima ova ko fol ''Zero'', ali sadrzi aspartam za koji citam da je gori od ovog secera obicnog. Ko ce mu ga znati? A i okus isto nista ;-)
Meni je najveci problem sto uvijek posle jela moram da zasladim, takav osjecaj imam. Eh sad skupo bi me doslo ''sijelo'' kad bi svaki put kupovao nesto od ovih proizvoda za ''nas'', zato EUROBLOK - Takovo :D i sve bude potaman ;-)
Ali uvijek razmišljam kako nisu dohakali toj gušterači? jedini organ koji se ne može regenerirati,još. crkne i možeš je bacit.
Što mislite o farmaceutskom lobiju? njima nije u cilju izliječiti nego regulirati dijabetes. Ipak je to poslije nafte najači biznis.
U svemu se moze pronaci ta teorija zavjere, pa tako i ovdje. Licno mislim da su oni za vecinu stvari vec pronasli lijek, ali im nije u interesu da izlijece sve ljude, jer kako bi onda oni vrtili novce, veliki je to biznis. Sjecam se jednom da sam u apoteci dobio racun za inzulin (naravno nisam placao, ali su oni morali izdati) na kojem je cijena bila oko 150KM, za otprilike mjesecno slijedovanje inzulina. Eh sad zamisli koliko nas samo u BIH ima, pa u svijetu . . . i sume su ogromne, astronomske. A to je rijec samo o inzulinu, sta je ostalim lijekovima i bolestima. Strasno.
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#54 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

cmf wrote:U Sa ko je osiguran ne placa nista. Trakice se mogu uzeti jednom u 50 dana, kutija. Tako da ako neko hoce da prati dodatno i cesce, to mora platiti.

Bas cu provjeriti ima li u Mercatoru nesto sa steviom, iskreno nisam prije ni gledao nesto posebno. Meni natren odgovara, ali bas zasladim, 2-3 ''bobe'' na solju caja ili produzenu kafu.
Ja sam prije bio lud za coca-colom, mislim i sad sam heheeh, ali se suzdrzavam maksimalno. To me je i zeznulo sto se tice dijabetesa, pio sam je umjesto vode bukvalno. Eh sad ima ova ko fol ''Zero'', ali sadrzi aspartam za koji citam da je gori od ovog secera obicnog. Ko ce mu ga znati? A i okus isto nista ;-)
Meni je najveci problem sto uvijek posle jela moram da zasladim, takav osjecaj imam. Eh sad skupo bi me doslo ''sijelo'' kad bi svaki put kupovao nesto od ovih proizvoda za ''nas'', zato EUROBLOK - Takovo :D i sve bude potaman ;-)
Ali uvijek razmišljam kako nisu dohakali toj gušterači? jedini organ koji se ne može regenerirati,još. crkne i možeš je bacit.
Što mislite o farmaceutskom lobiju? njima nije u cilju izliječiti nego regulirati dijabetes. Ipak je to poslije nafte najači biznis.
U svemu se moze pronaci ta teorija zavjere, pa tako i ovdje. Licno mislim da su oni za vecinu stvari vec pronasli lijek, ali im nije u interesu da izlijece sve ljude, jer kako bi onda oni vrtili novce, veliki je to biznis. Sjecam se jednom da sam u apoteci dobio racun za inzulin (naravno nisam placao, ali su oni morali izdati) na kojem je cijena bila oko 150KM, za otprilike mjesecno slijedovanje inzulina. Eh sad zamisli koliko nas samo u BIH ima, pa u svijetu . . . i sume su ogromne, astronomske. A to je rijec samo o inzulinu, sta je ostalim lijekovima i bolestima. Strasno.
ja sam vidio tako na racunu u apoteci oko 350 KM za moju mjesecnu terapiju,lantus i humalog inzulini,tako da je ovdje cisti lobi i manipulacija i naravno enormne zarade farmaceutskih kuca

gusteraca se moze transplantirati ili vidim sada novi nacini,"Uzgoje" organ i onda ga zamijene,ali ne odgovara to nekima
ista je situacija za oboljele od raka,gdje su lijekovi preskupi a 100% neucinkoviti,hemoterapija samo doubije pacijenta
postoji vise lijekova (nacina) koji potpuno lijece rak,ali je farmaceutski lobi toliko jak da mogu kupiti koga god hoce,sto i rade
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#55 Re: dijabetes...

Post by njonjica »

Izvinjavam se ako sam off topic.

U marketu Amko na Mojmilu sam danas vidjela zasladjivac Steviu po jako povoljnoj cijeni (6,90 km)na odjelu zdrave hrane.
cmf
Posts: 64
Joined: 09/12/2011 15:37

#56 Re: dijabetes...

Post by cmf »

Nisi off. Hvala za info, moram otici da to probam.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#57 Re: dijabetes...

Post by Mis mekinjas »

Imam dijabetes 22 godine.
I malo mi zvucite neozbiljno. Nemojte se ljutiti, ali izjave jedem cokoladu pa dam inzulin, ili tesko mi pada sto ne mogu tepsiju kolaca, ili najveca briga je kako do inzulinske pumpe... Pa ne znam sta bih rekla. :roll:
Ako ne valja dijabeticka cokolada sto se jede bilo kakva osim ako secer nije 2? :roll:
Ako je jedini nacin a mudrosti velike nema, dijeta, setnja, sport, redovan zivot na sat, sta vam je? :roll:

Vi ste zdrave osobe, i zasto se takmicite ko je bolesniji? :roll:
Od svojih 22 godine zivota s dijabetesom, vec 15 zadnjih godina jedem dva puta dnevno.
Bavila sam se sportom aktivno. Prekinula sam jer mi je pukao cir na zeludcu koji nije bio posljedica dijabetesa vec naslijedje.
Moj H1abc je vec godinama izmedju 5,3 i 6,9. Znaci, normalan. I svi, ali svi to mogu postici.
Sad sam trudna i borim se da i dalje bude secer mali. Jedem voce ali mi organizam drukcije reaguje na hranu pa i skoci secer. Ali onda ne jedem.

Ono sto znam i necu da lazem je sljedece. Secer mi nikad nije narastao od stresa, vremenskih prilika i zivaca, i ne vjerujem nikome ko to prica. Meni je jedino rastao kad sam jela vise nego sam trebala.

A najzalije mi je kad cujem kako vam daju malo trakica. Ja trenutno zbog trudnoce imam 400 u 3 mjeseca, inace je 1500 godisnje. To je zaista malo kako vam daju.
Ako nekome treba Pen za inzulin, imam dva koja mogu dati. Mislim, srediti da ga dobijete.

Sretno svima i pazite na sebe.
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#58 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

kod nas se u TK kantonu ne dobijaju trakice nikako,ja nisam nikada dobio ,niti mi je to ko kada spomenuo da bi mogao dobiti
to vama doktor napise na recept ili ?...kako dodjete do besplatnih trakica ?

@ mis
poenta je da kada unesemo vise secera (nebitno na koji nacin,vise jedemo,pojedemo 2-3 kockice cokolade ili se napijemo gustog soka) uzmemo i vecu dozu brzodjelujuceg inzulina da normalizuje uneseni secer

isto tako sto ti jedes manje,uzmes odma i manje inzulina,inace bi ti secer pao ipod 3 mmol/l a znamo onda sta bude
fino je sto se ti pridrzavas maksimalno i sto to radis,odma se vidi i po rezultatima,gdje imas najnormalniji secer
sretno,nastavi tako
cmf
Posts: 64
Joined: 09/12/2011 15:37

#59 Re: dijabetes...

Post by cmf »

Trakice se dobijaju zato sto si u zavodu za zdravstveno osiguranje registrovan kao dijabeticar. Moguce je da je od kantona do kantona drugacije, probaj nazvati direktno u zavod, mozda i imas mogucnost ali ti nije receno. Dobije se 1 kutija, 50 komada za 50 dana, znaci godisnje 365. Ne znam odkud ''mišu'' 1500 (prodaji ;-) ).
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#60 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

cmf wrote:Trakice se dobijaju zato sto si u zavodu za zdravstveno osiguranje registrovan kao dijabeticar. Moguce je da je od kantona do kantona drugacije, probaj nazvati direktno u zavod, mozda i imas mogucnost ali ti nije receno. Dobije se 1 kutija, 50 komada za 50 dana, znaci godisnje 365. Ne znam odkud ''mišu'' 1500 (prodaji ;-) ).
ovo cu bas provjeriti u socijalnom,sve to preko njih ide...
mozda ova sto dobija 1500 nije iz BiH :D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#61 Re: dijabetes...

Post by Mis mekinjas »

zippoo87 wrote:kod nas se u TK kantonu ne dobijaju trakice nikako,ja nisam nikada dobio ,niti mi je to ko kada spomenuo da bi mogao dobiti
to vama doktor napise na recept ili ?...kako dodjete do besplatnih trakica ?

@ mis
poenta je da kada unesemo vise secera (nebitno na koji nacin,vise jedemo,pojedemo 2-3 kockice cokolade ili se napijemo gustog soka) uzmemo i vecu dozu brzodjelujuceg inzulina da normalizuje uneseni secer

isto tako sto ti jedes manje,uzmes odma i manje inzulina,inace bi ti secer pao ipod 3 mmol/l a znamo onda sta bude
fino je sto se ti pridrzavas maksimalno i sto to radis,odma se vidi i po rezultatima,gdje imas najnormalniji secer
sretno,nastavi tako
Ovo nije dobro. Ja sam isto dugo mislila, ma šta inzulin će riješiti sve, dok nisam promijenila doktora koji je i sam dijabetičar i čovjek mi lijepo reče. Ako misliš da je super se tovariti inzulinom, griješiš. Nije cilj žderati slatko i davati sebi 100 i.j. inzulina. Ako misliš da ti i on neće naškoditi ,varaš se. :| On jeste lijek, ali previše u organizmu je znak da milion drugih stvari dobro ne radiš.

Mislim, svak nek živi kako hoće, ja zaista znam, da sam se generalno bolje počela osjećati kad sam količine inzulina smanjila za 2/3. A znam dosta mladih ljudi koji su žderali, davali inzulin, padali u hipoglikemije, hitna im visi kući, sa injekcijama Glukoze, i eno ih sad na dijalizi. A sve, inzulin će spasiti što jedu čokoladu. :sad:

Na žalost, nalaz vam može biti dobar kako kažeš, imaš najnormalniji šećer, i hop odjednom završiš na neurologiji ili nefrologiji. Zato kažem, pamet u glavu, vaš život niko drugi neće živjeti. :)
Ono što je zaista grozno je mali broj trakica koji dobijete ili ne dobijete nikako. Ja mjerim šećer 5 ili 5+ puta dnevno, i dok nisam to mogla, jako je teško se paziti. Trakica je po meni jednako bitan lijek kao inzulin.

Inače ja ne živim u BiH, i imam pravo na 1500 trakica godišnje, da vas ne buni.
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#62 Re: dijabetes...

Post by Zovem se Zelena »

U KS na teret zavoda idu samo iglice i alkoholni tupferi, trakice ne jer se ne ubrajaju u lijek već sredstvo koje pomaže u samokontroli. Tako da od besplatnih trakica nema ništa!
cmf
Posts: 64
Joined: 09/12/2011 15:37

#63 Re: dijabetes...

Post by cmf »

Ja sam na prethodnoj stranici pitao da nam malo opisete kako to ide u inostranstvu, doduse nisi ti bila tada u diskusiji. Kod nas su te trakice veoma skupe za bosanski standard (kao i sve uostalom), pa bi na 1500 trakica ljudi vjerovatno prodali 1200 (ako ne i sve). I za ovih 50, ako dodjes 2-3 dana ranije, moras ih moliti da ti daju.
5 puta dnevno mjeris? Na sta ti lice prsti? Ja to rijetko pravo, ne mogu. Pazim se neki period, izmjerim, ono opet visok, i onda se ja iznerviram, nasikiram i eto ti opet belaja. :D

Tempo zivota, zivotna dob, finansijske mogucnosti, ne strucni ljekari (napisao sam koliko se ceka da dodjes kod doktora, koji je kao ''najbolji'') . . . sve su to u BIH ogranicavajuce okolnosti, za uspjesnu borbu sa dijabetesom. Ako radis kod privatnika, njega ne interesuje sto ti trebas jesti u odredjeno vrijeme, on hoce da bude zavrseno, ako se tebi ne svidja idi kuci i lezi, ''lijeci se''. Ovdje neki rade 10 sati, a imaju 15 minuta pauze, i to ih pozuruju, i ne moze pauza kad tebi odgovara, nego kad ti kazu. (nadam se da shvatas o cemu pricam).
Slazem se da je najvise na kraju do pojedinca i njegovog odnosa prema bolesti i sebi. Ja vec 8 godina znam da imam dijabetes, i jos se nisam pomirio sa tim. Ne pijem, ne pusim, ali volim da pojedem. Bez slatkog mogu, osim kad bas osjetim da moram, ali bez ukusne i dobre klope NE MOGU i NECU, pa kud puklo da puklo. :D :-D
cmf
Posts: 64
Joined: 09/12/2011 15:37

#64 Re: dijabetes...

Post by cmf »

U KS na teret zavoda idu samo iglice i alkoholni tupferi, trakice ne jer se ne ubrajaju u lijek već sredstvo koje pomaže u samokontroli. Tako da od besplatnih trakica nema ništa!
Grijesis. Otidji u socijalno na Malti, pa se raspitaj kako mozes dobiti i pod kojim uslovima.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#65 Re: dijabetes...

Post by njonjica »

cmf wrote:
U KS na teret zavoda idu samo iglice i alkoholni tupferi, trakice ne jer se ne ubrajaju u lijek već sredstvo koje pomaže u samokontroli. Tako da od besplatnih trakica nema ništa!
Grijesis. Otidji u socijalno na Malti, pa se raspitaj kako mozes dobiti i pod kojim uslovima.
U Kantonu Sarajevo imas pravo na besplatne trakice ukoliko si na inzulinu.
Provjereno.
cmf
Posts: 64
Joined: 09/12/2011 15:37

#66 Re: dijabetes...

Post by cmf »

U Kantonu Sarajevo imas pravo na besplatne trakice ukoliko si na inzulinu.
Provjereno.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#67 Re: dijabetes...

Post by Mis mekinjas »

cmf wrote:Ja sam na prethodnoj stranici pitao da nam malo opisete kako to ide u inostranstvu, doduse nisi ti bila tada u diskusiji. Kod nas su te trakice veoma skupe za bosanski standard (kao i sve uostalom), pa bi na 1500 trakica ljudi vjerovatno prodali 1200 (ako ne i sve). I za ovih 50, ako dodjes 2-3 dana ranije, moras ih moliti da ti daju.
5 puta dnevno mjeris? Na sta ti lice prsti? Ja to rijetko pravo, ne mogu. Pazim se neki period, izmjerim, ono opet visok, i onda se ja iznerviram, nasikiram i eto ti opet belaja. :D

Tempo zivota, zivotna dob, finansijske mogucnosti, ne strucni ljekari (napisao sam koliko se ceka da dodjes kod doktora, koji je kao ''najbolji'') . . . sve su to u BIH ogranicavajuce okolnosti, za uspjesnu borbu sa dijabetesom. Ako radis kod privatnika, njega ne interesuje sto ti trebas jesti u odredjeno vrijeme, on hoce da bude zavrseno, ako se tebi ne svidja idi kuci i lezi, ''lijeci se''. Ovdje neki rade 10 sati, a imaju 15 minuta pauze, i to ih pozuruju, i ne moze pauza kad tebi odgovara, nego kad ti kazu. (nadam se da shvatas o cemu pricam).
Slazem se da je najvise na kraju do pojedinca i njegovog odnosa prema bolesti i sebi. Ja vec 8 godina znam da imam dijabetes, i jos se nisam pomirio sa tim. Ne pijem, ne pusim, ali volim da pojedem. Bez slatkog mogu, osim kad bas osjetim da moram, ali bez ukusne i dobre klope NE MOGU i NECU, pa kud puklo da puklo. :D :-D
Ja sam živjela u BiH do 1998. i znam šta su problemi sa trakicama i ortopedskim pomagalima, to sve službeno spada u to. Poražavajuće je što se od tih vremena ništa nije promijenilo.
Prsti su mi normalni, ja koristim ovo, dao mi doktor Multiclix što je za bebe, nagrada za dobre nalaze. :lol:
Image
Gle, ja isto radim 10-12 sati dnevno. Znala sam i 16. Već godinama. Bez doručka ne idem nigdje. Budim se ranije, jedem.
Moj ručak, da sjekire padaju će biti između 12:00 i 13:00. Jednom sam šefu, davno rekla, dabogda i ti morao paziti na sebe, jer mi je prigovorio što sam izvadila salatu na sto da je pojedem. Sad imam ručak na poslu koji službeno počinje u podne, i jedem ga, ali 10 dio ako smijem, ili pojedem samo salatu, i kupim sebi jogurt. Danas sam baš jela blitvu i krompir i komad kuhane junetine. To je idealan ručak nama. Navečer samo voće, i to ako sam gladna. Banane navečer ne jedem, ali ujutro pojedem pola ili cijelu, zavisi šta još doručkujem.
Ja sam se odrekla hrane ali ne u tom smislu, da ja nepto NIKAD, BAŠ NIKAD NE JEDEM. Odem i ja na neko slavlje, pa pojedem i janjetine, i komadić kolača, ali to je tako rijetko, da zaista mogu kako vidim da vam je najlakše, izregulirati inzulinom. Ako budete jeli, pa prvo dodaš 1 jedinicu, pa onda 2, pa to tako krene... Brzo ćete za ručak doći do 30 i.j., a to zaista nije dobro.
Sve ja razumijem, i da su ljudi nerazumni, i sreća više nemam problema da me gledaju tužno, jadna ima šećer. Sad sam trudna, radim, i svi se čude kako obzirom na sve super izgledam. Trudnoća mi je za sad kao zdravoj ženi. Pazim se, a šećer je potpuno drukčiji u drugom stanju. Daleko se drukčije i više moram paziti.
ring
Posts: 15
Joined: 15/08/2013 23:07

#68 Re: dijabetes...

Post by ring »

miss ne znam što te vrijeđa malo zezancije, al dobro nismo svi isti.
i da voljela pumpu i svaki dijabetičar koji misli sebi dobro bi trebao o tome razmišljati!mislim da je neozbiljno ne razmišljati o tome.kako sebi pomoći. a o dijeti i sportu nema velike filozofije, možemo mi pričati kako ko sprema brokulu i kuda šeta, ali informacije o pumpi su puno važnije. a dobila sam ih ovdje.
ja sam rodila živo i zdravo dijete, a već sam spomenula da mi je u trudnoći hb bio 4,2 i doktori su ponosni bili,do tada najniži u bolnici, a sve bez hipoglikemija. a zašto? zato što sam se maximalno pridržavala za dobrobit djeteta.i nije da ne znam šta i kako treba. ne nisam neozbiljna.i ja mijerim stalno, trošim 5 - 6 paketića mjesečno. dnevna doza inzulina mi je 30, 20 levemira i 10 novorapida(uz sve obroke).
da, drugačije je od županije do županije, HNŽ ne daje ništa.
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#69 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

ljudi dragi,inzulin nije LIJEK,to je HORMON koji luci gusteraca a ovaj "vjestacki" se takodjer dobija od zivotinja kojima je njihov najblizi nasem i zato se koristi i za ljude
znaci nema stetne efekte sam inzulin a drugo je sto cim se uzima veca doza inzulina,znaci da se vise secera unosi u organizam i samim tim je i regulacija istog teza i tesko je biti u dozvoljenim granicama

svaka cast svima koji se pridrzavaju bas strikto,koji to sebi mogu obezbijediti,vecina nas ne moze iz objektivnih razloga
nije to samo radnor vijeme,ima tu puno drugih faktora ,zavisi i od nacina zivota,tempa zivota i mnogih drugih

a to mjerenje secera 5 puta dnevno je meni i previse i nepotrebno,1-2 je optimum,cisto da se zna vrijednost secera i da se na osnovu toga dadne odgovarajuci broj jedinica inzulina

ja uzimam 14 jedinica poslije obroka i 20-25 lantusa pred spavanje,nekada i vise,ovisno o veceri i zna se cesto desiti da mi opadne secer u noci,ustanem,pojedem nesto slatko,sacekam da se podigne secer i nastavim spavati
stvarno ne znam kako neko zaglavi u bolnici kada mu opadne secer,zar ne zna pojesti 2 kockice secera,cokolade ili jednostavno jesti nesto i rijesen problem
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#70 Re: dijabetes...

Post by Mis mekinjas »

ring wrote:miss ne znam što te vrijeđa malo zezancije, al dobro nismo svi isti.
i da voljela pumpu i svaki dijabetičar koji misli sebi dobro bi trebao o tome razmišljati!mislim da je neozbiljno ne razmišljati o tome.kako sebi pomoći. a o dijeti i sportu nema velike filozofije, možemo mi pričati kako ko sprema brokulu i kuda šeta, ali informacije o pumpi su puno važnije. a dobila sam ih ovdje.
ja sam rodila živo i zdravo dijete, a već sam spomenula da mi je u trudnoći hb bio 4,2 i doktori su ponosni bili,do tada najniži u bolnici, a sve bez hipoglikemija. a zašto? zato što sam se maximalno pridržavala za dobrobit djeteta.i nije da ne znam šta i kako treba. ne nisam neozbiljna.i ja mijerim stalno, trošim 5 - 6 paketića mjesečno. dnevna doza inzulina mi je 30, 20 levemira i 10 novorapida(uz sve obroke).
da, drugačije je od županije do županije, HNŽ ne daje ništa.
Ma ne vrijeđa mene ništa. Ja gledam ako nemaš 6000€ za pumpu, da je neozbiljno o njoj pričati. Ako se ima, svaka čast ko može sebi priuštiti. Ja ne mogu, i živim najbolje sa ovim što imam, i mislim da bi bilo neozbiljno da pričam o pumpi, a za istu para nemam. To je moje mišljenje. :) I ne, nije mi pumpa sad važna, i neće ni biti do onog trenutka dok ne bude lako dostupna. :)

Ja ne pametujem, ja samo znam sve strane šećera. I ta silna pravdanja što je meni šećer bio visok. I opravdanja život ne dopušta,vrijeme je ružno, pod stresom sam..., svašta. Oh radila sam i ja to, dok nije došlo iz guzice u glavu. Ja sam u prvih 5 godina dijabetesa, koristila Homorap i Homofan, vi za njih niste ni čuli, i to je bila revolucija, jer sam bila među prvim dijabetičarima u BiH koji su dobili Penove. bila sam pokusni kunić, ali dobro je ispalo, a šećer je tako naglo padao i rastao, da je to bilo strašno.
Naravno, od 22 godine borbe sa dijabetesom, i držanja hemoglobina u normali, desilo se jednom, da mi se oduzela cijela strana tijela kad su zaključili da eto probat ćemo novo, a to je da dobije 5 doza novog inzulina, jer tako gušterača zdravog čovjeka radi. A kad je to sve ispalo, onda ipak nakon proučavanja, vam kažu, i tek sad je savršeno, Levemir se daje ujutro u 8:00 i navečer u 22:00. Jer dok sam ga davala u 10 i 22:00, noću mi padne šećer u snu, i ja ne mogu ništa. To mi se desilo 3 puta, i nije ugodno.
Ja živim sa Levemira 6+10, i Novorapida 6+8+6.. U trudnoći mi se sve povećalo za 2 i.j..

Meni je drago da si ti rodila živo i zdravo dijete, i iskreno želim, da takvo bude zauvijek. I svima nama želim, da doživimo kraj dugog života, bez ikakvih problema. :)
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#71 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

Mis mekinjas wrote:
ring wrote:miss ne znam što te vrijeđa malo zezancije, al dobro nismo svi isti.
i da voljela pumpu i svaki dijabetičar koji misli sebi dobro bi trebao o tome razmišljati!mislim da je neozbiljno ne razmišljati o tome.kako sebi pomoći. a o dijeti i sportu nema velike filozofije, možemo mi pričati kako ko sprema brokulu i kuda šeta, ali informacije o pumpi su puno važnije. a dobila sam ih ovdje.
ja sam rodila živo i zdravo dijete, a već sam spomenula da mi je u trudnoći hb bio 4,2 i doktori su ponosni bili,do tada najniži u bolnici, a sve bez hipoglikemija. a zašto? zato što sam se maximalno pridržavala za dobrobit djeteta.i nije da ne znam šta i kako treba. ne nisam neozbiljna.i ja mijerim stalno, trošim 5 - 6 paketića mjesečno. dnevna doza inzulina mi je 30, 20 levemira i 10 novorapida(uz sve obroke).
da, drugačije je od županije do županije, HNŽ ne daje ništa.
Ma ne vrijeđa mene ništa. Ja gledam ako nemaš 6000€ za pumpu, da je neozbiljno o njoj pričati. Ako se ima, svaka čast ko može sebi priuštiti. Ja ne mogu, i živim najbolje sa ovim što imam, i mislim da bi bilo neozbiljno da pričam o pumpi, a za istu para nemam. To je moje mišljenje. :) I ne, nije mi pumpa sad važna, i neće ni biti do onog trenutka dok ne bude lako dostupna. :)

Ja ne pametujem, ja samo znam sve strane šećera. I ta silna pravdanja što je meni šećer bio visok. I opravdanja život ne dopušta,vrijeme je ružno, pod stresom sam..., svašta. Oh radila sam i ja to, dok nije došlo iz guzice u glavu. Ja sam u prvih 5 godina dijabetesa, koristila Homorap i Homofan, vi za njih niste ni čuli, i to je bila revolucija, jer sam bila među prvim dijabetičarima u BiH koji su dobili Penove. bila sam pokusni kunić, ali dobro je ispalo, a šećer je tako naglo padao i rastao, da je to bilo strašno.
Naravno, od 22 godine borbe sa dijabetesom, i držanja hemoglobina u normali, desilo se jednom, da mi se oduzela cijela strana tijela kad su zaključili da eto probat ćemo novo, a to je da dobije 5 doza novog inzulina, jer tako gušterača zdravog čovjeka radi. A kad je to sve ispalo, onda ipak nakon proučavanja, vam kažu, i tek sad je savršeno, Levemir se daje ujutro u 8:00 i navečer u 22:00. Jer dok sam ga davala u 10 i 22:00, noću mi padne šećer u snu, i ja ne mogu ništa. To mi se desilo 3 puta, i nije ugodno.
Ja živim sa Levemira 6+10, i Novorapida 6+8+6.. U trudnoći mi se sve povećalo za 2 i.j..

Meni je drago da si ti rodila živo i zdravo dijete, i iskreno želim, da takvo bude zauvijek. I svima nama želim, da doživimo kraj dugog života, bez ikakvih problema. :)
ja iz ovoga mogu samo zakljuciti da ti vrlo malo jedes,ne znam kakve su tvoje dnevne obveze,tj.koliko se fizicki trosis ali znam da bi ja sa tako malo hrane dobio anoreksiju i zavrsio u bolnici sa jos gorim komplikacijama nego od dijabetesa :D
nije mi ovo izgovor ali ja na inzulin glledam iz drugog ugla,ne slusam slijepo doktore ,jer oni ne znaju moj bioritam ,tako da sam ja sebi prilagodio terapiju,mada priznajem da nekada uzmem (pojedem) vise nego mi treba ali onda uzmem vise i inzulina
nezamislivo je meni da rucam salatu,pa gdje je energija u salati ?...zamisli krenem na voznju po brdima sa biciklom na salati,mozda bi stigao prevaliti 2-3 km i eto,potrosena ta salata,odakle onda izvuci energiju ?

sreca mene uvijek probudi kada mi opadne secer,ustanem,pojedem sta i nastavim spavanac
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#72 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

Mis mekinjas wrote:
zippoo87 wrote:kod nas se u TK kantonu ne dobijaju trakice nikako,ja nisam nikada dobio ,niti mi je to ko kada spomenuo da bi mogao dobiti
to vama doktor napise na recept ili ?...kako dodjete do besplatnih trakica ?

@ mis
poenta je da kada unesemo vise secera (nebitno na koji nacin,vise jedemo,pojedemo 2-3 kockice cokolade ili se napijemo gustog soka) uzmemo i vecu dozu brzodjelujuceg inzulina da normalizuje uneseni secer

isto tako sto ti jedes manje,uzmes odma i manje inzulina,inace bi ti secer pao ipod 3 mmol/l a znamo onda sta bude
fino je sto se ti pridrzavas maksimalno i sto to radis,odma se vidi i po rezultatima,gdje imas najnormalniji secer
sretno,nastavi tako
Ovo nije dobro. Ja sam isto dugo mislila, ma šta inzulin će riješiti sve, dok nisam promijenila doktora koji je i sam dijabetičar i čovjek mi lijepo reče. Ako misliš da je super se tovariti inzulinom, griješiš. Nije cilj žderati slatko i davati sebi 100 i.j. inzulina. Ako misliš da ti i on neće naškoditi ,varaš se. :| On jeste lijek, ali previše u organizmu je znak da milion drugih stvari dobro ne radiš.

Mislim, svak nek živi kako hoće, ja zaista znam, da sam se generalno bolje počela osjećati kad sam količine inzulina smanjila za 2/3. A znam dosta mladih ljudi koji su žderali, davali inzulin, padali u hipoglikemije, hitna im visi kući, sa injekcijama Glukoze, i eno ih sad na dijalizi. A sve, inzulin će spasiti što jedu čokoladu. :sad:

Na žalost, nalaz vam može biti dobar kako kažeš, imaš najnormalniji šećer, i hop odjednom završiš na neurologiji ili nefrologiji. Zato kažem, pamet u glavu, vaš život niko drugi neće živjeti. :)
Ono što je zaista grozno je mali broj trakica koji dobijete ili ne dobijete nikako. Ja mjerim šećer 5 ili 5+ puta dnevno, i dok nisam to mogla, jako je teško se paziti. Trakica je po meni jednako bitan lijek kao inzulin.

Inače ja ne živim u BiH, i imam pravo na 1500 trakica godišnje, da vas ne buni.
ovo je generalno,nema veze sa dijabetesom
svima nam je poznato za tri bijela zla,secer,brasno,sol a slatkisi su kombinacija brasna i secera ,znaci nesto najnezzdravije sto postoji i to se NIKOME ne preporucuje,ni najzdravijoj osobi

svaki doktor ce preporuciti zdravu ishranu,5 dnevnih obroka u manjim porcijama,fizicku aktivnost i ostalo

znaci ovo su preduslovi za zdrav zivot a ne samo "dijeta" za dijabeticara
vec sam prije napisao,da bi ja do sada vjerovatno umro u komi da sam striktno provodio dijetu koju sam dobio od doktora :D
za dijabetes je svako sam sebi doktor,ne treba uopste ni ici dijabetolozima,nece ti sigurno nista novo reci,samo prepisu terapiju,udare pecat a ti i dalje zivi kako mozes i umijes

i jos nesto,pod uticajem farmaceutskog lobija,70ih (ili 80tih) godina je smanjena vrijednost za "Normalan" secer u krvi,sa 8 mmol/l na 6.3 mmol/l (ovo mozete izgooglati ),cisto da se poveca prodaja i koristenje inzulina

ne vjerujte vise tudjim nego svojim ocima :D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#73 Re: dijabetes...

Post by Mis mekinjas »

Pa i to da kažem, pa da ne dužimo.
10 godina sam trenirala veslanje.
U to vrijeme sam, išla svaki dan na trening 8km biciklom u jednom i 8km biciklom u drugom smjeru, nekad i dva puta dnevno. Veslačka staza je duga 2 km, i dnevno je obiđeš 5 puta. I kondicioni treninzi, i tračanja....
U to vrijeme, sam obavezno jela kašiku veliku meda bez šećera ujutro uz doručak. Med je bio domaći, znala sam ko ne dodaje šećer u njega, i kupovala. Inzulina sam davala za 2 i.j. više nego sad. Uz ručak sam jela hljeb, ali nikad se nisam prejedala.
Nikad nisam brojala kalorije pojedene u danu, već sam osluškivala tijelo. Od tog vremena, ne jedem čudo hrane, koja meni ne odgovara. I meni ne odgovara 5 obroka dnevno, kako rekoh, dva su dovoljna da živim najnormalnije. Ništa mi ne nedostaje u organizmu.
Jedem dovoljno, nemam anoreksiju, normalne sam i građe i kilaže. :) 174cm, 66kg, zadnjih 10 godina. Neki bi rekli i punija. :D
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#74 Re: dijabetes...

Post by zippoo87 »

Mis mekinjas wrote:Pa i to da kažem, pa da ne dužimo.
10 godina sam trenirala veslanje.
U to vrijeme sam, išla svaki dan na trening 8km biciklom u jednom i 8km biciklom u drugom smjeru, nekad i dva puta dnevno. Veslačka staza je duga 2 km, i dnevno je obiđeš 5 puta. I kondicioni treninzi, i tračanja....
U to vrijeme, sam obavezno jela kašiku veliku meda bez šećera ujutro uz doručak. Med je bio domaći, znala sam ko ne dodaje šećer u njega, i kupovala. Inzulina sam davala za 2 i.j. više nego sad. Uz ručak sam jela hljeb, ali nikad se nisam prejedala.
Nikad nisam brojala kalorije pojedene u danu, već sam osluškivala tijelo. Od tog vremena, ne jedem čudo hrane, koja meni ne odgovara. I meni ne odgovara 5 obroka dnevno, kako rekoh, dva su dovoljna da živim najnormalnije. Ništa mi ne nedostaje u organizmu.
Jedem dovoljno, nemam anoreksiju, normalne sam i građe i kilaže. :) 174cm, 66kg, zadnjih 10 godina. Neki bi rekli i punija. :D
mene niko nije veslao,par mjeseci na pocetku dok se nisam sabrao,skontao kako sta i tako
eto vidis ,i ti si sebi prilagodila zivot sa dijabetesom svom tempu zivota i slusajuci tijelo,zakljucila da je tebi toliko hrane dovoljno u toku dana
tako isto,zavisno od ritma,nekome drugom treba vise hrane,vise obroka,ali jacim ritmom potrosi (sagori) secer i opet dodje na istu vrijednost...zato govorim da ne moze svaka osoba jednako jesti ,piti,zivjeti...to je cijela poenta a doktori recimo svima daju istu dijetu (1500-2000 kalorija dnevno mislim)

i da,ono sto sam ja skontao da najvise remeti secer je ono sto se pojede/popije izmedju obroka a to su kafa,razni napitci,neki usputni slatkis,bombona,zvaka,i ostale gluposti nakon kojih ne uzmemo inzulin a ipak podignemo secer malo
meni ovo najvise utice na ocitanje hba1c nalaza,kakva je vasa situacija ?
ring
Posts: 15
Joined: 15/08/2013 23:07

#75 Re: dijabetes...

Post by ring »

mis sve ok, ali nevolim kad me se bezveze proziva,ali bez ikakvog povoda. tu smo za savjete, razmjenu iskustva i sl. i ja tebi želim sve dobro, naravno.
zipo nisam neka apettitli osoba :-D , ali jedna mi je dijabetologica rekla da dijabetes ima xy podtipova koji nisu istraženi a sve ih se stavlja pod tip 1. tako da nema formule s inzulinom, svakome individualno. nisam ništa manje dijabetičar :D
Post Reply