Desničari osvajaju Evropu!

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45275
Joined: 29/12/2005 01:20

#976 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

hAZNADAR wrote:
jeza u ledja wrote:Ma ne prati nacionalizam pad ekonomije ko sat, jebiga. Ekonomija raste, Poljska je kako kazu primjer napretka u I. Evropi, itd, ali ne mogu rast i padovi ekonomije u roku par godina mijenjati misljenja ljudi koje se formira par decenija.

Realno, najnoviji rast desnice je u najvecoj mjeri uzrokovan izbjeglickom krizom, ali je on narastao na ekonomskim desavanjima u zadnjih 10 godina.

Ja bih u stvari najprije rekao da je rast nacionalizma najvise zasnovan na percepciji lose ekonomske perspektive za domicilno stanovnistvo.
Vremena su se promijenila.
Nekada je na zapadu desnica znala pobijediti ali i usrati motku konto korupcije, povlastica bogatijima, afera,.... Pa je ljevica poslije krpila rupe i vracala stvari na normalu.


Ekonomski prosperitet razvijenih evropskih drzava je zahvaljujuci ljevici na vlasti - posebno 60,70 ih. Ljevica je izgradila moderne drzave danasnjice i zasluzna za danasnji standard. I sada bilo koja stranka na vlasti moze odrzavati postojeci standard bez puno muke - pa i desnica.
Radnicka klasa koja je bila decenijama biracko tijelo ljevice - danas zivi u udobnim kucama, porodice imaju po dva auta i godisnje bar dva puta idu van na odmor. Tako da radnicka klasa vise ne glasa za ljevicu po defaultu i zbog svojih prava - danas sve funkcionise i bezvezna pitanja poput hidzaba dolaze ne prvo mjesto. Promijenila se tolerancija. Izbjeglickih valova je bilo i ranije - ovog puta ljudi prosto vide kako funkcionisu nekadasnje izbjeglice i njihova djeca i konto losih iskustava - nemaju vise tolerancije.

Na istoku Evrope je skroz druga prica. Rast desnice je vidjela zaba da se konji potkivaju i digla nogu
Otprilike to je to.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#977 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Bodkin »

animals wrote:
jeza u ledja wrote:
animals wrote:
Ala ste jadni..
Samo pokazujete zasto ste zadnja drzava u Evropi..
Cuj jadni? Jesam li ti ja nesto ruzno rekao mozda?

Cuj zadnja smo drzava u Evropi. "Mi" nismo u Evropi uopste, a ekonomski "nam" ne mozete prismrditi. :wink:
Nisam na tebe mislio..
vec na Boldikanog :D
Ko mi? Bosna? I fino te covjek opisao. Valjas gluposti sad i o statistici. Znaci tipicni glasac desnice. Ekonomija raste, nezaposlenost pada, plate rastu, standard medju najboljim u svijetu ali ti i dalje tvrdis da je lose i da nema posla ni za domace (to valjda ti rodjeni austrijabnac :D ), a jos treba imigrante primati
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#978 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by animals »

Bodkin wrote:
Ko mi? Bosna? I fino te covjek opisao. Valjas gluposti sad i o statistici. Znaci tipicni glasac desnice. Ekonomija raste, nezaposlenost pada, plate rastu, standard medju najboljim u svijetu ali ti i dalje tvrdis da je lose i da nema posla ni za domace (to valjda ti rodjeni austrijabnac :D ), a jos treba imigrante primati
Ti si beznadezan slucaj...
ne mogu ja tebi crtati, ne vrijedi :-)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#979 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by hAZNADAR »

Par desnicarskih kandidata iz Skandinavije
Image


Lider ekstremne desnice NB u usponu Pernille.
Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45275
Joined: 29/12/2005 01:20

#980 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

Ja ne znam sto tebe toliko fasciniraju mladi i lijepi ljudi kao predstavnici ovih fasista? Sta treba, neki krezubi deda da bude na slici?
Malo mi bezze sto te to fascinira jer upravo je tim radikalima to i cilj, neka normalizacija njihovih politickih ideja, faca koje ih predstavljaju.

Za one koji nisu upuceni, ja ne znam ni sta je NB ni sta je "Pernille" (znam za Pernillu Wiberg :D) . :?
User avatar
sinuhe
Posts: 11485
Joined: 03/06/2011 11:33

#981 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by sinuhe »

To bi valjda bili ovi https://en.wikipedia.org/wiki/The_New_Right_(Denmark) . Daleko je to od fasizma a kako vidim odvojili se od stogodisnje tradicionalne politicke partije.
Niste valjda mislili da ce skorasnja desavanja proci bez nekog odgovora od nekoga.
Sta se to desava u Danskoj, toj zemlji drustvenog konsenzusa da bi se pojavili takvi nazovi radikali?
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#982 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by fosna2014 »

Kada komunisti u ovim zemljama ojacaju znajte da ce postati gutavo.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#983 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Pandakonda »

The party criticises the immigration policies of right-wing populist Danish People's Party (DF) as being "too lenient". The New Right wants Denmark to step out of the UN refugee convention and to deport all immigrants who live on temporary residence or are not able to support themselves.[5] Only foreigners directly allotted to Denmark by UN refugee agencies should be granted asylum. Danish citizenship should be restricted to people who "contribute positively" to society. Moreover, the party wants to completely ban the Islamic headscarf from schools and public institutions.[1]

Its economic policies are libertarian (unlike the economically "social democratic" DF), calling for tax cuts and the abolishment of all corporate taxes.[1] Moreover, The New Right want to end Denmark's membership in the European Union which they portray as a "monstrosity of rules and laws", threatening "Denmark’s prosperity, progress and democracy",[2] and want laws in general to be fewer in number.[6]
Lošina je samo ovo za EU :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45275
Joined: 29/12/2005 01:20

#984 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

sinuhe wrote: Daleko je to od fasizma
Pa dobro, ako cemo mak na konac, blize je nacizmu. :D

Po ovo malo sto procitah o njima.
User avatar
sinuhe
Posts: 11485
Joined: 03/06/2011 11:33

#985 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by sinuhe »

jeza u ledja wrote:
sinuhe wrote: Daleko je to od fasizma
Pa dobro, ako cemo mak na konac, blize je nacizmu. :D

Po ovo malo sto procitah o njima.
Fasizam znaci nasilje. Cini mi se na ovoj temi da sam pitao sa kakvim se poteskocama to susrecu muslimani na Zapadu ali nisam dobio odgovor.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#986 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by uglavnomja »

opet poljska u novinama

eu parlament ih naruzio zbog nesprovodjenja reformi sudskog sistema koji je ekstremno desnicarski i sto nisu spremili u penziju sve te desno ekstremne sudije
(mada ja ovo ne kontam, mladi su isti, ako nisu jos i gori)

prije dvije godine je dosla na vlast neka nazzi partija i od tad sve ide u tradicionalnom porodicnom katolickom smjeru - nanize
zabrana abortusa, istosplonih brakova ( :D ), svjetonazor o cisto bijeloj europi, neprimanje izbjeglica ... itd
i na to sve mars nacista od neki dan

konsekvenca koja zasad izgleda najizglednija je gubitak prava glasa u eu institucijama
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45275
Joined: 29/12/2005 01:20

#987 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

sinuhe wrote:
Fasizam znaci nasilje. Cini mi se na ovoj temi da sam pitao sa kakvim se poteskocama to susrecu muslimani na Zapadu ali nisam dobio odgovor.
Kako mislis fasizam znaci nasilje? Fasizam znaci mnogo stvari, a nije nuzno vezan za nasilje.
Nazovi kako hoces, pise da je stranka anti-muslimanska, to je za mene forma fasizma.

Ostatak posta nisam razumio. Pitas forumase s kakvim se poteskocama susrecu muslimani na Zapadu ili sta? Susrecu se s mnogim, a evo upravo ovakvi budalasi kao u ovoj stranci su primjer toga.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#988 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by animals »

Muslimani imaju isti problema kao i krscani..
nikakvi..i normalni gradjanski problemi..
posao i rezije..
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#989 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Bodkin »

Sad ce ti drvosjeca objasniti da nije tako iako se ide tako daleko da turci mogu u srednjim skolama uciti na TURSKOM jeziku. I onda kaze asimilacija :lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45275
Joined: 29/12/2005 01:20

#990 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

animals wrote:Muslimani imaju isti problema kao i krscani..
nikakvi..i normalni gradjanski problemi..
posao i rezije..
Samim tim sto postoje iole popularne anti-islamske stranke govori da to nije tacno.
User avatar
eltroxin
Posts: 2058
Joined: 30/08/2009 23:35

#991 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by eltroxin »

Kandidat ove gore stranke, Johnny Lambertsen, poziva na etnicko ciscenje kako kaze od vrata do vrata. U pocetku su to opravdavali, pa upakovali u slobodu izrazavanja i na kraju priposali izjavu samo ovoj budali jer kao eto vodstvo stranke ne misli kao on. A daleko od toga da je ova stranka najradikalnija u Danskoj. Bilo je i prije poziva da se stranci pokupe u logore na udaljena ostrva i tako na prvi pogled populistickih izjava, ali meni kao nekome ko je prezivio rat vise nista nije nemoguce. Naravno da za takvo nesto sada nema uslova, ali kojom brzinom se svijet mjenja mozda ti uslovi i nisu tako daleko.
Ali eto, nije ovo fasizam, nisu jos poceli klati....
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#992 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Pandakonda »

jeza u ledja wrote:
sinuhe wrote:
Fasizam znaci nasilje. Cini mi se na ovoj temi da sam pitao sa kakvim se poteskocama to susrecu muslimani na Zapadu ali nisam dobio odgovor.
Kako mislis fasizam znaci nasilje? Fasizam znaci mnogo stvari, a nije nuzno vezan za nasilje.
Nazovi kako hoces, pise da je stranka anti-muslimanska, to je za mene forma fasizma.

Ostatak posta nisam razumio. Pitas forumase s kakvim se poteskocama susrecu muslimani na Zapadu ili sta? Susrecu se s mnogim, a evo upravo ovakvi budalasi kao u ovoj stranci su primjer toga.
Islam nije ništa više od ideologije, a svaka ideologija je podložna satiri, kritici pa i tom anti stavu kojem govoriš. U čemu je razlika u anti islamu/kršćanstvu/judaizmu i recimo anti komunizmu ? Svako ima pravo da izađe i da kaže da ne želi da mu država ide u tom pravcu, i da ne želi da bude zamjenjen u svojoj državi. A gledajući imigracijske trendove i nivoe nataliteta to će se i desit.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#993 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Connaisseur Karlin »

anti-islamske stranke :lol:
User avatar
sinuhe
Posts: 11485
Joined: 03/06/2011 11:33

#994 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by sinuhe »

Danska je zemlja u kojoj se moze ili se moglo u parku spavati. Otkud takva stranka u Danskoj?
Moze li se u Danskoj biti protiv islamskog klerofasizma i moze li Danska drzava voditi imigracijsku politiku? Istina nezgodna stvar kad se istovremeno tolikim ljudima mora pomoci u integraciji. Predmet filozofske rasprave :P
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45275
Joined: 29/12/2005 01:20

#995 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

sinuhe wrote:Danska je zemlja u kojoj se moze ili se moglo u parku spavati. Otkud takva stranka u Danskoj?
Moze li se u Danskoj biti protiv islamskog klerofasizma i moze li Danska drzava voditi imigracijsku politiku? Istina nezgodna stvar kad se istovremeno tolikim ljudima mora pomoci u integraciji. Predmet filozofske rasprave :P
Ne pricamo o "islamskom klerofasizmu", vec o anti-islamu, tj. anti-muslimanskom sentimentu generalno.

No problem je ocigledno sto neki stavljaju znak jednakosti izmedju jednog i drugog.
User avatar
eltroxin
Posts: 2058
Joined: 30/08/2009 23:35

#996 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by eltroxin »

sinuhe wrote:Danska je zemlja u kojoj se moze ili se moglo u parku spavati. Otkud takva stranka u Danskoj?
Moze li se u Danskoj biti protiv islamskog klerofasizma i moze li Danska drzava voditi imigracijsku politiku? Istina nezgodna stvar kad se istovremeno tolikim ljudima mora pomoci u integraciji. Predmet filozofske rasprave :P
Prvo pitas da ti neko navede primjer fasizma a sada pises o islamskom klerofasizmu. O kolikom se to broju konkretno u Danskoj radi?
U Danskoj je oko 4,2 % ljudi koje smatraju muslimanima. U tu brojku su ubrojani svi koji dolaze iz pretezno muslimanskih zemalja, njihovi potomci (nebitno koliko generacija). Do 2050 se racuna da ce ih sa svim potomcima (i iz mjesanih brakova) biti 6%.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#997 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by seln »

Pandakonda wrote:
jeza u ledja wrote:
sinuhe wrote:
Fasizam znaci nasilje. Cini mi se na ovoj temi da sam pitao sa kakvim se poteskocama to susrecu muslimani na Zapadu ali nisam dobio odgovor.
Kako mislis fasizam znaci nasilje? Fasizam znaci mnogo stvari, a nije nuzno vezan za nasilje.
Nazovi kako hoces, pise da je stranka anti-muslimanska, to je za mene forma fasizma.

Ostatak posta nisam razumio. Pitas forumase s kakvim se poteskocama susrecu muslimani na Zapadu ili sta? Susrecu se s mnogim, a evo upravo ovakvi budalasi kao u ovoj stranci su primjer toga.
Islam nije ništa više od ideologije, a svaka ideologija je podložna satiri, kritici pa i tom anti stavu kojem govoriš. U čemu je razlika u anti islamu/kršćanstvu/judaizmu i recimo anti komunizmu ? Svako ima pravo da izađe i da kaže da ne želi da mu država ide u tom pravcu, i da ne želi da bude zamjenjen u svojoj državi. A gledajući imigracijske trendove i nivoe nataliteta to će se i desit.
Kad avlijaner ufura da ima pedigre...
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#998 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by animals »

jeza u ledja wrote:
animals wrote:Muslimani imaju isti problema kao i krscani..
nikakvi..i normalni gradjanski problemi..
posao i rezije..
Samim tim sto postoje iole popularne anti-islamske stranke govori da to nije tacno.
Anti islamske..
ovo neke nove stranke..
gdje to... :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#999 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by seln »

animals wrote:
jeza u ledja wrote:
animals wrote:Muslimani imaju isti problema kao i krscani..
nikakvi..i normalni gradjanski problemi..
posao i rezije..
Samim tim sto postoje iole popularne anti-islamske stranke govori da to nije tacno.
Anti islamske..
ovo neke nove stranke..
gdje to... :D

Nista lakse nego se praviti lud, pogotovo kad imas osnovu za to.

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1000 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Connaisseur Karlin »

animals wrote:
jeza u ledja wrote:
Samim tim sto postoje iole popularne anti-islamske stranke govori da to nije tacno.
Anti islamske..
ovo neke nove stranke..
gdje to... :D
animals, od jucer se smijem u vezi formiranja anti-islamskih stranki :lol:
Post Reply