Desničari osvajaju Evropu!

Post Reply
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#351 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by seln »

hAZNADAR wrote:
seln wrote:
hAZNADAR wrote:
Previse razmisljas u krajnostima i iz nekog razloga pokusavas kontrirati.
Po tvome ispada da ovaj naslov nema smisla jer desnicari su davno osvojili Evropu.
Ja, ba...
Eto, u pravu si. OK?
Jok, ne pika se, mora biti sa osmijehom.
Kacis previse stvari i insinuiras mnogo toga. Kladim se da si me na osnovu ranijih pisanja vec svrstao u neku grupu uz koju ide mnogo toga. A takvo razmisljanje znas kome bolje pristaje u politici ;-)

Usput receno - imam vise od 20 god probleme i sa jednim i drugim radikalima. Bez obzira pripadali jednoj ili drugoj krajnosti, bili ove ili one boje koze, ove ili one religije,..

Cinjenica je ipak da fleksibilni biraci lakse svare svoje sopstvene papke umjesto stranih. I cinjenica je ipak da koliko god se opirao desnici i kritikovao to - bezbjednije se osjecam kada na ulici prodjem pored domacih desnih klosara negoli stranih klosara. Iz dobro opravdanih razloga.

Mozemo sada mi moralizirati o ljudskim pravima, jednakostima,... i tu cemo se i sloziti - nikakav problem. Ali u Evropi ljudi ipak razmisljaju drugacijim arsinima.
Jer ako ja kritikujem drustvo i zakon recimo na sto imam pravo, i to isto i neki Svedo - mene ce podsjetiti da imam alternativu i da mogu kupiti kartu u jednom pravcu - njega ne.
U politici nema morala - i zato je zalud svo moralisanje i kmecanje o islamofobiji, rasizmu, diskriminaciji, nakada davnim francuskim ratovima i kolonijalizmu,... ljudi svoje drzave poimaju kao svoje avlije i kuce a svoju naciju kao familiju. Gostima bujrum ako se ponasaju fino - inace
I takvo razmisljanje je sasvim prirodno - nije to samo desnica.

A ponavljam - kada si tako lijepo napravio sazetak vladavine desnice u zadnjih 30 god - ima li ovaj naslov teme uopce smisla. Ili smo trebali upozoriti na opasnost desnice jos kada su Merkel Shirak i Sarkozi bili kandidati? Postoji ipak izvjesna razlika izmedju CDU i onih Alternativnih, konzervativaca i nacionalnog fronta,...
Dobro, bar smo razjasnili neke stvari. Zivis u Svedskoj i uzimas misljenje nekog x Svedjanina kao mjerodavno za cijelu Evropu.
Desnica su za tebe: Le Pen, Strache, Petry und Wilders. Takodje, nadas se da ce poslije njihove pobjede biti protjerani svi stranci osim tebe, jer si ti fin.
Ok. U pravu si, s osmijehom. :)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#352 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by hAZNADAR »

seln wrote:

Dobro, bar smo razjasnili neke stvari. Zivis u Svedskoj i uzimas misljenje nekog x Svedjanina kao mjerodavno za cijelu Evropu.
Desnica su za tebe: Le Pen, Strache, Petry und Wilders. Takodje, nadas se da ce poslije njihove pobjede biti protjerani svi stranci osim tebe, jer si ti fin.
Ok. U pravu si, s osmijehom. :)
Pa o cemu ova tema govori? O opasnosti od Angele Merkel mozda?

A ta psihoanaliza i cemu se ja nadam samo potvrdjuje da ne umijes drugacije razmisljati nego sablonski. To je isto kao kada kod nas nabusani za sitnicu nekome prisiju - te stidi se, prodana dusa, te glumi nesto, te zaboravio korijene, te nema svoje ja, .... Preispitaj malo svoje ponasanje i skontaj gdje politicki najbolje lezis. Tvoja doza agresivnosti u diskusiji, netolerancije i spocitavanja bas ne lici na ljevicu.

A zbog prirode svog posla sam bar par mjeseci na raznim mjestima i kroz sve kontakte prilicno poznajem razmisljanje prosjecnog Evropljanina u mnogo drzava. No, ti si vec skontao moje sedmo koljeno, podsvijest i motive zar ne? Ovim i zavrsavam diskusiju sa tobom jer prerasta u licno i prilicno smara.

Za promjenu prelistaj par stranica unazad i skontaj o kakvoj desnici se ovdje govori.
User avatar
fazer
Posts: 402
Joined: 14/12/2009 17:39

#353 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by fazer »

Samo tolerantno :thumbup:

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#354 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by seln »

hAZNADAR wrote:
A zbog prirode svog posla sam bar par mjeseci na raznim mjestima i kroz sve kontakte prilicno poznajem razmisljanje prosjecnog Evropljanina u mnogo drzava.
Naravno, svaki Bosnac je strucnjak opste prakse... socilog, anketar, psiholog.
Za promjenu prelistaj par stranica unazad i skontaj o kakvoj desnici se ovdje govori.
O kakvoj se govori i kakva je bila na vlasti su dva para opanaka.
Tema jeste o ekstremnim desnicarima (zapravo je rijec o populistima), ali ovdje se raspravljalo o tome je li u Njemackoj i Francuskoj u zadnjih 30 godina desnica bila na vlasti. Ako po prirodi posla putujes (valjda studijsko istrazivanje, kako bi inace znao sta misli "prosjecan Europljanin",
morao bi znati da denicari kako ih ti shvatas nikad nisu biili na vlasti ( i nadati je se da nikad nece ni biti). Ok, sad su u Madjarskoj i Poljskoj na vlasti POTENCIJALNI desnicar po tvojoj volji, ali ne racunas valjda te drzave kao civilizovane?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#355 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by seln »

fazer wrote:Samo tolerantno :thumbup:

Pozdrav iz uljudbe :thumbup:

User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#356 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Sara03 »

seln wrote:
fazer wrote:Samo tolerantno :thumbup:

Pozdrav iz uljudbe :thumbup:

Samo miroljubivo. :izet:
Da hina pokažemo naše evropejske vrednosti. :wink:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#357 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by hAZNADAR »

Desnica nije pobijedila u Francuskoj - ali je jaca nego prije.

Nekadasnje minorne desne partije danas postaju najjaca opozicija.

Kontinuiran rast, malo po malo,..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#358 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Connaisseur Karlin »

Desnicari su aktivni na Balkanu 20 plus godina
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#359 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Chmoljo »

Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» JedanOdBraceMorica, fazer

trajno
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#360 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

I, jesul je osvojili? Muahahaha :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#361 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Gojeni H »

Ovakav uspjeh Nacionalnog fronta je bio nezamisliv prije 10 godina.

Desnicarske partije ne osvajaju Evropu, ali treba biti slijep pa ne vidjeti kako nekadasnje tabu teme postaju mainstream.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#362 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

ma da. "uspjeli" su, nema sta. :lol:

evo trese se evropa od njihovog uspjeha :oops:

fasisti ga mogu fanflati. :wink:
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#363 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by broj dva »

jeza u ledja wrote:ma da. "uspjeli" su, nema sta. :lol:

evo trese se evropa od njihovog uspjeha :oops:

fasisti ga mogu fanflati. :wink:
-----
Uspjeli jesu. Mozda nisu uzeli vlast ali su nametnuli svoj rijecnik, svoju agendu, svoje premise i postaju mainstream.
Partije sa ideologijom onog holadnskog kretena i ove francuske rasistkinje su nekad osvajale promile na izborima a danas de bore za vlast.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#364 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

broj dva wrote:
jeza u ledja wrote:ma da. "uspjeli" su, nema sta. :lol:

evo trese se evropa od njihovog uspjeha :oops:

fasisti ga mogu fanflati. :wink:
-----
Uspjeli jesu. Mozda nisu uzeli vlast ali su nametnuli svoj rijecnik, svoju agendu, svoje premise i postaju mainstream.
Partije sa ideologijom onog holadnskog kretena i ove francuske rasistkinje su nekad osvajale promile na izborima a danas de bore za vlast.
Koliko mi je poznato namjera im je bila osvojiti vlast, ne nametati svoj rijecnik i agendu. Sta je to nametnuto da mi je znat? Isto se pricalo prije PETNAEST godina. Upravo u Holandiji (Pim Fortuyn) i upravo u Francuskoj - dvije stranke su bile drugoplasirane na izborima. Takodje, ako se ne varam, u Austriji je Heider tih godina isto sirio strah, pa ispusio. Isto su bili druga najjaca stranka. Bilo, proslo. Pojela maca. U Italiji bili Lega Nord ili kako vec, sta bilo, pojela maca. Uspjeli u cemu? Sta je mainstream? Uspjeli su jedino mobilizirati sve zivo da se dignu protiv fasizma.
Hvala lijepo i dovidjenja. Ni Hitler nikad nije osvojio vise od trecine glasova kako treba, iako je standardni narativ da je sve bilo demokratski i tako. Takve hulje samo mogu i dobiti glasovima manjine i onda manipulacijama politickog procesa i javnog mijenja. Al ovaj put kurko.

Hvala lijepo i dovidjenja. Do sljedecih izbora i novih poraza radikalne desnice. :izet:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#365 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Gojeni H »

Naravno da ultra-desnicari ostvaruju uspjehe nezamislive deceniju prije.
Ljudi pozivaju na odvajanje od EU, kompletnu zabranu imigracije, itd. ... i osvoje 30 ili vise posto glasova.
Sve na jednu stranu, ali seoba naroda je promijenila percepciju ogromnog dijela populacije.

Francuska je odlucila ostati sa Njemackom. To je dobro za Francusku.
Last edited by Gojeni H on 08/05/2017 14:29, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#366 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by insomnia78 »

Pa i tata Le Pen je imaonslicnu stvar 2002-e. Uzmi u obzir specificnost situacije obe godine u Fr. Fillona uVatise s rukama u drzavnim dzepovima malo prije izbora, razocaranost naroda socijalistima... Francuzi nisu bas odusevljeni Macronom sto jasbo pokazuje broj uzdrzanih i pobistenih listica ali su ga unatoc tome stavili ispred Le Pen
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#367 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by hrle1976 »

Previse ljudi iscekivaju nagle promjene preko noci. Preko noci samo dolazi do rata i nicega drugog. Politika se mijenja postepeno, i prelaz sa komunizma u CZ je trajao gotovo pet godina, tacnije od 1989 do 1994 mozda cak i 1995 u pojedinim sekcijama. A pojedine metode iz tadasnje vladavine nisu nikada izlapile kod brojnih politicara i ako su do sada izmjenili po tri, cetri stranke u prosjeku.

Nacionalizam u Europi, a kada ga nije bilo? U Francuskoj su svi nacionalisti samo je ono ko je veci a ko manji. Kao i u Hrvatskoj sa domoljubstvom. Madzarskoj isto. Ceskoj isto. Poljska isto. Jel mislite da su Svedska, Danska, Finska i Norveska nesto bolje? Nizozemci? Svi od reda nacionalisti samo neko manje neko vise. Nacionalizam nije nikada umro u Europi vec samo je ono ko je veci ko je manji nista vise.

Bosanac ce razumiti mrnjzu izmedju bosnjaka, hrvata i srba u 100% izdanju. A istu mrznju izmedju slovaka, poljaka i madjara nece nikada mozci razumiti, jer u BiH se mrznja povezuje sa ratom sto nije tako svugdje. Ljudi se mogu mrziti bez da su bili u ratu. Irci i Britanci se ogranski ne mogu. Sjeverna Irska je i dan danas ogranicena ogradama i zidovima. Mrznja, podjeljenost na svakom cosku. Mozda cak i gore nego u BiH.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#368 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by hrle1976 »

Ovo je zid koji dijeli Belfast u katolicko Irski i protestansko Britanski dio.
Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#369 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Gojeni H »

insomnia78 wrote:Pa i tata Le Pen je imaonslicnu stvar 2002-e. Uzmi u obzir specificnost situacije obe godine u Fr. Fillona uVatise s rukama u drzavnim dzepovima malo prije izbora, razocaranost naroda socijalistima... Francuzi nisu bas odusevljeni Macronom sto jasbo pokazuje broj uzdrzanih i pobistenih listica ali su ga unatoc tome stavili ispred Le Pen
Licno nisam imao dilemu, ali NIKAKVU da li ce Le Pen izgubiti. Ne zato sto sam nesto pronicljiv, vec iskljucivo zbog geostrateskih odnosa u Evropi ... i historije.

Za situaciju sa starim Le Penom poentiras ... za sad. :D

Kakogod, nisam mislio samo na Francusku.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#370 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

S obzirom na prvo zelju za razdrmavanjem politickog establishmenta, drugo sa rasparcanim blokovima glasaca, trece krizu sa imigrantima, cetvrto ogromnim vjetrom u ledja sa pobjedama slicnih ljudi u SAD i sa Brexitom, i peto sa ociglednom pomoci hakera, fake news generatora i spijunskih sluzbi Rusije ovakav poraz na izborima jeste - veliki neuspjeh radikalne desnice. Ako sad nisu mogli uloviti nesto u mutnom, kad ce?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#371 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by hAZNADAR »

jeza u ledja wrote:
Koliko mi je poznato namjera im je bila osvojiti vlast, ne nametati svoj rijecnik i agendu. Sta je to nametnuto da mi je znat? Isto se pricalo prije PETNAEST godina. Upravo u Holandiji (Pim Fortuyn) i upravo u Francuskoj - dvije stranke su bile drugoplasirane na izborima. Takodje, ako se ne varam, u Austriji je Heider tih godina isto sirio strah, pa ispusio. Isto su bili druga najjaca stranka. Bilo, proslo. Pojela maca. U Italiji bili Lega Nord ili kako vec, sta bilo, pojela maca. Uspjeli u cemu? Sta je mainstream? Uspjeli su jedino mobilizirati sve zivo da se dignu protiv fasizma.
Hvala lijepo i dovidjenja. Ni Hitler nikad nije osvojio vise od trecine glasova kako treba, iako je standardni narativ da je sve bilo demokratski i tako. Takve hulje samo mogu i dobiti glasovima manjine i onda manipulacijama politickog procesa i javnog mijenja. Al ovaj put kurko.

Hvala lijepo i dovidjenja. Do sljedecih izbora i novih poraza radikalne desnice. :izet:
U Danskoj je upravo desnica nametnula mnostvo novih regulativa i zakona vezano za strance - odnosno poostravanja. Nije na vlasti ali je od minorne stranke narodna partija postala treca po velicini i ko zeli vlast mora sa njima u koaliciju. A ko je sa njima u koaliciji - ima da slusa njihovu agendu. Samo za mog vakta se ta promjena desila. Danas uci u Dansku, dovesti bracnog druga, spojiti familiju,... je gotovo nemoguce.

Ali nadam se da ja grijesim i da si ti u pravu. Nadam se da ces me za deset godina meziti i podjecati kako si bio u pravu.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#372 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Connaisseur Karlin »

kakve veze BREXIT ima sa desnicom :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#373 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

hAZNADAR wrote:
jeza u ledja wrote:
Koliko mi je poznato namjera im je bila osvojiti vlast, ne nametati svoj rijecnik i agendu. Sta je to nametnuto da mi je znat? Isto se pricalo prije PETNAEST godina. Upravo u Holandiji (Pim Fortuyn) i upravo u Francuskoj - dvije stranke su bile drugoplasirane na izborima. Takodje, ako se ne varam, u Austriji je Heider tih godina isto sirio strah, pa ispusio. Isto su bili druga najjaca stranka. Bilo, proslo. Pojela maca. U Italiji bili Lega Nord ili kako vec, sta bilo, pojela maca. Uspjeli u cemu? Sta je mainstream? Uspjeli su jedino mobilizirati sve zivo da se dignu protiv fasizma.
Hvala lijepo i dovidjenja. Ni Hitler nikad nije osvojio vise od trecine glasova kako treba, iako je standardni narativ da je sve bilo demokratski i tako. Takve hulje samo mogu i dobiti glasovima manjine i onda manipulacijama politickog procesa i javnog mijenja. Al ovaj put kurko.

Hvala lijepo i dovidjenja. Do sljedecih izbora i novih poraza radikalne desnice. :izet:
U Danskoj je upravo desnica nametnula mnostvo novih regulativa i zakona vezano za strance - odnosno poostravanja. Nije na vlasti ali je od minorne stranke narodna partija postala treca po velicini i ko zeli vlast mora sa njima u koaliciju. A ko je sa njima u koaliciji - ima da slusa njihovu agendu. Samo za mog vakta se ta promjena desila. Danas uci u Dansku, dovesti bracnog druga, spojiti familiju,... je gotovo nemoguce.

Ali nadam se da ja grijesim i da si ti u pravu. Nadam se da ces me za deset godina meziti i podjecati kako si bio u pravu.
Ah ta Danska. :D
Znam da je tamo zesca ksenofobija, ali to je rijetkost da je takva stranka bila na vlasti negdje u Z. Evropi.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#374 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by Gojeni H »

jeza u ledja wrote:S obzirom na prvo zelju za razdrmavanjem politickog establishmenta, drugo sa rasparcanim blokovima glasaca, trece krizu sa imigrantima, cetvrto ogromnim vjetrom u ledja sa pobjedama slicnih ljudi u SAD i sa Brexitom, i peto sa ociglednom pomoci hakera, fake news generatora i spijunskih sluzbi Rusije ovakav poraz na izborima jeste - veliki neuspjeh radikalne desnice. Ako sad nisu mogli uloviti nesto u mutnom, kad ce?
Ono sto nisi shvatio sa Brexitom, kasnije sa Trumpom, a ne shvatas ni sad je to da ne mozes reci da si pobijedio kad imas vise od 30% stanovnistva u drustvu koje, ne da se ne slaze oko toga da li treba sjediti ili ustati kad se spomene kraljicino ime, ili da li se Stars and Stripes smiju izvjesiti kad je zastava dijelom ostecena, vec se ne slazu oko izuzetno bitnih pitanja za identitet jedne zemlje.

Da Le Pen je izgubila na izborima. Da li je francusko drustvo dobilo? Mozda na kratke staze, ali ima velike nerijesene probleme koji polariziraju drustvo.

Znas strucnjak?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#375 Re: Desničari osvajaju Evropu!

Post by jeza u ledja »

Gojeni H wrote:
jeza u ledja wrote:S obzirom na prvo zelju za razdrmavanjem politickog establishmenta, drugo sa rasparcanim blokovima glasaca, trece krizu sa imigrantima, cetvrto ogromnim vjetrom u ledja sa pobjedama slicnih ljudi u SAD i sa Brexitom, i peto sa ociglednom pomoci hakera, fake news generatora i spijunskih sluzbi Rusije ovakav poraz na izborima jeste - veliki neuspjeh radikalne desnice. Ako sad nisu mogli uloviti nesto u mutnom, kad ce?
Ono sto nisi shvatio sa Brexitom, kasnije sa Trumpom, a ne shvatas ni sad je to da ne mozes reci da si pobijedio kad imas vise od 30% stanovnistva u drustvu koje, ne da se ne slaze oko toga da li treba sjediti ili ustati kad se spomene kraljicino ime, ili da li se Stars and Stripes smiju izvjesiti kad je zastava dijelom ostecena, vec se ne slazu oko izuzetno bitnih pitanja za identitet jedne zemlje.

Da Le Pen je izgubila na izborima. Da li je francusko drustvo dobilo? Mozda na kratke staze, ali ima velike nerijesene probleme koji polariziraju drustvo.

Znas strucnjak?
Je li se ja ovdje predstavljam kao strucnjak za evropsku politiku? Ili je to tvoja generalna percepcija o nekom ko napise dvije prosto prosirene recenice na datu temu? Ovdje dajemo svoje misljenje, nista vise, nista manje. Imas cijeli forum, siroko ti polje za "sta ima, strucnjak" satrologiju.

Inace, u prvoj recenici nisi nista napisao. Ne slazu se oko bitnih pitanja identiteta jedne zemlje? Vau! To bi trebalo biti nesto novo? Otvoriti poglavlje bilo koje decenije moderne historije bilo koje zapadne zemlje i naci ces primjere takvih dilema. Problemi etnicke jednakosti, problemi rasne jednakosti, polne jednakosti, otvorenosti zemlje, uticaja religije u drustvu, socijalnih davanja, cak i politickog uredjenja, uloge u vanjskoj politici, ratovima, koliko znam postoje u ovim zemljama dugo dugo godina. To je dio nacionalnog diskursa, folklora, odrastanja jedne demokratske zemlje. Nisi objasnio zasto se ta pitanja identiteta zemlje drasticno razlikuju od drugih pitanja na koja su morala odgovarati ranije generacije? A to je kljucno da bi se argumentirala alarmisticka pozicija kakvu imas.

Drugi dio posta. Naravno da je francusko drustvo dobilo. Ili bolje reci, nije izgubilo ono sto vec ima. Da, ocigledno ima nerijesene probleme koje polariziraju drustvo, time i 33% za Lepenicu kao posljedica. Da je pobijedila, ta polarizacija bi bila povecana na tri puta jaci intenzitet. Ja sam pomenuo izborne rezultate, a oni su odraz misljenja javnog mijenja. Naravno da to nece izbrisati polarizovana misljenja i probleme koji postoje. Da ponovim, izbor Le Penove bi ih samo povecao. Le Penova i slicni nisu tu da rade i prave kompromis, vec da unistavaju nesto gradjeno decenijama. Izborom Macrona, mozda, ce se neki od tih problema pokusati rijesiti ili ublaziti. Ali ne eto najlakse je reci mozda je francusko drustvo nesto dobilo, ali na kratke staze, sto implicira da bi to drustvo pak nesto dobilo valjda na duze staze - izborom Le Penove? Dobilo bi kitu, a i mi ostali s njima.

I ovako da ti iskreno kazem, nemam ja zivaca za nunanje necijih kompleksa. :wink: Ne znas normalno odgovoriti, to mi je definitino potvrdjeno. Projiciras nesto, ne da mi se istrazivati sta. Hos da tebe prozovemo strucnjakom, jel to? :D Evo - ti si strucnjak :babinsin: Zamisli sad da ti se udjeljuje medalja za strucnost, ti je primas, mi svi ono vauu. :kravata: Eh. Sad kad si zamislio, zamisli da ono sto meni napises ja na to samo potvrdno klimam glavom, i svi sretni.
Post Reply