Deset najbogatijih Hercegovaca

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#1 Deset najbogatijih Hercegovaca

Post by Qwert »

10. 1. 05. / 12:30


Deset najbogatijih Hercegovaca teško je pola milijarde eura



Najbogatiji Hercegovci su zagrebačkom Jutarnjem listu otkrili tajnu svoga uspjeha: Bili smo na pravom mjestu u pravo vrijeme :roll:



"Bili smo u pravo vrijeme na pravome mjestu", mudro je, na pitanje o tome kako su se obogatili danas moćni hercegovački poduzetnici, odgovorio Marijan Primorac, poznat po zastupništvu i distribuciji cigareta Tvornice duhana Rovinj u BiH. ;) Primorcu je, kaže, bilo najteže "slomiti ćaću" da mu da svoju gastarbajtersku ušteđevinu koju je uložio u unosan biznis u ugostiteljstvu. Primorac je vodio poznati makarski restoran "Plavi Jadran".
"Zahvaljujući slučaju i sreći, upoznao sam prave ljude koji su mi omogućili da zastupam Tvornicu duhana Rovinj", priča Primorac.

"Lijanovići" u stagnaciji

Mirko Grbešić iz Širokog Brijega također je, poput ostalih, počeo s trgovinom. O tome kako je izrastao u jakog poduzetnika, njegov izvršni direktor i najpouzdaniji čovjek Stanko Pavković kratko kaže:

"Kada se otvori prilika za neku zaradu, naši ljudi učine sve da zarade. Većinski paket "Saponije" platili smo 20 milijuna maraka u gotovini, što je 1998. bio užasno velik novac. Učinili smo sve da se tvrtka razvije, uložili smo puno novca u novu tehnologiju, opremu, transport, marketing. Naš cilj nije bio izvući novac", ističe Pavković.

Mesna industrija "Lijanovići" je u stagnaciji. Kriza te kompanije rezultat je liberalizacije uvoza mesnih prerađevina u BiH i visokih troškova proizvodnje. Unatoč tome što još drže 50 posto tržišta u BiH, 40 posto na Kosovu, 10 posto u Srbiji i 5 posto u Hrvatskoj, "Lijanovići" u proizvodnom dijelu imaju gubitke.

Marinko Sulić, poduzetnik iz Čitluka, trenutno je vodeći proizvođač i distributer alkoholnih pića na području bivše Jugoslavije, Albanije i Rumunjske. Poduzetničku karijeru počeo je prije 25 godina.

Hoteli i pića

"Moj otac je, nakon povratka iz Njemačke 1983., svu ušteđevinu uložio u obrt. Uvezli smo bilijarske stolove i brzo otvorili devet zabavnih salona. Tako je sve počelo. Poslije sam otvorio salon namještaja. Danas imam tvrtku "Bobita", tvornicu alkoholnih pića i 130 zaposlenih ljudi. Bavimo se turizmom, ulažemo u gradnju hotela. Uvijek investiramo, pa imamo manje poreze na dobit. Međunarodna zajednica donijela je uredbe prema kojima moramo investirati pa se stalno širimo", kaže Sulić.

Osim Sulićeve "Bobite", u Čitluku je izuzetno jaka tvrtka "Barpeh", vlasništvo Bože i Ivana Barbarića. Prema recepturi iz Danske, oni proizvode slatke namaze. Budući da imaju vlastitu distribucijsku mrežu, brzo su osvojili bh. i srbijansko tržište, a počeli su se širiti na hrvatsko i mađarsko.

"Godine 1984. vratio sam se iz vojske i prekinuo studij geodezije u Sarajevu. Bilo mi je glupo da majka kopa kako bih ja mogao studirati. Moja omiljena uzrečica je bila: Ne prihvaćaj se struje, motike i politike. Zato sam podigao kredit i kupio kamion, pa još jedan kamion, pa autobus. Kasnije sam s bratom Ivanom registrirao tvrtku i počeo s poslom dozrijevanja banana, a zatim smo počeli trgovati sladoledom. Jedne sezone prodali smo 40 šlepera. Kad smo vidjeli koliko je taj posao unosan, sagradili smo vlastitu tvornicu sladoleda", priča Božo Barbarić.

Medu najbogatijim Hercegovcima je i Milan Lučić, koji je preuzeo prijeratni obiteljski biznis iz kojeg je izrastao moćni "Hermes", tvrtka za upravljanje kapitalom. Lučić je jedan od osnivača "Euroherc osiguranja" i prvi direktor te osiguravajuće kuće. Bio je voditelj projekta "Auro banke", kad je od propadanja spasio "Gluminu" i "Dubrovačku banku" u BiH. Trenutno je vodeći uvoznik nafte i naftnih derivata u BiH.

Top-ljestvica najbogatijih

Prema procjeni Jutarnjeg lista, top-ljestvica najbogatijih Hercegovaca izgleda ovako:

1. Mirko Grbešić, vlasnik Mepas grupe, 80-90 mil. eura
2. Milan Lučić, vlasnik Auro grupe, 70-80 mil. eura
3. Marijan Primorac, vlasnik tvrtke Primorka, 50-60 mil. eura
4. Marinko Sulić, vlasnik tvrtke Bobita, 40-50 mil. eura
5. Veljko Lončar, vlasnik tvrtke Vokel, 40-50 mil. eura
6. Petar Ćorluka, vlasnik Prodex-a, 30-40 mil. eura
7. Dubravko Grgić, Euroherc osiguranje, 30-40 mil. eura
8. Jerko Ivanković, suvlasnik tvrtke Lijanovići, 30-40 mil. eura
9. Božo Barbarić, vlasnik tvornice Bar-peh, 25-30 mil. eura
10. Ante Ljubić, vlasnik poduzeća Antonio-trade, 20-30 mil. eura

10. 1. 2005.
Pincom.info / Jutarnji list
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#2

Post by manijak1 »

Redni broj dva :D :D je poznata ličnost :D :D
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#3

Post by MRAVOJED »

Broj 2, istupi!

Gospođice, jeste li sigurni da je to on?

Jašta! :D :D :D
User avatar
nostalgicar
Posts: 1150
Joined: 23/07/2003 00:00

#4

Post by nostalgicar »

Milan nacionale :D
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#5

Post by margareta »

Redni broj 8.
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#6

Post by Qwert »

manijak1 wrote:Redni broj dva :D :D je poznata ličnost :D :D
Uh, dok sam skonto o kome se radi :D Prepoznao ga po nosu. :D :D
paolo di canio
Posts: 8
Joined: 08/01/2005 16:04

#7 Re: Deset najbogatijih Hercegovaca

Post by paolo di canio »

Qwert wrote:10. 1. 05. / 12:30


Deset najbogatijih Hercegovaca teško je pola milijarde eura



Najbogatiji Hercegovci su zagrebačkom Jutarnjem listu otkrili tajnu svoga uspjeha: Bili smo na pravom mjestu u pravo vrijeme :roll:



"Bili smo u pravo vrijeme na pravome mjestu", mudro je, na pitanje o tome kako su se obogatili danas moćni hercegovački poduzetnici, odgovorio Marijan Primorac, poznat po zastupništvu i distribuciji cigareta Tvornice duhana Rovinj u BiH. ;) Primorcu je, kaže, bilo najteže "slomiti ćaću" da mu da svoju gastarbajtersku ušteđevinu koju je uložio u unosan biznis u ugostiteljstvu. Primorac je vodio poznati makarski restoran "Plavi Jadran".
"Zahvaljujući slučaju i sreći, upoznao sam prave ljude koji su mi omogućili da zastupam Tvornicu duhana Rovinj", priča Primorac.

"Lijanovići" u stagnaciji

Mirko Grbešić iz Širokog Brijega također je, poput ostalih, počeo s trgovinom. O tome kako je izrastao u jakog poduzetnika, njegov izvršni direktor i najpouzdaniji čovjek Stanko Pavković kratko kaže:

"Kada se otvori prilika za neku zaradu, naši ljudi učine sve da zarade. Većinski paket "Saponije" platili smo 20 milijuna maraka u gotovini, što je 1998. bio užasno velik novac. Učinili smo sve da se tvrtka razvije, uložili smo puno novca u novu tehnologiju, opremu, transport, marketing. Naš cilj nije bio izvući novac", ističe Pavković.

Mesna industrija "Lijanovići" je u stagnaciji. Kriza te kompanije rezultat je liberalizacije uvoza mesnih prerađevina u BiH i visokih troškova proizvodnje. Unatoč tome što još drže 50 posto tržišta u BiH, 40 posto na Kosovu, 10 posto u Srbiji i 5 posto u Hrvatskoj, "Lijanovići" u proizvodnom dijelu imaju gubitke.

Marinko Sulić, poduzetnik iz Čitluka, trenutno je vodeći proizvođač i distributer alkoholnih pića na području bivše Jugoslavije, Albanije i Rumunjske. Poduzetničku karijeru počeo je prije 25 godina.

Hoteli i pića

"Moj otac je, nakon povratka iz Njemačke 1983., svu ušteđevinu uložio u obrt. Uvezli smo bilijarske stolove i brzo otvorili devet zabavnih salona. Tako je sve počelo. Poslije sam otvorio salon namještaja. Danas imam tvrtku "Bobita", tvornicu alkoholnih pića i 130 zaposlenih ljudi. Bavimo se turizmom, ulažemo u gradnju hotela. Uvijek investiramo, pa imamo manje poreze na dobit. Međunarodna zajednica donijela je uredbe prema kojima moramo investirati pa se stalno širimo", kaže Sulić.

Osim Sulićeve "Bobite", u Čitluku je izuzetno jaka tvrtka "Barpeh", vlasništvo Bože i Ivana Barbarića. Prema recepturi iz Danske, oni proizvode slatke namaze. Budući da imaju vlastitu distribucijsku mrežu, brzo su osvojili bh. i srbijansko tržište, a počeli su se širiti na hrvatsko i mađarsko.

"Godine 1984. vratio sam se iz vojske i prekinuo studij geodezije u Sarajevu. Bilo mi je glupo da majka kopa kako bih ja mogao studirati. Moja omiljena uzrečica je bila: Ne prihvaćaj se struje, motike i politike. Zato sam podigao kredit i kupio kamion, pa još jedan kamion, pa autobus. Kasnije sam s bratom Ivanom registrirao tvrtku i počeo s poslom dozrijevanja banana, a zatim smo počeli trgovati sladoledom. Jedne sezone prodali smo 40 šlepera. Kad smo vidjeli koliko je taj posao unosan, sagradili smo vlastitu tvornicu sladoleda", priča Božo Barbarić.

Medu najbogatijim Hercegovcima je i Milan Lučić, koji je preuzeo prijeratni obiteljski biznis iz kojeg je izrastao moćni "Hermes", tvrtka za upravljanje kapitalom. Lučić je jedan od osnivača "Euroherc osiguranja" i prvi direktor te osiguravajuće kuće. Bio je voditelj projekta "Auro banke", kad je od propadanja spasio "Gluminu" i "Dubrovačku banku" u BiH. Trenutno je vodeći uvoznik nafte i naftnih derivata u BiH.

Top-ljestvica najbogatijih

Prema procjeni Jutarnjeg lista, top-ljestvica najbogatijih Hercegovaca izgleda ovako:

1. Mirko Grbešić, vlasnik Mepas grupe, 80-90 mil. eura
2. Milan Lučić, vlasnik Auro grupe, 70-80 mil. eura
3. Marijan Primorac, vlasnik tvrtke Primorka, 50-60 mil. eura
4. Marinko Sulić, vlasnik tvrtke Bobita, 40-50 mil. eura
5. Veljko Lončar, vlasnik tvrtke Vokel, 40-50 mil. eura
6. Petar Ćorluka, vlasnik Prodex-a, 30-40 mil. eura
7. Dubravko Grgić, Euroherc osiguranje, 30-40 mil. eura
8. Jerko Ivanković, suvlasnik tvrtke Lijanovići, 30-40 mil. eura
9. Božo Barbarić, vlasnik tvornice Bar-peh, 25-30 mil. eura
10. Ante Ljubić, vlasnik poduzeća Antonio-trade, 20-30 mil. eura

10. 1. 2005.
Pincom.info / Jutarnji list
posao dozrijevanja banana? wtf?
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#8

Post by margareta »

ODGOVOR na postavljenu temu je u donjem textu :
........................................................................................................................................................
Izdajnici na Djelu
Hasan Muratovic u emisiji Hercegovacke TV

Bosna i Hercegovina od tri republike!?

MOSTAR - Bivsi premijer BiH i bivsi veleposlanik BiH u Hrvatskoj Hasan Muratovic izjavio je da bi ustroj BiH od tri republike bio,
kako se izrazio, vrlo ucinkovit i funkcionalan.

“Modelom tri republike lakse bi se izgradila drzava BiH,

jer bi za takav model postojao konsenzus”,

rekao je Muratovic u raspravi o ustavnim promjenama BiH,

u emisiji koju je u utorak uvece emitovala Hercegovacka televizija. Muratovic,

nedavno izabran za rektora Univerziteta u Sarajevu,

kojeg smatraju jednim od najuticajnijih duznosnika u Stranci demokratske akcije,

prvi je bosnjacki duznosnik koji je nakon rata podrzao ustroj BiH od tri republike.

Muratovic je kazao kako je o modelu ustroja triju republika u BiH raspravljalo

i Povjerenstvo za ustavne promjene, koje pod pokroviteljstvom medjunarodne zajednice radi pri Centru za sigurnosne studije u Sarajevu,
a ciji je i on clan.

U tom povjerenstvu, koje se bavi buducim ustrojem BiH, angazovano je 15 strucnjaka, po pet iz svakog od tri naroda u BiH.

Zepic je u izjavi za Hinu rekao kako se njegov prijedlog razlikuje od

prijasnjih opcija o ustroju triju republika u BiH,

te dodao da Hasan Muratovic nije jedini bosnjacki duznosnik koji

podrzava ustroj BiH od tri republike.

“Razgovarao sam s mnogim drugim Bosnjacima koji takodjer razmisljaju

kao i Muratovic

i smatraju da je ustroj od tri republike u BiH moguce provesti”,
dodao je Zepic.

(Onasa)
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#9

Post by Qwert »

ODGOVOR na postavljenu temu je u donjem textu :
........................................................................................................................................................
Izdajnici na Djelu
Hasan Muratovic u emisiji Hercegovacke TV
:-) :-) :-)

A sta bi to bilo, po tebi, pitanje postavljene teme? :-?
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#10

Post by ludacha »

:)
Last edited by ludacha on 29/06/2008 14:59, edited 1 time in total.
Constantine
Posts: 36
Joined: 31/05/2005 15:54

#11

Post by Constantine »

Na početku je pomenut Marjan Primorac. Je li riječ o liku čiji sin divljajući magistralom autom pregazio dvije cure iz Makarske i izvukao se uz minimalnu kaznu?
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#12

Post by kub lajkan »

MRAVOJED wrote:Broj 2, istupi!

Gospođice, jeste li sigurni da je to on?
- Pa... ovaj... mislim, ne baš 100 pos...

- Broj 2, skidaj gaće!

- Razumijem!

- Gospođice, da li ste sad sigurni?

- Da, da... To je on, to je on. Sigurna sam!
User avatar
Truba
Posts: 81585
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13

Post by Truba »

Constantine wrote:Na početku je pomenut Marjan Primorac. Je li riječ o liku čiji sin divljajući magistralom autom pregazio dvije cure iz Makarske i izvukao se uz minimalnu kaznu?
daaaa iako bogataši konstantno šire propagandu kako nije toliko loše nemati novaca :roll:
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#14 Re: Deset najbogatijih Hercegovaca

Post by bosniaque »

Qwert wrote:10. 1. 05. / 12:30


Deset najbogatijih Hercegovaca teško je pola milijarde eura



Najbogatiji Hercegovci su zagrebačkom Jutarnjem listu otkrili tajnu svoga uspjeha: Bili smo na pravom mjestu u pravo vrijeme :roll:



"Bili smo u pravo vrijeme na pravome mjestu", mudro je, na pitanje o tome kako su se obogatili danas moćni hercegovački poduzetnici, odgovorio Marijan Primorac, poznat po zastupništvu i distribuciji cigareta Tvornice duhana Rovinj u BiH. ;) Primorcu je, kaže, bilo najteže "slomiti ćaću" da mu da svoju gastarbajtersku ušteđevinu koju je uložio u unosan biznis u ugostiteljstvu. Primorac je vodio poznati makarski restoran "Plavi Jadran".
"Zahvaljujući slučaju i sreći, upoznao sam prave ljude koji su mi omogućili da zastupam Tvornicu duhana Rovinj", priča Primorac.

"Lijanovići" u stagnaciji

Mirko Grbešić iz Širokog Brijega također je, poput ostalih, počeo s trgovinom. O tome kako je izrastao u jakog poduzetnika, njegov izvršni direktor i najpouzdaniji čovjek Stanko Pavković kratko kaže:

"Kada se otvori prilika za neku zaradu, naši ljudi učine sve da zarade. Većinski paket "Saponije" platili smo 20 milijuna maraka u gotovini, što je 1998. bio užasno velik novac. Učinili smo sve da se tvrtka razvije, uložili smo puno novca u novu tehnologiju, opremu, transport, marketing. Naš cilj nije bio izvući novac", ističe Pavković.

Mesna industrija "Lijanovići" je u stagnaciji. Kriza te kompanije rezultat je liberalizacije uvoza mesnih prerađevina u BiH i visokih troškova proizvodnje. Unatoč tome što još drže 50 posto tržišta u BiH, 40 posto na Kosovu, 10 posto u Srbiji i 5 posto u Hrvatskoj, "Lijanovići" u proizvodnom dijelu imaju gubitke.

Marinko Sulić, poduzetnik iz Čitluka, trenutno je vodeći proizvođač i distributer alkoholnih pića na području bivše Jugoslavije, Albanije i Rumunjske. Poduzetničku karijeru počeo je prije 25 godina.

Hoteli i pića

"Moj otac je, nakon povratka iz Njemačke 1983., svu ušteđevinu uložio u obrt. Uvezli smo bilijarske stolove i brzo otvorili devet zabavnih salona. Tako je sve počelo. Poslije sam otvorio salon namještaja. Danas imam tvrtku "Bobita", tvornicu alkoholnih pića i 130 zaposlenih ljudi. Bavimo se turizmom, ulažemo u gradnju hotela. Uvijek investiramo, pa imamo manje poreze na dobit. Međunarodna zajednica donijela je uredbe prema kojima moramo investirati pa se stalno širimo", kaže Sulić.

Osim Sulićeve "Bobite", u Čitluku je izuzetno jaka tvrtka "Barpeh", vlasništvo Bože i Ivana Barbarića. Prema recepturi iz Danske, oni proizvode slatke namaze. Budući da imaju vlastitu distribucijsku mrežu, brzo su osvojili bh. i srbijansko tržište, a počeli su se širiti na hrvatsko i mađarsko.

"Godine 1984. vratio sam se iz vojske i prekinuo studij geodezije u Sarajevu. Bilo mi je glupo da majka kopa kako bih ja mogao studirati. Moja omiljena uzrečica je bila: Ne prihvaćaj se struje, motike i politike. Zato sam podigao kredit i kupio kamion, pa još jedan kamion, pa autobus. Kasnije sam s bratom Ivanom registrirao tvrtku i počeo s poslom dozrijevanja banana, a zatim smo počeli trgovati sladoledom. Jedne sezone prodali smo 40 šlepera. Kad smo vidjeli koliko je taj posao unosan, sagradili smo vlastitu tvornicu sladoleda", priča Božo Barbarić.

Medu najbogatijim Hercegovcima je i Milan Lučić, koji je preuzeo prijeratni obiteljski biznis iz kojeg je izrastao moćni "Hermes", tvrtka za upravljanje kapitalom. Lučić je jedan od osnivača "Euroherc osiguranja" i prvi direktor te osiguravajuće kuće. Bio je voditelj projekta "Auro banke", kad je od propadanja spasio "Gluminu" i "Dubrovačku banku" u BiH. Trenutno je vodeći uvoznik nafte i naftnih derivata u BiH.

Top-ljestvica najbogatijih

Prema procjeni Jutarnjeg lista, top-ljestvica najbogatijih Hercegovaca izgleda ovako:

1. Mirko Grbešić, vlasnik Mepas grupe, 80-90 mil. eura
2. Milan Lučić, vlasnik Auro grupe, 70-80 mil. eura
3. Marijan Primorac, vlasnik tvrtke Primorka, 50-60 mil. eura
4. Marinko Sulić, vlasnik tvrtke Bobita, 40-50 mil. eura
5. Veljko Lončar, vlasnik tvrtke Vokel, 40-50 mil. eura
6. Petar Ćorluka, vlasnik Prodex-a, 30-40 mil. eura
7. Dubravko Grgić, Euroherc osiguranje, 30-40 mil. eura
8. Jerko Ivanković, suvlasnik tvrtke Lijanovići, 30-40 mil. eura
9. Božo Barbarić, vlasnik tvornice Bar-peh, 25-30 mil. eura
10. Ante Ljubić, vlasnik poduzeća Antonio-trade, 20-30 mil. eura

10. 1. 2005.
Pincom.info / Jutarnji list

da je kojim slucajem neko pokrenuo temu od deset najbogatijih ili najuspjesnijih BOSNJAKA za koje sumnjam da ih nema....vidjeli bi komentare kao sto su "pokrali sve *ebali svoju mater" "prevarili, lopovi" ali ovde se radi o ne-bosnjacima pa su naravno odma uspjesni biznismeni posteni u svakom slucaju...kako se ono kaze u narodu znas ti nas *ebo ti nas! :roll:
neutralac
Posts: 266
Joined: 30/06/2003 00:00

#15

Post by neutralac »

E, hebiga Bosniaque, ti i padanje kise i snijega gledas kroz nacionalnu prizmu. Ovdje je rijec o onima koji imaju dosta love, a kako su do nje dosli ne pise. S razlogom je za pretpostaviti da je tu mnogo sta mutno i trulo, a razlog je ( ako vec udaras po nacionalnom kljucu) taj sto su ovi imali malo vecu mogucnost za svoj " business" - Hrvatska i dio BiH. Bosnjaci su svoj business razvijali na manjoj teritoriji , ali nisu nista manje" uspjeli " ( Osmanovic i njegove pumpe, Cengic i bratija, braca Delimustafici, Saje i ostali piljari, arhitekta Izetbegovic i dr. ).
Za razliku od tebe , za mene je lopov - lopov, pa i da je najrodjeniji.
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#16

Post by bosniaque »

neutralac wrote:E, hebiga Bosniaque, ti i padanje kise i snijega gledas kroz nacionalnu prizmu. Ovdje je rijec o onima koji imaju dosta love, a kako su do nje dosli ne pise. S razlogom je za pretpostaviti da je tu mnogo sta mutno i trulo, a razlog je ( ako vec udaras po nacionalnom kljucu) taj sto su ovi imali malo vecu mogucnost za svoj " business" - Hrvatska i dio BiH. Bosnjaci su svoj business razvijali na manjoj teritoriji , ali nisu nista manje" uspjeli " ( Osmanovic i njegove pumpe, Cengic i bratija, braca Delimustafici, Saje i ostali piljari, arhitekta Izetbegovic i dr. ).
Za razliku od tebe , za mene je lopov - lopov, pa i da je najrodjeniji.

ali kazi mi jesam li u pravu, dali bi takve reakcije bile da ili ne! :roll:
ali ovde ne vidim niti jedan komentar da je neko postiro kao sto je kradja, prevara, lopovluk itd! :-?
neutralac
Posts: 266
Joined: 30/06/2003 00:00

#17

Post by neutralac »

Mozda si u pravu, jer gledas iz kuta Bosnjaka, sto ja nisam, ali ono sto vidim jeste da su se najbolje ogrijali oni koji su bili najblize vatri, bez obzira na naciju i vjeru. Znas, najbolje je za vlastito siromastvo optuziti bogatase druge strane, jer samo tako se skrece stvar na periferiju.
Vidis, ja sam Hrvat, ali mi ne pada na pamet da branim bilo kakvog hrvatskog kretena koji je do bogatstva dosao lopovlukom( vecina - ali tesko dokazati), jer to znaci da je ukrao i od mene. Toliko sirokogrudan nisam da bih mu oprostio.
Ako bih ti ja sada rekao da Bicakcic ima prljave ruke u Elektroprivredi, moj i tvoj razgovor bi se sveo na pi.karanje i relaciju ustase-baliluk. Tvoj rezon bi bio da ja prozivam Bicakcica zbog toga sto sam ne-Bosnjak. Poput vecine Bosnjaka, Hrvata i dr. zivim obican zivot i vidim kako se elita potkozila od 1990 pa sve do danas.
Mozda se potkacimo na nekoj drugoj temi, ali ovdje je moj zakljucak da vjera i nacija nemaju veze sa kriminalom.
______________________________________
Malo si se zajapurio na onim temama o Bregovicu i Pecaninu, pa cu pricekati da se ispucas. :D
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#18

Post by bosniaque »

neutralac wrote:Mozda si u pravu, jer gledas iz kuta Bosnjaka, sto ja nisam, ali ono sto vidim jeste da su se najbolje ogrijali oni koji su bili najblize vatri, bez obzira na naciju i vjeru. Znas, najbolje je za vlastito siromastvo optuziti bogatase druge strane, jer samo tako se skrece stvar na periferiju.
Vidis, ja sam Hrvat, ali mi ne pada na pamet da branim bilo kakvog hrvatskog kretena koji je do bogatstva dosao lopovlukom( vecina - ali tesko dokazati), jer to znaci da je ukrao i od mene. Toliko sirokogrudan nisam da bih mu oprostio.
Ako bih ti ja sada rekao da Bicakcic ima prljave ruke u Elektroprivredi, moj i tvoj razgovor bi se sveo na pi.karanje i relaciju ustase-baliluk. Tvoj rezon bi bio da ja prozivam Bicakcica zbog toga sto sam ne-Bosnjak. Poput vecine Bosnjaka, Hrvata i dr. zivim obican zivot i vidim kako se elita potkozila od 1990 pa sve do danas.
Mozda se potkacimo na nekoj drugoj temi, ali ovdje je moj zakljucak da vjera i nacija nemaju veze sa kriminalom.
______________________________________
Malo si se zajapurio na onim temama o Bregovicu i Pecaninu, pa cu pricekati da se ispucas. :D

ja znam da sam u pravu 100% i nisam jedni koji tako misli iz reda bosnjaka, kako je kod vas hrvata e to bas neznam! :)
ali bolje je da se nekacimo ako se moze na miran nacin razgovarai bez uvreda! :)
risno
Posts: 164
Joined: 03/06/2005 22:18

#19

Post by risno »

Postenim radom se nemoze postat tako bogat.

Sve lopovi.
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#20

Post by bosniaque »

risno wrote:Postenim radom se nemoze postat tako bogat.

Sve lopovi.

evo ga prvi! :-D
User avatar
Kreativni_zidar
Posts: 260
Joined: 17/03/2012 17:05
Location: Aktiviramo stare teme!

#21 Re: Deset najbogatijih Hercegovaca

Post by Kreativni_zidar »

Broj 5 prvi komšija :mrgreen:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#22 Re: Deset najbogatijih Hercegovaca

Post by valjuga »

Brojevi 1,3,4,5,6,7,8,9,10






Nikad čuo :mrgreen:
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#23 Re: Deset najbogatijih Hercegovaca

Post by ins »

Evo da pogledamo gdje su ovi danas, nakon skoro 10 godina 8)

Odmah da kazem da su za mnoge ove cifre ovdje bile pretjerane, dok su za Dubravka Grgica bile podcijenjene.

Stanje u 2014:

1. Mirko Grbešić, vlasnik Mepas grupe, 80-90 mil. eura = i dalje rastura, odlicno i zdravo poslovanje, ima 2x ovoliko, sto je dovoljno za broj 3 u 2014.
2. Milan Lučić, vlasnik Auro grupe, 70-80 mil. eura = nema za kafu
3. Marijan Primorac, vlasnik tvrtke Primorka, 50-60 mil. eura = 'nako, biznis mu pada iz godine u godinu, ali se drzi solidno
4. Marinko Sulić, vlasnik tvrtke Bobita, 40-50 mil. eura = nema za kafu
5. Veljko Lončar, vlasnik tvrtke Vokel, 40-50 mil. eura = solidno radi, ali nema ni blizu ovu lovu
6. Petar Ćorluka, vlasnik Prodex-a, 30-40 mil. eura = Mr. Violeta, rasturio sve zivo, sada je broj 2 ove liste
7. Dubravko Grgić, Euroherc osiguranje, 30-40 mil. eura = neprikonsoveni broj 1 ove liste, inace vjerovatno Top 10 ex-Yu
8. Jerko Ivanković, suvlasnik tvrtke Lijanovići, 30-40 mil. eura = s njima se nikad ne zna, ali im ne ide nesto najbolje
9. Božo Barbarić, vlasnik tvornice Bar-peh, 25-30 mil. eura = nema za kafu
10. Ante Ljubić, vlasnik poduzeća Antonio-trade, 20-30 mil. eura = nije ni trebao biti na ovoj listi, vlasnik osrednje firme koji moze sanjati o ovih 20-30 miliona
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#24 Re: Deset najbogatijih Hercegovaca

Post by newlevel »

Na mtv-u je davno bila emisija "from hero t zero", radi se o milionerima koji su imali brdo love, i sve stukli da su sad u dugovima.
Uvijek sam se pitao, kako je moguce primjera radi, imas 20-ak miliona €, i da dodjes u situaciju kao sto je gore napisano "nema za kafe". Da li se stvarno moze to tek tako stućil.

Sent from my Nokia 3310
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#25 Re: Deset najbogatijih Hercegovaca

Post by iz dna duše »

Što volim ove teme izvučene iz naftalina, a uvijek aktuelne... :thumbup:
@ins hvala za izvjestaj o trenutnom stanju. Za Ćorluku znam, upoznala sam covjeka i njegovu porodicu, djeluju pristojni ljudi, koji se ne razbacuju sa param, tamo gdje ne treba, mozda je to tajna njihog, ne uspjeha, nego opstajanja i napredovanja... za razliku od nekih drugih, koje sam upoznala i kojima novac udari u glavu, da pocnju naginjati ka dekadenciji...i propadnu na kraju!

Za MEPAS nisam vjerovala da ce opstati, ali evo ih, tu su i dalje...

Ostali...ma ima takvih propalih u zadnjih 9 godina masa jedna... Ne znam da li ima slicna tema za bh.nivo...svasta bi isplivalo...malo je onih koji opstaju i napreduju...
Post Reply