Dešavanja u Srbiji

RasAlGhul
Posts: 883
Joined: 10/04/2017 06:26

#32976 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by RasAlGhul »

Bandit88 wrote:
RasAlGhul wrote:Ma ko ti to ote' Kosovo?Meni maglu prodavati nećeš, kada neko uporedi Kosovo sa Mekom i Jerusalemom po svetosti, taj čovjek je retardiran, nadam se da to tvoj mozak može razumjeti, idi slavi Ljotića i ubijanje djece!
I naravno u nedostatku argumenata i intelekta ajmo vredjati i tumaciti receno kako tebi odgovara. :kiss:
Oj Kosovo sveto ravno si Meki i Jerusalemu :lol: :kiss:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#32977 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Ommadawn »

Bandit88 wrote:
RasAlGhul wrote:Ma ko ti to ote' Kosovo?Meni maglu prodavati nećeš, kada neko uporedi Kosovo sa Mekom i Jerusalemom po svetosti, taj čovjek je retardiran, nadam se da to tvoj mozak može razumjeti, idi slavi Ljotića i ubijanje djece!
I naravno u nedostatku argumenata i intelekta ajmo vredjati. :kiss:
A ti intelektom i argumentima obiluješ?

Ti si pročitao (ako si pročitao, možda si i čuo negdje) jedan dio historije u jednoj, maksimum dvije knjige i to ti je dovoljno. A gdje ti je šire znanje? Religija, društvena nauka, antropologija, sociologija, psihologija - i to ono osnovno?
Kad pročitaš isto, možda uspiješ ispitati svoje stavove pa skontaš o čemu ti ljudi ovdje pričaju.

Nije ti dovoljno samo to što te raja izlevatila kad ste išli "jebat majku pederima" pa ti riješio da im kažeš da nisu u pravu da im se osvetiš. Trebaš revidirati stavove.
Bandit88
Posts: 38
Joined: 31/03/2017 02:49

#32978 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Bandit88 »

RasAlGhul wrote:
Bandit88 wrote:
RasAlGhul wrote:Ma ko ti to ote' Kosovo?Meni maglu prodavati nećeš, kada neko uporedi Kosovo sa Mekom i Jerusalemom po svetosti, taj čovjek je retardiran, nadam se da to tvoj mozak može razumjeti, idi slavi Ljotića i ubijanje djece!
I naravno u nedostatku argumenata i intelekta ajmo vredjati i tumaciti receno kako tebi odgovara. :kiss:
Oj Kosovo sveto ravno si Meki i Jerusalemu :lol: :kiss:
Cekaj da se vratim u prvi osnovne,mozda se i uvredim.

@Ommadown : Prelistaj moje postove o ljoticu,lik ja napravio poredjenje,ja smatram da je to neuporedivo,samo to. A svi su me ovde oznacili kao fasistu istog momenta,dal iz kompleksa sto su njihovi preci bili crne kosulje ili nesto drugo ne znam,nije mi ni vazno. A to koliko cega posedujem,u ovom slucaju obrazovanja i intelekta,pa ne znam ali mi ljudi posle razgovora samnom obicno kazu da sam pametan i bistar momak. Naravno ne oko skakljivih tema poput ove. A da sam obrazovan jesam,pragmatican ponajvise.

I evo posto vam smeta,necu vise pisati na temi o zemlji iz koje sam,ionako sam napravio nalog da bi pratio temu o Siriji. Pozdrav.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#32979 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Banksy »

jazzer wrote:
Banksy wrote:Ne znam otkud čuđenje...

Članovi Ravnogorskog pokreta Srbije imaju pravo na mirovinu i profesionalnu rehabilitaciju,
kao i pravo na dobijanje "Ravnogorske spomenice 1941.", ali pod uvjetom da su u Ravnogorski pokret pristupili od 17. aprila do 31. decembra 1941. godine, uz dokaz o kontinuitetu do 15. maja 1945. godine, to jest do oslobođenja.
Samo prvoborci, nema kod cetnika labavo. Nema naknadnog ulaska u pravo :).
+ ''kontinuitet'', ništa '43. :)


...dogodine u nišu :zoka: :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45441
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#32980 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Chmoljo »

Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» Bandit88

prijavi se opet kad se razočaraš u humanitarnu organizaciju.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#32981 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by radostan dan »

Da razbijemo i tu famu o cetnickim penzijama...

svidjalo se to nekome ili ne, u skladu sa pravima, eu poglavljima i ostalim kc-palcima, dobise i oni, poput ostalih porazenih u okruzenju, pravo na naknadu..
S tim da, npr. u hrvatskoj 8995 ustasa i domobrana prima povlastenu mirovinu, a u srbiji, slovom i brojem - 19 (devetnaest) cetnika, od ukupno 40 (cetrdeset) podnijeth zahtjeva, zakljucno sa majem 2015.godine...
Tako da je @jazzer u pravu, u svojoj tvrdnji iz posta sa prethodne strane.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#32982 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by KENJAC »

Reći duhovnom vodji jednog naroda da je retard je više nego bezobrazno ! Bez obzira koliko se slago ili ne ! Sramotno je da ovo vec godinama ovdje prolazi bez ikakve konsekvence! No , navikli smo !
....
I ja sam ovo Radosni negdje citao o broju cetnickih penzija. Ali treba bit iskren i reci jos nesto ! Na primjer , moja tetka je imala boracku penziju na racun toga sto je moj djed( njen otac) stvarno komunista i Prvoborac, a nju nedje cetnici nasli dok je ovce cuvala pa " joj jebali Komunisticku mater" i samar joj opalili. Na osnovu toga 38 godina boracke penzije. U ostalom nesto slicno ko i danas u Bosni !
Meni je djed proveo dva mjeseca u cetnickom zatvoru i poslije razmijenjen za zandara polu mrtav, a poslije rata je taj isti sto ga je mucio, dosao kod moje druge tetke doktorice da ga lijeci !
E pa da je svejedno - nije !!! A ono Ljotica rehabilituje i parastose mu sluzi. Mozda sam subjektivan al u takvu crkvu ja ne ulazim , pa me jebi !
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#32983 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kakonako »

Ono sto Jezer citira ne znam da li je pouzdano tacno,ali u biti ne mijenja stvar,Radosni,osam hiljada ili osamdeset na istom je...Valja reci da su poslije kapitulacije Italije 1943.godine masa cetnika presli u partizane pa su poslije rata po tom osnovu uzivali beneficije.Znace,u Srbiji rekli ne moze i jare i pare...jesi ravnogorac(patriota) izvoli penziju,jesi preletac - ti si se na vrijeme snabdio(partizanskom penzijom).Ali u svemu je jos uvijek zamajavanje naroda za sitne pare.
RasAlGhul
Posts: 883
Joined: 10/04/2017 06:26

#32984 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by RasAlGhul »

KENJAC wrote:Reći duhovnom vodji jednog naroda da je retard je više nego bezobrazno ! Bez obzira koliko se slago ili ne ! Sramotno je da ovo vec godinama ovdje prolazi bez ikakve konsekvence! No , navikli smo !
....
I ja sam ovo Radosni negdje citao o broju cetnickih penzija. Ali treba bit iskren i reci jos nesto ! Na primjer , moja tetka je imala boracku penziju na racun toga sto je moj djed( njen otac) stvarno komunista i Prvoborac, a nju nedje cetnici nasli dok je ovce cuvala pa " joj jebali Komunisticku mater" i samar joj opalili. Na osnovu toga 38 godina boracke penzije. U ostalom nesto slicno ko i danas u Bosni !
Meni je djed proveo dva mjeseca u cetnickom zatvoru i poslije razmijenjen za zandara polu mrtav, a poslije rata je taj isti sto ga je mucio, dosao kod moje druge tetke doktorice da ga lijeci !
E pa da je svejedno - nije !!! A ono Ljotica rehabilituje i parastose mu sluzi. Mozda sam subjektivan al u takvu crkvu ja ne ulazim , pa me jebi !
I Kavazović je retard zadojeni, koji širi nacionalizam po dijaspori, kako bi se domogao novog Mercedesa! A neću da spominjem šta taj patrijarh priča kada dođe na neku godišnjicu u manji bh. entitet i negira genocid uSrebrenici, baš ću za tog retarda imati poštovanja, a on samo udara gdje najviše boli!
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#32985 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by radostan dan »

kakonako wrote:Ono sto Jezer citira ne znam da li je pouzdano tacno,ali u biti ne mijenja stvar,Radosni,osam hiljada ili osamdeset na istom je...Valja reci da su poslije kapitulacije Italije 1943.godine masa cetnika presli u partizane pa su poslije rata po tom osnovu uzivali beneficije.Znace,u Srbiji rekli ne moze i jare i pare...jesi ravnogorac(patriota) izvoli penziju,jesi preletac - ti si se na vrijeme snabdio(partizanskom penzijom).Ali u svemu je jos uvijek zamajavanje naroda za sitne pare.
Ne znam..moji podaci su iz Jutarnjeg lista glede mirovina, i izvjestaj PIO R Srbije, maj 2015., za penzije..
S tim da centar Vizental zahtjeva od hrvatske vlade ukidanje dodatka na mirovinu pomenutim ustasama, a za ove iz srbije ne trazi...obzirom da se na zapadu (citaj engleska i amerika), pripadnici vojske kraljevine u otadzbini ili kako se vec to zove, smatraju/tretiraju oslobodilackim pokretom..
Sve ovo se ne odnosi (na Srbiju mislim) na pripadnike ljoticevog pokreta, koji nije rehabilitovan. I uopste, sudska odluka se ne odnosi direktno na cetnike, nego na rehabilitaciju svih onih (ukljucujuci i politicke zatvorenike) koji su izgubili neka od prava, odlukama donesenim za vrijeme.jednopartijskog sistema...(jedno vrijeme nisam razumio forumasa @labudana kada je pisao o tome, sta se desava u Hrvatskoj...posle me zainteresovalo, pa sam malo cackao).
Uglavnom, to je tako...i bas je za citavu situaciju primjenjiva ta izreka - ne moze i jare i pare, ili po novijem - iskali ste, evo vam ga, sto bi rekli nadrealisti... Da li se to tebi ili meni intimno svidja, to je druga prica...kad nemas svoj ustav, svoje zakone, imas Brisel, imas EU standarde, Visoke predstavnike, ambasadore tudjih zemalja.koji sastavljaju vladu tvoje zemlje, itd, itd... i svako kome odgovara moze da se poziva na njih.

Oko preleta ne bih, imaju fakti, imaju arhive..nema.potrebe za novom.istorijom, ako stara nije detaljno unistena i tragovi zatrti.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#32986 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by radostan dan »

KENJAC wrote: Meni je djed proveo dva mjeseca u cetnickom zatvoru i poslije razmijenjen za zandara polu mrtav, a poslije rata je taj isti sto ga je mucio, dosao kod moje druge tetke doktorice da ga lijeci !
E pa da je svejedno - nije !!! A ono Ljotica rehabilituje i parastose mu sluzi. Mozda sam subjektivan al u takvu crkvu ja ne ulazim , pa me jebi !
Ja imam.dva narodna heroja u familiji, jedan se nazivio, drugog (drugu, preciznije) streljali cetnici. Jedan djed odveden ko roblje u njemacku, drugi u trepču...
Ko je jaci, a? :mrgreen:
Nego, sta si se uspalio ko ovaj @bandit...pridji temi bez emocija. :zoka:
Ti znas da u hriscanstvu, bez obzira na varijantu, svako ima pravo na pomen, na zahtjev porodice, ili nekoga blizeg...osim samoubica, sve i da je hanibal lektor.
No, taj pomen se odrzi (kada.su ovakvi likovi u pitanju) reda radi, zarad duse pokojnog, bez pompe, i bez politickih konotacija, u mjesnoj crkvi po mjestu najcesce gdje je sahranjen pokojnik, ili mjestu rodjenja...(ajdovscina/smederevo).
Ali ne, zarad politicke promocije, njih desetak okupljenih oko casopisa iskra, bliskih dverima/obrazu napravi citav cirkus, a nadlezni crkve u novom sadu dobrovoljno ucestvuje u toj šaradi...e jebem te zivote. :roll:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#32987 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by KENJAC »

radostan dan wrote:
KENJAC wrote: Meni je djed proveo dva mjeseca u cetnickom zatvoru i poslije razmijenjen za zandara polu mrtav, a poslije rata je taj isti sto ga je mucio, dosao kod moje druge tetke doktorice da ga lijeci !
E pa da je svejedno - nije !!! A ono Ljotica rehabilituje i parastose mu sluzi. Mozda sam subjektivan al u takvu crkvu ja ne ulazim , pa me jebi !
Ja imam.dva narodna heroja u familiji, jedan se nazivio, drugog (drugu, preciznije) streljali cetnici. Jedan djed odveden ko roblje u njemacku, drugi u trepču...
Ko je jaci, a? :mrgreen:
Nego, sta si se uspalio ko ovaj @bandit...pridji temi bez emocija. :zoka:
Ti znas da u hriscanstvu, bez obzira na varijantu, svako ima pravo na pomen, na zahtjev porodice, ili nekoga blizeg...osim samoubica, sve i da je hanibal lektor.
No, taj pomen se odrzi (kada.su ovakvi likovi u pitanju) reda radi, zarad duse pokojnog, bez pompe, i bez politickih konotacija, u mjesnoj crkvi po mjestu najcesce gdje je sahranjen pokojnik, ili mjestu rodjenja...(ajdovscina/smederevo).
Ali ne, zarad politicke promocije, njih desetak okupljenih oko casopisa iskra, bliskih dverima/obrazu napravi citav cirkus, a nadlezni crkve u novom sadu dobrovoljno ucestvuje u toj šaradi...e jebem te zivote. :roll:
Jebaji ga Radosni. Ja sve moje postove pisem u prvom licu jednine. Sto ce rec bez upliva Sopenhauera, Makijavelija i raznih crkvenih fakata. Manje vise , svi smo u stanju prebrat po internetu pa onda tupit politikl korekt spiku! Pada crkva u veliki nonsens. Ne ubi, ne ukradi, ne karaj komsinicu....pa onda parastos Ljoticu ! Daleko joj kuca od mene! Ako hoces moje misljenje , onda je moje misljenje da je crkva rasadnik zla ! Pardon, ne crkva vec vjera !
Svi se nesto bojimo (valjda od Boga) na crkvu nesto rec. Jebo te kad pricamo o strahotama rata ovog zadnjeg na prvom je mjestu koliko je vjerskih objekata razoreno. A vjerski objekti rehabilituju ubice! Pa dosta vise u picku materinu !
Nemas razglednice Sarajeva bez one standardne slike ,fol dzamija , pa fol nasa, pa ona njihova... Ma koga mi lazemo? A Sarajevo sjebano do temelja bas od tih fol bogomolja. Ali jok! Ne smije se to rec. Lakse je palamudit o agresiji, o masonima, o CIA-i , Americi nego rec da nas je ta vjera doćerala na ivicu prezivljavanja!
U ostalom , eto vas tamo. Ja sam svoje teko, pa kad za milion godina arheolozi budu prekopavali server KLIX-a nek vide da nismo bas svi bili zaludjeni , sto bi reko Lenjin, opijumom za mase !
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#32988 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by radostan dan »

zar ti nje lakse da se spalis kao jan palah, u znak protesta, nego da pises ovoliko dugacak i sirok post? :mrgreen:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#32989 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by KENJAC »

radostan dan wrote:zar ti nje lakse da se spalis kao jan palah, u znak protesta, nego da pises ovoliko dugacak i sirok post? :mrgreen:
Samo jedan red duzi od tvog :lol:
E necu se palim! Hocu narodnim masama da oči otvorim !
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#32990 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by radostan dan »

Ja sam se brate fokusira na jednog.covjeka.i jednu crkvu, ti bi rusio.do.tibeta redom.. :mrgreen:
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#32991 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by CSKA »


:D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#32992 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Banksy »


Ustaše je naziv za pripadnike hrvatskog profašističkog pokreta koji se razvio iz organizacije "Ustaša - Hrvatska revolucionarna organizacija". Naziv se također odnosi na nosioce vlasti u NDH te vojnike i oficire vojnog krila pokreta, "Ustaške vojnice".

Hrvatsko domobranstvo, skraćeno Domobrani, je naziv za redovne oružane snage Nezavisne države Hrvatske.
Osnovane su u aprilu 1941. godine, nedugo nakon sloma Kraljevine Jugoslavije u aprilskom ratu i osnivanja NDH.

Pravo na mirovinu, prema odredbama ZOMO-a, ostvaruju borci NOR-a i pripadnici Hrvatske domovinske vojske „domobrani“.

Hrvatska plaća 16.841 partizanskih, 7.531 domobranskih mirovina i 7.464 mirovina pripadnicima bivše JNA, kao i 50.140 mirovina Srbima iz bivše RS Krajine, koji žive u Srbiji.



U julu 1941. odmah nakon dolaska na Ravnu Goru, Draža Mihailović proglašava osnivanje Ravnogorskog četničkog pokreta.

ČETNICI ĆE DOBIVATI NAKNADU U VISINI PROSJEČNE PENZIJE
Na to imaju pravo nakon rehabilitacije Draže Mihajlovića

''naknada'' iznosi 22.265 dinara, prosječna penzija 23.159 dinara

Srbija je još 2004. bila usvojila zakon kojim se izjednačavaju prava četnika i partizana,

Kad je zakon usvojen, oko 3000 sljedbenika Draže Mihailovića podnijelo je zahtjev da im se prizna status branitelja, a time i pravo na mirovinu.

breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#32993 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by breuer »

User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#32994 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Banksy »

Svako društvo ima slične likove, ali ovdje su brojevi baš veliki...

Kako piše "Danas", peticiju za reviziju izučavanja teorije evolucije u školama i na fakultetima, potpisala su
52 akademika, naučna savetnika i profesora univerziteta, 61 doktor nauka, 5 magistara nauka, 50 lekara specijalista, 24 inženjera, 19 profesora srednjih škola, 14 filozofa, filologa i sociologa, 25 diplomiranih pravnika i ekonomista, 5 farmaceuta i hemičara, 8 umetnika, 5 novinara i 5 sveštenika.
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#32995 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by breuer »

ne jedan, ne petero, već pedesetdvoje akademika :lol:

ministarka obrazovanja u Koštunicinoj vladi kaže da joj je veoma drago zbog peticije i da je prvenstveno vjernik pravoslavac, a potom univerzitetski profesor i da darwinova teorija evolucije vrijeđa kako pravoslavce, tako i sve vjernike? :?

Pomen Ljotiću, peticija protiv teorije evolucije, stalno medijsko bombardovanje starletama, kurvama, Cecinim kćerima i sinovima, pičkama materinama, degradiranje opozicije, najniži politički udarci prema istoj, napadi na familije političara...o čemu mi pričamo, evropskoj zemlji ili kakvom afričkom Bandustanu?!

pa frankenštaj BiH je ozbiljna zemlja za Srbiju :-)
User avatar
jazzer
Posts: 7187
Joined: 20/12/2004 14:44

#32996 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by jazzer »

Pravda za Darwina :)
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#32997 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by seln »

KENJAC wrote:Reći duhovnom vodji jednog naroda da je retard je više nego bezobrazno ! Bez obzira koliko se slago ili ne ! Sramotno je da ovo vec godinama ovdje prolazi bez ikakve konsekvence! No , navikli smo !
Bez namjere da se mijesam u srpske probleme: on nije duhovni, vec religijski vodja. Duhovni vodja je bio npr. Dositej Obradovic.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#32998 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by radostan dan »

Kakva laz, i kakva obmana...
Prvo, u vezi srbijanskih penzija, citira se hrvatski jutarnji list...

ČETNICI ĆE DOBIVATI NAKNADU U VISINI PROSJEČNE PENZIJE
Na to imaju pravo nakon rehabilitacije Draže Mihajlovića

''naknada'' iznosi 22.265 dinara, prosječna penzija 23.159 dinara

Srbija je još 2004. bila usvojila zakon kojim se izjednačavaju prava četnika i partizana,

Kad je zakon usvojen, oko 3000 sljedbenika Draže Mihailovića podnijelo je zahtjev da im se prizna status branitelja, a time i pravo na mirovinu.
No , i takav, on je (jutarnji list) sasvim korektan, jer izvjestava i kaze -

Već 40 zahtjeva
Naknada se mijenja svake godine, i određuje se kao 50 posto mjesečne prosječne plaće u Srbiji. Politika piše da je prema Zakonu o rehabilitaciji do sada podneseno 40 zahtjeva filijalama Fonda za isplatu penzija bivšim pripadnicima Ravnogorskog pokreta Draže Mihailovića, koji je prošli tjedan rehabilitiran odlukom suda u Beogradu. Pozitivno je riješeno 19 slučajeva i njima se isplaćuje naknada.
(dakle, tacno onoliko koliko sam i naveo)...

...a osim.toga, taj isti jutarnji navodi cinjenicu, koja se zlonamjerno preskace prilikom pozivanja na isti...pun citat iz jutarnjeg lista, bez cenzure kao sto je u postu navedeno, glasi -
Srbija je još 2004. bila usvojila zakon kojim se izjednačavaju prava četnika i partizana, pa su i četnici trebali dobiti boračke penzije, no Ustavni sud Srbije ga je poništio 2012. godine. Kad je zakon usvojen, oko 3000 sljedbenika Draže Mihailovića bilo je podnijelo zahtjev da im se prizna status branitelja, a time i pravo na mirovinu
Nema dijela koji sam boldirao, cenzurisan... :mrgreen:
Dakle, laz...precutkuje se cinjenica da je ustavni sud oborio zakon...

No, nebitno...drago mi je da je bar jutarnji list korektan... :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#32999 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by radostan dan »

I jos nesto...ja.odlicno znam.razliku izmedju ustasa i domobrana. Ako napisem - 8995 ustasa i domobrana prima.naknadu, mirovinu, onda to.sigurno nisam.sanjao, nego sam.negdje nasao taj podatak...to.sto.se.navedeni nekom ne.svidja, pa.ga maskira terminom.domovinske.snage, postrojbe i slicno, to je njegov problem...dakle, opet hrvatski izvor -
Jutarnji.hr
SPORNA PRIMANJA
JUTARNJI LIST DOBIO POTVRDU: Bivši predsjednik Stjepan Mesić nije u pravu, i ustaše imaju penziju.


OBJAVLJENO: 21.05.2015. u 10:37
Tomislav Serdar/CROPIX

Wiesenthal je početkom tjedna tražio od Vlade da ukine sve mirovine za bivše ustaše

U ovom trenutku 8995 pripadnika hrvatske domovinske vojske iz Drugog svjetskog rata prima takozvane povlaštene mirovine. Njihov prosječni neto iznos je 2289,81 kunu, podatak je iz redovitih tromjesečnih izvješća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMIOR).

Kriju li se iza te brojke od gotovo 9000 korisnika povlaštenih mirovina (prethodnih godina taj je broj bio višestruko veći) samo bivši domobrani prisilno mobilizirani u oružane snage NDH, a ne i bivši pripadnici ustaških snaga, kao što ovih dana, nakon zahtjeva Simona Wiesenthala upućenog hrvatskoj Vladi, tvrdi bivši predsjednik Stjepan Mesić? Naime, u listopadu 1993. kad je Sabor po hitnom postupku izglasao izmjene i dopune Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju kojim je omogućio povlaštene mirovine “pripadnicima hrvatske domovinske vojske iz II svjetskog rata”, Mesić je bio predsjednik Sabora.

Obrazac na internetu
Jutarnji list je, međutim, još u listopadu 2013. dobio potvrdu da tvrdnje poput Mesićeve nisu istinite. Da je pripadnost svim oružanim formacijama NDH, a ne samo domobranskim u praksi bio osnova za stjecanje povlaštene mirovine dokazuje i obrazac koji i danas stoji na službenim internetskim stranicama Hrvatskog državnog arhiva. U obrazac podnositelji zahtjeva treba upisati je li u 2. svjetskom ratu bio pripadnik Poglavnikovog tjelesnog zdruga (PTS), domobrana, ustaša ili oružnika te navesti razdoblje koje je u tim formacijama proveo, postrojbu, čin te odlikovanje ako ga je primio. Tada nam je ravnateljica Državnog arhiva Vlatka Lemić potvrdila da ta ustanova spomenuti obrazac izdaje za potrebe stjecanja prava na povlaštenu mirovinu od 1993. nakon što je Sabor u hitnoj proceduri izglasao izmjene i dopune Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguraju “pripadnika hrvatske domovinske vojske iz II. svjetskog rata”. Državni arhiv naime čuva dio građe iz doba NDH pa u nekim slučajevima može potvrditi pripadnost njezinim oružanim snagama.

Pretraživanje arhive
U Mirovinskom zavodu, tada u listopadu 2013., potvrdili su nam da su potvrde Državnog arhiva bile sastavni, ali ne i jedini dio dokumentacije potrebne za ostvarenje povlaštene mirovine temeljem pripadnosti “hrvatskog domovinskoj vojsci” iz II svjetskog rata. Nitko iz HZMIOR-a tada, a ni jučer kad smo ih ponovo pitali o korisnicima tih mirovina nije opovrgnuo da su pravo na mirovinu ostvarivali svi pripadnici oružanih snaga NDH ako su tu pripadnost mogli dokazati. Na molbu da dostave precizne podatke koliko mirovina je HZMIOR od 1993. do danas odobrio bivšim domobranima, koliko nekadašnjim pripadnicima, Pavelićevoj tjelesnog zdruga, ustaške vojske i oružnika, glasnogovornik Zavoda Tihomir Dujmović je odgovorio da se ti podaci ne mogu pribaviti u jednome danu jer prikupljanje iziskuje pretraživanje arhive iz ‘90-ih.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#33000 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by KENJAC »

Radosni . Srbi treba da brinu o svom obrazu ! I ovo sa izjednacavanjem makar jednog cetnika po meni je vise nego bruka.
Cinjenica da drugi direktnog ucesnika u fasistickim postrojbama postavljaju na mjesto predsjednika drzave, Srbima treba da je nikakva utjeha !
Cinjenica da neki jos drugiji izjednacavaju stradale u konc logoru sa stradalim prilikom oslobodjenja istog je vec pitanje medjunarodnih sudova takozvane pravde !
Post Reply