Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#26 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

JoseMujica wrote:nazvat ga po korijenu Hercegovačkim jezikom i to je to
A od kada to postoji Hercegovina bgti? :?

To ona starija od jezika!? :-)

I zasto ne Bosanski jezik? :wink:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#27 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Connaisseur Karlin »

cyprus wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Kako mislis "jedan jezik" ?

Jezik se konstantno mjenja , cesto puta dijelakti, tokom duzih peridoa postanu novi jezik!

Kojim jezikom pricaju osobe iz hrvatskog Zagorja ?
Čuj kako mislim - lijepo... Osobe iz Zagorja pričaju isti jezik kao i mi (ne razumiju ih Dalmatinci ili Hercegovci ništa bolje nego ja i ti)...

Na kojem jeziku pjeva Zdravko Čolić? Kojim jezikom govori Rade Šerbedžija? Kojim jezikom evo ja pišem ove redove?
ama ja i ti i ne mozemo razumjeti Zagorce u srcu HRvatske :D ljudi pricaju jezikom koji je specifican za doticnu lokaciju; na zna, da li si nekad imao priliku obilaziti Zagorje, ja jesam; mozes pronaci rijecnik zagorske zupanije :D

ti u BiH vjerovatno razumijes jedan od hrvatkih knjizevnih/standradnih dijalekata (stokavski) ,ali ne kompletan hrvatski jezik :)
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#28 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by cyprus »

Connaisseur Karlin wrote:
cyprus wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Kako mislis "jedan jezik" ?

Jezik se konstantno mjenja , cesto puta dijelakti, tokom duzih peridoa postanu novi jezik!

Kojim jezikom pricaju osobe iz hrvatskog Zagorja ?
Čuj kako mislim - lijepo... Osobe iz Zagorja pričaju isti jezik kao i mi (ne razumiju ih Dalmatinci ili Hercegovci ništa bolje nego ja i ti)...

Na kojem jeziku pjeva Zdravko Čolić? Kojim jezikom govori Rade Šerbedžija? Kojim jezikom evo ja pišem ove redove?
ama ja i ti i ne mozemo razumjeti Zagorce u srcu HRvatske :D ljudi pricaju jezikom koji je specifican za doticnu lokaciju; na zna, da li si nekad imao priliku obilaziti Zagorje, ja jesam; mozes pronaci rijecnik zagorske zupanije :D

ti u BiH vjerovatno razumijes jedan od hrvatkih knjizevnih/standradnih dijalekata (stokavski) ,ali ne kompletan hrvatski jezik :)
Dobro, ali ne može ga isto tako razumjeti ni Dalmatinac... I šta onda? Zagorski jezik?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#29 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by cyprus »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
JoseMujica wrote:nazvat ga po korijenu Hercegovačkim jezikom i to je to
A od kada to postoji Hercegovina bgti? :?

To ona starija od jezika!? :-)

I zasto ne Bosanski jezik? :wink:
Jbte fakat sam začuđen koliko ima ovih boraca za jezička pitanja koji pojma nemaju recimo da se ime jezika piše malim slovom :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#30 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by _BataZiv_0809 »

Black swan wrote:Mogu oni biti strucnjaci i direktori svemira
Ali su duhivni i mentalni apatridi
Iako ultradesnicarska i megakonzervativna, nesto mi nelosa ova sintagma.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#31 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Connaisseur Karlin »

cyprus wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
cyprus wrote:
Čuj kako mislim - lijepo... Osobe iz Zagorja pričaju isti jezik kao i mi (ne razumiju ih Dalmatinci ili Hercegovci ništa bolje nego ja i ti)...

Na kojem jeziku pjeva Zdravko Čolić? Kojim jezikom govori Rade Šerbedžija? Kojim jezikom evo ja pišem ove redove?
ama ja i ti i ne mozemo razumjeti Zagorce u srcu HRvatske :D ljudi pricaju jezikom koji je specifican za doticnu lokaciju; na zna, da li si nekad imao priliku obilaziti Zagorje, ja jesam; mozes pronaci rijecnik zagorske zupanije :D

ti u BiH vjerovatno razumijes jedan od hrvatkih knjizevnih/standradnih dijalekata (stokavski) ,ali ne kompletan hrvatski jezik :)
Dobro, ali ne može ga isto tako razumjeti ni Dalmatinac... I šta onda? Zagorski jezik?
pa jezik Zagorja je hrvatski dijalkat, tocnije, hrvatski govor,,ali govori / dijalketi koji su dio hrvatskog jezika se ne mogu sastaviti u jedan zajednicki juznoslavenski jezik, jer je hrvatksi jezik vec dovoljno kompleksan, i dovojno razvijen da se moze prepoznati kao zaseban jezik,a ne da se veze kao JEdan Jezik naroda na Balkanu, jednostavno ,nema logike :) Davno su dijalketi na teritoriji Balkana dobili status jezika. Drugo,politika jeste takodjer uticala na odvajanje dijaleketa i formiranje tri jezika zajednickog porijekla, ali ne vidim potrebu za ponovno ujedinjenje jezika i davanje jednog novog imena :lol:

slobodno mozes reci da pricas tri standardna/knjizvena jezika , i ako zelis, mozes podvuci i vlastito znanje o specificnim dijaleketima :)

mislim,vecina nas razumije tri stadrdna jezika HBS , tako isto i osobe iz npr. Bjelorsije pricaju bjeloruski i ruski, a bjeloruski se jako malo razlikjue od ruskog :) i tamo niko nepravi problem u vezi toga :-D
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#32 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by karanana »

Oly wrote:Ispade da smo mi sa prostora bivse Jugoslavije najpametniji na svijetu, svi govorimo 4-5 jezika.
Ja zivim u USA i kad apliciram za posao ne pada mi na pamet da napisem da pored engleskog govorim jos 4-5 jezika.
Ljudi bi mi se smijali :(
Kad god apliciram i kada imaju opcije da govorim bosanski srpski hrvatski srpsko hrvatski....:sve ja to highlightiram. Cak kazem i da sam dobar i u slovenackom i makedonskom. Why not ako ima opcija da sve highlightiram.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#33 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by cyprus »

Connaisseur Karlin wrote:
cyprus wrote:
Connaisseur Karlin wrote:ama ja i ti i ne mozemo razumjeti Zagorce u srcu HRvatske :D ljudi pricaju jezikom koji je specifican za doticnu lokaciju; na zna, da li si nekad imao priliku obilaziti Zagorje, ja jesam; mozes pronaci rijecnik zagorske zupanije :D

ti u BiH vjerovatno razumijes jedan od hrvatkih knjizevnih/standradnih dijalekata (stokavski) ,ali ne kompletan hrvatski jezik :)
Dobro, ali ne može ga isto tako razumjeti ni Dalmatinac... I šta onda? Zagorski jezik?
pa jezik Zagorja je hrvatski dijalkat, tocnije, hrvatski govor,,ali govori / dijalketi koji su dio hrvatskog jezika se ne mogu sastaviti u jedan zajednicki juznoslavenski jezik, jer je hrvatksi jezik vec dovoljno kompleksan, i dovojno razvijen da se moze prepoznati kao zaseban jezik,a ne da se veze kao JEdan Jezik naroda na Balkanu, jednostavno ,nema logike :) Davno su dijalketi na teritoriji Balkana dobili status jezika. Drugo,politika jeste takodjer uticala na odvajanje dijaleketa i formiranje tri jezika zajednickog porijekla, ali ne vidim potrebu za ponovno ujedinjenje jezika i davanje jednog novog imena :lol:

slobodno mozes reci da pricas tri standardna/knjizvena jezika , i ako zelis, mozes podvuci i vlastito znanje o specificnim dijaleketima :)

mislim,vecina nas razumije tri stadrdna jezika HBS , tako isto i osobe iz npr. Bjelorsije pricaju bjeloruski i ruski, a bjeloruski se jako malo razlikjue od ruskog :) i tamo niko nepravi problem u vezi toga :-D
Ih, većina kažeš? :mrgreen:

PS Bjeloruski i ruski se razlikuju neuporedivo više nego naši "jezici"... Čak se imena i prezimena drugačije čitaju i pišu na ova dva jezika...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#34 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Connaisseur Karlin »

cyprus wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
cyprus wrote: Dobro, ali ne može ga isto tako razumjeti ni Dalmatinac... I šta onda? Zagorski jezik?
pa jezik Zagorja je hrvatski dijalkat, tocnije, hrvatski govor,,ali govori / dijalketi koji su dio hrvatskog jezika se ne mogu sastaviti u jedan zajednicki juznoslavenski jezik, jer je hrvatksi jezik vec dovoljno kompleksan, i dovojno razvijen da se moze prepoznati kao zaseban jezik,a ne da se veze kao JEdan Jezik naroda na Balkanu, jednostavno ,nema logike :) Davno su dijalketi na teritoriji Balkana dobili status jezika. Drugo,politika jeste takodjer uticala na odvajanje dijaleketa i formiranje tri jezika zajednickog porijekla, ali ne vidim potrebu za ponovno ujedinjenje jezika i davanje jednog novog imena :lol:

slobodno mozes reci da pricas tri standardna/knjizvena jezika , i ako zelis, mozes podvuci i vlastito znanje o specificnim dijaleketima :)

mislim,vecina nas razumije tri stadrdna jezika HBS , tako isto i osobe iz npr. Bjelorsije pricaju bjeloruski i ruski, a bjeloruski se jako malo razlikjue od ruskog :) i tamo niko nepravi problem u vezi toga :-D
Ih, većina kažeš? :mrgreen:

PS Bjeloruski i ruski se razlikuju neuporedivo više nego naši "jezici"... Čak se imena i prezimena drugačije čitaju i pišu na ova dva jezika...
Pricas bjeloruski i ruski !? Da li je ruski jezik iz druge jezicke/dijalketoloske grupe od bjeloruskog jezika?

pa vecina nas zna latinicu i cirilicu i hrvatksi i bsanski i sprski i maternji i paternji jezik i imigrnatski jezik,ako zivis vani, eto :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#35 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Connaisseur Karlin »

Oly wrote:Ispade da smo mi sa prostora bivse Jugoslavije najpametniji na svijetu, svi govorimo 4-5 jezika.
Ja zivim u USA i kad apliciram za posao ne pada mi na pamet da napisem da pored engleskog govorim jos 4-5 jezika.
Ljudi bi mi se smijali :(
Pa koji jezik izabres kao maternji jezik ?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#36 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by cyprus »

Connaisseur Karlin wrote:
cyprus wrote:
Connaisseur Karlin wrote:pa jezik Zagorja je hrvatski dijalkat, tocnije, hrvatski govor,,ali govori / dijalketi koji su dio hrvatskog jezika se ne mogu sastaviti u jedan zajednicki juznoslavenski jezik, jer je hrvatksi jezik vec dovoljno kompleksan, i dovojno razvijen da se moze prepoznati kao zaseban jezik,a ne da se veze kao JEdan Jezik naroda na Balkanu, jednostavno ,nema logike :) Davno su dijalketi na teritoriji Balkana dobili status jezika. Drugo,politika jeste takodjer uticala na odvajanje dijaleketa i formiranje tri jezika zajednickog porijekla, ali ne vidim potrebu za ponovno ujedinjenje jezika i davanje jednog novog imena :lol:

slobodno mozes reci da pricas tri standardna/knjizvena jezika , i ako zelis, mozes podvuci i vlastito znanje o specificnim dijaleketima :)

mislim,vecina nas razumije tri stadrdna jezika HBS , tako isto i osobe iz npr. Bjelorsije pricaju bjeloruski i ruski, a bjeloruski se jako malo razlikjue od ruskog :) i tamo niko nepravi problem u vezi toga :-D
Ih, većina kažeš? :mrgreen:

PS Bjeloruski i ruski se razlikuju neuporedivo više nego naši "jezici"... Čak se imena i prezimena drugačije čitaju i pišu na ova dva jezika...
Pricas bjeloruski i ruski !? Da li je ruski jezik iz druge jezicke/dijalketoloske grupe od bjeloruskog jezika?

pa vecina nas zna latinicu i cirilicu i hrvatksi i bsanski i sprski i maternji i paternji jezik i imigrnatski jezik,ako zivis vani, eto :D
To je kao da kažeš: većina ćelavaca nema kosu, većina riba živi u vodi, ili većina Fočaka ima neke veze sa Fočom :mrgreen:

Ne pričam ni ruski, ni bjeloruski, ali znam da više Bjelorusa govori ruski, nego bjeloruski... Mnogi Bjelorusi uopšte ne znaju bjeloruski... Da je baš toliko sličan znali bi :oops: Odnos ruski - bjeloruski je nešto slično kao naš - slovenački...

PS Meni u CV-u stoje sva tri... Pa kad je bal, nek je maskembal :oops: Moram još dodat crnogorski...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#37 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Connaisseur Karlin »

cyprus wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
cyprus wrote:
Ih, većina kažeš? :mrgreen:

PS Bjeloruski i ruski se razlikuju neuporedivo više nego naši "jezici"... Čak se imena i prezimena drugačije čitaju i pišu na ova dva jezika...
Pricas bjeloruski i ruski !? Da li je ruski jezik iz druge jezicke/dijalketoloske grupe od bjeloruskog jezika?

pa vecina nas zna latinicu i cirilicu i hrvatksi i bsanski i sprski i maternji i paternji jezik i imigrnatski jezik,ako zivis vani, eto :D
To je kao da kažeš: većina ćelavaca nema kosu, većina riba živi u vodi, ili većina Fočaka ima neke veze sa Fočom :mrgreen:

Ne pričam ni ruski, ni bjeloruski, ali znam da više Bjelorusa govori ruski, nego bjeloruski... Mnogi Bjelorusi uopšte ne znaju bjeloruski... Da je baš toliko sličan znali bi :oops: Odnos ruski - bjeloruski je nešto slično kao naš - slovenački...

PS Meni u CV-u stoje sva tri... Pa kad je bal, nek je maskembal :oops: Moram još dodat crnogorski...
Druzim se sa Bjelorsima vec 11 godina , i svi pricaju bjeloruski, ruski i poljski :) meni su rekli da nije drasticna razlika , eto vidis,imamo druagijce izvore :-D

srpski jezik :

Čorba od kelerabe sa pečenicom. Sitno iseckati crni luk, pa ga popržiti u Zepter posudi. Dodati kelerabi supu i kuvati 15 minuta. Propasirati čorbu. Dodati pavlaku. Ukrasiti pečenicom, isečenom na rezance, kao i listićem peršuna.

hrvatksi jezik:

Juha od korabice s pečenicom. Sitno isjeckati (crveni) luk, pa ga popržiti u Zepter posudi. Dodati korabici juhu i kuhati 15 minuta. Propasirati juhu. Dodati vrhnje. Ukrasiti pečenicom, izrezanom na rezance, kao i listićem peršina.


12 razlicitih rijeci :D :lol: i sad hoce dva jezika sastaviti u jedan :novine1:

oh, da, kako gore postavljeni tekst mozemo prevesti na bosanski jezik :igrac:
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#38 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by karanana »

Bosanski jezik priznaje i jednu i drugu varijantu tih 12 rijeci. Stoga bi se novi zajednicki jezik trebao zvati bosanski.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#39 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Connaisseur Karlin »

karanana wrote:Bosanski jezik priznaje i jednu i drugu varijantu tih 12 rijeci. Stoga bi se novi zajednicki jezik trebao zvati bosanski.
a varijante, specificnosti danasnjeg bosanskog jezika !?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#40 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by JoseMujica »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
JoseMujica wrote:nazvat ga po korijenu Hercegovačkim jezikom i to je to
A od kada to postoji Hercegovina bgti? :?

To ona starija od jezika!? :-)

I zasto ne Bosanski jezik? :wink:

zato što svi mi govorimo maternjim jezikom jelde?

A moja mater rahmetli bijaše Hercegovka :D


a inače, ako si kad ćitao šta otijem jezicima, svi ovi pollitićki, pardon književni standardi, su izvedeni iz jednog lokalnog hercegovačkog dijalekta...dakle i srpski kao prvi gramatički definiran, pa hrvatski, pa bosanski i najzadnji crnogorski.


najpoštenija varijanta je nazvati jezik južnoslovenskim, jalti Hercegovačkim
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#41 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by cyprus »

I ko biva čorba nije hrvatska riječ :lol: Ma daj ba, odoh spavat :zzzz:

PS Bjelorusi govore dva jezika na način na koji starije generacije Makedonaca i Slovenaca govore naš... S tim što u SFRJ jezička represija nije bila tolika kao u SSSR-u, gdje je ruski jezik zapravo postao broj jedan većini Bjelorusa i Ukrajinaca... Slični jezici jesu, spadaju u istu grupu (istočnoslavenski), ali su ipak neuporedivo različiti u odnosu na naš slučaj... Eto ako imaš kakvog poznanika Rusa, pitaj ga koliko razumije bjeloruski... Možda otprilike koliko i mi slovenački-...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#42 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Connaisseur Karlin »

cyprus wrote:I ko biva čorba nije hrvatska riječ :lol: Ma daj ba, odoh spavat :zzzz:

PS Bjelorusi govore dva jezika na način na koji starije generacije Makedonaca i Slovenaca govore naš... S tim što u SFRJ jezička represija nije bila tolika kao u SSSR-u, gdje je ruski jezik zapravo postao broj jedan većini Bjelorusa i Ukrajinaca... Slični jezici jesu, spadaju u istu grupu (istočnoslavenski), ali su ipak neuporedivo različiti u odnosu na naš slučaj... Eto ako imaš kakvog poznanika Rusa, pitaj ga koliko razumije bjeloruski... Možda otprilike koliko i mi slovenački-...
budem pitala u petak :-D pa ti proslijedim odgovor, a mozda je rusima teze razumjeti bjeloruski :)

pa moram priznati da u HR, npr. nove generacije ne znaju mnoge rijeci koje se govore u Srbiji ili BiH :-D

u SFRJ je obrazovni sistem forsirao drugacije znanje o jezicima i pismima, npr. sumanjam da u HR danas uce cirilicu :)

za dvije decnije ce postojati jos veci jaz u znanju jezika kod mladjih generacija , zato je smijeno ponosvno spajanje jezika u jedan jezik :-D

djeca u imigraciji nemaju pojama o razlikama tri jezika, vec pricaju iskljucivo jednim jezikom roditelja :-D
Oly
Posts: 1403
Joined: 04/05/2011 00:22

#43 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Oly »

Connaisseur Karlin wrote:
Oly wrote:Ispade da smo mi sa prostora bivse Jugoslavije najpametniji na svijetu, svi govorimo 4-5 jezika.
Ja zivim u USA i kad apliciram za posao ne pada mi na pamet da napisem da pored engleskog govorim jos 4-5 jezika.
Ljudi bi mi se smijali :(
Pa koji jezik izabres kao maternji jezik ?
Niko me nikad nije pitao koji je moj maternji jezik,
A na pitanja koji jezik govorim odgovor je Serbo-Croatian-Bosnian-native proficiency, i English-professional proficiency.
Ovo Serbo-Croatian-Bosnian sam sam made up zato sto mi tako odgovara a i drugi to razumiju.
Mnogi bi sa iznenadili koliko mnogo ljudi zna o nama i o prostorima bivse Jugoslavije, ja sam nedavno upoznao covjeka koji je zivio dugo u Italiji i zna dosta o bivsoj Jugoslaviji.
Ne znam kako bih ja njemu sada mogao reci da govorim cetiri jezika.

Ali problem na prostorima bivse Jugoslavije nije jezik, oko jezika bi sa lako dogovorilo da nema nacionalizama.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#44 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Connaisseur Karlin »

Oly wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Oly wrote:Ispade da smo mi sa prostora bivse Jugoslavije najpametniji na svijetu, svi govorimo 4-5 jezika.
Ja zivim u USA i kad apliciram za posao ne pada mi na pamet da napisem da pored engleskog govorim jos 4-5 jezika.
Ljudi bi mi se smijali :(
Pa koji jezik izabres kao maternji jezik ?
Niko me nikad nije pitao koji je moj maternji jezik,
A na pitanja koji jezik govorim odgovor je Serbo-Croatian-Bosnian-native proficiency, i English-professional proficiency.
Ovo Serbo-Croatian-Bosnian sam sam made up zato sto mi tako odgovara a i drugi to razumiju.
Mnogi bi sa iznenadili koliko mnogo ljudi zna o nama i o prostorima bivse Jugoslavije, ja sam nedavno upoznao covjeka koji je zivio dugo u Italiji i zna dosta o bivsoj Jugoslaviji.
Ne znam kako bih ja njemu sada mogao reci da govorim cetiri jezika.

Ali problem na prostorima bivse Jugoslavije nije jezik, oko jezika bi sa lako dogovorilo da nema nacionalizama.
interesantno, u americi najcesce pitaju za mother thong , zato me iznenadjuje da te niko nikada ranije nije pitao :?

na aplikacijama su najcesce ponudjene opcije za jezike, i najcesce su HBS ponudjeni odvojeno, ja ih sve zaokruzim; a ti si napisao "da ti ne pada na pamet da napises sve jezike" i zato sma te pitala koji od ponudjenih jezika izaberes kao maternji; no sad si napisao da uvijek biras sve opcije :-)

Mladje generacije ne klikaju na tri jezika, vec najcesce jedan :-D a drugo, mladje generacije ne znaju cirilicu :D zato ce njima postojanje tri jezika njima biti znatno logicnije , kao sto ni nama nije smetalo postojanje sh ili hs jezika , a znali samo da postoje razlike izmedju hrvatskog i srpskog :)
Oly
Posts: 1403
Joined: 04/05/2011 00:22

#45 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Oly »

Da, sa aplikacijama se moramo snalaziti jer nam ne daju opcije koje bi mi zeljeli, ali sam mislio na resume,
U mom rezimeu je jedan jezik, Serbo-Croatian-Bosnian
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#46 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Mišo_Kovač »

Connaisseur Karlin wrote:
interesantno, u americi najcesce pitaju za mother thong , zato me iznenadjuje da te niko nikada ranije nije pitao :?

na aplikacijama su najcesce ponudjene opcije za jezike, i najcesce su HBS ponudjeni odvojeno, ja ih sve zaokruzim; a ti si napisao "da ti ne pada na pamet da napises sve jezike" i zato sma te pitala koji od ponudjenih jezika izaberes kao maternji; no sad si napisao da uvijek biras sve opcije :-)

Mladje generacije ne klikaju na tri jezika, vec najcesce jedan :-D a drugo, mladje generacije ne znaju cirilicu :D zato ce njima postojanje tri jezika njima biti znatno logicnije , kao sto ni nama nije smetalo postojanje sh ili hs jezika , a znali samo da postoje razlike izmedju hrvatskog i srpskog :)
Iskreno se nadam da u Americi ne pitaju najčešće baš ovo :D

Apropo teme, ako se posmatra standardna forma sva četiri jezika, ima smisla smatrati ih kao jedan. Ne mora se davati zajednički naziv i slične stvari, al se definitivno može recimo izbaciti praksa medjusobnog prevodjenja dokumenata (što, iako je banalno, nije rijetko, pogotovo u hrvatsko-srpskim odnosima).
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#47 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Vipsilon »

Hahah, ova Karlin se obavezno na svakoj temi isprosipa, mother thong hahahahah.
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#48 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by desni »

JoseMujica wrote:
Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
JoseMujica wrote:nazvat ga po korijenu Hercegovačkim jezikom i to je to
A od kada to postoji Hercegovina bgti? :?

To ona starija od jezika!? :-)

I zasto ne Bosanski jezik? :wink:

zato što svi mi govorimo maternjim jezikom jelde?

A moja mater rahmetli bijaše Hercegovka :D


a inače, ako si kad ćitao šta otijem jezicima, svi ovi pollitićki, pardon književni standardi, su izvedeni iz jednog lokalnog hercegovačkog dijalekta...dakle i srpski kao prvi gramatički definiran, pa hrvatski, pa bosanski i najzadnji crnogorski.


najpoštenija varijanta je nazvati jezik južnoslovenskim, jalti Hercegovačkim
    S tim što se taj lokalni dijalekt govorio na teritoriju današnje Crne Gore(planina Durmitor odakle potiču Karadžići),koji se ponegdje naziva Stara Hercegovina.Mehmedalija Mak Dizdar je o tome pisao ovako:
      "Poznato je naime da Vuk Karadžić u svom istočno-hercegovačkom govoru,koji je ustvari jedan od crnogorskih govora,i čije se područje ne podudara sa današnjom istočnom Hercegovinom,nije imao glasa h i i nije ga ni štampao u svojim prvim djelima.Tek dolaskom na periferiju prave Hercegovine i u Dubrovnik on je čuo redovno taj glas na njegovom pravom mjestu- i unio ga i u alfabet i u knjige"
        Svoj tekst o tadašnjoj jezičko-političkoj problematici mada bi se mogao komotno primijeniti i na današnju situaciju je počeo ovako :
          "Nije više pitanje kakvim se kodom treba koristiti,već kakvim se kodom zaista koristimo.Kada se dešava bilo kakva diskriminacija treba ostaviti sve poslove ma kako važni bili i pokušati učiniti sve da se takva pojava spriječi.A pošto smo živi svjedoci jednog fenomena koji se dešava u vezi sa našim jezikom,što smo ga namrli kao našu najdragocjeniju baštinu,ostavimo sve na stranu bar toliko vremena koliko je potrebno da se iskoristi svoje pravo na pravdu,za koju smo se borili zato da bi mogla i biti i ostvarena.
            Nije u pitanju samo lijeva pravda.To je apsolutno pravo."
              Link na cijeli tekst koji je napisao Mehmedalija Mak Dizdar u časopisu "Život" broj 11-12,novembar-decembar 1970.
                http://makdizdar.ba/marginalije-o-jeziku-i-oko-njega/
                    Inače rezolucija je takođe doprinos politizaciji jezika samo sa druge strane one što bi rekli liberalno-regionalne ocjene svakog problema u stilu svi smo mi ista govna,što po pravilu završava uvijek onim antologijskim zaključkom ma ko nas bre zavadi ;-)
                    User avatar
                    ¤ jelena ¤
                    Posts: 4878
                    Joined: 18/05/2010 20:04
                    Location: BD

                    #49 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

                    Post by ¤ jelena ¤ »

                    JoseMujica wrote:
                    najpoštenija varijanta je nazvati jezik južnoslovenskim
                    nemere, previše liči na naki jugoslovenski....puj, gluho/gluvo/gluho i daleko bilo...
                    Connaisseur Karlin wrote: srpski jezik :

                    Čorba od kelerabe sa pečenicom. Sitno iseckati crni luk, pa ga popržiti u Zepter posudi. Dodati kelerabi supu i kuvati 15 minuta. Propasirati čorbu. Dodati pavlaku. Ukrasiti pečenicom, isečenom na rezance, kao i listićem peršuna.

                    hrvatksi jezik:

                    Juha od korabice s pečenicom. Sitno isjeckati (crveni) luk, pa ga popržiti u Zepter posudi. Dodati korabici juhu i kuhati 15 minuta. Propasirati juhu. Dodati vrhnje. Ukrasiti pečenicom, izrezanom na rezance, kao i listićem peršina.


                    12 razlicitih rijeci :D :lol: i sad hoce dva jezika sastaviti u jedan :novine1:
                    i 24 iste riječi... :-)

                    Jedna osnova - jedan jezik.

                    Četiri akcenta, sedam padeža, štokavsko narječje, ekavski i/ili ijekavski izgovor - to je osnova, standard jednog jezika, a sve ostalo su nijanse i bogatstvo različitosti.
                    User avatar
                    JoseMujica
                    Posts: 27606
                    Joined: 11/01/2011 14:33
                    Location: škripe oko Lištice
                    Grijem se na: Legitimnost
                    Vozim: Političko Sarajevo
                    Horoskop: Poskok

                    #50 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

                    Post by JoseMujica »

                    ¤ jelena ¤ wrote:
                    JoseMujica wrote:
                    najpoštenija varijanta je nazvati jezik južnoslovenskim
                    nemere, previše liči na naki jugoslovenski....puj, gluho/gluvo/gluho i daleko bilo...
                    Connaisseur Karlin wrote: srpski jezik :

                    Čorba od kelerabe sa pečenicom. Sitno iseckati crni luk, pa ga popržiti u Zepter posudi. Dodati kelerabi supu i kuvati 15 minuta. Propasirati čorbu. Dodati pavlaku. Ukrasiti pečenicom, isečenom na rezance, kao i listićem peršuna.

                    hrvatksi jezik:

                    Juha od korabice s pečenicom. Sitno isjeckati (crveni) luk, pa ga popržiti u Zepter posudi. Dodati korabici juhu i kuhati 15 minuta. Propasirati juhu. Dodati vrhnje. Ukrasiti pečenicom, izrezanom na rezance, kao i listićem peršina.


                    12 razlicitih rijeci :D :lol: i sad hoce dva jezika sastaviti u jedan :novine1:
                    i 24 iste riječi... :-)

                    Jedna osnova - jedan jezik.

                    Četiri akcenta, sedam padeža, štokavsko narječje, ekavski i/ili ijekavski izgovor - to je osnova, standard jednog jezika, a sve ostalo su nijanse i bogatstvo različitosti.
                    pa šta :? hercegovački je ideala naziv onda ;-)

                    mi svakako svi od triglava do Đevđelije pripadamo jednoj kulturi, jugoslavenskoj, no matter how se upirale nove elite da to pobrišu....upravo zahvaljujući zajedničkom jeziku te međukulturne uticaje ne mogu spriječiti ni kruto novouspostavljene nacionalne granice

                    da banaliziramo situvaciju, pošto se život i odvija na razini banalnih sekvenci događanja....DM, BN, Pink sviraju od triglava do Đevđelije i dan danas veoma uspješno i bez prevoda
                    Post Reply