Deformitet grudnog kosa

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Arminusher
Posts: 40
Joined: 21/01/2017 17:05

#1 Deformitet grudnog kosa

Post by Arminusher »

Zdravo,imam deformitet grudnog kosa(PECTUS EXCAVATUM) neke 2 godine.Da li je moguce ispraviti ga s obzirom da imam 17 godina,a i to je blaga vrsta deformiteta.Ako imate neke vjezbe za to bio bih vam zahvalan,osjecam kao da mi nesto ima u grlu i tesko disem pa mislim da nije mozda zbog ovoga..
User avatar
TAFKAP
Posts: 10307
Joined: 30/09/2011 07:49

#2 Re: Deformitet grudnog kosa

Post by TAFKAP »

U svakom slučaju specijalisti otići i tamo pokupiti informacije i razmotriti opcije, i onda na vrijeme reagovati.

Imam kolegu na poslu, koji ima isti problem, kapacitet pluća mu je umanjen za 30%, srce mu nije pozicionirao gdje bi normalno trebalo da bude, doktori su mu rekli da problemi tek dolaze u starosti. Kod njega je moguće samo operativno riješiti problem, moraš vidjeti kakvo je stanje kod tebe.
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#3 Re: Deformitet grudnog kosa

Post by Altsa »

Ja sam imao to kao dijete samo sto je u mom slucaju grudni kos bio izbacen tzv. kokosija prsa.. razmisljao sam o operaciji i to se u to doba radilo u Sremskoj kamenici. Nosio sam nekakav pojas koji je gurao tu izbocinu nazad ali sam to brzo batallio. medutom kako sam rastao tako se i grudni kos sirio i sve se regulisalo bez ikakve operacije. danas je sve normalno i da nemam slika iz djetinjstva ne bih ni znao da sam to imao.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#4 Re: Deformitet grudnog kosa

Post by suza81 »

Altsa wrote:Ja sam imao to kao dijete samo sto je u mom slucaju grudni kos bio izbacen tzv. kokosija prsa.. razmisljao sam o operaciji i to se u to doba radilo u Sremskoj kamenici. Nosio sam nekakav pojas koji je gurao tu izbocinu nazad ali sam to brzo batallio. medutom kako sam rastao tako se i grudni kos sirio i sve se regulisalo bez ikakve operacije. danas je sve normalno i da nemam slika iz djetinjstva ne bih ni znao da sam to imao.
Sjecas li se u kojoj se dobi to povuklo? Da li si koristio neke dodatke ishrani ili se bavio nekim sportom? Je li postoji genetska sklonost?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5 Re: Deformitet grudnog kosa

Post by Streptokok »

Arminusher wrote:Zdravo,imam deformitet grudnog kosa(PECTUS EXCAVATUM) neke 2 godine.Da li je moguce ispraviti ga s obzirom da imam 17 godina,a i to je blaga vrsta deformiteta.Ako imate neke vjezbe za to bio bih vam zahvalan,osjecam kao da mi nesto ima u grlu i tesko disem pa mislim da nije mozda zbog ovoga..
Pravac fizijatru. Sto prije to bolje. Mozda jos nije kasno al za koju godinu ce svakako biti.
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#6 Re: Deformitet grudnog kosa

Post by Altsa »

suza81 wrote:
Altsa wrote:Ja sam imao to kao dijete samo sto je u mom slucaju grudni kos bio izbacen tzv. kokosija prsa.. razmisljao sam o operaciji i to se u to doba radilo u Sremskoj kamenici. Nosio sam nekakav pojas koji je gurao tu izbocinu nazad ali sam to brzo batallio. medutom kako sam rastao tako se i grudni kos sirio i sve se regulisalo bez ikakve operacije. danas je sve normalno i da nemam slika iz djetinjstva ne bih ni znao da sam to imao.
Sjecas li se u kojoj se dobi to povuklo? Da li si koristio neke dodatke ishrani ili se bavio nekim sportom? Je li postoji genetska sklonost?
S obzirom da sam imao malo kilograma o podosta sam visok to je bilo jos vise izrazeno. Medutim kada sam nabacio kilaze koliko treba grudni kos se rasirio i to je nestalo ko rukom odneseno.Nisam se bavio nikakvim sportom i ako je plivanje korisno.Tako da to ne bih povezivao sa dobi i ako je to nestalo u ranim dvadesetim. Inace mama mi je isto to imala pa je vjerojatno genetski.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#7 Re: Deformitet grudnog kosa

Post by suza81 »

Altsa wrote:
suza81 wrote:
Altsa wrote:Ja sam imao to kao dijete samo sto je u mom slucaju grudni kos bio izbacen tzv. kokosija prsa.. razmisljao sam o operaciji i to se u to doba radilo u Sremskoj kamenici. Nosio sam nekakav pojas koji je gurao tu izbocinu nazad ali sam to brzo batallio. medutom kako sam rastao tako se i grudni kos sirio i sve se regulisalo bez ikakve operacije. danas je sve normalno i da nemam slika iz djetinjstva ne bih ni znao da sam to imao.
Sjecas li se u kojoj se dobi to povuklo? Da li si koristio neke dodatke ishrani ili se bavio nekim sportom? Je li postoji genetska sklonost?
S obzirom da sam imao malo kilograma o podosta sam visok to je bilo jos vise izrazeno. Medutim kada sam nabacio kilaze koliko treba grudni kos se rasirio i to je nestalo ko rukom odneseno.Nisam se bavio nikakvim sportom i ako je plivanje korisno.Tako da to ne bih povezivao sa dobi i ako je to nestalo u ranim dvadesetim. Inace mama mi je isto to imala pa je vjerojatno genetski.
Moj djecak 3,5 to ima pa se malo brinem. Isto tako je mrsav i visok, a moj otac i amidze su izrazenog grudnog kosa. Specijalist rekao da je sve ok i samo da se prati.
Nadam se da ce se to kao kod tebe regulisati s godinama i kilogramima.
Hvala na odgovoru!
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#8 Re: Deformitet grudnog kosa

Post by Altsa »

Nadam se da ce biti kao i sa mnom. Nije zgoreg da se bavi sportom. Recimo gimnastika ili jos bolje plivanje.
anamoni
Posts: 4
Joined: 03/03/2017 12:38

#9 Re: Deformitet grudnog kosa

Post by anamoni »

ja imam 27 godina i da vam odam kazem to vremenom nece nestati rupa ce se samo postajati sve veca,ja sam imao problema sa disanjme i gubitkom kondicije. Ali zadnjih 5-6 godina se aktivno bavim biciklizmom i planinarenjem tako da se ne umaram vise ko prije.Operacija je cisto estetski jer ne izgleda bas lijepo,ali eto opet upoznao sam djevojku to jest svoju zenu sa kojom imam i dijete i koja je prihvatila to.Tako da ako se odlucis na operaciju to ti je minimlano 4-5 godina mirovanja pogotovo prve dvije godine dok su te sipke u tebi.
Post Reply