Decimalni kalendar

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
belfy
Posts: 7766
Joined: 06/08/2007 09:00

#51 Re: Decimalni kalendar

Post by belfy »

Nierika wrote: 24/07/2022 21:15
belfy wrote: 24/07/2022 20:32

ma, ovo je bilo vise pitanje iz zahebancije... jer ako nalazis ista u temam prvog, a onda i drugog, onda zasigurno vjerujes i u astrologiju (sto se, eto, i potvrdilo)... dodaj onda na listu za detaljnije proucavanje i homeopatiju, sihire, tarot i ostala najbliza sujevjerja (crna macka, ljestve, rezanje noktiju u vecer...). samo, vala sve to prouciti, a da zivot ne prodje uzalud...
Ne bih rekla da vjerujem u astrologiju u smislu u detaljne opise znakova i razne interpretacije, ali mislim da nije nebitan položaj planeta i nebeskih tijela, često mi se npr. učini da pun mjesec utiče na moje mentalno i emocionalno stanje i drugačije se osjećam tih dana. Ne znam uglavnom previše o astrologiji ali meni ima veze i sa psihologijom i općenito umjetnošću, tako da ne bih koristila riječ vjerujem/ne vjerujem. Za ove druge stvari - ne znam baš da sam sujevjerna, mada možda vjerujem u energiju, u smislu da je moguće osjetiti (ili analizirati, ako si racionalniji tip osobe) kad nas osoba npr. voli ili ne voli. Ne znam koliko to ima veze s ovim o čemu ti govoriš doduše.
naravno, jos samo da se sama sa sobom dogovoris... a sto se tice obojenog - nikada ni o cemu ne mozes znati previse.

na tvoju zadnju recenicu cu pokusati odgovoriti da me mozes razumjeti. da, nema nikakve veze sa onim sto pricam, dok istovremeno to isto potvrdjuje... ima i vic na tu temu, da ovo zavrsimo sa osmjehom:
Spoiler
Show
Nakon dugog nagovaranja, muž je odveo ženu na prvu partiju golfa u njenom životu i, kao što je bilo očekivano, njen prvi udarac je završio u prozoru predivne kuće u blizini golf igrališta.
I odu oni izviniti se i platiti štetu na prozoru.
I tako je par otišao do kuće i pokucao na vrata. Iznutra se začuo ugodan glas.
"Uđite."

Kad su ušli, imali su šta vidjeti; ne samo da je prozor bio razbijen i staklo posvuda po podu, nego se razbila i predivna antikna vaza. Na naslonjaču je ležao mlađi muškarac..
"Da li ste vi par koji je razbio prozor?"
"Da, gospodine, strašno nam je žao."

"Oh, nije se potrebno izvinjavati, zapravo, ja sam vam vrlo zahvalan. Vidite, ja sam duh i bio sam zarobljen u toj vazi više od 1000 godina. Sad kad ste me oslobodili, mogu vam ispuniti tri želje. Ako vam ne smeta, svakome bih ispunio po jednu želju, a zadnju bih ostavio za sebe."
"Oh, to je odlično", kaže muž.
Razmislio je na trenutak i rekao:
Želim milijun dolara svake godine do kraja moga života."
"Nema problema", rekao je duh, "to je najmanje što mogu učiniti, uz to vam garantiram dug i zdrav život. A sad vi gospođo, što vi želite?"
"Želim ogromnu kuću sa slugama u svakoj državi na svijetu", kaže ona.
"Računajte da je sređeno", kaže duh.
"A sada", kažu muž i žena zajedno, "koja je tvoja želja?"
"Pa dobro, kako sam bio zarobljen više od hiljadu godina, moja želja je seks sa vašom ženom."
Muž pogleda ženu i kaže:
"Pa draga, znaš da smo oboje bogati, imamo sve te kuće, šta kažeš?"
Ona je razmišljala trenutak i rekla:
"Znaš, nije mi svejedno, ali s obzirom na sve, mogla bih to podnijeti, ali šta je s tobom dragi?"
"Draga, znaš da te volim", kaže suprug.
I tako duh i žena odu uz stepenice, gdje su proveli ostatak dana uživajući jedno u drugom. Duh je bio nezasitan. Nakon neka tri sata non-stop seksa, duh se okrene i pogleda ženu direktno u oči.
"Koliko godina imate ti i tvoj muž?", upita.
"Pa, oboje imamo po 35 godina", odgovori žena.
"Bez zajebancije, 35 godina i još oboje vjerujete u duhove????"
fine, tople ljudske price...
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#52 Re: Decimalni kalendar

Post by megaribi1 »

Bolje rješenje je da 14. mjesec ima samo jedan (kada je prosta godina) ili dva dana (kada je prestupna) svake godine i da se ti dani ne računaju u dane u nedjelji. Npr. nakon 28. solsticembra (nedjelja) slijedio bi 1. resetnik, možda i 2. resetnik , a onda 1. januar (ponedjeljak) . Godina bi i dalje radila kako treba (zbog čega je kalendar i izmišljen), da se zna kada su godišnja doba, i uvijek bi počinjala ponedjeljkom, kao i svaki mjesec. Sličnu ideju je imao kalendar Lige Naroda sa dva vankalendarska dana zvana Svjetski dan i Prestupni dan.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#53 Re: Decimalni kalendar

Post by Nierika »

belfy wrote: 24/07/2022 23:26
naravno, jos samo da se sama sa sobom dogovoris... a sto se tice obojenog - nikada ni o cemu ne mozes znati previse.

na tvoju zadnju recenicu cu pokusati odgovoriti da me mozes razumjeti. da, nema nikakve veze sa onim sto pricam, dok istovremeno to isto potvrdjuje... ima i vic na tu temu, da ovo zavrsimo sa osmjehom:
Spoiler
Show
Nakon dugog nagovaranja, muž je odveo ženu na prvu partiju golfa u njenom životu i, kao što je bilo očekivano, njen prvi udarac je završio u prozoru predivne kuće u blizini golf igrališta.
I odu oni izviniti se i platiti štetu na prozoru.
I tako je par otišao do kuće i pokucao na vrata. Iznutra se začuo ugodan glas.
"Uđite."

Kad su ušli, imali su šta vidjeti; ne samo da je prozor bio razbijen i staklo posvuda po podu, nego se razbila i predivna antikna vaza. Na naslonjaču je ležao mlađi muškarac..
"Da li ste vi par koji je razbio prozor?"
"Da, gospodine, strašno nam je žao."

"Oh, nije se potrebno izvinjavati, zapravo, ja sam vam vrlo zahvalan. Vidite, ja sam duh i bio sam zarobljen u toj vazi više od 1000 godina. Sad kad ste me oslobodili, mogu vam ispuniti tri želje. Ako vam ne smeta, svakome bih ispunio po jednu želju, a zadnju bih ostavio za sebe."
"Oh, to je odlično", kaže muž.
Razmislio je na trenutak i rekao:
Želim milijun dolara svake godine do kraja moga života."
"Nema problema", rekao je duh, "to je najmanje što mogu učiniti, uz to vam garantiram dug i zdrav život. A sad vi gospođo, što vi želite?"
"Želim ogromnu kuću sa slugama u svakoj državi na svijetu", kaže ona.
"Računajte da je sređeno", kaže duh.
"A sada", kažu muž i žena zajedno, "koja je tvoja želja?"
"Pa dobro, kako sam bio zarobljen više od hiljadu godina, moja želja je seks sa vašom ženom."
Muž pogleda ženu i kaže:
"Pa draga, znaš da smo oboje bogati, imamo sve te kuće, šta kažeš?"
Ona je razmišljala trenutak i rekla:
"Znaš, nije mi svejedno, ali s obzirom na sve, mogla bih to podnijeti, ali šta je s tobom dragi?"
"Draga, znaš da te volim", kaže suprug.
I tako duh i žena odu uz stepenice, gdje su proveli ostatak dana uživajući jedno u drugom. Duh je bio nezasitan. Nakon neka tri sata non-stop seksa, duh se okrene i pogleda ženu direktno u oči.
"Koliko godina imate ti i tvoj muž?", upita.
"Pa, oboje imamo po 35 godina", odgovori žena.
"Bez zajebancije, 35 godina i još oboje vjerujete u duhove????"
fine, tople ljudske price...
Mislim da si ti više isključiv nego što sam ja kontradiktorna, a i banaliziraš u startu bez da si išta napisao o temi ili je pokušao bar donekle shvatiti. Vic je umjereno duhovit, podsjetila me ova diskusija i na citat Neil Gaimana:
Spoiler
Show
“I can believe things that are true and things that aren't true and I can believe things where nobody knows if they're true or not.

I can believe in Santa Claus and the Easter Bunny and the Beatles and Marilyn Monroe and Elvis and Mister Ed. Listen - I believe that people are perfectable, that knowledge is infinite, that the world is run by secret banking cartels and is visited by aliens on a regular basis, nice ones that look like wrinkled lemurs and bad ones who mutilate cattle and want our water and our women.

I believe that the future sucks and I believe that the future rocks and I believe that one day White Buffalo Woman is going to come back and kick everyone's ass. I believe that all men are just overgrown boys with deep problems communicating and that the decline in good sex in America is coincident with the decline in drive-in movie theaters from state to state.

I believe that all politicians are unprincipled crooks and I still believe that they are better than the alternative. I believe that California is going to sink into the sea when the big one comes, while Florida is going to dissolve into madness and alligators and toxic waste.

I believe that antibacterial soap is destroying our resistance to dirt and disease so that one day we'll all be wiped out by the common cold like martians in War of the Worlds.

I believe that the greatest poets of the last century were Edith Sitwell and Don Marquis, that jade is dried dragon sperm, and that thousands of years ago in a former life I was a one-armed Siberian shaman.

I believe that mankind's dest iny lies in the stars. I believe that candy really did taste better when I was a kid, that it's aerodynamically impossible for a bumble bee to fly, that light is a wave and a particle, that there's a cat in a box somewhere who's alive and dead at the same time (although if they don't ever open the box to feed it it'll eventually just be two different kinds of dead), and that there are stars in the universe billions of years older than the universe itself.

I believe in a personal god who cares about me and worries and oversees everything I do. I believe in an impersonal god who set the universe in motion and went off to hang with her girlfriends and doesn't even know that I'm alive. I believe in an empty and godless universe of causal chaos, background noise, and sheer blind luck.

I believe that anyone who says sex is overrated just hasn't done it properly. I believe that anyone who claims to know what's going on will lie about the little things too.

I believe in absolute honesty and sensible social lies. I believe in a woman's right to choose, a baby's right to live, that while all human life is sacred there's nothing wrong with the death penalty if you can trust the legal system implicitly, and that no one but a moron would ever trust the legal system.

I believe that life is a game, that life is a cruel joke, and that life is what happens when you're alive and that you might as well lie back and enjoy it.”
User avatar
Sanjarko
Posts: 23759
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#54 Re: Decimalni kalendar

Post by Sanjarko »

megaribi1 wrote: 25/07/2022 09:10 Bolje rješenje je da 14. mjesec ima samo jedan (kada je prosta godina) ili dva dana (kada je prestupna) svake godine i da se ti dani ne računaju u dane u nedjelji. Npr. nakon 28. solsticembra (nedjelja) slijedio bi 1. resetnik, možda i 2. resetnik , a onda 1. januar (ponedjeljak) . Godina bi i dalje radila kako treba (zbog čega je kalendar i izmišljen), da se zna kada su godišnja doba, i uvijek bi počinjala ponedjeljkom, kao i svaki mjesec. Sličnu ideju je imao kalendar Lige Naroda sa dva vankalendarska dana zvana Svjetski dan i Prestupni dan.
+1 hvala

orginalno je i zamisljeno da se oduzimaju/dodaju dani svako 4/400 godina itd, samo ja ovako racunao radi preciznosti kalendara 365,2425 pa dalje racunica, samo treba sracunati koliko i kad

lakse bilo mi sracunati samo dodavanjem dana
User avatar
Sanjarko
Posts: 23759
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#55 Re: Decimalni kalendar

Post by Sanjarko »

nova racunica:
+1 svako 4 godine
365+0,25=365,25
-1 svako 100 godina
365,25-0,01=365,24
+3 svako 1,000 godina
365,24+0,03=365,243
-2 svako 5,000 godina
365,243-0,0004-0,0004=365,2422 itd

365,2422
-
365,2421897 [mjereno 2000-te godine]
_________________________________
0,0000103 [razlika]
Post Reply