Deblokada Sarajeva???

Post Reply
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2726 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

Niko od generala danas ne�e da ka�e �ta je tada predato Bo�njacima, ali, ka�u, nije mnogo. Iako se o tome mnogo ne pri�a, kolona generala Bo�kovi�a je napadnuta u zapadnom sarajevskom predgra�u Stup, neka vozila su oteta, ali sve u svemu, podela je obavljena. Iako to niko ne�e zvani�no da potvrdi, nekoliko kamiona pe�adijskog naoru�anja, koje je, navodno, pripadalo TO, vra�eno je u Sarajevo.
Me�utim, deo slave, da ostane zapisano, general Halilovi� je pribavio sebi: "Samo na onim mestima gde smo se mogli 'spontano' organizovati, oru�je je ostalo. No, to je ipak mali broj. Va�no je re�i da smo najbolje pro�li u Tuzli, a da je suprostavljanje Kerima Lu�arevi�a (komandanta jedne od paravojnih grupa u Sarajevu) u kasarni 'Jusuf D�onli�' i spasavanje tamo�njeg oru�ja odigralo veliku ulogu u odbrani Sarajeva." Za skladi�te u Faleti�ima (isto�no predgra�e Sarajeva), u kome su bile velike koli�ine pe�adijskog naoru�anja "dva puta smo", pise Halilovic/b]�, "u Sarajevu napravili plan otimanja oru�ja koje je �uvala jedinica ja�ine 30 vojnika. Planom je bilo predvi�eno i anga�ovanje jedinica MUP, 'zelenih beretki', 'patriotske lige', radnih vodova, �ak i stado ovaca koje je trebalo da ta�no locira minska polja." Po�to mu je plan iznet, Izetbegovi� je rekao: "Ne smete to raditi, ako to uradite, sru�i�e mi Sarajevo." U me�uvremenu, skladi�te u Faleti�ima su ispraznili Srbi s Pala. A slede�eg meseca mo�da je upravo deo tog oru�ja, u okviru dogovora o podeli, no�u kamionima uvezen u Sarajevo.

http://www.nin.co.rs/2002-08/29/24806.html
Tromblon
Posts: 2182
Joined: 18/01/2015 19:37

#2727 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tromblon »

Kerim je dosta inteligentan tip. Ima osobine vodje. U ratu je imao privatnu vojsku pa tako nastavio I poslije rata u energipetrolu. Uvalio se I zagladio cija je jaja trebalo u pravom trenutku. U jedinici imao dobrih momaka, Ali I sljama. Kad njega nazivas herojem mozes slobodno I sve has Sa forums od dozera, gojenog pa po redu.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2728 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by agent_zero »

BISTRIK100 wrote:
agent_zero wrote:Ma daj, zar uzimate ovog BISTRIK za ozbiljno? Laprda i provaljuje se po raznim ratnim temama. Dijete neko očigledno.
Nisam dijete i po cemu se to provaljujem?Po cemu si ti to bolji? Bio sam i ja u Armiji BiH.Izigravas nekog mangupa mislis da si najpametniji.Da se sretnemo licem u lice ne bi to rekao.Kerim je pametan tip ili je upravu(vjerovatno nije) ili je poludio.Zasto bi napisao takvu laz kada se to moze lako provjeriti?Nastavi da se kurcis,i sakrivas iza ovog foruma.
Hajde vozaj tutu u rikverc!
incognito071
Posts: 1391
Joined: 24/08/2007 10:34

#2729 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by incognito071 »

stocEm ga :D
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#2730 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Woody »

Ne znam da li spada u ovaj topic PdF-a. Ako mod smatra shodnim, slobodno nek' prebaci u odgovarajući, a ako je "poduplan" neka izbriše
Presretnuti razgovor između Nedeljka Neđe Boškovića, tadašnjeg načelnika KOS-a koji je u maju 1992. godine stigao u Sarajevu kako bi sa predstavnicima vlasti BiH pregovarao o iseljavanju kasarni JNA, i Branka Kostića, predsjednika “krnjeg” Predsjedništva SFRJ, nedvosmisleno govore da je tadašnje rukovodstvo sa Pala, na čelu sa Radovanom Karadžićem, pravilo opstrukcije prilikom iseljavanja pitomaca, vojnika i oružja iz sarajevskih kasarni, piše "Slobodna Bosna".

Pored toga što je Bošković postigao čvrst dogovor sa Komisijom za pregovore koju je delegirao Alija Izetbegović, u kojoj su bili Fikret Abdić, Stjepan Kljuić, Jerko Doko i Jusuf Pušina, o raspodjeli oružja i izvlačenju pitomaca iz tri sarajevske kasarne, Momčilo Krajišnik i Ratko Mladić su nastojali da taj sporazum “miniraju”, a sve u cilju izazivanja incidentata u Sarajevu. General Bošković tokom razgovora tvrdi da je čak Ratko Mladić namjeravao da ga uhapsi jer je dogovorio izvlačenje vojnika na taj način i raspodjelu oružja po principu da jedna trećina pripadne Srbima, a dvije trećine Bošnjacima i Hrvatima.

Mladić nije želio da vrati oružje niti se pojavio u dogovoreno vrijeme na primopredaji kako je unaprijed dogovoreno, zbog čega je Bošković pozvao Branka Kostića kojeg je prilikom razgovora oslovljavao sa komandante. Bošković tokom razgovora ističe da je o ovom incidentu obavijestio i Panića (vjerovatno je riječ o tadašnjem načelniku Generalštaba JNA Životi Paniću). Razgovor Neđe Boškovića sa njegovim pretpostavljenim u Beogradu "Slobodna Bosna" integralno objavljuje.

General Bošković: Halo.

Trandafilović: Zdravo, đenerale.

General Bošković: E di si?

Trandafilović: Kako je?

General Bošković: E ne pitaj, loša situacija.

Trandafilović: E nije valjda.

General Bošković: Pa jest, srpska Vlada pravi opstrukcije, neće, nisu prihvatljivi. Ja sam sinoć potpiso ugovor i to na naše zadovoljstvo i kako sam ja nametnuo uslove tako ga je Vlada u Bosni i Hercegovini i parlament potpiso. I ja tamo išo, sjedio tu Krajišnik i ova njegova armada i oni neće tako, oni neće da daju oružje da se da za pitomce a oružje to što je uzeto, ono, ovaj, TO ...što su uzeli, oni tamo odneli i tako iako sam ja obezbijedio da jedna trećina ostane Srbima a dvije trećine vrate Muslimani i Hrvati, i pored toga oni neće. Trebali su jutros do 8,00 sati da doćeraju to oružje, jutros ja treba da počnem sa razmjenom pitomaca i vojnika, međutim nema oružja, razmjena stoji, sad poče da se puca ponovo. Ovaj, mene htjeli juče da uhapse.

Trandafilović: Ko bre?

General Bošković: Srpska Vlada i ovi ovde

Trandafilović: Nemoj zajebavati.

General Bošković: Ovi Mladićevi, jeste. Pripremili hapšenje zbog toga što sam potpisao ugovor za oslobađanje pitomaca i vojnika na taj način i tako.

Trandafilović: Evo komandant bi hteo s tobom da se čuje.

General Bošković: Ko, slušaj, aha, tu je.

Trandafilović: Tu je. Ovo nije zaštićeno znaš.

Trandafilović: Znam ja, evo ti pa se čuj sa komandantom.

Komandant: Da.

General Bošković: E, Neđo.

Komandant: E, kaži.

General Bošković: Zdravo.

Komandant: Mi ovaj, ovo ne možemo nikako.

General Bošković: Što?

Komandant: Pa loše.

General Bošković: Pa onda... pa dobro ja danas nisam ništa ni radio, nisu, srpska Vlada nije ništa radila, nije dala oružje nije, nije ništa radila, znaš. Jer ja sam juče bio na sjednici, ovo znaju svi, juče sam ja bio na sjednici Bosne i Hercegovine i sklopio ugovor da nam daju izvlačenje kompletno i teško naoružanje i opreme i pitomaca i vojnika da im vratimo i to samo dvije trećine oružja onog pešadijskog što su oni uzeli gore Srbi sve oružje odozgo, i to i iz kasarne. Ja sam uspio i stvarno ovaj Fikret Abdić bio izuzetno korektan i ovaj Pušina i Jerko, i na kraju popustili svi i prihvatili da jedna trećina ostane Srbima a dvije trećine da vrate njima ovde. I dogovorili jutros do 8,00 sati da to predamo UNPROFOR-u da tu stoji oružje sve dok ne izvučemo tri kasarne danas, i kad se izvuku te tri kasarne, onda sutra da doćeramo drugu količinu jer sam ja išo na to da budu dva dijela, ide sutra druga količina i da dovučemo drugu i treću.

Komandant: Da, da.

General Bošković: Nisi ti bio tu sinoć, Krajišnik i ovi i oni su dali otpor, na kraju se složili na jedvite jade sa mnom da to prihvate i dogovoreno da jutros do 8,00 sati da bude ovde oružje, da ja mogu da počnem sa izvlačenjem pitomaca, evo oružja nema, njih nema, tako da nisam... Međutim, ja, sutra bi’ te molio, ti si dobio onaj papir, jesi li dobio?

Komandant: Ma sve.

General Bošković: E ja bi’ te molio to da mi sutra bude ovde obavezno i jedno i drugo.

Komandant: Pa znam, ali šta mogu, vreme je u pitanju.

General Bošković: E to. Inače, ovi su mene htjeli da uhapse, pripremili tajno hapšenje, ovde ova srpska Vlada sa ovim Mladićevim zbog ugovora koji sam potpisao i tako.

Komandant: Pusti to.

General Bošković: Ma nije, to je bila istina, ja sam njima reko i sinoć, ja sam dobio podatak tačan, tako da znaš.

Komandant: Da, da.

General Bošković: E, i pucali su na mene sinoć...

Komandant: Ko?!

General Bošković: Da, i to iz kasarne "Maršal Tito" kad smo se vraćali iz Predsjedništva Čađo i ja. Otvorena žestoka vatra, kola su izrešetana, srećom što su blindirana bila, ali to je strašno bilo, izbušili gume i sve nam izbušili, tako dasmo morali stati tu i ovaj, toliko se radi sklonište, neki zaklon od kuće i druga kola da nas odvezu do UNPROFOR-a i onda ovamo.

Komandant: Da, da.

General Bošković: E, tako da, međutim ja sam danas razgovarao sa Panićem (Životom, načelnikom Generalštaba JNA), op. M.D.) isto, ja ću reći kad se vrati to je neverovatno, neviđeno.

Komandant: Da, da. Slušaj, najgore je što je loše vreme, tako da računaš na to da može da...

General Bošković: Čekaj, ovde se evo stabilizovalo vidim i (oblaci?) se povukli potpuno, vidljivost… kilometara.

Komandant: Ne možete proći do tamo. Evo Bane je pokušo pa nije mogao uopšte.

General Bošković: Aha, e pa molim te, ovaj, ja ovo što sam ti poslo, daj vidi od Saše sutra da mi to stigne i ovaj ...

Komandant: Sve će to biti ako bude vreme, ali ako ne bude, odnosno da računaš na to.

General Bošković: Jer ja bez toga ne smijem ići.

Komandant: Pa znam, pa zato ti kažem.

General Bošković: U redu, u redu, važi. Samo kažem ti, ovo je stvarno ja ne mogu da shvatim ove ljude ovde, ovi su bili korektni dole Izetbegović i svi, eto što sam ja stvarno nametnuo i...

Komandant: Da, da...

General Bošković: Prihvatili su na kraju sve i do kraja i ja sam rekao da znaš, ja sam reko Predsjedništvu sinoć Bosne i Hercegovine, ako budete izigrali me i ne budete garantovali potpunu bezbednost mojim ljudima kad budem izvlačio, ako mi iko strada, avijacija dejstvuje po svim vašim vitalnim ciljevima. Reko sam ponovo to i reko sam gospodinu Predsjedniku: ja nisam Kukanjac i budite sigurni da ću to uraditi, to da imate na umu, to sam zvanično reko i stojim iza toga. To sam reko da znate. On kaže garantujem bezbednost, on je reko, idem ja s tobom na čelu zavisi gde god hoćeš kolona kad bude.

Komandant: Tako je, tako je.

General Bošković: Ja sam reko svakako uzeću vaše ministre i sve, idemo mi zajedno.

Komandant: Idemo zajedno i gotovo.

General Bošković: E dobro.

Komandant: Dobro.
Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
karanana
Posts: 47256
Joined: 26/02/2004 00:00

#2731 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by karanana »

postavio je onaj decko mozda na drugoj temi snimljen razgovor izmedju mladica i tolimira o predaji neke kasarne u sarajevu, i kako mladic napada tolimira sto je dao nekoliko hiljada metaka. i onda prica i sa dokom.

btw. kako su ovi razgovori presretani? jesu ovo obicni telefoni pa je nasa strana mogla kroz postanski sistem ovo slusati?
ustvari kerim je rakao da smo zaplijenili neki dobar sistem za prisluskivanje.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#2732 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Prisluskivani su i `91 tako da Kerim lupeta... tu je Munja Alibabic imao zasluge, u sustini policija odnosno SDB ako se ne varam.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#2733 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by shake69 »

karanana wrote:postavio je onaj decko mozda na drugoj temi snimljen razgovor izmedju mladica i tolimira o predaji neke kasarne u sarajevu, i kako mladic napada tolimira sto je dao nekoliko hiljada metaka. i onda prica i sa dokom.

btw. kako su ovi razgovori presretani? jesu ovo obicni telefoni pa je nasa strana mogla kroz postanski sistem ovo slusati?
ustvari kerim je rakao da smo zaplijenili neki dobar sistem za prisluskivanje.
Upravo to posljednje, mislio sam da si ti upucen u to. Iz vise izvora ima tragova da je to jedan od kvalitetnijih bajramluka TO BIH a Sefer bas kaze kako je tim uredjajima snimljeno jako puno presretnutih razgovora agresora pa i ono Ratkovo cuveno - Tuci po Velusicima!
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2734 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

dječak sa šibicama wrote:Prisluskivani su i `91 tako da Kerim lupeta... tu je Munja Alibabic imao zasluge, u sustini policija odnosno SDB ako se ne varam.
Kerim izmišlja i laže a njegovi ljudi ,već sam to rekao,nisu bili u stanju presnimiti kompletnu kasetu TDK od 90 minuta a kamoli da presreću i snimaju razgovore sa komandom JNA.Znam ih 90%.
Svi snimljeni razgovori urađeni su od strane SDB i Munira Alibabića koji su imali opremu,tehniku i ljudstvo u zgradi CSB-a.

P.S.komanda JNA mislila je da je samo u zgradi pošte na Obali moguće snimati razgovore i zato su prvo napravili diverziju u pošti čuvenog 02.05.1992.Nisu znali da je postojao još jedan u zgradi CSB.a i jedan na Vracama u školi MUP-a.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#2735 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by shake69 »

Dzaba toliko javnih izvora najvisih vojnih struktura TOBiH ili kasnije A R BiH, ali po Puskomitraljescu svi bezocno lazu i izmisljaju. Samo on sve zna! :| :run:
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2736 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Sarajmen wrote:Naravno da smo zaplijenili (Jusuf Džonlić) i da se ta oprema iskoristila na pravi način od strane vojnih struktura TO-a a onda i Armije R BiH. MUP RBiH je također posjedovao vlastita tehnička sredstva za praćenje, presretanje i snimanje, ali su ona više korištena u okvirima svojih ingerencija, javnih i onih drugih. Obzirom da je MUP RBiH bio dio Oružanih snaga BiH, sva saznanja dobivena i na taj način su korištena za dokumentovanje događaja iz ratnog perioda.
Što se tiče samog Lučarevića, on je po prirodi funkcije koju je obavljao bio i te kako upućen u tu materiju, al' hajde... možda je zanimljivo pomenuti činjenicu da je dio pripadnika Vojne policije A RBiH imao vlastita sredstva veze, obzirom da su bili taksisti. Sistem veze je dodatno proširen, još u vrijeme rada Patriotske Lige BiH i izvan Sarajeva, jer je umrežen na predhodno egzistirajući sistem veze Hidrometeorološkog zavoda.

Ali hajde...
Hoćeš da kažeš da su taksisti svojim stanicama presretali i snimali razgovore ? Ili korištena sredstva veze Čede Orlovića u meteorološkom zavodu na Bjelavama?
Meni je sasvim jasni zašto braniš i podržavaš Kerima ali ...Kerim je postavljen za komandanta isključivo jer se uvlačio Aliji u guzicu a ima snimak kad pridržava sako Aliji u Rogatici -ljeta 1990...ne sumnjam da je bio patriota i školovan (ekonomista iz Energoinvesta) ali on je imao veze sa vojnom policijom,komandovanjem i prisluškivanjem kao ja sa razmnožavanjem kišnih glista u amazonskim šumama.

Uzgred budi rečeno,nikakav značajan ratni plijen nije zaplenjen u kasarni Jusuf Džonlić a kamoli sistem za prisluškivanje vrijedan 4 miliona maraka :-) JNA i Srbi su izvukli sve što valja a baš bi to ostavili na kraju...mislim,takve priče mi jednostavno ne mogu pod kožu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#2737 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Vjerovati covjeku koji kaze da je zarobio 163 slepera oruzja... smijesno.

Jesu li neki ljudi uopce u stanju sebi predociti sta je to 163 slepera oruzja.

Munir Alibabic i SDB su prije rata prisluskivali kao i u ratu, ima gomila tih audio snimaka i na YT, dogovori Karadzica i SDSovaca pa i razgovori sa Milosevicem u jesen i zimu `91. Cak i tada je Slobodna Bosna u ondasnjem "carsaf formatu" (rasiris novine, metar sa metar, isti format ko nekadasnje Oslobodjenje imali) non stop iznosila sokantne detalje planiranja agresije na BiH, plan RAM recimo, zatim niz detalja o naoruzavanju lokalnih SDS formacija i sve te informacije Avdic je dobijao od Munje i SDB-a... ali posto je tadasnja SA politika verglala pricu "za rat je potrebno dvoje" i "mirno spavajte", sve to je danas nezgodni svjedok jednog vremena.

Pa je valjda lakse vjerovati u Kerimove bajke i izmisljotine.

Inace, ja sam imao jednu staru crnobijelu televiziju koja je na odredjenim kanalima mogla hvatati taxi signal, onako uz sumove ali lijepo cujes razgovor taksista. Da sam znao pa da uhvatim i razgovor Karadzica i njegovih :(
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2738 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

shake69 wrote:Dzaba toliko javnih izvora najvisih vojnih struktura TOBiH ili kasnije A R BiH, ali po Puskomitraljescu svi bezocno lazu i izmisljaju. Samo on sve zna! :| :run:
Kako god okreneš znam više od tebe bar 10 puta...
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2739 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

dječak sa šibicama wrote:Vjerovati covjeku koji kaze da je zarobio 163 slepera oruzja... smijesno.

Jesu li neki ljudi uopce u stanju sebi predociti sta je to 163 slepera oruzja.

Munir Alibabic i SDB su prije rata prisluskivali kao i u ratu, ima gomila tih audio snimaka i na YT, dogovori Karadzica i SDSovaca pa i razgovori sa Milosevicem u jesen i zimu `91. Cak i tada je Slobodna Bosna u ondasnjem "carsaf formatu" (rasiris novine, metar sa metar, isti format ko nekadasnje Oslobodjenje imali) non stop iznosila sokantne detalje planiranja agresije na BiH, plan RAM recimo, zatim niz detalja o naoruzavanju lokalnih SDS formacija i sve te informacije Avdic je dobijao od Munje i SDB-a... ali posto je tadasnja SA politika verglala pricu "za rat je potrebno dvoje" i "mirno spavajte", sve to je danas nezgodni svjedok jednog vremena.

Pa je valjda lakse vjerovati u Kerimove bajke i izmisljotine.

Inace, ja sam imao jednu staru crnobijelu televiziju koja je na odredjenim kanalima mogla hvatati taxi signal, onako uz sumove ali lijepo cujes razgovor taksista. Da sam znao pa da uhvatim i razgovor Karadzica i njegovih :(
Pred rat su se pojavili oni jeftini bežični telefoni koji su hvatali frekvenciju taksista a zujanje trolejbusa se redovno "prisluškivalo"...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2740 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by insomnia78 »

:lol:
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2741 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

Momcilo Mandic je u jednom interviju u toku rata rekao"muslimanima smo ostavili uredjaje za prisluskivanje koji kostaju 2 miliona maraka"Koji su kupljeni pred sami pocetak rata.Bio je ljut zbog toga.Gledao sam to na televiziji.
Last edited by BISTRIK100 on 13/04/2018 14:29, edited 1 time in total.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#2742 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pirpa »

Ima li istine da je negdje na ciglanama bio stan VB JNA u kojem su navodno bili uređaji za prisluškivanje telefona tadašnjih oficira JNA koji su živjeli na ciglanama ...
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2743 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

Sarajmen wrote:
shake69 wrote:Dzaba toliko javnih izvora najvisih vojnih struktura TOBiH ili kasnije A R BiH, ali po Puskomitraljescu svi bezocno lazu i izmisljaju. Samo on sve zna! :| :run:

'' Mladić: Željko, jeste vi?
Željko: Da, ja sam... Izvol'te druže generale...
Mladić: Daj mi prvo ove moje dole u Lukavici, pa onda na komandnom mestu.
Željko: Druže generale, je l' znate vi šta se dešava?
Mladić: Šta?
Željko: Pa onu kolonu iz "Donkića", oni su krenuli u 21 sat, nju su razvukli svuda po Sarajevu...
Mladić: Razvukli je svuda po Sarajevu?
Željko: Razbili je...

Mladić: Razbili je? Neka su, jebi ga, to je vaš Bošković napravio. Gde je Panić?
Željko: Panić zna, razgovarao sam s njim... Uš'o s megafonom (Bošković) u kasarnu i rek'o - vi ste moja vojska, za mnom...
Mladić: I, razbijeno?
Željko: I od 170 vozila, dva'est mu ostalo...
Mladić: Dva'est ostalo?
Željko: Da.

Mladić: Slušaj, prenesite ostalim komandantima dok se ja ne vratim i ne naredim, da ne izlaze, taman da mu gospod Bog garantuje...
Željko: Razumijem, druže generale!
Mladić: E, moji drugovi... i daj mi Žikića!
Željko: Druže generale... on je jednostavno u psihičkom rastrojstvu...
Mladić: Dobro, smirite ga tamo...
Željko: Evo, ljekari su tu, pokušavaju...
Mladić: A što je napustio slijepac kasarnu kad sam mu rek'o da ne ide, dok mu ja ne javim? Što ih je pušt'o tamo? Koliko je vozila krenulo?
Željko: Oko 150...
Mladić: I koliko je stiglo?
Željko: Dvadeset i sedam.
Mladić: Od 150 vozila, 27 stiglo?

Željko: Jest.
Mladić: J... mu Alija mater... gde je Tolimir? (pukovnik Zdravko Tolimir)
Željko: Tolimir je malopre izašao van zgrade.
Mladić: A gde su snage UNPROFOR-a?
Željko: Evo, jedino tu je pukovnik Gagović.
Mladić: Daj mi Gagovića!
Gagović: Izvol'te druže generale...
Mladić: Gagoviću, pa bre čoveče, kako je moglo da krene ovo...
Gagović: Moglo je, moglo, druže generale, može kad budale upravljaju i ne slušaju nikoga, nego rade samovolju svoju tuda provode, nek' su generali hiljadu puta!

Mladić: Treba toga Boškovića oterati u p... materinu i uhapsiti tamo...
Gagović: Ne treba ga uhapsiti nego ga treba obesiti pred svima, pred svima ga treba obesiti...
Mladić: Tako je...
Gagović: Govorili smo mu, druže generale, nemojte večeras kretati, nego neka za sutra ostane, pa ćemo sutra rešavati, ali on - ja uzimam, ja savezno, ja ova... i evo sad imamo i mrtvih i ranjenih i zarobljenih i javljaju na sve strane - koljite to što je palo u ruke i tako dalje...''
Izvor i više: http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2 ... 61801.shtm
Evo odlomka iz Kerimove knjige.Vjerovatno ce neke ponovo nasmijati.

'I'll take that responsibility. The arms won't leave the ba­
rracks.'
General Boskovic intervened.
'Doctor, drop it. If you don't, I'll send aircraft from Belgra­
de to flatten Sarajevo.'
'General, send your aircraft and flatten Sarajevo. The tru­
cks stay. You are pounding Sarajevo ev.ery day. Our people are
used to the shelling.'
Boskovic was shocked. 'Doctor, I'll send in aircraft!'
'General, you do your work, and I'll do mine. I'll take all this.'
I ordered my men to enter the barracks. They began to di-
sarm the Serbian soldiers who were standing at the entrance.
Boskovic turned pale when my men began to get into the
trucks. They threw out the drivers and took their seats. They
took almost two hundred submachine guns from the drivers
and co-drivers.
The first trucks set off deep in free territory. Dark was fa­
lling.
We had no depots and didn't know what to do with the
arms and ammunition. A hundred and sixty trucks!
I ordered the first five trucks to be driven to our base in
Bjelave, and then, by fives, to Celo in Radie street, to Kano at
his base in Breka, to Ramiz Delalic, to Topa, to Salcin ...
When the UNPROFOR officers saw that we had taken over
the convoy of trucks and trailers, they didn't understand what
was going on. They began to protest, so Memko aimed a zolja
at their APC.
The Serbian soldiers made for the Lukavica barracks on
foot, especially when they saw that we were threatening me­
mbers of UNPROFOR.

The Marshal Tito barracks was on full alert. There was no
way we could pass it. The Serbian soldiers would have drilled
us with bullets.
We would set off in the direction of Pofalici, and then to Ko­
sevsko Brdo; and then in various directions.
Alija was driving a ten-ton truck, packed full of ammuniti­
on. Ten tonnes of ammunition! At night we would drive witho­
ut lights, so that the chetniks in Marsalka couldn't target us.
I got to the Meteorological Institute after midnight, to the
base. My men had already arrived with the trucks. They were
all full of ammunitions, shells, submachine guns.
In one trailer there were twenty tonnes of shells for the
zis - five hundred shells. The same shells could also be used
for the B 1 cannon. Commandant Halilovic had paid three
and a half thousand marks in Doglodi for just one of these

shells. And now we had twenty tonnes of them.
In another truck there was five tonnes of shells for hand­
held launchers.
'Sarajevo is saved!' I shouted.
The men celebrated as if we'd all been born again.
There were teleprinters in one truck. There were only
three such devices in the former Yugoslavia. With them one
could bug or jam the enemy communications at a distance of
four hundred kilometres.
Senad was thrilled with the trucks.
'Chief, do you know what we have? This control panel and
its equipment alone is worth three and a half million German
marks! There's seven tonnes of priceless equipment here."
Mico, head of communications, just said, 'Now we'll be
able to eavesdrop on that chetnik Mladic.'
There could be no doubt about that.
Later Ratko Mladic was taped 'live' with that equipment.
He was giving an order.
'Target Velusici, not many Serbs live there!'
It was impossible to go by car from the centre of the city
without passing the Marshal Tito barracks; there was no other
tarmac road. The Serbian soldiers would fire anti-aircraft ma­
chine guns at every car. At the very beginning of April several
cars had been set alight, and their courageous travellers bu­
rned with them. From then on fewer and fewer people wanted
to take the risk. It was more or less possible to get by at night
without headlights, but by day it was Russian roulette. A bullet
only had to hit a wheel for the car to turn over.
Serbian soldiers were stationed in machine gun and sniper
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#2744 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by plum »

PM72 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Prisluskivani su i `91 tako da Kerim lupeta... tu je Munja Alibabic imao zasluge, u sustini policija odnosno SDB ako se ne varam.
Kerim izmišlja i laže a njegovi ljudi ,već sam to rekao,nisu bili u stanju presnimiti kompletnu kasetu TDK od 90 minuta a kamoli da presreću i snimaju razgovore sa komandom JNA.Znam ih 90%.
Svi snimljeni razgovori urađeni su od strane SDB i Munira Alibabića koji su imali opremu,tehniku i ljudstvo u zgradi CSB-a.

P.S.komanda JNA mislila je da je samo u zgradi pošte na Obali moguće snimati razgovore i zato su prvo napravili diverziju u pošti čuvenog 02.05.1992.Nisu znali da je postojao još jedan u zgradi CSB.a i jedan na Vracama u školi MUP-a.

Ma znali su oni da ih prisluškuju još i ranije koji 2.5. Ima jedan prisluškivani razgovor izmedju Karadžića i Miloševića još iz 91. kad ovaj kaže Karadžiću nešto kao " Jel paziš ti šta pričaš ? " A Karadžić će njemu " Ma slušaju oni sve sad u Bosni " Ono u stilu ma pričaj otvoreno boli te racku. Ko god je preslušavao te razgovore po netu sigurno se sjeća ovoga što sam napisao.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2745 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

grohotom se smijem.Gohotom. :lol:
Kerim je ovo negdje slušao jal pročitao pa sebi pripisao "zasluge" za otimanje 168 fantomskih šlepera...sto puta ponovljena laž postaje istina,što bi rek'o kolega Gebels i još napišeš knjigu i eto ti narodnog heroja...
Kerim imao ukupno 25 ljudi pa mi nije jasno ko mu odvuče u Velešiće tolike šlepere a jedini koji je od njih 25 znao voziti kamion je moj drug Mance (zna ga Sarajmen-prva liga momak)...kontam,možda je u taj jedan natovario 167 maketa kamiončića i odvukao u Velešiće pa poslije rata tušno Peniju.To mi je jedino zdravo razumsko objašnjenje Kerimovih maštarija.Baš ću ga pitati kad ga sretnem a nikad mi se nije hvalio nekakvim ratnim plijenom.
P.S.nemojte me vući za jezik da javno progovorim o video rekorderima i televizijama sa Dobrinje i kompjuterima sa mašinskog fakulteta radi kojih je jedan moj poznanik morao uteći preko bare da ga ne terete...
vratimo se temi,manite se ublehaša i ratnih profitera.o
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2746 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:grohotom se smijem.Gohotom. :lol:
Kerim je ovo negdje slušao jal pročitao pa sebi pripisao "zasluge" za otimanje 168 fantomskih šlepera...sto puta ponovljena laž postaje istina,što bi rek'o kolega Gebels i još napišeš knjigu i eto ti narodnog heroja...
Kerim imao ukupno 25 ljudi pa mi nije jasno ko mu odvuče u Velešiće tolike šlepere a jedini koji je od njih 25 znao voziti kamion je moj drug Mance (zna ga Sarajmen-prva liga momak)...kontam,možda je u taj jedan natovario 167 maketa kamiončića i odvukao u Velešiće pa poslije rata tušno Peniju.To mi je jedino zdravo razumsko objašnjenje Kerimovih maštarija.Baš ću ga pitati kad ga sretnem a nikad mi se nije hvalio nekakvim ratnim plijenom.
P.S.nemojte me vući za jezik da javno progovorim o video rekorderima i televizijama sa Dobrinje i kompjuterima sa mašinskog fakulteta radi kojih je jedan moj poznanik morao uteći preko bare da ga ne terete...
vratimo se temi,manite se ublehaša i ratnih profitera.o
Pogrijesio sam,ne Velesici.Kaze 5 kamiona u njegovu bazu na Bjelavama.Ostatak Celi Delalicu,Topi i ostalima.Valjda ce mo jednog dana saznati istinu.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2747 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Što je bio skroman...sebi 5 ostalim 163...
Bistrik,jel ti nas ložiš?
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2748 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:Što je bio skroman...sebi 5 ostalim 163...
Bistrik,jel ti nas ložiš?
I ordered the first five trucks to be driven to our base in
Bjelave, and then, by fives, to Celo in Radie street, to Kano at
his base in Breka, to Ramiz Delalic, to Topa, to Salcin ...
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#2749 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by zateznistub »

Malo čitam ovo prepucavanje na temu...
168 šlepera je meni nezamislivo. Hamam garantujem da ih toliko nije bilo u čitavoj bih.
E sad, koliko ih je stvarno bilo o tom po tom.
caco372
Posts: 80
Joined: 03/09/2012 13:09

#2750 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by caco372 »

Ovo je istina o kamionima da su došli u Slastičarnu.
Istina je o uređajima za prisluškivanje,tu su snimljeni
razgovori Mladića i Gagovića, oni čuveni Velušići,razvuci im pamet itd...
Dosta naoružanja je dovučeno....sijač smrti PM84 za koji sam nosio sanduk municije
kada smo 16./17.06.1992. ušli u Dobrinju preko Mojmila,po kišnoj noći jednom saborcu koji je kasnije teško ranjen pa sam isti preuzeo.
Tu su bili i lanseri i Ose sa kojima se pokušalo osujetiti napad na Aerodromsko naselje sljedećeg dana.Kerim ima svojih zasluga i to je
neosporno,ali je sporno što se slabo snašao u toj ulozi,jer je imao šansu generacije,kao i tadašnji Vrhovni komandant, da uredi jedinicu po vojnim i moralnim standardima,ali je psihološki pao jer je podlegao uticaju uvlakača i sitnih kokošara,što se kasnije i u Energopetrolu isto desilo.Duga je to priča ....
Post Reply