Deblokada Sarajeva???

Post Reply
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#2676 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by KENJAC »

Moze li mi ko u kratkim crtama prepricat sta se desavalo u mom odsustvu? Dje nestadose stranica visokoumnih postova?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2677 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

KENJAC wrote:Moze li mi ko u kratkim crtama prepricat sta se desavalo u mom odsustvu? Dje nestadose stranica visokoumnih postova?

doso cmoljo....eto sta je bilo... :run:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#2678 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by KENJAC »

exliberal-ex wrote:
KENJAC wrote:Moze li mi ko u kratkim crtama prepricat sta se desavalo u mom odsustvu? Dje nestadose stranica visokoumnih postova?

doso cmoljo....eto sta je bilo... :run:
...a razlog posjete, dragog nam gosta ....?
Jel bio slet? Ko je predao cvjece?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2679 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

KENJAC wrote:
exliberal-ex wrote:
KENJAC wrote:Moze li mi ko u kratkim crtama prepricat sta se desavalo u mom odsustvu? Dje nestadose stranica visokoumnih postova?

doso cmoljo....eto sta je bilo... :run:
...a razlog posjete, dragog nam gosta ....?
Jel bio slet? Ko je predao cvjece?

Ma ko ce ga znat...neznam samo sto izbrisa pricu o tunelu..ma nista nismo rekli sto se vec nezna
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#2680 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Vega_Brothers »

Neko je pitao o "Specijalnoj brigadi MUP - a RS". Teško je razlučiti koja je tačno razlika između njih i manevarskih snaga VRS osim što su oni nominalno bili podređeni tkz. ministarstvu unutrašnjih poslova RS a ne vojsci.

Ta brigada je bila sačinjena od više odreda raspoređenih po čitavoj BiH. Bili su toliko decentralizovani da i nisu uopće funkcionisali kao cjelina, nije mi poznato da je "brigada" ikada upotrijebljena zajedno, to je u stvar bio skup zasebnih odreda koji je samo na papiru činio jednu zajedničku brigadu.

Većina pripadnika tih odreda nije bila u predratnoj policiji, uglavnom su se popunjavali iz redova interventnih jedinica VRS.

Formirani su sa namjenom da predstavljaju najelitnije velikosrpske snage u BiH, da predstavljaju udarnu pesnicu u ofanzivama i vraćanju izgubljenih položaja.

Bili su izuzetno pješadijski opremljeni čak i za standarde velikosrpskih snaga, pancira, redenika i mitraljeza nije manjkalo. Iako su oni bili pješadija imali su i oklopa, uzet ću za primjer odred Šekovići o kojem najviše i znam: Imali su 2 tenka i 1 BOV.

Glavna karakteristika tih odreda bila je izuzetna mobilnost, bez problema su odred iz Šekovića bacali na sarajevsko ratište, odred iz Doboja na kalesijsko a odred iz Banja Luke na kladanjsko ili majevičko. Takvu mobilnost iz objektivnih razloga Armija RBiH i MUP RBiH nije imao.

Značajan dio pripadnika specijalne brigade MUP - a RS je učestovao u genocidu u Srebrenici, prvenstveno iz odreda iz Šekovića koji su učestovali i u likvidacijama, i to u velikoj mjeri.

Prema nekim tvrdnjama upravo je specijalna brigada MUP - a RS, odnosno neki od odreda iz njenog sastava predstavljala udarnu snagu u kontranapadima velikosrpskih snaga tokom pokušaja deblokade Sarajeva.



Današnji ministar Dragan Lukač je bio istaknuta figura u ovoj brigadi

PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2681 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Vidim da si registrovan prije mjesec dana a pravo si "aktivan".Ličiš mi na jednog što mašta da oslobodi Šekoviće. ;-)
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#2682 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Spartan17 »

PM72 wrote:Vidim da si registrovan prije mjesec dana a pravo si "aktivan".Ličiš mi na jednog što mašta da oslobodi Šekoviće. ;-)
Pusti bolan, koliko je Sky dobrih i korisnih materijala postavio na forum 90 % forumaša neće nikada moći svi da se sakupe :run:
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2683 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Ima i ta mjesta ali nema potrebe za kolekcijom nick-ova. :D
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#2684 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by delllboy79 »

Gledam ovu sliku na fb onog Amira Pasica Faco
Realno koliko se moglo deblokirati u patikama farmerlkama i sa papovkama a na suprotoj strani do zuba naurazani odredi sa jurisnim prslucima i oklopima.
Vjerovatno su i helikoptere imali i to objasnjava mobilnost tih odreda.

Image
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#2685 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by llull »

PM72 wrote:Karadžićevim Srbima nije bio problem napraviti više hiljada tih "specijalaca".Uniformi i oružja su imali napretek a i ovi "odredi" su osnovani tako što je jedan ili više bivših specijalaca republičkog MUP-a napravili svaki za sebe "odred".I rezervisti specijalci su ih pravili i komandovali.Prijeratna specijalna jedinica je imala oko 50-60 specijalaca koji su se podjelili po nacionalnom šavu.I skoro svi postali komandanti jedinica ili odreda.

Znači,Karišik ode do Beograda u bivšu centralu saveznog SUP-a,zaduži 100 ili 200 uniformi, jurišnih prsluka,pištolja i noževa,vrati se do generalštaba VRS koji mu izdaju 150-200 novih automatskih pušaka,sijača i snajpera pa to podjeli.Srbi su se vazda ložili na specijalce i na ratovanje (protiv slabijih naravno) tako da nije bio problem u svakom većem gradu oformiti odred specijalaca.90% njih su se tamo prijavili preko veze (jer nisu čučali po rovovima) a i lijepo su izgledali onako napucani pa natovare sve i svašta po sebi.

Iskustva u čišćenju terena su imali (čitaj,ubijanje i protjerivanje nana,deda i djece) jer nigdje nisu okusili fer i vojničku borbu.Ako im je neko pružio otpor sa par pušaka zvali su u pomoć artiljeriju koja neutrališe vatrene "tačkice" i džepove pa upadaju namazani ratničkim bojama...

S kim je mogao taj fočanski ili šekovićki odred specijalne jedinice ratovati nego sa civilima i nenaoružanim civilima.Ili dobojski? Prve akcije su imali po ulazima i kućama kad su izbacivali muslimane i hrvate iz stanova i kuća.

Jedini dio te jedinice kojeg cijenim jeste ovaj što je vodio Luna po sarajevskom ratištu.Ovo ostali su karine koje su se dokazivali ubijajući civile i zarobljenike.Zato su i optuženi ( i osuđeni) za najgore ratne zločine i taj šekovićki i fočanski i jahorinski odred.
Moram se nadovezati na tebe, Lunin odred kao i onaj Lukacev su bili najbolje jedinice unutar specijalne brigade MUP-a. Saric je bio veoma cijenjen kao komandant, fascinantno je koliko su mu podredjeni odani bili.
Elem uz te odrede specijalne policije prilikom svake vece akcije je angazovana i grupacija velicine cete policajaca iz svakog CJB odakle se nalazi odred specijalne policije. Oni su im bili nesto kao rezerva pri drzanju pozicija ili zamjena kada je zatisje .
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#2686 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Jedno pitanje koje je onako malo, SF tematika :D

Vjerovatno je rijec o izmisljenim dogadjajima, ali sjeca li se neko feljtona dal je to bilo u Slobodnoj Bosni ili Avazu ili... ne znam ni sam gdje... uglavnom izlazilo je u nastavcima, pisalo je o borbama na Zuci, i u tim tekstovima autor je tvrdio kako su bosanski vezisti odnosno SDB ili AID kako se to u ratu zvalo, upadali na linije srpskih snaga i kako su uspjeli izmisliti nepostojeceg lika, srpskog oficira, koji je redovno trazio granatiranje ili artiljerijsku ali polozaja Mladiceve vojske na Zuci i oko Zuci. Pa kao, Srbi dugo nisu shvatili igru i da njihova artiljeria granatira polozaje svojih suboraca.

Koliko je to realna prica?

Pomalo zvuci kao Operacija Tigar u Krajini, ali nesto mi nerealno. Posebno jer je feljton imao jos nekih SF detalja, maltene AID ko CIA mocan.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2687 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by julisiz es grant »

Vega_Brothers wrote:Neko je pitao o "Specijalnoj brigadi MUP - a RS". Teško je razlučiti koja je tačno razlika između njih i manevarskih snaga VRS osim što su oni nominalno bili podređeni tkz. ministarstvu unutrašnjih poslova RS a ne vojsci.

Ta brigada je bila sačinjena od više odreda raspoređenih po čitavoj BiH. Bili su toliko decentralizovani da i nisu uopće funkcionisali kao cjelina, nije mi poznato da je "brigada" ikada upotrijebljena zajedno, to je u stvar bio skup zasebnih odreda koji je samo na papiru činio jednu zajedničku brigadu.

Većina pripadnika tih odreda nije bila u predratnoj policiji, uglavnom su se popunjavali iz redova interventnih jedinica VRS.

Formirani su sa namjenom da predstavljaju najelitnije velikosrpske snage u BiH, da predstavljaju udarnu pesnicu u ofanzivama i vraćanju izgubljenih položaja.

Bili su izuzetno pješadijski opremljeni čak i za standarde velikosrpskih snaga, pancira, redenika i mitraljeza nije manjkalo. Iako su oni bili pješadija imali su i oklopa, uzet ću za primjer odred Šekovići o kojem najviše i znam: Imali su 2 tenka i 1 BOV.

Glavna karakteristika tih odreda bila je izuzetna mobilnost, bez problema su odred iz Šekovića bacali na sarajevsko ratište, odred iz Doboja na kalesijsko a odred iz Banja Luke na kladanjsko ili majevičko. Takvu mobilnost iz objektivnih razloga Armija RBiH i MUP RBiH nije imao.

Značajan dio pripadnika specijalne brigade MUP - a RS je učestovao u genocidu u Srebrenici, prvenstveno iz odreda iz Šekovića koji su učestovali i u likvidacijama, i to u velikoj mjeri.

Prema nekim tvrdnjama upravo je specijalna brigada MUP - a RS, odnosno neki od odreda iz njenog sastava predstavljala udarnu snagu u kontranapadima velikosrpskih snaga tokom pokušaja deblokade Sarajeva.



Današnji ministar Dragan Lukač je bio istaknuta figura u ovoj brigadi

Otprilike tako. Po onome što su svjedoci u Hagu rekli (pripadnici te brigade), ona se u ljeto 1995. sastojala od 2. odreda Šekovići, posebne policijske jedinice iz Zvornika i jedne čete iz Centra za obuku Jahorina, koja se sastojala iz bivših dezertera koji su prošli policijsku obuku. Po svemu tome, izgleda kao prilično "ad hoc" jedinica. Bili su aktivni u Srebrenici, posebno pri zarobljavanju kolone u Sandićima. Oni su srpske snage koje se vide na čuvenom snimku "Nermine". Kasnije su učestvovali u masovnoj egzekuciji tih istih zarobljenika u skladištu u Kravici.

Image

Ovo su Milenko i Mirko Milanović, pripadnici odreda Šekovići, snimljeni na livadi u Sandićima. Mirko Milanović "Dugi", na čijem ramenu vidimo grb brigade specijalne policije učestvovao je u likvidacijama u Kravici kasnije istog dana, prema svjedočenjima na sudu njegovih saboraca. Prema istom izvoru, kasnije je poginuo.
Zamjenik komandanta ove brigade, Ljubomir Borovčanin, osuđen je u Hagu i odležao je 11 godina (na slobodu je izašao u avgustu prošle godine). Više pripadnika ove brigade osuđeno je pred sudom BiH na dugogodišnje zatvorske kazne, među kojima i Mendeljev Đurić, komandant prve čete Centra za obuku Jahorina, koji izdržava 20-godišnju kaznu zatvora. Nekim pripadnicima brigade suđenja su u toku, među ostalima i komandantu brigade Goranu Sariću.
Možda je OT jer se više odnosi na Srebrenicu, ali kada je već pričano o ovoj brigadi, da dodam nekoliko informacija.
Dino79
Posts: 804
Joined: 05/02/2017 13:41

#2688 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dino79 »

U ovim kamionima nije bilo dovoljno oruzja za deblokadu ali ipak nekontam kako se doslo do ovolike kolicine


User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2689 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by agent_zero »

Koliko vidim, ovo je u krugu kasarne "Jusuf Džonlić", današnji centar Safet Zajko.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2690 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Dino79 wrote:U ovim kamionima nije bilo dovoljno oruzja za deblokadu ali ipak nekontam kako se doslo do ovolike kolicine



Kerim i sad laže kako su zarobili "180 šlepera krcatih oružjem" a ja na snimku vidim par kamiona, dva šlepera i nijednog njegovog vojnika ...sa 180 šlepera krcatih oružjem došli bi za heftu do Žepe...
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2691 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Sarajmen,
Jako mi je drago što si se "vratio".Bio si neko vrijeme odsutan a falio si. :D Pošto sam te dosta hvalio - hajmo na temu.

Što sam stariji i što mi je taj rat nekako sve dalji i zamagljeniji sve mi se više gade laži u vezi istog.I sam si svjestan da je Kerim u svojoj knjizi valjao gluposti mada ti je to teško priznati jer si bio "njegov".Ja to mogu shvatiti i razumujem što ga braniš.I nije "štamparska" nego greška u njegovoj glavi ,naveo je 167 šlepera koje je on sa svojim ljudima "oteo" od JNA.Ako ćemo iskreno - on i njegih 20 momaka nije oteo niti jedan.Znam to vrlo dobro jer je moj jaran i Mance i Seca i pokojni Braco...da ne nabrajam,sve prva klasa momaka ali nećemo se lagati majka mu stara!

Prilikom dogovorenog izlaska tzv.JNA iz kasarne dole su bili skoro svi novogradski komandanti,od Zajke do MUP-ovaca,čak su se i Doko i Pušina smucali i došaptavali sa oficirima.Kasarna Jusuf Džonlić bila je logistička baza JNA i 95% oruđa i oružja već je davno odveženo put Mokrog i Trnova.Tih 15 ili 20 vojnika izašli su zahvaljujući dogovoru da će ostaviti onom malo oružja što već nisu dislocirali.Uostalom,na snimku vidiš samo par vojnih 110-ki ostali su sve civilni kamioni kojima je MTS izvlačen mjesecima.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2692 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Odlično si to opisao. :thumbup:

Ostaje gorčina kad se sjetim kolona SMB vozila što su u februaru i martu 1992 nemilice štancali tranzitom i izvlačili sve što valja iz kasarni koje su bile u područjima gdje Srbi nisu bili većinsko življe.To su oni dobro proučavali gdje,šta i kako.

Ovo što su ostavili bilo nam je zauhar mada sam ubjeđenja da je recimo u svakoj kasarni JNA na Palama ili Banja Luci bilo više oružja nego sve zajedno što su ostavili u desetak kasarni u Sarajevu.

Ostavili su dva tenka T55 (vršena obuka na njima),par gvozdika i nekoliko borbenih vozila pješadije a samo u Hadžićima u remontnom zavodu su imali 14 praga ili 140 tenkova u banjalučkoj kasarni.

A šta smo mogli? Ništa.Da si ga zaustavio u februaru ili martu 1992 pa mu oteo li uzeo gas masku a kamoli pušku - jebali bi nam od tave držak.

Kad pominjemo "oružje i oruđe" iz kasarne Jusuf Džonlić,u moju stanicu policije došla su dva velika sanduka sa natpisom JNA jer je komandir bio kum Jusufa Pušine - pa ga je "pripazio".Baš sam bio nazočan kad su istovarali.Meni drago kontam zolje,sijači,čudesa...kad u jednom sanduku gas maske i sredstva za ABHO a u drugoj konzerve džuveča. :-)
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#2693 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by madner »

Ono sto je jasno jeste da do Marta 1992 JNA nije imala dovoljno ljudi da dislocira oruzje. Tako da su isti ljudi spartali tamo vamo.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2694 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

17 marta 1992 krenuo sam put Pala radi dženaze .Put kroz tunel Bulozi bio je blokiran (tek poslije sam skontao razlog) tako da se moralo starim putem preko Buloga. U kamenolomu zaglavila dva civilna šlepera.Ni tamo ni vamo.Formirala se kolona,narod svira,psuje,prijeti...

Kad iz šlepera izađoše vozači u maskirnim uniformama i sa automatskim puškama.Rezervisti.Na šajbi šlepera naljepnica JNA i petokraka.Rezervisti u maskirnim uniformama na kojima su šare ko u Kukanjca.Dobro se sjećam faca.Brade od nekih sedam dana,opasači i okačene po dvije zelene kašikare.Automatske puške glanc nove.Izašli i pođoše psovati,bogarati i prijetiti vozačima.Utom se i sviranje utiša a presta i negodovanje.Svi zanijemili tj. usrali se.Sad rezervisti pođoše psovati,bogarati i prijetiti.I bogami natjeraše kolonu od 20 auta da se vrati da oni mogu proći put grada...
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#2695 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by madner »

Sarajmen wrote:
madner wrote:Ono sto je jasno jeste da do Marta 1992 JNA nije imala dovoljno ljudi da dislocira oruzje. Tako da su isti ljudi spartali tamo vamo.
Još jasnije je da je do datuma koji navodiš ona prestala da bude vojska svih naroda i narodnosti, tj. da je već tada bila srpsko-crnogorska vojska koja se skoncentrisala u (S) RBiH. I još jasnije, reorganizacijom te iste JNA su stvorene tri nove vojske, Vojsku Srbije i Crne Gore, Vojsku Republike Srpske i Vojsku Republike Srpske Krajine.
Popišaj ih.
Nije se skoncentrisala, kod povlacenja jedinica iz RH i Slovenije dio se povukao u SRBiH, ali to je zbog potpunog sloma mobilizacije bio papirni tigar. Nije VRS nastala samo reorganizacijom jedinica JNA, nego su zapravo jedinice popunjene ljudstvom. Do tada je postojala paralelna struktura, JNA je imala MTS, SDS je imala ljudstvo sa pjesadijskim oruzjem.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#2696 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by TDK-90 »

dječak sa šibicama wrote:Jedno pitanje koje je onako malo, SF tematika :D

Vjerovatno je rijec o izmisljenim dogadjajima, ali sjeca li se neko feljtona dal je to bilo u Slobodnoj Bosni ili Avazu ili... ne znam ni sam gdje... uglavnom izlazilo je u nastavcima, pisalo je o borbama na Zuci, i u tim tekstovima autor je tvrdio kako su bosanski vezisti odnosno SDB ili AID kako se to u ratu zvalo, upadali na linije srpskih snaga i kako su uspjeli izmisliti nepostojeceg lika, srpskog oficira, koji je redovno trazio granatiranje ili artiljerijsku ali polozaja Mladiceve vojske na Zuci i oko Zuci. Pa kao, Srbi dugo nisu shvatili igru i da njihova artiljeria granatira polozaje svojih suboraca.

Koliko je to realna prica?

Pomalo zvuci kao Operacija Tigar u Krajini, ali nesto mi nerealno. Posebno jer je feljton imao jos nekih SF detalja, maltene AID ko CIA mocan.
Knjiga: Sarajevski Rulet (M. Gafic MUP-ov specijalac mislim ) mi lici na ovo, bazira se na dogadjaje- pocetak 1992 i pocetna neuvzanost JNA i cetnici.
Pa je neko iz MUP-a BiH kao dok su jos radile tel linije nagovorio nekog oficira JNA da artiljerijsku vatru na cetnike prebaci.
Zvuci James Bondovski ako je istina, :-D stvarno za pohvalu :bih:
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2697 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

TDK-90 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Jedno pitanje koje je onako malo, SF tematika :D

Vjerovatno je rijec o izmisljenim dogadjajima, ali sjeca li se neko feljtona dal je to bilo u Slobodnoj Bosni ili Avazu ili... ne znam ni sam gdje... uglavnom izlazilo je u nastavcima, pisalo je o borbama na Zuci, i u tim tekstovima autor je tvrdio kako su bosanski vezisti odnosno SDB ili AID kako se to u ratu zvalo, upadali na linije srpskih snaga i kako su uspjeli izmisliti nepostojeceg lika, srpskog oficira, koji je redovno trazio granatiranje ili artiljerijsku ali polozaja Mladiceve vojske na Zuci i oko Zuci. Pa kao, Srbi dugo nisu shvatili igru i da njihova artiljeria granatira polozaje svojih suboraca.

Koliko je to realna prica?

Pomalo zvuci kao Operacija Tigar u Krajini, ali nesto mi nerealno. Posebno jer je feljton imao jos nekih SF detalja, maltene AID ko CIA mocan.
Knjiga: Sarajevski Rulet (M. Gafic MUP-ov specijalac mislim ) mi lici na ovo, bazira se na dogadjaje- pocetak 1992 i pocetna neuvzanost JNA i cetnici.
Pa je neko iz MUP-a BiH kao dok su jos radile tel linije nagovorio nekog oficira JNA da artiljerijsku vatru na cetnike prebaci.
Zvuci James Bondovski ako je istina, :-D stvarno za pohvalu :bih:
Niđe veze...

Knjiga se zove "Crna rupa" a autor Majo Dizdrar.Upravo je držim pred sobom...

Sasvim slučajno znam onog koji je dao građu za roman i dobio sam knjigu da se "divim" ,naravno,pročitao sam je od korica do korica i moj zaključak je da je Kerimova knjiga o borbama u Sarajevu "mikijev zabavnik" za ovu količinu laži i izmišljotina...
Helem ,čovjek je stvarno bio profesor u vojnoj školi u Rajlovcu a u knjizi piše kako je redovno jebav'o četnike i navodio srpsku artiljeriju na vlastite rovove...
Da sam rat proveo u Minhenu ili Štokholmu možda bi i progutao šupljake...uglavnom,autor tumači kako je na vezi pratio akcije na Žuči i čim zapne on pozove komandanta kasarne u Nedžarićima ili Rajlovcu (zna im telefone) ,opsuje Boga pa kaže - ovdje vojvoda taj i taj,balije upale u naše rovove i ožežite po našim rovovima da ih istjeraju...
Naravno,ovi salutiraju i odmah usljedi stotine granata po srpskim rovovima a naši nisu ni krenuli....granate sjebu četnike a naši samo ušetaju...

:-)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#2698 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Da, Sarajevski rulet je djepno izdanje autora Muhameda Gafica. Uglavnom teme pocetak rata i specijalna jedinica mupa.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#2699 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by TDK-90 »

PM72 wrote:
TDK-90 wrote:
Knjiga: Sarajevski Rulet (M. Gafic MUP-ov specijalac mislim ) mi lici na ovo, bazira se na dogadjaje- pocetak 1992 i pocetna neuvzanost JNA i cetnici.
Niđe veze...

Knjiga se zove "Crna rupa" a autor Majo Dizdrar.Upravo je držim pred sobom...
Crnu rupu nisam citao :-? ,
a Sarajevski rulet sam davno citao i mogao bih se zakleti da se upravo ovi "dogadjaji" spominju tamo, potrazicu je bas me zanima.
Ili sto kaze forumas iznad , da sam neke odlomke u novinama citao :izet:
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#2700 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by madner »

Sarajmen wrote:Ma da, a SDS-u oružje dali vanzemaljci.
Pa?

Govorim o slabosti JNA i razlozima za odvijanje rata kako se odvijalo.
Prilike su propustene prije pocetka rata da ova tema ne postoji, sve poslje je bila igra sa velikim hendikepom.
Post Reply