Davanje osobnih podataka prilikom plaćanja?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ivan-tz
Posts: 314
Joined: 15/07/2012 16:45

#1 Davanje osobnih podataka prilikom plaćanja?

Post by ivan-tz »

Pozdrav svima. Ne znam bas da ima konkretna ovakva neka tema, buduci da se pitanje vezuje i za banke i poste i generalno slanje novca, pa sam odlucio napraviti novu temu. Nadam se da moderatori nece imati problem sa time.

Zanima me sljedece. Kada nekome saljemo novac za nesto preko neke poste ili banke putem uplatnice, pa upisujemo podatke osobe kojoj se novac salje, ali i nase osobne podatke poput ulice, imena i prezimena, te jmbg.
Ono sto mene zanima jeste da li ja nuzno moram popuniti te "svoje" podatke tacne? Tj ako se ja zovem Ivan Ivanovic, da li mogu staviti ime neko tipa Mujo Husic i neki izmisljeni jmbg, kao i neku adresu koja nije tacna?

Da naglasim, osobi koja prima, nije vazno koje ime pise, obzirom da ona moje ime i prezime i ne zna. Samo joj je vazno da joj novci stignu na racun, a nekako smatram da je previse riskantno u danasnje vrijeme bas bilo kome dati u detalj svoje osobne podatke, pa bih volio da posaljem novce bez davanja svih podataka.

Sad ne znam da li u tom slucaju u postama i bankama mogu nekako prepoznati da se podaci ne podudaraju ili kako taj sistem vec funkcionira?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32241
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2 Re: Davanje osobnih podataka prilikom plaćanja?

Post by Bobi »

Pa u slucaju da dodje do nekih problema Mujo Mujic nece moci povratiti novac ako se upisao kao Huso Husic :D. Ja vecinom ne pisem broj telefona, na pitanje zasto..nemam ga :D. Tupo me gledaju, rekoh nemam, imam pravo da nemam...ha ja :D.
ivan-tz
Posts: 314
Joined: 15/07/2012 16:45

#3 Re: Davanje osobnih podataka prilikom plaćanja?

Post by ivan-tz »

Bobi wrote: 09/04/2022 12:36 Pa u slucaju da dodje do nekih problema Mujo Mujic nece moci povratiti novac ako se upisao kao Huso Husic :D. Ja vecinom ne pisem broj telefona, na pitanje zasto..nemam ga :D. Tupo me gledaju, rekoh nemam, imam pravo da nemam...ha ja :D.
Da, razumijem taj dio. Sto je nekako i logicno. Ali uzimam u obzir da nema nekih aman razloga za komplikacije. Cim dobijem pecat na uplatnici, znaci da su mu pare legle i nema neke filozofije. Primatelj da sutra negira da je stiglo, to znaci da laze. A u tom slucaju ne mogu traziti povrat novca bez obzira imao pravo ili lazno ime na toj uplatnici.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32241
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4 Re: Davanje osobnih podataka prilikom plaćanja?

Post by Bobi »

ivan-tz wrote: 09/04/2022 12:50
Bobi wrote: 09/04/2022 12:36 Pa u slucaju da dodje do nekih problema Mujo Mujic nece moci povratiti novac ako se upisao kao Huso Husic :D. Ja vecinom ne pisem broj telefona, na pitanje zasto..nemam ga :D. Tupo me gledaju, rekoh nemam, imam pravo da nemam...ha ja :D.
Da, razumijem taj dio. Sto je nekako i logicno. Ali uzimam u obzir da nema nekih aman razloga za komplikacije. Cim dobijem pecat na uplatnici, znaci da su mu pare legle i nema neke filozofije. Primatelj da sutra negira da je stiglo, to znaci da laze. A u tom slucaju ne mogu traziti povrat novca bez obzira imao pravo ili lazno ime na toj uplatnici.
Zato bi lagao, pogrešiš jednu cifru i ode lova na drugo mjesto :D.
ivan-tz
Posts: 314
Joined: 15/07/2012 16:45

#5 Re: Davanje osobnih podataka prilikom plaćanja?

Post by ivan-tz »

Bobi wrote: 09/04/2022 12:54
ivan-tz wrote: 09/04/2022 12:50

Da, razumijem taj dio. Sto je nekako i logicno. Ali uzimam u obzir da nema nekih aman razloga za komplikacije. Cim dobijem pecat na uplatnici, znaci da su mu pare legle i nema neke filozofije. Primatelj da sutra negira da je stiglo, to znaci da laze. A u tom slucaju ne mogu traziti povrat novca bez obzira imao pravo ili lazno ime na toj uplatnici.
Zato bi lagao, pogrešiš jednu cifru i ode lova na drugo mjesto :D.

Pa love svakako ode, pa ode na drugo mjesto, zar ne? Mislim, tesko da mozes doci sutradan i reci ups, pogrijesio sam broj, vratite te pare koje sam poslao.

Broj telefona jos i nekako, ali ulicu dati je bas onako po meni najvece riskiranje, jer nekome bas das tacnu svoju adresu.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5957
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#6 Re: Davanje osobnih podataka prilikom plaćanja?

Post by studiorum_tuzlaensis »

Jmbg nije obavezan, banka/posta/mjenjacnica moze traziti broj samo broj lk.
User avatar
drugtito2011
Posts: 2896
Joined: 01/08/2011 18:45

#7 Re: Davanje osobnih podataka prilikom plaćanja?

Post by drugtito2011 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 14/04/2022 17:26 Jmbg nije obavezan, banka/posta/mjenjacnica moze traziti broj samo broj lk.
I to moze samo na uvid. U protivnom krse zakon. Pozovi se na zakon o zastiti licnih podataka i to je to.
Post Reply