Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post Reply
LARVA
Posts: 361
Joined: 05/03/2014 02:35

#1 Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by LARVA »

Zašto danas Bošnjaci ne nose imena kakva su nosili bitni ljudi iz naše historije.
Tvrtko, Jelena (Helena), Stjepan, Matej, Matija, Kulin, Katarina, da ne nabrajam dalje.
Bitna je povelja Kulina bana, zar ne? Kralj Tvrtko? Grbovi? Ljiljani?
Naši kraljevi i kraljice. Naša historija.
A ne znam danas, ni jednog Bošnjaka, da se zove Kulin ili Jelena.
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#2 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Scopio »

Za imena tipa Stjepan (štetan, stefan, stipo), Katarina, Matija logično jer ti nisu slavenska već kršćanska imena u slavenskom obliku

Dok ova stara bosanska imena većinom u BiH daju današnji Hrvati i nešto Srbi.
Tako da su samom u osnovnoj bili Hrvoje, Tvtrko, Diva, Kosjenka, Radmilo, Rade i meni najjače Vuk
Last edited by Scopio on 29/08/2015 16:09, edited 1 time in total.
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#3 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Leons »

Zato sto danasnji Bosnjaci sa tim koje nabrajas imaju veze ko ja s Kinezima. Jedini element po kojem je formirana bosnjacka nacija je Islam. I to je to. Zato Bosnjaci nece takva imena nikada davati vec neka turska tipa Kenan, Elma, Irhad itd.
User avatar
Promoe
Posts: 322
Joined: 25/08/2015 20:30

#4 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Promoe »

daju bosnjaci pravoslavne i bosnjaci katolicke vjere.
User avatar
Herb
Posts: 114
Joined: 14/01/2015 23:34
Location: RBiH

#5 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Herb »

Evo ti protupitanje:sto Hrvati recimo ne daju imena kao Tompson, Konjusar i Tudjman, nego krscanska imena i sto Srbi ne daju imena kao:Vazal,Janicar,Astal nego ona pravoslavna?
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#6 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Leons »

Herb wrote:Evo ti protupitanje:sto Hrvati recimo ne daju imena kao Tompson, Konjusar i Tudjman, nego krscanska imena i sto Srbi ne daju imena kao:Vazal,Janicar,Astal nego ona pravoslavna?
Odavno nesto gluplje nisam procitao.
User avatar
Herb
Posts: 114
Joined: 14/01/2015 23:34
Location: RBiH

#7 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Herb »

Leons wrote:
Herb wrote:Evo ti protupitanje:sto Hrvati recimo ne daju imena kao Tompson, Konjusar i Tudjman, nego krscanska imena i sto Srbi ne daju imena kao:Vazal,Janicar,Astal nego ona pravoslavna?
Odavno nesto gluplje nisam procitao.
Takva je i ova tema, glupost nevidjena. A vi iz RSa sa Srbima imate veze ko ja s Mauritanijom
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#8 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Cherry-Cherry »

Leons wrote:Zato sto danasnji Bosnjaci sa tim koje nabrajas imaju veze ko ja s Kinezima. Jedini element po kojem je formirana bosnjacka nacija je Islam. I to je to. Zato Bosnjaci nece takva imena nikada davati vec neka turska tipa Kenan, Elma, Irhad itd.
To je to.
Kakav crni Kulin. Istorija počinje od Mehmeda II.
revolverash
Posts: 28
Joined: 05/09/2010 04:50

#9 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by revolverash »

Herb wrote:Evo ti protupitanje:sto Hrvati recimo ne daju imena kao Tompson, Konjusar i Tudjman, nego krscanska imena i sto Srbi ne daju imena kao:Vazal,Janicar,Astal nego ona pravoslavna?
Objašnjeno :thumbup: , ključ
User avatar
Promoe
Posts: 322
Joined: 25/08/2015 20:30

#10 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Promoe »

Cherry-Cherry wrote:
Leons wrote:Zato sto danasnji Bosnjaci sa tim koje nabrajas imaju veze ko ja s Kinezima. Jedini element po kojem je formirana bosnjacka nacija je Islam. I to je to. Zato Bosnjaci nece takva imena nikada davati vec neka turska tipa Kenan, Elma, Irhad itd.
To je to.
Kakav crni Kulin. Istorija počinje od Mehmeda II.
Kako za koga. ;-)
ps. na danasnji dan je napisana povelja kulin bana najstariji pisani bosanski dokument
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#11 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Lincoln-Burrows »

Tema nije ni provokatorska ni uvredljiva,
čisto da se odgovori.

Nisam Bošnjak ali bih ovako odgovorio:
Tada u vrijeme Katarine i Tvrtka svi su se smatrali kršćanima i
dolaskom Osmanlija došlo je do konverzije dijela stanovništva na Islam
što sa sobom povlači razna druga imena koja su se održala do danas.

Eto zašto današnji Bošnjaci (dio stanovništva BiH) ima imena drugačija
od Katarina, Tvrtko ili Stjepan.
User avatar
IcedMFEarth
Posts: 2634
Joined: 15/08/2011 16:15
Location: http://www.clixsense.com/?6843403

#12 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by IcedMFEarth »

Imena koja završavaju na -slav su čisto slavenska bez uplitanja religije, pa opet nijedan bošnjak se ne zove Miroslav, Borislav itd.
A i ne samo ta, i druga imena imaju slavenska porijekla npr Milan, Novak, Nenad...
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#13 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by KUZNETSOV »

Leons wrote:Zato sto danasnji Bosnjaci sa tim koje nabrajas imaju veze ko ja s Kinezima. Jedini element po kojem je formirana bosnjacka nacija je Islam. I to je to. Zato Bosnjaci nece takva imena nikada davati vec neka turska tipa Kenan, Elma, Irhad itd.
a koji je elemenat albanske nacije? evo i kod njih ima dosta muslimana, al' sacuvali su svoja imena... rijetko ces kod njih naci imena kakva su kod nas, i zapamtite da muslimanska (islamska) imena ne postoje! postoje arapska, turska i perzijska... Nikada mi nece biti jasno sta fali imenu Zlatan, Sanjin, Mišljen, Ognjen, Vuk, Tvrtko, Kulin, Ostoja itd... Mi smo narod koji nema svoje nacionalno blago, od imena pa sve do historije...
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#14 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Leons »

ja sam spomenuo gore

Kenan
Elma
Irhad

Kako ime postaje muslimansko?

Irhad je WC
Elma je jabuka

Sto su ta imena muslimanska? Jer su turska? Jer ih muslimani nose?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#15 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by General War »

Promoe wrote:
Cherry-Cherry wrote:
Leons wrote:Zato sto danasnji Bosnjaci sa tim koje nabrajas imaju veze ko ja s Kinezima. Jedini element po kojem je formirana bosnjacka nacija je Islam. I to je to. Zato Bosnjaci nece takva imena nikada davati vec neka turska tipa Kenan, Elma, Irhad itd.
To je to.
Kakav crni Kulin. Istorija počinje od Mehmeda II.
Kako za koga. ;-)
ps. na danasnji dan je napisana povelja kulin bana najstariji pisani bosanski dokument
Bosnjacki ili Bosanski dokument...mozda je tu tvoja zabuna, nije isto to dvoje u milion tema vec objasnjeno.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#16 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Cherry-Cherry »

Promoe wrote:
Cherry-Cherry wrote:
Leons wrote:Zato sto danasnji Bosnjaci sa tim koje nabrajas imaju veze ko ja s Kinezima. Jedini element po kojem je formirana bosnjacka nacija je Islam. I to je to. Zato Bosnjaci nece takva imena nikada davati vec neka turska tipa Kenan, Elma, Irhad itd.
To je to.
Kakav crni Kulin. Istorija počinje od Mehmeda II.
Kako za koga. ;-)
ps. na danasnji dan je napisana povelja kulin bana najstariji pisani bosanski dokument
Pa ni za mene istorija ne počinje od Mehmeda II. ;-) Ali počinje za većinu. Nema više slavenskih imena kod Bošnjaka, jer se bošnjaštvo veže isključivo za Islam.
bhnapoleon1
Posts: 6502
Joined: 11/05/2014 23:47

#17 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by bhnapoleon1 »

A ostali slaveni nas hvala bogu zaduzili i gledaju u nama bracu najrodjeniju, eto samo pogledajte Srbiju, Hrvatsku. Rusi kao velika braca opalise veto na rezoluciju o Srebrenici. Toliko nas vole slavenska braca da bi sve ucinila da nestanemo, nesto kao Kabil i Habil (Kain i Abel).
Konkretno od Slavena samo mozemo zahvaljivati Bugarskoj sto nas je prva priznala kao nezavisnu drzavu.

Ovo ne mijenja cinjenicu da mi jesmo Slaveni sa svojim posebnostima (naprimjer imena), te posebnosti posjeduju i ostali slavenski narodi.
Imena arapskog, perzijskog, turskog porijekla su toliko dugo zadrzana kod Bosnjaka da uopce nema potrebe da ih se smatra stranim imenima.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#18 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by L u c i f e r »

Kao što se jezik prirodno mijenja i evoluira, tako i moda i imena.

Da sinu nadijem ime Tvrtko, odreko bi me se...
Last edited by L u c i f e r on 29/08/2015 17:21, edited 1 time in total.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#19 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by zrakomlat »

KUZNETSOV wrote:
Leons wrote:Zato sto danasnji Bosnjaci sa tim koje nabrajas imaju veze ko ja s Kinezima. Jedini element po kojem je formirana bosnjacka nacija je Islam. I to je to. Zato Bosnjaci nece takva imena nikada davati vec neka turska tipa Kenan, Elma, Irhad itd.
a koji je elemenat albanske nacije? evo i kod njih ima dosta muslimana, al' sacuvali su svoja imena... rijetko ces kod njih naci imena kakva su kod nas, i zapamtite da muslimanska (islamska) imena ne postoje! postoje arapska, turska i perzijska... Nikada mi nece biti jasno sta fali imenu Zlatan, Sanjin, Mišljen, Ognjen, Vuk, Tvrtko, Kulin, Ostoja itd... Mi smo narod koji nema svoje nacionalno blago, od imena pa sve do historije...
Zlatan i posebno Sanjin kod nas uglavnom i koriste Bošnjaci. Ja živim u području gdje je dosta Hrvata a , lapo-lapo smo s njima, i znam mnogo raje koja se zovu Sanja i Sanjin. Sanja je zastupljena kod svih, a Sanjine znam samo Bošnjake. Isto vrijedi za Zlata ili Zlatka, Zlatko, Zlatan. Ne znam ni srb ni hr da se tako zovu.
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#20 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by KUZNETSOV »

zrakomlat wrote:
KUZNETSOV wrote:
Leons wrote:Zato sto danasnji Bosnjaci sa tim koje nabrajas imaju veze ko ja s Kinezima. Jedini element po kojem je formirana bosnjacka nacija je Islam. I to je to. Zato Bosnjaci nece takva imena nikada davati vec neka turska tipa Kenan, Elma, Irhad itd.
a koji je elemenat albanske nacije? evo i kod njih ima dosta muslimana, al' sacuvali su svoja imena... rijetko ces kod njih naci imena kakva su kod nas, i zapamtite da muslimanska (islamska) imena ne postoje! postoje arapska, turska i perzijska... Nikada mi nece biti jasno sta fali imenu Zlatan, Sanjin, Mišljen, Ognjen, Vuk, Tvrtko, Kulin, Ostoja itd... Mi smo narod koji nema svoje nacionalno blago, od imena pa sve do historije...
Zlatan i posebno Sanjin kod nas uglavnom i koriste Bošnjaci. Ja živim u području gdje je dosta Hrvata a , lapo-lapo smo s njima, i znam mnogo raje koja se zovu Sanja i Sanjin. Sanja je zastupljena kod svih, a Sanjine znam samo Bošnjake. Isto vrijedi za Zlata ili Zlatka, Zlatko, Zlatan. Ne znam ni srb ni hr da se tako zovu.
ime Zlatko u mome podruciju koriste vecinom Hrvati, dok Bošnjaci koriste Zlatan... Ja u svom podruciju sreo jednog Sanjina za svoga života, i to da sam cuo da se neko zove Sanjin, nikada se susretao sa tim imenom nisam...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Sanjarko »

LARVA wrote:Zašto danas Bošnjaci ne nose imena kakva su nosili bitni ljudi iz naše historije.
Tvrtko, Jelena (Helena), Stjepan, Matej, Matija, Kulin, Katarina, da ne nabrajam dalje.
Bitna je povelja Kulina bana, zar ne? Kralj Tvrtko? Grbovi? Ljiljani?
Naši kraljevi i kraljice. Naša historija.
A ne znam danas, ni jednog Bošnjaka, da se zove Kulin ili Jelena.
Nose ali ne svi Primjer Tomasevic,
moj poznanik Bosnjak Bosanac to mu prezime,
tako da ti pada teza u vodu.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#22 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by zrakomlat »

Zna li iko Hrvata da se zove Muncimir ili Srbina da mu je ime Đurađ :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#23 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Sanjarko »

KUZNETSOV wrote:
Leons wrote:Zato sto danasnji Bosnjaci sa tim koje nabrajas imaju veze ko ja s Kinezima. Jedini element po kojem je formirana bosnjacka nacija je Islam. I to je to. Zato Bosnjaci nece takva imena nikada davati vec neka turska tipa Kenan, Elma, Irhad itd.
a koji je elemenat albanske nacije? evo i kod njih ima dosta muslimana, al' sacuvali su svoja imena... rijetko ces kod njih naci imena kakva su kod nas, i zapamtite da muslimanska (islamska) imena ne postoje! postoje arapska, turska i perzijska... Nikada mi nece biti jasno sta fali imenu Zlatan, Sanjin, Mišljen, Ognjen, Vuk, Tvrtko, Kulin, Ostoja itd... Mi smo narod koji nema svoje nacionalno blago, od imena pa sve do historije...
Znas valjda koliko Zlatana a i Sanjina ima kod Bosnjaka Bosanaca.
Dovoljno reci Zlatan Ibrahimovic.
Eto Albanci imaju sve Albanska imena.
Majka Tereza imala Gondje Gonxhe srednje ime sto znaci Ruza.
Znas koliko samo Turkinja ima isto ime.
Muhamed Gashi eto Albansko ime mu.
Naseru Keljmendiju Albansko ime.
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#24 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Scopio »

Svakog Sanjina sto sam upoznao bio je gay ili latentni :-)
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#25 Re: Današnji Bošnjaci, Tvrtko, Katarina, Jelena, Kulin

Post by Cherry-Cherry »

Albanci ne vežu svoj nacionalni identitet za vjerski. ;)
Post Reply