Dacia Duster

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#276 Re: Dacia Duster

Post by supercali »

guma je blato i SNIJEG pa ne pada snijeg samo u jesen i proljece da nije ni tamo ni ovamo
naravno da je zimska al vjerovatno predvidjena samo za gradske ceste i slicno gdje nema nekih velikih zahtjeva kao na prevojima i slicno gdje idu sa triglav pahuljicom
kanaan
Posts: 183
Joined: 18/07/2014 19:33

#277 Re: Dacia Duster

Post by kanaan »

I mene bas zanima gdje se ima kupiti ta prava " zimska" guma??? Ja je ne vidjeh,tj. M+ S gumu a da nije na njoj i Triglav sa pahuljicom?! Mozda ekserica spada u pravu zimsku gumu?!
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#278 Re: Dacia Duster

Post by citro »

nightvision wrote:However, "M+S" will also remain an allowed marking, but not linked by law to a minimum threshold in winter conditions.

Upravo je u pitanju stvar da neko nije dovoljno dobar sa "stranjskim" jezikom. (bez uvrede) Ne citiram nas zakon, niti kazem da nije u pravu. Ako nas zobs predvidja da M+S sa dovoljno dubine sare zadovoljava neki minimum za voznju u zimskim uslovima to je onda tako i nema potrebe o tome diskutovati. Ja ovde citiram nesto sto na osnovu medjunarodno dogovorenih standarda kaze evropsko udruzenje proizvodjaca auto guma a tu lijepo pise
"dozvoljeno oznacavati pahuljicom ali NIJE vezano zakonom za minimum..." ...dakle NE mora ispunjavati minimum uslova koje prava zimska guma mora, a da bi bila i zvala se (cisto) zimska.
Ne kazem da je M+S smece, to je sasvim dovoljno dobra guma za nekakvu svakodnevnu normalnu voznju. Ja prvi zimi vozim na M+S i to tigar koji bi se mogao prozvati smecem ali vozim obazrivo i pazljivo jer (vec) znam da bez obzira na pahuljicu ne bi prosao kroz malo dublji snijeg na nekoj planini. Ovde je rijec o tome da se od M+S ne moze ocekivati niti blizu tako dobar performans kao sto mozemo od "prave" zimske gume i vise je nego preporucljivo da svako ko sebi moze priustiti zaseban set guma, ljetnih za ljeto i zimskih za zimu, to i uradi, pogotovo ako voli nagaziti gas.
Takodjer bez uvrede, ali cini mi se da ti ne znas jesi li posao ili dosao. Procitaj molim te jos jednom sve sta si napisao i sta su ostali napisali, a ja cu ti reci jos jednom:
M+S bez pahuljice se ne tretira kao zimska guma, a M+S sa pahuljicom se tretira. A tako i pise u stranjskom tekstu.
A o poznavanju tog istog stranjskog jezika nemoj ovdje polemizirati, ima nas raznih bez obzira sto se nekada zafrkavamo i izgledamo tupavi.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#279 Re: Dacia Duster

Post by staradis »

Čestitam za dustera
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#280 Re: Dacia Duster

Post by nightvision »

Prihvatam kritiku, M+S sa pahuljicom se tretira kao zimska guma. Zapravo je rijec o izmjenjenom markiranju i standardiziranju pa je tako svaka zimska guma istovremeno i M+S. Je li dovoljno?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#281 Re: Dacia Duster

Post by 530i »

Tako je, a svaka M+S nije zimska guma...to je slučaj sa ovim Continental gumama.
Azrail
Posts: 605
Joined: 11/11/2004 19:48

#282 Re: Dacia Duster

Post by Azrail »

Prije nešto manje od godinu dana sam vidio Dustera kojem se na sred ulice iz čista mira rasuo cijeli diferencijal. Od tad na to auto gledam drukčije.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#283 Re: Dacia Duster

Post by johntra »

Znači, sad nijedan ne valja zbog toga? Možda to nije bilo njegovo ili je neko namjerno rasuo drugi diferencijal ispod tog Dustera? :D
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#284 Re: Dacia Duster

Post by staradis »

Lol
TheFuriousOne
Posts: 17
Joined: 27/02/2013 12:49

#285 Re: Dacia Duster

Post by TheFuriousOne »

530i wrote:Tako je, a svaka M+S nije zimska guma...to je slučaj sa ovim Continental gumama.
Pokusat cu ukratko objasniti ovaj problem sa gumama i oznakama ... ;)

U principu oznake guma se sastoje od dvije stvari: oblika gazne povrsine (šare) i smjese gume.
Ljetne gume imaju tvrdju smjesu prilagodjenu vrelom asvaltu, dok zimske imaju meksu smjesu koja se 'lijepi', tj stvara grip i na niskim temperaturama. Zimska smjesa se stoga brzo trosi ljeti, pa ljudi cesto kazu npr kako je zimska guma losa jer je jedva presao 20000 na njoj u toku ljeta. Oznaka za meksu / zimsku smjesu je obicno pahuljica a neki proizvodjaci koriste i oznaku sa planinom.

Oznaka M+S znaci mud and snow (blato i snijeg) i oznacava oblik sare koja je napravljena tako da se blato i snijeg zaglavljeni izmedju ripni lako izbacuje napolje, sto naravno pospjesuje trakciju u ovakvim uvjetima, dok bi sa ljetnom sarom blato ispunilo rupe i stvorilo jednu veliku blatnjavu povrsinu na gumi i tako znatno smanjilo trakciju.

Kombinujuci tipove sare i smjese gume, nastale su tri kategorije guma:
-ljetna, sa ljetnom sarom i tvrdjom smjesom
-zimska, MS + meksa smjesa
- kombinacija dvije navedene, ljetna (tvrdja) smjesa u kombinaciji za MS sarom. Obicno se vidja na terencima kao ljetna guma, koja moze i kroz blato (vrlo vazno za terence, zar ne?). ali nije dobra za zimu zbog tvrdje smjese.


EDIT:
Znaci guma sa oznakom MS, unatoc rasprostranjenom vjerovanju kod nas, nije guma za cijelu godinu!! :D
TheFuriousOne
Posts: 17
Joined: 27/02/2013 12:49

#286 Re: Dacia Duster

Post by TheFuriousOne »

Azrail wrote:Prije nešto manje od godinu dana sam vidio Dustera kojem se na sred ulice iz čista mira rasuo cijeli diferencijal. Od tad na to auto gledam drukčije.
Haha desava se i najboljima! :D

Iz mog skromnog vozackog iskustva, sva auta koja sam vidio su skrenula sa strane ispustajuci veliku kolicinu crnog dima, a vidio sam dva, su bili mercedesi, i oba su bila skuplja od mog stana. Mozemo li iz ovoga izvuci zakljucak da mercedesi ne valjaju? ;)

Greske se dogadjaju, potkrade se los dio, to je danas neminovno. Zato je tu garantni rok koji je kod dustera 5 godina ako se ne varam, da se isprave svi nedostatci.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#287 Re: Dacia Duster

Post by NediM17 »

TheFuriousOne wrote:
Azrail wrote:Prije nešto manje od godinu dana sam vidio Dustera kojem se na sred ulice iz čista mira rasuo cijeli diferencijal. Od tad na to auto gledam drukčije.
Haha desava se i najboljima! :D

Iz mog skromnog vozackog iskustva, sva auta koja sam vidio su skrenula sa strane ispustajuci veliku kolicinu crnog dima, a vidio sam dva, su bili mercedesi, i oba su bila skuplja od mog stana. Mozemo li iz ovoga izvuci zakljucak da mercedesi ne valjaju? ;)

Greske se dogadjaju, potkrade se los dio, to je danas neminovno. Zato je tu garantni rok koji je kod dustera 5 godina ako se ne varam, da se isprave svi nedostatci.
Tacno tako, uostalom ti pogoni i diferencijali su Nissan-ovi, tako da me niko ne moze ubijediti da su globalno losi.
Azrail
Posts: 605
Joined: 11/11/2004 19:48

#288 Re: Dacia Duster

Post by Azrail »

johntra wrote:Znači, sad nijedan ne valja zbog toga? Možda to nije bilo njegovo ili je neko namjerno rasuo drugi diferencijal ispod tog Dustera? :D
"Ko se o mlijeko opeče i jogurt puše.". Da li auto valja ili ne ja kao laik ne znam, ali moje subjektivno mišljenje nakon što sam svojim očima vidio rasut diferencijal je da to auto zaobilazim u širokom luku. A siguran sam da je njegovo jer je to auto tu na sred ulice ostalo još satima (desilo mi se pred zgradom) te mi je policajac koji je izašao na lice mjesta to potvrdio.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#289 Re: Dacia Duster

Post by romeomoraprezivjeti »

Nama nedavno na tenku,rasula se gusjenica.;-)
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#290 Re: Dacia Duster

Post by azdralovic »

Image

ako nije bila
citroen xm
Posts: 18133
Joined: 17/04/2012 22:57

#291 Re: Dacia Duster

Post by citroen xm »

Na svakom autu se može desiti teška havarija. Zato imaš garanciju od 5 godina. To što se desilo je slučajnost jer nigdje još ne pročitah nešto slično, a pogon je Nisanov i koristi ga mnooštvo auta. A znamo kakav je Nisan na polju 4x4 pogona i kakva iskustva ima.
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#292 Re: Dacia Duster

Post by hostapler »

Ima li Duster zakljucavanje diferencijala?
Kontam da ga covjek nije svojom greskom polomio.
TheFuriousOne
Posts: 17
Joined: 27/02/2013 12:49

#293 Re: Dacia Duster

Post by TheFuriousOne »

Koliko ja znam, nema.
prijedor87
Posts: 7
Joined: 27/01/2014 15:38

#294 Re: Dacia Duster

Post by prijedor87 »

hostapler wrote:Ima li Duster zakljucavanje diferencijala?
Kontam da ga covjek nije svojom greskom polomio.
ima. kod dustera je tockic na kokpitu - 2WD, 4WD i 4WD lock. 2WD je samo prednja vuca, 4WD je standardni 4x4 kao u putnickih vozila, a 4WD lock je zakljucavanje centralnog diferencijala.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#295 Re: Dacia Duster

Post by kuli1961 »

Za gume- to su "samo" M+S, bez ikakve pahulje/Triglava, dakle, NISU "čisto" zimske. Zao mi je što auto salon nije mogao ništa uraditi u smislu isporuke ljetnih guma, umjesto ovih Conti Cross LX-nudio doplatu, svakakve jos opcije, ali nije islo.. nema veze.
Što se tiče rasutog diff-a, ok, dešava se ama bas u svakom brand-u, samo to fabrike kriju kao zmija noge, naravno. IPak treba uzeti u obzir da se radi o masovnoj proizvodnji, pa su takvi ispadi- problemi, greške mogući. Zbog toga ne treba odmah i na prvu potpuno ohladiti od nekog auta. Kod izbora kupovine novog auta, čini mi se da je bolja opcija istražiti kakvu servisnu podršku ima određeni brand, ovdje u BiH. Ovaj Prašinar je 5-to novo auto kupljeno u Union auto BL, Renault grupacija- vrlo sam zadovoljan servisiranjem, Pored tih novih, imao sam i 2 polovne Lagune, dakle, mimo garancije, pa kad je na jednoj bilo potrebno zamijeniti benzinsku pumpu, koji konkretni model nisu tog časa imali na lageru, odgovarajuća je stigla u servis za 24 sata.
Pored Prašinara, vozim i BMW X5, 2004, da ne pričam koliko tu zna biti nerviranja oko sitnica kod Tomića, ali evo npr- sajla ručne kočnice- čekao je 10 dana, staklo lijevog retrovizora (grijači, metalizirano, asferično)- morao po njega ići u Tomić Zagreb..a stiglo iz Belgije- navodno nigdje drugdje u Evropi nije bilo na lageru. Prema tome, sve je relativno, moj Alberte.
Što se tiče zaključavanja diff, nisam baš neki veliki znalac ovoga, ali na dugmetu kontrole vrste prenosa su, kako sam i napisao u prethodnom postu- 2 WD, Auto (kada OBC sam preračunava da li treba aktivacija prenosa na obe osovine i u kolikom procentu) i 4 WD Lock, dakle stalno full pogon.
Nakon predjenih cca 2000 km, sve više sam zadovoljniji Prašinarom, vrlo kvalitetan auto, sa dosta opreme po vrlo prihvatljivoj cijeni. Onoga kome je od značaja- trenutno, prema podacima sa OBC, potrošnja je 5,4 l, mješovita vožnja.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#296 Re: Dacia Duster

Post by golfiista »

kuli1961 wrote: vrlo kvalitetan auto,
Sve mogu da razumijem, ali ovo i prašinar u istoj rečenici...nevjerovatno..
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#297 Re: Dacia Duster

Post by staradis »

Sabur bolan
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#298 Re: Dacia Duster

Post by romeomoraprezivjeti »

staradis wrote:Sabur bolan
Ma lijekovi mu popustili ovih dana.:-D
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#299 Re: Dacia Duster

Post by Kiberluskoni »

kuli1961 wrote: Što se tiče zaključavanja diff, nisam baš neki veliki znalac ovoga, ali na dugmetu kontrole vrste prenosa su, kako sam i napisao u prethodnom postu- 2 WD, Auto (kada OBC sam preračunava da li treba aktivacija prenosa na obe osovine i u kolikom procentu) i 4 WD Lock, dakle stalno full pogon.
Boldirano nije stalno uključen pogon, nego zaključan srednji diferencijal. Ako ga voziš ovako po asfaltu, rasuće ti se diferencijal, ma od kojeg da je proizvođača ili ćeš izletiti na nekoj okuci zbog understeering-a.

Zbog ovoga su i izmislili Auto opcije ili izbacili blokadu, jer je najčešća greška vozača koji tek krenu voziti 4x4 vozila.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#300 Re: Dacia Duster

Post by golfiista »

staradis wrote:Sabur bolan
Image
Post Reply