Dacia Duster

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
nevzad
Posts: 108
Joined: 17/08/2008 23:41

#1 Dacia Duster

Post by nevzad »

Pozdrav,
Interesuje me dal ima neko da je vozio ovaj model. S obzirom da se radi o jeftinom modelu apsolutno nebih volio poređenja tipa DUSTER - TIGUAN ili Yeti ili jos skuplji i bolji. Za 28000 koliko košta najskuplji model sa svom opremom i još ponešto preko mislim da je bespotrebno porediti sa autima koja u opremi imaju npr. automatsko parkiranje kao u jednom modelu yetia koji sam imao prilike testirati (ono sjedis a on sam parkira :))

Mislim da 5g garancije koje trenutno daju sa ovim modelom dovoljno govori o tome da su sigurni u auto. Jest da je sudeći po slikama plastičan i izgleda jeftin ali za auto sa solidnom konstrukcijom i jako solidnim pogonom 4X4 mislim da je ovo više nego fer cijena. Takođe nebih volio poređenja tipa bolje polovnog "brendiranog" džipa koji će poderati ovog dva puta i sl. Mislim da svi koji se razumiju u terence znaju koliko košta prosječan popravak počevši samo od zamjene guma pa nadalje, da ne spominjem kada se pokvari reduktor i sl. Kod nas je naći polovan auto a očuvan nemoguća misija osim ako znaš covjeka od koga kupuješ. Imam dovoljno iskustva sa polovnjacima jer sam ih izmjenjao poprilično.

Možda bi bilo dobro napraviti poređenje tipa DUSTER - SX4 koji su tu negdje sa cijenom i sl.
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#2 Re: Dacia Duster

Post by LeKo »

Nisam vozio, niti sam je vidio u živo, a da mi je potreban auto tog tipa ne bih je zaobišao. Sretno.
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#3 Re: Dacia Duster

Post by Zvek »

Ovakav je odlican

Image
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#4 Re: Dacia Duster

Post by NediM17 »

Dobar je Duster! Nisam vozio ali sam ih par vidio uzivo i mogu ti reci da jako lijepo izgleda, vidio sam jednog bijelog + jos neke dobre alu felge. Pogon je preuzet od Nissana, ako budes kupovao nemoj uzimati onog benzinca jer atmosferski motor od 105Ks na tu masu... Ima i kod Bunje jedan smedji, Ambience+ mislim (bio sam se i ja nameracio da kupim Dustera, ali nisam mogao da prodam Ria niko ne nudi pare svi zamjene ovo ono...).

Sretno i ako legne Duster obavezno pokaci slike!

Edit: Ovoga bijelog sa slike sam i vidio!
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#5 Re: Dacia Duster

Post by Tranquilizer »

Po meni dobar auto skroz sa još boljom cijenom, inace imam SX4 i da nisam njega nedavno uzeo duster bi vjerovatno bio opcija, mislim da generalno i nije usporedba sa SX4 jer je ovo crossover a ne terenac kao duster mada je svega viši nekih 2cm od Suzukija. Mada i ima cijene tu negdje okvirno u hiljadu km.

Mislim da je prava usporedba možda sa ladom Nivom, kao terenac, mada je Duster sigurno 300% udobniji...

Meni se cini kao skroz dobar izbor za kupovinu ako ti je potreban terenac, ja sam licno želio kupiti auto sa 4x4 pogonom a da nije baš preveliki i tu izabrah SX4 ;-)

User avatar
kreso_atac
Posts: 832
Joined: 27/09/2010 19:26

#6 Re: Dacia Duster

Post by kreso_atac »

Nissanovi reduktori u kombinaciji sa dizel motorom su super stvar, sa benzincima jako lose balansirano sve to, pa teže ide uglavnom, ali dizel motor i nissan dual reduktor ide fino... mada kak ovidim 1.5 dci motori su ipak "bez dovoljno lufta", ali ne vjerujem da ce neko dustera tjerati na hard
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Dacia Duster

Post by Haris.ba »

U našim uslovima najbolje je izabrati dizela s pogonom na sva 4. Sa svom mogućom opremom takvo auto je mislim i jeftinije od npr. renault fluence sa istim motorom i sličnom opremom(a ima se pogon 4x4).
U slučaju kod benzinaca sa prednjim pogonom bolje je iz iste firme uzeti sandera. Ići će kod dastera bez problema benzinac(a i napredniji je tehnološki od onoga iz sandera), ali bolje je tih 5000 potrošiti negdje drugo(jer klima tek dolazi u opremi laureate, ne znam da li se može doplatiti u nižoj opremi).

Auto je unutra veoma slično sanderu, mjenač ko u fluence. Sjedišta ista ko u sanderu, a i prostor. Jedino je gepek veći i pristupačniji.

Modeli s benzinskim motorima kW (KS) Emisija CO2 (g/km) Prosječna mješovita potrošnja (l/100 km) Konačna cijena za kupca u KM
Duster 1.6 16V 77 (105) 177 7.5 18,501.-
Duster 1.6 16V 4x4 77 (105) 177 7.5 21,972.-
Duster Ambiance 1.6 16V 77 (105) 177 7.5 21,078.-
Duster Ambiance 1.6 16V 4x4 77 (105) 177 7.5 24,295.-
Duster Laureate 1.6 16V 77 (105) 177 7.5 23,570.-
Duster Laureate 1.6 16V 4x4 77 (105) 177 7.5 27,080.-
Modeli s dizel motorima
Duster Ambiance 1.5 dCi 63 (86) 135 5.1 24,181.-
Duster Ambiance 1.5 dCi 4x4 80 (109) 145 5.6 29,037.-
Duster Laureate 1.5 dCi 4x4 80 (109) 145 5,6 31,089.-
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#8 Re: Dacia Duster

Post by 530i »

Kabina je veličine kao kod Sandera...što će reći da je Yeti osjetno veće auto, nije riječ samo o kvaliteti i nekvaliteti materijala i ponudi opreme.
Meni lično je mala kabina, ali auto dobro izgleda (možda u bijeloj boji i najlošije), a i ubjedljivo je najbolja ponuda za te pare u svom segmentu.
EsadCo
Posts: 193
Joined: 03/10/2010 13:36

#9 Re: Dacia Duster

Post by EsadCo »

Image
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#10 Re: Dacia Duster

Post by johntra »

Ovaj sa prve slike je vjerovatno htio da mu auto liči na ovaj model, samo nije imao para za više cola... :D
nevzad
Posts: 108
Joined: 17/08/2008 23:41

#11 Re: Dacia Duster

Post by nevzad »

johntra wrote:Ovaj sa prve slike je vjerovatno htio da mu auto liči na ovaj model, samo nije imao para za više cola... :D
U stvari ono na prvoj slici su ČELIČNE stilizirane felge kako ih nazivaju u dacia salonima i po meni pravo dobro izgledaju za čelične felge. Juče sam zvao da vidim gdje se može napravii probna vožnja i razočarao sam se.

Jedino gdje mogu napraviti probnu vožnju je u Zenici u auto salonu Beganovic i moram ih pohvaliti za ljubaznost zbog koje mi neće biti teško otići do Zenice. Ovdje Bunjo ima model i kako nezainteresovano reče onaj prodavač možeš ga pogledati al nema probne vožnje. Isto kao da sam došao vidjeti kilo jabuka pa eto jarane ako hoćeš hoćeš ako ne ko te...
Ovi iz Neuron komerca su bili susretljivi al nemaju na raspolaganju niti jedan testni primjerak.

Reče mi ovaj iz Zenice da imaju testni baš ovaj benzinac koji je mene i interesovao Laureat paket al bi voli uporediti sa dizel varijantom mada nisam ljubitelj dizela. Kako mi rekoše ovo za male kubikaže motora nije problem jer su kratke brzine i mala masa vozila tako da je to sasvim dovoljno. Javim više informacija kada odem na probnu vožnju.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#12 Re: Dacia Duster

Post by Tranquilizer »

Image


Sa ovom cijenom stvarno nema konkurencije :D :D :D
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#13 Re: Dacia Duster

Post by Jimmy_The_Saint »

Sa tom cijenom nije terenac. Nego kanta. Ako je već kail uzimati Daćijin 2wd, onda je bolji Sandero Stepway, jeftiniji a udobniji.

Sve ovo ostalo što je "jeftinije" od Škode Yeti ne može parirati, ni opremom a nekmoli čime drugim. A ono što jedino može, ovaj najskuplji, on je tu neđe s parama, a po svemu ostalom podebelo zaostaje. Nadao sam se da će ovaj model biti džip za male pare, ali nije pa nije, jebat' ga. Ko hoće novog terenca za manje love, još uvijek se mora ispružiti znatno više od 30.000. Tu su Nissan Q, KIA Sportage, SsangYong, Škoda Yeti... Svi imaju modele ispod 40.000.
Z-M
Posts: 3
Joined: 19/10/2010 12:50

#14 Re: Dacia Duster

Post by Z-M »

Image
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#15 Re: Dacia Duster

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

Pet godina garancije je nešto što treba nositi poooodosta bodova u pri bodovanju potencijalnih kandidata, naročito u zemlji sa standardom kakav je kod nas.
nevzad
Posts: 108
Joined: 17/08/2008 23:41

#16 Re: Dacia Duster

Post by nevzad »

Jimmy_The_Saint wrote:Sa tom cijenom nije terenac. Nego kanta. Ako je već kail uzimati Daćijin 2wd, onda je bolji Sandero Stepway, jeftiniji a udobniji.

Sve ovo ostalo što je "jeftinije" od Škode Yeti ne može parirati, ni opremom a nekmoli čime drugim. A ono što jedino može, ovaj najskuplji, on je tu neđe s parama, a po svemu ostalom podebelo zaostaje. Nadao sam se da će ovaj model biti džip za male pare, ali nije pa nije, jebat' ga. Ko hoće novog terenca za manje love, još uvijek se mora ispružiti znatno više od 30.000. Tu su Nissan Q, KIA Sportage, SsangYong, Škoda Yeti... Svi imaju modele ispod 40.000.

Imaju svi modele ispod 40000 ali svi pocinju sa najjeftinijim modelima koji su svi 2wd. Tako recimo yeti kojeg sam gledao kosta oko 30000 al ako ima 4wd pogon onda cijena pocinje sa 37000. Ako se bilo sta korisno doda cijena raste na 40000KM. Mislim da je 28000 za najskuplji model benzinca odnosno 30000 dizel verzija pošena cijena.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#17 Re: Dacia Duster

Post by Tranquilizer »

Pa može se uzeti i Suzuki SX4 za 25.000km sa više nego extra opremom i 4x4 ali to opet nije pravi terenac, Duster ipak ima ozbiljan napadni ugao od 30 stepeni i clearance od 21cm, to je po meni za blata prava stvar...mada brate siromašan nekako izgleda skroz unutra, izvana mi je skroz ok 8-) 8-) 8-)
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#18 Re: Dacia Duster

Post by shin »

EsadCo wrote:Image

Ovo samo kreten moze staviti na auto ovog tipa.
User avatar
drndalo
Posts: 22803
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#19 Re: Dacia Duster

Post by drndalo »

A otkud nekim ideja da je Duster kao i ostali modeli koji se spominju "pravi" terenac ? To su ipak, (samo) malo sposobniji SUV-ovi, SAV-ovi, Cross-overi, ili neko drugo usrano izmisljeno ime klase...

Ovo ne govorim da ispadnem pametan, nego da neko ko ovo cita, a spreman je potrositi pare i ocekuje da ce ga npr. Yeti ili Duster dovesti na isto mjesto gdje i Land Rover Defender, Toyota Landcruiser, Nissan Patrol, Mercedes G, cak i Lada Niva... Nece !
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#20 Re: Dacia Duster

Post by Jimmy_The_Saint »

Čuj "čak i" lada niva. :-)

Sve si u pravu, ali terencima baš i nisi vješt čim to ka'eš. Niva je LOŠ AUTO. Prdi, smrdi, podriguje, susjedima majku psuje, ali stiže đe GOD treba - tako da je prva liga terenac.

nevzade, kad tog Dustera provozaš javi šta si postig'o, mada sumnjam - lijep je Duster, na slici još i ljepši, ali jarane hem je ćust, hem je go k'o pištolj što se opreme tiče, hem je lohotan. Sve ovo bi mu na cijenu halalio, osim zadnjeg. Jebo ti terenca kojem branik možeš u salonu prstom odvalit ako malo jače zacimaš.
Gost1515
Posts: 964
Joined: 09/12/2003 00:00

#21 Re: Dacia Duster

Post by Gost1515 »

Jimmy_The_Saint wrote:Čuj "čak i" lada niva. :-)

Sve si u pravu, ali terencima baš i nisi vješt čim to ka'eš. Niva je LOŠ AUTO. Prdi, smrdi, podriguje, susjedima majku psuje, ali stiže đe GOD treba - tako da je prva liga terenac.
i leti ... haj' ovo izvedi sa dusterom :D

Image


:thumbup:
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#22 Re: Dacia Duster

Post by AdnanSA »

nevzad wrote:
johntra wrote:Ovaj sa prve slike je vjerovatno htio da mu auto liči na ovaj model, samo nije imao para za više cola... :D
U stvari ono na prvoj slici su ČELIČNE stilizirane felge kako ih nazivaju u dacia salonima i po meni pravo dobro izgledaju za čelične felge. Juče sam zvao da vidim gdje se može napravii probna vožnja i razočarao sam se.

Jedino gdje mogu napraviti probnu vožnju je u Zenici u auto salonu Beganovic i moram ih pohvaliti za ljubaznost zbog koje mi neće biti teško otići do Zenice. Ovdje Bunjo ima model i kako nezainteresovano reče onaj prodavač možeš ga pogledati al nema probne vožnje. Isto kao da sam došao vidjeti kilo jabuka pa eto jarane ako hoćeš hoćeš ako ne ko te...
Ovi iz Neuron komerca su bili susretljivi al nemaju na raspolaganju niti jedan testni primjerak.

Reče mi ovaj iz Zenice da imaju testni baš ovaj benzinac koji je mene i interesovao Laureat paket al bi voli uporediti sa dizel varijantom mada nisam ljubitelj dizela. Kako mi rekoše ovo za male kubikaže motora nije problem jer su kratke brzine i mala masa vozila tako da je to sasvim dovoljno. Javim više informacija kada odem na probnu vožnju.
Kako to? Može se pogledati ali nema pipanja i vozanja. Ja u tom Bunju ne bih marke potrošio. Ustvari da mi daju taj Duster za 5000 ne bih ga kupio bez da probam prvo.
User avatar
drndalo
Posts: 22803
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#23 Re: Dacia Duster

Post by drndalo »

Jimmy_The_Saint wrote:Čuj "čak i" lada niva. :-)

Sve si u pravu, ali terencima baš i nisi vješt čim to ka'eš. Niva je LOŠ AUTO. Prdi, smrdi, podriguje, susjedima majku psuje, ali stiže đe GOD treba - tako da je prva liga terenac.
Cekaj malo, sta sam ja u svojoj recenici:
i ocekuje da ce ga npr. Yeti ili Duster dovesti na isto mjesto gdje i Land Rover Defender, Toyota Landcruiser, Nissan Patrol, Mercedes G, cak i Lada Niva... Nece !
rekao drugacije nego ti ??? Stavio sam Nivu radi kontrasta kostanja u drustvo drugih ozbiljnih terenaca, kao sto je i sama... Naravno, ona osim svojih terenskih sposobnosti nista drugo i ne nudi (osim cijene), ali zato i jeste odlicna radna masina, kome treba...

Hajd' malo bolje procitaj sta sam napisao, pa skontaj sta sam htio reci... Nije "cak" kao SUV, nego "cak" i jeftina Lada, naspram (jako skupih) Patrola, Landcruisera, Defendera...

@gost1515

Ovo se neko igrao sa videom, cini mi se da je drugacija rezolucija od mjesta gdje se ona odvaja pred vrh i pravi fazon kao skate-eri...
Gost1515
Posts: 964
Joined: 09/12/2003 00:00

#24 Re: Dacia Duster

Post by Gost1515 »

drndalo wrote: @gost1515

Ovo se neko igrao sa videom, cini mi se da je drugacija rezolucija od mjesta gdje se ona odvaja pred vrh i pravi fazon kao skate-eri...
ma dobro, malo zajebancije ... i meni je sumnjivo, recimo dio kad pada nazad i ne prevrne se ... al eto ... šega :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#25 Re: Dacia Duster

Post by johntra »

ma ovo je varka... :D
rađeno je za neku reklamu, ali to nikako ne umanjuje sposobnosti Ladare... :D
Post Reply