Da li znate gdje su vam djeca?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Huaweidzija
Posts: 39
Joined: 19/06/2017 12:24

#51 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by Huaweidzija »

Kakav sam ja bio, samo nek ne budu takvi.

Trenutno ih imam troje (cerka i dva sina). Jos su mali pa je kontrola relativno laka. Ne primjenjujem silu, osim malo galame i brojanje do 3.
Za sada brojanje pali, ali sta ce biti kada prvi put stisnu petlju da izbrojim do 3 bez da poslusaju ne znam.
Samo me najmladji brine jer je razmazen u odnosu na dvoje starijih.
Od pracenja telefona/tableta jos uvijek nemam puno koristi osim za cerku donekle.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#52 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by Ci-Nick »

Moja djeca ne lažu i nemaju potrebe da lažu.
Imaju potpunu slobodu, odlučuju sami o svom vremenu pa i novcu koji im je na raspolaganju.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#53 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by mali jomu »

wewa wrote: imam dvoje srednjoskolaca i imamo jasno utvrdjene norme ponasanja - javlja se kad nastava zavrsi, ako se ima vremena/zelje/mogucnosti ostati negdje poslije skole to se kaze/pita i utvrdi se vrijeme dolaska kuci.

kasnjenje se ne tolerise, a zna se koliko (maksimalno) treba vremena za dolazak kuci.

svako odstupanje u raspolozenju i ponasanju je nekakav signal, a svaki dan nastojimo pricati o svacijem danu, pa smo u toku koliko je to ljudski moguce.

sto ce reci, dogovor kucu gradi, uz jasne granice dozvoljenog.

:thumbup:
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#54 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by lijepa u dusi »

wewa wrote:imam dvoje srednjoskolaca i imamo jasno utvrdjene norme ponasanja - javlja se kad nastava zavrsi, ako se ima vremena/zelje/mogucnosti ostati negdje poslije skole to se kaze/pita i utvrdi se vrijeme dolaska kuci.

kasnjenje se ne tolerise, a zna se koliko (maksimalno) treba vremena za dolazak kuci.

svako odstupanje u raspolozenju i ponasanju je nekakav signal, a svaki dan nastojimo pricati o svacijem danu, pa smo u toku koliko je to ljudski moguce.

sto ce reci, dogovor kucu gradi, uz jasne granice dozvoljenog.
Samo budu bogu zahvalna sto ti djeca nemaju moj karakter, pa to moze tako. Nema tih batina ni kazne koja me mogla odvratit kad nesto naumim. Problem je kad djeca skontaju da je ta kazna najgore sto ih moze zadesit i prihvate da je vrijedno da se nose s njom zarad prekrsenog pravila :D
A bila su rigorozna, pa ih nije bilo tesko ni prekrsit.

Btw nezamislivo mi je da roditeljima svaki dan prepricavam svoj dan, bilo i prije braka, a i danas je. Radije da mi stave lanac ko pascetu nego da im moram svaki dan podnijet isvjestaj. Perete djecu bezveze.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#55 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by wewa »

lijepa u dusi wrote:
wewa wrote:imam dvoje srednjoskolaca i imamo jasno utvrdjene norme ponasanja - javlja se kad nastava zavrsi, ako se ima vremena/zelje/mogucnosti ostati negdje poslije skole to se kaze/pita i utvrdi se vrijeme dolaska kuci.

kasnjenje se ne tolerise, a zna se koliko (maksimalno) treba vremena za dolazak kuci.

svako odstupanje u raspolozenju i ponasanju je nekakav signal, a svaki dan nastojimo pricati o svacijem danu, pa smo u toku koliko je to ljudski moguce.

sto ce reci, dogovor kucu gradi, uz jasne granice dozvoljenog.
Samo budu bogu zahvalna sto ti djeca nemaju moj karakter, pa to moze tako. Nema tih batina ni kazne koja me mogla odvratit kad nesto naumim. Problem je kad djeca skontaju da je ta kazna najgore sto ih moze zadesit i prihvate da je vrijedno da se nose s njom zarad prekrsenog pravila :D
A bila su rigorozna, pa ih nije bilo tesko ni prekrsit.

Btw nezamislivo mi je da roditeljima svaki dan prepricavam svoj dan, bilo i prije braka, a i danas je. Radije da mi stave lanac ko pascetu nego da im moram svaki dan podnijet isvjestaj. Perete djecu bezveze.
moje sve troje su za na ranu privit :zoka:

i jest umjetnost pronaci adekvatnu kaznu. za najteze prekrsaje udaras tamo gdje najvise boli.

a meni je zao sto nemas bolji odnos s roditeljima. mi svoju ne prisiljavamo da pricaju, oni to rade svojevoljno jer su svjesni da ih rado slusamo.
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#56 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by lijepa u dusi »

wewa wrote:
lijepa u dusi wrote:
wewa wrote:imam dvoje srednjoskolaca i imamo jasno utvrdjene norme ponasanja - javlja se kad nastava zavrsi, ako se ima vremena/zelje/mogucnosti ostati negdje poslije skole to se kaze/pita i utvrdi se vrijeme dolaska kuci.

kasnjenje se ne tolerise, a zna se koliko (maksimalno) treba vremena za dolazak kuci.

svako odstupanje u raspolozenju i ponasanju je nekakav signal, a svaki dan nastojimo pricati o svacijem danu, pa smo u toku koliko je to ljudski moguce.

sto ce reci, dogovor kucu gradi, uz jasne granice dozvoljenog.
Samo budu bogu zahvalna sto ti djeca nemaju moj karakter, pa to moze tako. Nema tih batina ni kazne koja me mogla odvratit kad nesto naumim. Problem je kad djeca skontaju da je ta kazna najgore sto ih moze zadesit i prihvate da je vrijedno da se nose s njom zarad prekrsenog pravila :D
A bila su rigorozna, pa ih nije bilo tesko ni prekrsit.

Btw nezamislivo mi je da roditeljima svaki dan prepricavam svoj dan, bilo i prije braka, a i danas je. Radije da mi stave lanac ko pascetu nego da im moram svaki dan podnijet isvjestaj. Perete djecu bezveze.
moje sve troje su za na ranu privit :zoka:

i jest umjetnost pronaci adekvatnu kaznu. za najteze prekrsaje udaras tamo gdje najvise boli.

a meni je zao sto nemas bolji odnos s roditeljima. mi svoju ne prisiljavamo da pricaju, oni to rade svojevoljno jer su svjesni da ih rado slusamo.
Mislim da mi posljednji pasus objasnjava puno toga. :)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#57 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by spreca »

Zoya wrote:Pitanje za sve vas koji imate djecu preko 13 godina :D
Koliko im vjerujete kada vam kažu da su u kinu, kod prijatelja/prijateljice i slične izgovore? Upalite li auto da sami provjerite gdje su? Provjeravate li im mobitele, tašne, ruksake? Pratite li ih po društvenim mrežama?
Pa sjeti se koliko si ti bila iskrena kad si imala 13-14godina...i dali si lagala po potrebi ili ne
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#58 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by saga »

^^ i djeca od moje mame su divna :mrgreen:
ali ni njoj nit ikome nisam voljela prepricavati dan, znam da ima ljudi koji to vole... ja nisam. Pogotovo ako su neki problemi u pitanju, jos mi samo treba da i starce nasekiram. Nije nista sto sama ne mogu ishendlati

A znali su i gdje sam i s kim sam i kad cu doci kuci. To je upitnik koji se provodio prije izlaska iz kuce :lol: Lagala sam slabo, jer sam smotana i spetljam se u lazi; kad me skonta nesto kazna je bilo: palamudjenje. Posjedne me i prica prica prica prica priiiiica. Lakse mi bilo slusat :-)
User avatar
Truba
Posts: 81197
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#59 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by Truba »

u izbjeglištvu zarađivo čuvo krave i kupio sijeno :roll:
koja se lova mogla mlatiti bio sam pun kuna ko brod
sve kovanice sam u starkama čuvo kući izranjavan dođem

a navečer preprodaja sokova na turnirima :D i starijima koji trebaju sok a mrrsko im u radnju otići po kilometra
kuna po kuna :D

jbt ne znam gdje mi se izgubio ovaj poduzetnički duh :D
valjda dođe s FPN-om
ili je lakše i slobodnije raditi u mjestu gdje znaš da nećeš dugo živjeti :D

ispričavam se na brzinskom podsjećanju nekakav sam sav melankoličan ovih dana :D


prije rata sam znao normala krenuti u školu... dakle 3.-4. razred 10-11 godina
ali ne otići :D cijeli dan vani...s torbom na leđima :lol:
koji propalitet
petljanac
dobijem pare za hamburger ja stučem na bilijar :roll:
počelo se opasno krasti iz magacina i radnji i s automobila

još mi je samo droga falila i trgovina trebama :D

dakle ne vjerujte ništa

danas je opasnost i da se iz sobe prave sranja preko neta...
DVOSTRUKA OPASNOST
prije te zatvori u stan i miran si :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#60 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by spreca »

Huaweidzija wrote:Kakav sam ja bio, samo nek ne budu takvi.

Trenutno ih imam troje (cerka i dva sina). Jos su mali pa je kontrola relativno laka. Ne primjenjujem silu, osim malo galame i brojanje do 3.
Za sada brojanje pali, ali sta ce biti kada prvi put stisnu petlju da izbrojim do 3 bez da poslusaju ne znam.
Samo me najmladji brine jer je razmazen u odnosu na dvoje starijih.
Od pracenja telefona/tableta jos uvijek nemam puno koristi osim za cerku donekle.
pa nauci vise brojiti od 3 :lol: :lol: salim se.....sjeti se svog djetinjstva i pricaj s djecom cesce i o svemu uvazavujuci njihov uzrast,,,,prijetnje malo pomazu jer jednom ce pogrijesiti a ti mozda svoju prijetnju i ne ispunis jer je prijetnja bila samo blef a ne i kazna itd
User avatar
dulekrele
Posts: 3819
Joined: 10/04/2014 18:25

#61 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by dulekrele »

ko ima djecu tinejdere nek im je bog na pomoci. :roll:
znam gdje su i vodim racuna o tome.
vrlo sam oprezan i veoma brzo ih ufatim kada foliraju.
Huaweidzija
Posts: 39
Joined: 19/06/2017 12:24

#62 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by Huaweidzija »

spreca wrote:
Huaweidzija wrote:Kakav sam ja bio, samo nek ne budu takvi.

Trenutno ih imam troje (cerka i dva sina). Jos su mali pa je kontrola relativno laka. Ne primjenjujem silu, osim malo galame i brojanje do 3.
Za sada brojanje pali, ali sta ce biti kada prvi put stisnu petlju da izbrojim do 3 bez da poslusaju ne znam.
Samo me najmladji brine jer je razmazen u odnosu na dvoje starijih.
Od pracenja telefona/tableta jos uvijek nemam puno koristi osim za cerku donekle.
pa nauci vise brojiti od 3 :lol: :lol: salim se.....sjeti se svog djetinjstva i pricaj s djecom cesce i o svemu uvazavujuci njihov uzrast,,,,prijetnje malo pomazu jer jednom ce pogrijesiti a ti mozda svoju prijetnju i ne ispunis jer je prijetnja bila samo blef a ne i kazna itd
U svom djetinjstvu ja sam od kuce pobjegao vise puta, a moji bi bjezali dok se ne potrosi baterija na mobu, a onda bi se vratili kuci... Jer dom je tamo gdje je punjac :)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#63 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by stakasa »

Black swan wrote:u izbjeglištvu zarađivo čuvo krave i kupio sijeno :roll:
koja se lova mogla mlatiti bio sam pun kuna ko brod
sve kovanice sam u starkama čuvo kući izranjavan dođem

a navečer preprodaja sokova na turnirima :D i starijima koji trebaju sok a mrrsko im u radnju otići po kilometra
kuna po kuna :D

jbt ne znam gdje mi se izgubio ovaj poduzetnički duh :D
valjda dođe s FPN-om
ili je lakše i slobodnije raditi u mjestu gdje znaš da nećeš dugo živjeti :D

ispričavam se na brzinskom podsjećanju nekakav sam sav melankoličan ovih dana :D


prije rata sam znao normala krenuti u školu... dakle 3.-4. razred 10-11 godina
ali ne otići :D cijeli dan vani...s torbom na leđima :lol:
koji propalitet
petljanac
dobijem pare za hamburger ja stučem na bilijar :roll:
počelo se opasno krasti iz magacina i radnji i s automobila

još mi je samo droga falila i trgovina trebama :D

dakle ne vjerujte ništa

danas je opasnost i da se iz sobe prave sranja preko neta...
DVOSTRUKA OPASNOST
prije te zatvori u stan i miran si :D
Dobar post. Vazno je i dozvoliti djeci da se istutnje
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#64 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by spreca »

Huaweidzija wrote:
U svom djetinjstvu ja sam od kuce pobjegao vise puta, a moji bi bjezali dok se ne potrosi baterija na mobu, a onda bi se vratili kuci... Jer dom je tamo gdje je punjac :)
Jesil cuo da ima punjac i u autu?....mislis li da djeca nebih usla u tudju kucu?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#65 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by stakasa »

wewa wrote:imam dvoje srednjoskolaca i imamo jasno utvrdjene norme ponasanja - javlja se kad nastava zavrsi, ako se ima vremena/zelje/mogucnosti ostati negdje poslije skole to se kaze/pita i utvrdi se vrijeme dolaska kuci.

kasnjenje se ne tolerise, a zna se koliko (maksimalno) treba vremena za dolazak kuci.

svako odstupanje u raspolozenju i ponasanju je nekakav signal, a svaki dan nastojimo pricati o svacijem danu, pa smo u toku koliko je to ljudski moguce.

sto ce reci, dogovor kucu gradi, uz jasne granice dozvoljenog.
Gdje ces bona od srednjoskolaca trazit da se javljaju na telefon kad im se skola zavrsi... Pa to su vise ljudi
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#66 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by spreca »

stakasa wrote:
Dobar post. Vazno je i dozvoliti djeci da se istutnje
Bio ti za ili protiv djeca se istutnje ....ja mislim da sa djecom treba razgovarati i to spustiti se na njihov nivo.....drugarski razgovarati a ne roditeljski......roditeljski ces se svako u nutar sebe odnositi prema njima
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#67 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by spreca »

stakasa wrote:
wewa wrote:imam dvoje srednjoskolaca i imamo jasno utvrdjene norme ponasanja - javlja se kad nastava zavrsi, ako se ima vremena/zelje/mogucnosti ostati negdje poslije skole to se kaze/pita i utvrdi se vrijeme dolaska kuci.

kasnjenje se ne tolerise, a zna se koliko (maksimalno) treba vremena za dolazak kuci.

svako odstupanje u raspolozenju i ponasanju je nekakav signal, a svaki dan nastojimo pricati o svacijem danu, pa smo u toku koliko je to ljudski moguce.

sto ce reci, dogovor kucu gradi, uz jasne granice dozvoljenog.
Gdje ces bona od srednjoskolaca trazit da se javljaju na telefon kad im se skola zavrsi... Pa to su vise ljudi
To je vjerovatno praktika iz osnovne skole koja je presla u naviku i njoj i djetetu...... ti si u pravu ,jer dijete mora da odraste jer sutra kad se osamostali i ozeni bice mu tesko i za svaku sitnicu ce zvati mamu ....a nazalost mame nisu uvijek dostupne
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#68 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by stakasa »

spreca wrote:
stakasa wrote:
Dobar post. Vazno je i dozvoliti djeci da se istutnje
Bio ti za ili protiv djeca se istutnje ....ja mislim da sa djecom treba razgovarati i to spustiti se na njihov nivo.....drugarski razgovarati a ne roditeljski......roditeljski ces se svako u nutar sebe odnositi prema njima
Ne istutnje se djeca. Istutnje se osobe. Ali je bolje da se istutnje dok su djeca. Kazu i da svaki put kad roditelj intervenise oduzme djetetu priliku da samo rjesi problem. Treba naci mjeru a to nije nimalo lako
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#69 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by wewa »

stakasa wrote:
wewa wrote:imam dvoje srednjoskolaca i imamo jasno utvrdjene norme ponasanja - javlja se kad nastava zavrsi, ako se ima vremena/zelje/mogucnosti ostati negdje poslije skole to se kaze/pita i utvrdi se vrijeme dolaska kuci.

kasnjenje se ne tolerise, a zna se koliko (maksimalno) treba vremena za dolazak kuci.

svako odstupanje u raspolozenju i ponasanju je nekakav signal, a svaki dan nastojimo pricati o svacijem danu, pa smo u toku koliko je to ljudski moguce.

sto ce reci, dogovor kucu gradi, uz jasne granice dozvoljenog.
Gdje ces bona od srednjoskolaca trazit da se javljaju na telefon kad im se skola zavrsi... Pa to su vise ljudi
i ja sam osoba, pa se javljam kad podjem kuci, istoj toj djeci. jer nasa porodica tako funkcionise.
kome smeta, nek kod sebe drugacije uredjuje.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#70 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by stakasa »

wewa wrote:
stakasa wrote:
wewa wrote:imam dvoje srednjoskolaca i imamo jasno utvrdjene norme ponasanja - javlja se kad nastava zavrsi, ako se ima vremena/zelje/mogucnosti ostati negdje poslije skole to se kaze/pita i utvrdi se vrijeme dolaska kuci.

kasnjenje se ne tolerise, a zna se koliko (maksimalno) treba vremena za dolazak kuci.

svako odstupanje u raspolozenju i ponasanju je nekakav signal, a svaki dan nastojimo pricati o svacijem danu, pa smo u toku koliko je to ljudski moguce.

sto ce reci, dogovor kucu gradi, uz jasne granice dozvoljenog.
Gdje ces bona od srednjoskolaca trazit da se javljaju na telefon kad im se skola zavrsi... Pa to su vise ljudi
i ja sam osoba, pa se javljam kad podjem kuci, istoj toj djeci. jer nasa porodica tako funkcionise.
kome smeta, nek kod sebe drugacije uredjuje.
Legendo na forumu si, iznjela si stav koji je podlozan kritici. Nema kome sta smetat niti koncept prepisivat
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#71 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by wewa »

stakasa wrote: Legendo na forumu si, iznjela si stav koji je podlozan kritici. Nema kome sta smetat niti koncept prepisivat
imas li ti djece u pubertetu? ili si imao? kako si postupao ili postupas s njima?

moj veliki pubertetlija juce na rubu suza jer misli da svi drugi znaju nesto bolje od njega. i ti kazes - sta se imaju javljati, to su formirani ljudi (parafraziram)?! sta ima formirani. huda djeca kojoj je uputa i podrska neophodna.
svako odgaja prema vlastitom nahodjenju i prilagodjava se pojedinacnom djetetu. tako u nekim porodicama funkcionise liberalni, a u nekim nesto stroziji stil roditeljstva.

ja tvoj post ne dozivljavam kao kritiku vec kao nerealan zakljucak. a ti slobodno objasni zasto mislis da si u pravu, opcenito. jer kad se o mojoj porodici radi, znam da nisi.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#72 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by stakasa »

wewa wrote:
stakasa wrote: Legendo na forumu si, iznjela si stav koji je podlozan kritici. Nema kome sta smetat niti koncept prepisivat
imas li ti djece u pubertetu? ili si imao? kako si postupao ili postupas s njima?

moj veliki pubertetlija juce na rubu suza jer misli da svi drugi znaju nesto bolje od njega. i ti kazes - sta se imaju javljati, to su formirani ljudi (parafraziram)?! sta ima formirani. huda djeca kojoj je uputa i podrska neophodna.
svako odgaja prema vlastitom nahodjenju i prilagodjava se pojedinacnom djetetu. tako u nekim porodicama funkcionise liberalni, a u nekim nesto stroziji stil roditeljstva.

ja tvoj post ne dozivljavam kao kritiku vec kao nerealan zakljucak. a ti slobodno objasni zasto mislis da si u pravu, opcenito. jer kad se o mojoj porodici radi, znam da nisi.
Imam. Imao. Podigao. Uspjesno.
Napisao sam ti indirektno u postovima iznad kako mislim da treba - i pad je let, neka oproba, padne, digne se, koriguje. Zivot. Eto decko na rubu suza... Pusti ga neka se sa sobom sabere. Pa ako pogrijesi tacno ce znati gdje je pogrijesio sto je neprocjenjivo iskustvo. I jos nesto - jesi li mu u stanju dati potpuno ispravan savjet? I ja i ti. Jesmo li u stanju odgovoriti na izazove u duhu vremena? Nadam se. Svi se nadamo. Ali nije uvijek tako.
A ne znas da nisam u pravu kad je o tvojoj porodici rijec. To se sazna mnogo kasnije kada se podvuce crta
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#73 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by wewa »

stakasa wrote:
wewa wrote:
stakasa wrote: Legendo na forumu si, iznjela si stav koji je podlozan kritici. Nema kome sta smetat niti koncept prepisivat
imas li ti djece u pubertetu? ili si imao? kako si postupao ili postupas s njima?

moj veliki pubertetlija juce na rubu suza jer misli da svi drugi znaju nesto bolje od njega. i ti kazes - sta se imaju javljati, to su formirani ljudi (parafraziram)?! sta ima formirani. huda djeca kojoj je uputa i podrska neophodna.
svako odgaja prema vlastitom nahodjenju i prilagodjava se pojedinacnom djetetu. tako u nekim porodicama funkcionise liberalni, a u nekim nesto stroziji stil roditeljstva.

ja tvoj post ne dozivljavam kao kritiku vec kao nerealan zakljucak. a ti slobodno objasni zasto mislis da si u pravu, opcenito. jer kad se o mojoj porodici radi, znam da nisi.
Imam. Imao. Podigao. Uspjesno.
Napisao sam ti indirektno u postovima iznad kako mislim da treba - i pad je let, neka oproba, padne, digne se, koriguje. Zivot. Eto decko na rubu suza... Pusti ga neka se sa sobom sabere. Pa ako pogrijesi tacno ce znati gdje je pogrijesio sto je neprocjenjivo iskustvo. I jos nesto - jesi li mu u stanju dati potpuno ispravan savjet? I ja i ti. Jesmo li u stanju odgovoriti na izazove u duhu vremena? Nadam se. Svi se nadamo. Ali nije uvijek tako.
A ne znas da nisam u pravu kad je o tvojoj porodici rijec. To se sazna mnogo kasnije kada se podvuce crta
isto kao sto ti ne znas jesi li u pravu...

ja ne radim nista umjesto svoje djece, ma ni one najmanje. i ona s nepune 3 ide sama na wc, sama jede. jer znam da moze.
ali sam tu da pricam s njima kad vidim da im je tesko. i da ih muci pogresna perspektiva. ne mogu ja i ne zelim uciti za njega, tu sam da mu kazem da moze nauciti, ako hoce. da hocu pomoci oko trazenja odakle da nauci, ako zeli da mu pomognem. da li ce i kako ce i kad ce - na njemu je. njegov izbor, njegove posljedice.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#74 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by stakasa »

wewa wrote:
stakasa wrote: Napisao sam ti indirektno u postovima iznad kako mislim da treba - i pad je let, neka oproba, padne, digne se, koriguje. Zivot. Eto decko na rubu suza... Pusti ga neka se sa sobom sabere. Pa ako pogrijesi tacno ce znati gdje je pogrijesio sto je neprocjenjivo iskustvo. I jos nesto - jesi li mu u stanju dati potpuno ispravan savjet? I ja i ti. Jesmo li u stanju odgovoriti na izazove u duhu vremena? Nadam se. Svi se nadamo. Ali nije uvijek tako.
A ne znas da nisam u pravu kad je o tvojoj porodici rijec. To se sazna mnogo kasnije kada se podvuce crta
isto kao sto ti ne znas jesi li u pravu...

ja ne radim nista umjesto svoje djece, ma ni one najmanje. i ona s nepune 3 ide sama na wc, sama jede. jer znam da moze.
ali sam tu da pricam s njima kad vidim da im je tesko. i da ih muci pogresna perspektiva. ne mogu ja i ne zelim uciti za njega, tu sam da mu kazem da moze nauciti, ako hoce. da hocu pomoci oko trazenja odakle da nauci, ako zeli da mu pomognem. da li ce i kako ce i kad ce - na njemu je. njegov izbor, njegove posljedice.
Ja nisam ni tvrdio, ti jesi. Izricito
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#75 Re: Da li znate gdje su vam djeca?

Post by wewa »

stakasa wrote:
wewa wrote:
stakasa wrote: Napisao sam ti indirektno u postovima iznad kako mislim da treba - i pad je let, neka oproba, padne, digne se, koriguje. Zivot. Eto decko na rubu suza... Pusti ga neka se sa sobom sabere. Pa ako pogrijesi tacno ce znati gdje je pogrijesio sto je neprocjenjivo iskustvo. I jos nesto - jesi li mu u stanju dati potpuno ispravan savjet? I ja i ti. Jesmo li u stanju odgovoriti na izazove u duhu vremena? Nadam se. Svi se nadamo. Ali nije uvijek tako.
A ne znas da nisam u pravu kad je o tvojoj porodici rijec. To se sazna mnogo kasnije kada se podvuce crta
isto kao sto ti ne znas jesi li u pravu...

ja ne radim nista umjesto svoje djece, ma ni one najmanje. i ona s nepune 3 ide sama na wc, sama jede. jer znam da moze.
ali sam tu da pricam s njima kad vidim da im je tesko. i da ih muci pogresna perspektiva. ne mogu ja i ne zelim uciti za njega, tu sam da mu kazem da moze nauciti, ako hoce. da hocu pomoci oko trazenja odakle da nauci, ako zeli da mu pomognem. da li ce i kako ce i kad ce - na njemu je. njegov izbor, njegove posljedice.
Ja nisam ni tvrdio, ti jesi. Izricito
ti tvrdis da su srednjoskolci odrasli pa se ne moraju javljati...
niti su odrasli, niti odrasle ista sprjecava da se javljaju. mozebit tvoja porodica funkcionise drugacije, ali moja eto ne.

ja ne kazem da ti postupas pogresno, a ti mislis da ja grijesim. u tome je razlika.
Post Reply