Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post Reply
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#26 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by Alfons Kauders »

JoseMujica wrote:jedini pobjednici ovog zadnjeg rata su pojedinci, osvajači ZK izvadaka...ovo ostalo goli puškarinaši.....i kad bi gledali Bošnjake, Hrvate i Srbe, isto tako pušioničari sa nabijenim kompleksima i frustracijama zločinaca, žrtvi, gubitnika, siromaha, glupana itd.
U tom slucaju sam pobjednik i za ostale me zivo zaboli chundara. :izet:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#27 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by Haris.ba »

megaman4 wrote:
Posto si spomenuo Istocnu Hercegovinu, samo cu ti navesti primjer Nevesinja odakle su i moji pretci. U ovom gradicu su obnovljene sve dzamije, njih 5 koliko ih je bilo prije rata u gradu, te kuca cuvenog bega Basagica. Trenutno nema nijednog Bosnjaka da zivi i radi u ovom gradu, koji polako umire, jer ga i Srbi masovno napustaju.

Kada bi ti rekao da je u Nevesinju prije rata na citavoj opstini bilo oko 4500 zaposlenih, dok danas nema ni 1000, dovoljno govori kakva ga buducnost ceka.

Sto se tice Bosnjaka, uglavnom su se vratili u gornjem polju, gdje su sela i naselja sa vecinskim Bosnjackim pukom. Oko 350 Bosnjaka povratnika zivi u Nevesinju od nekadasnjih 3500, tj. 10 puta manje nego prije rata.

Kalinovik je katastrofa kao i Gacko, Bileca i Ljubinje.

Jedino se jos Trebinje drzi zbog blizine Dubrovnika i Jadrana.
Da nije bilo rata, ni genocida , ni zločina - u Istočnoj Bosni i Hercegovini sumnjam da bi situacija bila išta bolja. Pošto bi bili u EU - bila bi još gora u pogledu broja stanovnika. Jer svi bi imali otvorenu granicu. Naravno, drugačija bi bila etnička raspodjela.

Osim regija oko Bijeljine - nema tu potencijala za puno stanovništva.
So What! wrote:broj Bošnjaka je sve veći i veći.
Ja sam shvatio da pričaš o demografiji. A vidim ostali se uhvatili svega ostaloga.

Ako se gleda demografija Bošnjaci su prošli onako. Ogroman broj civilnih žrtava, u odnosu na ukupne poginule. Ogroman broj djece, mladih.

Demografski ti je to katastrofa. Imaš one piramide starosti i spola gdje se vide lijepo poremećaji odnosa.

I dodaš nezaustavljivi odlazak iz BiH, naročito mladih, koji se uglavnom neće vratiti, a ni njihova djeca - demografski će svi biti u problemu.

I onda gledaš šta ti je bilo namijenjeno - da te nema, onda i puko preživljavanje je velika pobjeda.
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#28 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by Putnik ali stvarno »

Koga bole usi za to ?

1966 Nemacka koja je uzgubila rat je bila ? Kakva ?

Sta se radilo, kako se snaslo zadnjih 21 godinu, sta se napravilo to je pitanje.

Rat su izgubili 99% svih stanovnika Jugoslavije.

Osim ako se ne smatra uspehom iseljavanje preko IOMa
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#29 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by Alfons Kauders »

Putnik ali stvarno wrote:Koga bole usi za to ?

1966 Nemacka koja je uzgubila rat je bila ? Kakva ?

Sta se radilo, kako se snaslo zadnjih 21 godinu, sta se napravilo to je pitanje.

Rat su izgubili 99% svih stanovnika Jugoslavije.

Osim ako se ne smatra uspehom iseljavanje preko IOMa
Kako ko. :wink:

Neki su radili pa ih i sad boli kurac hoce li stoka ikad izabrati drugu vlast.

Ovi sto su 21 godinu glasali za SDA pa sad kukaju da su im djeca gladna... To je njihov problem
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#30 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by hAZNADAR »

Nije da branim SDA, naprotiv - zestoki sam protivnik .....ali,

Stvarno vise smarate sa SDA krivicom za sve i kritikom gdje jeste i nije mjesto. Tema je jasna od pocetka - demografija.

Ispasce na kraju da je SDA kriva za nezavisnost i da nismo trebali uopce glasati za to.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#31 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by cyprus »

Haris.ba wrote:...Da nije bilo rata, ni genocida , ni zločina - u Istočnoj Bosni i Hercegovini sumnjam da bi situacija bila išta bolja...
Ja tačno ne mogu vjerovati da si ovo mrtav ozbiljan izjavio :-)

Btw, i demografski gledano - svi su gubitnici... Sva tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini danas imaju manje pripadnika nego 1991. godine (i Ostali također)... Dakle, katastrofa je pogotovo velika kad sagledaš demografiju...

NEMA POBJEDNIKA, shvatite... Osim ako mogućnost nazivanja selama u javnim institucijama, uvođenje krsne slave u javne ustanove i glasnog slušanja Thompsonovih pjesama ne smatrate pobjedom, pobjednika nema. I tačka.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#32 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by Haris.ba »

cyprus wrote:
Haris.ba wrote:...Da nije bilo rata, ni genocida , ni zločina - u Istočnoj Bosni i Hercegovini sumnjam da bi situacija bila išta bolja...
Ja tačno ne mogu vjerovati da si ovo mrtav ozbiljan izjavio :-)
Trebam dokazivati? Mali milion primjera otvaranja firmi u istočnoj Bosni i Hercegovini koje su tamo bile po diktatu. Da se narod zaposli. I koje po svim, pa čak i standardima socijalističke ekonomije, ne bi tamo trebale biti.

Svaka zemlja ima pasivan kraj. U BiH je to istok.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#33 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by cyprus »

Haris.ba wrote:
cyprus wrote:
Haris.ba wrote:...Da nije bilo rata, ni genocida , ni zločina - u Istočnoj Bosni i Hercegovini sumnjam da bi situacija bila išta bolja...
Ja tačno ne mogu vjerovati da si ovo mrtav ozbiljan izjavio :-)
Trebam dokazivati? Mali milion primjera otvaranja firmi u istočnoj Bosni i Hercegovini koje su tamo bile po diktatu. Da se narod zaposli. I koje po svim, pa čak i standardima socijalističke ekonomije, ne bi tamo trebale biti.

Svaka zemlja ima pasivan kraj. U BiH je to istok.
Inicijalno pasivni krajevi u BiH su visoki krš zapadne Bosne i istočna Hercegovina... Srebrenica, Zvornik, Vlasenica itd. do ovog rata baš i nisu spadali u pasivne krajeve ove zemlje...

I btw, zašto te firme nisu trebale biti tamo? Firme trebaju postojati tamo gdje ima ljudi...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#34 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by Haris.ba »

cyprus wrote:I btw, zašto te firme nisu trebale biti tamo? Firme trebaju postojati tamo gdje ima ljudi...
Mali milion razloga. Nije za ove teme. Kada se otvara firma, jedan od dijelova ozbiljne procjene jeste demografija.

Ali, otprilike se može vidjeti na slučaju Gacka. Samo termoelektrana. I to je to.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#35 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by cyprus »

Haris.ba wrote:
cyprus wrote:I btw, zašto te firme nisu trebale biti tamo? Firme trebaju postojati tamo gdje ima ljudi...
Mali milion razloga. Nije za ove teme. Kada se otvara firma, jedan od dijelova ozbiljne procjene jeste demografija.

Ali, otprilike se može vidjeti na slučaju Gacka. Samo termoelektrana. I to je to.
Pa Srednje Podrinje je prije rata bilo jedno od demografski najvitalnijih dijelova BiH... Zaista ne kontam šta želiš reći...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#36 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by Haris.ba »

cyprus wrote:
Haris.ba wrote:
cyprus wrote:I btw, zašto te firme nisu trebale biti tamo? Firme trebaju postojati tamo gdje ima ljudi...
Mali milion razloga. Nije za ove teme. Kada se otvara firma, jedan od dijelova ozbiljne procjene jeste demografija.

Ali, otprilike se može vidjeti na slučaju Gacka. Samo termoelektrana. I to je to.
Pa Srednje Podrinje je prije rata bilo jedno od demografski najvitalnijih dijelova BiH... Zaista ne kontam šta želiš reći...
Demografski potentno mjesto iz kojega se iseljava. Tranzicija bi i bez rata samo pojačala iseljavanje. Pa i u srednjem Podrinju.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#37 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by cyprus »

Haris.ba wrote:
cyprus wrote:Pa Srednje Podrinje je prije rata bilo jedno od demografski najvitalnijih dijelova BiH... Zaista ne kontam šta želiš reći...
Demografski potentno mjesto iz kojega se iseljava. Tranzicija bi i bez rata samo pojačala iseljavanje. Pa i u srednjem Podrinju.
Skoro čitavo Srednje Podrinje je imalo mnogo veći demografski rast, nego iseljavanje... Dakle, nije bilo depopulativno područje... Nema nikakve logike u tvojoj tvrdnji da su fabrike tu bile bespotrebno izgrađene... Ili možda tvrdiš da je sve fabrike trebalo sprcat u ovih pet većih gradova, a ostatak zemlje nek se preseli, jebajiga :-)

A šta bi tranzicija uradila tom kraju da nije bilo rata, možemo samo nagađati... A ako već nagađamo, onda mislim da je scenario Srednje Bosne i Krajine bio izgledan i za Istočnu Bosnu... To je bio recimo sličan nivo socio-ekonomskog razvoja... U svakom slučaju ne bi se desila ni približna depopulacija da nije bilo etničkog čišćenja i genocida... Ne mogu da vjerujem da se o tome moraju davati argumenti... Zar nije vidljivo iz svemira?
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#38 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by megaman4 »

Haris.ba wrote:
cyprus wrote:I btw, zašto te firme nisu trebale biti tamo? Firme trebaju postojati tamo gdje ima ljudi...
Mali milion razloga. Nije za ove teme. Kada se otvara firma, jedan od dijelova ozbiljne procjene jeste demografija.

Ali, otprilike se može vidjeti na slučaju Gacka. Samo termoelektrana. I to je to.
Demantovat cu te. Istocna Hercegovina, narocito Nevesinje koje je bilo poljoprivredno-stocarski kraj je hranilo skoro citavu Hercegovinu prije rata. Ljudi iz Mostara i okolice su mi govorili da je Nevesinje po pitanju klime imalo najzdraviju klimu, gdje je hrana koja je dolazila u Mostar i okolicu bila vrhunska i zdrava. Krompir i proizvodi od sira su zastitni znak Istocne Hercegovine.

Velez iz Mostara je sve do rata zimske pripreme obavljao upravo u Nevesinju zbog klime, a ne samo Velez, nego i klubovi iz drugih krajeva bivse Jugoslavije.

Dalje, u Nevesinju se nalazio najveci vojni poligon JNA u bivsoj SRBiH, a to je poligon na Macipolju u naselju Sopilja i Hrusta. Nevesinje i njegova okolina su zivjeli od toga.

A da ne kazem o sumsko-gazdinstvu Velez, cije je drvo uz ono na Podromaniji najkvalitetnije u drzavi.

Koliko je bilo firmi koje su radile evo navest cu neke: Unis, Trikotaza Nevesinje, Ciglana, Carapara Nevesinje, Soko Nevesinje...

Da nije bilo rata, u Nevesinju bi bila izgradjena bolnica za dusevne bolesnike iz citave bivse drzave, ali gradnja je stala zbog raspada SFRJ.

SOKO je svojevremeno bio planiran da se gradi u Nevesinju u Sopiljskom dolu, ali zbog nedostatka vode, odluceno je da se SOKO pravi u Mostaru.

U Opstini Nevesinje do rata su se svi ZK izvatci iz drugih opstina kao sto su Gacko i Kalinovik vadili u ovoj opcini. Kroz Nevesinje je pocetkom 60- ih godina prolazio autobus za Sarajevo, da bi se ta linija ukinula kada je 1973 godine izgradjena nova magistrala Nevesinje-Mostar.

Zelim reci, Nevesinje zivi zbog blizine Mostara, i uz Trebinje, opstina koja donekle jos opstaje. Gacko, Bileca i Ljubinje su mrtvi krajevi bili i prije rata, s tim sto je TE Gacko donekle bilo izdiglo Gacko iznad prosjeka.

Ostale opstine, ne racunajuci Trebinje i Nevesinje su pustos.

Edit: Zapadna Hercegovina je bila bijeda u odnosu na Istocnu prije rata. Pa bolan ljudi iz Listice i Posusja su dolazili u Nevesinje zbog trgovine jer je bila pijaca u centru grada, jer su skrivajuci se, prodavali duhan. Njihove zene su prodavale razne proizvode kako bi prezivjeli, jer su bili gola bijeda.

Ne trebas se slagati s mnom ali je ovo mali dio koji znam.
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#39 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by Putnik ali stvarno »

Alfons Kauders wrote:
Putnik ali stvarno wrote:Koga bole usi za to ?

1966 Nemacka koja je uzgubila rat je bila ? Kakva ?

Sta se radilo, kako se snaslo zadnjih 21 godinu, sta se napravilo to je pitanje.

Rat su izgubili 99% svih stanovnika Jugoslavije.

Osim ako se ne smatra uspehom iseljavanje preko IOMa
Kako ko. :wink:

Neki su radili pa ih i sad boli kurac hoce li stoka ikad izabrati drugu vlast.

Ovi sto su 21 godinu glasali za SDA pa sad kukaju da su im djeca gladna... To je njihov problem
Moze i tako na privatnoj bazi da se ceni ali pitanje je

Da li su Bosnjaci pobijedili u zadnjem ratu ?

Mislim da sudeci po slobodi kretanja, statusu imovine, zaposlenosti i td , svemu sto neka drzava i neki sistem trebaju da osiguraju,

da su izgubili svi. Da je ceo rat jedna potpuno besmislena prica. U BiH ali i u Hrvatskoj i Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori, pa cak i u Sloveniji

po mnogim parametrima.

A snalazljivih, vrednih, pro aktivnih ljudi ima svuda u svim zemljama i sistemima. No nije to poenta na ovoj temi.

Drugim recima ako je Jugoslavija bila tamnica naroda, a vecina naroda se tako izjasnilo, ja ne znam kako bih nazvao novonastale

drzave ?

Lanseri naroda i narodnosti ?

Odose narodi iz svih tih zemalja, glavom bez obzira, potpuno i iscrpeni i sludjeni tim novim drustvenim vrednostima koje

ih snadjose.
User avatar
k3ngur
Posts: 1946
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#40 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by k3ngur »

Bosnjaci su itekako pobjedili u proslom ratu, samo se treba sjetiti sta su neprijatelji planirali sa Bosnom i sta su imali od oruzja i logistike a sa cime smo mi usli u rat. Dodaj uz to da smo moralno pobjedili, ihahahaj... :bih:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#41 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by detroit-mercy »

So What! wrote:
detroit-mercy wrote:
So What! wrote:
Janja je lijepo mjesto u kojem se broj Bošnjaka čak i povećao, a na Drini je naprimjer.
Veze ti nemas :skoljka: .
Da, nemam. :D

Image
De nebilo ti tesko, jedan dan prosetaj do Janje pa vidi koliko ljudi zivi u Janji. Malo isto popricaj sa ljudima koliko ljudi je otselilo iz Janje od u zadnje tri godine.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#42 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by ljevoruki »

Putnik ali stvarno wrote: Rat su izgubili 99% svih stanovnika Jugoslavije.
Apsolutno netacno, Hrvati su apsolutni pobjednici ratova u bivsoj Yu, poslije njih Kosovari.
Crna Gora se na vrijeme izvukla iz bratskog zagrljaja i dobro prosla.
Srbi i Bosnjaci najveci gubitnici.
Slovence i Makedonce ne racunam, nisu ratovali.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#43 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by PM72 »

Srbi jesu izgubili Kosovo i frtalj Hrvatske ali su dobili pola Bosne.Bošnjaci su najgore prošli tako da me čudi kad neko upita - jesu li Bošnjaci pobjedili? :-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#44 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by insomnia78 »

cyprus wrote:
Haris.ba wrote:...Da nije bilo rata, ni genocida , ni zločina - u Istočnoj Bosni i Hercegovini sumnjam da bi situacija bila išta bolja...
Ja tačno ne mogu vjerovati da si ovo mrtav ozbiljan izjavio :-)

Btw, i demografski gledano - svi su gubitnici... Sva tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini danas imaju manje pripadnika nego 1991. godine (i Ostali također)... Dakle, katastrofa je pogotovo velika kad sagledaš demografiju...

NEMA POBJEDNIKA, shvatite... Osim ako mogućnost nazivanja selama u javnim institucijama, uvođenje krsne slave u javne ustanove i glasnog slušanja Thompsonovih pjesama ne smatrate pobjedom, pobjednika nema. I tačka.
Naravno da ima. Sta im se spremalo(moze se vidjeti na primjeru Bijeljine, Zvornika, Visegrada, Prijedora...) Bosnjaci su itekako pobjedili. Kurac pobjedili, napravili cudo
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#45 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by So What! »

Haris.ba wrote:
Da nije bilo rata, ni genocida , ni zločina - u Istočnoj Bosni i Hercegovini sumnjam da bi situacija bila išta bolja. Pošto bi bili u EU - bila bi još gora u pogledu broja stanovnika. Jer svi bi imali otvorenu granicu. Naravno, drugačija bi bila etnička raspodjela.

Osim regija oko Bijeljine - nema tu potencijala za puno stanovništva.
So What! wrote:broj Bošnjaka je sve veći i veći.
Ja sam shvatio da pričaš o demografiji. A vidim ostali se uhvatili svega ostaloga.

Ako se gleda demografija Bošnjaci su prošli onako. Ogroman broj civilnih žrtava, u odnosu na ukupne poginule. Ogroman broj djece, mladih.

Demografski ti je to katastrofa. Imaš one piramide starosti i spola gdje se vide lijepo poremećaji odnosa.

I dodaš nezaustavljivi odlazak iz BiH, naročito mladih, koji se uglavnom neće vratiti, a ni njihova djeca - demografski će svi biti u problemu.

I onda gledaš šta ti je bilo namijenjeno - da te nema, onda i puko preživljavanje je velika pobjeda.
O demografiji je riječ, ali nije loše znati stanje na terenu.

Naravno Klixovski pričaju ljudi o svemu, šta ćeš.

Generalno je bilo pitanje, poredeći one dvije mape, da li smo mi pobijedili. Jer očigledno da se postotak Bošnjaka na zadnjem popisu povećao, a distribucija većinskih Bošnjačkih područja je veća.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#46 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by PM72 »

Postotak Bošnjaka se povećao jer pametni Srbi i Hrvati idu iz ove nakarade od države...
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#47 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by cyprus »

insomnia78 wrote:
cyprus wrote:
Haris.ba wrote:...Da nije bilo rata, ni genocida , ni zločina - u Istočnoj Bosni i Hercegovini sumnjam da bi situacija bila išta bolja...
Ja tačno ne mogu vjerovati da si ovo mrtav ozbiljan izjavio :-)

Btw, i demografski gledano - svi su gubitnici... Sva tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini danas imaju manje pripadnika nego 1991. godine (i Ostali također)... Dakle, katastrofa je pogotovo velika kad sagledaš demografiju...

NEMA POBJEDNIKA, shvatite... Osim ako mogućnost nazivanja selama u javnim institucijama, uvođenje krsne slave u javne ustanove i glasnog slušanja Thompsonovih pjesama ne smatrate pobjedom, pobjednika nema. I tačka.
Naravno da ima. Sta im se spremalo(moze se vidjeti na primjeru Bijeljine, Zvornika, Visegrada, Prijedora...) Bosnjaci su itekako pobjedili. Kurac pobjedili, napravili cudo
Jeste, časa nije dvije trećine prazna, nego trećinu puna :)

Tako su i Jevreji pobjednici Drugog svjetskog rata... Šta im je Hitler namijenio, dobro su prošli :zzzz:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#48 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by cyprus »

So What! wrote:O demografiji je riječ, ali nije loše znati stanje na terenu.

Naravno Klixovski pričaju ljudi o svemu, šta ćeš.

Generalno je bilo pitanje, poredeći one dvije mape, da li smo mi pobijedili. Jer očigledno da se postotak Bošnjaka na zadnjem popisu povećao, a distribucija većinskih Bošnjačkih područja je veća.
Jah, postotak se povećao... Izvini, ali to je logika: "izgubio sam dvije krave, ali je komšija izgubio tri... Blago meni..."
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#49 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by Haris.ba »

megaman4 wrote:
Haris.ba wrote:
cyprus wrote:I btw, zašto te firme nisu trebale biti tamo? Firme trebaju postojati tamo gdje ima ljudi...
Mali milion razloga. Nije za ove teme. Kada se otvara firma, jedan od dijelova ozbiljne procjene jeste demografija.

Ali, otprilike se može vidjeti na slučaju Gacka. Samo termoelektrana. I to je to.
Demantovat cu te. Istocna Hercegovina, narocito Nevesinje koje je bilo poljoprivredno-stocarski kraj je hranilo skoro citavu Hercegovinu prije rata. Ljudi iz Mostara i okolice su mi govorili da je Nevesinje po pitanju klime imalo najzdraviju klimu, gdje je hrana koja je dolazila u Mostar i okolicu bila vrhunska i zdrava. Krompir i proizvodi od sira su zastitni znak Istocne Hercegovine.

Velez iz Mostara je sve do rata zimske pripreme obavljao upravo u Nevesinju zbog klime, a ne samo Velez, nego i klubovi iz drugih krajeva bivse Jugoslavije.

Dalje, u Nevesinju se nalazio najveci vojni poligon JNA u bivsoj SRBiH, a to je poligon na Macipolju u naselju Sopilja i Hrusta. Nevesinje i njegova okolina su zivjeli od toga.

A da ne kazem o sumsko-gazdinstvu Velez, cije je drvo uz ono na Podromaniji najkvalitetnije u drzavi.

Koliko je bilo firmi koje su radile evo navest cu neke: Unis, Trikotaza Nevesinje, Ciglana, Carapara Nevesinje, Soko Nevesinje...

Da nije bilo rata, u Nevesinju bi bila izgradjena bolnica za dusevne bolesnike iz citave bivse drzave, ali gradnja je stala zbog raspada SFRJ.

SOKO je svojevremeno bio planiran da se gradi u Nevesinju u Sopiljskom dolu, ali zbog nedostatka vode, odluceno je da se SOKO pravi u Mostaru.

U Opstini Nevesinje do rata su se svi ZK izvatci iz drugih opstina kao sto su Gacko i Kalinovik vadili u ovoj opcini. Kroz Nevesinje je pocetkom 60- ih godina prolazio autobus za Sarajevo, da bi se ta linija ukinula kada je 1973 godine izgradjena nova magistrala Nevesinje-Mostar.

Zelim reci, Nevesinje zivi zbog blizine Mostara, i uz Trebinje, opstina koja donekle jos opstaje. Gacko, Bileca i Ljubinje su mrtvi krajevi bili i prije rata, s tim sto je TE Gacko donekle bilo izdiglo Gacko iznad prosjeka.

Ostale opstine, ne racunajuci Trebinje i Nevesinje su pustos.

Edit: Zapadna Hercegovina je bila bijeda u odnosu na Istocnu prije rata. Pa bolan ljudi iz Listice i Posusja su dolazili u Nevesinje zbog trgovine jer je bila pijaca u centru grada, jer su skrivajuci se, prodavali duhan. Njihove zene su prodavale razne proizvode kako bi prezivjeli, jer su bili gola bijeda.

Ne trebas se slagati s mnom ali je ovo mali dio koji znam.
Pa i nisi me baš demantovao. Sve te firme su bile u Nevesinju upravo po diktatu. Isto je i sa vojskom, isto je i sa planiranom bolnicom. Isto je i sa administrativnom odlukom da se zk izvadci za druge općine vade u Nevesinju.

Pa upravo ta rečenica da danas Nevesinje živi od Mostara pokazuje njegov kapacitet. To je stočasko-poljoprivredni kraj. I to je to. Nema subvencija za poljoprivredu i stočarstvo - i osuđen si da se boriš za tržište u Jablanici kod Gojka. To što je hava dobra i lijep krajolik - danas je dobro za turizam. A za turizam ipak treba dosta stvari da se poklopi.

Meni je najbolji primjer Vareš. Iz istočne Bosne se bruku ljudi doselilo u Vareš prije rata. I sve su firme propale (željezara, livnica...)još 1990. godine. I od općine gdje faktički nije bilo nezaposlenih sa oko 23 milje došlo se do danas 8 milja. I tih 8 milja životari jer radi u Sarajevu i okolini.
Rat nije uništio skoro ništa privrednih kapaciteta.
cyprus wrote:Inicijalno pasivni krajevi u BiH su visoki krš zapadne Bosne i istočna Hercegovina... Srebrenica, Zvornik, Vlasenica itd. do ovog rata baš i nisu spadali u pasivne krajeve ove zemlje...

I btw, zašto te firme nisu trebale biti tamo? Firme trebaju postojati tamo gdje ima ljudi...
Haj ovako. Ima istočna i zapadna Kina (geografske kategorije). I iz istočne Kine svake godine nekoliko stotina miliona ljudi ide na godišnji odmor, vraća se u zapadni dio porodici. Jer im država ne dozvoljava da dosele tamo gdje je većina posla - u istočnu Kinu. Što Kinezi ne prave fabrike na zapadu? Prave po diktatu. Ali tržišne sile hoće na istok.

Kinezi prave gradove duhove po zapadu. Nikoga ne interesiraju. Posao je prema obali.

Firme postoje tamo gdje je jednostavnije zaraditi paru. Postoje anomalije tipa odluke vezane za Goražde. Ali, to je bila odluka vlasnika da pomogne tom kraju. Naravno, i da zaradi. Ali, mogao je otići negdje drugo gdje bi imao i bolju saobraćajnu povezanost, i broj dostupnih radnika, itd.

P.S.
Što ovo sve spominjem. Ne mogu da se sjetim koji je bio to srpski političar u ratu. Ali je ostalo zapisano da je rekao da Tuzla mora biti srpska. Pa kad su ga pitali zašto (valja ratovati preko Majevice, jedva koridor održali, puno Bošnjaka) - kaže pa ne pravimo seljačku RS. Kičma BiH je potez rijeka Bosna-Neretva, tu je sva teška industrija, lakša saobraćajna povezanost...

Ima naučnik, ako treba pronaći ću njegovo ime, koji smatra da je razlog zašto se historija odvijala kako se odvijala - geografija. Napisao je knjigu o tome. Ima nekih teza koje je veoma teško sporiti. Zato je jedina šansa istočne Bosne brza cesta prema Višegradu, a istočne Hercegovine jonski koridor. Ako nemaš dobru geografiju - saobraćajnom povezanošću se može popraviti.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#50 Re: Da li su Bošnjaci pobijedili u zadnjem ratu?

Post by cyprus »

Haris.ba wrote:Haj ovako. Ima istočna i zapadna Kina (geografske kategorije). I iz istočne Kine svake godine nekoliko stotina miliona ljudi ide na godišnji odmor, vraća se u zapadni dio porodici. Jer im država ne dozvoljava da dosele tamo gdje je većina posla - u istočnu Kinu. Što Kinezi ne prave fabrike na zapadu? Prave po diktatu. Ali tržišne sile hoće na istok.

Kinezi prave gradove duhove po zapadu. Nikoga ne interesiraju. Posao je prema obali.

Firme postoje tamo gdje je jednostavnije zaraditi paru. Postoje anomalije tipa odluke vezane za Goražde. Ali, to je bila odluka vlasnika da pomogne tom kraju. Naravno, i da zaradi. Ali, mogao je otići negdje drugo gdje bi imao i bolju saobraćajnu povezanost, i broj dostupnih radnika, itd.

P.S.
Što ovo sve spominjem. Ne mogu da se sjetim koji je bio to srpski političar u ratu. Ali je ostalo zapisano da je rekao da Tuzla mora biti srpska. Pa kad su ga pitali zašto (valja ratovati preko Majevice, jedva koridor održali, puno Bošnjaka) - kaže pa ne pravimo seljačku RS. Kičma BiH je potez rijeka Bosna-Neretva, tu je sva teška industrija, lakša saobraćajna povezanost...

Ima naučnik, ako treba pronaći ću njegovo ime, koji smatra da je razlog zašto se historija odvijala kako se odvijala - geografija. Napisao je knjigu o tome. Ima nekih teza koje je veoma teško sporiti. Zato je jedina šansa istočne Bosne brza cesta prema Višegradu, a istočne Hercegovine jonski koridor. Ako nemaš dobru geografiju - saobraćajnom povezanošću se može popraviti.
Pa naravno da geografija ima veze... Međutim, nismo ovdje tako postavili stvari...

Prvo, ne razgovaramo ovdje o Kini i Tibetu gdje se razdaljine mjere hiljadama kilometara, nego o području koje je u prosjeku manje od dva sata udaljeno od Tuzle...

Drugo, tačno je da je Bosna - Neretva glavna osovina razvoja Bosne i Hercegovine, ali to ne znači da osim toga ne postoji ništa drugo... Druga demografsko-ekonomska osovina je okomita na nju i proteže se sjevernim dijelom zemlje Bihać - Prijedor - Banja Luka - Doboj - Tuzla - Brčko - Bijeljina... Doduše, zbog dvoentitetske strukture, sada je ta osovina malo fragmentirana, ali postoji... Srednje Podrinje se nalazi blizu te osovine i nije ga nemoguće revitalizirati u društvenom pogledu, samo kada bi postojao demografski potencijal, koji je nestao sa ratnim događanjima...

Treće, čak i što se tiče krajnje perifernih dijelova zemlje, to opet ne znači da treba odustati od istih, i nije tačno da takva područja nemaju baš nikakvu ekonomsku perspektivu... Eto ti primjer Goražda...

I četvrto, ekonomska stagnacija ne mora nužno značiti i demografsku depopulaciju... Demografski najvitalniji dio BiH su Bužim, Cazin i Velika Kladuša... Njima sličnu demografsku sliku je imala i Srebrenica prije rata... Pa ako to nisu postali pusti krajevi, ne vidim razloga zašto bi Srebrenica opustila da se nije desio rat i genocid...
Post Reply