Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#26 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by dr.gog »

sojka wrote:Imati znaci nemati. :)
..do unaprijed određenog vremena :)

zahvalnost je osobina i manir koji se lako zapostavlja i često u kušnji nestaje.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#27 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by sojka »

Slazem se. Nisam sigurna mozemo li uopste biti dovoljno zahvalni. :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#28 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by dr.gog »

sojka wrote:Slazem se. Nisam sigurna mozemo li uopste biti dovoljno zahvalni. :)
Ma možemo.Ujutro kad oči otvorimo,i naveče kad legnemo..pa dovoljno je..
bonez
Posts: 117
Joined: 14/05/2007 18:07

#29 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by bonez »

Covjek u zivotu 3 puta ima ,3 puta nema !
Imam hvala Allahu sve u zivotu ,zdravlje ,roditelje ,skolujem se i da ne nabrajam sve je u najboljem redu =)
Ali nikada necu sebi dozvoliti da pohasim ,jer se bojim dragog Allaha dž.š i znam da onaj koji visoko leti nisko pada!

Toliko od mene =)
btw, :sax:
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#30 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by metal_rules_cura »

dr.gog wrote:
sojka wrote:Imati znaci nemati. :)
zahvalnost je osobina i manir koji se lako zapostavlja i često u kušnji nestaje.
Da. To se moze primijeniti ukoliko bi posmatrao zahvalnost usmjerenu prema nekom drugom. Cesce prema nekom drugom nego prema sebi, mada jako cesto nismo zahvalni ni na onom sto mi imamo. Previse smo orijentisani prema materijalnom i velikom, a pojma nemamo kako je smisao u sitnicama.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#31

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:10, edited 2 times in total.
User avatar
Mr.Lee
Posts: 65
Joined: 24/04/2009 20:49

#32 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by Mr.Lee »

Ma jesam qme, kako nisam. Čojk' ne mere bit sretan ako nije zahvalan na onome što ima, nego vazda nešta hoće još. Ne pomako se, Boga m'. Bio bi pravo nesretan da to što da nejmam. :dance:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#33 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by detroit-mercy »

Sve sto sam imala to sam i zelela, a sve sto sam zelela to sam i imala.
Tanahna dusa
Posts: 13
Joined: 24/04/2009 17:40

#34 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by Tanahna dusa »

Postao/la mojgrad
E ovako, ima punooooooo stvari zbog kojih sam zahvalna: prvenstveno zbog zdravlja koje me sluzi (kuc-kuc u drvo) pa onda tako svih mojih najmilijih (opet kuc-kuc u drvo). Zahvalna sam sto poslije svih napacenih godina rata i integracije u jednu drugo drustvo i kulturu nisam zaboravila ko sam, odakle sam i koji su mi principi. Zahvalna sam sto jos uvijek imam zdravo razmisljanje i poglede na svijet, na okolinu i narod koji me okruzuje. Zahvalna sam znaci na duhovnom i fizickom zdravlju prvenstveno. A moju najvecu zahvalu radi toga mogu samo dragom Bogu dati.
Da nije bilo moje vjere u njega a i u sebe ne bih bila zena kakva jesam, a s ponosom mogu reci da sam vrlo zadovoljna sobom (ne samo u fizickom smilsu vec i dusevno). Zahvalna sam sto nisam skrenula sa pravog puta. Mnogi ce se sad pitati a sta je to pravi put? Pa za mene je ne traziti belaja (u bilo kom segmentu zivota), ako si happy i lijepe stvari ti se desavaju u zivotu skoncentrisi se na njih i uzivaj koliko god dugo mozes. Ne skrenuti sa puta znaci biti i human, suosjecajan, darazljiv (u mogucnostima naravno), iskren (ma koliko se puta radi toga opeces i razocaras u ljude)..itd.itd.itd.
Onda sam zahvalna svakog jutra kad otvorim oci i skontam da imam jos (jer ne znas kad ce i to zavrsiti) jedan dan da uzivam u svim blagodatima koje mi zivot pruza. Zahvalna sam sto dijelim zivot (za mene) sa najboljim covjekom na svijetu, koji me uvijek podrzava a zna i smiriti kad mi to treba. Zahvalna sam sto je bas on u moj zivot usao a ne neko zbog kojeg bi sad suze ronila. Zahvalna sam jer znam pruziti ljubav. Zahvalna sam sudbini i opet to je sve povezano sa nekim gore ko to sve nadgleda i prati.. Hvala NJEMU na svim iskusenjima..
Zahvalna sam sto su moji roditelji bas MOJI. Sto je dragi Bog odabrao da bas oni budu moji roditelji. I molim se da bar i 1/3 takva ja svojoj djeci budem (ucim ucim gledajuci njih dok sam ziva:)).

I kad bi se ponovo rodila, nista ama bas nista u svom zivotu (od lijepih pa do onih najgorih stvari) ne bih promijenila.. Jer da nije bilo tih iskustava ja sebe ne bih mogla s osmijehom na licu pogledati u ogledalo..

Potpisujem sve moj grad, Hvala Allahu dz. s. na sveme
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#35 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by Admir_1984 »

Zahvalan sam jer sam zdrav i sto moji najblizi nemaju ozbiljnijih problema sa zdravljem. A za ovo ostalo tipa, ljubav, pare i slicno se ne sekiram sekunde
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#36 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by KatarinaKosaca »

Zahvalna sam i zadovoljna što imam snage da izeđem iz teških situacija i što me ta snaga nikad nije izdala do sad.
A sve materijalno (i nije šuplja) je prolazno i nesigurno.
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#37 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by kEN0 »

zahvalan sam ! zdrav, jedem, pijem, hodam, sirim pozitivnu energiju i sve 10!
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#38 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by dr.Gonzo »

Zahvalan kome? :)

Mislim da bi bilo bolje pitanje kada bi umjesto "zahvalni" pisalo "zadovoljni"...
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#39 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by zalizani »

Uvijek i zauvijek. :)
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#40 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by kEN0 »

dr.Gonzo wrote:Zahvalan kome? :)

Mislim da bi bilo bolje pitanje kada bi umjesto "zahvalni" pisalo "zadovoljni"...
pa magnetu
staples
Posts: 50
Joined: 29/05/2009 14:22

#41 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by staples »

Ih, puna shaka brade :)
User avatar
Enigma29
Posts: 97
Joined: 21/08/2007 22:04
Location: Tu i tamo

#42 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by Enigma29 »

Zahvalna za svako jutro koje se probudim

zahvalna kad legnem a nisam ni gladna ni zedna
sto imam SVOJ krevet,svoju sobu,svoj stan,svoj balkon
sto imam grijanje kad mi je zima
sto imam roditelje onakve kakvi su,i sto me vole i podrzavaju kakva god ja bila
sto me zdravlje sluzi
sto me okruzuju ljudi koje volim
sto mi je konacno procvao hibiskus a dugo nije htio
sto je konacno doslo lijepo vrijeme pa mogu da uzivam vozeci se na biciklu,ma zadovoljna sto ga uopste znam voziti




ja bih mogla do sutra nabrajati al zahvalna sam na svemu sto imam i sto cu imati
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#43 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by andrija2007 »

Zahvalan sam al' ne znam kome? :roll:
Hrvatinich
Posts: 56
Joined: 02/08/2009 14:15

#44 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by Hrvatinich »

xyz2007 wrote:Ja sam iz licnog iskustva dosao do spoznaje da kada smo zahvalni za ono sto vec imamo, imamo vise a ne manje jer je nas fokus na onom sto imamo a ne na onom sto nemamo...

Ova tema za sve ljude dobre volje koji ce napisati da li su zahvalni za ono sto imaju, da li to cijenite i navedite sta je to ? :)
Ja mislim da čovjek ne može konstantno održavati svijest o svemu za šta treba biti zahvalan, kad bi to činio ne bi ostalo kapaciteta u mozgu za bilo kakvu produktivnost i napredak, zato se čovjek može tek povremeno prisjetiti za šta je zahvalan i time održavati optimizam. Sposobnost čovjeka da bude zahvalan također čini i da smo sposobni održati socijalne mreže prijateljstva i ljubavi što je važna karika našeg razvoja. Razlog zbog kog je održavanje kontakta olakšano zahvalnošću je taj što pomoću osjećaja zahvalnosti čovjek ima alarmni prekidač koji ga upozori o prioritetima.
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#45 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by negativ »

zahvalan sam itekako...
zahvalan što su mi svi zdravi i normalni u porodici,
zahvalan sam što imam prijatelje koji kad treba pomažu i ne vagaju,
zahvalan sam što imam i one koji mi nisu prijatelji i što znaju gdje im je mjesto u mom životu,
zahvalan sam što sam sve što imam stvorio svojim radom,
zahvalan sam što su me teški trenuci u životu ojačali, a ne raspametili,
zahvalan sam što mi je u srcu uvijek više ljubavi nego straha, bijesa i srdžbe,
zahvalan sam jer uveče liježem miran, a budim se sa osmijehom među onima kojima sam potpuno posvećen i koje najviše volim...
To sve imam, a ne može mi niko uzeti i na tome sam najviše zahvalan!!!
smille
Posts: 43
Joined: 14/02/2008 13:41
Location: Sarajevo

#46 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by smille »

Nego šta nego zahvalan...
User avatar
arminn2Na
Posts: 1
Joined: 24/09/2009 20:04
Location: svugdje po malo
Contact:

#47 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by arminn2Na »

zahvalna na svemu...jer uvijek moze ne daj Boze biti gore
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#48 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by BIONA »

Jesam zahvalna sam posebno u trenucima kada vidim neimastinu obicnog puka u ovom gradu i cijeloj drzavi.Kada vidim kako ljudi rove po kontejnerima a na njima vidite da to nisu prije radili sigurno...kada vidim koliko je jadne djece bolesno...samo se malo osvrnite na ove humanitarne pozive... :(
Pa gdje ne bi bila zahvalna...i kad mi padne napamet da kukam za neke stvari sama sebi kazem SHUT UP i budi sretna !
:thumbup:
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#49 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by kEN0 »

BIONA wrote:Jesam zahvalna sam posebno u trenucima kada vidim neimastinu obicnog puka u ovom gradu i cijeloj drzavi.Kada vidim kako ljudi rove po kontejnerima a na njima vidite da to nisu prije radili sigurno...kada vidim koliko je jadne djece bolesno...samo se malo osvrnite na ove humanitarne pozive... :(
Pa gdje ne bi bila zahvalna...i kad mi padne napamet da kukam za neke stvari sama sebi kazem SHUT UP i budi sretna !
:thumbup:
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#50 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by Dioda »

Ne znam zasto, ali gdje god pogledam, svi su nezadovoljni svojim zivotima, cak mislim da su mladi oni koji to nezadovoljstvo najvise ispoljavaju. Narocito oni koji u zivotu nisu imali nekih vecih problema, svi u nekoj depresiji, letargiji...
Ja sam vala zahvalna za sve sto imam. Zahvalna sam na ovoj hrani koju jedem, svaki put kad jedem nesto sto volim sjetim se trenutaka kada sam jela mekinje, i nije mi teko padalo, cak se sa osmijehom sjetim tih vremena.
Zahvalna sam na zdravlju, svom i svoje porodice, na zdravlju mojih prijatelja.
Zahvalna sam na mojoj porodici, sto su bas ovakvi kakvi jesu, i gledajuci drame u ostalim porodicama, sretna sam sto zivim ovako kako zivim. Imali smo vise zivotnih problema od vecine ljudi iz moje okoline, a opet smo ostali normalni. I sretna sam sto smo tolerantni. Ljudi vise to nisu.
Bilo je trenutaka, odma' nakon rata, kada sam sjedila s mamom u stanu u kojem su nam iskljucili struju, telefon i grijanje. Dobro se sjecam, bila je zima, i bas pohladno, a stan po belaju na cosku zgrade. A nas dvije imamo jednu pavlaku u kuci :-) Sjedimo na podu u dnevnoj sobi i igramo karti :D I smijemo se :D Iako je pravi crnjak, to mi je jedan od ljepsih perioda u zivotu. A onda sjedimo na onoj dasci od prozora, vani snijeg pada, a auta ne mogu uz brdo, i valjamo se od smijeha.
U ratu sam jednom drugu rekla da mi je najveca zelja da poslije rata mogu mirno sjesti u sred parka na klupu, kupiti veliku coca colu i piti je dok mi ne pozli. Danas sam sretna sto svaki dan mogu popiti pola litra cole i stalno to radim. Trauma, sta li :lol: Sretna sam sto jos imam jetru :lol:

Ljudi su danas postali fuj, narocito oni koji imaju sve. Nezadovoljni su stalno i stalno kukaju. I niko da se sjeti da je bilo losijih trenutaka, i da ce ih mozda biti jos. I da treba uzivati u onom sto imas. Bilo nam je i gore :)
Post Reply