Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#1 Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by xyz2007 »

Ja sam iz licnog iskustva dosao do spoznaje da kada smo zahvalni za ono sto vec imamo, imamo vise a ne manje jer je nas fokus na onom sto imamo a ne na onom sto nemamo...

Ova tema za sve ljude dobre volje koji ce napisati da li su zahvalni za ono sto imaju, da li to cijenite i navedite sta je to ? :)


Evo imam i par video klipova za insipraciju:

1. Zahvalnost: http://www.youtube.com/watch?v=QjBGu9aECps
2. http://www.youtube.com/watch?v=WEqdr_Awdak
3. http://www.youtube.com/watch?v=LYuZdszzi70
4. http://www.youtube.com/watch?v=o2MqciSMOmk
zrikavac48
Posts: 596
Joined: 24/10/2007 23:32

#2 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by zrikavac48 »

A kome to, covijek koji je stekao sve svojim trudom i radom, treba da bude zahvalan? Drustvu koje mu je to omogucilo? Da, ali nesto mi nije poznato da je u sadasnjoj situaciji/drustvenim odnosima neko na takav nacin nesto stekao i uz to posteno.
Video klipovi su sjajni i ako je pitanje postavljeno u sferi filosofije, sto bi tematski trebalo biti. Ali takvo pitanje sa vec pomenutom temom bas i nije odgovarajuce za "podneblje" i situaciju u kojoj sada zivimo.
Last edited by zrikavac48 on 19/04/2008 15:05, edited 1 time in total.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#3 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by bosan »

Imam sve a nemam nista .
zrikavac48
Posts: 596
Joined: 24/10/2007 23:32

#4 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by zrikavac48 »

CIRILICA_LATINICA wrote:nerazumijem pitnje "kome to".....
pa Allahu koji te hrani, odjeva, koji ti je sve u zivotu dao i moze da to uzme kad On hoce... samo zamisli koliko ti je On dobra dao a nisi mu u stanju ni zahvaliti se
bestidno, zar ne?
Dok nisam radila, jedva prezivjeh. Prezivjeh zahvaljujuci roditeljima koji mi zivot podarise. Hvala im.
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#5 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by mojgrad »

.............
Last edited by mojgrad on 18/03/2010 16:34, edited 2 times in total.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#6 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by beautyfool »

Elhamdulillah
Zaista sva zahvala pripada Allahu dz.s., Gospodaru svih svjetova. Od Njega pomoći, oprosta i upute tražimo. Koga Allah dz.s. uputi na pravi put on je doista upućen, a koga Allah u zabludi ostavi niko mu ne može na pravi put ukazati. Svjedočimo da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed a.s., njegov rob i Poslanik kojeg je poslao da obraduje ummet Džennetom i da ga opomene i podsjeti na Džehennem. Neka je salavat na njega, njegovu časnu porodicu, njegove ashabe kao i na sve one koji ih slijede u dobru do kijametskog dana.

Divno je rekao jedan nas alim... "moje srce zeli da nista ne zeli" da ga Allah dz.s. nagradi.
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#7 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by mojgrad »

beautyfool wrote:Elhamdulillah
Zaista sva zahvala pripada Allahu dz.s., Gospodaru svih svjetova. Od Njega pomoći, oprosta i upute tražimo. Koga Allah dz.s. uputi na pravi put on je doista upućen, a koga Allah u zabludi ostavi niko mu ne može na pravi put ukazati. Svjedočimo da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed a.s., njegov rob i Poslanik kojeg je poslao da obraduje ummet Džennetom i da ga opomene i podsjeti na Džehennem. Neka je salavat na njega, njegovu časnu porodicu, njegove ashabe kao i na sve one koji ih slijede u dobru do kijametskog dana.

Divno je rekao jedan nas alim... "moje srce zeli da nista ne zeli" da ga Allah dz.s. nagradi.
Potpisujem
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#8 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by milivoje »

Hvala Bogu i na ovom.
Moze bolje al' ne daj Boze gore.
:lol:
User avatar
dushmanka_sa
Posts: 2094
Joined: 15/03/2008 03:22
Location: ...Gdje mi je srce...tu mi je dom...

#9 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by dushmanka_sa »

milivoje wrote:Hvala Bogu i na ovom.
Moze bolje al' ne daj Boze gore.
:lol:
Da i tebe jednom citiram. :D
v.
Posts: 73
Joined: 20/09/2005 18:48

#10 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by v. »

nisam kad svaki dan gledam sta sve imaju oni koji ne bi trebali imati
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#11 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by xyz2007 »

Dobro ste poceli ali treba navesti zasto ste zahvalni, i navesti sta cijenite, sto vam puno znaci a sto vi imate dok mnogi to nemaju --- pa evo ja cu navesti par mojih zahvalnosti. Eto pogledajte danas svoj dan? A mozete pisati i generalno. Ima li ista da imate i da se desilo lijepo i da ste zahvalni za to?

- Zahvaljujem se sto sam ziv i zdrav kao i moja familija.
- zahvaljujem se sto imam krov nad glavom
- Hvala za internet pa mozemo komunicirati sa ljudima sirom svijeta.
- Kod mene jos besplatan, hvala i za to ne moram placati.
- hvala na prijatelju kojeg upoznah sinoc i s njim se fino ispricah
- hvala za mobitel, i telefonske linije to mi definitivno mijenja zivot.
- hvala i za ovaj leptop pa iz komfora kuce mogu pisati i raditi
- hvala za odjecu i gardarobu i za sve ono sto sam danas uzeo na 75% snizenju
- hvala na hrani i na zagrljajima i ljubavi moje familije koje primam svakodnevno
- hvala i ovoj raji ovdje sto fino komentarise

Eh hajde sad vi. :)
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#12 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by milivoje »

xyz2007 wrote:Dobro ste poceli ali treba navesti zasto ste zahvalni, i navesti sta cijenite, sto vam puno znaci a sto vi imate dok mnogi to nemaju --- pa evo ja cu navesti par mojih zahvalnosti. Eto pogledajte danas svoj dan? A mozete pisati i generalno. Ima li ista da imate i da se desilo lijepo i da ste zahvalni za to?

- Zahvaljujem se sto sam ziv i zdrav kao i moja familija.
- zahvaljujem se sto imam krov nad glavom
- Hvala za internet pa mozemo komunicirati sa ljudima sirom svijeta.
- Kod mene jos besplatan, hvala i za to ne moram placati.
- hvala na prijatelju kojeg upoznah sinoc i s njim se fino ispricah
- hvala za mobitel, i telefonske linije to mi definitivno mijenja zivot.
- hvala i za ovaj leptop pa iz komfora kuce mogu pisati i raditi
- hvala za odjecu i gardarobu i za sve ono sto sam danas uzeo na 75% snizenju
- hvala na hrani i na zagrljajima i ljubavi moje familije koje primam svakodnevno
- hvala i ovoj raji ovdje sto fino komentarise

Eh hajde sad vi. :)
Copy paste gore navedeno +-10% (nemam laptop, placam ISP, ne kupujem na snizenju)
Hvala Bogu na Copy-paste :lol: :lol:
CIRILICA_LATINICA
Posts: 10
Joined: 13/04/2008 00:30

#13 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by CIRILICA_LATINICA »

hvala Allahu na razumu i uputi. hvala Mu za dane i noci koje provedoh u diinu. hvala Mu na blagodatima koje ne mogu izbrojati, a koje nisu manje vazne od zdravlja, ljubavi, skladne porodice, sposobnosti da radim i zaradim, odgoja da zaradim posteno, vida, sluha itd... hvala Mu i na ovoj temi i nagradi koju Ce podariti covjeku koji ju je plasirao na net....
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#14 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by xyz2007 »

Ljudi koji uvijek vide ono sto nemaju a ne vide ono sto imaju i ne cijene ono sto imaju --- nikad nemaju. :)
Molim vas nemojte gledati i uporedjivati sto drugi imaju, morate gledati sebe sta vi imate i ne uporedjivati se sa drugim oko toga sta oni vide i sta oni cijene. Jer neko moze imati sve to isto a da ne cijeni to isto i da vidi sve to skroz drugacije recimo da vidi da nista nema i da se ismijava vama koji cijenite.

Da bi ste znali koliko zaista imate evo malo statistike:

- Ako se probudite ujutro rano a zdravi ste, imate vise zdravlja nego milioni onih koji nece prezivjeti te sedmice.
- Ako nikada niste bili u borbi i niste iskusili opasnost pogibije, usamljenost zatvora, agoniju tortura i mucenja ili umiranje od gladi, vi ste ispred 20 miliona ljudi u svijetu koji prolazi kroz sve ovo upravo sada.
- Ako mozete otici u vasu bogomolju bez straha od zlostavljanja, torture, ili smrti, vi imate ono sto skoro 3 biliona ljudi u svijetu nema.
- Ako imate hranu u frizideru, odjecu da se obucete, i krov nad glavom, mjesto za spavanje, vi ste bogatiji od 75% ovog svijeta.
- Ako imate novac u banci, u vasem novacniku, i sice razbacane po kuci vi ste medju 8% u svijetu.
- Ako imate jos uvijek zive roditelje i ako su oni jos uvijek u braku, vi ste jako rijetki... na prste da prebrojite osobe koje imaju tako nesto.
- Ako mozete da ispravite glavu ponosno sa osmjehom na licu i ako ste zahvalni istinski, vi ste rijetki jer vecina to isto moze - ali to nece.
- Ako mozete uzeti nekoga i drzati za ruku, zagrliti ih, ili cak potapsati po ramenu, vi ste bogati jer mozete ponuditi drugima dodir da se osjecaju bolje.
- Ako procitate ovu poruku, vi ste onda vise sretniji nego preko 2 biliona ljudi u svijetu koji ne mogu nikako citati.

Mi imamo puno toga sto ne vidimo i ne cijenimo, zato molim clanove da nastave sa temom sta cijene da se podsjetimo jos jedanput na svu srecu koja nas je potrefila a ne samo nesrecu.

Zahvalnost otvara sva vrata onome sto nemamo. Kad samo zahvalni za ono sto imamo i kad to cijenimo tek onda nove stvari u zivotu koje nemamo mozemo imati. Ovakav mentalni preokret mijenja vas zivot naravno, odbijanje prelazi u prihvatanje, haos prelazi u red, zbunjenost u jasnocu. Glad u pun stomak, kucu u dom, stranca u prijatelja. Zahvalnost u dusevni mir u nama, i kreira viziju o boljem sutra. Danasnji momenat ako smo zahvalni ce sutra biti proslost sa finim uspomenama imanja a ne nemanja. A sutra je novo danas.
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#15 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by anais_nin »

mojgrad wrote:E ovako, ima punooooooo stvari zbog kojih sam zahvalna: prvenstveno zbog zdravlja koje me sluzi (kuc-kuc u drvo) pa onda tako svih mojih najmilijih (opet kuc-kuc u drvo). Zahvalna sam sto poslije svih napacenih godina rata i integracije u jednu drugo drustvo i kulturu nisam zaboravila ko sam, odakle sam i koji su mi principi. Zahvalna sam sto jos uvijek imam zdravo razmisljanje i poglede na svijet, na okolinu i narod koji me okruzuje. Zahvalna sam znaci na duhovnom i fizickom zdravlju prvenstveno. A moju najvecu zahvalu radi toga mogu samo dragom Bogu dati.
Da nije bilo moje vjere u njega a i u sebe ne bih bila zena kakva jesam, a s ponosom mogu reci da sam vrlo zadovoljna sobom (ne samo u fizickom smilsu vec i dusevno). Zahvalna sam sto nisam skrenula sa pravog puta. Mnogi ce se sad pitati a sta je to pravi put? Pa za mene je ne traziti belaja (u bilo kom segmentu zivota), ako si happy i lijepe stvari ti se desavaju u zivotu skoncentrisi se na njih i uzivaj koliko god dugo mozes. Ne skrenuti sa puta znaci biti i human, suosjecajan, darazljiv (u mogucnostima naravno), iskren (ma koliko se puta radi toga opeces i razocaras u ljude)..itd.itd.itd.
Onda sam zahvalna svakog jutra kad otvorim oci i skontam da imam jos (jer ne znas kad ce i to zavrsiti) jedan dan da uzivam u svim blagodatima koje mi zivot pruza. Zahvalna sam sto dijelim zivot (za mene) sa najboljim covjekom na svijetu, koji me uvijek podrzava a zna i smiriti kad mi to treba. Zahvalna sam sto je bas on u moj zivot usao a ne neko zbog kojeg bi sad suze ronila. Zahvalna sam jer znam pruziti ljubav. Zahvalna sam sudbini i opet to je sve povezano sa nekim gore ko to sve nadgleda i prati.. Hvala NJEMU na svim iskusenjima..
Zahvalna sam sto su moji roditelji bas MOJI. Sto je dragi Bog odabrao da bas oni budu moji roditelji. I molim se da bar i 1/3 takva ja svojoj djeci budem (ucim ucim gledajuci njih dok sam ziva:)).

I kad bi se ponovo rodila, nista ama bas nista u svom zivotu (od lijepih pa do onih najgorih stvari) ne bih promijenila.. Jer da nije bilo tih iskustava ja sebe ne bih mogla s osmijehom na licu pogledati u ogledalo..
zaista jako lijepo napisano :) nesto veoma slicno bi izaslo i iz moje tastature :)
User avatar
Phantea
Posts: 143
Joined: 25/03/2007 00:16
Location: Sugarland :)

#16 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by Phantea »

Kako lijepa tema, svaka cast, natjera na razmisljanje i popravi dan:)
Ja sam zahvalna Gospodaru dz.s za sve blagodati kao sto su: sto sam rodjena kao muslimanka, sto mi je podario iman i divne roditelje, zdravlje,sretnu porodicu,moj razum, sabur, blagostanje, lijepe trenutke. Zahvalna sam Mu cak i za one ruzne trenutke, jer i oni cine zivot. Hvala Mu za svaku nagradu a i za iskusenja. ...
Hvala Mu za sve :)
onako
Posts: 190
Joined: 16/03/2008 08:35

#17 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by onako »

Za sve moje sto vidim, osjecam, zelim, snivam, za sve moje dane i noci i sva stanja koja zivim, za sve neizmjerne ljepote koje u svakom danu On spusta na nas, za sve sto cutim, izgovorim, pomislim i napisem sapucem Milostivom moljenje zahvanih...



Bože moj...
neprekinuti tok milosnosti Tvoje,
odvratio me od zahvaljivanja tebi,
poplava dobrostivosti Tvoje učinila me nesposobnim
nabrajanja hvala Tvojih,
od spominjanja tebe u slavljenju,
trajna navala dobrota Tvojih spriječila me
u širenju vijesti o dobrim darovima Tvojim!
Ovo je stanje onog koji priznaje obilnost darova,
susreće ih s nedostacima i svjedoći nepažnju i nemarnost svoju,
Ti si Blagi...Premilosni...Dobri...Blagostivi....
Koji ne razočarava one koji čeznu za Njim,
niti istjeruje iz dvorišta Svog one koji očekuju od Njeg!
U dvorištu Tvom spuštene su su bisage nadom ispunjenih,
a u ravnici Tvojoj stoje nade tražitelja pomoći,
Pa ne susretni nade naše razočarenjem i obeshrabrenjem
i ne odjeni nas u košulju očaja i klonulosti!
Bože moj...
zahvaljivanje moje jest malehno pred velikim darovima Tvojim
i hvala moja i širenje vijesti neznatni su
naspram blagostivosti Tvoje prema meni!
Milosti Tvoje zaogrnule su me u haljine svjetlosti vjere,
a blagosti dobrota Tvojih spustile preko mene nježne zastore moći!
Dobrote Tvoje...
zaularile su me ularima koji neće biti skinuti,
i uresile ogrlicama koje neće biti prekinute!
Obilne su dobrote Tvoje-jezik mi je preslab da ih nabroji!
Mnogo je je milosti Tvojih-
razumijevanje moje ne uspijeva ih shvatiti,
a da i ne govorim o iscrpljenju njihovom!
Pa kako ću doseći zahvaljivanje?
Kad god Ti kažem hvala, time postajem obavezan reći:
Hvala Tebi!
Bože moj...
onako kako si nas hranio blagošću Svojom
i odgajao dobročinstvom Svojim,
tako za nas upotpuni darove obilne,
odbij od nas mrska djela odmazde,
i daj nam dvaju boravišta udjele,
najviše i najveće od njih, i sada i kasnije!
Hvala Tebi...
za dobru kušnju i obilje darova Tvojih...
hvalom koja odgovara zadovoljstvu Tvom
i koja privlaći Tvoju veliku dobrotu i blagost,
o Moćni...Blagostivi, tako Ti Milosti,
o Najmilosniji od milosnih!


I zahvalan na daru zivota i svakom jutu u kojem se probudim i noci u kojoj zanocim molim i za sve prijatelje...

Boze, veceras Te molim za sve moje prijatelje i prijateljice ma gdje bili, ma u kakvom stanju bili, molim te Boze za njihovo dobro...

Boze,
molim Te daj im uspjeh postupanjem blagim sa slabim svojim,
lijecenjem nedostataka svojih,
posjecivanjem bolesnih svojih,
u vodenju njihovog trazitelja vodenju ispravnom,
davanjem dobrog savjeta njihovom trazitelju savjeta,
docekivanjem onog medu njima koji dolazi, skrivanjem tajni njihovih,
pokrivanjem sramota njihovih,
pomaganjem obespravljenih njihovih,
prijaznim djeljenjem s njima u dobrima,
okretanjem njima imtkom i darivanjem obilja...

Daj mi Boze,
da zlocincu njihovom uzvratim cinjenjem dobra,
da prijestupnika njihovog odvratim sa strpljivoscu,
imam misljenje dobro o svakom od njih,
prijateljujem sa svakim od njih s dobrotom,
spustam oci svoje pred njima u krjeposti,
cinim prijaznim pogled svoj prema njima u poniznosti,
saosjecam s iskusavanim medu njima iz samilosti,
usrecujem ih u odsutnoti sklonoscu,
volim da im traje blagodat, savjetom dobrim,
darivam im im ono sto darivam najblizem srodnku svome,
i cuvam za njih ono sto cuvam za posebne prijatelje svoje.

Boze,
namiri meni slicno tome za njih,
odredi za me potpun udio onog sto je s njima,
ojacaj ih u vidu prava mog i znanju o odlicnosti mojoj,
TAKO DA BUDU SRETNI SAMNOM,
A JA SRETAN S NJIMA!

Amin, Gospodaru svjetova!
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#18 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by xyz2007 »

Zar nije vidljivo i ocigledno da je "onako" jako produhovljena osoba. I to sve svojim rijecima!!!! :)

Nego da se zahvalim na par stvari ... :)

- hvala za struju i internet ( koliko ljudi u svijetu nema ni jedno ni drugo a mi zivimo u luskuzu .... sve na dugme, kako su prije ljudi zivjeli i opet bili sretni! )
- hvala za vodu, grijanje, puteve, sve vidove komunikacije ( u mnogim drzavama ljudi nemaju pitke vode, mnogi zive u satorima, u kartonskim kutijama, na ulici, u pustinji, mnogima je hladno, mnogi umiru od gladi, mnogi bi zeljeli da pricaju sa ljudima sirom svijeta a ne mogu, telefonske linije su mnogima nedostupne... )

Motivacioni cijenimo ono sto vec imamo:
- http://www.youtube.com/watch?v=lXYncg6E ... re=related
- Reprogramiranje: http://www.youtube.com/watch?v=Xx5Z2l2o514&NR=1 :thumbup:

A ovaj video je isto tako odlican samo sa drugog kraja svijeta!
- http://www.youtube.com/watch?v=6BkT6-CD ... re=related
- http://www.youtube.com/watch?v=YcgNJ7cgDVs ( ne mogu sve prevoditi ali eventualno navescu sto sta u postovima iz videa )
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#19 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by xyz2007 »

Jos jedna zahvalnost.

Hvala Kreatoru sto ga mogu spoznat'. :) Sto tu superiornu Inteligenciju mogu vidjeti u svakom detalju, u cvijetu, u pahulji, u cijelom Univerzumu, u dusi/srcu, kako duhovnom tako i materijalnom svijetu, u drugim ljudima, osjetim to Savrsenstvo, to Prisustvo, tu Moc, Snagu, Harmoniju, Prirodu, tu bezgranicnu Ljubav i Savrsenu Ljepotu svuda oko mene - i u sebi. To je najveci poklon kojim me je mogao nagraditi.

Image
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#20 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by Arminovski »

Hvala Bogu sto postojim i za sve ono sto mi je dato uz to.
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#21 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by SaraLe »

Jel vi samo samo sebe gledate, ili nekad pogledate i ljude oko vas :?
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#22 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by walkabout »

"ono sto imate"

Ovdje treba razluciti dvije kategorije: ono sto su vam drugi dali/poklonili/ostavili i ono sto ste vi licno napravili/zaradili/ostvarili (ovo svako vrlo lako moze identifikovati sam za sebe :D )

Isto tako pojam "ono" bi se mogao (ugrubo) podijeliti u dvije kategorije: materijalno i duhovno (koje mogu doci u ektremnim slucajevima same ali najcesce se svi nalazimo negdje izmedju ove dvije krajnjosti).

"Da li ste zahvalni"

Imam osjecaj da se ovdje precutno podrazumijeva da li ste TRENUTNO zahvalni - zahvalnost je dinamicna pojava i promjenljiva je u vremenu. Dodao bih da je (bar meni) korektno koristiti rijec "zahvalni" kad se govori o onom sto su vam drugi dali/poklonili/ostavili a podesnije koristiti rijec "zadovoljni" za ono sto ste sami napravili/ostvarili/zaradili.

Zanimljivo bi bilo posmatrati ektremne situacije zahvalnosti/zadovoljnosti onoga sto imate (trenutno) ali bi postalo opsirno.

Osvrnucu se na par gore navedenih slucajeva.

"Imam sve a nemam nista."

Ovdje se misli na situaciju kada covjek ima sve po nekom parametru (materijalno, duhovno li bilo koja kombinacija ovo dvoje) a po drugom nema, u DATOM trenutku. Tipican primjer ovoga je kada osoba posegne za akumulacijom materijalnog dok u tom procesu izgubi duhovno (porodicu, prijatelje...).

"Moje srce zeli da nista ne zeli"

Ovo je nedoreceno, te se stoga moze tumaciti na nekoliko nacina (kako kome odgovara :oops: ), ali je zanimljiva igra rijeci. Ja je licno nalazim nazadnom jer ako nista ne zelite onda nemate ni svrhu postojanja. Ili bih ovo mogao protumaciti kao vapaj nad teskocama pri ostvarivanju ciljeva. Vjerovatno se mislilo da "moje srce" (tj duhovno) zeli da "nista ne zeli" (hocu da vjerujem da se ovdje misli na materijalno, inace...ne valja).

Suma sumarum:
- imate ono sto imate, bili zadovoljni ili ne
- biti potpuno/stalno nezahvalan/nezadovoljan ne valja - okolina vas nece cijeniti zbog nezahvalnosti na onom sto vam je dala a sta god vi postigli nikad necete biti zadovoljni jer cete uvijek traziti vise
- biti potpuno/uvijek zahvalan/zadovoljan ne valja - okolina ce vas zanemariti a vi cete da prestanete stremiti bilo cemu (jer ste zadovoljni sa svim)
- pravilno odmjerena zahvalnost okolini prema onom sto vam je dala/ostavila/poklonila i odmjerena "doza" nezadovoljstva sobom postignutih ciljeva (ovo vam je pokretacka snaga, izvor vasih akcija i vase "zivotne borbe") bi trebalo biti nesto kao idealan balans.

Well, that's what I think... 8-) (sto bi rekao Mr Bean :D ) :oops:
Budala
Posts: 160
Joined: 15/04/2004 11:22

#23 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by Budala »

Naravno, posebno sam zahvalan za male virusne goste koji plutaju mojom krvlju.
:-)
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#24 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by walkabout »

Budala wrote:Naravno, posebno sam zahvalan za male virusne goste koji plutaju mojom krvlju.
:-)
:-?
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#25 Re: Da li ste zahvalni za ono sto imate?

Post by sojka »

Imati znaci nemati. :)
Post Reply