Da li Religija...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Dakle da li po vama Religija...

priblizava Boga ljudima...
11
55%
ili ljude udaljava od Njega?
9
45%
 
Total votes: 20

User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#1 Da li Religija...

Post by dustaban »

dajte svoj odgovor na anketno pitanje
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2 Re: Da li Religija...

Post by Smrcak15 »

moj odgovor je i udaljava i priblizava

jer ima religija sto udaljavaju od Boga a ima religija sto priblizava Bogu.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3 Re: Da li Religija...

Post by kerima1 »

Smrcak15 wrote:moj odgovor je i udaljava i priblizava

jer ima religija sto udaljavaju od Boga a ima religija sto priblizava Bogu.
Ili bilo koja religija bez prisustva duhovnosti nema blizine sa Bogom.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21770
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4 Re: Da li Religija...

Post by MarlboroGold »

Ne mora biti samo religija bez duhovnosti. Udaljavaju i one kod kojih je duhovnost prisutna - ako se pogrešno prakticiraju, a znamo kakve sve sekte i različita uvjerenja postoje.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#5 Re: Da li Religija...

Post by dustaban »

Smrcak15 wrote:moj odgovor je i udaljava i priblizava
jer ima religija sto udaljavaju od Boga a ima religija sto priblizava Bogu.
Ti si pretpostavljam ODABRAO pravu religiju tj. ovu sto te priblizava Bogu.

A bogati reci mi kako si ti to znao, odnosno kako ovi sto gone krivu religiju nisu znali odabrati pravu?!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#6 Re: Da li Religija...

Post by Smrcak15 »

dustaban wrote:
Smrcak15 wrote:moj odgovor je i udaljava i priblizava
jer ima religija sto udaljavaju od Boga a ima religija sto priblizava Bogu.
Ti si pretpostavljam ODABRAO pravu religiju tj. ovu sto te priblizava Bogu.

A bogati reci mi kako si ti to znao, odnosno kako ovi sto gone krivu religiju nisu znali odabrati pravu?!
zato sto sa analizirao i svoju i tudje vjere, pa odabrao onu najbolju, koja je najlogicnija i koja ima najjace dokaze.

neko se oslanja na emocije u odabiru vjere, ono osjecaj u dusi da je to nesto....ali to meni nista neznaci, ja volim studiozno analizirati...tek nakon sto se uvjerim da je to od Boga onda prihvatim.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#7 Re: Da li Religija...

Post by Connaisseur Karlin »

religije nemaju veze sa Bogovima, jer mozes vjerovati u Boznastva i bez religija :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Da li Religija...

Post by insomnia78 »

Da si bogdo malkice i pravopis analiziro
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#9 Re: Da li Religija...

Post by dustaban »

Smrcak15 wrote:
dustaban wrote:
Smrcak15 wrote:moj odgovor je i udaljava i priblizava
jer ima religija sto udaljavaju od Boga a ima religija sto priblizava Bogu.
Ti si pretpostavljam ODABRAO pravu religiju tj. ovu sto te priblizava Bogu.
A bogati reci mi kako si ti to znao, odnosno kako ovi sto gone krivu religiju nisu znali odabrati pravu?!
zato sto sa analizirao i svoju i tudje vjere, pa odabrao onu najbolju, koja je najlogicnija i koja ima najjace dokaze.
neko se oslanja na emocije u odabiru vjere, ono osjecaj u dusi da je to nesto....ali to meni nista neznaci, ja volim studiozno analizirati...tek nakon sto se uvjerim da je to od Boga onda prihvatim.
Hoces reci da tvoj izbor religije nije na principu "ko te rodio" vec rezultat studioznog analiziranja svih ponudjenih i odabir one koja te priblizava Bogu...
Interesantno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#10 Re: Da li Religija...

Post by Smrcak15 »

dustaban wrote: Hoces reci da tvoj izbor religije nije na principu "ko te rodio" vec rezultat studioznog analiziranja svih ponudjenih i odabir one koja te priblizava Bogu...
Interesantno.
da
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#11 Re: Da li Religija...

Post by dustaban »

Smrcak15 wrote:
dustaban wrote: Hoces reci da tvoj izbor religije nije na principu "ko te rodio" vec rezultat studioznog analiziranja svih ponudjenih i odabir one koja te priblizava Bogu...
Interesantno.
da
Cestitam. Jos samo da te upitam - je li ta tvoja odabrana religija slucajno religija tvojih roditelja?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#12 Re: Da li Religija...

Post by Smrcak15 »

dustaban wrote:
Smrcak15 wrote:
dustaban wrote: Hoces reci da tvoj izbor religije nije na principu "ko te rodio" vec rezultat studioznog analiziranja svih ponudjenih i odabir one koja te priblizava Bogu...
Interesantno.
da
Cestitam. Jos samo da te upitam - je li ta tvoja odabrana religija slucajno religija tvojih roditelja?
ja koliko se sjecam nisu mene roditelji ucili islamu, nego sam ja izcitavajuci naucio islam pa onda familiju ucio islamu.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#13 Re: Da li Religija...

Post by dustaban »

Smrcak15 wrote:
dustaban wrote:
Smrcak15 wrote:(qote dustaban)
Hoces reci da tvoj izbor religije nije na principu "ko te rodio" vec rezultat studioznog analiziranja svih ponudjenih i odabir one koja te priblizava Bogu...
Interesantno.
-----------
da
Cestitam. Jos samo da te upitam - je li ta tvoja odabrana religija slucajno religija tvojih roditelja?
ja koliko se sjecam nisu mene roditelji ucili islamu, nego sam ja izcitavajuci naucio islam pa onda familiju ucio islamu.
Dakle - ili islam ili nista!
(identicno odgovoru nekog ko potice iz krscanski-predodredjene obitelji - spoznao Krista izucavanjem...)

Ok, necu te vise daviti. Cestitam ti na svemu: prvo na izboru mjesta rodjenja i roditelja (samim tim i nacionalnosti), pa potom na izboru prave religije (u masi ponudjenih) pa na prevaspitavanju roditelja... a ponajvise na odsustvu dileme da je moglo biti drugacije...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#14 Re: Da li Religija...

Post by Smrcak15 »

dustaban wrote: Dakle - ili islam ili nista!
(identicno odgovoru nekog ko potice iz krscanski-predodredjene obitelji - spoznao Krista izucavanjem...)

Ok, necu te vise daviti. Cestitam ti na svemu: prvo na izboru mjesta rodjenja i roditelja (samim tim i nacionalnosti), pa potom na izboru prave religije (u masi ponudjenih) pa na prevaspitavanju roditelja... a ponajvise na odsustvu dileme da je moglo biti drugacije...
Dakle - ili islam ili nista!
ima li smisla da Bog salje razlicite vjere skroz od vremena do vremena, i naziva ih razlicitm imenima, sad cu ovako, pa cu onako....

Bog je jedna vjeru slao uvijek, ali ljudi tu si koji su mijenjali stvari i stvarale se razlicitosti medju vjerama.

znaci odgovor je samo islam drugo ne dolazi u obzir sad jer nema smisla da Bog salje islam a da se moze preko drugih nacina doci do spasenja, u toj situaciji islam je suvisan, dovoljno bi m uonda bilo da Bog samo obvjevi knjigu i kaze taj nacin je put do Raja i spasa drzi te se toga.

Ok, necu te vise daviti. Cestitam ti na svemu: prvo na izboru mjesta rodjenja i roditelja (samim tim i nacionalnosti), pa potom na izboru prave religije (u masi ponudjenih) pa na prevaspitavanju roditelja... a ponajvise na odsustvu dileme da je moglo biti drugacije...
ne da vis ti mene, dobro je nekad protabiriti o ovim temama.
Cestitam ti na svemu: prvo na izboru mjesta rodjenja i roditelja (samim tim i nacionalnosti), pa potom na izboru prave religije (u masi ponudjenih) pa na prevaspitavanju roditelja... a ponajvise na odsustvu dileme da je moglo biti drugacije
dzaba ti sva ova prica, kad sam ja dosao do spoznaja putem knjiga, sam citajuci i razmisljajuci....
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#15 Re: Da li Religija...

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
ima li smisla da Bog salje razlicite vjere skroz od vremena do vremena, i naziva ih razlicitm imenima, sad cu ovako, pa cu onako....

Bog je jedna vjeru slao uvijek, ali ljudi tu si koji su mijenjali stvari i stvarale se razlicitosti medju vjerama.

znaci odgovor je samo islam drugo ne dolazi u obzir sad jer nema smisla da Bog salje islam a da se moze preko drugih nacina doci do spasenja, u toj situaciji islam je suvisan, dovoljno bi m uonda bilo da Bog samo obvjevi knjigu i kaze taj nacin je put do Raja i spasa drzi te se toga.
ali, to su dvije rijeci, jer islam i Islam nije isto :D islam , malo slovo, znaci potcinjavanje Bogu, a Islam , veliko slovo je ime relgije :D

znaci, tvoja relgija ima jednako znacenje sa znacenjem rijeci islam, i to je jedina slicnost sa Islam i islam :)

Bog nije nikad posla tvoju religiju Islam, kakvu ti danas prakticiras :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#16 Re: Da li Religija...

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
ima li smisla da Bog salje razlicite vjere skroz od vremena do vremena, i naziva ih razlicitm imenima, sad cu ovako, pa cu onako....

Bog je jedna vjeru slao uvijek, ali ljudi tu si koji su mijenjali stvari i stvarale se razlicitosti medju vjerama.
A ima li smisla da uvijek šalje jednu vjeru na jednom ograničenom geografskom području?
Mogao je malo šarati, vidi koliki je svijet.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#17 Re: Da li Religija...

Post by zagortenej »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
ima li smisla da Bog salje razlicite vjere skroz od vremena do vremena, i naziva ih razlicitm imenima, sad cu ovako, pa cu onako....

Bog je jedna vjeru slao uvijek, ali ljudi tu si koji su mijenjali stvari i stvarale se razlicitosti medju vjerama.
A ima li smisla da uvijek šalje jednu vjeru na jednom ograničenom geografskom području?
Mogao je malo šarati, vidi koliki je svijet.
Više mu odgovara topla klima.
Možda zbog reume.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#18 Re: Da li Religija...

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
ima li smisla da Bog salje razlicite vjere skroz od vremena do vremena, i naziva ih razlicitm imenima, sad cu ovako, pa cu onako....

Bog je jedna vjeru slao uvijek, ali ljudi tu si koji su mijenjali stvari i stvarale se razlicitosti medju vjerama.

znaci odgovor je samo islam drugo ne dolazi u obzir sad jer nema smisla da Bog salje islam a da se moze preko drugih nacina doci do spasenja, u toj situaciji islam je suvisan, dovoljno bi m uonda bilo da Bog samo obvjevi knjigu i kaze taj nacin je put do Raja i spasa drzi te se toga.
ali, to su dvije rijeci, jer islam i Islam nije isto :D islam , malo slovo, znaci potcinjavanje Bogu, a Islam , veliko slovo je ime relgije :D

znaci, tvoja relgija ima jednako znacenje sa znacenjem rijeci islam, i to je jedina slicnost sa Islam i islam :)

Bog nije nikad posla tvoju religiju Islam, kakvu ti danas prakticiras :D
kada ti naucis dokaze iznositi pa cemo moci ja i ti nastaviti diskusiju, a ovo je otrcana fora od tebe, puno zujis a malo nam svima meda dajes :-) nikakve nafake od tebe....
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#19 Re: Da li Religija...

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
ima li smisla da Bog salje razlicite vjere skroz od vremena do vremena, i naziva ih razlicitm imenima, sad cu ovako, pa cu onako....

Bog je jedna vjeru slao uvijek, ali ljudi tu si koji su mijenjali stvari i stvarale se razlicitosti medju vjerama.
A ima li smisla da uvijek šalje jednu vjeru na jednom ograničenom geografskom području?
Mogao je malo šarati, vidi koliki je svijet.
a pa ja nevjerujem da je slao na jedno geografsko podrucje, ja sam ubijedjen da je Bog slao poslanike i drugm narodima kroz historiju, kinezima i indijancima i ostalim narodima.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#20 Re: Da li Religija...

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
ima li smisla da Bog salje razlicite vjere skroz od vremena do vremena, i naziva ih razlicitm imenima, sad cu ovako, pa cu onako....

Bog je jedna vjeru slao uvijek, ali ljudi tu si koji su mijenjali stvari i stvarale se razlicitosti medju vjerama.

znaci odgovor je samo islam drugo ne dolazi u obzir sad jer nema smisla da Bog salje islam a da se moze preko drugih nacina doci do spasenja, u toj situaciji islam je suvisan, dovoljno bi m uonda bilo da Bog samo obvjevi knjigu i kaze taj nacin je put do Raja i spasa drzi te se toga.
ali, to su dvije rijeci, jer islam i Islam nije isto :D islam , malo slovo, znaci potcinjavanje Bogu, a Islam , veliko slovo je ime relgije :D

znaci, tvoja relgija ima jednako znacenje sa znacenjem rijeci islam, i to je jedina slicnost sa Islam i islam :)

Bog nije nikad posla tvoju religiju Islam, kakvu ti danas prakticiras :D
kada ti naucis dokaze iznositi pa cemo moci ja i ti nastaviti diskusiju, a ovo je otrcana fora od tebe, puno zujis a malo nam svima meda dajes :-) nikakve nafake od tebe....
daj ragument ili prestani pisati gluspoti :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18954
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#21 Re: Da li Religija...

Post by SmokingMan »

Religija čovjeka može dovesti do djelomične spoznaje o stvarnosti,a svoje manjkavo znanje može nadomjestiti naukom koja mu je na dohvat ruke,doduše,čovjek je najveći neprijatelj samome sebi pa i drugima,ponajprije zbog svoje dualnosti,a ljenost je najveći neprijatelj ljudskom neznaju.Religija nema ništa sa čovjekovom iskrivljenim tumačenjem i lošom prosudbom,religija prenosi svoju dobru poruku čovječanstvu,ali i neke stvari koje se krivo tumače i zloupotrebljavaju protiv neistomišljenika,neki ih smatraju lošim,i korijenom zla koje je učinjeno kroz istoriju,opet,ne mislim da bi manje zla bilo prisutno i bez odustva religija,čovjek bi i bez njih dalje posjedovao ubilački instikt,ostao zavidan,pohlepan.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#22 Re: Da li Religija...

Post by Challenger_ »

I da i ne, od čovjeka do čovjeka, od slučaja do slučaja.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#23 Re: Da li Religija...

Post by dustaban »

dopunsko pitanje:

Da li se Abrahamske religije medjusobno udaljuju ili zblizavaju?
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#24 Re: Da li Religija...

Post by riverflow »

Religija je nekima neophodna, upravo da bi se odbacila na putu do sebe (Boga). Većini je samo utočište, "mjesto" gdje se ljudi osjećaju sigurno i zaštićeno, što ne znači jedinstvo s Bogom.

Religije razdvajaju ograničene i primitivne ljude, a njih je najviše...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#25 Re: Da li Religija...

Post by Smrcak15 »

dustaban wrote:dopunsko pitanje:

Da li se Abrahamske religije medjusobno udaljuju ili zblizavaju?
judaizam i islam su jako bliski, po pitanju rituala i vjerovanja itd

dok pavlovo krscanstvo odskace i od islama i judaizma i u od Isusa.
Post Reply