Da li postoji potreba za small business IT konsultantima u BiH?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
wowausername
Posts: 115
Joined: 21/06/2017 18:50
Location: Sarajevo

#1 Da li postoji potreba za small business IT konsultantima u BiH?

Post by wowausername »

Svi smo svjesni da ne postoji nedostatak web development firmi u BiH i okolici, ali njihov krajnji cilj je da prodaju sto skuplju (a nekad i inferiorniju) uslugu, iako mozda klijentov business ne zahtjeva dinamicnu stranicu i desetine bespotrebnih dodataka, koji se naplate, a nikad ne budu koristeni od strane klijenta, ili potencijalnih korisnika stranice.

I tu dolazimo do uloge IT konsultanta, koji bi sa klijentom razradio projekat i odlucio koje placene IT potrebe njegova firma ima osim web prezentacije, a za koje postoji besplatna tzv. "open source" alternativa (npr. Open Office umjesto MS Office suite-a, ili GIMP umjesto Adobe PS za manje graficke potrebe).

Osim toga, neke od bitnijih stavki u vezi same web prezentacije:
- Da li je dinamicna stranica potrebna, ukoliko ne, bilo bi bitno, ili cak neophodno, odluciti se za staticnom verzijom jer bi se time izbjegli potencijalni sigurnosni problemi ako programer nije iskusan, ili koristi neprovjeren ili ukradeni kod od trecih lica. Neovlasteni upadi na domace stranice nisu rijetki, a firmu mogu kostati reputacije.
- Gdje ce ista biti smjestena, razlika u cijenama izmedju domacih i stranih provider-a, te razlika u kvalitetu, ozbiljnosti, itd.
- Da li ce ista imati ime firme koja je radila stranicu bilo gdje u kodu; te da li klijent moze biti u konfliktu ako su drugi klijenti te firme iz politickih ili vjerskih krugova koji se ne slazu sa tim od njegove firme, itd.
- Potencijalni legalni problemi ukoliko klijent radi payment processing, itd.

Mislim, te stvari mozda i nisu toliko bitne nasim ljudima. Ali eto, cisto da vidimo da li ima zainteresovanosti.

Pozdrav! :bih:
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2599
Joined: 16/05/2015 12:49

#2 Re: Da li postoji potreba za small business IT konsultantima u BiH?

Post by SpecialOffer »

Ovo sve sto si ti naveo je tanko ali ako mozes nekome prodati to sto nudis onda postoji potreba. Jednostvano :)
wowausername
Posts: 115
Joined: 21/06/2017 18:50
Location: Sarajevo

#3 Re: Da li postoji potreba za small business IT konsultantima u BiH?

Post by wowausername »

Sustinski gledano, jeste, ali zavisno od potreba, a i od firme, moglo bi se tu sacuvati $$$ koje bi isle na nepotrebne resurse inace, koji bi se mogli iskoristiti za marketing ili neke druge svrhe. Zato i jesam naveo "small business" u nazivu teme. Bio bi to puno opsirniji posao za neku vecu firmu.

Uostalom, manja firma, npr. travel agency, i ne bi trebala vise od navedenih stavki i kvalitetnog prevoda na strane jezike iz kojih bi vecina potencijalnih korisnika dolazilo. Te koristenje legalnog softwarea, ako vec firma nije u mogucnosti da priusti skuplje varijante, koje mozda i nisu potrebne. Cisto da bude legalna i pred drzavom, jer znam da neki pokusavaju varati na raznorazne nacine, iako u vecini slucajeva nije potrebno, jer ce i open source varijanta odraditi posao isto.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#4 Re: Da li postoji potreba za small business IT konsultantima u BiH?

Post by PRO165 »

Čitav svoj život radim u IT sektoru. Za male firme moraš praktično pokriti sve. Od izbora PC konfiguracije, instalacije / reinstalacije sistema, postavljanja mreže,printera i drugih periferija, backup riješenja, daljinskih pristupa. Web riješenja: hostinga, dizajna, programiranja, naravno savjetovanje tipa šta plaća, što plaća, open source vs property i sl. ERP, izdavanje faktura, knjiženja, lager liste, veza sa fiskalnom kasom. Zatim razne pomoćne aplikacije tzv, LOB- line of bussines aplikacije, za inventure, preglede lagera, web integracije, integracije sa drugim softverima i sl. Nisam ja ovo onako nabrojao nego ja ovo sve u praksi radim. (Ovo sam ti napisao što je dio IT-a ali ima toga još, finansija, biznis proces menadžmenta,marketinga....).

Otežavajuće okolnosti za IT konsalting kroz profil firmi:

1. Ne razumije šta im treba, teško im je objasniti. Zovu samo kad su već do grla u g. Tad već nemaju para. Osnova ovoga fenomena je nedovoljna educiranost kako iz oblasti IT-a tako i iz menadžmenta. Oni su uglavnom tržišni tamponeri ili neka luda kombinacija sreće i pozicije u kojoj se nalaze pa nisu propali (još uvijek). Ulažu samo kad ih zakon ili okolnosti pritisnu. Mora kupiti fiskalnu pa će onda i neki program uz to. "Pa imamo mi web stranicu, na Fejsbuku naravno."

2. Imaju para ali ne žele da plate. Velika je skupina ovih koji mješaju investicija/trošak. Imaju, vozaju dobra auta, nosaju 1500KM+ telefone. Obično su i oni došli do love na neki sretan i/ili nepošten način. Uglavnom su osori, podplaćuju radnike. Oni su ustvari "model bosanskog gazde". IT: "Ima onaj mali od komšije on mi je za 30 KM sredio laptop. Nosio sam mu i telefon da mi instalira Viber."

3. Puste te da radiš ali nemaju namjeru da plate (još poznatija situacija...). I ovo ti je podvrsta "modela bosanskog gazde" samo ovi brže propadnu jer zatvore sve kanale "ne plaćanjem" ali obično i povuku sa sobom one koji su im vjerovali. "Lako ćemo brate, ne brini. Evo ćim ja naplatim..."

4. Nemaju para, Jedva preživljavaju."Ma ne treba to nama mi smo mali!"


Eh sad će mnogi reći pa i nije to baš tako pa krenuti od svojih primjera ili primjera svojih poznanika. Vodite računa da ovdje pričamo o small bussines. Iz ove priče treba izuzeti globalne igrače, oni su tu svakako prisutni, i domaće firme koje rade za inostranstvo loan poslove. Ja imam drugu priču u firmama koje pripadaju srednjim preduzećima i koji su narasli jer su prepoznali potrebe. A imam i dosta malih preduzeća koji zaista imaju viziju šta žele. To mi i jesu najbolji klijenti.


Nažalost ovo je suština.
Prije par godina u nekim IT novinama sam pročitao podatak koji je izbacio Gartner. IT potrošnja po državama u regiji: BiH 60$/stanovnik, Srbija 120$/stanovnik, Hrvatska 240$/stanovnik. (Zaokružio sam cifre, jer se tačnih ne sjećam, ali omjere sigurno nisam pogriješio). Kad gledate Hrvasku, jasno da veći standard omogućuje i veće investicije. Ali Srbija ima približno jednak standard a duplo veća ulaganja.

Zato su firme iz regije prisutne ovdje a mi skoro nikako na njihovim tržištima jer nemamo domaće "plodno tlo" da se razvijemo.

Tako da mogu zaključiti da postoji potreba ali je ona značajno manja negu u bližem regionu. Evropu nećemo ni spominjati.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5 Re: Da li postoji potreba za small business IT konsultantima u BiH?

Post by pinkman »

Okani se toga i okreni se zapadu.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6 Re: Da li postoji potreba za small business IT konsultantima u BiH?

Post by victom »

spremi se za pitanja : "koja je zadnja za keš ?" :D
Post Reply