Da li nam je to u krvi?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
lajkujMe
Posts: 12397
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1 Da li nam je to u krvi?

Post by lajkujMe »

Nadam se da je ovo odgovarajuca rubrika.

Gledajuci na covjecanstvo jedino sto je uvijek tu s nama, skoro svake godine, svakog dana je rat, mnogi govore kako bi zeljeli svijet bez ratova, ali ako dobro pogledas u dusu, mislim da ljudi imaju nagon za nasilje, ratove i pokoravanja.
Kad rat zavrsi svi krive jedni druge, politicare i druge stvari bez da pogledaju sami u sebe i priznaju da su to bila lijepa vremena!!

Kroz historiju ljudi su uvijek pokoravali nesto ili se borili za nesto, nema niti jedne nacije na svijetu koja nije iskusila rat, zato da li je uopce moguce da na svijetu nema ratova?

Po mom misljenju nije moguce i za 1000 godina ce biti ratova i za 10.000 godina ce biti ratova razlika ce biti u nacinu ratovanja.

Ratovanjem se uci odmalena, koliko puta si se ti igrao ratovanja, moza ne s plasticnom puskom ali sigurno si uzeo stapic i pravio se da je puska, znaci mala djeca vec znaju ponesto o ratu.

Ja sam uvjeren to nam je u genima, nemojte mi se sad smijati ali 100% vjerujem ako ikada otkrijemo "pametni" vanzemaljski zivot prvo sto cemo uraditi je provjeriti mozemo li ih poraziti u ratu i pokoriti, ili se bar pitati sta hoce od nas to jest mogu li oni nas pokoriti.

Zato bih rekao da je covjecanstvo borbena rasa koja jedva ceka da nekome naudi ili pokori.

sta mislite?
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#2 Re: Da li nam je to u krvi?

Post by sheikh »

Pa jarane svako u sebi ima dobro i lose :) Ying i yang :D Samo je bitno sta preovladava :D
uvijek ce biti losih i bolesnih ljudi koji zagovaraju rat i to je to :D
User avatar
Bellydancesuperstar
Posts: 406
Joined: 18/04/2011 11:29

#3 Re: Da li nam je to u krvi?

Post by Bellydancesuperstar »

Mislim da nije tako.
To je samo izbor između zla i dobra na većoj razini.
Ali prije nego kukamo o ratovima, zamislimo se nad sobom i s koliko smo mi ljudi u našem ličnom ratu?
Ako jesmo, oprostimo im, umjesto da uzimamo "oružje" u ruke i tako ćemo učiniti svijet svijetom mira.
Možda ne možemo spriječiti rat između država, ali možemo spriječiti rat koji vodimo sa svojim bližnjima.
mikelandjelo
Posts: 407
Joined: 13/06/2009 12:18
Location: Sarajevo

#4 Re: Da li nam je to u krvi?

Post by mikelandjelo »

Čovjek je čovjeku vuk!
User avatar
mirz_a
Posts: 96
Joined: 16/05/2011 09:50

#5 Re: Da li nam je to u krvi?

Post by mirz_a »

lajkujMe wrote:Nadam se da je ovo odgovarajuca rubrika.

Gledajuci na covjecanstvo jedino sto je uvijek tu s nama, skoro svake godine, svakog dana je rat, mnogi govore kako bi zeljeli svijet bez ratova, ali ako dobro pogledas u dusu, mislim da ljudi imaju nagon za nasilje, ratove i pokoravanja.
Kad rat zavrsi svi krive jedni druge, politicare i druge stvari bez da pogledaju sami u sebe i priznaju da su to bila lijepa vremena!!

Kroz historiju ljudi su uvijek pokoravali nesto ili se borili za nesto, nema niti jedne nacije na svijetu koja nije iskusila rat, zato da li je uopce moguce da na svijetu nema ratova?

Po mom misljenju nije moguce i za 1000 godina ce biti ratova i za 10.000 godina ce biti ratova razlika ce biti u nacinu ratovanja.

Ratovanjem se uci odmalena, koliko puta si se ti igrao ratovanja, moza ne s plasticnom puskom ali sigurno si uzeo stapic i pravio se da je puska, znaci mala djeca vec znaju ponesto o ratu.

Ja sam uvjeren to nam je u genima, nemojte mi se sad smijati ali 100% vjerujem ako ikada otkrijemo "pametni" vanzemaljski zivot prvo sto cemo uraditi je provjeriti mozemo li ih poraziti u ratu i pokoriti, ili se bar pitati sta hoce od nas to jest mogu li oni nas pokoriti.

Zato bih rekao da je covjecanstvo borbena rasa koja jedva ceka da nekome naudi ili pokori.

sta mislite?

Ljudi su pokvareni i previse ljubomorni znas kako kazu:" kad ne mogu ja uspjeti ne mora ni komsija" !
Ljudi su djubrad cast pojednicima, a rat nije nista drugo nego sranje koje ne donosi nista dobro,cemu ratovati ?! :shock:
User avatar
samo malo reloaded
Posts: 471
Joined: 15/05/2011 13:12
Location: negdje daleko, u zemlji snova...

#6 Re: Da li nam je to u krvi?

Post by samo malo reloaded »

Mozda djavo/sejtan tu igra neku ulogu.

Ovisno od karaktera covjeka, nekog ce "saptom na uho" nagovoriti da ukrade cokoladicu u samoposluzi, a nekoga da ubije komsiju, da prebije zenu, zapali selo itd.

Ako vjerujes u Boga, znas da nas nije stvorio da budemo zvijeri. Zapravo, ni zvijeri ne cine ono sto covjek zna uciniti, zvijer ubije ako je gladna ili iz straha, preplasena.. covjek iz ciste obijesti, siluje, ubija, krade, vara, pljacka. Cista obijest i zlo koje od nekud udje u covjeka.
lajkujMe
Posts: 12397
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#7 Re: Da li nam je to u krvi?

Post by lajkujMe »

samo malo reloaded wrote:Mozda djavo/sejtan tu igra neku ulogu.

Ovisno od karaktera covjeka, nekog ce "saptom na uho" nagovoriti da ukrade cokoladicu u samoposluzi, a nekoga da ubije komsiju, da prebije zenu, zapali selo itd.

Ako vjerujes u Boga, znas da nas nije stvorio da budemo zvijeri. Zapravo, ni zvijeri ne cine ono sto covjek zna uciniti, zvijer ubije ako je gladna ili iz straha, preplasena.. covjek iz ciste obijesti, siluje, ubija, krade, vara, pljacka. Cista obijest i zlo koje od nekud udje u covjeka.
Nije bas tacno to sa zivotinjama, dokazano je da majmuni imaju teretorijalno ponasanje to je idu u mini ratne pohode protv komsijskih skupina majmuna i ne rijetko ubiju ostale...
I mnoge druge zivotinje imaju tereorijalno ponasanje ali vecinom slucajeva zavrsava da jedan pobjednik a drugi bjezi.
User avatar
samo malo reloaded
Posts: 471
Joined: 15/05/2011 13:12
Location: negdje daleko, u zemlji snova...

#8 Re: Da li nam je to u krvi?

Post by samo malo reloaded »

Dobro, to si u pravu, zivotinje ratuju za teritorij, istina, ja sam vise mislio na zvijeri tipa gladan vuk, tigar i tome slicno.

Ali ipak mislim da ne treba covjeka spustati na nivo zivotinje. Jer zivotinja nema ono sto ima covjek, slobodnu misao i razum. Kod njih je uglavnom sve na instiktu.

Zalosno je kad covjek padne na nivo instikta, pa ubije drugog covjeka jer "postoji mogucnost da ce on ubiti mene".
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#9 Re: Da li nam je to u krvi?

Post by ladyada »

ima i ona zavadi pa vladaj ..........ili gdje se dvojica svadjaju treci guzvu koristi ..........
Post Reply