Da li moje tijelo ima dusu?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#51

Post by Gluhoprdic »

Jedina knjiga iz koje mozes istinski spoznati sta je Islam je Kuran moj sinko, jer kje jedino on od Boga dat.
Mladen
Posts: 141
Joined: 27/10/2003 00:00

#52

Post by Mladen »

E pa `vako, ja ne znam sta se vi to skontali po tom pitanju,ali ja to `vako radim..Dignem svih 5 nona u vis i osjetim se Uh, tako ziv,tako poletan i tako veliki.


Ma nemam ja tih dilema. :P

Velicanstveni Mladjo vas :)
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#53

Post by Gluhoprdic »

Ma jasta, da zakljucimo ovu temu.
:-) :shock:
Dan suda je blizu pa cemo sve saznati!!!!! :shock:
Artaud
Posts: 13
Joined: 18/03/2004 20:36
Location: Sa.BiH

#54

Post by Artaud »

Nama je na ovom svijetu pogled ograničen materijom. Nema tu dileme :D
Eh sada da li vjerovati svetim knigama ili nečem drugom to je individualno pitanje.
Sto se tiče smrti i poslije, evo jedne pjesme od Maka Dizdara. Mislim da je to lijepo i kratko sročeno:



Smrt

Zemlja je smrtnim sjemenom posijana
Ali smrt nije kraj
Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja
Smrću je samo obasjana
Staza uspona od gnijezda do zvijezda
bagavac
Posts: 57
Joined: 04/04/2004 02:19

#55

Post by bagavac »

Pooll wrote:
hey wrote:hm....ne znam kakvo ti je tjelo ;)
:D



-DA- wrote:Definitivno ima. Dokazano je da covjek odmah nakon smrti bude oko 600grama laksi
ipak bi zelio da malo prokomentarisem na ovo... dokazano je da je covjek laksi 21 gram poslije smrti. 21 gram je:4,2 bureta vazduha od 50 litara vode. covjek primi u sebe 0,02bureta tj. 0,24litra vazduha sto daje odgovor da sigurno nije vazduh. dalje ne bih zelio ici u dilemu tu jer ipak sam pobozan i ako Bog da sve ce mo to docekati...

vozdra
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#56

Post by sekiracija »

A koliko buradi vina moze stati u cojeka :?
Uh
Posts: 225
Joined: 22/01/2003 00:00
Contact:

#57

Post by Uh »

Jednom davno, ne sjecam se vise kad je to bilo, cuo sam pricu o smrti i njenoj istini. Pa evo da je sa vama podjelim :

Lezao je na smrtnoj postelji i molio Boga da ga primi u raj, spominjuci sva dobra sto je ucinio u svom zivotu, a moleci za oprost za sve lose sto ucini u svom zivotu.

Nije bio svjestan svoje zloce i koliko je nepravde nanjeo ljudima.
Ali sada je bio siguran da je ovo kraj, i da treba moliti za oprost.

Pokraj njega su sjedili njegova zena, sin i dvije kcerke. ( nije bas vrijeme za spominjanje, ali njih dvije su bile olicenje bozanske ljepote) Uplakane i zamazane od sminke su izgledale jos vise zavodljive.
On je odjednom zahroptao, stisnuo usne , malo se pridigao, i niko ne zna zasto , iz sveg glasa izustio----Neka ste svi prokleti!---- pao je nazad na krevet, svijece su se ugasile.
Svi su znali da je mrtav, ali on je i dalje vidio. Svega je bio svjestan, sve je cuo, ali se nije mogao pomaknuti.
Vristio je ali ga niko nije cuo. Htio se pomaknuti ali ni to nije mogao.Svi su plakali. Vidio je komsiju kako tjesi njegovu zenu. Zagrlio je i privio uzase. Vidio je i ruke na njenim grudima, a nista nije mogao. Najradze bi ga ubio kad bi mogao.

Oh Boze, zar je smrt ovakva? pitao se. U sobu je usao pop sa jos cetri covjeka. Pop se pomolio, dao mu posljednju pomas i vidio je ruku kako mu se priblizava ocima uz popove rijeci ----Zatvaram ti oci i idi uz boziji blagoslov!"

Odnijeli su ga u mrtvacnicu. Tamo je vidio ostale mrtvace i vidio je da i oni, mrtvi, prozivljavaju isto kao i on.

Gdje je raj? Zar nema ni pakla? pitao se. Zar je ovo smrt,,,,, ostati zarobljen u svome tjelu?
Ma nek su prokleti oni sto su mi raj obecavali....Probat cu bar zaspati,,,,,,,mislio je,,,,,ali nije mogao,,,,,,,cuo je krike ostalih mrtvaca.......

U jutro su dosli i stavili ga u sanduk. Znao je da nista ne moze uciniti.
Dok su ga nosili prema grobu cuo je ljude kako govore "Bio je dobar, steta sto mu je zena kurva"

Spustili su ga u zemlju, a on se nicega nije bojao......... Slusao je kako zemlja udara po sanduku. Nije ga bilo strah da ce ostati bez zraka jer je i onako bio mrtav.
Nakon nekog vremena poceo je sam sebi da smrdi. Crvi su ga jeli, a on se nista nije bojao.Svega je bio svjestan, sve je vidio, a nista nije mogao uciniti.

Jednog dana odjednom ugleda grob ispod kojeg je lezao, i vidio je da je vec proslo pedeset godina. Uh dobro je izasla mi je DUSA, spasen sam, pomisli, idem u raj..........I istog trenutka se nadje u PAKLU.......

Uh bas nema srece,,,,,,,pomislicete,,,,,,,
Ne sekirajte se ,,,,,svi smo iste srece..........
Sve sto postoji ustvari jest samo PAKAO.

RAJ DANAS PROZIVLJAVAMO, tu je oko nas..............
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#58

Post by -DA- »

bagavac wrote:
Pooll wrote:
hey wrote:hm....ne znam kakvo ti je tjelo ;)
:D



-DA- wrote:Definitivno ima. Dokazano je da covjek odmah nakon smrti bude oko 600grama laksi
ipak bi zelio da malo prokomentarisem na ovo... dokazano je da je covjek laksi 21 gram poslije smrti. 21 gram je:4,2 bureta vazduha od 50 litara vode. covjek primi u sebe 0,02bureta tj. 0,24litra vazduha sto daje odgovor da sigurno nije vazduh. dalje ne bih zelio ici u dilemu tu jer ipak sam pobozan i ako Bog da sve ce mo to docekati...

vozdra[/quote]

ok, moguce je jer sam ja ovu informaciju davno citao. Davno prije nego sam ista znao o Islamu pa nisam u mogucnosti sada da je provjerim ali garant ima na google o tome. :)
bagavac
Posts: 57
Joined: 04/04/2004 02:19

#59

Post by bagavac »

ma ja idem u holandiji na tu delft i tu izlaze naucne novine svaki dan pa sam bas eto prije 2 sedmice to citao sto je dokazano i u americkom labaratoriju...
User avatar
Truba
Posts: 82316
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#60

Post by Truba »

"naučnici" su svašta dokazivali

samo ptice i anđeli mogu letjeti
sunce se vrti oko zemlje
zemlja je ploča
arijevci su bolji od slavena
itd...


postoje prostitutke među naučnicima
platiš masno i naučnici će ti sve dokazati
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#61

Post by Gluhoprdic »

:-) :roll: TACNO!!!! :shock: :lol:
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#62

Post by -DA- »

A postoje i ignoranti medju ljudima kojima da ne znam ti sta pokazes i dokazes opet, cisto iz obijesti svoje, nece vjerovati.
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#63

Post by Gluhoprdic »

Nije obijest nego ljudi vise ne vjeruju u mahalske price!!!!! :-) :lol: :shock: :) :roll:
User avatar
Truba
Posts: 82316
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#64

Post by Truba »

-DA- wrote:A postoje i ignoranti medju ljudima kojima da ne znam ti sta pokazes i dokazes opet, cisto iz obijesti svoje, nece vjerovati.
tamo gdje si sada ti bio sam ja
tamo gdje sam ja sad možda ćeš biti ti

:D :D :D

čuj

ja nisam tražio svoje stvaranje (spajanje mame i tate)
i ne osjećam se obveznim da vjerujem u "bogove" a još manje da slijedim sadomazohističke vjerske vođe
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#65

Post by -DA- »

Nema to veze sa mahalskim pricama vec sa ljudima mahalskog obrazovanja i razmisljanja moj Gluhoprdicu.

Nikada nisam bio ignorant niti me je bilo ko tjerao da vjerujem, komi. Sam sam istrazivao, citao nebrojene knjige, caspoise, tekstove pricao sa ljudima itd. Jednostavno sam dosao do tacke da sam mogao da biram da se pravim budala i ignoriram sto sam znao i vjerovao da je istina a zbog okoline koja je bila antivjerski raspolozena ili da slijedim svoj razum i osjecaj za istinu.

Svako ima pravo da bira da li ce vjerovati ili ne u nesto medjutim nema niko pravo da se npr. ismijava sa vjerovanjem drugih ljudi.
gore desno
Posts: 3
Joined: 04/04/2004 22:28

#66

Post by gore desno »

ma kakva dusa!! to su price koje pripadaju proslosti jer je ljudska svijest zbog nedovoljnog znanja prihvatala takva rjesenja svijeta! manipulacijom koju religija vrsi radi vlastitih interesa i nedovoljnog saznanja ljudi takve ideje se odrzavaju i danas i nisu proslost!vjerovali su ljudi svasta i da predmeti imaju dusu pa gle sad nam je to smijesno!
Musafir
Posts: 102
Joined: 01/04/2004 04:02

#67

Post by Musafir »

U svakodnevnom govoru uvijek miješamo pojmove duša i duh (nefs ve ruuh). Tako naprimjer kažemo za nekog da mu je duh izišao, ili da duh toga i toga cezne za necim, da mu se duh muci ili da je duh smiren. Svi ovi izrazi su pogrešno upotrebljeni, jer to su stanja koja se odnose na dušu (nefs), a ne na duh (ruuh). Jer, duša je ta koja prilikom smrtnog izdisanja napušta tijelo. U Qur'anu meleki (andeli) u casu umiranja kažu prestupnicima: "Spasite se sada ako možete! Od sada cete neizdrživom kaznom biti kažnjeni." (El-En'am, 93)

Duša je ta koja kuša smrt, a ne duh: "Svako živo bice (nefsun) okusit ce smrt." (El-Enbijja, 35)

Duša kuša smrt, ali ne umire. Kušanje smrti je put njenog napuštanja fizickog tijela. Duša postoji još prije rodenja. Ona je prisutna tokom cijelog ovosvjetskog života i ostaje vjecna i poslije smrti. O postojanju duša prije rodenja njihovih vlasnika Allah kaže: da je stvorio potomstvo iz kicmi oceva prije njihovog radanja i zatražio da posvjedoce da je On njihov Gospodar, da se ne bi niko pravdao da je nevjernik zato što je i njegov otac bio nevjernik. "I kad je Gospodar tvoj iz kicmi sinova Ademovih izveo potomstvo njihovo i zatražio od njih da posvjedoce protiv sebe: Zar ja nisam Gospodar vaš? Oni su odgovorili : Jesi, mi svjedocimo." (El-Araf, 172)
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#68

Post by sekiracija »

Kazes da meleci kazu prestupnicima sad se spasite ako mozete.Necitas ti dobar prevod .Mora da je iz Engleske :lol: Kao prvo dodje Azrail da uzme dusu a niko ne sudi nikome prije KONACNOG SUDA.Nazivajuci nekoga prestupnikom prije Bozije osude je haram,a to nerade pogotovo ne meleci.Moj hafize, daj ti malo izadji na cistu havu kani se na trenutak kompjutera i kurana ,obojima ce biti bolje 8),a i tebi.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#69

Post by -DA- »

A sta bi rekao na ovo npr: Mind and brain: A scientific discussion
leading to the existence of the soul


by Marco Biagini
Ph.D. in Solid State Physics

Covjek tvrdi da je mozak/tijelo samo masina a da je svijest/dusa ta koja prepoznaje sve te impulse

Uvijek ce biti ljudi koji ce prihvatati neke stvari ili ne medjutim niko ne moze ignorirati cinjenicu da mi u stvari vrlo malo znamo o desavanjima u samom covjeku a uopste o zivotu. Neki se rukovode ideologijom sto ne vidim i "ne pipnem" i ne postoji medjutim to ne znaci da to zaista i ne postoji. Mi imamo malo znanja o tome i na vrlo niskom smo stepenu razvoja da bi mogli da naucno izucavamo takve stvari. Citao sam da je Tomas Edison pokusao da napravi masinu preko koje bi se moglo komunicirati sa dusama unrlih ljudi medjutim umro je prije nego sto je uspio da zavrsi svoj projekat. A interesantno mi je i da npr ne postoje dva identicna covjeka makar fizioloski bili identnicki psiholosko/personalno uvijek postoje razlike medju njima ma koliko bili slicni.


Po Albertu Anstajnu se kaze da energija ne moze da nestane vec samo da se transformira pa tako nakon sto se nasa tijelo raspadne tj hemijski dio ostane pitanje sta je sa elekricnim dijelom tijela. Gdje se ta energija trasformirala? Ono sto je dokazano je da ta pulsna elektrica energija napusta tijelo zbog pravila da energija "ne moze biti unistena".

I pored svega niko od naucnika ne moze da objasni zasto toliko ljudi koji su npr dozivjeli klinicku smrt prica tako fascinirajuce i iste/slicne price?
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#70

Post by sekiracija »

Ako mene pitas ja bih rekao DA :mali kakis. :lol:
Musafir
Posts: 102
Joined: 01/04/2004 04:02

#71

Post by Musafir »

Prenosi se od Ebu Hurejre da je Resulullah s.a.v.s. rekao: "Kad bude ukopan mejt ili kad nekom od vas do|u dva meleka crno plava, kaze se za jednog od njih da je Munkir, a za drugog da je Nekir, reci ce: "Sta si govorio za ovog covjeka?" A on ce odgovoriti: "On je Allahov rob i Njegov Poslanik s.a.v.s., svjedocim da nema drugog Boga osim Allaha i da je Muhammed Njegov rob i Njegovo Poslanik s.a.v.s.." A meleki ce kazati; "Znali smo da ces tako odgovoriti.", da ce mu se kabur prosiriti sedamdeset sa sedamdeset arsina. Zatim ce mu mezar biti osvjetljen, pa ce mu se reci: "Mirno spavaj.", a on ce reci: "Vraticu se svojoj porodici da je obavijestim.", a oni ce mu reci: "Spavaj snom mladica kojeg ne budi niko do najvoljenija osoba." I spavace sve dok ga Allah ne podigne iz mezara. A munafik ce reci: "Cuo sam ljude kako nesto izgovaraju pa sam i ja izgovarao, ne znam, a meleki ce mu reci: "Znali smo da ces tako odgovoriti." I bice receno zemlji: "Stisni se nad njim.", i ona ce se stisnuti da ce kosti kroz kosti prolaziti i tako ce u zemlji biti kaznjavan sve dok ga Allah ne prozivi iz kabura." (hadis prenosi Tirmizi i kaze da je hasen garib , a El Bani kaze da mu je sened hasen i da je po sartu Muslimovom)
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#72

Post by -DA- »

sekiracija wrote:Ako mene pitas ja bih rekao DA :mali kakis. :lol:
Ako ti se moji postovi/topici ne svidjaju nemoj citati ako ne znas sta konkretno reci barem mi se smiluj i postedi me takvih glupih postova.
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#73

Post by sekiracija »

Dobri moj Musafire ja doista cijenim tvoj trud da dodjes do istine i nezamjeri mi sto mi se cini da si ti samouk.Naime hocu ti reci lijepo je citati ,a i procitati mnoge knjige,ali to nije cilj.Cilj je spoznaja,a ne citanje i znanje sta ko i gdje.u citelji sluze da ti ukazu na precice kakobi izbjegao mukotrpnu camotinju na putu ka istini.
E da ti kazem onaj prethodni moj komentar na jedan drugi nacin,a ti usporedi i razmisli.
Kad spominjes casni KURAN onda se od tebe ocekuje da ono sto ti spominjes tj komentarises ima tvoju dusu.Mozda cu t to bolje objasniti ako ti kazem da to usporedis sa nekom od ovih novijih kompjuterskih igara u kojima kad dodjes do jednoga nivoa igra za tebe nije vise kao za onoga koji tek pocinje.Jar ti vladas komandama na doistiku bolje,a kao drugo pretpostavi da je to neka igra monopola u kojemti ucis kako brze bolje lakse itd.
Tako ti je i sa dusom ona je monopol zivota ,a Casni kuran je monopol duse,zato se tumacenje Kurana ocitava dusom,a zivot ce iznijeti istinu tek kada dusa bude govorila rijecima casnig KURANA.
Srdacan pozdrav :)
Musafir
Posts: 102
Joined: 01/04/2004 04:02

#74

Post by Musafir »

Zivot nije igra brate, ovdije nije rijec o doistiku kako ti kazes. Sve sta nam se desava je zapisano kod Allaha s w t.
I nema sumnje da postoje kaburske kazne, prije kijametskog dana (procitao si hadise).
"Svako živo bice (nefsun) okusit ce smrt." (El-Enbijja, 35)
A vec u kaburu cemo biti ispitivani o nasim djelima.
Sad je pitanje dali ce nam kaburski boravak biti blag ili cemo bit kaznjeni. To je ISTINA.
Sve to po Allahovoj naredbi
A Allah s. w. t. najbolje zna.
Znam da ti je bila dobra namjera, pa se citamo insAllah :)
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#75

Post by Gluhoprdic »

:shock: :x :x :zzzz: :?
Post Reply