Da li moje tijelo ima dusu?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

faaka
Posts: 94
Joined: 26/03/2004 16:22

#26

Post by faaka »

Definicija duse je upravo to: zivotodavna energija, koja je od boga udahnuta i koja napusta tijelo tijekom umiranja... :-)
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#27

Post by Gluhoprdic »

:D :-)
Tacno!!!!
Energija je neunistiva, samo prelazi iz jednog oblika u drugi!!!!!
Ali ne postoji duh kao recimo neki Kasper ili ti slicno!!!!!
:shock: :shock: :shock: :shock: :-) :-) :-) :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz: :? :? :? :?
faaka
Posts: 94
Joined: 26/03/2004 16:22

#28

Post by faaka »

dakle i nauka i vjera govore o istoj stvari na razlicit nacin??
hey
Posts: 578
Joined: 22/02/2004 00:00
Contact:

#29

Post by hey »

heh a mozda je to oblik energije koji mi jos uvek ne poznajemo.....
tj nije sastavljena ni od cega.......
a drugo mozda mi nismo u mogucnosti, a cini se da nismo, da shvatimo sta je to, jer dusha kao udahnut Bozanski duh se ne moze misaono dokuciti
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#30

Post by -DA- »

Ako postoji to spiritualno tijelo i nastavlja da zivi nakon smrti, zasto se ljudi onda plase smrti.
Zato sto dusa ima svoju svijest i moze da osjeti desavanja oko sebe slicno kao kada je tijelo bilo zivo. Iskustva ljudi koji su prezivjeli klinicku smrt govore o tim situacijama gdje su vidjeli, culi sve sto se oko njih desavalo pa bi poslije to opisivali doktorima u detalje a neki bi bili povuceni u nesto sto je izgledalo kao tunel i isli prema necemu pa bi neki opisivali kako bi se najednom vratili a nekima bi bilo receno da njihovo vrijeme jos nije doslo pa bi se vratili a svojim usima sam slusao i gledao ispovjest zene koja je opisivala da je imala dozivljaj kako se nalazi u vatri.

Sa vjerske strane u Islamskim knjigama se takodje opisuju desavanja poslije smrti, ispitivanje Munkira i Nekira, dizanjenje na nebo, pokazivanje mjesta gdje ce biti itd. Neki ljudi ce zbog dobra kojeg su cinili biti nagradjeni a neki kaznjeni zbog zla kojeg su cinili.
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#31

Post by Gluhoprdic »

U Kuranu nigdje nema da duh napusta tijelo i pocinje da zivi posebno nakon smrti. Takodje u Bibliji.
Pojam besmrtnosti je proizvod grckog - helnistickog nacina razmisljanja, nastao u starovjekovnim tajnim kultovima i razradjen po filozofu Platonu.
(New Catholic Encyclopedia, 1967)

Medicinski je takodje dokazano da prilikom umiranja ili padanja u klinicku smrt svi hemijski procesi u organizmu su totalno obrnuti- poremeceni, sto znaci da oni koji se vrate iz takvog stanja su vjerovatno imali samo komatozne snove ili slicno.
I sami kada imamo visoku temperaturu, sanjamo vasta.

Medjutim vjerovanje u uskrsnuce ili prozivljenje mrtvih je glavna poenta svake vjere u Boga i njegovu moc, ali u to malo ko istinski vjeruje jer su ljudi iz straha od nepoznatog skloniji vjerovati u razne filozofije nego u poruke Bozijih knjiga.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#32

Post by -DA- »

Kur'an nije jedini izvor u Islamu medjutim u Kur'anu se direktno spominje dusa par puta sto je meni dovoljan dokaz da dusa postoji. U hadisima se spominje zivot poslije smrti i desavanja nakon smrti.

Sto se klinicke smrti tice to bi bilo moguce nazvati snovima da svi ljudi ne pricaju iste stvari a sto je najinteresantnije cesto u detalje opisuju sta se desavalo oko njih dok su bili klinicki mrtvi. A to je nemoguce sanjati nego jedino vidjeti.

Vidis ja vjerujem da svaki iskreni musliman i istinski vjeruje u uskrsnuce tj ponovno stvaranje na Sudnjem Danu. Musliman koji sumnja u ovo ne moze istinski biti musliman vjernik jer je to 5 dio vjerovanja-vjerovanje u Sudnji Dan kada ce ljudi biti prozivljeni i odgovarati za svoja djela. Dakle, mislim da dosta muslimana istinski vjeruje u ovo jer je to srz njihovog vjerovanja.
cel
Posts: 84
Joined: 16/06/2003 00:00
Contact:

#33

Post by cel »

ja mislim da treba da glasamo
ili da pitamo hodze
yaran
Posts: 59
Joined: 21/03/2004 23:44

#34

Post by yaran »

Gusta je suma po kojoj se vija ljudska dusa....Traga za sobom ne ostavlja da joj na trag padnes,nemas psica da ga za njoj pustis.Ne moze dusu uhvatiti ni onaj cija je.
Eto,to bi to trebalo biti-pa ko kuzi? :?
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#35

Post by MoHiKaNaC »

po meni je nekako neupitno postojanje duse....vidim neko je ovdje naziva zivotnom energijom....svejedno....to je to....nedavno sam citao knjigu u kojoj pisac tvrdi da ne postoji nista osim dusa, dakle po njemu je irelevatno diskutovati o postojanju duse....ono sto ne postoji je ustvari materija....a sve sto vidimo oko sebe, sve sto dodirujemo je samo sklop konstantih signala koje Bog kao stvoritelj salje dusi (ovdje se moze povuci paralela sa culnim organima i mozgom, jer kao sto znate ne vide nase oci nego nas mozak)....knjiga je u najmanju ruku dobar materijal koji ce covjek natjerati da malo vise razmisli o svemu...

u postojanje duse ne sumnjam....a u postojanje materije...hmmm

haugh!
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#36

Post by -DA- »

Da, neki su matrix ideje preveli u svoje teorije o svijetu koji nas okruzuje. Da slucajno autor te knjige nije Harun Jahya?
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#37

Post by Gluhoprdic »

:) :-) :shock: :?
Da rezimiramo!
Postoji li dusa kao spiritualno tijelo ili ne?
Ja mislim da ne postoji!
To je izmisljeno samo da bi se ljudi utjesili!
Recimo, za vrijeme rata nas cijenjeni Ceric je govorio kako je veliki sevap biti Sehid i da njihove duse direktno idu u Dzenet.
Pa kada je to tako lijepo zasto se on sam nije prihvatio puske i zasto je poslao svoju djecu u Maleziju a ne na liniju!
:shock: :shock: :shock: :D :D :D :-) :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz:
E sada sam najebo od velikih vjernika.
Bogami ja sam malo vidio vjerskih vodja da se prihvate puske!
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#38

Post by Gluhoprdic »

Jest, vala u pravu si! :D :-) :shock: :roll: :zzzz:
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#39

Post by -DA- »

Gluhoprdic wrote::) :-) :shock: :?
Da rezimiramo!
Postoji li dusa kao spiritualno tijelo ili ne?
Ja mislim da ne postoji!
To je izmisljeno samo da bi se ljudi utjesili!
Recimo, za vrijeme rata nas cijenjeni Ceric je govorio kako je veliki sevap biti Sehid i da njihove duse direktno idu u Dzenet.
Pa kada je to tako lijepo zasto se on sam nije prihvatio puske i zasto je poslao svoju djecu u Maleziju a ne na liniju!
:shock: :shock: :shock: :D :D :D :-) :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz:
E sada sam najebo od velikih vjernika.
Bogami ja sam malo vidio vjerskih vodja da se prihvate puske!
Ioako nisam posebno neki hodzeljubac mislim da je nefer prema svim hodzama koji su se borili na prvim linijama u tako losem svjetlu ih prikazivati. U svakom slucaje shehid se ne biva po svojoj zelji nego je Allah taj koji odabira shehide. Jel' to Ceric htio ili ne je ne bitno jer Ceric nije Islam on je samo poglavar IZ BiH.

Druga stvar, sto mi je interesantna, kako to da nigdje u svijetu politicari, visoki vjerski sluzbenici i veliki biznismeni nejdu da ratuju? To se samo u Bosni prebacuje Aliji (npr kako je pokro ovo ili ono, nije ratovao itd), Cericu i dr. ljudima. Nigdje nisam vidio npr. velelepne palace i sl. stvari nasih politicara i vjerskih vodja sto je sasvim normalna stvar u drugim drzavama.

U svakom slucaju, Ceric je obicni covjek sa svojim sposobnostima i mahanama, nista bolji ili gori od svakog normalnog covjeka. Treba ga podrzati kada je u pravu i kritikovati kada nije ali sa postovanjem koji zasluzuje osoba njegovog polozaja. On je komotno mogao da ostane u USA i prima 4-5ooo US dolara platu medjutim nije vec je sve to ostavio i dosao u Bosnu i bio u Bosni i sa bosnjacima kada im je bilo najteze. Bio je kljucna figura u osiguravanju vojno-politicke pomoci muslimanskih zemalja koja je bila od neprocjenjive vaznosti za BiH kada su nas svi bili ostavili. Dakle, mislim da je nefer covjeka prikazivati u losem svjetlu kada ima mali milion dobrih stvari koje su poznate ili nisu o njemu.
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#40

Post by sekiracija »

Da ti babo kaze sine moj.
Onome ko ti je postavio zadatak da napises sastav na tu temu ti sastavi samar.
Ako nisi u stanju njemu ili njoj onda ga sastavi sama sebi. :(
User avatar
zanzibar
Posts: 205
Joined: 21/11/2003 00:00

#41

Post by zanzibar »

covjek ima dusu, bio sam na Ahiretu
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#42

Post by Gluhoprdic »

:shock:
De, ispricaj mi sta si vidio, mozda i ja povjerujem. :D :-) :? :shock:
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#43

Post by Gluhoprdic »

Molim te reci mi sta je to Ceric doktoriro?
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#44

Post by Engram »

Gluhoprdic wrote:Molim te reci mi sta je to Ceric doktoriro?
hmm..ono sto tebi ostade nedokucivo

no hard feelings... :-D
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#45

Post by Gluhoprdic »

On ti je dosao u Bosnu kako bi tu zaradjivao 4- 5000 dolara mjesecno.
Nemoj mi srpske politike, nek je nas pa kakav god bio.
Dosta mu je bilo ovo godina i treba ga mjenjati, nije on pejgamber!
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#46

Post by Gluhoprdic »

Kasperi ne postoje, pa vi vjerujte kako hocete. :-) :?
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#47

Post by Engram »

Gluhoprdic wrote:On ti je dosao u Bosnu kako bi tu zaradjivao 4- 5000 dolara mjesecno.
Nemoj mi srpske politike, nek je nas pa kakav god bio.
Dosta mu je bilo ovo godina i treba ga mjenjati, nije on pejgamber!
predlazem tebe za novog reizza? 8)
r_faruk
Posts: 4690
Joined: 20/01/2003 00:00

#48

Post by r_faruk »

da li moje tijelo ima dusu?
napisi u radu "ne znam", to bih ja uradio
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#49

Post by -DA- »

Gluhoprdic wrote:Kasperi ne postoje, pa vi vjerujte kako hocete. :-) :?
Ni ja ne vjerujem da Kasperi postoje. Zalosno da svoje znanje o Islamu kupis sa filmova tipa Kasper. De pricaj o necemu o cemu barem imas nekog znanja.
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#50

Post by Gluhoprdic »

Mozemo pricati na svakom nivou, ali ne na nivou M92!!!!!!
:shock: :? :zzzz: :-)
Post Reply