Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#1 Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Post by Xillenn »

Pozz forumaši :-D

Radio sam cca 2 god kao all-in-one čovjek za jedan video projekat, održavao server sa cca 12.5 terabajta materijala, koji je posluživao 10tak klijenata i stranicu na domenu koja je posluživala mjesečno oko 10k ljudi, te dvije fb stranice, video editing svakodnevni od par sati i još dosta tu stvari, od snimanja, audio i video rada, informisanja. Stvarno mnogo.

Evo sada se taj projekat gasi, a ovo mi je jedino iskutstvo što imam, pa imam li ikakav način da ovo dokažem što sam radio? Možda da se deklariše kao pro bono rad i potpiše neki ugovor?

Ima li bilo kakva varijanta?

Hvala Vam unaprijed :kiss: :D
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#2 Re: Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Post by freelancerusk »

Kod nas se uglavnom dokazuje sve sa radnim stažom, preostaje ti da dobiješ ugovor ili izjavu firme za koju si radio.
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#3 Re: Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Post by Manual »

Xillenn wrote: 25/02/2020 22:30 Pozz forumaši :-D

Radio sam cca 2 god kao all-in-one čovjek za jedan video projekat, održavao server sa cca 12.5 terabajta materijala, koji je posluživao 10tak klijenata i stranicu na domenu koja je posluživala mjesečno oko 10k ljudi, te dvije fb stranice, video editing svakodnevni od par sati i još dosta tu stvari, od snimanja, audio i video rada, informisanja. Stvarno mnogo.

Evo sada se taj projekat gasi, a ovo mi je jedino iskutstvo što imam, pa imam li ikakav način da ovo dokažem što sam radio? Možda da se deklariše kao pro bono rad i potpiše neki ugovor?

Ima li bilo kakva varijanta?

Hvala Vam unaprijed :kiss: :D
Jeli ima ta firma LinkedIn profil, pa ih tamo tagujes i napises od kad i do kad si radio.
Naravni opises i posao koji si radio
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#4 Re: Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Post by Xillenn »

freelancerusk wrote: 25/02/2020 22:38 Kod nas se uglavnom dokazuje sve sa radnim stažom, preostaje ti da dobiješ ugovor ili izjavu firme za koju si radio.
Pozz, ta mi varijanta zvuči lijepo. Ugovor sumnjam da ću dobiti, izjavu bih mogao izganjati. Želio bih da je ja napišem i da je donesem lično na ruke da potpišu. Da li je moguća ta varijanta? Ako jeste, koji je to tip izjave? Hvala ti mnogo unaprijed.
Manual wrote: 25/02/2020 22:39 Jeli ima ta firma LinkedIn profil, pa ih tamo tagujes i napises od kad i do kad si radio.
Naravni opises i posao koji si radio
Pozdrav, nemaju nažalost. To je bio jedan vrlo uspješan startup projekat koji je propao na kraju zbog neozbiljnosti i godina ljudi. Svi smo između 18-23 god, meni je treuntno 19. Osnivač je najstariji i ima par starijih ljudi "na čelu", njima je oko 30 god cca.

Otprilike sam radio dosta stvari, evo neka mala lista:

- Održavanje FreeNAS servera sa oko 12.5TB materijala
- Održavanje Web domene i stranice, te staranje o njoj kako o sadržaju(contentu), tako i dev stranu - updateovanje, dograđivanje i slično.
- Zajedno sa tom stranicom, također i instagram+facebook stranice
- Rad u Premieru i After Effectu svakodnevno, kreiranje materijala, priči, rezanje intervijua itd. Uglavnom - video montažer.
- Photoshop+illustrator rad, od retouchinga slika do plakata i velikih postera, a illustrator pretežno samo za logoe.
- Rad kao kameraman, nerijetko sa više kamera.
- Uz to kameraman ide i ton po potrebi, rad na Dynacord miksetama, preko 100+ iskutstva sa snimanjima. Postao se radio 6x sedmično sa nedjeljom slobodnom.
- Rad kao asistent menadžera kada smo prebukirani, pozivi, ugovaranje poslova, negocijacija cijene i slično.
- Pilotiranje dronovima Phantom 4 Pro i Inspire 2 (preko 100+ letova), također sastavio mini drona CineWhoop drone za potrebe brzog snimanja sa a GoPro HERO5 zakačenim za isti.

I još par stvari..

Ozbiljan je to bio projekat.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25318
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Post by Haris.ba »

Kako si plaćan?
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#6 Re: Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Post by freelancerusk »

Izjavu tako kako si ti napisao, tj. slično tome, da potvrđuju da si radio "te i te poslove" u "tom i tom razdobolju", ako imaju pečat onda obavezno i da njega stave, da ne bi bilo "a gdje je pečat?" :D

Imaš još jednu opciju, da izradiš svoj portfolio i da u njega navedeš sve što si radio. Tako ti npr. neko ko se bavi izradom video materijala ima svoj portfolio sa primjerima gdje potencijalni klijent/poslodavac može pogledati radove koje je napravio. Toplo bih ti preporučio da uvijek imaš spreman portfolio.

Ovisi ti sve od firme gdje planiraš aplicirati, neko će tražiti potvrdu za sve što navedeš u CV-u, a neko neće.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#7 Re: Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Post by Xillenn »

Haris.ba wrote: 25/02/2020 23:02 Kako si plaćan?
Kešom ispod stola. Razlog što sam se priključio projektu je jer nažalost kakva nam je država, sa 17 godina i bez iskutstva nije bilo bolje opcije osim malih poslova i konobarskih; Ovo mi je ponudio drug jer je znao da imam znanja, uvijek mi je bio ovo hobi.

A sad mi je evo problem kako se gasi projekat, sa roditeljima nisam najbolji, rentam, imam ušteđeno novca za par mjeseci, pa sad hitno tražim novi posao da ne dođe do najgoreg. Ima tu uvijek varijanta rad u ugostiteljstvu, ali to bih ostavio za najgore.

Trenutno i studiram pa mi i to povlači novac i vrijeme, a pričam eng perfektno, siguran sam da bih položio C1, dok sa njemačkim sam slabiji, međutim imam od Goethe-a A2 certifikat. Mogao bih hitno početi učiti i njega, ako mi to bude jedina opcija.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#8 Re: Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Post by freelancerusk »

Xillenn wrote: 25/02/2020 23:11
Haris.ba wrote: 25/02/2020 23:02 Kako si plaćan?
Kešom ispod stola. Razlog što sam se priključio projektu je jer nažalost kakva nam je država, sa 17 godina i bez iskutstva nije bilo bolje opcije osim malih poslova i konobarskih; Ovo mi je ponudio drug jer je znao da imam znanja, uvijek mi je bio ovo hobi.

A sad mi je evo problem kako se gasi projekat, sa roditeljima nisam najbolji, rentam, imam ušteđeno novca za par mjeseci, pa sad hitno tražim novi posao da ne dođe do najgoreg. Ima tu uvijek varijanta rad u ugostiteljstvu, ali to bih ostavio za najgore.

Trenutno i studiram pa mi i to povlači novac i vrijeme, a pričam eng perfektno, siguran sam da bih položio C1, dok sa njemačkim sam slabiji, međutim imam od Goethe-a A2 certifikat. Mogao bih hitno početi učiti i njega, ako mi to bude jedina opcija.
Nemoj se sekirati, za tebe nema zime. :)
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#9 Re: Da li mogu ikako dokazati iskutstvo od 2.5god rada na crno na CVu?

Post by Xillenn »

freelancerusk wrote: 25/02/2020 23:15
Xillenn wrote: 25/02/2020 23:11
Haris.ba wrote: 25/02/2020 23:02 Kako si plaćan?
Kešom ispod stola. Razlog što sam se priključio projektu je jer nažalost kakva nam je država, sa 17 godina i bez iskutstva nije bilo bolje opcije osim malih poslova i konobarskih; Ovo mi je ponudio drug jer je znao da imam znanja, uvijek mi je bio ovo hobi.

A sad mi je evo problem kako se gasi projekat, sa roditeljima nisam najbolji, rentam, imam ušteđeno novca za par mjeseci, pa sad hitno tražim novi posao da ne dođe do najgoreg. Ima tu uvijek varijanta rad u ugostiteljstvu, ali to bih ostavio za najgore.

Trenutno i studiram pa mi i to povlači novac i vrijeme, a pričam eng perfektno, siguran sam da bih položio C1, dok sa njemačkim sam slabiji, međutim imam od Goethe-a A2 certifikat. Mogao bih hitno početi učiti i njega, ako mi to bude jedina opcija.
Nemoj se sekirati, za tebe nema zime. :)
Rekli su mi evo da će mi potpisati izjavu o angažmanu i preporuku preko udruženja, i da će direktor udruženja to potpisati i opečatiti. Nadam se da to pije dovoljno vode za dokavizanje, pored portfolia :-D
Post Reply