h

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#1 h

Post by umtulnefsi »

Blank
Last edited by umtulnefsi on 04/11/2015 00:13, edited 1 time in total.
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#2 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

Zna li iko ljudi, ja mislim da nije jer prelazi tu gornju zelenu liniju, a treba da je u sredini izmedju plave i zelene linije.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by bitanga_sa_otesa »

to ces znati kad skines poklopac zupcastog i uporedis oznake,ovako ne...
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#4 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

Oznake ce biti poklopljene sigurno, ali i ovaj graf govori nesto, treba malo okrenuti onaj saraf na boscj pumpi gdje remen, ali me zanima zasto je ovoliki ovaj fuel temp, prije mi je bio do 100, sad sisa previse
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#5 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by esso_sa »

umtulnefsi wrote:Zna li iko ljudi, ja mislim da nije jer prelazi tu gornju zelenu liniju, a treba da je u sredini izmedju plave i zelene linije.
Nije u fazi. Pise ti to fino i u dnu prozora - "Too advanced" (previse rano) Treba ga malo vratiti (retard), Idealno je da bude na plavoj liniji ali je najbolje podesiti tako da na grafu bude izmedju plave i zelene linije. Tako je unutar specifikacije ali malkice advanced, za bolje startove motora.
I ne cackaj nikakve sarafe, pregledaj prvo oznake da li je uzubljen kako treba. Po ovom grafu, rekao bih da bjezi oko 1 zub.

Za retard, okreces remenicu pumpe u smjeru kazaljki na satu. Za advance, ides kontra od sata. Sto se tice sarafa koje pominjes, ne znam kako je kod tebe ali kod nekih modela imas 3 sarafa na remenici koje popustis i onda zakrenes malo remenicu bez skidanja remena (slicovane rupe sarafa na remenici) a kod nekih nema takvog stelovanja nego moras skinuti remen, okrenuti remenicu rukom, i onda ponovo montirati remen. Naravno, ima i rupica za zakljucavanje remenice specijalnim alatom dok stavljas remen i to je najbolji nacin da motor bude u fazi nakon zamjene remena :thumbup:
Last edited by esso_sa on 08/07/2015 09:24, edited 1 time in total.
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#6 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

Izvini sto cu ti poataviti jedno glupo pitanje ali sam laik po tom pitanju. Recimo da je u mene zupcasti fulao jedan zub ko sto kazes. Je li to znaci da motor nije u fazi, znaci fulao je neki zub iato ato i nije u fazi. Bio sam kod bosiste pogledao je graf i rekao da ne valja, da treba podesiti taj ugao paljenja na plavu liniju ili malo vise gore. Kada to odradi, da li je auto onda u fazi, ne fula li onda remen vise za taj jedan zub recimo.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#7 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by esso_sa »

umtulnefsi wrote:Izvini sto cu ti poataviti jedno glupo pitanje ali sam laik po tom pitanju. Recimo da je u mene zupcasti fulao jedan zub ko sto kazes. Je li to znaci da motor nije u fazi, znaci fulao je neki zub iato ato i nije u fazi. Bio sam kod bosiste pogledao je graf i rekao da ne valja, da treba podesiti taj ugao paljenja na plavu liniju ili malo vise gore. Kada to odradi, da li je auto onda u fazi, ne fula li onda remen vise za taj jedan zub recimo.
Tebi ovaj TDI Timing preko dijagnostike pokazuje samo da li je ubrizgavanje u fazi... Fula moze biti na bilo kojoj od remenica. Mozes za zub fuliti kompletan motor, a mozes fuliti samo na jednoj od remenica, zavisi koja se remenica pomjerila majstoru kada je radio remen.
Obicno rade bez alata za zakljucavanje i kad stezu spaner, "povuku" i neku od remenica sa markera i eto belaja.

Pregledaj sve markere i da li se sve poklapaju. Ako se markeri na remenici radilice, bregaste, zamajcu poklapaju, onda trebas zakrenuti samo remenicu na pumpi. Sve remenice imaju markere. Kod nekih pumpi ga nema, ali zato ima rupa za alat za zakljucavanje remenice pumpe u TDC polozaju. Moze se i tako provjeriti - poravnas sve markere i onda pokusas gurnuti alat za zakljucavanje remenice pumpe. Ako alat ne moze uci, bjezi ti pumpa
Last edited by esso_sa on 08/07/2015 09:40, edited 1 time in total.
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#8 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

Zubcasti sam mijenjao prije 15 000 kilometara, i bio sam tu kad je majstor radio, toboze ovlasteni servis, i podesavao je fazu na moje oci, i kompjuterski i sto po sto kaze da je u fazi. Da li je moguce da je u mene samo taj timing tdi fulan a da je zubcasti ok.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#9 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by esso_sa »

umtulnefsi wrote:Zubcasti sam mijenjao prije 15 000 kilometara, i bio sam tu kad je majstor radio, toboze ovlasteni servis, i podesavao je fazu na moje oci, i kompjuterski i sto po sto kaze da je u fazi. Da li je moguce da je u mene samo taj timing tdi fulan a da je zubcasti ok.
Faza se ne podesava kompjuterski nego iskljucivo mehanicki (na remenicama). Kompjuterski se moze samo ocitati da li je posao uradjen kako treba i da li je remen ispravno uzubljen. Ako ti TDI Timing kaze da je fulan, onda je to zato sto je fulano negdje na remenu
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#10 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

Ok, hvala ti, vidim da se razumijes u to samo tako. Idem danas kod bosiste da odradi taj tajming pumpe i pitacu ga da provjeri je li bregasta i radilica po oznakama postavljena. Nadam se da je samo taj tdi timing u pitanju. Postoji li mogucnost da mi je zupcasti dobro postavljen bez obzira na taj graf kakav je, to sto mislis da je za zub fulao.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#11 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by esso_sa »

umtulnefsi wrote:Ok, hvala ti, vidim da se razumijes u to samo tako. Idem danas kod bosiste da odradi taj tajming pumpe i pitacu ga da provjeri je li bregasta i radilica po oznakama postavljena. Nadam se da je samo taj tdi timing u pitanju. Postoji li mogucnost da mi je zupcasti dobro postavljen bez obzira na taj graf kakav je, to sto mislis da je za zub fulao.
Postoji samo ako si odabrao pogresan motor u programu za dijagnostiku i gledanje TDI Timinga
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#12 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

Sutra idem u ovlasteni gdje sam radio veliki servis, imam garanciju pa neka mi to poprave. Reci mi da li se moze vidjeti je li dobro uzubljen zupcasti, bez skidanja remena, onako cim se skine poklopac da se vidi je li sve u fazi. Pitam da mi ne bi muljali, pa rekli sve je u fazi, samo treba tdi timing popraviti. Moze li se znaci vidjeti kad se skine poklopac zupcastog je li uzubljen kako treba, bez skidanja remena mislim.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#13 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by bitanga_sa_otesa »

moze,ali dok skine poklopce treba poskidati dosta stvarcica
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#14 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by esso_sa »

umtulnefsi wrote:Sutra idem u ovlasteni gdje sam radio veliki servis, imam garanciju pa neka mi to poprave. Reci mi da li se moze vidjeti je li dobro uzubljen zupcasti, bez skidanja remena, onako cim se skine poklopac da se vidi je li sve u fazi. Pitam da mi ne bi muljali, pa rekli sve je u fazi, samo treba tdi timing popraviti. Moze li se znaci vidjeti kad se skine poklopac zupcastog je li uzubljen kako treba, bez skidanja remena mislim.
@Bitanga ti je vec dao odgovor - moze se vidjeti ali treba skinuti poklopac kako bi se vidjele remenice i markeri.
A ovo sto sam podvukao, cini mi se da mijesas malo kruske i jabuke - ne postoji posebno podesavanje "TDI Timinga" i uzubljenja motora. Te dvije stvari su jedno - uzbuljenje motora. TDI timing je samo softverski prikaz (kroz dijagnostiku) da li je motor pravilno uzubljen ili ne.
Ako se motor uzubi na markerima kako treba, onda ce to i TDI timing pokazati (bit ce na plavoj liniji)
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#15 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

Postoji posebno podesavanje tdi timinga, pogledaj na ross tech stranici, upisi samo tdi timing ross tech, sve pise tamo. U mene je timing bio 60 nakon zamjene zupcastog, nakon 10 000 predjenih kilometara kad sam provjerio tajmning je takav kakav je sad na slici, previse je napredan, samo da je ispod te zelene linije bio bi ok, ovako sad je prerano. Nije mi jasno samo kako se je taj ugao paljenja sam od sebe pomjerio. Senzor radilice sam mijenjao jer je bio sav uprljan, stavio sam novi, ne znam da li bi to moglo imati kakve veze da mi se je ugao pomjerio. Bio sam u ovlastenom, ljudi se kunu da je zupcasti uzubljen i da nije ni pola zuba kiksano. Svejedno sam zatrazio da auto ide na dijagnozu i kompjutersku i mehanicku pa da vidimo je li u fazi sve. Dobio sam termin pa cemo vidjeti. Po njima je i taj graf uredu, jes u ranijem paljenju ali to po njima ne smeta, ali meni smeta jer je preko te zelene linije, da je trun samo ispod ne bih se zalio. Zahtjevacu da mi vrate ugao paljenja ispod zelene linije.
Last edited by umtulnefsi on 09/07/2015 09:56, edited 1 time in total.
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#16 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

I samo malo ljudi daj mi recite je li mislimo na skidanje poklopca gdje je zupcasti remen ili na skidanje poklopca gdje su ventili.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#17 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by esso_sa »

umtulnefsi wrote:Postoji posebno podesavanje tdi timinga, pogledaj na ross tech stranici, upisi samo tdi timing ross tech, sve pise tamo.
Ne moze se softverski podesavati na autima sa bosch pumpom. Znam jer godinama radim sa VAG-COM softverom, ne pricam napamet ;-)
I poklopac koji se skida je poklopac zupcastog. Ne dira se poklopac ventila
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#18 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by Bakir1 »

eto bitango i ti naplati zamjenu remena 100 maraka i onda krene
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#19 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

Da zatvorimo temu ljudi. tdi timing je bio u pitanju. Toliko su me uvjeravali da nije do toga, i kad smo ga stavili na plavu liniju stvar rijesena. Ja bih volio da je malo iznad plave linije, a ne tacno na plavoj, ali je ok sada. Uh odahnuo sam. Hvala svima koji su ucestvovali u forumu na ovu temu.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#20 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by mahalas505 »

umtulnefsi wrote:Da zatvorimo temu ljudi. tdi timing je bio u pitanju. Toliko su me uvjeravali da nije do toga, i kad smo ga stavili na plavu liniju stvar rijesena. Ja bih volio da je malo iznad plave linije, a ne tacno na plavoj, ali je ok sada. Uh odahnuo sam. Hvala svima koji su ucestvovali u forumu na ovu temu.
Pa da li je greska rjesena preko softvera ili nije bio pravilno uzubljen?
umtulnefsi
Posts: 44
Joined: 21/05/2015 09:57

#21 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by umtulnefsi »

Softverski je pracen graf, a mehanicki je pomjerana remenica bosch pumpe, tj. faza bosch pumpe. Softver je samo kontrola da li je mehanicki podeseno dobro. Dok neki to rade otprilike osluhujuvi motor ali takav rad je lutrija. Sreca da je ostalo uzubljeno bilo. Jer da je fulao za jedan zub ili manje osjetio bih ja to tek tako i na paljenju il bi nwmirno radio il nesto tako slicno.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#22 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by direstraits0078 »

mahalas505 wrote:
umtulnefsi wrote:Da zatvorimo temu ljudi. tdi timing je bio u pitanju. Toliko su me uvjeravali da nije do toga, i kad smo ga stavili na plavu liniju stvar rijesena. Ja bih volio da je malo iznad plave linije, a ne tacno na plavoj, ali je ok sada. Uh odahnuo sam. Hvala svima koji su ucestvovali u forumu na ovu temu.
Pa da li je greska rjesena preko softvera ili nije bio pravilno uzubljen?
Uskoro novi forumski plug-in, za wi-fi rjesavanje problema s motorom, ubrizgavanjem, DPF-om itd.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#23 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by mahalas505 »

umtulnefsi wrote:Softverski je pracen graf, a mehanicki je pomjerana remenica bosch pumpe, tj. faza bosch pumpe. Softver je samo kontrola da li je mehanicki podeseno dobro. Dok neki to rade otprilike osluhujuvi motor ali takav rad je lutrija. Sreca da je ostalo uzubljeno bilo. Jer da je fulao za jedan zub ili manje osjetio bih ja to tek tako i na paljenju il bi nwmirno radio il nesto tako slicno.
Pa tako nam reci, ostao si bio nedorecen.
direstraits0078 wrote:Uskoro novi forumski plug-in, za wi-fi rjesavanje problema s motorom, ubrizgavanjem, DPF-om itd.
Naravno, otklanjanje problema u real time-u i iz fotelje :D .
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#24 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by direstraits0078 »

mahalas505 wrote:
umtulnefsi wrote:Softverski je pracen graf, a mehanicki je pomjerana remenica bosch pumpe, tj. faza bosch pumpe. Softver je samo kontrola da li je mehanicki podeseno dobro. Dok neki to rade otprilike osluhujuvi motor ali takav rad je lutrija. Sreca da je ostalo uzubljeno bilo. Jer da je fulao za jedan zub ili manje osjetio bih ja to tek tako i na paljenju il bi nwmirno radio il nesto tako slicno.
Pa tako nam reci, ostao si bio nedorecen.
Pa receno je prethodno vise puta, samo sto ti ocito ne citas. Tj. citas, ali ne razumijes.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#25 Re: da li mi je motor u fazi 1.9 tdi 66kw (slika)

Post by mahalas505 »

direstraits0078 wrote:Pa receno je prethodno vise puta, samo sto ti ocito ne citas. Tj. citas, ali ne razumijes.
Dobro je da ima neko da pojasni, ne moze se sve znati.
Post Reply