Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Locked
Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#1 Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Utokkha »

Ovo pisem u vrlo depresivnom stanju, ne zbog trijumfalnog pohoda Hrvatske, nego poraza moje domovine Bosne i Hercegovine. Vrlo mi je vazno u uvodu da znate da sam u ratu bio u BiH, a da ne bih izazvao neki favorizam u vrlo bogohulnoj temi na bilo kojem cosku svijeta, samo cu generalizirati da sebe smatram zrtvom rata: prosao sam vrlo tmurno ratno i poratno iskustvo, prvi clanovi porodice su stradavali. Sebe smatram Bosancem, ali poticem iz korpusa kojeg zovu Bosnjaci i vrlo sam zabrinut za njihovu sudbinu.

Nakon uspjeha Hrvatske i znacajnog nastupa Srbije, 23 godine nakon rata, svjedoci smo velikih proslava u dijelovima drzave u kojima predominantno zive ovi etnosi.
Projekat BiH kao mini Jugoslavije je iznevjerio i guse ga kontinuirane blokade na svim nivoima vlasti, narocito od Dodikovog SNSD (opozicionarski SDS nista nije bolji po tom pitanju), te HDZ (premda i HNS zauzima HDZ stav, tako da ovo vrijedi i za HDZ90 kao najblizu drugu opciju Hrvata u BiH). Pod paskom medjunarodne zajednice, potiho su blokade dolazile iz Zagreba i Beograda. Danas su one mnogo otvorenije i stanuju uglavnom u Banja Luci i Mostaru.
Zabijati glavu u pijesak, vise nema smisla - nikoga ne mozete ubijediti u ovoj drzavi da su Bosanci ili Hercegovci, posebno ne Srbe i Hrvate. Tesko je i Bosnjake ubijediti da su Bosanci, posebno dobrostojece kojima odgovara cjelokupna situacija podijeljene drzave, monopolistickih javnih preduzeca.

Iskoristio sam priliku i napraviti malo istrazivanje. Bola me u oci teza o finalisti WC18, zemlji sa 4 miliona stanovnika. Medjutim, niko ne uzima u obzir znacajan broj Hrvata u dijaspori, pa se brojka Hrvata penje i do 9 miliona. S druge strane, brojka Bosnjaka maksimalno iznosi 3 miliona, vrlo je podijeljena i minimalno ponosna pripadnoscu naciji.

Stanje psihe u naroda je grozno. Mnogim problemima u drzavi ne treba nalijepiti etiketu Dodika. Zanemarimo za pocetak lose ekonomsko stanje, ja bih na prvo mjesto istakao ogromnu kolicinu nepravde u bh. drustvu. Dok pisem uvod u ovu temu, sud je presudio oslobadjajuce presude u slucaju Memic, predmetu koji u posljednje vrijeme javno demonstrira i kanalise nase sumnje o zasticenosti odredjenih grupa ljudi u nasem drustvu. Kada smo zavrsili s pricom o nepravdi, mozemo se dotaci pitanja nepotizma i korupcije, brzorastucem urusavanju etike, morala, infrastrukture. Mozemo pricati o sve gorem zdravstvu i nekonkurentnom skolstvu, ekonomiji na nivou granapa.
Mi nemamo zajednicku odrednicu po pitaju desavanja iz proslosti. Ne govorim o uskladjivanju price izmedju Srba, Hrvata, nego unutar jednog naroda. Uspjeh Hrvatske je ilustrativan: za Bihacki okrug, oni su heroji. Tuzla, Sarajevo i Istocna Bosna je indiferentna prema uspjehu Hrvata, da kazem da blago naginje u podrsci prema njima. Munira izjavljuje da ne zna nista o Ahmicima kao i mnogi Srebrenicani koji traze da, osim nas koji dijelimo njihovu tugu, treba i svijet stati zbog velicine zlocina i tuge zbog genocida. Centralna Bosna i Mostar s gorcinom posmatraju desavanja oko njih. Bosnjaci zapravo ne znaju da li su imali slavne periode proslosti osim posljednjeg rata (za i protiv Huseina-kapetana), ne znaju za osjecaj da citava nacija djeluje i dise kao jedno bice, ne zaostaju za unistavanjem Bosne i Hercegovine, jednako kao i drugi korpusi.
Osvrnimo se malo i na temi o buducnosti, o brodu koji nema kapetana, koji ne zna kuda plovi i kojim je uvijek upravljao neiskusan i impotentan kapetan.

Konkretno, da li je vrijeme priznati poraz politike porodice Izetbegovic i njihovih trabanta, poraz socijaldemokratije? Da li smo mogli pametnije igrati u proslosti, sacekati mudro kao Crno Gorci i bez ispaljenog metka dobiti zemlju? S druge strane, siguran sam da smo imali jako mnogo srece u znacajno oslabljenoj Rusiji u periodu 91-98. Da se danas vodio rat u BiH, imali bi sirijski scenarij.

Prepustio bih vama dalju razradu razloga i uzroka, afirmacija i demnatija. Zelio bih podijeliti s vama viziju buducnosti u trenutnim okolnostima:

1. Bosna i Hercegovina ostaje u zapecku Evrope. Njeno stanovnistvo ce se prepoloviti, pri cemu ce strukturno broj Hrvata i Srba dostici odredjenu minimalnu tacku, koja ce ih ostaviti znacajnim faktorom u drzavi.
2. Broj Bosnjaka ce najbrze opadati, sto zbog znacajne emigracije i brzorastuceg opadanja nataliteta
3. Posmatrano kroz prizmu desavanja u muslimanskoj Spaniji i refleksije desavanja na prostore Balkana, u nekom od narednih ratova BiH ce se braniti na granicama Sarajeva, jer u drugim mjestima vise nece biti muslimana.

Kako bi se ovo sprijecilo, potrebno je stratesko djelovanje na nivou drzave koje je onemoguceno od ljudi koji ovu zemlju ne vole i ratovali su protiv nje.
Izlaz iz svega vidim u podijeli zemlje i nazivanju tog ostatka Bosnom i Hercegovinom. Smatram da se tako moze pruziti prilika Bosnjacima da opstanu, na nacin da se drasticno promijene neke stvari u svijesti ljudi.

Ne mislim da postoji podrucje ljudskog djelovanja gdje ne bismo mogli konkurisati Hrvatskoj. Da li cemo, mnoge stvari zavise od nas.

Znam da je ovo potpuno pogresno mjesto za ovakve teme i rasprave u kojima ce pola ljudi sve shvatiti kao zaebanciju, a drugo pola hladno i tvrdoglavo ostaviti povez na ocima tvrdeci da je sve OK. I svjestan sam da je ovo pola auto gola organizovanim nastojanjima odredjenih centara moci da ljude koji vole ovu domovinu ponize psihicki: Klix komentari na vijestima prepuni su raznih likova, koji se sire poput korova, a truju i ponizavaju ljude koji vole BiH, oduzimajuci im i ono malo radosti. Mislim da oni nisu tu slucajno.

Dajte mi razloga da vjerujem da nas ceka bolje sutra. Trebam uskoro sina dobiti...
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Truba »

posljednjih tjedana sam tugovao za idejom konfederacije HR FBIH koja je neslavno propala :cry:
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#3 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by mousstapha »

Podjelila bi se Bosna mozda i davno da nije tako komplikovana distribucija stanovnistva. Ne postoji linija razgranicenja koja bi barem do 90% jasno razgranicila teritorije na kojima zivi jedan narod. Nazalost, zadnji rat je pokazao da je genocid jednog naroda efikasan nacin za "etnicko ciscenje" jednog prostora.
Druga faza je ovo sto danas gledamo. Povratak se ciljano otezava, narod koji je manjinski na jednom prostoru se cesto odlucuje na migraciju unutar drzave ili izvan, zbog majorizacije i nemogucnosti vodjenja normalnog zivota.
Podjela, razgranicenje i sl, stvari nikada nemaju konsenzus kod svih naroda. Morao bi doci jedan jako znacajan strani faktor da to sve provede. Svaki pokusaj neminovno vodi u rat.
Jedino oko cega je mozda moguce postici konsenzus jeste ujedinjenje. Ali i zato je potreban veliki zaokret, skoro pa nezamisliv. Rahat patnja je izgleda zla sudbina BiH.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#4 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Roccohljup »

Black swan wrote:posljednjih tjedana sam tugovao za idejom konfederacije HR FBIH koja je neslavno propala :cry:
a zato si ozivio temu da i nas shebeš malo :D :D :D :D
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#5 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Velkoski »

Problem "bošnjačkog" dijela nisu ni Srbi ni Hrvati nego domaći izdajnici i kriminalci. Ovdje je dosta izgledniji sukob među Bošnjacima :mrgreen:
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#6 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Kejn »

Toliko si gluposti izjavio da nije vrijedno ni komentarisati.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#7 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Hajvan »

jeste, u paketu s podjelom hrvacke i srbije takodje.
Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#8 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Utokkha »

Kejn wrote:Toliko si gluposti izjavio da nije vrijedno ni komentarisati.
Onda mozda nije bilo potrebe ni za ovim komentarom. Samo preskocis temu. Net etiquette. Mada bih volio vidjeti bar parcijalni demantij, pa da se pokoljemo argumentima ;)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#9 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by uglavnomja »

9 miliona hrvata :-)
Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#10 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Utokkha »

uglavnomja wrote:9 miliona hrvata :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Croats
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#11 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by uglavnomja »

Utokkha wrote:
uglavnomja wrote:9 miliona hrvata :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Croats

jah, 68. koljeno ... po tome i u turskoj ima bar par miliona bosnjaka
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#12 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Kejn »

Utokkha wrote:
Kejn wrote:Toliko si gluposti izjavio da nije vrijedno ni komentarisati.
Onda mozda nije bilo potrebe ni za ovim komentarom. Samo preskocis temu. Net etiquette. Mada bih volio vidjeti bar parcijalni demantij, pa da se pokoljemo argumentima ;)
Jako si loš Trol.. pravilo je da uvodni post ne bude i prvi koji će te odat.
Utokkha wrote:"Broj Bosnjaka ce najbrze opadati, sto zbog znacajne emigracije i brzorastuceg opadanja nataliteta"
Ovo ti je jedna od glupljih izvala (ako zanemarimo druge od 9 miliona Hrvata)..... Također kosi se sa elementarnom logikom. Prvo broj Bošnjaka može samo najmanje opadati iz čistog razloga što je to najmlađi narod u prosjeku (Hrvati i Srbi imaju veliki udio u starom stanovništvu). Drugo ljudi teško emigriraju zbog viznog režima a treće narod koji ima pozitivni prirodni priraštaj (brzorastuceg opadanja nataliteta kako ti kažeš :lol: ) se ne može smanjivati već samo rasti (ako izuzmemo emigracije). Prirodni priraštaj za Bošnjake je čak skočio prošle godine, iako je isti godinama u opadanju on je i dalje pozitivan. To se ne može reći za druga dva naroda. Dakle umjesto broj Bošnjaka ce najbrže opadati treba da stoji broj Bošnjaka će najmanje opadati....
Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#13 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Utokkha »

uglavnomja wrote:
Utokkha wrote:
uglavnomja wrote:9 miliona hrvata :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Croats

jah, 68. koljeno ... po tome i u turskoj ima bar par miliona bosnjaka
Prije svega, naglasak je na frazemu "do 9"... Dakle, ne tvrdim da ih ima 9, nego izvori tvrde da ih ima i do 9 miliona ukupno.
Dalje, prema Wikipediji (mada možemo dvojiti pouzdanost izvora), riječ je o brojci osoba koje se na popisu tako izjašnjavaju širom svijeta. Pogledaj članak...
Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#14 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Utokkha »

Kejn wrote:
Utokkha wrote:
Kejn wrote:Toliko si gluposti izjavio da nije vrijedno ni komentarisati.
Onda mozda nije bilo potrebe ni za ovim komentarom. Samo preskocis temu. Net etiquette. Mada bih volio vidjeti bar parcijalni demantij, pa da se pokoljemo argumentima ;)
Jako si loš Trol.. pravilo je da uvodni post ne bude i prvi koji će te odat.
Utokkha wrote:"Broj Bosnjaka ce najbrze opadati, sto zbog znacajne emigracije i brzorastuceg opadanja nataliteta"
Ovo ti je jedna od glupljih izvala (ako zanemarimo druge od 9 miliona Hrvata)..... Također kosi se sa elementarnom logikom. Prvo broj Bošnjaka može samo najmanje opadati iz čistog razloga što je to najmlađi narod u prosjeku (Hrvati i Srbi imaju veliki udio u starom stanovništvu). Drugo ljudi teško emigriraju zbog viznog režima a treće narod koji ima pozitivni prirodni priraštaj (brzorastuceg opadanja nataliteta kako ti kažeš :lol: ) se ne može smanjivati već samo rasti (ako izuzmemo emigracije). Prirodni priraštaj za Bošnjake je čak skočio prošle godine, iako je isti godinama u opadanju on je i dalje pozitivan. To se ne može reći za druga dva naroda. Dakle umjesto broj Bošnjaka ce najbrže opadati treba da stoji broj Bošnjaka će najmanje opadati....
Mogu li te zamoliti za izvor ovih tvojih tvrdnji?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#15 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by uglavnomja »

Utokkha wrote:
uglavnomja wrote:

jah, 68. koljeno ... po tome i u turskoj ima bar par miliona bosnjaka
Prije svega, naglasak je na frazemu "do 9"... Dakle, ne tvrdim da ih ima 9, nego izvori tvrde da ih ima i do 9 miliona ukupno.
Dalje, prema Wikipediji (mada možemo dvojiti pouzdanost izvora), riječ je o brojci osoba koje se na popisu tako izjašnjavaju širom svijeta. Pogledaj članak...
mrsko mi sad opet otvarati, znam da stoji od pola do 2 miliona na jednom mjestu - ako se izjasnjavaju kako onda od-do u rasponu milion i po :-)
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#16 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Streptokok »

uglavnomja wrote:
Utokkha wrote:
uglavnomja wrote:9 miliona hrvata :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Croats

jah, 68. koljeno ... po tome i u turskoj ima bar par miliona bosnjaka
a vidi tek koliko ih je u bosni. tako su sve napuhali, srpska mitomanija je mala maca za njih.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#17 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by djkurt »

uglavnomja wrote:
Utokkha wrote:
uglavnomja wrote:9 miliona hrvata :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Croats

jah, 68. koljeno ... po tome i u turskoj ima bar par miliona bosnjaka
Pa ima i to 10.000.000, da dobro vidiš, deset miliona.
Last edited by djkurt on 16/07/2018 15:03, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#18 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Hajvan »

Pa najbolje bi bilo onda prema informacijama iz Wikipedije (po)djeliti Bosnu, SAD, Dojchland, Argentinu, Chile… i pripajati matici hrvCkoj.
Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#19 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by Utokkha »

OK, nema Hrvata 9 miliona u svijetu. Zadovoljni?
Ima ih više nego Bošnjaka i imaju mnogo jaču dijasporu nego ljudi koje vole ovu državu. Kao i Srbi, kao i Slovenci, Albanci... Nekada je kvalitet bitniji od kvantiteta.
Nemojte mi imputirati trolovanje. Pokušavam napraviti ozbiljnu temu. U nedostatku moderacije, pokušat ću je redovnim replikama usmjeriti u pravom toku, mada je to na forumima teško ostvariti kao što sam napisao u uvodu i ne namjeravam replicirati ljudima koji sastave jednu ili dvije prosto proširene rečenice. Čekam još red komentara o mom usernameu.
Zamolio bih da se dostave statistički podaci o rastućem natalitetu kod Bošnjaka.
Ja sam napisao iskustveno: 14 mojih najužih prijatelja je otišlo vani, desetine ih je neoženjeno i nemaju djecu.
User avatar
klixoris
Posts: 6327
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#20 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by klixoris »

Vala, sto se mene tice, neka je i podijele jer ovo vise nema smisla... Toliko smo postali jadni da me tacno bude sramota reci odakle sam kada me neko pita... To je tuzno i jadno... Pa nemamo ba ni svoju zastavu nego su nam drugi nametnuli nekakvu univerzalnu, za novopecene zemlje bez prava na svoju istoriju...
Samo neka mi neko javi ako u toj podjeli odluce da Sarajevo pripadne Bakirovom kalifatu, da na vakat prodam sve i migriram van istog
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#21 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by amko761 »

Naša strategija koju je definisao Alija Izetbegović i koju ponavlja Bakir Izetbegović, tj. lideri Bošnjaka, je da čekamo i da će se oni umoriti.

Dakle sve je jasno, mi čekamo i biće cijela Bosna naša. Eto odgovora. Znači čekaj da se oni umore :)
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#22 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by DaffyDuck »

Ne, vrijeme je da jacano nacionalni identitet BiH. Treba prvo traziti gospodji GRLindi zahvalnicu Bosni i Hercegovini sto smo im ljudstvom nesebicno pogurali reprezentaciju. :D
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#23 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by pirpa »

Nije Bosna ničija babovina pa da je dijelite...
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#24 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by djkurt »

Ono što mene kao Bošnjaka najviše nervira je činjenica da Bošnjaci i u "svojim" kantonima nisu kadri organizovati bolji i pravedniji državni sistem, a trebamo kao čekat da se neki tamo kao umore. Pa prije će se Bošnjaci umorit.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#25 Re: Da li je vrijeme za podjelu BiH?

Post by triconja »

pirpa wrote:Nije Bosna ničija babovina pa da je dijelite...
Sve zavisi od spremnosti ljudi da je se brani bajo moj, granice nikad nisu bile konstante. Dok ima topovskog mesa bit ce i granica.
Locked