Da li je muzika prije bila bolja

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1 Da li je muzika prije bila bolja

Post by darius_maximus »

Znam, znam, starimo svi, pa nam ono staro kroz nostalgiju izgleda bolje.

Međutim, kada pogledam ovaj video, ne mogu se oteti utisku da su 80-e i 90-e bile najproduktivniji i najbolji period za muziku:



Raznovrsniji žanrovi, više profila izvođača...
Je li se stvarno samo zbog nostalgije čini da je prije bilo bolje?
User avatar
TojoOptics
Posts: 651
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#2 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by TojoOptics »

Da, Culture Club, Plavi Orkestar, Merlin, Adam Ant, Vinny Manili su zaista podigli nivo muzike u odnosu na generacije prije njih, bendovi tipa Led Zeppelin, Pink Floyd, Jimi Hendrix, The Who i slicni mogli su samo da bleje.
no_sikiriki
Posts: 17323
Joined: 11/12/2012 13:21

#3 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by no_sikiriki »

Ne čini se i nije do nostalgije.
Sam si rekao, bilo je raznovrsnije. Danas i ono što je dobro zvuči kao da je već viđeno, tj. već slušano. :mrgreen:
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#4 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by darius_maximus »

TojoOptics wrote: 01/03/2023 15:01 Da, Culture Club, Plavi Orkestar, Merlin, Adam Ant, Vinny Manili su zaista podigli nivo muzike u odnosu na generacije prije njih, bendovi tipa Led Zeppelin, Pink Floyd, Jimi Hendrix, The Who i slicni mogli su samo da bleje.
Apsolutno nisam govorio o tome.
Govorim o tome da su 80-ih i 90-ih bili popularni mnogi muzički pravci.
Rock, Metal, Pop, Dance, Hip-Hop, R'n'B, Grunge, pa i Disco, itd.

Nije pitanje je li Merlin bolji od Hendrixa, niti sam rekao da 60-e i 70-e nemaju legendarne muzike.
Samo mislim da je vrhunac bio npr. 90-ih kad si mogao probrati svega.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by dale cooper »

darius_maximus wrote: 01/03/2023 14:58 Znam, znam, starimo svi, pa nam ono staro kroz nostalgiju izgleda bolje.

Međutim, kada pogledam ovaj video, ne mogu se oteti utisku da su 80-e i 90-e bile najproduktivniji i najbolji period za muziku:



Raznovrsniji žanrovi, više profila izvođača...
Je li se stvarno samo zbog nostalgije čini da je prije bilo bolje?
Pa ako čisto gledamo mainstream i top liste, onda se možda može steći takav dojam. Međutim dosta ima i do toga da smo odrasli
na ovoj muzici koja je iz ranijeg vremenskog perioda. Tako da nam je dobro poznata, ugodna, kao toplo ćebe u koje ćemo se
umotati. Ali stvarnost je da se i danas pravi dobra muzika. Dosta takve muzike se ne probija više do mainstreama, ali je ima,
u svim žanrovima i podžanrovima.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by Dope_Man »

Sacekaj negdje 2050tu pa onda ocijeni ove sada.

Realnost je da mi negdje oko 30te vec pocinjemo da se motamo u toplo cebe nostalgije kako neko iznad rece. Hebote, nikad nisam imao bolji PC, nikad vise igara dostupno, pa evo me najvise igram Pokemone iz 90 i neke koje smo prije 20 godina igrali nas 5-6 jer je jedan lik imao GBA pa donese i onda dijelimo.

A i za tu muziku.. dugo vremena sam slusao 80te su bile vrhunac, evo sad smo dosli do toga da cesce cujem 90te su bile vrhunac. Daj jos 10tak godina i 00te su bile peak civilizacije i muzike.

Hocu reci.. objektivni ne mozemo biti, a subjektivno svi mi negdje zapnemo.
Last edited by Dope_Man on 01/03/2023 15:31, edited 1 time in total.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#7 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by tranquil »

dale cooper wrote: 01/03/2023 15:26
darius_maximus wrote: 01/03/2023 14:58 Znam, znam, starimo svi, pa nam ono staro kroz nostalgiju izgleda bolje.

Međutim, kada pogledam ovaj video, ne mogu se oteti utisku da su 80-e i 90-e bile najproduktivniji i najbolji period za muziku:



Raznovrsniji žanrovi, više profila izvođača...
Je li se stvarno samo zbog nostalgije čini da je prije bilo bolje?
Pa ako čisto gledamo mainstream i top liste, onda se možda može steći takav dojam. Međutim dosta ima i do toga da smo odrasli
na ovoj muzici koja je iz ranijeg vremenskog perioda. Tako da nam je dobro poznata, ugodna, kao toplo ćebe u koje ćemo se
umotati. Ali stvarnost je da se i danas pravi dobra muzika. Dosta takve muzike se ne probija više do mainstreama, ali je ima,
u svim žanrovima i podžanrovima.
:thumbup:

Do nostalgije je.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#8 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by darius_maximus »

dale cooper wrote: 01/03/2023 15:26
Pa ako čisto gledamo mainstream i top liste, onda se možda može steći takav dojam. Međutim dosta ima i do toga da smo odrasli
na ovoj muzici koja je iz ranijeg vremenskog perioda. Tako da nam je dobro poznata, ugodna, kao toplo ćebe u koje ćemo se
umotati. Ali stvarnost je da se i danas pravi dobra muzika. Dosta takve muzike se ne probija više do mainstreama, ali je ima,
u svim žanrovima i podžanrovima.
Upravo o ovome i govorim.

Naravno da i danas ima dobre muzike.
Ja sam siguran da postoji ogroman broj npr. rock grupa koje imaju odlične muzike negdje na Spotifyu.
Međutim, tom istom logikom, zamisli koliko je prije bilo odličnih rock grupa za koje nikad niko nije čuo jer nije bilo Spotifya.

Zato i govorim da su 90-e bile neki peak.
Tada su svi skoro mogli svirati šta su htjeli i od svega se moglo živjeti.

Stvari su bile dostupne, ali ne previše dostupne i nisu mogle dosaditi za 28 minuta.
Kvalitetna muzika nije samo postojala, kao danas, nego je bila popularna.

Slična stvar je i s ostalim vrstama sadržaja kao što su filmovi/serije, ali to je tema za drugu emisiju.
User avatar
TojoOptics
Posts: 651
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#9 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by TojoOptics »

I u pedesetim godinama proslog vijeka imao si jako raznovrsnu popularnu muziku: rock and roll, doo-wop, pop, swing, rhythm and blues, blues, Country, rockabilly, jazz, soul, ska, Skiffle, itd.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#10 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by dale cooper »

darius_maximus wrote: 01/03/2023 15:40
dale cooper wrote: 01/03/2023 15:26
Pa ako čisto gledamo mainstream i top liste, onda se možda može steći takav dojam. Međutim dosta ima i do toga da smo odrasli
na ovoj muzici koja je iz ranijeg vremenskog perioda. Tako da nam je dobro poznata, ugodna, kao toplo ćebe u koje ćemo se
umotati. Ali stvarnost je da se i danas pravi dobra muzika. Dosta takve muzike se ne probija više do mainstreama, ali je ima,
u svim žanrovima i podžanrovima.
Upravo o ovome i govorim.

Naravno da i danas ima dobre muzike.
Ja sam siguran da postoji ogroman broj npr. rock grupa koje imaju odlične muzike negdje na Spotifyu.
Međutim, tom istom logikom, zamisli koliko je prije bilo odličnih rock grupa za koje nikad niko nije čuo jer nije bilo Spotifya.

Zato i govorim da su 90-e bile neki peak.
Tada su svi skoro mogli svirati šta su htjeli i od svega se moglo živjeti.

Stvari su bile dostupne, ali ne previše dostupne i nisu mogle dosaditi za 28 minuta.
Kvalitetna muzika nije samo postojala, kao danas, nego je bila popularna.

Slična stvar je i s ostalim vrstama sadržaja kao što su filmovi/serije, ali to je tema za drugu emisiju.
Promijenio se način kako funkcionira muzička industrija i kako se muzika distribuira i sluša. Zato je gotovo nemoguće danas da
se pojavi neka zvijezda veća od života tipa Princea ili Madonne. Ne prodaju se više ogromni tiraža nosača zvuka koji su bili
nekada glavni izvor zarade i diskografskim kompanijama i izvođačima. Danas toga više nema ili je postalo minorno usljed
pojave prvo digitalnih muzičkih fajlova pa kasnije streaminga. U tome svemu su najgore prošli izvođači koji danas za količinu
streaminga pjesama i albuma dobijaju kikiriki u usporedbi na količinu nekada prodavanih nosača zvuka. Što opet dovodi do
toga da su diskografske kuće manje sklone da ulažu lovu u izvođače kao nekada. Ali opet sa druge strane ovakva distribucija
muzike je dovela do apsolutne demokratizacije, tako da je danas mnogo lakše snimiti i izbaciti muziku na tržište nego ikada
prije. Pronalazak publike je već druga stvar, jer je sad more različite muzike, i dobre i loše. Tu dolazi onda do izražaja volja i
njuh muzičkih fanova da pronađu nešto za sebe. I to, govoreći iz ličnog iskustva, može biti jako uzbudljivo.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by Hajvan »

hipsteru :)
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#12 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by broj dva »

Subjektivno jeste. Sada se prozvodi više muzike nego ikada prije a kako je lakše napraviti nešto loše nego nešto dobro pravi se više sranja.
Tehnologija omogućava da se nedostatak talenta i znanja maskira.
Finansijski intetesi izdavača i "bendovi" napravljeni od strane industrije isto doprinose količini govana što se prave.
Sve u svemu nikad više sranja. Ima i dalje dobre muzike samo što je sakrivena u moru loše.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#13 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by Ateista »

broj dva wrote: 10/04/2023 10:21 Subjektivno jeste. Sada se prozvodi više muzike nego ikada prije a kako je lakše napraviti nešto loše nego nešto dobro pravi se više sranja.
Tehnologija omogućava da se nedostatak talenta i znanja maskira.
Finansijski intetesi izdavača i "bendovi" napravljeni od strane industrije isto doprinose količini govana što se prave.
Sve u svemu nikad više sranja. Ima i dalje dobre muzike samo što je sakrivena u moru loše.
:thumbup:
Sve receno.
Problem je sto se vise ne isplati raditi kvalitetnu muziku, pa je tesko i zivjeti od iste i posvetiti se tome.
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by mk ultra »

ako mene pitate, muzika kakvu smo mi naučili, više ne postoji

navedite mi jednog novog izvođača, vama poznatog ali malo i šire poznatog, sa naših prostora, do 25/30godina da ima. da svira i pjeva, bilo šta, nebitno.
ja ne znam
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#15 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by MehmedPasaMoric »

mk ultra wrote: 10/04/2023 10:33 ako mene pitate, muzika kakvu smo mi naučili, više ne postoji

navedite mi jednog novog izvođača, vama poznatog ali malo i šire poznatog, sa naših prostora, do 25/30godina da ima. da svira i pjeva, bilo šta, nebitno.
ja ne znam
Armin Muzaferija
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#16 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by broj dva »

Ateista wrote: 10/04/2023 10:27
broj dva wrote: 10/04/2023 10:21 Subjektivno jeste. Sada se prozvodi više muzike nego ikada prije a kako je lakše napraviti nešto loše nego nešto dobro pravi se više sranja.
Tehnologija omogućava da se nedostatak talenta i znanja maskira.
Finansijski intetesi izdavača i "bendovi" napravljeni od strane industrije isto doprinose količini govana što se prave.
Sve u svemu nikad više sranja. Ima i dalje dobre muzike samo što je sakrivena u moru loše.
:thumbup:
Sve receno.
Problem je sto se vise ne isplati raditi kvalitetnu muziku, pa je tesko i zivjeti od iste i posvetiti se tome.

Spotify je finansijska katastrofa za muzičare. Jedini način da bend preživi je koncerti a naporan je to život.
Ili da postanu zaštitni znak L'Oreal ili da naprave jingle za McDonald...
Neki se trzaju i pokušavaju alternativna rješenja, od crowd funding to vlastiti izdavački agencija do predplate na album do...ali činjenica je da.industrija iskorištava muzičare u korist lešinara pri vrhu industrije.
Seyfo
Posts: 4339
Joined: 23/08/2011 14:12

#17 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by Seyfo »

Sve u muzici što valja i što je vrijedilo je već ispričano.
Zato se i rade nekakve obrade, recikliranja i mamauzanja mrtvog konja od kojih možda 20% valja (najbolji primjer Stonesi i U2, pa eto i Bajaga-jedino što mogu ponuditi u zadnjih 20 g od ovog materijala su obrade svojih starih pjesama).
Kapitalizam je ubio muziku
Kuvet
Posts: 613
Joined: 22/05/2012 11:58

#18 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by Kuvet »

Mislim da je to isto ono, nekad je bilo bolje, zar ne? Jednostavno smo odrasli, vremena se mijenjaju. Mislim da sve vise i vise napredujemo, ali ne primjecujemo. Rasprava kako je nekad bilo bolje, po meni odmah gubi u startu. Auta su bolja, filmovi su bolji, serije su bolje, pa samim tim i muzika ( tehnoloski aspekt). Moj otac kad je slusao elvisa presleya, stalno mu ulazio stari njegov da gasi muziku uz tipicne rijeci, “ a sto slusas ovog narkomana, to je neslusljivo”. A vjerovatno je i on slusao nesto sto je njegovom ocu smetalo. Jala Brat i Buba sigurno su vrh mladoj raji, a nama malo starijim su dno muzike ( meni nisu, ali eto, govorim kako ih obicno nazivaju smecem) No medjutim, imam osjecaj da ce njihove pjesme postati evergreen.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#19 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by DaysleepeR »

Muzika je prije bila bolja u odnosu na danas.
Razlog u tome je ono što publika želi od muzike, ili možda ono što diskografija misli da publika želi od muzike.

Od 70-ih do danas sve je manje ljudi koji svoj lifestyle vežu uz muziku koju slušaju.
Danas je jako rijetko naći ljude koji muziku shvataju toliko lično, već je taj spotify podloga za rad, ili razonodu.

Rezultat toga je da mainstream muzika ima skroz drugačiju namjenu, dođe skoro kao TV ili radijska reklama.
A u takvoj situaciji, fokus je manje na kvalitetu, a više na kvantitetu.
User avatar
Quaresma
Posts: 6697
Joined: 19/07/2010 16:37

#20 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by Quaresma »

tranquil wrote: 01/03/2023 15:27
:thumbup:

Do nostalgije je.
Zar se nostalgija ne javlja kasnije zbog neceg sto si prozivio?

Kako bi mene pukla nostalgija za recimo muziku 70ih ili 80ih ako nikad nisam imao dodira s tim periodom?

Ja sam rodjen sredinom 90tih pa mi je sva muzika super do pocetka 00ih.

Recimo ono sto cega nema danas jeste sto ne mozes prepoznati taj neki stil muzike sto je danas aktuelan i sto je prije 10 godina bilo. Barem je meni tako.

A da mi neko pusti random nesto iz 70ih ili 80ih odmah bi pogodio koji je period.


Mada moze biti i do mene, ja sam jako probirljiv sta slusam.
Ovu danas muziku sto mladja raja slusa ne razumijem nikako svakako :D tako da shedim u kaficu samo slusam neko mrmljanje :D
Naslovnica
Posts: 27939
Joined: 20/03/2013 15:38

#21 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by Naslovnica »

Kada sam vidio da mi sin na playlisti ima My Way od Franka Sinatre (i da je zna napamet), ostao sam bez teksta.
Nigdje Jale, nigdje Bube...
:lol: :thumbup:
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#22 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by splinter »

Naslovnica wrote: 10/04/2023 10:55 Kada sam vidio da mi sin na playlisti ima My Way od Franka Sinatre (i da je zna napamet), ostao sam bez teksta.
Nigdje Jale, nigdje Bube...
:lol: :thumbup:
To ne pokazuje ništa osim da se ostarilo :)
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#23 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by mk ultra »

Kuvet wrote: 10/04/2023 10:44 Mislim da je to isto ono, nekad je bilo bolje, zar ne? Jednostavno smo odrasli, vremena se mijenjaju. Mislim da sve vise i vise napredujemo, ali ne primjecujemo. Rasprava kako je nekad bilo bolje, po meni odmah gubi u startu. Auta su bolja, filmovi su bolji, serije su bolje, pa samim tim i muzika ( tehnoloski aspekt). Moj otac kad je slusao elvisa presleya, stalno mu ulazio stari njegov da gasi muziku uz tipicne rijeci, “ a sto slusas ovog narkomana, to je neslusljivo”. A vjerovatno je i on slusao nesto sto je njegovom ocu smetalo. Jala Brat i Buba sigurno su vrh mladoj raji, a nama malo starijim su dno muzike ( meni nisu, ali eto, govorim kako ih obicno nazivaju smecem) No medjutim, imam osjecaj da ce njihove pjesme postati evergreen.


mislim da je razlika to što sada jednu pjesmu radi 15 ljudi
prije je to bilo 1-2-3 maksimum, i muzika i tekst i sve.

stavka 2 zahtjeva daleko više sposobnosti, pride manje mogućnosti širenja i preslušavanja...
Naslovnica
Posts: 27939
Joined: 20/03/2013 15:38

#24 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by Naslovnica »

splinter wrote: 10/04/2023 11:01
Naslovnica wrote: 10/04/2023 10:55 Kada sam vidio da mi sin na playlisti ima My Way od Franka Sinatre (i da je zna napamet), ostao sam bez teksta.
Nigdje Jale, nigdje Bube...
:lol: :thumbup:
To ne pokazuje ništa osim da se ostarilo :)
Meščini da se nismo baš dobro skontali?
Sin, osnovna škola, playlista nema Jalu, Bubu i osalo smeće, ali ima Sinatru.
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#25 Re: Da li je muzika prije bila bolja

Post by Nowicki »

Nije bila bolja. Uvijek ima dobre i loše muzike. To da je nekada bilo bolje je utisak kad odrasteš i manje slušaš muziku nego kad si bio mlad. A i zvuk se vremenom promjeni, pa ljudi uvijek smatraju da je zvuk na kojem su odrasli bolji nego zvuk danas. Imam druga koji je stariji od mene i ima istu tu priču o 80-tim i 90-tim kao zlatnom dobu muzike, a poslije mu sve truba. Nije, nego samo on nije pratio šta se sve sviralo kasnije, a i ono što je upratio nije razumio, jer preferira drugačiji zvuk.
Post Reply