Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

trocadero
Posts: 2446
Joined: 14/03/2013 13:57

#401 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by trocadero »

Pa posle u "Ander" na pivu!!! :D


Image
breuer
Posts: 7230
Joined: 06/07/2009 15:44

#402 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by breuer »

Naravno da nije.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#403 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by bdzs »

breuer wrote:Naravno da nije.
Naravno da jeste, tačnije naš veliki proto-Bošnjak :lol:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#404 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Banksy »

Rođen je od pravoslavnih roditelja, ali ako je u šestoj godini primio islam, a za života postao: zapovjednik carske garde, kapudan paša, beglerbeg Rumelije, treći vezir, drugi vezir, a kao veliki vezir (1565. - 1579.) služio za vrijeme tri sultana: Sulejmana Veličanstvenog, Selima II i Murata III,
uz to, ostavio vakufe širom Carstva: u svom rodnom selu Sokolovićima kod Rudog džamiju Mehmed-paše Sokolovića, pa Mehmed-pašin mekteb u Sokolovićima, česmu Mehmed-paše Sokolovića, ćupriju Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, Sokolovićev hamam u Višegradu, karavansaraj Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, ali i mnoge druge građevine,
nema sumnje da je živio i umro kao Bošnjak (ili Turčin), a samo budala se može pozivati na njegovo navodno srpstvo.

Inače, da nisu tužne, ove srbobildajuće teme su zaista najsmješniji dio foruma ... :mrgreen:
strucnjak_kofol
Posts: 183
Joined: 26/08/2015 09:33

#405 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by strucnjak_kofol »

Rodjen ko Srbin,a umro ko Turcin, djabe dalje palamudit :-)
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#406 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Fudo387 »

Fakat jedna od najbudalastijih tema u moru takvih.
Frajer je bio visoko pozicionirani generalisimus Otomanske armade, prema tome Turcin 1/1.
Njega je prije svega zanimala karijera, klasicni oportunista, kakva Bosna, Srbija i qrac.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#407 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by LBVIEW »

Banksy wrote:Rođen je od pravoslavnih roditelja, ali ako je u šestoj godini primio islam, a za života postao: zapovjednik carske garde, kapudan paša, beglerbeg Rumelije, treći vezir, drugi vezir, a kao veliki vezir (1565. - 1579.) služio za vrijeme tri sultana: Sulejmana Veličanstvenog, Selima II i Murata III,
uz to, ostavio vakufe širom Carstva: u svom rodnom selu Sokolovićima kod Rudog džamiju Mehmed-paše Sokolovića, pa Mehmed-pašin mekteb u Sokolovićima, česmu Mehmed-paše Sokolovića, ćupriju Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, Sokolovićev hamam u Višegradu, karavansaraj Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, ali i mnoge druge građevine,
nema sumnje da je živio i umro kao Bošnjak (ili Turčin), a samo budala se može pozivati na njegovo navodno srpstvo.

Inače, da nisu tužne, ove srbobildajuće teme su zaista najsmješniji dio foruma ... :mrgreen:
:thumbup:
Najsmjesnije u svemu je sto ovi zagovornici "prelaska" u Srbe(vidjeti pod primjerima Andrica i Selimovica) ne koriste isti arsin kad se radi o "ispisivanju" iz Srba.Po valjda nekom nepisanom serpskom zakonu isto nije dozvoljeno ako se radi o historijski bitnoj licnosti. :D
Na stranu gluposti u vezi nacionalne svijesti prije par stotina godina i izjednacavanja vjeroispovijesti sa nacionalnom pripadnoscu.
degenek
Posts: 100
Joined: 26/04/2009 12:54

#408 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by degenek »

https://www.youtube.com/watch?v=IrX9aZtiC2k
BOŠNJACI SU PRADJEDOVI BOSANSKIH SRBA I HRVATA
Mark Tven
Posts: 467
Joined: 25/08/2017 17:57

#409 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Mark Tven »

Koja količina nebuloza i deluzija vlada na ovom pdfu. Svako malo, svaka šuša se ne libi diskreditovati bilo šta što ima veze sa srpskim, i drviti o mitologiji i mitomanstvu u koje se, ironije li, samo oni upliću.
Kakav bošnjak. Čovek je bio poturica, Srbin, odveden kod osmanlija i preveren.

Ja budalastih akrobacija i maloumnih tvrdnji i konstrukcija koje se žele provući.
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#410 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by nemoj to »

Mark Tven wrote:Koja količina nebuloza i deluzija vlada na ovom pdfu. Svako malo, svaka šuša se ne libi diskreditovati bilo šta što ima veze sa srpskim, i drviti o mitologiji i mitomanstvu u koje se, ironije li, samo oni upliću.
Kakav bošnjak. Čovek je bio poturica, Srbin, odveden kod osmanlija i preveren.

Ja budalastih akrobacija i maloumnih tvrdnji i konstrukcija koje se žele provući.
Pa to su činjenice nije to maloumnost.
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#411 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by irac300 »

Mark Tven wrote:Koja količina nebuloza i deluzija vlada na ovom pdfu. Svako malo, svaka šuša se ne libi diskreditovati bilo šta što ima veze sa srpskim, i drviti o mitologiji i mitomanstvu u koje se, ironije li, samo oni upliću.
Kakav bošnjak. Čovek je bio poturica, Srbin, odveden kod osmanlija i preveren.

Ja budalastih akrobacija i maloumnih tvrdnji i konstrukcija koje se žele provući.
Imaš budala na sve strane. Svak normalan ko je išta pročitao u životu zna da je Sokolović bosanski Srbin, prešao na islam. Mene zanima ovo ''poturica''? Kako zovete Srbe koji su izdali Peruna i prihvatili bliskoističnu religiju od Vizantije?
Mark Tven
Posts: 467
Joined: 25/08/2017 17:57

#412 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Mark Tven »

nemoj to wrote:
Mark Tven wrote:Koja količina nebuloza i deluzija vlada na ovom pdfu. Svako malo, svaka šuša se ne libi diskreditovati bilo šta što ima veze sa srpskim, i drviti o mitologiji i mitomanstvu u koje se, ironije li, samo oni upliću.
Kakav bošnjak. Čovek je bio poturica, Srbin, odveden kod osmanlija i preveren.

Ja budalastih akrobacija i maloumnih tvrdnji i konstrukcija koje se žele provući.
Pa to su činjenice nije to maloumnost.
Kakav faking bošnjak i činjenice?! Možda jedino u tzv bošnjačkim glavama.
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#413 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by nemoj to »

Mark Tven wrote:
nemoj to wrote:
Mark Tven wrote:Koja količina nebuloza i deluzija vlada na ovom pdfu. Svako malo, svaka šuša se ne libi diskreditovati bilo šta što ima veze sa srpskim, i drviti o mitologiji i mitomanstvu u koje se, ironije li, samo oni upliću.
Kakav bošnjak. Čovek je bio poturica, Srbin, odveden kod osmanlija i preveren.

Ja budalastih akrobacija i maloumnih tvrdnji i konstrukcija koje se žele provući.
Pa to su činjenice nije to maloumnost.
Kakav faking bošnjak i činjenice?! Možda jedino u tzv bošnjačkim glavama.
Covjek se stidio srpstva kaže ne želim ja biti povezan s njima i ode kod konjušara :D
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#414 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Kejn »

Ne kontam po čemu je Srbin? Jesu li svi pravoslavci u Bosni bili Srbi do dolaska Bogoljuba Teofila Petranovića u 19 st. i Vukovog "Srbi svi i svuda"?
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#415 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by nemoj to »

Jesu , zbog našeg mišljenja da nisu nam se desilo to 92 u Sarajevu
User avatar
cyprus
Posts: 39290
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#416 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by cyprus »

Da li je Gaj Julije Cezar Italijan? :)
User avatar
dulekrele
Posts: 3920
Joined: 10/04/2014 18:25

#417 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by dulekrele »

ILIJA ENGEL wrote:Rođen je pod imenom Bajica - Bajo Nenadić u selu Sokolovići pored Rudog, kao dijete pravoslavnih roditelja . Sa šest godina, Sokolović je odveden u osmanlijsku vojsku na adžami-oglan, više poznat kao danak u krvi. Podvrgnut je pod oštru vojničku disciplinu u osmanlijskoj vojnoj akademiji u Istanbulu gdje je primio islam.

Mislim da je sve jasno.
Znaci bosnjak islamske vjeroispovijesti. sve jasno.
User avatar
k3ngur
Posts: 1947
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#418 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by k3ngur »

Jeste i tacka.
radostan dan
Posts: 27118
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#419 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by radostan dan »

...i uzvićnik, dodao bih.
maher
Posts: 491
Joined: 07/11/2003 00:00

#420 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by maher »

dulekrele wrote:
ILIJA ENGEL wrote:Rođen je pod imenom Bajica - Bajo Nenadić u selu Sokolovići pored Rudog, kao dijete pravoslavnih roditelja . Sa šest godina, Sokolović je odveden u osmanlijsku vojsku na adžami-oglan, više poznat kao danak u krvi. Podvrgnut je pod oštru vojničku disciplinu u osmanlijskoj vojnoj akademiji u Istanbulu gdje je primio islam.

Mislim da je sve jasno.
Znaci bosnjak islamske vjeroispovijesti. sve jasno.
kada je postao vezir na islam su presli i otac, majka i braca ... osim brata kojeg je postavio za patrijarha ...
ja71
Posts: 5434
Joined: 31/03/2006 14:45

#421 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by ja71 »

Najlepsa srpska dzamija na celoj planeti
hihihihi

https://www.telegraf.rs/zanimljivosti/2 ... sveta-foto

Image
Mark Tven
Posts: 467
Joined: 25/08/2017 17:57

#422 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Mark Tven »

Šta ti je sitnosopstveni prezir, kada poričeš nešto što se ne da poricati. Jbg. To je i osnova današnje im identifikacije...Žalosno.
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#423 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by nemoj to »

Mark Tven wrote:Šta ti je sitnosopstveni prezir, kada poričeš nešto što se ne da poricati. Jbg. To je i osnova današnje im identifikacije...Žalosno.
đesi srbO moj
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#424 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by asurbanipal »

Bošnjak how yes no :lol:


Image


:mrgreen:
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#425 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by BHCluster »

Osmanlijski sluga.
Post Reply