Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#1 Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

.....osigurati novac od Hadža, ako neko bude pozitivan na SARS CoV 2, da dobije novac nazad?

Ili

Da li je grijeh da se uzme novac, i u slučaju pozitivnog testa na SARS CoV 2, isti se ne vrati, pod izgovorom da je taj novac već uplaćen, i da isti nije osiguran, jer osiguranje je grijeh?

Da li je grijeh napumpavati cijenu Hadža i samim tim, od Hadža napraviti samo putovanje za bogate?

Da li je grijeh uzimati pare od zekata, vitara i kurbana, bez da se objavi, tačno u marku, koliko je skupljeno i gdje je sve otišlo, tačno u marku?



Šta je grijeh od ovoga?

Molim da mi odgovori neko ko je upućen u ovu tematiku, bez ateističkih upadica i provokacija.

Hvala.
Last edited by hare_1989 on 26/06/2022 11:27, edited 2 times in total.
User avatar
Ludzak
Posts: 5508
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#2 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by Ludzak »

Za onog ko uzme novac za njeg nije grijeh.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#3 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

Ludzak wrote: 26/06/2022 11:22 Za onog ko uzme novac za njeg nije grijeh.
Kako misliš?

Pitam ozbiljno, jer mi nije jasno, kako neko može klanjati, predvoditi namaz, pozivati na dobro, a sa druge strane, javno krasti, ili podržavati krađu (mislim na imame), jer ako šute na to sve, oni su onda tio toga i oni to podržavaju.

Kako je to moguće? Jesu li to onda zaista vjernici, imami, ili obični ćafiri koji se prave da su vjernici (iz interesa), odnosno, licemjeri-munafici?

Jel onda ispravan i jedan namaz koji smo klanjali za takvih ljudi?

Molim da mi neko učen i stručan da odgovore (ako takvih ima ovdje).
User avatar
SmokingMan
Posts: 18717
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by SmokingMan »

Uvijek je bilo bolje za svako onoga kome nisu jasne šerijatske odredbe...

https://www.islamskazajednica.ba/index. ... ovori-home
User avatar
Ludzak
Posts: 5508
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#5 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by Ludzak »

hare_1989 wrote: 26/06/2022 11:27
Ludzak wrote: 26/06/2022 11:22 Za onog ko uzme novac za njeg nije grijeh.
Kako misliš?

Pitam ozbiljno, jer mi nije jasno, kako neko može klanjati, predvoditi namaz, pozivati na dobro, a sa druge strane, javno krasti, ili podržavati krađu (mislim na imame), jer ako šute na to sve, oni su onda tio toga i oni to podržavaju.

Kako je to moguće? Jesu li to onda zaista vjernici, imami, ili obični ćafiri koji se prave da su vjernici (iz interesa), odnosno, licemjeri-munafici?

Jel onda ispravan i jedan namaz koji smo klanjali za takvih ljudi?

Molim da mi neko učen i stručan da odgovore (ako takvih ima ovdje).
Mogu, sto da ne...
Religija je ionako biznis. Unosan biznis.
Ljudi prave biznis od toga. Meka, Međugorje, Zid placa itd itd...
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#6 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

SmokingMan wrote: 26/06/2022 11:29 Uvijek je bilo bolje za svako onoga kome nisu jasne šerijatske odredbe...

https://www.islamskazajednica.ba/index. ... ovori-home
Ja i?

Ovdje ne vidim niti jedan odgovor na ova moja pitanja.

Ako sam previdio, molim te napiši, pa naravno, povlačim svoje napisano, ukoliko je odgovor zaista konkretan i ako "drži vodu".

Znam ja šta je halal, šta je haram, šta se smije, šta ne smije, kako da uzmem abdest i sl., ali ja tražim odgovore na prvi post, a toga ovdje nema.
User avatar
Ludzak
Posts: 5508
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#7 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by Ludzak »

Ne znam zasto nas pitas da li je to grijeh ili ne? Pitaj one koje uzimaju te novce da li je grijeh?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18717
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#8 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by SmokingMan »

hare_1989 wrote: 26/06/2022 11:38
SmokingMan wrote: 26/06/2022 11:29 Uvijek je bilo bolje za svako onoga kome nisu jasne šerijatske odredbe...

https://www.islamskazajednica.ba/index. ... ovori-home
Ja i?

Ovdje ne vidim niti jedan odgovor na ova moja pitanja.

Ako sam previdio, molim te napiši, pa naravno, povlačim svoje napisano, ukoliko je odgovor zaista konkretan i ako "drži vodu".

Znam ja šta je halal, šta je haram, šta se smije, šta ne smije, kako da uzmem abdest i sl., ali ja tražim odgovore na prvi post, a toga ovdje nema.
Ja ne želim da odgovorim jer ne znam. Zato sam i postavilo link da eventualno sam dolučiš šta ćeš dalje sa osim pitanjem.Ako nema odgovora, onda im postavi pitanje.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#9 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

SmokingMan wrote: 26/06/2022 11:43
hare_1989 wrote: 26/06/2022 11:38

Ja i?

Ovdje ne vidim niti jedan odgovor na ova moja pitanja.

Ako sam previdio, molim te napiši, pa naravno, povlačim svoje napisano, ukoliko je odgovor zaista konkretan i ako "drži vodu".

Znam ja šta je halal, šta je haram, šta se smije, šta ne smije, kako da uzmem abdest i sl., ali ja tražim odgovore na prvi post, a toga ovdje nema.
Ja ne želim da odgovorim jer ne znam. Zato sam i postavilo link da eventualno sam dolučiš šta ćeš dalje sa osim pitanjem.Ako nema odgovora, onda im postavi pitanje.
A misliš da bih pitao ovdje, da to već nisam sve uradio. Pitao, slao, nikad odgovora. Pitao uživo, postadoh "nevjernik" zbog pitanja. Pitao ponovno isto, na drugom mjestu, postadoh "pod sihrima" zbog pitanja.

Ovdje su generički odgovori na generička i opšta pitanja.

Možda me neko nije shvatio, ali ja bih da znam da li je ispravan namaz, da li je ispravan zajednički ibadet koji predvodi hodža, koji je zaposlen u IZ, a koja je ogrizla u kriminal, a taj hodža, kao i i svi ostali, to isto radi ili podržava taj kriminal, čim šuti o tome?

Jedan je progovorio, pa je otjeran (Kenan Musić).

Na ovom linku sigurno nema nikakvog odgovora za kriminal u IZ, a dokazivati isti nema potrebe, davno je dokazan i pokazan.

Samo me zanima vjerski stav i ispravnost ibadeta i namaza koje predvode takve osobe.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#10 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by Piaty »

hare_1989 wrote: 26/06/2022 11:27
Ludzak wrote: 26/06/2022 11:22 Za onog ko uzme novac za njeg nije grijeh.
Kako misliš?

Pitam ozbiljno, jer mi nije jasno, kako neko može klanjati, predvoditi namaz, pozivati na dobro, a sa druge strane, javno krasti, ili podržavati krađu (mislim na imame), jer ako šute na to sve, oni su onda tio toga i oni to podržavaju.

Kako je to moguće? Jesu li to onda zaista vjernici, imami, ili obični ćafiri koji se prave da su vjernici (iz interesa), odnosno, licemjeri-munafici?

Jel onda ispravan i jedan namaz koji smo klanjali za takvih ljudi?

Molim da mi neko učen i stručan da odgovore (ako takvih ima ovdje).
Nije to nista cudno, brate. To mora i ima da ti bude tragicno, a ne smije ti biti cudno jer se takvi ljudi u hadisima spominju. Moguce je i tu se nije uopce razislo sa temeljnom covjekovom prirodom koja moze biti sklona takvim stvarima.

Bolje bi bilo da si postavio pitanje koja kazna ceka takve ljude na onom svijetu? Na ovom su je donekle i dozivjeli (dozivljena je sramota).

Ispravan ti je namaz ako si klanjao iza tih ljudi jer tvoj namaz, nemoj da imas tu dilemu.

Nemoj se obazirati na svakakve odgovore. Ima nas koji citamo o islamu, prakticiramo ga itd pa ne dajemo odgovor na to bas tako cesto, a ima neko ko ne zna ama bas nista i onda ti nesto odgovara
Last edited by Piaty on 26/06/2022 11:55, edited 2 times in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by mk ultra »

U islamu je koliko znam prilicno svak za sebe

Ne dolazis ti u dzamiju ni radi kojeg covjeka vec radi Allaha
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#12 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by Piaty »

Mislis li na zajednicki zikr, ibadet?

Inace, ove linkove tipa isl.zajednica i slicno ja uopce ne uzimam u razmatranje. Ja licno nisam u tom folu jer ako vec prakticiram onda daj da se ne zezam sa tim. Nije to nogomet vec religija pa tako kada je u pitanju zajednicki zikr. Meni ne fascinantno da tako jednostavne stvari ljudi nastavljaju raditi.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#13 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by Piaty »

mk ultra wrote: 26/06/2022 11:54 U islamu je koliko znam prilicno svak za sebe

Ne dolazis ti u dzamiju ni radi kojeg covjeka vec radi Allaha
Osim kada je dzuma u pitanju. Ali prva recenica koju si napisao je tako prosta ali i tako dobra. U islamu si zaista sam za sebe i ako pocinis nesto lose, nema necijeg zauzimanja za tebe. Iskljucivo si odgovoran za svoja dobra/losa djela.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18717
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#14 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by SmokingMan »

Stvarno sam mislio da kada sam prije 3 godina privremeno obustavio aktvinost na forumu, da ću ga zateći u boljem stanju u nekom skorijem vremenu. Kada ono... :mrgreen:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5651
Joined: 04/08/2020 19:22

#15 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by -Chesterfield- »

hare_1989 wrote: 26/06/2022 11:51

Možda me neko nije shvatio, ali ja bih da znam da li je ispravan namaz, da li je ispravan zajednički ibadet koji predvodi hodža, koji je zaposlen u IZ, a koja je ogrizla u kriminal, a taj hodža, kao i i svi ostali, to isto radi ili podržava taj kriminal, čim šuti o tome?
Ako imaš dokaze za kriminal zna se procedura.
Policija, prijava, tužiteljstvo, sud...
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#16 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

Piaty wrote: 26/06/2022 11:59 Mislis li na zajednicki zikr, ibadet?

Inace, ove linkove tipa isl.zajednica i slicno ja uopce ne uzimam u razmatranje. Ja licno nisam u tom folu jer ako vec prakticiram onda daj da se ne zezam sa tim. Nije to nogomet vec religija pa tako kada je u pitanju zajednicki zikr. Meni ne fascinantno da tako jednostavne stvari ljudi nastavljaju raditi.
Piaty wrote: 26/06/2022 12:01
mk ultra wrote: 26/06/2022 11:54 U islamu je koliko znam prilicno svak za sebe

Ne dolazis ti u dzamiju ni radi kojeg covjeka vec radi Allaha
Osim kada je dzuma u pitanju. Ali prva recenica koju si napisao je tako prosta ali i tako dobra. U islamu si zaista sam za sebe i ako pocinis nesto lose, nema necijeg zauzimanja za tebe. Iskljucivo si odgovoran za svoja dobra/losa djela.
Mislio sam za namaze koje ne možeš samostalno obavljati, kao što je džuma, bajram, dženaza,...

Muka mi je slušati licemjerne hudbe, pa poslije stati na namaz iza takvog, a znajući sve ono što sam napisao. Zato sam i postavio pitanje o ispravnosti, jer imam puno pitanja (pogrešnih, gdje ćeš to pitati, gluho bilo...), a nemam odgovora, pa rekoh, ako ima neko, ko je završio FIN i te islamske škole, ima znanje, ne radi u IZ i nije lopov i ne podržava prešutno lopovluk, da mi odgovori. Znam da mnogi ne smiju javno ništa reći, jer ode pisao, a ponekad i glava, pa ovdje je lakše, anonimni smo svi.
Last edited by hare_1989 on 26/06/2022 12:21, edited 1 time in total.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#17 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

-Chesterfield- wrote: 26/06/2022 12:07
hare_1989 wrote: 26/06/2022 11:51

Možda me neko nije shvatio, ali ja bih da znam da li je ispravan namaz, da li je ispravan zajednički ibadet koji predvodi hodža, koji je zaposlen u IZ, a koja je ogrizla u kriminal, a taj hodža, kao i i svi ostali, to isto radi ili podržava taj kriminal, čim šuti o tome?
Ako imaš dokaze za kriminal zna se procedura.
Policija, prijava, tužiteljstvo, sud...
Nemaju nadležnost. Nema sporazuma sa državom i samo ako država nije direktno oštećena (kao slučaj lopovskog muftije u BL), ona neće reagovati. Naši zakoni i Ustav, nisu kompatibilni sa zakonima i Ustavom IZ-a, i nema tog suda i tužilaštva koji će istraživati krađu Hadža, zekata i ostalog, jer ih se to ne tiče, nije njihova stvar, a ni nadležnost.

Država je sekularna, IZ je vjerska i jedna drugoj ne zaziru u nadležnosti, sve dok se to ne definiše sporazumom, koji nikad nije potpisan, što razne spodobe unutar IZ-a, to obilato koriste.
Last edited by hare_1989 on 26/06/2022 12:20, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#18 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by ZoomZoomKiwi »

Upravo tako.

Svako će odgovarati za svoja djela.

I ako neko zloupotrijebi vjeru ili bilo šta drugo u vlastitu korist, pritom obmanjujući tebe, koji iz iskrenih namjera daješ zekat, plaćaš kurban itd. to je njegov haram.
Ako je tebi iz IVZ rečeno da taj novac ide u prave svrhe, i ako su slagali (a jesu većinom) za to će oni odgovarati.

E sad, malo je dublje pitanje, ako si ti već svjestan da te obmanjuju, da li je sad tvoja obaveza da ne daješ to, jer znaš da neće završiti gdje treba. To bi neki teolog znao odgovoriti, neki neovisan naravno.


Ja npr. ne dajem IVZu ništa, kurban riješim preko punca u selu, a zekat i vitre vrlo praktično: U mojoj okolini ima zaista potrebitih ljudi, koji nerijetko nemaju šta da jedu, i rado im pomognem kad god sam u mogućnosti, najčešće novcem, nekad lijekovima, iz iskrenih namjera, a to je smisao zekata.

Moja logika mi kaže da, ako već mogu, i ako znam kome, treba da pomognem, bez obzira na sve.
Ja vjerujem da je suština u tome da si iskren i dobar.

Ja sam najčešće znao pomoći jednom čovjeku u komšiluku, koji je eto, katolik, ima 76 godina i totalno bolesnu (čitaj svezanu za krevet) ženu od 74 godine, i koji nema prebijene pare, nit je radno sposoban, nit ima ikog svog. I kad ga obraduješ sa malo novca, čovjeka obliju suze, i ne treba ti ništa više. Ne može meni nikakav IVZ nit iko reći da to nije pravi zekat, jer valjda mu je to svrha.

Ako mu je svrha porez/harač, a ne pomoć potrebitom, onda sam ja pogrešno protumačio svetu knjigu.

Tako da, IVZ, kao i Crkva, kao i sve ostale “firme” su baš to, firme. Meni firma ne treba da bih prakticirao svoju vjeru.

Vjera je individualna stvar, i o njoj se manje-više i ne treba plaho pričati.

Na kraju krajeva, poenta svake vjere je da budeš dobar čovjek, da ne lažeš ne varaš ne ubijaš, da pomogneš ako možeš, i da oprostiš.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#19 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

Piaty wrote: 26/06/2022 11:53
hare_1989 wrote: 26/06/2022 11:27

Kako misliš?

Pitam ozbiljno, jer mi nije jasno, kako neko može klanjati, predvoditi namaz, pozivati na dobro, a sa druge strane, javno krasti, ili podržavati krađu (mislim na imame), jer ako šute na to sve, oni su onda tio toga i oni to podržavaju.

Kako je to moguće? Jesu li to onda zaista vjernici, imami, ili obični ćafiri koji se prave da su vjernici (iz interesa), odnosno, licemjeri-munafici?

Jel onda ispravan i jedan namaz koji smo klanjali za takvih ljudi?

Molim da mi neko učen i stručan da odgovore (ako takvih ima ovdje).
Nije to nista cudno, brate. To mora i ima da ti bude tragicno, a ne smije ti biti cudno jer se takvi ljudi u hadisima spominju. Moguce je i tu se nije uopce razislo sa temeljnom covjekovom prirodom koja moze biti sklona takvim stvarima.

Bolje bi bilo da si postavio pitanje koja kazna ceka takve ljude na onom svijetu? Na ovom su je donekle i dozivjeli (dozivljena je sramota).

Ispravan ti je namaz ako si klanjao iza tih ljudi jer tvoj namaz, nemoj da imas tu dilemu.

Nemoj se obazirati na svakakve odgovore. Ima nas koji citamo o islamu, prakticiramo ga itd pa ne dajemo odgovor na to bas tako cesto, a ima neko ko ne zna ama bas nista i onda ti nesto odgovara
Hvala puno na odgovoru.

Ma čudno mi je zbog toga što ni sam ne želim da to bude istina, a jeste, a kada zaista sam sebe u potpunosti uvjerim da je to sve zaista tako, tada će mi postati tragično. Do tada mi je čudno, jer u meni tinja ta nada da sam to sve pogrešno shvatio, i da sam bio u krivu.

Zato ovo i pitam, pišem, tražim, ne bi li nabasao na nešto, što će mi reći da sam pogriješio, i to radim haman i nesvjesno.

Međutim, umjesto da se obradujem i uvidim da sam pogriješio, ja uviđam da sam u potpuno u pravu i da su sve moje sumnje itekako istinite i da je IZ jedna obična kriminalna organizacija.

Još malo, ako ovako nastave, od čudnoga postat će mi tragično.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#20 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

EFD22 wrote: 26/06/2022 12:15 Upravo tako.

Svako će odgovarati za svoja djela.

I ako neko zloupotrijebi vjeru ili bilo šta drugo u vlastitu korist, pritom obmanjujući tebe, koji iz iskrenih namjera daješ zekat, plaćaš kurban itd. to je njegov haram.
Ako je tebi iz IVZ rečeno da taj novac ide u prave svrhe, i ako su slagali (a jesu većinom) za to će oni odgovarati.

E sad, malo je dublje pitanje, ako si ti već svjestan da te obmanjuju, da li je sad tvoja obaveza da ne daješ to, jer znaš da neće završiti gdje treba. To bi neki teolog znao odgovoriti, neki neovisan naravno.


Ja npr. ne dajem IVZu ništa, kurban riješim preko punca u selu, a zekat i vitre vrlo praktično: U mojoj okolini ima zaista potrebitih ljudi, koji nerijetko nemaju šta da jedu, i rado im pomognem kad god sam u mogućnosti, najčešće novcem, nekad lijekovima, iz iskrenih namjera, a to je smisao zekata.

Moja logika mi kaže da, ako već mogu, i ako znam kome, treba da pomognem, bez obzira na sve.
Ja vjerujem da je suština u tome da si iskren i dobar.

Ja sam najčešće znao pomoći jednom čovjeku u komšiluku, koji je eto, katolik, ima 76 godina i totalno bolesnu (čitaj svezanu za krevet) ženu od 74 godine, i koji nema prebijene pare, nit je radno sposoban, nit ima ikog svog. I kad ga obraduješ sa malo novca, čovjeka obliju suze, i ne treba ti ništa više. Ne može meni nikakav IVZ nit iko reći da to nije pravi zekat, jer valjda mu je to svrha.

Ako mu je svrha porez/harač, a ne pomoć potrebitom, onda sam ja pogrešno protumačio svetu knjigu.

Tako da, IVZ, kao i Crkva, kao i sve ostale “firme” su baš to, firme. Meni firma ne treba da bih prakticirao svoju vjeru.

Vjera je individualna stvar, i o njoj se manje-više i ne treba plaho pričati.

Na kraju krajeva, poenta svake vjere je da budeš dobar čovjek, da ne lažeš ne varaš ne ubijaš, da pomogneš ako možeš, i da oprostiš.
E hvala ti puno, dosta toga si mi rekao, a što me mučilo, u ovom postu :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#21 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by Bloo »

hare_1989 wrote: 26/06/2022 12:08 Muka mi je slušati licemjerne hudbe, pa poslije stati na namaz iza takvog, a znajući sve ono što sam napisao. Zato sam i postavio pitanje o ispravnosti, jer imam puno pitanja (pogrešnih, gdje ćeš to pitati, gluho bilo...), a nemam odgovora, pa rekoh, ako ima neko, ko je završio FIN i te islamske škole, ima znanje, ne radi u IZ i nije lopov i ne podržava prešutno lopovluk, da mi odgovori. Znam da mnogi ne smiju javno ništa reći, jer ode pisao, a ponekad i glava, pa ovdje je lakše, anonimni smo svi.
Znam da ti nije stalo do mog mišljenja, ali ako će te ta misao konstantno pratiti, čak i tokom namaza, onda namaz gubi svrhu. Ako već ti kao obični čovjek, musliman, ne možeš učiniti ništa da se to riješi (jer je to jedna očito kriminalna organizacija), i ako si onaj ko ispravno vjeruje (čini ibadet jedino Allahu) i klanja svih pet dnevnik namaza pa makar usljed nekog izgovora ne klanjao džumu, već podne umjesto nje (navodim samo kao primjer), možda je to rješenje? A kao što je već ultra rekao "Ne dolazis ti u dzamiju ni radi kojeg covjeka vec radi Allaha". Kao što je u krščanstvu, crkva Božija kuća, džamija je Allahova. Bez posrednika, pogotovo takvih.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#22 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

Bloo wrote: 26/06/2022 12:26
hare_1989 wrote: 26/06/2022 12:08 Muka mi je slušati licemjerne hudbe, pa poslije stati na namaz iza takvog, a znajući sve ono što sam napisao. Zato sam i postavio pitanje o ispravnosti, jer imam puno pitanja (pogrešnih, gdje ćeš to pitati, gluho bilo...), a nemam odgovora, pa rekoh, ako ima neko, ko je završio FIN i te islamske škole, ima znanje, ne radi u IZ i nije lopov i ne podržava prešutno lopovluk, da mi odgovori. Znam da mnogi ne smiju javno ništa reći, jer ode pisao, a ponekad i glava, pa ovdje je lakše, anonimni smo svi.
Znam da ti nije stalo do mog mišljenja, ali ako će te ta misao konstantno pratiti, čak i tokom namaza, onda namaz gubi svrhu. Ako već ti kao obični čovjek, musliman, ne možeš učiniti ništa da se to riješi (jer je to jedna očito kriminalna organizacija), i ako si onaj ko ispravno vjeruje (čini ibadet jedino Allahu) i klanja svih pet dnevnik namaza pa makar usljed nekog izgovora ne klanjao džumu, već podne umjesto nje (navodim samo kao primjer), možda je to rješenje? A kao što je već ultra rekao "Ne dolazis ti u dzamiju ni radi kojeg covjeka vec radi Allaha". Kao što je u krščanstvu, crkva Božija kuća, džamija je Allahova. Bez posrednika, pogotovo takvih.
Shvatam ja to sve, ok je post i slažem se, samo nisam znao šta da radim po pitanju stvari koje moram, a znam da su neispravne. Mora se ići na džumu, to niko ne spori, ali šta ako je klanjam iza čovjeka koji šuti na kriminal, možda i sam ima prste u istom direktno, a moram klanjati iza njega, jer nema nikoga drugog ko ima dekret da predvodi džumu?

Mogu ja kući, preventivno, klanjati podne, kao što kažeš, ali to je podne, nije džuma. Šta ću sa džumom, bajramom, dženazom,..? Za ova dva zadnja namaza nema ni "zamjene" u vodu podne namaza, a svi se obavljaju u džematu iza imama, koji šuti na kriminal, jer da ne šuti, završio bi kao Kenan Musić. A ko šuti, taj znači da podržava i muti.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#23 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by Piaty »

Jako lijepo rečeno, Bloo. Samo što bi on morao otići na džumu, bez obzira na ovo što navodi jer džuma je obavezna, pa da ide po principu "radi što hodža govori, ne radi što hodža radi".

U svakom slučaju, ja se vodim otprilike takvom logikom koju opisaste ti i EFD. Apsolutno me više ne dotiče ništa ono čime se bavi gospoda koju spominje hare. Taman posla.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#24 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by Bloo »

hare_1989 wrote: 26/06/2022 12:33 Shvatam ja to sve, ok je post i slažem se, samo nisam znao šta da radim po pitanju stvari koje moram, a znam da su neispravne. Mora se ići na džumu, to niko ne spori, ali šta ako je klanjam iza čovjeka koji šuti na kriminal, možda i sam ima prste u istom direktno, a moram klanjati iza njega, jer nema nikoga drugog ko ima dekret da predvodi džumu?

Mogu ja kući, preventivno, klanjati podne, kao što kažeš, ali to je podne, nije džuma. Šta ću sa džumom, bajramom, dženazom,..? Za ova dva zadnja namaza nema ni "zamjene" u vodu podne namaza, a svi se obavljaju u džematu iza imama, koji šuti na kriminal, jer da ne šuti, završio bi kao Kenan Musić. A ko šuti, taj znači da podržava i muti.
Moj odgovor na ovo ne bi ti pomogao jer bismo već ušli u domen raspravljanja o propisima, stoga se povlačim iz diskusije (tu sam samo da moderiram). Za mene je uvijek bitnija suština od forme.
Žao mi je što si tako duševno rastrzan i vjerujem da nije lako s jedne strane biti ograničen propisima, a s druge da te izjeda laž i nepravda i da se čini kao bezizlazna situacija. u ovakvim situacijama jeste najlakše da ti neko kaže šta treba da se radi, ali često je to nemoguće.
Jedino da ti ovaj (djelomično citirani hadis olakša):
Zahvala pripada samo Allahu. Njega hvalimo i od Njega pomoć, uputu i oprost tražimo.

Sretno.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#25 Re: Da li je grijeh....(pitanje za islamske učenjake na forumu)

Post by hare_1989 »

EFD22 wrote: 26/06/2022 12:15 Upravo tako.

Svako će odgovarati za svoja djela.

I ako neko zloupotrijebi vjeru ili bilo šta drugo u vlastitu korist, pritom obmanjujući tebe, koji iz iskrenih namjera daješ zekat, plaćaš kurban itd. to je njegov haram.
Ako je tebi iz IVZ rečeno da taj novac ide u prave svrhe, i ako su slagali (a jesu većinom) za to će oni odgovarati.

E sad, malo je dublje pitanje, ako si ti već svjestan da te obmanjuju, da li je sad tvoja obaveza da ne daješ to, jer znaš da neće završiti gdje treba. To bi neki teolog znao odgovoriti, neki neovisan naravno.


Ja npr. ne dajem IVZu ništa, kurban riješim preko punca u selu, a zekat i vitre vrlo praktično: U mojoj okolini ima zaista potrebitih ljudi, koji nerijetko nemaju šta da jedu, i rado im pomognem kad god sam u mogućnosti, najčešće novcem, nekad lijekovima, iz iskrenih namjera, a to je smisao zekata.

Moja logika mi kaže da, ako već mogu, i ako znam kome, treba da pomognem, bez obzira na sve.
Ja vjerujem da je suština u tome da si iskren i dobar.

Ja sam najčešće znao pomoći jednom čovjeku u komšiluku, koji je eto, katolik, ima 76 godina i totalno bolesnu (čitaj svezanu za krevet) ženu od 74 godine, i koji nema prebijene pare, nit je radno sposoban, nit ima ikog svog. I kad ga obraduješ sa malo novca, čovjeka obliju suze, i ne treba ti ništa više. Ne može meni nikakav IVZ nit iko reći da to nije pravi zekat, jer valjda mu je to svrha.

Ako mu je svrha porez/harač, a ne pomoć potrebitom, onda sam ja pogrešno protumačio svetu knjigu.

Tako da, IVZ, kao i Crkva, kao i sve ostale “firme” su baš to, firme. Meni firma ne treba da bih prakticirao svoju vjeru.

Vjera je individualna stvar, i o njoj se manje-više i ne treba plaho pričati.

Na kraju krajeva, poenta svake vjere je da budeš dobar čovjek, da ne lažeš ne varaš ne ubijaš, da pomogneš ako možeš, i da oprostiš.
Bloo wrote: 26/06/2022 12:26
hare_1989 wrote: 26/06/2022 12:08 Muka mi je slušati licemjerne hudbe, pa poslije stati na namaz iza takvog, a znajući sve ono što sam napisao. Zato sam i postavio pitanje o ispravnosti, jer imam puno pitanja (pogrešnih, gdje ćeš to pitati, gluho bilo...), a nemam odgovora, pa rekoh, ako ima neko, ko je završio FIN i te islamske škole, ima znanje, ne radi u IZ i nije lopov i ne podržava prešutno lopovluk, da mi odgovori. Znam da mnogi ne smiju javno ništa reći, jer ode pisao, a ponekad i glava, pa ovdje je lakše, anonimni smo svi.
Znam da ti nije stalo do mog mišljenja, ali ako će te ta misao konstantno pratiti, čak i tokom namaza, onda namaz gubi svrhu. Ako već ti kao obični čovjek, musliman, ne možeš učiniti ništa da se to riješi (jer je to jedna očito kriminalna organizacija), i ako si onaj ko ispravno vjeruje (čini ibadet jedino Allahu) i klanja svih pet dnevnik namaza pa makar usljed nekog izgovora ne klanjao džumu, već podne umjesto nje (navodim samo kao primjer), možda je to rješenje? A kao što je već ultra rekao "Ne dolazis ti u dzamiju ni radi kojeg covjeka vec radi Allaha". Kao što je u krščanstvu, crkva Božija kuća, džamija je Allahova. Bez posrednika, pogotovo takvih.
Piaty wrote: 26/06/2022 12:36 Jako lijepo rečeno, Bloo. Samo što bi on morao otići na džumu, bez obzira na ovo što navodi jer džuma je obavezna, pa da ide po principu "radi što hodža govori, ne radi što hodža radi".

U svakom slučaju, ja se vodim otprilike takvom logikom koju opisaste ti i EFD. Apsolutno me više ne dotiče ništa ono čime se bavi gospoda koju spominje hare. Taman posla.
Hvala puno još jednom. Možda najbolja pouka iz ovog svega je upravo ovo zadnje napisano: "radi što hodža govori, ne radi što hodža radi".

Hvala svima, to je to, dobio sam potrebne odgovore.

Može tema da se zamandali :)
Locked