da li je Bogu postalo dosadno

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#51 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by raoul duke »

prog321 wrote: Koliko god vehabije ne volile ibn Sinu i gore pomenutog Ibn Arebija, po meni je on poprilicno lijepo objasnio tematiku. Bog je apsolutna vjerovatnoca za bilo sta. Nesto poput Gausove krivulje prirodnog rasporeda (ako mogu prevesti na danasnje termine). Ta krivulja kaze da je sve zapravo moguce samo sa razlicitim stepenom vjerovatnoce i da ce sa mnogo ponavaljanja sve se i dogoditi samo ce vecina biti koncentrisana oko onog sto je najvjerovatnije. Zato vecina prirodnih pojava potpada u njegov Normalni raspored. Ta apsolutna vjerovatnoca moze biti bilo sta, medjutim kada se materijalizira ona izgubi mogucnost da bude bilo sta, ali i dalje zadrzi ogranicenu mogucnost da bude bilo sta u toj ogranicenosti.

Primjer: Atom hidrogena moze da se veze za bilo koji drugi atom kojem fali jedan elektron, medjutim kada se veze za atom oksigena i drugog hidrogena on napravi molekulu vode. Sada kao takav se ne moze vezati za druge atome sa istom lakocom sa kojom je mogao prije vezivanja. Izgubio je dio slobode ali je dobio nove mogucnosti. Voda sama po sebi i dalje ima refleksiju apsolutne vjerovatnoce samo sto je ogranicena na trenutnu formu. Sto se apsolutna vjerovatnoca vise materijalizira to je sve udaljenija od orginalne apsolutne vjerovatnoce jer onaj atom hidrogena mogao se vezati za bilo sta. Kada se vezao za dati oksigen izgubio je mogucnost da se veze za bilo sta. I tako sve prirodne pojave. Jednom kada materijaliziras odredjenu vjerovatnocu, kroz proces evolucije ces ostvariti Gausovu krivulju prirodnog rasporeda.

Ibn Sina sada kaze da je Bog apsolutna vjerovatnoca za bilo sta: za multiverzum, za univerzum, za hologram, za bilo sta. Sve ostalo je evolucija. Da, dobro ste procitali. Islamski filozofi su evoluciju smatrali prirodnom pojavom procesa materijalizacije. Materijalizacija se desava kroz vise nivoa (nije odredio broj mada su drugi islamski filozofi govorili o 7 nivoa posto Kur'an spominje sedam nebesa tj nematerijalnih nivoa i 7 zemalja tj materijalnih nivoa).

Drugim rijecima, Bogu ne moze biti dosadno jer smo mi Njegova materijalizacija na razlicitim nivoima. Vjerovatnoca postoji sama od sebe i ne ovisi o svojoj materijalizaciji. Materijalizacija ovisi o vjerovatnoci. Vjerovatnoca je prosta, jednostavna, bez dijelova, bez zahtjeva... Ovo naravno podrazumjeva da posto je Bog vjecan tj posto vjerovatnoca oduvijek postoji a svemir je materijalizacija Boga onda je i svemir vjecan te da vjerovatnoca nije svjesna dijelova tj nije svjesna nas a to sve je dovoljan razlog Gazaliju da proglasi Ibn Sinu kafirom te da vehabije urade isto i izbace Ibn Sinu iz islama. No to je vise politicko pitanje nego vjersko. Naravno, slijedeci tu logiku dobili smo Islam u kojem je evolucija nesto protiv Boga i u kojem je filozofija djavolji posao sto je vise krscanski pristup nego biblijski a sve to je zapravo dovelo do ultimativnog ostvarivanja jednog Muhammedovog a.s. prorocanstva u kojem kaze da ce muslimani slijediti krscane i jevreje u gusterovu rupu. Ta rupa je zapravo religizacija, institucionalizacija, dogmatizacija i formaliziranje vjere u Boga. U prva cetiri stoljeca islama evolucija je na primjer bila sasvim prihvacena od vecine uleme. Tek kasnije kad su ovi formalisti pobjedili i dogmatizirali vjeru spalivsi i izbrisavsi sve sto je nekad bio temelj islama dobili smo ovu prociscenu verziju prijasnjih monoteizama.
Jako interesantno. Ali ovo sve ide u korist deizma ili ateizma, nikako prihvatanja ideje "Boga - oca na nebu" a jos manje u korist spustanja krila pod diktaturom religije.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#52 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by dustaban »

Volim mislece vjernike!
Jer nema boljeg nacina da se raskrinka Religija. A ojaca Vjera!

Relacija Bog-Vjerovatnoca je upravo kljucna u smislu razdvajanja vjere (u Boga) i Religije jer religija se rusi pri samoj pomisli da nesta od ovoga, makar se radilo i o najmanjem detalju, nije pod potpunim nadzorom Svevisnjeg. Religija naime ne dopusta ni pristup kako je vrt, brizljivo njegovan i pod potpunom kontrolom bastovana, moguc samo kad bastovan posadi cvjetove a oni potom nicu sami od sebe! Jok, Bog tacno odredi "kad i gdje ce koji cvijet nici, kad i gdje ce koji list pasti!"
Koja bedastoca.

Tu pricu sam maksimalno pojednostavio onim primjerom vatrometa. Vatromet stvarno mora biti ispaljen. To radi NEKO. NEKO i dizajnira taj vatromet PRIJE ISPALJENJA, medjutim, onog trena kad se ispali prestaje svaka veza iskrica na nebu sa onim ko je to ispalio.

Dakle evo kompromisa - postoji razlog da svi vjerujemo da univerzum nije nastao slucajno i to je sasvim dovoljno opravdanje za Ideju boga, dakle za Vjerovanje. Medjutim, isto tako ne postoji niti jedan razlog niti dokaz da mi, ispaljene iskrice, imamo direktnu vezu sa Ispaljivacem.
Ali tu i jeste problem Religije. Kad bi se vjernici pomirili sa postojanjem Boga koji nam je nedokuciv to bi potpuno obesmislilo Religiju.
Ali bi zato ojacalo Vjeru u Boga, jer, tek tad, nalazimo smisao svemu. Tek tad se ne negiraju niti Bog niti Covjek. Bozje je da ispaljuje, a nase je da se radujemo sansi da zasvjetlimo na trenutak, bez imbecilnog vjerovanja da cemo se sresti sa Ispaljivacem, kako bi, nekima od nas, dao sansu da svjetlimo vjecno! :? :-)

Nije grijeh razmisljati.
:wink:
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#53 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by raoul duke »

dustaban wrote: Nije grijeh razmisljati.
:wink:
:pasamoj:
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#54 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by Hakiz »

commendatore wrote:
MyTao wrote:
Pa boga nema... bog ustvari jeste ljudski pogled na njega, nista vise...
imas li ti pojma sto je svemir crn :mrgreen: :mrgreen: sto nije crn i kad je dan? :mrgreen: imas li pojma ti sta je iza onog crnila kojeg vidis u noci? eto ako si bio tamo i kazes da nema boga ja cu ti rec ok prihvatam :mrgreen:
Dakle, kako životinje, biljke, neživi svijet nemaju svijest o bogu, jedino čovjek ima svijest o bogu, filozofsko je pitanje postoji li bog stvarno, nezavisno od ljudi, ili postoji samo u svijesti ljudi, to jeste on je samo ideja.

Da nema ljudi, da li bi bilo i boga?

To je pitanje na koje treba odgovoriti prije postavljanja pitanja da li mu je postalo dosadno.

A za ovo crnilo itd. Insekti, životinje drugačije vide nego ljudi. Tako da je pitanje da li je crno stvarno crno, ili je to samo ljudska interpretacija. Zašto bi svijet onakav kakvog ga vide ljudi bio stvarno takav. Možda ljudi stvari vide, spoznavaju, na apsolutno pogrešan način, možda je realnost potpuno drugačija.

A, postoji li realnost drugačija od one kakvu je ljudi vide, dakle, da nema ljudi da li bi uopšte postojala realnost? Na stranu to da je svakom čovjeku individualno realnost malo drugačija nego ostalim ljudima.

Eto, kome je do filozofiranja.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#55 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by Nomad123 »

Sve je tu/ili nije kako god tebi prija rece meni jedan prika, sve ostalo sto pokusavas do'vatit ugrozava tvoje prijanje a onda ti ugrozavas moje. Valjda mu prijala kreativnost.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#56 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by ja71 »

pitanje se moze jos generalnije postaviti :
Ima li Bog osjecanja ?
User avatar
MikroBelaj
Posts: 897
Joined: 13/07/2016 15:45
Location: Jasminova Tuzla :)

#57 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by MikroBelaj »

Edited by Bog !


























:D
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#58 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by slavonskilola »

Odlična tema!
Ako ste u vlastitom životu imali iskustvo potpune sreče koja je izražena u svakom atomu vašega bića bez grižnje savjesti ili drugih osjećaja duševne prirode onda je to božanski dodir dat ili darovan nama ljudima iz Apsolutnog bića koje je u nama i u svemu oko nas.
Bogu nikada ne može postati dosadno ali kao stvoritelj i otac želi sudjelovati u životima svakoga od više od sedam milijarda ljudi na zemlji.To je ne pojmljivo za naš ograničeni intelekt ali ako si predočimo da svaki čovjek u tim silnim milijardama ima svoje ime i prezime i da je svaki baš ne ponovljivi original u ljudskoj povijesti shvatit ćemo kakve nas ruke grle i ljube i tko to svakog od nas naziva svojim imenom.
Bok je u istinu sveobuhvatan i velik i dosadno mu je bez čovjeka.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#59 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by HAVANA »

Eki to.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#60 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by Matzan »

slavonskilola wrote:Odlična tema!
Ako ste u vlastitom životu imali iskustvo potpune sreče koja je izražena u svakom atomu vašega bića bez grižnje savjesti ili drugih osjećaja duševne prirode onda je to božanski dodir dat ili darovan nama ljudima iz Apsolutnog bića koje je u nama i u svemu oko nas.
Bogu nikada ne može postati dosadno ali kao stvoritelj i otac želi sudjelovati u životima svakoga od više od sedam milijarda ljudi na zemlji.To je ne pojmljivo za naš ograničeni intelekt ali ako si predočimo da svaki čovjek u tim silnim milijardama ima svoje ime i prezime i da je svaki baš ne ponovljivi original u ljudskoj povijesti shvatit ćemo kakve nas ruke grle i ljube i tko to svakog od nas naziva svojim imenom.
Bok je u istinu sveobuhvatan i velik i dosadno mu je bez čovjeka.

Bok!
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#61 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by SmokingMan »

Svi smo mi bog.Bog živi kroz nas a mi kroz njega.Divno,kakvo je čovjek samo plaho biće,niko nije posijao više zla nego dobra od njega. 8-)
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#62 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by slavonskilola »

Ima divnih ljudi i mislim da su u većini.Problem su moćni bogati i naravno zli.Ali ne svi,dovoljna je mala kritična i utjecajna masa da zatruje svijet zlom.
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#63 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by Ludzak »

kojem bogu??
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#64 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by raoul duke »

:evil:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#65 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by triconja »

Nurudin wrote:To je u biti jedna teorija o postanku . Priložit ću jedan kratki video koji to slikovito objašnjava.



Nije to nikakva nova teorija. Suštinski, Ibn Arebi k.s. je došao do istog zaključka :

"Ovaj svet je puki privid: on nema stvarno postojanje. I to je ono što se naziva uobraziljom (khayal). Za tebe je upravo uobrazilja samostalna stvarnost, sasvim različita i nezavisna od apsolutne stvarnosti, iako ona to nikako nije ... Znaj da si i ti samo jedna uobrazilja. I sve što opažaš i kada sebi govoriš „to nisam ja“, takođe je uobrazilja. Prema tome, čitav postojeći svet je uobrazilja unutar uobrazilje

Imate li neki komentar ili razmišljanje na gore navedeno?
Dobra je tema, samo je mana sto se mora mozak malo aktivirati da se predje u out of the box stanje uma. Problem je sto ljudi daju bogu ljudske osobine. Zamisli sad ako je bog pokrenuo big bang i da nista nije uradio poslije toga, nego da je sve nastalo pukom slucajnosti, nista se ne bi promjenilo. Ljudi nisu evoluirali tako da razmisljaju o nekim "pitanjima o postanku i cak o svrsi zivota" pa imas razne religije koje to pokusaju objasniti na neki njima prikladan nacin.

Pogledaj epizodu rick and morty (citava serija se vodi ovom problematikom) u kojoj je rick stvorio novi univerzum samo u svrhu punjenja akumulatora u letjelici. Epizoda je prejaka.

Citav zivot i nase postojanje je onakvo kako ga pojedinac (ti) zamislja. Mozes zamisljati da je sve jedan privid gdje smo svi u nekoj simulaciji (kao da smo u pecini i da gledamo vatru, a nikad iz pecine nismo izasli, zivot je samo iluzija koju baca vatra na zid pecine) ili misliti da je bog stvorio citav univerzum i da je sve zapisano kako ce biti. U oba slucaja nisi nista pogrijesio, nagoni te tjeraju da jedes, da zivis i da produzis vrstu. Citav zivot je ustvari borba za produzetak vrste i nista vise, jer nakon toga tvoja svrha je zavrsena i umires. Nikakva razmisljanja to nece promjeniti, ali je dobro da se misli.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#66 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by dustaban »

bog = dosada
ateizam = odsada

:mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#67 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote: Problem je sto ljudi daju bogu ljudske osobine.
pa, dobro, ovo se milion puta dosad ponovilo, i sto cemo sad !

Koje su neljudske osobine Boga?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#68 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
triconja wrote: Problem je sto ljudi daju bogu ljudske osobine.
pa, dobro, ovo se milion puta dosad ponovilo, i sto cemo sad !

Koje su neljudske osobine Boga?
Stvaranje zivota? Pokretanje big bangova? (a bas si potrefio sa pitanjem, nemam pametan odgovor, svaka cast) :zzzz:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#69 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
triconja wrote: Problem je sto ljudi daju bogu ljudske osobine.
pa, dobro, ovo se milion puta dosad ponovilo, i sto cemo sad !

Koje su neljudske osobine Boga?
Stvaranje zivota? Pokretanje big bangova? (a bas si potrefio sa pitanjem, nemam pametan odgovor, svaka cast) :zzzz:
ne znam ni ja odgovor na vlastito pitanje :-D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#70 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote: ne znam ni ja odgovor na vlastito pitanje :-D
Treba smrcka pitat :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#71 Re: da li je Bogu postalo dosadno

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote: ne znam ni ja odgovor na vlastito pitanje :-D
Treba smrcka pitat :lol:
pametnije mu je da se na javi :D
Post Reply