Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1001 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by L u c i f e r »

sekerbay wrote:
L u c i f e r wrote:Meni je interesantna kvalitetna razmjena mišljenja, uz finu dozu relaksirajućeg humora.
A kako bi ta razmjena mišljenja trebala da izgleda?
Ako je suditi po onom od sinoć, vi biste postavljali pitanja a ja odgovarao, ili?
To nije fer. Šta god da sam te upitao, izbjegao si dati odgovor. I da, tvoje (ne)znanje o islamu mi govori da si možda odrastao u muslimanskoj, ali ne i vjernickoj kući, ili si nakratko primio islam, pa onda brže-bolje ostavio. Treća solucija je ona najgora, a to je lažno predstavljanje.
shbc wrote:podvlacim to sto on prakticno stavlja u ravan grijehe Hitlera koji je pobio milione i grijeh nevjerovanja u boga.
Nadam se da tu tvrdnju možeš potkrijepiti nekim citatom.
Ludzak wrote:religijsku strukturu Trećeg Rajha
Druže, nije tema. Tema je božija milost.
Mislim da je očigledna i iznosim argumente koji idu u korist te tvrdnje.

Sve dok si maliciozno fokusiran na sagovornika/e, nisi mi interesantan.
Bavljenje forumašima, a ne temama, je trolovanje.
Ko sam, šta sam, gdje sam i kako odrastao, ja ili bilo ko drugi, nije tema.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#1002 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by sekerbay »

L u c i f e r wrote:Sve dok si maliciozno fokusiran na sagovornika/e, nisi mi interesantan.
Ali te to nije spriječilo da postavljaš pitanja.
L u c i f e r wrote:Bavljenje forumašima, a ne temama, je trolovanje.
Ko sam, šta sam, gdje sam i kako odrastao, ja ili bilo ko drugi, nije tema.
Varaš se. To je itekako važno za ovu našu diskusiju.
Jer, ako na jednoj strani imamo vjernika, a na drugoj "bivšeg vjernika", onda je logično postavljati slična pitanja. Pogotovo ako prvi smatra da potonji iznosi neistine u vezi svog vjerskog opredjeljenja.
Jer, prosto je nevjerovatno da tobožnji bivši musliman koji je eto proučavao vjeru i ostavio je zbog nelogičnosti i drugih pobrojanih razloga, na drugoj strani ne poznaje osnove vjere koju je tobože slijedio.
To je ta sumnja.
Druga stvar su pitanja. Imam osjećaj da si ubijeđen kako si postavio neko pitanje na koje vjernici nemaju odgovor, ali ako ipak odgovore, zbuniš se i počneš ga ponavljati i to maltene svaki drugi post.
Treće, ne ismijavam vas na ovoj temi. Za smijanje ateistickim bajkama imamo finu temu. :)
Dakle, sinoć sam iz posta u post odgovarao na vaša pitanja. A bilo ih je što jes' jes'. Odgovarao sam koliko sam znao, prvenstveno koristeći logiku tj. filozofsku teologiju, a na minimum su svođeni kur'ansko-hadiski dokazi. Na osnovu priloženog, zaključujemo da je bilo više nego dovoljno. :)
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1003 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by L u c i f e r »

sekerbay wrote:
L u c i f e r wrote:Sve dok si maliciozno fokusiran na sagovornika/e, nisi mi interesantan.
Ali te to nije spriječilo da postavljaš pitanja.
L u c i f e r wrote:Bavljenje forumašima, a ne temama, je trolovanje.
Ko sam, šta sam, gdje sam i kako odrastao, ja ili bilo ko drugi, nije tema.
Varaš se. To je itekako važno za ovu našu diskusiju.
Jer, ako na jednoj strani imamo vjernika, a na drugoj "bivšeg vjernika", onda je logično postavljati slična pitanja. Pogotovo ako prvi smatra da potonji iznosi neistine u vezi svog vjerskog opredjeljenja.
Jer, prosto je nevjerovatno da tobožnji bivši musliman koji je eto proučavao vjeru i ostavio je zbog nelogičnosti i drugih pobrojanih razloga, na drugoj strani ne poznaje osnove vjere koju je tobože slijedio.
To je ta sumnja.
Druga stvar su pitanja. Imam osjećaj da si ubijeđen kako si postavio neko pitanje na koje vjernici nemaju odgovor, ali ako ipak odgovore, zbuniš se i počneš ga ponavljati i to maltene svaki drugi post.
Treće, ne ismijavam vas na ovoj temi. Za smijanje ateistickim bajkama imamo finu temu. :)
Dakle, sinoć sam iz posta u post odgovarao na vaša pitanja. A bilo ih je što jes' jes'. Odgovarao sam koliko sam znao, prvenstveno koristeći logiku tj. filozofsku teologiju, a na minimum su svođeni kur'ansko-hadiski dokazi. Na osnovu priloženog, zaključujemo da je bilo više nego dovoljno. :)
Ok uhvatio si me.
Ja sam Radovan iz Banja Luke.

Dakle, ako je psihopatija bolest, od koga je ta bolest?
Nemoj se kukavički vaditi nazivom teme niti prethodno tražiti odgovore na tvoja pitanja.

Il reci pošteno ne znam.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#1004 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by harač »

Mr Blank-length matirao ateiste koristeći "logiku tj. filozofsku teologiju", uz malo hadisa sa strane; trijumfalno se povlaći - allahimanet i zbogom :D
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#1005 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by sekerbay »

Pa ne znam kako se dobija, ali kažu da je bolest.
A u vezi islama, pa Allah je spustio bolesti i lijekove za iste. Nikako da shvatiš da si ti taj koji djeluje.
Sad, dobiješ upalu pluća, de optuži Allaha. Slomiš nogu, optuži Allaha. Šta je s tobom?
Ima li tebe tu negdje?!
harač wrote:Mr Blank-length matirao ateiste koristeći "logiku tj. filozofsku teologiju", uz malo hadisa sa strane; trijumfalno se povlaći - allahimanet i zbogom :D
Da, klasični mat. Barem da su pružili ruku i kazali da su izgubili bitku ali da rat još uvijek traje... :mrgreen:
Jok, povlačenje na njihov jedini način :run:
:lol:
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1006 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by L u c i f e r »

Dakle bog napravio čovjeka sposobnim za zlo.
Napravio ga psihopatom.
Čovjek napravi zlo.
Čovjek je kriv.
Čovjeka će bog vječno mučiti.

Krasno. :thumbup:
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#1007 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by sekerbay »

Bog nikada nikog nije napravio psihopatom. To je tvoje mišljenje, jok činjenica.
Čak je toliko milostiv(tema :)) da bolesnim ne bilježi djela. Da je insan, reko bi "ko ti je kriv što se nisi liječio)
Eno u americi ubijaju mentalne bolesnike. To je insanski sud. Allahova je milost.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1008 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by L u c i f e r »

Pa ti sad reče bog spušta bolest.
Ako ga nije napravio bolesnim ko je?

Ako se oprašta zlo psihičkim bolesnicima, zašto je takvo zlo dozvoljeno?
Mislim da će to naročito drago biti čuti njihovim žrtvama.

Ako je alahova milost, zašto vječno mučenje?
User avatar
shbc
Posts: 3325
Joined: 20/07/2012 12:13

#1009 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by shbc »

Mrsko mi je sad traziti direktni citat, ali ti vrlo dobro znas da si objasnjavao cin ubistva onog djeteta pitanjem sta bi mi uradili da smo sreli Hitlera kao dijete. Potrebno se samo vratiti koju stranicu unazad.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#1010 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by sekerbay »

Jedno je spustiti, drugo nekoga zaraziti.
Spušta i kišu, ali si dovoljno pametan da ne hodaš gologlav jer prijeti opasnost da se razboliš.
L u c i f e r wrote:Ako ga nije napravio bolesnim ko je?
To je odlično pitanje na kojem i eksperti lome koplja.
Mi samo možemo nagađati.
Recimo, ko će odgovarati ako jedan narkoman zarazi drugog koristeći poganu iglu?
L u c i f e r wrote:Ako se oprašta zlo psihičkim bolesnicima, zašto je takvo zlo dozvoljeno?
Ako pogledamo prirodu, primjećujemo da je surova.
Sad, ako nam je Allah potčinio to što nam je potčinio i naučio nas tome čemu nas je naučio, ko je kriv što ljudi od zemlje prave džehenem čineći najstrašnije zločine?
L u c i f e r wrote: Ako je alahova milost, zašto vječno mučenje?
Koje vječno mučenje?
Ako si bio musliman, poznate su ti predaje u kojima kaže da će Allah, nakon završenog šefata, svojom moći spasiti mnoge dzehenemlije.
Smiješ li reći da među njima neće biti ateista koji nisu vjerovali jer su odbacili islamske dokaze bazirane na lažnim hadisima i lošim prijevodima kur'ana?
Nisu bili od onih koji se ohole niti od onih koji se ismijavaju i provociraju.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#1011 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by sekerbay »

Eto, ti meni odgovori na rečenice iz gornjeg teksta a koje se završavaju upitnikom.
I na još jedno pitanje zbog kojeg se odlučih na novi post.
Reci mi iskreno, ako bi postojao Bog, čime bi čovjek mogao zaslužiti njegovu milost?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#1012 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by harač »

zašto bi morao zarađivati njegovu milost? nadam se ne zato što je stvoren, bez da ga je iko išta pitao :D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1013 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Towelie »

Ako pogledamo prirodu, primjećujemo da je surova.
Sad, ako nam je Allah potčinio to što nam je potčinio i naučio nas tome čemu nas je naučio, ko je kriv što ljudi od zemlje prave džehenem čineći najstrašnije zločine?
Allax, ko bi drugi. :D On ih je stvorio takvim kakvi jesu, i propisao im sudbinu da cine zlocine jos 50 000 godina pre nego su dosli u postojanje. Imas hejbet ajeta i hadisa o ovome, ako te zanimaju teoloski dokazi za ove moje tvrdnje.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1014 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by L u c i f e r »

Towelie wrote:
Ako pogledamo prirodu, primjećujemo da je surova.
Sad, ako nam je Allah potčinio to što nam je potčinio i naučio nas tome čemu nas je naučio, ko je kriv što ljudi od zemlje prave džehenem čineći najstrašnije zločine?
Allax, ko bi drugi. :D On ih je stvorio takvim kakvi jesu, i propisao im sudbinu da cine zlocine jos 50 000 godina pre nego su dosli u postojanje. Imas hejbet ajeta i hadisa o ovome, ako te zanimaju teoloski dokazi za ove moje tvrdnje.
:thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1015 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by arzuhal »

Allah je vas, dakle, uveo u vjeru pa vas iz nje izveo time što vam je otvorio put kritičkog promišljanja? :mrgreen:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1016 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Towelie »

arzuhal wrote:Allah je vas, dakle, uveo u vjeru pa vas iz nje izveo time što vam je otvorio put kritičkog promišljanja? :mrgreen:
Exactly.

Allax čini sta hoće. :P
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1017 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by arzuhal »

Towelie wrote:
arzuhal wrote:Allah je vas, dakle, uveo u vjeru pa vas iz nje izveo time što vam je otvorio put kritičkog promišljanja? :mrgreen:
Exactly.

Allax čini sta hoće. :P
Ko ti je taj?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1018 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Towelie »

arzuhal wrote:
Towelie wrote:
arzuhal wrote:Allah je vas, dakle, uveo u vjeru pa vas iz nje izveo time što vam je otvorio put kritičkog promišljanja? :mrgreen:
Exactly.

Allax čini sta hoće. :P
Ko ti je taj?
Vidi se da jos nisi spoznao svog Gospodara. :wink:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1019 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by arzuhal »

Towelie wrote: Vidi se da jos nisi spoznao svog Gospodara. :wink:
Sasvim je moguće da je to istina.

Al' što karaktere čitam :mrgreen:
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#1020 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by sekerbay »

Towelie wrote:Allax, ko bi drugi. On ih je stvorio takvim kakvi jesu
Stotinu puta ponovljena laž neće postati istina.
Allah stvara čiste, bezgriješne. To vam je već dokazano.
harač wrote:zašto bi morao zarađivati njegovu milost?
Zbog one stvarke u narodu poznate kao ljubav, čovjek radi sve kako bi osvojio ženu.
Cvjeta ako dobije 3 sekunde da se pozdravi sa pokretnom halom poznatom i kao javne ličnosti, a neće da zaradi milost onoga koji je najmoćniji i koji je jedini u stanju da ti za sva vremena omogući uživanje, a ne samo na ovom prolaznom svijetu :)
Svaka čast.

Ps.
@Lucifer, hvala na odgovoru.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#1021 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by harač »

harač wrote:zašto bi morao zarađivati njegovu milost?
sekerbay wrote: Zbog one stvarke u narodu poznate kao ljubav, čovjek radi sve kako bi osvojio ženu.
Cvjeta ako dobije 3 sekunde da se pozdravi sa pokretnom halom poznatom i kao javne ličnosti, a neće da zaradi milost onoga koji je najmoćniji i koji je jedini u stanju da ti za sva vremena omogući uživanje, a ne samo na ovom prolaznom svijetu :)
s tobom čovjek nije načisto da li si ozbiljan, ali nadam se da je ovaj "odgovor" bio šala, a ne proizvod "filozofske teologije" :lol:
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1022 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by L u c i f e r »

sekerbay wrote:Jedno je spustiti, drugo nekoga zaraziti.
Spušta i kišu, ali si dovoljno pametan da ne hodaš gologlav jer prijeti opasnost da se razboliš.
L u c i f e r wrote:Ako ga nije napravio bolesnim ko je?
To je odlično pitanje na kojem i eksperti lome koplja.
Mi samo možemo nagađati.
Recimo, ko će odgovarati ako jedan narkoman zarazi drugog koristeći poganu iglu?
L u c i f e r wrote:Ako se oprašta zlo psihičkim bolesnicima, zašto je takvo zlo dozvoljeno?
Ako pogledamo prirodu, primjećujemo da je surova.
Sad, ako nam je Allah potčinio to što nam je potčinio i naučio nas tome čemu nas je naučio, ko je kriv što ljudi od zemlje prave džehenem čineći najstrašnije zločine?
L u c i f e r wrote: Ako je alahova milost, zašto vječno mučenje?
Koje vječno mučenje?
Ako si bio musliman, poznate su ti predaje u kojima kaže da će Allah, nakon završenog šefata, svojom moći spasiti mnoge dzehenemlije.
Smiješ li reći da među njima neće biti ateista koji nisu vjerovali jer su odbacili islamske dokaze bazirane na lažnim hadisima i lošim prijevodima kur'ana?
Nisu bili od onih koji se ohole niti od onih koji se ismijavaju i provociraju.
Ah stara dobra taktika terminolškog izvrdavanja.

A ko li stvori prirodu tako surovu, hmm...

Slabo ti izgleda poznaješ svoju vjeru.

Malo obnovi ono oko božjeg određenja.

A i vječnosti džehenema.
Da li će patnja stanovnika vatre u Džehennemu biti vječna, ili će doći vrijeme kada će prestati?

Odgovor:

Sva zahvala pripada Allahu

Stanovnici Džehennema će ostati u džehennemskoj patnji koja nema kraja. Na ovo ukazuju mnogobrojni dokazi iz Kur’ana i sunneta.

Šejh ibn Usejmin je bio upitan: “Da li je Džehennem vječan ili će mu doći kraj?”

Odgovorio je:

“Ono što je sigurno bez ikakve sumnje je to da je vječan. Drugi stav mimo ovoga nije poznat među ispravnim prethodnicima. Zbog toga su učenjaci uzeli da je ovo ubjeđenje od osnova vjere, tj. da je Džehennem vječan i da će trajati zauvijek. Ovo je stvar za koju nema sumnje, Allah je ovu osobinu Džehennema spomenuo na tri mjesta u Kur’anu:

إِنَّ ٱلَّذِينَ كَفَرُوا۟ وَظَلَمُوا۟ لَمْ يَكُنِ ٱللَّهُ لِيَغْفِرَ لَهُمْ وَلَا لِيَهْدِيَهُمْ طَرِيقًا ١٦٨

168 Onima koji neće da vjeruju i koji čine nepravdu Allah doista neće oprostiti i neće im Put pokazati,

An-Nisa, 168

إِنَّ ٱللَّهَ لَعَنَ ٱلْكَٰفِرِينَ وَأَعَدَّ لَهُمْ سَعِيرًا ٦٤

64 Allah je nevjernike prokleo i za njih oganj razbuktali pripremio,

Al-Ahzab, 64

إِلَّا بَلَٰغًا مِّنَ ٱللَّهِ وَرِسَٰلَٰتِهِۦ ۚ وَمَن يَعْصِ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ فَإِنَّ لَهُۥ نَارَ جَهَنَّمَ خَٰلِدِينَ فِيهَآ أَبَدًا ٢٣

23 samo mogu oglasiti ono što je od Allaha i poslanice Njegove." A onoga koji Allahu i Poslaniku Njegovu ne bude poslušan sigurno čeka vatra džehennemska; u njoj će vječno i zauvijek ostati.

Al-Jinn, 23

Da je Allah spomenuo osobinu vječnosti Džehennema na jednom mjestu to bi bilo dovoljno, pa šta je tek sa činjenicom da je to spomenuto na tri mjesta? Čudno je da postoji grupa učenjaka koji su mišljenja da će Džehennem prestati da postoji, a koje je bazirano na slabim dokazima protivnim onome što nedvojbeno ukazuje Kur’an i sunnet, zbog kojih su iskrivili značenja Kur’ana i sunneta, pa tvrde da riječi “ostati će u njemu zauvjek” znače “onoliko koliko će Džehennem postojati”.

Pa kako da ovo bude tačno? Ako će u njemu biti vječno, to znači da i Džehennem mora trajati vječno jer će oni u njemu boraviti. Ako će neko negdje provesti vječnost onda i samo mjesto u kome će boraviti mora biti vječno, jer ako nije vječno onda ne može u njemu ni boraviti vječno. Ovi ajeti su jasni i argumenti koje dolaze u suprotnosti njima se odbacuju.

Ovo mišljenje koje se prenosi od par učenjaka se odbacuje, jer je u suprotnosti jasnim dokazima u koje svaki musliman treba da vjeruje.
Ko god ide u suprotnost ovome radi neke šubhe, možda će imati opravdanje kod Allaha. Međutim, ko god provjeri dokaze iz Kur’ana i sunneta će doći na zaključak da je vječnost Džehennema istina koja se ne smije previdjeti.”1

U fetvama stalne komisije za fetve stoji:

“Postoji veliki broj dokaza iz Kur’ana i sunneta koji ukazuju na to da Džehennem nikada neće prestati da postoji, i da će kafiri u njemu vječno ostati i da nikada neće iz njega izaći, Allah u Kur’anu kaže:

ذَٰلِكُم بِأَنَّكُمُ ٱتَّخَذْتُمْ ءَايَٰتِ ٱللَّهِ هُزُوًا وَغَرَّتْكُمُ ٱلْحَيَوٰةُ ٱلدُّنْيَا ۚ فَٱلْيَوْمَ لَا يُخْرَجُونَ مِنْهَا وَلَا هُمْ يُسْتَعْتَبُونَ ٣٥

35 zato što ste se Allahovim riječima rugali i što vas je život na Zemlji bio obmanuo." Od toga Dana ih iz Džehennema niko neće izvući niti će se od njih tražiti da odobrovolje Allaha.

Al-Jathia, 35

إِنَّ ٱلَّذِينَ كَفَرُوا۟ بِـَٔايَٰتِنَا سَوْفَ نُصْلِيهِمْ نَارًا كُلَّمَا نَضِجَتْ جُلُودُهُم بَدَّلْنَٰهُمْ جُلُودًا غَيْرَهَا لِيَذُوقُوا۟ ٱلْعَذَابَ ۗ إِنَّ ٱللَّهَ كَانَ عَزِيزًا حَكِيمًا ٥٦

56 One koji ne vjeruju u dokaze Naše Mi ćemo sigurno u vatru baciti; kad im se kože ispeku, zamijenićemo im ih drugim kožama da osjete pravu patnju. Allah je, zaista, silan i mudar.

An-Nisa, 56

وَمَن يَهْدِ ٱللَّهُ فَهُوَ ٱلْمُهْتَدِ ۖ وَمَن يُضْلِلْ فَلَن تَجِدَ لَهُمْ أَوْلِيَآءَ مِن دُونِهِۦ ۖ وَنَحْشُرُهُمْ يَوْمَ ٱلْقِيَٰمَةِ عَلَىٰ وُجُوهِهِمْ عُمْيًا وَبُكْمًا وَصُمًّا ۖ مَّأْوَىٰهُمْ جَهَنَّمُ ۖ كُلَّمَا خَبَتْ زِدْنَٰهُمْ سَعِيرًا ٩٧

97 Onaj kome Allah ukaže na Pravi put – na Pravome putu je, a onome koga u zabludi ostavi, tome, mimo Njega, nećeš naći zaštitnikā. Mi ćemo ih, na Sudnjem danu, sakupiti, licem zemlji okrenute, slijepe, nijeme i gluhe; boravište njihovo biće Džehennem; kad god mu plamen jenja, pojačaćemo im oganj.

Al-Isra, 97

وَٱلَّذِينَ كَفَرُوا۟ وَكَذَّبُوا۟ بِـَٔايَٰتِنَآ أُو۟لَٰٓئِكَ أَصْحَٰبُ ٱلنَّارِ خَٰلِدِينَ فِيهَا ۖ وَبِئْسَ ٱلْمَصِيرُ ١٠

10 A oni koji nisu vjerovali i koji su ajete Naše poricali – biće stanovnici u vatri; u njoj će vječno ostati, a to će užasna sudbina biti!

At-Tagabun, 10

إِلَّا بَلَٰغًا مِّنَ ٱللَّهِ وَرِسَٰلَٰتِهِۦ ۚ وَمَن يَعْصِ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ فَإِنَّ لَهُۥ نَارَ جَهَنَّمَ خَٰلِدِينَ فِيهَآ أَبَدًا ٢٣

23 samo mogu oglasiti ono što je od Allaha i poslanice Njegove." A onoga koji Allahu i Poslaniku Njegovu ne bude poslušan sigurno čeka vatra džehennemska; u njoj će vječno i zauvijek ostati.

Al-Jinn, 23

إِنَّ ٱلْمُجْرِمِينَ فِى عَذَابِ جَهَنَّمَ خَٰلِدُونَ ٧٤

74 A nevjernici će u patnji džehennemskoj vječno ostati,

Az-Zukhruf, 74

وَمِنَ ٱلنَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ ٱللَّهِ أَندَادًا يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ ٱللَّهِ ۖ وَٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓا۟ أَشَدُّ حُبًّا لِّلَّهِ ۗ وَلَوْ يَرَى ٱلَّذِينَ ظَلَمُوٓا۟ إِذْ يَرَوْنَ ٱلْعَذَابَ أَنَّ ٱلْقُوَّةَ لِلَّهِ جَمِيعًا وَأَنَّ ٱللَّهَ شَدِيدُ ٱلْعَذَابِ ١٦٥

165 Ima ljudi koji su umjesto Allaha kumire prihvatili, vole ih kao što se Allah voli, ali pravi vjernici još više vole Allaha. A da znaju mnogobošci da će onda kada dožive patnju – svu moć samo Allah imati i da će Allah strahovito kažnjavati –

Al-Baqarah, 165

وَقَالَ ٱلَّذِينَ ٱتَّبَعُوا۟ لَوْ أَنَّ لَنَا كَرَّةً فَنَتَبَرَّأَ مِنْهُمْ كَمَا تَبَرَّءُوا۟ مِنَّا ۗ كَذَٰلِكَ يُرِيهِمُ ٱللَّهُ أَعْمَٰلَهُمْ حَسَرَٰتٍ عَلَيْهِمْ ۖ وَمَا هُم بِخَٰرِجِينَ مِنَ ٱلنَّارِ ١٦٧

167 kada će sljedbenici njihovi uzviknuti: "Da nam je samo da se vratimo, pa da se i mi njih odreknemo kao što su se oni nas odrekli!" Eto, tako će Allah njima djela njihova po njih kobnim pokazati i oni iz vatre neće izlaziti.

Al-Baqarah, 167

إِنَّ ٱلَّذِينَ كَذَّبُوا۟ بِـَٔايَٰتِنَا وَٱسْتَكْبَرُوا۟ عَنْهَا لَا تُفَتَّحُ لَهُمْ أَبْوَٰبُ ٱلسَّمَآءِ وَلَا يَدْخُلُونَ ٱلْجَنَّةَ حَتَّىٰ يَلِجَ ٱلْجَمَلُ فِى سَمِّ ٱلْخِيَاطِ ۚ وَكَذَٰلِكَ نَجْزِى ٱلْمُجْرِمِينَ ٤٠

40 Onima koji dokaze Naše budu poricali i prema njima se budu oholo odnosili – kapije nebeske neće se otvoriti, i prije će debelo uže kroz iglene uši proći nego što će oni u Džennet ući. Eto tako ćemo Mi grješnike kazniti.

Al-Araf, 40

وَٱلَّذِينَ كَفَرُوا۟ لَهُمْ نَارُ جَهَنَّمَ لَا يُقْضَىٰ عَلَيْهِمْ فَيَمُوتُوا۟ وَلَا يُخَفَّفُ عَنْهُم مِّنْ عَذَابِهَا ۚ كَذَٰلِكَ نَجْزِى كُلَّ كَفُورٍ ٣٦

36 A nevjernike čeka vatra džehennemska, oni neće biti na smrt osuđeni, i neće umrijeti, i neće im se patnja u njemu ublažiti – eto tako ćemo svakog nevjernika kazniti –

Fatir, 36

إِنَّ جَهَنَّمَ كَانَتْ مِرْصَادًا ٢١ لِّلطَّٰغِينَ مَـَٔابًا ٢٢ لَّٰبِثِينَ فِيهَآ أَحْقَابًا ٢٣ لَّا يَذُوقُونَ فِيهَا بَرْدًا وَلَا شَرَابًا ٢٤ إِلَّا حَمِيمًا وَغَسَّاقًا ٢٥ جَزَآءً وِفَاقًا ٢٦ إِنَّهُمْ كَانُوا۟ لَا يَرْجُونَ حِسَابًا ٢٧ وَكَذَّبُوا۟ بِـَٔايَٰتِنَا كِذَّابًا ٢٨ وَكُلَّ شَىْءٍ أَحْصَيْنَٰهُ كِتَٰبًا ٢٩ فَذُوقُوا۟ فَلَن نَّزِيدَكُمْ إِلَّا عَذَابًا ٣٠

21 Džehennem će zasjeda postati, 22 nasilnicima mjesto povratka – 23 u kome će zauvijek ostati: 24 u njemu svježine neće osjetiti, ni pića okusiti, 25 osim vrele vode i kapljevine, 26 kazne prikladne. 27 Oni nisu očekivali da će račun polagati 28 i dokaze Naše su pretjerano poricali, 29 a Mi smo sve pobrojali i zapisali – 30 pa trpite, mučenje ćemo vam sve gorim učiniti.

An-Naba, 21 - 30

te mnogi drugi ajeti koji ukazuju da će nevjernici vječno ostati u Džehennemu i da nikada neće izaći i da Džehennem neće nestati. Kada se sagledaju svi dokazi koji učvršćuju ovo mišljenje, onda i nema mjesta za tumačenje (koje nije u skladu sa vanjskim značenjem teksta).”2

Autor: Muhammed Salih El-Munedždžid
Izvor: http://islamqa.info/ar/45804
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1023 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Towelie »

Stotinu puta ponovljena laž neće postati istina.
Allah stvara čiste, bezgriješne. To vam je već dokazano.
Da vidimo sta kazu islamski izvori u vezi ovog "ponavljanja lazi". :-D

"Vi njih niste ubijali nego Allah; i ti nisi bacio, kad si bacio, nego je Allah bacio." (El-Enfal, 17)
"Ako ih stigne kakvo dobro, oni vele: "Ovo je od Allaha!", a snađe li ih kakvo zlo, govore: "Ovo je zbog tebe!" Reci: "Sve je od Allaha!” Pa šta je tim ljudima?! - oni kao da ne razumiju ono što im se govori!" (An-Nisa, 78)
„Allah stvara vas i ono što radite.“ (Kur'ān, sura es-Sāffāt, ajet 96.).

Neko je upitao: ‘Božiji Poslaniče, je li određeno ko će ući u džennet a ko u džehennem?’ ‘Da, to je već određeno’, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovori. ‘Pa čemu onda ulaganje truda?’, upita onaj čovjek. Na ovo je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovorio: ‘Trudite se; a svako je upućen na činjenje djela koja će ga naposlijetku dovesti do konačnog staništa.’” (Et-Taberani. Ovaj su hadis preko Alije, radijallahu anhu, zabilježili El-Buhari i Muslim)

“Čuo sam Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, gdje govori: ‘Allah je zapisao sudbinu svih stvorenja pedeset hiljada godina prije stvaranja nebesa i Zemlje, dok je Arš, Njegov prijesto, bio na vodi’” (Muslim).


Iz ovih ajeta i hadisa se izvodi jasan zakljucak kako je Allax onaj koji jedini istinski deluje, a ljudi su samo marionete u njegove dve desne ruke. :D Sudbina je zapisana a to dalje znaci i nedostatak slobodne volje kod coveka koji moze uraditi samo onako kako mu je zapisano, a sto ga oslobadja bilo kakve odgovornosti za dela koja cini, posto nikako drugacije i nije mogao.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#1024 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by sekerbay »

Odgovori mi na pitanje pa možemo nastaviti diskusiju
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1025 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by L u c i f e r »

Towelie wrote:
Stotinu puta ponovljena laž neće postati istina.
Allah stvara čiste, bezgriješne. To vam je već dokazano.
Da vidimo sta kazu islamski izvori u vezi ovog "ponavljanja lazi". :-D

"Vi njih niste ubijali nego Allah; i ti nisi bacio, kad si bacio, nego je Allah bacio." (El-Enfal, 17)
"Ako ih stigne kakvo dobro, oni vele: "Ovo je od Allaha!", a snađe li ih kakvo zlo, govore: "Ovo je zbog tebe!" Reci: "Sve je od Allaha!” Pa šta je tim ljudima?! - oni kao da ne razumiju ono što im se govori!" (An-Nisa, 78)
„Allah stvara vas i ono što radite.“ (Kur'ān, sura es-Sāffāt, ajet 96.).

Neko je upitao: ‘Božiji Poslaniče, je li određeno ko će ući u džennet a ko u džehennem?’ ‘Da, to je već određeno’, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovori. ‘Pa čemu onda ulaganje truda?’, upita onaj čovjek. Na ovo je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovorio: ‘Trudite se; a svako je upućen na činjenje djela koja će ga naposlijetku dovesti do konačnog staništa.’” (Et-Taberani. Ovaj su hadis preko Alije, radijallahu anhu, zabilježili El-Buhari i Muslim)

“Čuo sam Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, gdje govori: ‘Allah je zapisao sudbinu svih stvorenja pedeset hiljada godina prije stvaranja nebesa i Zemlje, dok je Arš, Njegov prijesto, bio na vodi’” (Muslim).


Iz ovih ajeta i hadisa se izvodi jasan zakljucak kako je Allax onaj koji jedini istinski deluje, a ljudi su samo marionete u njegove dve desne ruke. :D Sudbina je zapisana a to dalje znaci i nedostatak slobodne volje kod coveka koji moze uraditi samo onako kako mu je zapisano, a sto ga oslobadja bilo kakve odgovornosti za dela koja cini, posto nikako drugacije i nije mogao.
:pliska:
Post Reply