Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2552
Joined: 28/02/2010 19:25

#1 Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Plavo-bijeli »

Postoje dva pitanja na koje mi ni jedan musliman do sada nije dao odgovor, dobar odgovor. Čak nisu smjeli ni da pokušaju da daju neki argumentovan odgovor. Jedno od ta dva sam postavio javno i "Ammaru Bašiću" na Fejsbuku, jednom od najpopularnijih imama. Prati ga ogromni broj drugih imama, nastavnika i profesora vjeronauke, hafiza i opet mi niko nije dao ni jedan odgovor. Ammar mi se poslije čak i javio privatno na poruku i "zamolio" da ne postavljam mu više komentare jer će biti primoran da me blockira. Ej, ni pokušaj neke diskusije, argumenata, ništa. Javilo mi se i nekoliko drugih muslimana koji su preispitali mojim komentarom svoju vjeru i isto rekli da ne mogu da vjeruju da niko nije imao odgovor za mene. E pa evo tih pitanja.

#1 :
Zamislimo da vi imate jednu od onih farmi za mrave, Image
te da tim mravima pošaljete poslanika koji će svim drugim mravima prenijeti da si im ti u stvari Bog, te da se tebi moraju klanjati i tebe veličati. Ti im daješ hranu i vodu, daješ im sve uslove i ti si ih faktički stvorio. Možeš da ih ubiješ kad god hoćeš, možeš da ih "potresaš", šalješ poplave, radiš šta god hoćeš. Jedan od svih tih mrava odluči da ne povjeruje tom mravu. Jednostavno mu je besmislena tvoja priča, "Eh čuj neki tamo mene nadgleda i mene stvorio. Neću da vjerujem, a u ostalome što ja moram vjerovati nekom nepoznatom mravu, koji možda želi samo da bude poznat, jer se baš njemu obratio ovaj Svemogući." Mrav je inače dobar, ne krade, ne ubija, voli društvo i "žene" :D , ali jednostavno neće da vjeruje u nevidljiva bića.

Da li bi vi sad odlučili da mučite tog mrava i to ne bilo kako mučiti, mučiti najgorim načinima?! Gore od Sadama Huseina i od načina kako muče ljude u Guantanamo zatvoru. I to ne dan, dva, sedmicu, nego hiljadama godina. Samo zato jer nije htio da povjeruje? Običnog mrava koji je vama nebitan, jer ste vi ipak stvaralac, na dosta, dosta većem nivou od tog mrava. Možda bi ako ste sadist, ako ste psihički bolesni, ako uživate u patnji drugih.

#2 :
Recimo da vi stvarate jednog robota. Image
S obzirom da ste ga vi konstruisali i da ste vi stvaralac, znate da će taj robot poslije nekad činiti neka loša djela. Imat će takvo okruženje i ljude oko sebe, neće biti ubica, lopov, ali se ipak neće tebi klanjati kao stvoritelju. Roditelji su mu druge vjere od tvoje, tako da neće tvoju religiju ni pretjerano istraživati niti će ga zanimati. Zbog toga će goriti u paklu hiljadama godina. Ti si mu dao slobodnu volju, ali opet znaš ishod svega toga.
Da li ćeš ti opet tog robota stvoriti, iako znaš da će završiti na kraju u mukama, ili ćeš ga poštediti svega toga i ne stvoriti ga uopšte?
Opet kažem "super milostiva" i pshiološki stabilna osoba sigurno neće stvoriti nešto za šta zna unaprijed da će se to zeštoko patiti.



Allah za sebe ne samo da kaže da je milostiv, nego da je sto puta milostiviji od majke prema svome djetetu. Da li je to stvarno tako?

P.S pitanja nisu moja i uzeo sam ih i malo preradio od profesora Kraussa, ali je ta činjenica za temu potpuno nebitna.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#2 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Bellica »

JESTE!!!
Hiljadu puta sam se uvjerila, a sto spominjes potrese I ostale prirodne nedace, to su opomene I iskusenja, u smislu da li cemo ostati u vjeri ili cemo se okrenuti protiv Njega...
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#3 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by bosan »

Strah je kljucna rijec za vjeru . Ljudi vjeruju iz straha , jer se boje kazne .
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#4 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Dope_Man »

Na temi takodjer neces naci odgovor. Javice ti se oni koji razmisljaju poput tebe i mene i shvataju na kraju razmisljanja da je mucenje malih bica koja su u cijeloj prici nebitna s obzirom na opisanu velicinu boga cisti sadizam, jer nema drugog objasnjenja zasto bi ih mucio i kroz zivot, i kroz vjecnost nakon zivota, a sve po spomenutoj mitologiji.

Sa druge strane, javice ti se oni koji slijepo vjeruju da je sve sto bog uradi automatski dobro, i uvijek postoji nacin da se gleda sa te strane.

Pogine/nastrada dobar covjek = iskusenje = bog je dobar i testira koji od nas su dobri.
Pogine/nastrada los covjek = kazna jer je los = bog je dobar jer kaznjava zlo.

Prirodna nesreca u podrucju gdje su ljudi koje smatramo ideoloski slicnima = iskusenje = bog je dobar...
Prirodna nesreca u podrucju gdje su ljudi koje smatramo ideoloski slicnima = kazna jer su cafiri = bog je dobar...

Prvi komentar ti je dao savrsen primjer takve logike. Direkto spominje da su prirodne katastrove prijetnja tog bica, dakle ne radi se o milostivom ''roditelju'' vec onom koji namlati dijete i onda kaze ''hoces sad slusati'', pa ga jos malo udari samo zato sto moze jer je dijete spram njega nemocno.

Razmisljajuci racionalno naravno da to bice, opisano u svim abrahamskim religijama, nije ni blizu dobrog i milostivog, sto pokazuje i dosta prica u zbirci prica koje je navodno napisalo to bice. Prica o samom Abrahamu gdje na najgori moguci nacin testira covjeka trazeci da ubije sopstvenog sina, prica o Lotu gdje nagradi spasenjem covjeka koji nudi kcerke da ih siluje rulja, prica o Jobu gdje samo zbog opklade sa djavolom unisti dobrom covjeku zivot i ostavi trajne psiholoske posljedice.. a da ne govorimo o masovnim genocidima gdje se unistava sve, bez obzira na ponasanje. Objektivna analiza tog lika bi izrodila opisom narcisoidnog bica koje je nesigurno u sebe, trazi konstantnu paznju i brutalno kaznjava sve sto nije po njegovom samo zato sto moze. Dabome, s obzirom da je bice izaslo iz umova koji i nisu bili bas veliki filozofi svog vremena vec obicni ljudi zeljni moci jasno je zasto to bice ima takve karakteristike licnosti.
Last edited by Dope_Man on 08/09/2017 09:32, edited 3 times in total.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#5 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by tranquil »

Bellica wrote:a sto spominjes potrese I ostale prirodne nedace, to su opomene I iskusenja
To su prirodne katastrofe koje nose živote u nekim slučajevima više hiljada ljudi... Cijele porodice uništene, ili razdvojene, poginuli roditelji, ili poginula djeca...

Onaj ko preživi tako nešto, i misli da su drugi poginuli da bi on bio opomenut ili iskušan, je jeziva vrsta egoiste.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bellica wrote:JESTE!!!
Hiljadu puta sam se uvjerila, a sto spominjes potrese I ostale prirodne nedace, to su opomene I iskusenja, u smislu da li cemo ostati u vjeri ili cemo se okrenuti protiv Njega...
I rat? Samo me interesuje što onda nas na Balkanu svakih 40-50 godina testira ratom a neke, kao recimo Švicarce, urjetko - gotovo nikad. :?

I da dodatm, zemlja jeste ravna ploha. :oops:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Smrcak15 »

Plavo-bijeli wrote:Postoje dva pitanja na koje mi ni jedan musliman do sada nije dao odgovor, dobar odgovor. Čak nisu smjeli ni da pokušaju da daju neki argumentovan odgovor.
e ako niko nije smo odgovoriti, evo ja smijem

pa da krenemo
Zamislimo da vi imate jednu od onih farmi za mrave, te da tim mravima pošaljete poslanika koji će svim drugim mravima prenijeti da si im ti u stvari Bog, te da se tebi moraju klanjati i tebe veličati. Ti im daješ hranu i vodu, daješ im sve uslove i ti si ih faktički stvorio. Možeš da ih ubiješ kad god hoćeš, možeš da ih "potresaš", šalješ poplave, radiš šta god hoćeš. Jedan od svih tih mrava odluči da ne povjeruje tom mravu. Jednostavno mu je besmislena tvoja priča, "Eh čuj neki tamo mene nadgleda i mene stvorio. Neću da vjerujem, a u ostalome što ja moram vjerovati nekom nepoznatom mravu, koji možda želi samo da bude poznat, jer se baš njemu obratio ovaj Svemogući." Mrav je inače dobar, ne krade, ne ubija, voli društvo i "žene" :D , ali jednostavno neće da vjeruje u nevidljiva bića.

Da li bi vi sad odlučili da mučite tog mrava i to ne bilo kako mučiti, mučiti najgorim načinima?! Gore od Sadama Huseina i od načina kako muče ljude u Guantanamo zatvoru. I to ne dan, dva, sedmicu, nego hiljadama godina. Samo zato jer nije htio da povjeruje? Običnog mrava koji je vama nebitan, jer ste vi ipak stvaralac, na dosta, dosta većem nivou od tog mrava. Možda bi ako ste sadist, ako ste psihički bolesni, ako uživate u patnji drugih.
prvo nije dovoljno pricati samo ja sam poslanik, taj mrav mora da donese cudo, koje niko nemoze imitirati, tek kad se cudo odradi a i dalje nece da vjeruju onda itekako zasluzuju kaznu, jer su usli u bezobrazluk zonu, dadne ti se cudo, dokazi a oni glavu okrenu od toga iz svoje bahatosti.

Samim tim sto im donosim dokaze da povjeruju, samm tim ako sam ih stvorio i opskrbio hranom i vodom i svim ostalim stvarima , i jos im posaljem poslanika sa cudima, pa glavu okrenu iz svoje oholosti, onda itekako zaluzuju kaznu.

pazi, Bog je milostiv ali ujedno i strahovito kaznjava, samo zavisi kako ces se ti postavit.
Da li bi vi sad odlučili da mučite tog mrava i to ne bilo kako mučiti, mučiti najgorim načinima?!
sta mislis Ovako, Bog kaze u Kuranu, ja nemam nista od toga ako vas kaznim, zato vas upozoravam da me slijediti za vase bolje, a to sto okrenes glavu pa sam pao sam se ubio ako zavrsis u kazni.

evo alegorija, hoce jedan covjek da ide u drugi grad, ali mu ti kazes, nemoj slucajno da ides autoputom ima ogromna rupa upast ces i umrijeti, poslusaj me za svoje bolje. A taj covjek okrene glavu, ma sta ti imas meni pametovati ovdje radim sta hocu i kako hocu, cuj velika rupa, ma bjazi.
I fino sjede za volan velikom brzinom i upadne u veliku rupu i umre.

Ko je kriv ovdje?

znaci Bog stvori pakao, i kazwe ludji nemoj te tmao ici, ne idete putem koji vodi tamo, neslijedite djavolove stope da odete zajedno sa njim u vatru Dzehennema, poslusaj te me za vase bolje, a ako glavu okrenete pa sami ste sebi krivi.

ako stvorim zatvor i ako stvorim ostrvo za uzivanje

pa kazem ljudima koje sam doveo na test, ljudi imate put koji vodiu zatvor imate put koji vodi na ostrvo uzivanja, savjetujem vas da ne idete putem koji vodi u zatvor, iako je taj put koji vodi u zatvor prirmaljiv i sladak ali u konacnici gorak, dok put koji vodi na ostrvo uzivanja trnovit ali konacnica mu je slatka.

ili savjetovanje dvije kcerke, obadvije prelijepe kao misice

kazes im ne idite putem prostitucije i nemorala, mozda vam je put sladak ali konacnica gorka, nego idite malo trnovitijim putem tj, idite skolujte se malo ce te se napatiti uciti i dosta vremena potrositi ali zato kad dodjete do cilja uzivat ce te, dobit respektabilan posao dobru lovu i bit ce vam dobro, a ako izaberete put prostitucije koji netrebas da se mucis, biras goste koje hocete placaju vas masno, mozda i uzivate u takvom seksu i jos pare dobijete, ali na kraju ce vam se to odbiti od glavu. pa izvolite koji ce te put izabrati.

i za kraj
Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?
Allah/Bog kaze:

“Reci(im Muhammede): ‘O robovi Moji koji ste se prema sebi ogrijesili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah ce, sigurno, sve grijehe oprostiti. On, dosita, mnogo prasta i On je milostiv.” (Kur’an, sura Ez-Zumer, 53)
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#8 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Bellica »

U vjerskim knjigama je sve lijepo objasnjeno. Hvala Allahu dz.s. pa ne zavisimo od nevjernika nego od Njega, da se vi nesto pitate bilo bi milijardu puta gore nego sada...NPR Allahu se obratim za zdravlje I Njegovom voljom ozdravim. Obratim se ljekaru, nece da me gleda ako kovertu ne donesem
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#9 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Dope_Man »

Nemoj ti NIKAD vise otici u apoteku ili u bolnicu, ne z nam zasto ikako i pokusava kad imas zastitnika boljeg od svih doktora. Samo se nastavi moliti, ja te lijepo molim. Cisto da malo prorijedimo populaciju.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#10 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Bellica »

Dope_Man wrote:Nemoj ti NIKAD vise otici u apoteku ili u bolnicu, ne z nam zasto ikako i pokusava kad imas zastitnika boljeg od svih doktora. Samo se nastavi moliti, ja te lijepo molim. Cisto da malo prorijedimo populaciju.
Ko kaze da idem???
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#11 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Bellica »

:skoljka:
Modern Talking wrote:
Bellica wrote: Ko kaze da idem???
Jebali smo majku ako ti i takvi kao ti uzmu pod svoje ovu državu, a vidim blizu ste, ako se to desi palestina će bit mila majka kakvo će sranje ovde bit.
A sta to meni fali majke ti? Ja sam zrela, normalna, odrasla osoba koja vjeruje u Boga. U cemu je problem?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#12 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Towelie »

Allah odluci da te stvori bas onakvog kakav jesi, zapise ti sudbinu 50 000 godina pre nego udjes u postojanje da ces zavrsiti u Vatri. Nakon toga dodjes u postojanje, on ti zapreti kaznom, ali ti ne poslusas jer te on stvorio takvim i odredio ti da zavrsis u Dzehenemu. Allah te zatima kaznjava vecnim rostiljem jer te programirao da uradis sta On hoce.

Milostivo, nema sta.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#13 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by tranquil »

Bellica wrote::skoljka:
Modern Talking wrote:
Bellica wrote: Ko kaze da idem???
Jebali smo majku ako ti i takvi kao ti uzmu pod svoje ovu državu, a vidim blizu ste, ako se to desi palestina će bit mila majka kakvo će sranje ovde bit.
A sta to meni fali majke ti? Ja sam zrela, normalna, odrasla osoba koja vjeruje u Boga. U cemu je problem?
Slobodna si da donosiš takve odluke za sebe (pod uslovom da govoriš istinu i da ne trolaš), samo nemoj nikada donositi iste odluke za druge osobe.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#14 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Bellica »

Pa ja vjerujem u Boga I tvrdim da je Milostiv. Koga tjeram na bilo sta? Svako za sebe odgovara. Ja imam svoje misljenje, ne znam u cemu je problem???
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#15 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by prezimenko »

Towelie wrote:Allah odluci da te stvori bas onakvog kakav jesi, zapise ti sudbinu 50 000 godina pre nego udjes u postojanje da ces zavrsiti u Vatri. Nakon toga dodjes u postojanje, on ti zapreti kaznom, ali ti ne poslusas jer te on stvorio takvim i odredio ti da zavrsis u Dzehenemu. Allah te zatima kaznjava vecnim rostiljem jer te programirao da uradis sta On hoce.

Milostivo, nema sta.
Hahaha post dana fakat o voom sam i ja uvijek razmisljao:
- Sudbina ti zapisana i svako djelo a goris u paklu. Pa sto zivis onda :D
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2552
Joined: 28/02/2010 19:25

#16 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Plavo-bijeli »

Towelie wrote:Allah odluci da te stvori bas onakvog kakav jesi, zapise ti sudbinu 50 000 godina pre nego udjes u postojanje da ces zavrsiti u Vatri. Nakon toga dodjes u postojanje, on ti zapreti kaznom, ali ti ne poslusas jer te on stvorio takvim i odredio ti da zavrsis u Dzehenemu. Allah te zatima kaznjava vecnim rostiljem jer te programirao da uradis sta On hoce.

Milostivo, nema sta.
Nisam u toku, jel istina da si i ti napustio islam? :)

Bellice, to što su se stvari tako "potrefile" da si ti osjetila milost, ili si mislila da je to milost Božija, ne može sigurno se uzimati kao dovoljan argument da je neko milostiv. To bi bilo ekvivalent tome da Hitlerova djeca kažu "Jeste!!!" prema nama je super bio i nije nas ni tukao", a to što je vamo milion drugih nastradalo nikome ništa. Tako i za Boga, to što vamo svaki dan hiljade nedužne djece umire nikome ništa, to je valjda i za njih opomena, šta li već?! Možda za nas opomena da cijenimo hranu, a šalje opomenu tako što ubija djecu koja veze nemaju sa nama? Njima je zato obećan dzennet ? Eh..

Smrcak je vidim nešto pokušao argumentovano da odgovori, poslije ću njemu odgovoriti detaljnije.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#17 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by tranquil »

Bellica wrote:Pa ja vjerujem u Boga I tvrdim da je Milostiv. Koga tjeram na bilo sta? Svako za sebe odgovara. Ja imam svoje misljenje, ne znam u cemu je problem???
Problem u tvom slučaju nije vjerovanje u Boga, nego u antisocijalnom i po sebe štetnom ponašanju (a i po druge, jer postavljaš loš primjer), koje si s ponosom istakla nekoliko postova ranije.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#18 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Towelie »

Plavo-bijeli wrote:
Towelie wrote:Allah odluci da te stvori bas onakvog kakav jesi, zapise ti sudbinu 50 000 godina pre nego udjes u postojanje da ces zavrsiti u Vatri. Nakon toga dodjes u postojanje, on ti zapreti kaznom, ali ti ne poslusas jer te on stvorio takvim i odredio ti da zavrsis u Dzehenemu. Allah te zatima kaznjava vecnim rostiljem jer te programirao da uradis sta On hoce.

Milostivo, nema sta.
Nisam u toku, jel istina da si i ti napustio islam? :)

Bellice, to što su se stvari tako "potrefile" da si ti osjetila milost, ili si mislila da je to milost Božija, ne može sigurno se uzimati kao dovoljan argument da je neko milostiv. To bi bilo ekvivalent tome da Hitlerova djeca kažu "Jeste!!!" prema nama je super bio i nije nas ni tukao", a to što je vamo milion drugih nastradalo nikome ništa. Tako i za Boga, to što vamo svaki dan hiljade nedužne djece umire nikome ništa, to je valjda i za njih opomena, šta li već?! Možda za nas opomena da cijenimo hranu, a šalje opomenu tako što ubija djecu koja veze nemaju sa nama? Njima je zato obećan dzennet ? Eh..

Smrcak je vidim nešto pokušao argumentovano da odgovori, poslije ću njemu odgovoriti detaljnije.
Da, napustio sam religiju Islam. :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63357
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#19 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by BarbaDue »

bosan wrote:Strah je kljucna rijec za vjeru . Ljudi vjeruju iz straha , jer se boje kazne .
Ili je želja!? Npr. ja, želim da na posljetku skončam sa dobrim ljudima a ne sa ološom.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#20 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Bellica »

Plavo-bijeli wrote:
Towelie wrote:Allah odluci da te stvori bas onakvog kakav jesi, zapise ti sudbinu 50 000 godina pre nego udjes u postojanje da ces zavrsiti u Vatri. Nakon toga dodjes u postojanje, on ti zapreti kaznom, ali ti ne poslusas jer te on stvorio takvim i odredio ti da zavrsis u Dzehenemu. Allah te zatima kaznjava vecnim rostiljem jer te programirao da uradis sta On hoce.

Milostivo, nema sta.
Nisam u toku, jel istina da si i ti napustio islam? :)

Bellice, to što su se stvari tako "potrefile" da si ti osjetila milost, ili si mislila da je to milost Božija, ne može sigurno se uzimati kao dovoljan argument da je neko milostiv. To bi bilo ekvivalent tome da Hitlerova djeca kažu "Jeste!!!" prema nama je super bio i nije nas ni tukao", a to što je vamo milion drugih nastradalo nikome ništa. Tako i za Boga, to što vamo svaki dan hiljade nedužne djece umire nikome ništa, to je valjda i za njih opomena, šta li već?! Možda za nas opomena da cijenimo hranu, a šalje opomenu tako što ubija djecu koja veze nemaju sa nama? Njima je zato obećan dzennet ? Eh..

Smrcak je vidim nešto pokušao argumentovano da odgovori, poslije ću njemu odgovoriti detaljnije.
Ako o Islamu govorimo, onda je bit svega da odolis iskusenjima na ovom svijetu, te da se tako boris za Onaj svijet. A gdje pise ko ce u Raj a ko u Pakao? To svako zasluzi, izucila sam Kur'an, evo sad Bibliju I nigdje ne pise da je zapisano ko ce u raj a ko u pakao. Samo pise da ko se trudi biti dobar ide u raj, a losi u pakao...
A sto se milosti tice...bolje da ovdje ne pisem. Samo On zna sta sam sve dozivjela I prezivjela za ovako mlade godine...
Last edited by Bellica on 08/09/2017 10:53, edited 1 time in total.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#21 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by arzuhal »

BarbaDue wrote: Ili je želja!? Npr. ja, želim da na posljetku skončam sa dobrim ljudima a ne sa ološom.
Bellica wrote: A sto se milosti tice...bolje da ovdje ne pisem. Samo On zna sta sam sve dozivjela I prezivjela za ovako made godine...
:kiss:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#22 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by ExNihilo »

Towelie wrote:
Plavo-bijeli wrote:
Towelie wrote:Allah odluci da te stvori bas onakvog kakav jesi, zapise ti sudbinu 50 000 godina pre nego udjes u postojanje da ces zavrsiti u Vatri. Nakon toga dodjes u postojanje, on ti zapreti kaznom, ali ti ne poslusas jer te on stvorio takvim i odredio ti da zavrsis u Dzehenemu. Allah te zatima kaznjava vecnim rostiljem jer te programirao da uradis sta On hoce.

Milostivo, nema sta.
Nisam u toku, jel istina da si i ti napustio islam? :)

Bellice, to što su se stvari tako "potrefile" da si ti osjetila milost, ili si mislila da je to milost Božija, ne može sigurno se uzimati kao dovoljan argument da je neko milostiv. To bi bilo ekvivalent tome da Hitlerova djeca kažu "Jeste!!!" prema nama je super bio i nije nas ni tukao", a to što je vamo milion drugih nastradalo nikome ništa. Tako i za Boga, to što vamo svaki dan hiljade nedužne djece umire nikome ništa, to je valjda i za njih opomena, šta li već?! Možda za nas opomena da cijenimo hranu, a šalje opomenu tako što ubija djecu koja veze nemaju sa nama? Njima je zato obećan dzennet ? Eh..

Smrcak je vidim nešto pokušao argumentovano da odgovori, poslije ću njemu odgovoriti detaljnije.
Da, napustio sam religiju Islam. :D
Davno ja rekoh da je tvoja "kur'anije" faza samo tranzitna zona. :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#23 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bellica wrote:U vjerskim knjigama je sve lijepo objasnjeno. Hvala Allahu dz.s. pa ne zavisimo od nevjernika nego od Njega, da se vi nesto pitate bilo bi milijardu puta gore nego sada...NPR Allahu se obratim za zdravlje I Njegovom voljom ozdravim. Obratim se ljekaru, nece da me gleda ako kovertu ne donesem
Hm..čudno. Oni koji proklamiraju vrijednosti koje pominješ su stvorili sistem u kojem moraš dati kovertu doktoru. Nije li to čudno? :-?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#24 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by harač »

dugo sam bio misljenja, i poslije ulaska u nevjeru, da bog, ukoliko postoji, opravdano ima apsolutnu vlast nad svojim stvorenjem, gdje takva suverenost ukljucuje skup normativnih ovlastenja koja ukljucuju mogucnost opravdanog unistenja tog stvorenja, njegovog mucenja, odnosno opcenitog slobodnog raspolaganja takvim stvorenjem. naglasak ovdje nije na goloj mogucnosti, vec na moralnoj opravdanosti, jer bog, kao jaci entitet, uvijek moze i unistiti i muciti, ali neopravdano.

ukoliko je to tacno onda je antiteisticka pozicija nekoherentna. hitchens stoga nema pravo tvrditi da bi mrzio boga i da postoji, zbog kvaliteta njegovog djelovanja (nebeski diktator). isto tako je nekogerenta i vjerska odbrana pojedinacnih bozanskih djelovanja ili naredbi (svinjetina je zabranjena zbog masnoce, etc; zenu je ponekad dozvoljeno udariti zbog xy etc.). bozijim djelovanjima i naredbama, ukoliko isti postoji, a ako je ovo gore tacno, ne trabaju nikakva opravdanja. kada bog naredi x, x obavezuje, bez obzira na svoj sadrzaj, upravo zbog pedigrea te naredbe. nudjenje obrazlozenja ne samo da je nelogicno, vec je potencijalno i blasfemicno.

medjutim, zasto bi cinjenica stvaranja odredjenog stvorenja, njegovom tvorcu davala apsolutnu vlast nad tim stvorenjem, narocito ukoliko je ono zivo i ima svijest, a posebno svijest odredjenog stepena slozenosti (koncepciju o sebi kroz vrijeme, svoje poimanje dobrobiti, vrijednosti zivota etc.)? dok je takva vrsta vlasti opravdana nad obicnim artefaktom (i robotom iz gornjeg primjera, ukoliko isti nema svijest), nije mi poznat argument koji bi tu vlast opravdao u prvom slucaju.

dok se takav razlog ne ponudi potpuno je razumno tvrditi da bog nema pravo da proizvoljno (bez bilo kakvog posebnog razloga) kaznjava, muci, unistava svoja stvorenja, i pored cinjenice da je on bog koji je stvorio ta stvorenja, koja inace ne bi postojala da nije njega. na isti nacin je razumno tvrditi da takav bog nema pravo zahtijevati da ga se obozava (i prijetiti kaznom u suprotno), samo zbog cinejnica da je on bog koji je stvorio ta stvorenja, koja inace ne bi postojala da nije njega.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#25 Re: Da li je Allah/Bog stvarno milostiv?

Post by Dope_Man »

Dobar komentar, i vjerovatno za one kojima je najpotrebnije da ga zaista shvate prekompleksan da bi shvatili sustinu.

Da dodam, dosta religioznih to i tvrdi u raspravama gdje tvrde da je sve sto bog uradi automatski moralno jer je njegova priroda takva, i on ne grijesi. Naravno, negdje im se upali lampica u glavi da mozda nije fer da postenog covjeka udari bozija ''pravda'', a kako se ne smije sumnjati u osnovni postulat da je bog po prirodi dobar, i sve sto cini je dobro, onda se krece u ova opravdanja da je to testiranje, ili da je sigurno necim za sta mi ne znamo zasluzio dio bozije ''pravde''.
Last edited by Dope_Man on 08/09/2017 11:35, edited 1 time in total.
Post Reply