Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#351 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Ludzak »

Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote: Koji Bog stvara ?
Islamski, hrišćanski, hinduistički, budistički, jevrejski, sikistički, šintoistički ? Malo bolje pojasni !
Nije dovoljno samo reči 'Bog stvara', to je previše nedefinisano s obzirom koliko bogova još ima.
samo je jedan Bog, nema ih vise, vise bogova cini da nema apsolutnog Boga ili da su ti mali minibogovi dok je samo jedan vrhovni Bog kome je sve potcinjeno, gledajuci u univerzum i prirodu ukazuje na jednocnu stvoritelja.
Koji jedan bog ?
Da postoji samo jedan bog ne bi postojale tolike religije, i tolika razilaženja oko tog boga.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#352 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

Ludzak wrote:
Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote: Koji Bog stvara ?
Islamski, hrišćanski, hinduistički, budistički, jevrejski, sikistički, šintoistički ? Malo bolje pojasni !
Nije dovoljno samo reči 'Bog stvara', to je previše nedefinisano s obzirom koliko bogova još ima.
samo je jedan Bog, nema ih vise, vise bogova cini da nema apsolutnog Boga ili da su ti mali minibogovi dok je samo jedan vrhovni Bog kome je sve potcinjeno, gledajuci u univerzum i prirodu ukazuje na jednocnu stvoritelja.
Koji jedan bog ?
Da postoji samo jedan bog ne bi postojale tolike religije, i tolika razilaženja oko tog boga.
evo ti odgovara na to:

5:48.... A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti.

kao sto vidis pusta da dolazi do razgranjavanja vjera radi testiranja.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#353 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by animals »

Smrcak15 wrote:
evo ti odgovara na to:

5:48.... A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti.

kao sto vidis pusta da dolazi do razgranjavanja vjera radi testiranja.
Ko je reko...
zeko reko... :mrgreen:
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#354 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Ludzak »

Smrcak15 wrote:
Koji jedan bog ?
Da postoji samo jedan bog ne bi postojale tolike religije, i tolika razilaženja oko tog boga.
evo ti odgovara na to:

5:48.... A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu će

kao sto vidis pusta da dolazi do razgranjavanja vjera radi testiranja.[/quote]
Onda najsigurnije je biti životinja.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#355 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by grayburn »

Smrcak15 wrote: evo ti odgovara na to:

5:48.... A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti.

kao sto vidis pusta da dolazi do razgranjavanja vjera radi testiranja.
Sta mislis koja bi bila vjerovatnoca da postanes musliman da si rodjen u Japanu?

Evo kako ja shvatam ovaj ajet:
Razilazenja oko pravog puta ce biti, neko ce biti musliman a neko budista, mi se na ovom svijetu trebamo natjecati u cinjenju dobra a Bog ce nam na onom svijetu objasniti u cemu smo se razilazili.

Meni to zvuci, onako, lijepo.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#356 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

grayburn wrote:
Smrcak15 wrote: evo ti odgovara na to:

5:48.... A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti.

kao sto vidis pusta da dolazi do razgranjavanja vjera radi testiranja.
Sta mislis koja bi bila vjerovatnoca da postanes musliman da si rodjen u Japanu?

Evo kako ja shvatam ovaj ajet:
Razilazenja oko pravog puta ce biti, neko ce biti musliman a neko budista, mi se na ovom svijetu trebamo natjecati u cinjenju dobra a Bog ce nam na onom svijetu objasniti u cemu smo se razilazili.

Meni to zvuci, onako, lijepo.
Sta mislis koja bi bila vjerovatnoca da postanes musliman da si rodjen u Japanu?
neznam kolika je vjerovatnoca, ako japanci prelaze na islam zasto i ja nebi da sam japanac i da razmisljam kako razmisljam
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#357 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by irac300 »

Ti da si Japanac, sad bi smarao ove koji su u sinto religiji, da je budizam jedina ispravna religija. Samo bi drugacije slikovnice lijepio, a islam bi ti bio egzoticna, neka tamo daleko religija.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#358 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by patriot_1 »

Ludzak wrote:
Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote: Koji Bog stvara ?
Islamski, hrišćanski, hinduistički, budistički, jevrejski, sikistički, šintoistički ? Malo bolje pojasni !
Nije dovoljno samo reči 'Bog stvara', to je previše nedefinisano s obzirom koliko bogova još ima.
samo je jedan Bog, nema ih vise, vise bogova cini da nema apsolutnog Boga ili da su ti mali minibogovi dok je samo jedan vrhovni Bog kome je sve potcinjeno, gledajuci u univerzum i prirodu ukazuje na jednocnu stvoritelja.
Koji jedan bog ?
Da postoji samo jedan bog ne bi postojale tolike religije, i tolika razilaženja oko tog boga.
Bog je jedan ali različito ga shvaćamo!
O njemu možemo znati samo onoliko koliko nam se sam On objavio!Sve ostalo je tapkanje u mraku!Najbolja objava je ona koju je došao donijeti Isus.
E sad,ko voli nek izvoli!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#359 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

patriot_1 wrote: Bog je jedan ali različito ga shvaćamo!
O njemu možemo znati samo onoliko koliko nam se sam On objavio!Sve ostalo je tapkanje u mraku!Najbolja objava je ona koju je došao donijeti Isus.
E sad,ko voli nek izvoli!
da a iz tog razlicitog shvacanja dolazi do razgranjavnja religija(monoteisticke) , a poslije te relgije se razgranjavaju u sub-religije tj.sekte.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#360 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Irsar »

Ostade ona tema zaključana, a valjda sam dužan odgovor.
Irsar,
navedeni ajeti koji govore da su Sabijci i kršćani i Jevreji ,spremni za dženet,jer vjeruju i zato što imaju svećenike i monahe,prepostavljam da se time mislilo na one koji su živjeli prije Muhameda ili su živjeli u isto vrijeme,i to u Meki i Medini,druge nije Muhamed ni poznavao.
Da je Muhamed živio u vremenu oko 600 godina poslije sigurno ne bi tako govorio da je doživio ovo (preuzeo sam sa Wikipedije):

Prvi križarski rat (1096. - 1099.) vodili su veliki francuski, flandrijski i normandijski velikaši, među kojima se ističu Godfrid Bouillonski i njegov brat Baldovin. Oni su na Istok krenuli u kolovozu 1096. godine preko Balkana i Bizanta, a već 1097. godine na vojnom pohodu preko Male Azije izborili su i prvu pobjedu osvojivši Niceju (lipanj 1097. godine), zatim pobjedivši u bitki kod Dorileja (srpanj 1097. godine), nakon čega su se domogli Edese i Antiohije (1098). 15. srpnja 1099. osvojili su Jeruzalem, opljačkali ga i počinili velik pokolj stanovništva. Svećenik Rajmund Aguilers napisao je: "U Salomonovom hramu (u Jeruzalemu), gazili smo do koljena u krvi, pa čak i do konjskih uzda, po pravednom i čudesnom Božjem sudu." Oko 40.000 muslimana, zajedno sa Židovima pobijeno je u ta dva dana, i tako je Jeruzalem "očišćen od nevjerničke ruke". Zabilježeno je i da su spalili jednu sinagogu punu Židova. Nakon zauzimanja grada u bazilici Svetoga groba održana je misa zahvale. U njihovim rukama grad je ostao oko 100 godina.

Genocid u Ruandi označava masovna ubojstva stotine tisuća pripadnika manjinskog naroda Tutsi, kao i pripadnika naroda Hutu koji su se suprotstavljali ovim postupcima njihovih sunarodnjaka ekstremista. Zločin su počinile dvije ekstremističke organizacije naroda Hutu: Interahamwe i Impuzamugambi. Odvijao se između 6. travnja i sredine srpnja 1994. Po procjeni iz veljače 2008. broj žrtava iznosi preko
1 074 000. Drugi izvori navode broj od između 500.000 i 1.000.000 mrtvih.(oba naroda su katolici)

Vjerovatno ti je poznat ovaj ajet:5:32-Zbog toga smo Mi propisali sinovima Israilovim: ako neko ubije
nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini - kao da
je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva - kao
da je svim ljudima život sačuvao. Naši poslanici su im jasne dokaze donosili,
ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili.

To što su ljudi pojedinci u tim religijama dobri,to i nije predmet priče.
Organizovana religija koja manipulira ljudima,i onda ti isti ljudi čine zlodjela,u takvoj religiji nema ništa dobro.
Bog je već osudio religije ,ali ljudima koji pripadaju tim religijama se pruža prilika da se izvuku.

Evo biblijski citat koji govori o takvoj religiji:
Otkrivenje 18:4-6-I čuo sam jedan drugi glas s neba kako govori: “Iziđite iz nje, narode moj, da ne budete sudionici u grijesima njezinim i da vas ne zadese nevolje njezine! 5 Jer grijesi su se njezini nagomilali do neba i Bog se sjetio nepravednih djela njezinih. 6 Učinite joj kao što je ona učinila drugima, vratite joj dvaput toliko, dvostruko joj vratite za djela njezina!

Dakle, organizovana religija za koju kažeš, ima u njoj nešto dobra,ona je već osuđena i čeka se izvršenje presude.Ljudima je upućen poziv"IZIĐITE IZ NJE".
Primijetit ćeš da je broj onih koji su se zasitili takve religije, sve veći.
http://hr.n1info.com/a177707/Vijesti/Re ... tskoj.html
Kad stignem. :D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#361 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by patriot_1 »

Hrvatski katolički radio:
Pater Ivan Androić
"Na krštenje te donijela tradicija,na prvu pričest razred,na krizmu dar od kuma,na vjenčanje folklor ili začeto dijete,na sprovod nosit će te drugi.Ne bi li barem jednom mogao pred Isusa doći sam?"
Post Reply