Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#1 Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Ludzak »

Prvo da definišem termin 'čovjek'. Radi lakšeg shvatanja primjenit ću jednu poznatu izreku:'Svi smo mi ljudi, ali rijetko ko je čovjek'.

Svi znamo (možda ne svi, ali većina) da prvi stepenik ka prihvatanju društva taj da li si vjernik ili ne. Da bi te društvo prihvatilo moraš biti vjernik i vjerovati u božansko biće, bez obzira da li se ti drogiraš, kurvaš se, svakodnevno se napijaš, kradeš itd. Dok sa ateistima to baš i nije tako. Obično se smatraju ljudima drugog reda i dosta teže budu društveno prihvaćeni. Jednostavno ne možeš biti čovjek ako nisi vjernik i ne budeš vjerovao u jednog Boga.
Ovaj primjer je striktno namijenjen za Balkan.

Pa vas pitam, da li ateista odn. osoba koja ne vjeruje u Boga i nije opredjeljen ni za jednu religiju može biti čovjek?
Zašto je tako loše biti ateista na Balkanu?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#2 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Dope_Man »

Naravno. Malo je neprimjereno samo sebe ocjenjivati, ali za potrebe foruma, i jer znam da bi se ljudi oko mene slozili, ja cu za sebe reci da sam covjek u tom smislu. Religija, ili odbijanje iste, nikoga ne cini automatski covjekom. Ali smatram da ekstremnije pracenje religije i njenih zastarjelih pravila povecava sansu da budes necovjek. Srecom kod nas vecina vjernika prati religiju tek toliko da isposte Ramazan i ponekad petkom odu na dzumu, odnosno da se prekrste usput il ponekad odu na misu, pa zive po modernim drustvenim pravilima, sto znaci da mogu i biti ''covjek'' prema trenutnim normama.

Eh drugo je to sto je Balkan zaostalo mjesto gdje postoje grupni kompleksi dokazivanja vaznosti neke grupe, bilo historijske ili trenutne, svi moramo biti ''veliki'' i moramo se ''drzati zajedno''. S obzirom da su vjera i etnos kod nas (bar u BiH) sinonimi, onda odbijanjem bilo kojeg od to dvoje narusavas grupnu koheziju, samim time slabis grupu i moraju da te mrze jer vise nisi njihov. A zamisli i ja koji sam ateista i anacionalist (ako je ovo pravi termin) :D

Mada je ateista zahebano biti i na drugim mjestim gdje religija ima jaku ulogu, kada je situacija ''cista'' (od nacije) u odnosu na Balkan. Cak i u dijelovima USA roditelji se odricu djece koji su ateisti, dio LGBT populacije i slicno jer je takva okolina, i tako jaka njihova uvjerenja, da ne mogu dopustiti da im narusavas sve to u sta vjeruju. Ali je prilicno lagano, da ne kazem pozeljno, biti ateista u civilizacijski razvijenim dijelovima ove lijepe okrugle planete. U zapadnoj Evropi, gdje poznajem odredjeni broj stranih studenata, je super za ateiste. Jednostavno se niko i ne bavi religijom pa te i ne pita nista, religija uopste nije tema.
I to i jeste stvar sa ateizmom, da nema religije niko ne bi ni pricao o ateizmu jer bi to jednostavno bilo opce stanje o kom se nema sta pricati. Diskusije i promocije ateizma upravo postoje samo zato sto je religija jos uvijek toliko prisutna i jaca od ateizma. Cim bude veci broj ateista od religioznih toga nece biti, jer se o ''nicemu'' ne moze ni pricati, moze samo ovako kada smo sitna manjina koj ja ''kontra'' religije koja nas okruzuje i optuzuje za nesto.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by HAVANA »

Jebo vako drustvo.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#4 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by HAVANA »

A lose mi nije,uopste.Meni dobro pravo. :D Sta ce mi zbog budala bit lose.Moj izbor,moj zivot.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#5 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Nurudin »

Ja nisam čuo da je kod nas nešto problem biti ateista :?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#6 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by HAVANA »

Ma dobro to se vise osjeti nego cuje...Ima toga ko pridaje vaznosti kretenima ili zavisi od njih.Nit pridajem nit zavisim pa mi dobro.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by patriot_1 »

Ludzak wrote:Prvo da definišem termin 'čovjek'. Radi lakšeg shvatanja primjenit ću jednu poznatu izreku:'Svi smo mi ljudi, ali rijetko ko je čovjek'.

Svi znamo (možda ne svi, ali većina) da prvi stepenik ka prihvatanju društva taj da li si vjernik ili ne. Da bi te društvo prihvatilo moraš biti vjernik i vjerovati u božansko biće, bez obzira da li se ti drogiraš, kurvaš se, svakodnevno se napijaš, kradeš itd. Dok sa ateistima to baš i nije tako. Obično se smatraju ljudima drugog reda i dosta teže budu društveno prihvaćeni. Jednostavno ne možeš biti čovjek ako nisi vjernik i ne budeš vjerovao u jednog Boga.
Ovaj primjer je striktno namijenjen za Balkan.

Pa vas pitam, da li ateista odn. osoba koja ne vjeruje u Boga i nije opredjeljen ni za jednu religiju može biti čovjek?
Zašto je tako loše biti ateista na Balkanu?
Ti to pišeš sa Kosova? :-D
Ja u Hrvatskoj ne vidim nikakvih poblema kod onih koji se deklariraju kao ateisti!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#8 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by patriot_1 »

Nurudin wrote:Ja nisam čuo da je kod nas nešto problem biti ateista :?
:bih:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

Ludzak wrote:Prvo da definišem termin 'čovjek'. Radi lakšeg shvatanja primjenit ću jednu poznatu izreku:'Svi smo mi ljudi, ali rijetko ko je čovjek'.

Svi znamo (možda ne svi, ali većina) da prvi stepenik ka prihvatanju društva taj da li si vjernik ili ne. Da bi te društvo prihvatilo moraš biti vjernik i vjerovati u božansko biće, bez obzira da li se ti drogiraš, kurvaš se, svakodnevno se napijaš, kradeš itd. Dok sa ateistima to baš i nije tako. Obično se smatraju ljudima drugog reda i dosta teže budu društveno prihvaćeni. Jednostavno ne možeš biti čovjek ako nisi vjernik i ne budeš vjerovao u jednog Boga.
Ovaj primjer je striktno namijenjen za Balkan.

Pa vas pitam, da li ateista odn. osoba koja ne vjeruje u Boga i nije opredjeljen ni za jednu religiju može biti čovjek?
Zašto je tako loše biti ateista na Balkanu?
Pa vas pitam, da li ateista odn. osoba koja ne vjeruje u Boga i nije opredjeljen ni za jednu religiju može biti čovjek?
evo ja kao vjernik kazem da ateista moze biti daleko bolji covjek nego mnogi kobajagi vjernici, cak znam na poslu ateista super dobra raja, za primjer mogu biti mnogima vjernicima. ali to sto su oni dobri ovako izmedju sebe i nas na poslu i vjerovatno u svom privatnom zivotu svaka cast za to...ali problem se javlja sa druge strane, nije to vise pitanje jeli ti mozes biti dobar covjek ili ne, jeste ti si super covjek jer mozda neces da lazes, kulturan si, repsektujes druge...to je nesto izmedju tebe i ljudi ali sta kad dodje do teme Ti i tvoj Kreator(Bog) sta onda, dali Bogu dajes njegovo pravo, recimo Bog te stvorio (mada vi nevjerujte u to, al ievo hipoteticki se zamislite da je stvarno Bog stvorio ali vi niti znate niti vjerujete u to ali na kraju se ispostavi da je Bog bas stvorio vas) pa stanes ispred Boga, pa te onda upita, zasto si mi bio nezahvalan na zemlji?
zabranio ti alkhol ti ga pio, zabranio ti ´bludnicenje ti ga radio, naredio ti da me obozoavas jer ces tako pokazati svoju zahvalnost za sve sto sa ti dao , meni netreba tvoje klanjanje meni ni obozavanje, to je vise trebalo tebi, jer ti sa obozavanjem mene pokazujes meni da si voljan da udjes u Raj i pokazivas da nisi ohol a ja nevolim ohole.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#10 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote: evo ja kao vjernik kazem da ateista moze biti daleko bolji covjek nego mnogi kobajagi vjernici, cak znam na poslu ateista super dobra raja, za primjer mogu biti mnogima vjernicima. ali to sto su oni dobri ovako izmedju sebe i nas na poslu i vjerovatno u svom privatnom zivotu svaka cast za to...ali problem se javlja sa druge strane, nije to vise pitanje jeli ti mozes biti dobar covjek ili ne, jeste ti si super covjek jer mozda neces da lazes, kulturan si, repsektujes druge...to je nesto izmedju tebe i ljudi ali sta kad dodje do teme Ti i tvoj Kreator(Bog) sta onda, dali Bogu dajes njegovo pravo, recimo Bog te stvorio (mada vi nevjerujte u to, al ievo hipoteticki se zamislite da je stvarno Bog stvorio ali vi niti znate niti vjerujete u to ali na kraju se ispostavi da je Bog bas stvorio vas) pa stanes ispred Boga, pa te onda upita, zasto si mi bio nezahvalan na zemlji?
zabranio ti alkhol ti ga pio, zabranio ti ´bludnicenje ti ga radio, naredio ti da me obozoavas jer ces tako pokazati svoju zahvalnost za sve sto sa ti dao , meni netreba tvoje klanjanje meni ni obozavanje, to je vise trebalo tebi, jer ti sa obozavanjem mene pokazujes meni da si voljan da udjes u Raj i pokazivas da nisi ohol a ja nevolim ohole.
Ako ateista može biti dobar čovjek, dobar poslovni saradnik, dobar komšija, kulturan, prijatan, pošten, itd. sve ono osnovno što vjera traži od ljudi da budu - šta tebe (ili bilo kojeg drugog vjernika) zanima dalje od toga, pa kućeš više tražiti od bilo kojeg čovjeka? Pa TO i jeste nivo koji nas treba da interesuje kao ljude - odnos drugih ljudi prema nama, kao ljudima (sa svim našim identitetima, pa time i onim vjerskim). Pa ima ateista koji će mi kazat: De ti rahat obavi namaz i niko ne smije da ti išta kaže!, dok bi me neki "brat" musliman za glavu skratio, et cetera!

To što taj čovjek - koji je prema meni pošten, dobar, fin, kulturan, obazriv, pažljiv, itd. - ne vjeruje u Boga na način kako ja vjerujem ili ne vjeruje nikako, to veze nema sa mnom kao pojedincem ili sa mnom kao čovjekom, to je lični odnos tog pojedinca spram Boga kao Boga. Ja se ne smijem umetati u taj odnos (između Boga i tog pojedinca) za kojeg ja vjerujem da postoji ali taj čovjek ne vjeruje da postoji, pa sada trebam da ga nešto uvjeravam...

Osim ako čovjek ima neki mesijanski kompleks pa sebe vidi kao nekoga ko donosi vjeru u srca ljudi, ko "pripomaže" Bogu te s toga mora da im neprestano propovijeda o Bogu, vjeri, potrebi izvršavanja propisa...
Ili neki obrnuti ili sličan kompleks kod nekog ateiste koji ima istu osobnu potrebu da otvara oči vjernicima kako su glupi, neinteligentni, zasljepljeni, mutavi, itd.
Ili pripadnika neke religije koji ima neki svoj cilj i misiju da neprestano negira drugu vjeru, "razotkrivajući" je kao "lažnu" jer samo na takav način može da održi vlastitu vjeru iznad vode, to mu daje smisao vjerovanju, i sl.

Dok god te neko ne dira i ne maltretira, odlično je! :thumbup:

A ovdje na forumu i neki vjernici i neki nevjernici, podjednako, znaju maltretirati one druge, sve zarad, tobože, nekog višeg dobra, cilja, interesa, i sličnih samoobmanica i opravdanja kojima ih filuje njihov ego...Odatle ustrajnost u tim budalešćinama - ego se ne predaje dokraja, do smrti...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote: evo ja kao vjernik kazem da ateista moze biti daleko bolji covjek nego mnogi kobajagi vjernici, cak znam na poslu ateista super dobra raja, za primjer mogu biti mnogima vjernicima. ali to sto su oni dobri ovako izmedju sebe i nas na poslu i vjerovatno u svom privatnom zivotu svaka cast za to...ali problem se javlja sa druge strane, nije to vise pitanje jeli ti mozes biti dobar covjek ili ne, jeste ti si super covjek jer mozda neces da lazes, kulturan si, repsektujes druge...to je nesto izmedju tebe i ljudi ali sta kad dodje do teme Ti i tvoj Kreator(Bog) sta onda, dali Bogu dajes njegovo pravo, recimo Bog te stvorio (mada vi nevjerujte u to, al ievo hipoteticki se zamislite da je stvarno Bog stvorio ali vi niti znate niti vjerujete u to ali na kraju se ispostavi da je Bog bas stvorio vas) pa stanes ispred Boga, pa te onda upita, zasto si mi bio nezahvalan na zemlji?
zabranio ti alkhol ti ga pio, zabranio ti ´bludnicenje ti ga radio, naredio ti da me obozoavas jer ces tako pokazati svoju zahvalnost za sve sto sa ti dao , meni netreba tvoje klanjanje meni ni obozavanje, to je vise trebalo tebi, jer ti sa obozavanjem mene pokazujes meni da si voljan da udjes u Raj i pokazivas da nisi ohol a ja nevolim ohole.
Ako ateista može biti dobar čovjek, dobar poslovni saradnik, dobar komšija, kulturan, prijatan, pošten, itd. sve ono osnovno što vjera traži od ljudi da budu - šta tebe (ili bilo kojeg drugog vjernika) zanima dalje od toga, pa kućeš više tražiti od bilo kojeg čovjeka? Pa TO i jeste nivo koji nas treba da interesuje kao ljude - odnos drugih ljudi prema nama, kao ljudima (sa svim našim identitetima, pa time i onim vjerskim). Pa ima ateista koji će mi kazat: de ti rahat obavi namaz i niko ne smije da ti išta kaže!, dok bi me ne ki brat musliman za glavu skratio, et cetera!

To što taj čovjek - koji je prema meni pošten, dobar, fin, kulturan, obazriv, pažljiv, itd. - ne vjeruje u Boga na način kako ja vjerujem ili ne vjeruje nikako, to veze nema sa mnom kao pojedincem ili sa mnom kao čovjekom, to je lični odnos tog pojedinca spram Boga kao Boga. Ja se ne smijem umetati u taj odnos (između Boga i tog pojedinca) za kojeg ja vjerujem da postoji ali taj čovjek ne vjeruje da postoji, pa sada trebam da ga nešto uvjeravam...

Osim ako čovjek ima neki mesijanski kompleks pa sebe vidi kao nekoga ko donosi vjeru u srca ljudi, ko "pripomaže" Bogu te s toga mora da im neprestano propovijeda o Bogu, vjeri, potrebi izvršavanja propisa...
Ili neki obrnuti ili sličan kompleks kod nekog ateiste koji ima istu osobnu potrebu da otvara oči vjernicima kako su glupi, neinteligentni, zasljepljeni, mutavi, itd.
Ili pripadnika neke religije koji ima neki svoj cilj i misiju da neprestano negira drugu vjeru, "razotkrivajući" je kao "lažnu" jer samo na takav način može da održi vlastitu vjeru iznad vode, to mu daje smisao vjerovanju, i sl.

Dok god te neko ne dira i ne maltretira, odlično je! :thumbup:

A ovdje na forumu i neki vjernici i neki nevjernici, podjednako, znaju maltretirati one druge, sve zarad, tobože, nekog višeg dobra, cilja, interesa, i sličnih samoobmanica i opravdanja kojima ih filuje njihov ego...Odatle ustrajnost u tim budalešćinama - ego se ne predaje dokraja, do smrti...

ja bi sa jednim primjerom definisao tu situaciju dobrog ateiste

evo recimo da na poslu ljudi su dobri, fino se slazu, prave jedno drugom caj i kafu :D stvarno rekao bi dobricine par exallance, znaci sve fercera izmedju radnika, ali kaze im sef, okrecite mi kancelariju da se malo osvjezi zidovi poceli vise crniti. Pa oni uzmu pink boju i ofarbaju zidove sefove kancelarije u pink boji i kad sef udje u kancelariju ima sta vidjeti, da ga slag strefi, onako bijesan izadje do njih i kaze im, pa sta mi ovo uradiste od kancelarije ba, a oni kazu pa mi mislimo da je ljepse sa pink bojom nego da krecimo. I oni sa svojim nahodjenjem na jedan nacin omalovaze sefa jer urade suprotno njegovom naredjenju i na neki nacin ismiju ga samo sto oni kontaju da je ljepse pink od bijele, i jos uz to skuplje plate pink boju na racun firme.
Pa ako su oni dobri izmedju sebe, i oni se vide izmedju sebe kao dobricine, hoce li to ih spasiti dobrota izmedju sebe da sef ne kazni ih nekako, ili po plati ili otpustanjem sa posla.

Tako je stanje i sa ateistima, dobri izmedju sebe ali kad je sef u pitanju, zakazu...i zbog toga nastradaju na buducem svijetu.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#12 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by arzuhal »

Pa šta tebe uopće briga za budući svijet ikog osim samog sebe, a onda i svoje porodice (ja ejjuhe-llezine amenu qu enfusekum we ehlikum naren [...]/O vi koji vjerujete sa/čuvajte sebe i porodice svoje od Vatre[...] et-Tahrim, 6), svako nosi svoje breme i svako će izaći pred Stvoritelja s onim što će Tamo donijeti.

A mi nemamo pojma o tome, niti je naša briga da to znamo, i možemo samo znati i ravnati se prema onom ispoljenom na ovom svijetu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#13 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:Pa šta tebe uopće briga za budući svijet ikog osim samog sebe, a onda i svoje porodice (ja ejjuhe-llezine amenu qu enfusekum we ehlikum naren [...]/O vi koji vjerujete sa/čuvajte sebe i porodice svoje od Vatre[...] et-Tahrim, 6), svako nosi svoje breme i svako će izaći pred Stvoritelja s onim što će Tamo donijeti.
pa mene nije briga, svako radi kako mu je ceif, ali kad smo kod foruma i mnogih na koje sam naletio kad pitaju, pa evo ako sam ja dobar, nemislim nikom lose , pomazem druge, itd zasto bi mene Bog kaznio, nevidim logiku...onda mu se moze dati taj odgovor zasto moze da dodje u opasnost na buducem svijetu.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#14 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote:Pa šta tebe uopće briga za budući svijet ikog osim samog sebe, a onda i svoje porodice (ja ejjuhe-llezine amenu qu enfusekum we ehlikum naren [...]/O vi koji vjerujete sa/čuvajte sebe i porodice svoje od Vatre[...] et-Tahrim, 6), svako nosi svoje breme i svako će izaći pred Stvoritelja s onim što će Tamo donijeti.
pa mene nije briga, svako radi kako mu je ceif, ali kad smo kod foruma i mnogih na koje sam naletio kad pitaju, pa evo ako sam ja dobar, nemislim nikom lose , pomazem druge, itd zasto bi mene Bog kaznio, nevidim logiku...onda mu se moze dati taj odgovor zasto moze da dodje u opasnost na buducem svijetu.
Onda dadni odgovor na najljepši način i završio si s tim, jer i Poslanikovo, alejhi-selam, je samo bilo da opomene, a obični ljudi - neobavezani poslaničkim teretom i odgovornošću - su još manje pozvani da "opominju", ostavi se rasprave jer te Allah upozorava da se kloniš rasprave iz više razloga, a pogotovo ti je obaveza da se kloniš "opominjanja" i "davanja" odgovora ukoliko s njima dovodiš na neki način vrijednosti u koje neki drugi ljudi vjeruju pa ih to naljuti ili rashajca u njima kretenluk i poganluk, pa počnu da vrijeđaju Allaha, Njegovog poslanika, islam, Kur'an, itd. te se i utrkuju ko će biti "duhovitiji" ili "inteligentniji". Tada radiš isto što i oni, raspiruješ mržnju, podstičeš na daljnje vrijeđanje Allaha, a Kur'an upozorava vjernike da to ne čine, da ne započinju, itd.

Al' jok, nefso mora svoje istjerat dokraja, njegova je zadnja...Nefsina da bude gornja, u ime toga da Allahova bude gornja...Nevjerovatni izumi...
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#15 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by HardcoreMX »

Onaj tko ima mogućnost da sankcioniše vrijedjanje, a to ipak ne uradi..
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#16 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by arzuhal »

HardcoreMX wrote:Onaj tko ima mogućnost da sankcioniše vrijedjanje, a to ipak ne uradi..
Pa žali se onima koji imaju tu mogućnost.
HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#17 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by HobotnicaPLus »

Smrcak15 wrote:
ja bi sa jednim primjerom definisao tu situaciju dobrog ateiste

evo recimo da na poslu ljudi su dobri, fino se slazu, prave jedno drugom caj i kafu :D stvarno rekao bi dobricine par exallance, znaci sve fercera izmedju radnika, ali kaze im sef, okrecite mi kancelariju da se malo osvjezi zidovi poceli vise crniti. Pa oni uzmu pink boju i ofarbaju zidove sefove kancelarije u pink boji i kad sef udje u kancelariju ima sta vidjeti, da ga slag strefi, onako bijesan izadje do njih i kaze im, pa sta mi ovo uradiste od kancelarije ba, a oni kazu pa mi mislimo da je ljepse sa pink bojom nego da krecimo. I oni sa svojim nahodjenjem na jedan nacin omalovaze sefa jer urade suprotno njegovom naredjenju i na neki nacin ismiju ga samo sto oni kontaju da je ljepse pink od bijele, i jos uz to skuplje plate pink boju na racun firme.
Pa ako su oni dobri izmedju sebe, i oni se vide izmedju sebe kao dobricine, hoce li to ih spasiti dobrota izmedju sebe da sef ne kazni ih nekako, ili po plati ili otpustanjem sa posla.

Tako je stanje i sa ateistima, dobri izmedju sebe ali kad je sef u pitanju, zakazu...i zbog toga nastradaju na buducem svijetu.
:lol: :lol: :lol: :lol: kakav lik :-)
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#18 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Lopov-eliminator »

Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote:Pa šta tebe uopće briga za budući svijet ikog osim samog sebe, a onda i svoje porodice (ja ejjuhe-llezine amenu qu enfusekum we ehlikum naren [...]/O vi koji vjerujete sa/čuvajte sebe i porodice svoje od Vatre[...] et-Tahrim, 6), svako nosi svoje breme i svako će izaći pred Stvoritelja s onim što će Tamo donijeti.
pa mene nije briga, svako radi kako mu je ceif, ali kad smo kod foruma i mnogih na koje sam naletio kad pitaju, pa evo ako sam ja dobar, nemislim nikom lose , pomazem druge, itd zasto bi mene Bog kaznio, nevidim logiku...onda mu se moze dati taj odgovor zasto moze da dodje u opasnost na buducem svijetu.
Pa sto spominjes to uopste ako te nije briga? Sta tebe ima u kontekstu ove teme uopste biti briga sto njihov odnos s Bogom nije onakav kakav bi ti htio da bude? Ni buduci svijet nije tema ovdje. Ovo ti nije tema za misionarenje. Opet si (namjerno) proklizao.
Last edited by Lopov-eliminator on 28/05/2017 21:13, edited 1 time in total.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#19 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by GAU8 »

Jos jedan vjernik koji pokusava da sebe uvjeri kako je upravu.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#20 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote:Pa šta tebe uopće briga za budući svijet ikog osim samog sebe, a onda i svoje porodice (ja ejjuhe-llezine amenu qu enfusekum we ehlikum naren [...]/O vi koji vjerujete sa/čuvajte sebe i porodice svoje od Vatre[...] et-Tahrim, 6), svako nosi svoje breme i svako će izaći pred Stvoritelja s onim što će Tamo donijeti.
pa mene nije briga, svako radi kako mu je ceif, ali kad smo kod foruma i mnogih na koje sam naletio kad pitaju, pa evo ako sam ja dobar, nemislim nikom lose , pomazem druge, itd zasto bi mene Bog kaznio, nevidim logiku...onda mu se moze dati taj odgovor zasto moze da dodje u opasnost na buducem svijetu.
pa mozes sutra poginuti, bez obzira kako si dobar covjek
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#21 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote: pa mozes sutra poginuti, bez obzira kako si dobar covjek
poginuti nije kazna.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#22 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: pa mozes sutra poginuti, bez obzira kako si dobar covjek
poginuti nije kazna.
a sto je Bozija kazna za tebe ?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#23 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Dope_Man »

Mislim da si i sam primjetio, ali evo samo da napomenem arzuhalu da je upravo Smrle, za kog nas opomenu na drugoj temi, ovdje zglajzao. Tebi svaka cast na postu, slazem se sa svakom rijeci (osim naravno da postoji neka tajna veza, al nebitno). Odlican komentar, a za par ostalih evo da napomenem:

Tema je: Da li neko moze biti ''COVJEK'' a da nema vjeru. Pod tim se podrazumjeva naravno da je COVJEK u odnosu prema drugim ljudima jer je to jedino mjerilo koje i imamo (dobro, neko ce dodati i prema svim drugim zivim bicima sa kojima je u jasno postojecoj interakciji).
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#24 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: pa mozes sutra poginuti, bez obzira kako si dobar covjek
poginuti nije kazna.
a sto je Bozija kazna za tebe ?
Ono sto dolazi sa smrti ako Bog nije zadovoljan sa tom osobom.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#25 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by HAVANA »

A ti znas sta dolazi sa smrti? :D
Post Reply