Da li biste se zrtvovali?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#176 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

belfy wrote:
S4mpion wrote:
belfy wrote:i moj interes uopste nije da "svoje tvrdnje prikazem kao tacne",
A već dvije stranice ubjeđuješ ljude kako si ti upravu? Malo kontradiktorno, al hajd. Pošto, kako ti kažeš, tvoj interes nije da svoje tvrdnje ovdje prikažeš kao tačne onda to i nemoj raditi, idi negdje drugo. :sabur:
i vec rekoh da sam ja ovdje sa raspravom zavrsio,
Ponavljaš se.
Završio si na prethodnoj stranici, sad završavaš i na ovoj. :sabur:
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#177 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by belfy »

da, bas je zgodno zavrsavati vise puta, ono kad mozes. mogu cak reci i da sam opet zavrsio pa da imas sansu za jos jedno izrezivanje. komedija. ovi nasi postovi ce zasigurno reci nesto i o meni i o tebi. svakome na obraz, jel tako?
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#178 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

Ja ovoliko razgovora nisam imao u zivotu. Jeste li se spremni zrtvovati jedan za drugog sada ?
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#179 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Bujrum majstore »

S4mpion wrote: Čovjek se svjesno i nesvjesno vodi interesom bilo kad, bilo gdje.

I ljubav je interes
Nismo imali puno sporazuma ranije al ovdje se slazem sa tobom 100%,
sve je interes al je covjeku tesko da samom sebi to objasni tj. ne moze ni objasniti
dok ne spozna, jbg.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#180 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Bujrum majstore »

veze s vezom wrote:Kad saNpion navrati..nek mi objasni, kako on smatra da je ljubav interes!?

Sto se tice zrtvovanja..nemam pojma..ako sam u prilici da pomognem, ne gledam ko je i sta je, da ugrozim svoj zivot nisam bas sigurna, ne bih pricala napamet..porodici da i svakako, al kakav sam debil i za totalnog stranca :D
Hajde ti prvo meni objasni sta ti mislis da je ljubav pa cu ti ja pokusati objasniti sta je ustvari ljubav,
zasto nekoga volimo i kakav je tu interes po srijedi.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#181 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Bujrum majstore »

veze s vezom wrote:ja ne vjerujem u ljubav, zato i pitam :D
Pisi i ti slobodno niko ti ne brani, pratim sampiona a on svako malo pa to spomene.
Interesuje me kakav je to interes, ako mene mama voli gdje je tu interes ili pricamo o nekoj drugoj ljubavi!??
Volim i ja svoje dijete, to je produzenje moje genetike, cak i lici na mene, mini me, naravno da ga volim
i da imam interes da je zdrav i da pozivi dugo dugo dugo i da mi donese unucad i da se ja osjecam
da sam to ustvari ja iako cu imati cca 80 godina al dzaba, ono isto ja, opet mini me, to je taj interes,
sreci nigdje kraja. :D
Naravno, ima i slucajeva gdje roditelji ne pokazuju toliko sklonost prema rodjenoj djeci,
tu je u pitanju psihicka a i genetska devijacija.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#182 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Bujrum majstore »

veze s vezom wrote:interes..tako ruzna rijec kada se prica o ljubavi
Vjerovatno te asocira na materijalni interes, da, onda je jako ruzno.
Al razumi da sve sto radis radis iz interesa, jedes iz interesa, spavas iz interesa, od osnovnih bioloskih potreba
pa do komplikovanijih socioloskih aktivnosti.
Samo pazi, ljudi uzivaju u svemu i svacemu pa nemoj da te to zbuni.

A ljubav izmedju muskarca i zena je vrlo jednostavna za objasniti i jaka je onoliko koliko su jaki zajednicki interesi
njega i nje.
Izgled, intelekt, pogled na svijet, humor, status u drustvu itd itd, ima toga koliko hoces.
Nerijetko se desi da on nju voli ludo al ona njega odhebala. Kako?
On i dalje ima neke od tih interesa koji su im bili zajednicki a ona jedan il nijedan.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#183 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Bujrum majstore »

veze s vezom wrote:Ne mora to biti materijalni interes, meni ta rijec jednostavno ne ide uz ljubav, bez obzira na sve ovo, sto je jako lijepo napisano i upakovano..
Ljubav izmedju muskarca i zene ne mora prestati, mogu nestati zajednicki interesi ali samim tim ljubav ne prestaje iako dodje do prekida veze.
Nisi ti onda razumjela da je interes ono sto pokrece sva ziva bica a ljubav nije nista izvan tog konteksta. :)
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#184 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

A daj zar i dan danas ljudima treba objasnjavati hemijske reakcije i kako je ljubav jedna od njih.
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#185 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

veze s vezom wrote:Sve sam ja shvatila, samo se ne slazem u jednoj stvari i to je sve.
Koja je to stvar ? Da ljubav nema veze sa interesom ? Sve ima veze s interesom. Ljubav je potreba nekim ljudima kao sto je majci potreba da voli dijete. Tako je programirana. Isto kao sto svako od nas mora da jede.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#186 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Bujrum majstore »

veze s vezom wrote:Sve sam ja shvatila, samo se ne slazem u jednoj stvari i to je sve.
Fakat, koja je to stvar? :)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#187 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

Bujrum majstore wrote:
S4mpion wrote: Čovjek se svjesno i nesvjesno vodi interesom bilo kad, bilo gdje.

I ljubav je interes
Nismo imali puno sporazuma ranije al ovdje se slazem sa tobom 100%,
sve je interes al je covjeku tesko da samom sebi to objasni tj. ne moze ni objasniti
dok ne spozna, jbg.
Upravo tako, teško je. :thumbup:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#188 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

veze s vezom wrote:Kad saNpion navrati..nek mi objasni, kako on smatra da je ljubav interes!?
Čovjek traga za ljubavlju, to je njegov interes, ako imaš potrebu da nekog voliš i da neko tebe voli, ljubav je jedan od tvojih interesa. Zašto ulaziš u zajednički život s nekim čovjekom? Zbog ljubavi? Zbog para? Zbog nekog x faktora?

Šta je ljubav?

Zašto ti se jedan momak svidi, a drugi ne, a obojica su stvarno dobri kao ljudi? - Hemija(laički rečeno)?
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#189 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

Ne bih rekla da je insteres, pa ne u smislu u kojem se shvata sama riječ "interesa". To je jednostavno ljudska potreba i pravo na ljubav, pravo na izbor. Kad se takvo što sloupotrijebi zbog nekih emocija, koje su sve osim ljubavi, onda je interes.
Mislim, razumijem ja tebe Šampione, ono, pazila staru majku dok je bila na postelji, jer sam imala interes da ona zna kako je volim, kako me boli što mi odlazi, (nije ovo žrtva) pa bio to interes, ili nešto drugo, bilo bi mi drago da većina ljudi (za razliku) upravo ima samo ovakvu vrstu interesa.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#190 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

Ljubav je potreba ili ljubav je interes, potreba ili interes, svejedno je, značenje je isto.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#191 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Bujrum majstore »

S4mpion wrote:Ljubav je potreba ili ljubav je interes, potreba ili interes, svejedno je, značenje je isto.
+1
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#192 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by belfy »

ja bih pitao, posto se toliko slazete obojica, sta mislite ko bi se prvi za koga zrtvovao od vas dvojice, kada je onaj drugi u pitanju. mislim da ce odgovori dobro oblikovati ovu temu.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#193 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Bujrum majstore »

belfy wrote:ja bih pitao, posto se toliko slazete obojica, sta mislite ko bi se prvi za koga zrtvovao od vas dvojice, kada je onaj drugi u pitanju. mislim da ce odgovori dobro oblikovati ovu temu.
Davno ja dadoh odgovor, zrtvovao bih se za dijete i eventualno za roditelje, sve drugo je sumnja velika jer smo interesdzije nevidjene al eto, bar znam na cemu sam. ;)
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#194 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

A Majstore, jesi li ikad razmišljao zašto su ljudi interedžije?
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#195 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

MJAU - da wrote:A Majstore, jesi li ikad razmišljao zašto su ljudi interedžije?
Da nisu, tesko bi opstali.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#196 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

Pa znači da i životinja razmišlja da bi opstala?
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#197 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

Aha
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#198 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

Onda mi nismo ni homo sapiensi, samo se nadamo da jesmo.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#199 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Bujrum majstore »

Cerebrum wrote:
MJAU - da wrote:A Majstore, jesi li ikad razmišljao zašto su ljudi interedžije?
Da nisu, tesko bi opstali.
Tako je, kao i sva druga ziva bica.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#200 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

O od kad ga ona ženetina navrati da trga jabuke, nesta rahatluka, čovjek se pati, živi i mre ko i svako hajvanče... :lol:
Post Reply