D segment vs SUV

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#1 D segment vs SUV

Post by ElRe »

Primijetio sam da prodaja limuzina (D segment) u Evropi biljezi konstantan pad u zadnjih nekoliko godina. Bitnije prodajne brojke jos ima samo Passat, mada i njemu prodaja pada i Superb koji taste. Insignia, Mondeo se drze na cca 4000-5000 komada mjesecno, Talisma oko 3000, svi ostali daleko daleko ispod. Danasnje limuzine su kvalitetne, manje vise komforne, dizajnerski pogodjene, ali im kupce uzimaju SUV vozila.
U usporedbi Talisman - Kadjar je najocitiji primjer. Cijenom su slicni, Talisman mi je privlacniji, bolje izradjen, dinamicniji auto, ali se Kadjar puno bolje prodaje. Isti slucaj je i kod Forda, Mondeo (71000) vs Kuga (121000).
Istu sudbinu izgleda ceka i duel Giulia - Stelvio. Prodaja Giulie je na nivou 2000 komada mjesecno, sto je poprilicno lose.

Prednost SUV vozila je samo prakticnost, sve ostalo je na strani D segmenta. Ali sigurno SUV vozila gadjaju neki iracionalni element kod kupaca koji prolazi.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2 Re: D segment vs SUV

Post by jefferson »

ElRe wrote:Primijetio sam da prodaja limuzina (D segment) u Evropi biljezi konstantan pad u zadnjih nekoliko godina. Bitnije prodajne brojke jos ima samo Passat, mada i njemu prodaja pada i Superb koji taste. Insignia, Mondeo se drze na cca 4000-5000 komada mjesecno, Talisma oko 3000, svi ostali daleko daleko ispod. Danasnje limuzine su kvalitetne, manje vise komforne, dizajnerski pogodjene, ali im kupce uzimaju SUV vozila.
U usporedbi Talisman - Kadjar je najocitiji primjer. Cijenom su slicni, Talisman mi je privlacniji, bolje izradjen, dinamicniji auto, ali se Kadjar puno bolje prodaje. Isti slucaj je i kod Forda, Mondeo (71000) vs Kuga (121000).
Istu sudbinu izgleda ceka i duel Giulia - Stelvio. Prodaja Giulie je na nivou 2000 komada mjesecno, sto je poprilicno lose.

Prednost SUV vozila je samo prakticnost, sve ostalo je na strani D segmenta. Ali sigurno SUV vozila gadjaju neki iracionalni element kod kupaca koji prolazi.
Novi SUV-ovi su dosta ekonomicniji, novi motori, 8-9 brzinski mjenajci, CVT mjenjaci itd.
D segment su prije kupovali ljudi koji su imali djecu, ono zbog vise prostora. Daleko vise prostora nudi SUV, ima kakav takav pogon na sve tockove (bar kao opciju) i to je to.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3 Re: D segment vs SUV

Post by tempuser »

jefferson wrote:
ElRe wrote:Primijetio sam da prodaja limuzina (D segment) u Evropi biljezi konstantan pad u zadnjih nekoliko godina. Bitnije prodajne brojke jos ima samo Passat, mada i njemu prodaja pada i Superb koji taste. Insignia, Mondeo se drze na cca 4000-5000 komada mjesecno, Talisma oko 3000, svi ostali daleko daleko ispod. Danasnje limuzine su kvalitetne, manje vise komforne, dizajnerski pogodjene, ali im kupce uzimaju SUV vozila.
U usporedbi Talisman - Kadjar je najocitiji primjer. Cijenom su slicni, Talisman mi je privlacniji, bolje izradjen, dinamicniji auto, ali se Kadjar puno bolje prodaje. Isti slucaj je i kod Forda, Mondeo (71000) vs Kuga (121000).
Istu sudbinu izgleda ceka i duel Giulia - Stelvio. Prodaja Giulie je na nivou 2000 komada mjesecno, sto je poprilicno lose.

Prednost SUV vozila je samo prakticnost, sve ostalo je na strani D segmenta. Ali sigurno SUV vozila gadjaju neki iracionalni element kod kupaca koji prolazi.
Novi SUV-ovi su dosta ekonomicniji, novi motori, 8-9 brzinski mjenajci, CVT mjenjaci itd.
D segment su prije kupovali ljudi koji su imali djecu, ono zbog vise prostora. Daleko vise prostora nudi SUV, ima kakav takav pogon na sve tockove (bar kao opciju) i to je to.
Porodice su takodjer presle na monovolumene i crossovere cesto uslovno receno i na broj manje, tipa Scenic umjesto Lagune, 3008 umjesto 508 i sl.
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#4 Re: D segment vs SUV

Post by ElRe »

Da, ali ti crossoveri i SUV ne daju ni priblizno uzitka u voznji kao limuzina.(poviseno sjedenje, drugaciji polozaj za volanom, meksi ovjes...).
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#5 Re: D segment vs SUV

Post by zforumas »

Ima i onaj osjecaj sigurnosti, raja se osjeca sigurnija u tim robusnim vozilima. Sreca pa su tenkovi poskupi....
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#6 Re: D segment vs SUV

Post by jefferson »

ElRe wrote:Da, ali ti crossoveri i SUV ne daju ni priblizno uzitka u voznji kao limuzina.(poviseno sjedenje, drugaciji polozaj za volanom, meksi ovjes...).
Zavisno od SUV, ovjes nije meksi, ali je poviseno vozilo i naginju se vise. Naravno da ne nudi uzitak u voznju, ali o kojem uzitku pricamo? Citroen C5? Renault Talisman? Sta su to? Sportska auta? To su auta koja su kupovali vecinom ljudi koji su htjeli prostor, udobnost, funkcionalnost, a SUV nudi sve to.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#7 Re: D segment vs SUV

Post by tempuser »

ElRe wrote:Da, ali ti crossoveri i SUV ne daju ni priblizno uzitka u voznji kao limuzina.(poviseno sjedenje, drugaciji polozaj za volanom, meksi ovjes...).
Tacno samo je pitanje gdje je to na listi prioriteta kupaca u odnosu na prostor, cijenu, potrosnju, preglednost, osjecaj sigurnosti i faktor pomodarstvo.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#8 Re: D segment vs SUV

Post by jefferson »

tempuser wrote:
jefferson wrote:
ElRe wrote:Primijetio sam da prodaja limuzina (D segment) u Evropi biljezi konstantan pad u zadnjih nekoliko godina. Bitnije prodajne brojke jos ima samo Passat, mada i njemu prodaja pada i Superb koji taste. Insignia, Mondeo se drze na cca 4000-5000 komada mjesecno, Talisma oko 3000, svi ostali daleko daleko ispod. Danasnje limuzine su kvalitetne, manje vise komforne, dizajnerski pogodjene, ali im kupce uzimaju SUV vozila.
U usporedbi Talisman - Kadjar je najocitiji primjer. Cijenom su slicni, Talisman mi je privlacniji, bolje izradjen, dinamicniji auto, ali se Kadjar puno bolje prodaje. Isti slucaj je i kod Forda, Mondeo (71000) vs Kuga (121000).
Istu sudbinu izgleda ceka i duel Giulia - Stelvio. Prodaja Giulie je na nivou 2000 komada mjesecno, sto je poprilicno lose.

Prednost SUV vozila je samo prakticnost, sve ostalo je na strani D segmenta. Ali sigurno SUV vozila gadjaju neki iracionalni element kod kupaca koji prolazi.
Novi SUV-ovi su dosta ekonomicniji, novi motori, 8-9 brzinski mjenajci, CVT mjenjaci itd.
D segment su prije kupovali ljudi koji su imali djecu, ono zbog vise prostora. Daleko vise prostora nudi SUV, ima kakav takav pogon na sve tockove (bar kao opciju) i to je to.
Porodice su takodjer presle na monovolumene i crossovere cesto uslovno receno i na broj manje, tipa Scenic umjesto Lagune, 3008 umjesto 508 i sl.
Koliko ja znam i monovoluenima je prodaja pala dobro. Jbg, ne izgledaju "sexy" a SUV pobojsali ekonomicnost.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#9 Re: D segment vs SUV

Post by tempuser »

jefferson wrote:
tempuser wrote:
Porodice su takodjer presle na monovolumene i crossovere cesto uslovno receno i na broj manje, tipa Scenic umjesto Lagune, 3008 umjesto 508 i sl.
Koliko ja znam i monovoluenima je prodaja pala dobro. Jbg, ne izgledaju "sexy" a SUV pobojsali ekonomicnost.
Pomodarstvo, monovolumene spomenuh u smisli da su itekako uticali na pad prodaje D segmenta (kao i svih ostalih).
Sad se SUV-ovi prakticno nude u svim klasama, skoro svaki proizvodjac nudi min. dvije klase.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#10 Re: D segment vs SUV

Post by jefferson »

tempuser wrote:
jefferson wrote:
tempuser wrote:
Porodice su takodjer presle na monovolumene i crossovere cesto uslovno receno i na broj manje, tipa Scenic umjesto Lagune, 3008 umjesto 508 i sl.
Koliko ja znam i monovoluenima je prodaja pala dobro. Jbg, ne izgledaju "sexy" a SUV pobojsali ekonomicnost.
Pomodarstvo, monovolumene spomenuh u smisli da su itekako uticali na pad prodaje D segmenta (kao i svih ostalih).
Sad se SUV-ovi prakticno nude u svim klasama, skoro svaki proizvodjac nudi min. dvije klase.
Ma ja, "natakari" ga na istu platformu, isti motori itd i cao.
Jbt eno VW nabacio na MQB platformu onog Atlasa sa 7 sjedista.
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#11 Re: D segment vs SUV

Post by ElRe »

tempuser wrote: Sad se SUV-ovi prakticno nude u svim klasama, skoro svaki proizvodjac nudi min. dvije klase.
Da i to sto kazes...Cross Up, Adam Rocks, pa preko Captura, Yetia, 3008 i do Atlasa.
Ekonomicni su zato sto im je izbacen AWD podon, vecina ih se sad prodaje samo kao 2WD, smanjena im je masa i to je to.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#12 Re: D segment vs SUV

Post by tempuser »

jefferson wrote: Ma ja, "natakari" ga na istu platformu, isti motori itd i cao.
Jbt eno VW nabacio na MQB platformu onog Atlasa sa 7 sjedista.
Jbga proizvodjaci nisu imuni na pomodarstvo, a istovremeno ga stvaraju.
Pogledaj u noviju istoriju, onako prebirajuci na brzinu Range Rover je zacetnik necega sto se danas zove luksuzni terenac, sve ostalo su bili radni strojevi koje bi po potrebi malo oplemenili, jedna generacija, druga generacija, plemici, reperi, glumci i eto ih haman istoremeno ML, Touareg, X5, malo kasnije Q7 i XC90. Ista stvar sa sa SUV-ovima, koliko po glavi mogu probrati, Vitara je bila prva, ali onako individualan model za sebe, ali kad je prva generacija RAV4 prodala fol u roku od 10 god svi drugi su imali tu klasu u ponudi.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#13 Re: D segment vs SUV

Post by mali_milojica »

Qashqai je napravio najveci boom jer je usao i nize cjenovno trziste gdje su i nesto siromasniji mogli doci do SUV. Bukvalno je eksplodiralo trziste tih gradskih tereneca pojavom njega.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#14 Re: D segment vs SUV

Post by tempuser »

mali_milojica wrote:Qashqai je napravio najveci boom jer je usao i nize cjenovno trziste gdje su i nesto siromasniji mogli doci do SUV. Bukvalno je eksplodiralo trziste tih gradskih tereneca pojavom njega.
Mislim da je pravi bum i promocija klase bila sa RAV-om bez obzira na cijenu! Doduse prva generacija RAV-a je bila kud i kamo povoljnija.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#15 Re: D segment vs SUV

Post by mali_milojica »

tempuser wrote:
mali_milojica wrote:Qashqai je napravio najveci boom jer je usao i nize cjenovno trziste gdje su i nesto siromasniji mogli doci do SUV. Bukvalno je eksplodiralo trziste tih gradskih tereneca pojavom njega.
Mislim da je pravi bum i promocija klase bila sa RAV-om bez obzira na cijenu! Doduse prva generacija RAV-a je bila kud i kamo povoljnija.
Ima i RAV zasluga,bio je prvi,nije bilo toliko pomodarstvo.
Ali Qashqai je prvi SUV po cijeni kompakta i to je sve promjenilo. RAV je uvijek bio skuplji.
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#16 Re: D segment vs SUV

Post by internazionale »

jefferson wrote:
ElRe wrote:Primijetio sam da prodaja limuzina (D segment) u Evropi biljezi konstantan pad u zadnjih nekoliko godina. Bitnije prodajne brojke jos ima samo Passat, mada i njemu prodaja pada i Superb koji taste. Insignia, Mondeo se drze na cca 4000-5000 komada mjesecno, Talisma oko 3000, svi ostali daleko daleko ispod. Danasnje limuzine su kvalitetne, manje vise komforne, dizajnerski pogodjene, ali im kupce uzimaju SUV vozila.
U usporedbi Talisman - Kadjar je najocitiji primjer. Cijenom su slicni, Talisman mi je privlacniji, bolje izradjen, dinamicniji auto, ali se Kadjar puno bolje prodaje. Isti slucaj je i kod Forda, Mondeo (71000) vs Kuga (121000).
Istu sudbinu izgleda ceka i duel Giulia - Stelvio. Prodaja Giulie je na nivou 2000 komada mjesecno, sto je poprilicno lose.

Prednost SUV vozila je samo prakticnost, sve ostalo je na strani D segmenta. Ali sigurno SUV vozila gadjaju neki iracionalni element kod kupaca koji prolazi.
Novi SUV-ovi su dosta ekonomicniji, novi motori, 8-9 brzinski mjenajci, CVT mjenjaci itd.
D segment su prije kupovali ljudi koji su imali djecu, ono zbog vise prostora. Daleko vise prostora nudi SUV, ima kakav takav pogon na sve tockove (bar kao opciju) i to je to.
:-) nidje veze
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#17 Re: D segment vs SUV

Post by tempuser »

mali_milojica wrote: Ima i RAV zasluga,bio je prvi,nije bilo toliko pomodarstvo.
Ali Qashqai je prvi SUV po cijeni kompakta i to je sve promjenilo. RAV je uvijek bio skuplji.
Vitara je izasla 8 god, Kia Sportage godinu prije RAV-a, ali to sto mislis da je RAV4 bio prvi potvrdjuje da je on zapravio donio to pomodarstvo.
Jbga do Qashqaia 2006 vec su postojali Vitara, Sportage, RAV, CR-V, Freelander, HR-V, Pinin, Tuscon, mozda je promjenilo kod nas ali do njega to je vec bila priznata i popularna klasa...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#18 Re: D segment vs SUV

Post by tempuser »

internazionale wrote:
jefferson wrote: Novi SUV-ovi su dosta ekonomicniji, novi motori, 8-9 brzinski mjenajci, CVT mjenjaci itd.
D segment su prije kupovali ljudi koji su imali djecu, ono zbog vise prostora. Daleko vise prostora nudi SUV, ima kakav takav pogon na sve tockove (bar kao opciju) i to je to.
:-) nidje veze
Svudje veze, uporedi ukupnu ponudu prostora izmedju BMW-a 3 F30 i X3 F25 koji su prakticno jednako dugi i sa istim MOR. Zapremina gepeka kod F30 480 Lit i mali utovarni otvor, 550 Lit bez obaranja sjedala, 1600 lit sa obaranjem sjedala i veliki utovarni otvor.

Imagescreen shot pc

Imagephoto sharing sites
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#19 Re: D segment vs SUV

Post by internazionale »

Nisam se slucajno vezao za post u kojem se govori o poredjenju talisman vs kadjar i mondeo vs kuga.
Po pitanju prostora ne mogu se porediti.
Vezano za tvoju intervenciju, neko ko kupuje auto radi prostora sigurno ne uzima bmw 3
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#20 Re: D segment vs SUV

Post by amar1994 »

SUV=suvisna klasa sto se mene tice ;-) :D
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#21 Re: D segment vs SUV

Post by internazionale »

Kontam kad bi trazio SUV da ima prostora kao recimo Passat, morao bi uzeti Q7
Tu su negdje i cijenom
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22 Re: D segment vs SUV

Post by tempuser »

internazionale wrote:Nisam se slucajno vezao za post u kojem se govori o poredjenju talisman vs kadjar i mondeo vs kuga.
Po pitanju prostora ne mogu se porediti.
Vezano za tvoju intervenciju, neko ko kupuje auto radi prostora sigurno ne uzima bmw 3
Nisam slucajno izabrao BMW 3, pogledaj naslov "D segment vs SUV".
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#23 Re: D segment vs SUV

Post by amar1994 »

Gdje je logika , da ne govorim koliko se 6 bolje vozi :-)

Image

Image

ovdje je iteresantno da karavan ima kraci medju osovinski razmak :D
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#24 Re: D segment vs SUV

Post by ElRe »

Slazem se. Ali eto, u limuzini ne mogu da stanu djecija kolica, SUV i vise mjesta za glavu, varijabilniji prtljaznik :D
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#25 Re: D segment vs SUV

Post by mali_milojica »

Ne samo SUV,nego i karavani su preuzeli primat u odnosu na limuzinu.
Post Reply