D.O.O u BiH?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
sarajevsko_pivo
Posts: 3569
Joined: 27/07/2009 16:22

#1 D.O.O u BiH?

Post by sarajevsko_pivo »

Planiram da otvorim firmu D.O.O u BiH inace sam iz Njemacke.

Jeli mi neko moze objasniti koliko dugo to traje da se otvori? Jeli istina da je porez samo 10 posto?
User avatar
Ozimician
Posts: 5726
Joined: 05/09/2012 23:21

#2 Re: D.O.O u BiH?

Post by Ozimician »

sarajevsko_pivo wrote: 20/10/2022 11:50 Planiram da otvorim firmu D.O.O u BiH inace sam iz Njemacke.

Jeli mi neko moze objasniti koliko dugo to traje da se otvori? Jeli istina da je porez samo 10 posto?
Proceduru ne znam, znam da moras imenovati direktora i barem mu isplacivati minimalac. Porez na dobit jeste 10%, s tim da je obracunavanje dobiti u BiH malo "cudno", tj. moze ti se desiti da imas puno dobiti (racunovodstveno), a da nemas novca na racunu, jer i investirana dobit se oporezuje. Npr. ako iz te dobiti kupis masine za firmu, i dalje placas 10% poreza.

Neko strucniji bi ipak trebao bolje da objasni.

Za otvaranje D.O.O. svakako treba dobar advokat da ti sastavi potrebnu dokumentaciju. E sad mozes i sam skinuti s interneta primjere, pa prepraviti, ali ako nemas iskustva u tome, bolje platiti strucnu osobu.

Takodjer vise informacija o tome mozes pronaci na temi Freelanceri u BiH.
-Ekser-
Posts: 219
Joined: 14/07/2009 14:10

#3 Re: D.O.O u BiH?

Post by -Ekser- »

Nije vise 10 odsto sad je 12 odsto, ako se ne varam i to je samo porez na prihod, a tu je i PDV (17 odsto), zatim porez na plate, kao i razni drugi fiskalni i parafiskalni porezi i nameti. Ako se selis iz Njemacke, isplativiji je ovdje biznis, samo ako si freelancer ili ako planiras pokrenuti neki biznis, koji mnogo zavisi od elektricne energije, jer je ovdje struja najmanje nekoliko puta jeftinija, negoli u Njemackoj. Sto se tice perioda osnivanja firme, to je sta ti bog da, jer satro ubrzali su procedure, ali opet, potrebni su mjeseci, dok se izganjaju svi papiri i dozvole, posto npr. dobijanje PDV broja jos uvijek ide sporo (to nisu reformisali), a i jednosalterski i online sistem jos uvijek nisu u punoj funkciji, zbog nedostatka elektronskih servisa i elektronskog potpisa. Ukratko, vremenski je kao i prije, ako ne i duze. Sve zavisi od toga, ako su svi papiri tu i dok sve nadlezne sluzbe prodje aplikacija.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4602
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#4 Re: D.O.O u BiH?

Post by VladaFBiH »

-Ekser- wrote: 11/11/2022 15:25 Nije vise 10 odsto sad je 12 odsto, ako se ne varam i to je samo porez na prihod, a tu je i PDV (17 odsto), zatim porez na plate, kao i razni drugi fiskalni i parafiskalni porezi i nameti. Ako se selis iz Njemacke, isplativiji je ovdje biznis, samo ako si freelancer ili ako planiras pokrenuti neki biznis, koji mnogo zavisi od elektricne energije, jer je ovdje struja najmanje nekoliko puta jeftinija, negoli u Njemackoj. Sto se tice perioda osnivanja firme, to je sta ti bog da, jer satro ubrzali su procedure, ali opet, potrebni su mjeseci, dok se izganjaju svi papiri i dozvole, posto npr. dobijanje PDV broja jos uvijek ide sporo (to nisu reformisali), a i jednosalterski i online sistem jos uvijek nisu u punoj funkciji, zbog nedostatka elektronskih servisa i elektronskog potpisa. Ukratko, vremenski je kao i prije, ako ne i duze. Sve zavisi od toga, ako su svi papiri tu i dok sve nadlezne sluzbe prodje aplikacija.
od kada je porez na dobit 12% - koliko znam još uvijek je 10% i teško da će se to promijeniti?
-Ekser-
Posts: 219
Joined: 14/07/2009 14:10

#5 Re: D.O.O u BiH?

Post by -Ekser- »

Znaci, jos uvijek je 10 odsto. Mislio sam da su promijenili.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1100
Joined: 27/01/2009 19:05

#6 Re: D.O.O u BiH?

Post by ChataDodajStaHoces »

http://mojbiznis.ba/

Pogledaj i provjeri sve detalje :) :bih: :thumbup:
Post Reply