čuvanje djece

Post Reply
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#51 Re: čuvanje djece

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 18/01/2012 12:04, edited 2 times in total.
pin-up
Posts: 581
Joined: 17/11/2006 10:52

#52 Re: čuvanje djece

Post by pin-up »

Ovo što neki rekoše da je normalno da onaj ko čuva/brine se o djetetu takođe i počisti po stanu i sl. pa to je po meni normalno jedino ako dijete čuva baka/nana, pa ono ne sviđa joj se što je snaha ostavila neispeglane košulje od njenog sina, pa da joj se sin ne bi mučio... :D
Inače, pospremati ili ne pospremati "dok dijete cijelo vrijeme spava" je stvarno jedna bitna stavka i treba se uvijek unaprijed dogovoriti oko toga.
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#53 Re: čuvanje djece

Post by Juni »

Strpljiva wrote:
Juni wrote: Samo se vi smijte... Ja znam za slucaj u komsiliku jedne starije zene. Unuka joj je slala zenu i to skroz sa drugog kraja grada, da dok beba spava na brzinu nani pokupuje, usisa, obrise prasinu i sl :-) .
P.S.Meni je inace ok da zena, ukoliko je unaprijed dogovoreno, malo poradi (razumije se one svakodnevne, lakse poslove)dok dijete spava, ukoliko dijete nije bas ko orkan nemirno.Sta sad treba, (bebe znaju preko dana po 3h-4h spavati u cugu, to joj je pola radnog vremena) da cijelo to vrijeme sjedi za internetom ili da gleda sapunice?
Ja kada budem imala dijete jednog dana, neću ni unajmljivati dadilju. Radim pola radnog vremena, tamam dok mi dijete spava. Nema potrebe da neko bdije nad njim. Ono će biti sigurno i zaštićeno, samo, dok spava.
Bujrum:) I ja bih tako da mi moze biti :)
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#54 Re: čuvanje djece

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 18/01/2012 12:03, edited 1 time in total.
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#55 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

Juni wrote:
Strpljiva wrote:
Juni wrote: Samo se vi smijte... Ja znam za slucaj u komsiliku jedne starije zene. Unuka joj je slala zenu i to skroz sa drugog kraja grada, da dok beba spava na brzinu nani pokupuje, usisa, obrise prasinu i sl :-) .
P.S.Meni je inace ok da zena, ukoliko je unaprijed dogovoreno, malo poradi (razumije se one svakodnevne, lakse poslove)dok dijete spava, ukoliko dijete nije bas ko orkan nemirno.Sta sad treba, (bebe znaju preko dana po 3h-4h spavati u cugu, to joj je pola radnog vremena) da cijelo to vrijeme sjedi za internetom ili da gleda sapunice?
Ja kada budem imala dijete jednog dana, neću ni unajmljivati dadilju. Radim pola radnog vremena, tamam dok mi dijete spava. Nema potrebe da neko bdije nad njim. Ono će biti sigurno i zaštićeno, samo, dok spava.
Bujrum:) I ja bih tako da mi moze biti :)
Ne shvatate poentu: kada se unajmi osoba za čuvanje djeteta, vi njoj pored usluge plaćate i vrijeme.

Ja lično ne bih imala obraza da mi neko kuha ručak, pegla veš i posprema za mnom. Ako mi treba žena multipraktik koja će obavljati ulogu majke, domaćice i učiteljice u mom domu, onda bih se zapitala šta sam ja u svemu tomu. Muževljeva ljubavnica?!

Pošto se svi hvatate za slobodno vrijeme dok dijete spava, da vas pitam: šta vi radite na poslu za vrijeme pauza, manjka posla, praznog hoda u toku radnog vremena? Sigurno ne uzimate krpu, usisivač i razvrstavate poslodavčeve gaće na pranje. Forumate, šongujete online, ispijate kafe i razgovarate s kolegama. Jer su vas platili za jedno. Ono što poslodavac podrazumijeva da bi se trebalo obaviti, svi reagujemo: a ko će me platiti za dodatni posao.

Kada budem unamljivala dadilju, reći ću joj jedno: gledaj da se ne vratim i nađem dijete s plavim okom, prljavo i gladno. Slobodno vrijeme neka koristi kako želi.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#56 Re: čuvanje djece

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Da mi je dijete, za dadilju bi lahko :D
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#57 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

Pa dobro, sta je po vasem misljenju pravicna naknada za cuvanje djeteta? I da, morate uzeti u obzir da zivimo u BiH jer su i nase plate bosanske. I ne poredite to sa au pair, kruske i sljive se ne sabiraju, da ne detaljisem.
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#58 Re: čuvanje djece

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 18/01/2012 12:05, edited 1 time in total.
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#59 Re: čuvanje djece

Post by BJB »

Svaka caast, ministarko, to je barem malo postenije od ovoga sto sam cula neki dan.
Jedna od lokalnih doktorica koja mora na spec. ili nesto slicno u Sarajevo a ciji muz isto tako radi gore je trazila od jedne moje komsinice da joj cuva dijete od 07:00 do 17:30 a po potrebi i duze za 250KM mjesecno..Dijete je godinu i nekoliko mjeseci staro i naravno ocekivala je da ce joj teta i skuhati/oprati/pospremiti/ocistiti jer je ona logicno premorena za sve to.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#60 Re: čuvanje djece

Post by žulijan asanž »

Gospoda Ministarka wrote:
Starija_seka wrote:Pa dobro, sta je po vasem misljenju pravicna naknada za cuvanje djeteta? I da, morate uzeti u obzir da zivimo u BiH jer su i nase plate bosanske. I ne poredite to sa au pair, kruske i sljive se ne sabiraju, da ne detaljisem.
350KM + 50 KM za kartu, jedno dijete i bez ikakvih kucnih obaveza.
i to je malo. sjecam se ovdje jedne novopečene mamice što je htjela da joj se teta za te pare, među puno nebuloznih zahtjeva (kuhanje, peglanje, pijaca, plaćanje računa), još brine i o školi djeteta (pisanje zadaća, roditeljski sastanci).

pa ženo draga nije dijete ker, što si ga rađala, jadno ono s tobom. a ni ta žena nije ker sram te bilo.

uf što popi*dim kad se sjetim toga.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#61 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

A koliko nije malo za cuvanje djeteta, gdje je dijete jedina obaveza?
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#62 Re: čuvanje djece

Post by BJB »

Brat bratu 350KM...
Velika je to odgovornost. Traziti da sa djetetom obavezno ide u setnju i da se bavi samo njime.Osim toga vecina mladjih roditelja zeli imati tetu na raspolaganju kad idu na planinarenje, proslave i sve ostalo gdje ne mogu voditi malo dijete.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#63 Re: čuvanje djece

Post by žulijan asanž »

Starija_seka wrote:A koliko nije malo za cuvanje djeteta, gdje je dijete jedina obaveza?
pa evo rečeno ti je 350+50 bez handrenja (što znači da pošteno platiš sve prekovremene sate i to je to)
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#64 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

Ja fakat ne razumijem neke zene. Vrlo cesto dadilje misle da rade aman zaman posao. A to je posao koji je u biti intelektualno vrlo nezahtjevan, fizicki jeste ali i fizicki je manje zahtjevan od posla u trgovini. Rijetko koja beba ima vise od 10-15 kg, i nije stalno u rukama. Dadilja odmara kada beba spava. Ima placen prevoz, i hranu po izboru. Vrlo cesto (6 sam ih promjenila) ne govore ni maternji jezik kako treba, o stranim da ne pricamo. I kad platim Xxx km zeni da cuva dijete, i samo i iskljucivo da se bavi ishranom, presvlacenjem i pruzanjem sigurnosti od povreda, jel ja zaista treba da osjecam da je ta zena potcijenjena?

Jel treba uopste da objasnjavam da moj poslodavac meni ne placa prevoz, ni hranu, da mi je pauza pola sata, i da mi je plata ....veca od dadiljine, recimo njene dvije plate.e da, ja sam prijavljena, ali placam i porez. Iz tog poreza se puni budzet, iz kojeg se izdvaja naknada za nezaposlene (neprijavljene) koju prima dadilja. i radim posao koji je vrlo zahtjevan, iscrpljuje, imam magisterij, sef me maltretira, ponizava i radno mjesto mi je nesigurno.......

Zena koja mi cuva dijete se ponasa kao da radi bez naknade. Dobija platu koja je duplo veca od plate u trgovini, radno vrijeme joj je skoro upola krace nego u trgovini, i za trecinu manje sati radi nego ja. U trgovini ne bi mogla raditi jer je s njenim karakteristikama niko ne bi zaposlio na radno mjesto gdje se nesto racuna i naplacuje. Cudan smo mi svijet.....


Ocito je njen motiv novac za sto je moguce manje napora, a ja ocito moram promjeniti zenu.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#65 Re: čuvanje djece

Post by žulijan asanž »

Starija_seka wrote:Ja fakat ne razumijem neke zene. Vrlo cesto dadilje misle da rade aman zaman posao. A to je posao koji je u biti intelektualno vrlo nezahtjevan, fizicki jeste ali i fizicki je manje zahtjevan od posla u trgovini. Rijetko koja beba ima vise od 10-15 kg, i nije stalno u rukama. Dadilja odmara kada beba spava. Ima placen prevoz, i hranu po izboru. Vrlo cesto (6 sam ih promjenila) ne govore ni maternji jezik kako treba, o stranim da ne pricamo. I kad platim Xxx km zeni da cuva dijete, i samo i iskljucivo da se bavi ishranom, presvlacenjem i pruzanjem sigurnosti od povreda, jel ja zaista treba da osjecam da je ta zena potcijenjena?

Jel treba uopste da objasnjavam da moj poslodavac meni ne placa prevoz, ni hranu, da mi je pauza pola sata, i da mi je plata ....veca od dadiljine, recimo njene dvije plate.e da, ja sam prijavljena, ali placam i porez. Iz tog poreza se puni budzet, iz kojeg se izdvaja naknada za nezaposlene (neprijavljene) koju prima dadilja. i radim posao koji je vrlo zahtjevan, iscrpljuje, imam magisterij, sef me maltretira, ponizava i radno mjesto mi je nesigurno.......

Zena koja mi cuva dijete se ponasa kao da radi bez naknade. Dobija platu koja je duplo veca od plate u trgovini, radno vrijeme joj je skoro upola krace nego u trgovini, i za trecinu manje sati radi nego ja. U trgovini ne bi mogla raditi jer je s njenim karakteristikama niko ne bi zaposlio na radno mjesto gdje se nesto racuna i naplacuje. Cudan smo mi svijet.....


Ocito je njen motiv novac za sto je moguce manje napora, a ja ocito moram promjeniti zenu.

sestro draga, teška su vremena, razumijem te. svi smo nešto nadrkani i tako. međutim, sve to što ti pričaš nema veze ni s tobom ni s tom ženom koja ti bebu čuva, nego s prostim zakonom ponude i potražnje. ako je tebi puno da joj toliko platiš pod određenim uslovima, ti onda nađi drugu koja će pristati.

na stranu sad što, opet ponavljam, živimo u tehnokratskom i hedonističkom društvu. svi bi i jare i pare. svi bi da imaju djecu i da zadovolje taj primarni instinkt, a u isto vrijeme bi da idu po skijanjima i ljetovanjima i da uživaju u životu onako kako nam je neoliberalni kapitalizam reprogramirao mozak.

ja sam na primjer odlučio da ne želim potomstvo (iako imam snažan instinkt i želju). ako ne mogu da priuštim sebi da moja žena/supruga/partnerica ispuni svoju majčinsku funkciju u 100% kapaciteta i da svoju vlastitu nježnost i ljubav usmjeri u odgoj mog djeteta, koje nosi moj/naš genetski set negdje u budućnost (koja je po svemu sudeći vrlo neizvjesna i sigurno više čupava i dlakava, nego prosperitetna), onda ja ne želim da se razmnožim.

ne želim da sebe "kopiram" na ovako prljav i neuredan desktop :(

djetetu je u prvom razdoblju razvoja potrebna bliskost majke u svakom trenutku (i oca naravno). to je naučno dokazano - ali oni mogu do vijeka naučno dokazivati, nije u tome stvar - to je stvar zdravog razuma.

jok - danas samo trka za parama i užicima. robotizacija porodice.

"ako ikako može, kad bi nam još druga žena rodila djete od moje jajne stanice i muževe sperme, đe bi nam kraj bio..."

p.s.

samo se prvi dio posta koji je govorio o ponudi i potražnji odnosio na odgovor tebi @Starija_seka, a drugi dio posta ne znam ni sam kome se odnosio.... :( valjda svima vama
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#66 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

Starija_seka wrote:Ja fakat ne razumijem neke zene. Vrlo cesto dadilje misle da rade aman zaman posao. A to je posao koji je u biti intelektualno vrlo nezahtjevan, fizicki jeste ali i fizicki je manje zahtjevan od posla u trgovini. Rijetko koja beba ima vise od 10-15 kg, i nije stalno u rukama. Dadilja odmara kada beba spava. Ima placen prevoz, i hranu po izboru. Vrlo cesto (6 sam ih promjenila) ne govore ni maternji jezik kako treba, o stranim da ne pricamo. I kad platim Xxx km zeni da cuva dijete, i samo i iskljucivo da se bavi ishranom, presvlacenjem i pruzanjem sigurnosti od povreda, jel ja zaista treba da osjecam da je ta zena potcijenjena?

Jel treba uopste da objasnjavam da moj poslodavac meni ne placa prevoz, ni hranu, da mi je pauza pola sata, i da mi je plata ....veca od dadiljine, recimo njene dvije plate.e da, ja sam prijavljena, ali placam i porez. Iz tog poreza se puni budzet, iz kojeg se izdvaja naknada za nezaposlene (neprijavljene) koju prima dadilja. i radim posao koji je vrlo zahtjevan, iscrpljuje, imam magisterij, sef me maltretira, ponizava i radno mjesto mi je nesigurno.......

Zena koja mi cuva dijete se ponasa kao da radi bez naknade. Dobija platu koja je duplo veca od plate u trgovini, radno vrijeme joj je skoro upola krace nego u trgovini, i za trecinu manje sati radi nego ja. U trgovini ne bi mogla raditi jer je s njenim karakteristikama niko ne bi zaposlio na radno mjesto gdje se nesto racuna i naplacuje. Cudan smo mi svijet.....


Ocito je njen motiv novac za sto je moguce manje napora, a ja ocito moram promjeniti zenu.
E pa onda si trebala trgovinu otvoriti.

Ne znam kako žene ne shvataju da ne postoji novac kojim se može platiti briga o djetetu. To je velika odgovornost. A odgovornost se više plaća od bilo kojeg fizičkog rada. Čudno da si ih 6 mijenjala, mora da je njih.

Danas žene hoće i jare i pare.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#67 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

Jeste, losa je majka koja radi, jer radi iz uzitka. Svaka zena koja radi je losha majka. Jesteeeee
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#68 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

Starija_seka wrote:Jeste, losa je majka koja radi, jer radi iz uzitka. Svaka zena koja radi je losha majka. Jesteeeee
To ti možda savjest govori, ja to nisam rekla.

Danas bi da imaju super-mega-giga-ultra tetu dadilju za siću. E to su već i jare i pare.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#69 Re: čuvanje djece

Post by žulijan asanž »

Starija_seka wrote:Jeste, losa je majka koja radi, jer radi iz uzitka. Svaka zena koja radi je losha majka. Jesteeeee
ni u jednom trenutku to nisam rekao, niti se na tebe lično odnosilo. rekao sam da je društvo loše koncipirano. nisi ti kriva što misliš da moraš zarađivati. neoliberalni kapitalizam ti stvara nove potrebe svaki dan. valja za to zaraditi.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#70 Re: čuvanje djece

Post by O'zone »

Trenutno plaćam 250 + 50 ženu koja čuva malog od 10 mjeseci od 8 do 16 sati tri dana u sedmici. Nikakve dodatne obaveze osim da brine oko njega i ako uvjek kad dođem kući nađem naš brlog pospremljen pa me bude stid :oops:
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#71 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

nisam ja rekla da to nije odgovornost, nego kazem da posao dadilje nije posao razbijanja atoma. I nisam rekla da mi je zena skupa, nego da je jako tesko naci zenu koja ce zjenicu oka moga cuvati onako kako bi cuvala svoje dijete.


I da do njih je. Danas vecinom posao dadilje traze ili zene u penziji kojima je potreban novac, ili zene kojima je mrsko da rade nesto teze (a mozda bolje placeno), i Zene koje ne mogu naci drugi izvor zarade, sl. Od sest zena, jedna je pila, druga je krala, trecoj je muz zabranio da radi (a kasnije i da napusta stan), cetvrta je spavala ko top kad mi je dvogodisnje dijete izaslo iz kuce i izgubilo se u naselju, peta je bila religijski fanatik (nece djetetu nista biti, cuva ga Bog od svega, a ako bude, tako mu je sudjeno) i sad sesta, kojoj dajem pola plate, za sta zaista ocekujem da nahrani dijete onoliko puta koliko mu je doktro preporucio a ne onoliko puta koliko joj nije mrsko da mu da vec pripremljenu hranu.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#72 Re: čuvanje djece

Post by Alhemicarkaa »

Strpljiva wrote:
E pa onda si trebala trgovinu otvoriti.

Ne znam kako žene ne shvataju da ne postoji novac kojim se može platiti briga o djetetu. To je velika odgovornost. A odgovornost se više plaća od bilo kojeg fizičkog rada. Čudno da si ih 6 mijenjala, mora da je njih.

Danas žene hoće i jare i pare.
Koliko, po tebi, treba platiti ženu koja će čuvati dijete od pola 8 do pola pet, prosetati ga, nahraniti, uspavati i malo se poigrati sa njim. Mjesečno?
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#73 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

O'zone wrote:Trenutno plaćam 250 + 50 ženu koja čuva malog od 10 mjeseci od 8 do 16 sati tri dana u sedmici. Nikakve dodatne obaveze osim da brine oko njega i ako uvjek kad dođem kući nađem naš brlog pospremljen pa me bude stid :oops:


Ja za cetri dana u sedmici od 8:30 do 15:00 placam 500 km.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#74 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

žulijan asanž wrote:
Starija_seka wrote:Jeste, losa je majka koja radi, jer radi iz uzitka. Svaka zena koja radi je losha majka. Jesteeeee
ni u jednom trenutku to nisam rekao, niti se na tebe lično odnosilo. rekao sam da je društvo loše koncipirano. nisi ti kriva što misliš da moraš zarađivati. neoliberalni kapitalizam ti stvara nove potrebe svaki dan. valja za to zaraditi.

Eh, ja ne mislim, ja zaista moram zaradjivati. Zbog djece. Zato razumijem tvoju odluku, zrelu i informisanu.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#75 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

Strpljiva wrote:
Starija_seka wrote:Jeste, losa je majka koja radi, jer radi iz uzitka. Svaka zena koja radi je losha majka. Jesteeeee
To ti možda savjest govori, ja to nisam rekla.

Danas bi da imaju super-mega-giga-ultra tetu dadilju za siću. E to su već i jare i pare.

Jesi, izmedju redova si to rekla. Super mega giga ultra teta je potrebna da bi se nahranilo dijete, presvuklo i cuvalo od ozljeda?
Post Reply