čuvanje djece

Post Reply
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#126 Re: čuvanje djece

Post by njonjica »

CaneBos wrote:Ama ne samo da dopustam da se hrani, uvijek sam punila kese da "ponese kuci", kako toj zeni sto mi je cuvala dijete, tako i ovima koje su dolazile da mi ciste. Ustvari, previse sam bila "dobra" u tom i jeste bio problem. :/
Stvarno nisi imala srece jer ljudi koji se tako odnose prema svojim "uposlenicima" su zaista rijetki.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#127 Re: čuvanje djece

Post by CaneBos »

Znam da jesu, ali to mi je u danasnjem vremenu "mahana" sto bi se reklo. Iz tog razloga sada kada dodje i trece dijete akbg, ja nemam volje da trazim jos nekoga za ispomoc u kuci, jer ne bi da prolazim vise kroz ta ubleharenja zenska..mada opet kazem, nije svako isti, jednom ce naici neko ko ce biti korektan i to je sve sto trazim.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#128 Re: čuvanje djece

Post by njonjica »

CaneBos wrote:Znam da jesu, ali to mi je u danasnjem vremenu "mahana" sto bi se reklo. Iz tog razloga sada kada dodje i trece dijete akbg, ja nemam volje da trazim jos nekoga za ispomoc u kuci, jer ne bi da prolazim vise kroz ta ubleharenja zenska..mada opet kazem, nije svako isti, jednom ce naici neko ko ce biti korektan i to je sve sto trazim.
Ma naravno da nije isti a i ti trebas biti malo opreznija...
User avatar
aida-x
Posts: 20
Joined: 26/10/2010 13:28

#129 Re: čuvanje djece

Post by aida-x »

Eh ovako, da se i ja javim. :) Ja sam mama 16-omjesecne bebe koju je do sada cuvala jedna diiiiiivna teta, medjutim iz objektivnih razloga mi vise ne mozemo placati tetu a ja imam samo rijeci hvale za nju, mislim da nema djeteta koje je ne bi zavoljelo a sto se roditelja tice totalno je od povjerenja. sve ovo pisem jer od sljedeceg mjeseca moja teta cuvalica mora traziti novi posao. :( Ukoliko je neko zainteresovan neka mi javi, ja imam samo rijeci hvale za nju. Moju djevojcicu je pocela cuvati sa 7 mjeseci.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#130 Re: čuvanje djece

Post by LaCici »

Mozes li mi reci koliko si je placala i koliko sati dnevno je cuvala bebicu?
User avatar
aida-x
Posts: 20
Joined: 26/10/2010 13:28

#131 Re: čuvanje djece

Post by aida-x »

Moje radno vrijeme je od 8 do 4 znaci ona je bila tu od pola 8 do pola 5. Cuvanje sam joj placala 350 plus sam joj davala 50 da mi pegla ves i ocisti ponesto dok kcerka spava.
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#132 Re: čuvanje djece

Post by pukepuke »

.
Last edited by pukepuke on 04/12/2015 08:11, edited 1 time in total.
eminah
Posts: 1
Joined: 04/10/2012 08:14

#133 Re: čuvanje djece

Post by eminah »

može li neki kontakt da date za ovu vašu tetu. ja sam mama 15-o mjesečne curice i tražim tetu čuvalicu koja bi čuvala moju curicu od 7.30 do 16.30.
hvala
User avatar
aida-x
Posts: 20
Joined: 26/10/2010 13:28

#134 Re: čuvanje djece

Post by aida-x »

Poslala u pp.
User avatar
SandraB.
Posts: 87
Joined: 19/04/2012 13:46

#135 Re: čuvanje djece

Post by SandraB. »

pukepuke wrote:Naša teta Ruža radi otprilike 2,5 dana tjedno kad se sve sabere i plaćamo je 170 KM + mjesečnu karta. Nekom je to možda malo i skupo ali uvijek smo svjesni činjenice da je to netko kome mi ostavljamo svoje dijete i, na kraju krajeva, cijelu kuću. Čuvala nam je i jedno od starije djece i jako smo zadovoljni njome. Nije intelektualka ali zna zabaviti djecu i sve troje je jako vole. Od nje se ne očekuje da radi bilo što po kući, eventualno da skuha obrok djetetu ili dovrši započet ručak (npr. ja ujutro složim sirnicu, a ona je ispeče djetetu za ručak). Ona sama od sebe počesto opere suđe, iako joj uvijek govorim da nije potrebno, zategne i poskloni po dnevnoj sobi i hvala joj. Moj je stav da teta čuvalica treba biti fokusirana na dijete, a ne na kućanske poslove i premda bi nam dobro došla kućna pomoćnica, nikad joj nisam htjela ponuditi još novca da kuha, usisava i slično. Njeno je da čuva dijete i to je to. Pa i kad dijete spava, neka i ona malo odmori. Njeno radno vrijeme je nekad kraće, a nekad dulje ali je osnovica uvijek 170 KM. Ako nam se starija djeca razbole, slobodni smo ih ostaviti s njom (naravno, ako nije nešto strašno), dadne im sirup, dadne im da jedu, zabavlja ih, pa joj tad platimo i više (200 KM). Totalno joj vjerujem da neće dijete naučiti ničem ružnom (ne psuje, ne puši), svaki dan izvodi dijete vani i da mogu, plaćala bih je i više.
P.S. Od nove godine se situacija mijenja i ona će biti slobodna, pa ako nekog zanima...
Mislim da uopste nije skupo,..naprotiv mislim da je malo placate, s obzirom, da se ponekad brine o troje djece (ako sam dobro shvatila) i plus vam radi skoro sve kucne poslove, (trazili vi to od nje ili ne)... moje misljenje :-D
Sheftelija
Posts: 110
Joined: 16/02/2010 08:32

#136 Re: čuvanje djece

Post by Sheftelija »

I meni treba teta čuvalica za bebu od 11 mjeseci. Pošto bi radno vrijeme bilo od 6:30-15:00 bilo bi poželjno da je u Starom Gradu ili blizini, zbog prevoza i kašnjenja.(Vec smo imali loše iskustvo sa jednom djevojkom iz Hrasnice) Ako neko zna finu i pouzdanu osobu neka javi broj na pp.
User avatar
melrose
Posts: 468
Joined: 03/06/2009 02:27
Contact:

#137 Re: čuvanje djece

Post by melrose »

SandraB. wrote:
Mislim da uopste nije skupo,..naprotiv mislim da je malo placate, s obzirom, da se ponekad brine o troje djece (ako sam dobro shvatila) i plus vam radi skoro sve kucne poslove, (trazili vi to od nje ili ne)... moje misljenje :-D
Ne mogu da se ne osvrnem...Sandra draga, ako je tebi pojam skoro svi kucni poslovi = ponekad zavrsiti zapoceto jelo+oprati 2-3 tanjira i pribor+pospremiti dnevnu sobu da ne izgleda kao da je bomba pala...onda ili imas manje od 18 i nemas vlastiti stan/kucu o kojoj se moras brinuti ili ti je pojam higijene stran :roll: ...moje misljenje :D

Imate srece sa tetom Ruzom, ocigledno je dobra osoba, takve je tesko naci, a sigurno ste i vi njoj prirasli srcu jer se ponasa.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#138 Re: čuvanje djece

Post by njonjica »

.
User avatar
SandraB.
Posts: 87
Joined: 19/04/2012 13:46

#139 Re: čuvanje djece

Post by SandraB. »

melrose wrote:
SandraB. wrote:
Mislim da uopste nije skupo,..naprotiv mislim da je malo placate, s obzirom, da se ponekad brine o troje djece (ako sam dobro shvatila) i plus vam radi skoro sve kucne poslove, (trazili vi to od nje ili ne)... moje misljenje :-D
Ne mogu da se ne osvrnem...Sandra draga, ako je tebi pojam skoro svi kucni poslovi = ponekad zavrsiti zapoceto jelo+oprati 2-3 tanjira i pribor+pospremiti dnevnu sobu da ne izgleda kao da je bomba pala...onda ili imas manje od 18 i nemas vlastiti stan/kucu o kojoj se moras brinuti ili ti je pojam higijene stran :roll: ...moje misljenje :D

Imate srece sa tetom Ruzom, ocigledno je dobra osoba, takve je tesko naci, a sigurno ste i vi njoj prirasli srcu jer se ponasa.

Melrose, imam vise od 18 god. i svoj stan srecom...nema potrebe da pametujes oko higijene i takvih gluposti...doticna gospodja koju sam komentarisala se hvali kako placa DADILJU za JEDNO dijete 170km i nekad ČAK i 200km (tako napisano) kada joj pricuva i drugo dvoje...s tim da je napisala kako radi kucne poslove, a nije joj uracunato u cijenu, brine o starijoj djeci, radi s njima zadacu, brine kada su bolesni..... sve bi to bilo ok da je ona dadilja za troje i da je tako placena...mislim da je stvarno previse uzeti zenu za dadilju jednog djeteta, uvaliti joj brigu i o +2, i cak i da samo jedan tanjir opere, ne bi trebala da se hvali kako je doadala tricavih 30km na cijenu.....

O tome sam ja komentarisala....cisto ako vec uzimas dadilju, placaj je za taj posao...a ako ti treba oprati sudje, ispeglati i dadatno po kuci uraditi, onda ili plati ili uzmi spremacicu.....

Poznajem zene koje za dadilju placaju 350-400km, samo za cuvanje jednog djeteta, cak jedna placa za brigu svako drugog dana u sedmici...i nista ne radi u stanu...to je posao dadilje....

Moje misljenje!
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#140 Re: čuvanje djece

Post by numizmatic »

Ja se slažem... Na čitavoj temi najniža plata.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#141 Re: čuvanje djece

Post by CaneBos »

Koliko sam ja shvatila post zena je rekla da placa 170KM mjesecno plus mjesecnu kartu za 2 i po dana sedmicno! Dakle 220-230KM mjesecno za 2 i po dana sedmicno a ne 5 dana cuvanja djeteta sedmicno! Sto u racunici iznosi da bi cijeli mjesec odnosno 5 dana sedmicno iznosio 440-460KM mjesecno sto je i vise nego sto se obicno placa.

Ja ne znam koliko ko zaradjuje od vas, ali prosjecna familija u kojoj oba roditelja rade ima primanja od 1400-1800KM mjesecno, pa cak i na taj iznos nije malo davati 440-460KM za cuvanje djeteta, a kamoli gdje je jedno primanje samo. Malo je onih gdje oba supruznika rade u drzavnih firmama sa bruto platama od 1500 do 1800KM, vecina je na privatnickim platama.

Neka realna cijena za nase uslove zivota je 300KM. Vrtic je 140-150KM mjesecno.
User avatar
melrose
Posts: 468
Joined: 03/06/2009 02:27
Contact:

#142 Re: čuvanje djece

Post by melrose »

Moje misljenje je da su oni koji znaju da citaju u prednosti, CaneBoss hvala na pojasnjenju za one koji ne znaju ili nece :-D !

Ako je neko krenuo da cacka po topicima u nadi da ce zametnuti svadju, to je druga stvar...uvijek ce naci nesto, nesto ce namjerno krivo protumaciti, namjerno zatvoriti oci pred ociglednim cinjenicama i sl.

Elem, sada mozete mirno da spavate, teta Ruza zaradjuje uobicajenu platu za njen posao (da li je plata objektivno mala ili ne je druga stvar, pitanje standarda uopce). Previdjeli ste cinjenicu da zena radi 2,5 dana sedmicno ;-) , kao i to da se medjusobno povjerenje i naklonost i ne moze platiti. Eto, srecom ima i takvih ljudi (jos) i na strani posloprimaca i na strani poslodavaca koji se jednostavno nadju.
User avatar
SandraB.
Posts: 87
Joined: 19/04/2012 13:46

#143 Re: čuvanje djece

Post by SandraB. »

numizmatic wrote:Ja se slažem... Na čitavoj temi najniža plata.
:thumbup:
maraska
Posts: 211
Joined: 10/12/2008 12:06

#144 Re: čuvanje djece

Post by maraska »

Imala sam tetu koja je čuvala jedno dijete od 07:30 do 17:30 i plaćala sam je 550 KM. Kuhala je ručak za dijete skoro svaki dan, peglala i radila po kući šta stigne kad dijete spava. Ako bismo mi otišli negdje na odmor, ona bi došla jedan dan da generalno očisti stan, a ostale dane bi bila slobodna.

Sad imam dvoje djece koja idu u vrtić. Ta ista teta dolazi dva puta sedmično da čisti i pegla, a na nju mogu da računam ako djeca ne idu u vrtić da ih pričuva (što se desi maksimalno jednom ili dva puta mjesečno).
Plaćam je 300 KM.
User avatar
aida-x
Posts: 20
Joined: 26/10/2010 13:28

#145 Re: čuvanje djece

Post by aida-x »

@maraska
meni to zvuci 100% posteno i sa vase i sa njene strane. I cijena mi je skroz ok. Nije lako to priustiti ali je realna cijena za sve sto ste naveli.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#146 Re: čuvanje djece

Post by CaneBos »

maraska wrote:Imala sam tetu koja je čuvala jedno dijete od 07:30 do 17:30 i plaćala sam je 550 KM. Kuhala je ručak za dijete skoro svaki dan, peglala i radila po kući šta stigne kad dijete spava. Ako bismo mi otišli negdje na odmor, ona bi došla jedan dan da generalno očisti stan, a ostale dane bi bila slobodna.

Sad imam dvoje djece koja idu u vrtić. Ta ista teta dolazi dva puta sedmično da čisti i pegla, a na nju mogu da računam ako djeca ne idu u vrtić da ih pričuva (što se desi maksimalno jednom ili dva puta mjesečno).
Plaćam je 300 KM.
S obzirom da zene rade od ponedeljka do nedelje za 350KM na kasama samoposluga to je predobra plata da se razumijemo.

Ja sam placala zenu da mi dolazi svaki dan po 2 sata da malo pospremi i ocisti kucu (nema peglanja, pranja sudja itd.), sto se na kraju svelo na 1 sat dnevno i placala je 200KM, plus nije ni dolazila svaki dan, tako da mi se na kraju nije isplatilo.
Onda nasla drugu zenu, pa jos gore iskustvo, unaprijed placala, nije dolazila, izgovor za izgovorom..helem..sad rintam sama :/
A moracu uskoro potraziti pomoc otprilike 2-3 puta sedmicno po par sati da prebrise prasinu, usise, raspremi, ocisti, jer necu moci stici vise, pa ako neko zna i ima iskustvo sa finom i korektnom zenom neka mi preporuci molim vas.
SaraDeSotto
Posts: 1
Joined: 23/10/2012 15:18

#147 Re: čuvanje djece

Post by SaraDeSotto »

Otvorih acc. zbog ovog topica.

Posljednjih pola godine muku mučim s tetama koje mi čuvaju dječaka od godinu i po. Ja radim u prizemlju stana, i srećom nisam daleko od djeteta, a s druge strane vidim sve ono što mi smeta kod teta. Ono što očekujem od tete jeste igra i rad s djetetom, a kad mali spava, da se skuha ručak i nešto uradi po kući, te da teta malo prilegne i popije kafu, ili šta joj je već ćejf. I taj rad uopšte nije toliko bitan koliko to da se teta fokusira na dijete dok je budno. Dakle, da ništa ne uradi u kući, osim tog ručka, bila bih sretna, samo da vidim da je stvarno posvećena djetetu. Ako iko ima neke preporuke, molim da mi javi na pp. Znam da je teško preporučiti bilo koga, ali vrijedi pokušati, možda kliknemo :) Moj moto jeste da teta mora biti sretna i zadovoljna u kući, jer ako nije, onda mi ni dijete nije sretno!

Pozdrav svima!
User avatar
jutarnja zvijezda
Posts: 238
Joined: 29/11/2010 10:25

#148 Re: čuvanje djece

Post by jutarnja zvijezda »

SaraDeSotto wrote:Otvorih acc. zbog ovog topica.

Posljednjih pola godine muku mučim s tetama koje mi čuvaju dječaka od godinu i po. Ja radim u prizemlju stana, i srećom nisam daleko od djeteta, a s druge strane vidim sve ono što mi smeta kod teta. Ono što očekujem od tete jeste igra i rad s djetetom, a kad mali spava, da se skuha ručak i nešto uradi po kući, te da teta malo prilegne i popije kafu, ili šta joj je već ćejf. I taj rad uopšte nije toliko bitan koliko to da se teta fokusira na dijete dok je budno. Dakle, da ništa ne uradi u kući, osim tog ručka, bila bih sretna, samo da vidim da je stvarno posvećena djetetu. Ako iko ima neke preporuke, molim da mi javi na pp. Znam da je teško preporučiti bilo koga, ali vrijedi pokušati, možda kliknemo :) Moj moto jeste da teta mora biti sretna i zadovoljna u kući, jer ako nije, onda mi ni dijete nije sretno!

Pozdrav svima!

postovanje.imam jednu relativno mladu zenu,koja bi rado prihvatila bilo kakav posao.inace je samohrana majka dva uzorna djecaka i posao joj je ZAISTA potreban.znam da je cestita,da puno voli djecu ,a i djeca nju.pa eto ako ste zainteresirani ,voljela bih da odgovorite. :)
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#149 Re: čuvanje djece

Post by BIONA »

Da li je nekome potrebna djevojka za cuvanje djece?
baby24
Posts: 427
Joined: 08/07/2010 13:13

#150 Re: čuvanje djece

Post by baby24 »

jutarnja zvijezda wrote:
SaraDeSotto wrote:Otvorih acc. zbog ovog topica.

Posljednjih pola godine muku mučim s tetama koje mi čuvaju dječaka od godinu i po. Ja radim u prizemlju stana, i srećom nisam daleko od djeteta, a s druge strane vidim sve ono što mi smeta kod teta. Ono što očekujem od tete jeste igra i rad s djetetom, a kad mali spava, da se skuha ručak i nešto uradi po kući, te da teta malo prilegne i popije kafu, ili šta joj je već ćejf. I taj rad uopšte nije toliko bitan koliko to da se teta fokusira na dijete dok je budno. Dakle, da ništa ne uradi u kući, osim tog ručka, bila bih sretna, samo da vidim da je stvarno posvećena djetetu. Ako iko ima neke preporuke, molim da mi javi na pp. Znam da je teško preporučiti bilo koga, ali vrijedi pokušati, možda kliknemo :) Moj moto jeste da teta mora biti sretna i zadovoljna u kući, jer ako nije, onda mi ni dijete nije sretno!

Pozdrav svima!

postovanje.imam jednu relativno mladu zenu,koja bi rado prihvatila bilo kakav posao.inace je samohrana majka dva uzorna djecaka i posao joj je ZAISTA potreban.znam da je cestita,da puno voli djecu ,a i djeca nju.pa eto ako ste zainteresirani ,voljela bih da odgovorite. :)

ako je ova mlada zena jos uvijek slobodna molim te da mi se javis oko eventualnog dogovora..... hvala :)
Post Reply