CSS ... ???

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
I.M.
Posts: 10
Joined: 17/01/2008 11:07

#1 CSS ... ???

Post by I.M. »

Pozdrav,

Znam raditi u HTML dokumentu.... koliko toliko, ali nikako mi CSS nije jasan. Bez obzira na to da sam citala vec toliko i toliko postova i objasnjenja o tome, ipak mi nije uspjelo odgonetnuti kako raditi u tom forumatu. Kako napisati jedan CSS dokument koji bi mi sluzio da daljnje koristenje webstranice.

Znam kako bih voljelja da stranica izgleda, koje bi slike (odnosno slike sa hiperlinkovima) bile na njoj... ali nikako ne znam kako sve to napisati u CSS formatu. Kad bi se bar CSS mogao napisati u View Editoru... i onda sacuvati i koristiti, ali ovako, nemam pojma kako bih mogla da to napravim....

Postoji li ikakav nacin za jednostavnije pisanje, osim sve rucno?
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#2 Re: CSS ... ???

Post by Rambo-Amadeus »

I.M. wrote:Pozdrav,

Znam raditi u HTML dokumentu.... koliko toliko, ali nikako mi CSS nije jasan. Bez obzira na to da sam citala vec toliko i toliko postova i objasnjenja o tome, ipak mi nije uspjelo odgonetnuti kako raditi u tom forumatu. Kako napisati jedan CSS dokument koji bi mi sluzio da daljnje koristenje webstranice.

Znam kako bih voljelja da stranica izgleda, koje bi slike (odnosno slike sa hiperlinkovima) bile na njoj... ali nikako ne znam kako sve to napisati u CSS formatu. Kad bi se bar CSS mogao napisati u View Editoru... i onda sacuvati i koristiti, ali ovako, nemam pojma kako bih mogla da to napravim....

Postoji li ikakav nacin za jednostavnije pisanje, osim sve rucno?
nemam pojma ni ja tita mi, cak stavise ne znam ni HTML, pa eto...
I.M.
Posts: 10
Joined: 17/01/2008 11:07

#3

Post by I.M. »

Do sad sam HTML skontala... ali CSS... :(
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#4

Post by Rambo-Amadeus »

I.M. wrote:Do sad sam HTML skontala... ali CSS... :(

mogu samo plakat s tobom :( :( :( :( :(

taj prokleti CSS, zasto nam je uopste ulazio u zivote, tako nam je lijepo bilo kad nismo imali ni racunara ni web dizajna ni interneta... :( :( :(
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#5 Re: CSS ... ???

Post by d2 »

I.M. wrote:Pozdrav,

Znam raditi u HTML dokumentu.... koliko toliko, ali nikako mi CSS nije jasan. Bez obzira na to da sam citala vec toliko i toliko postova i objasnjenja o tome, ipak mi nije uspjelo odgonetnuti kako raditi u tom forumatu. Kako napisati jedan CSS dokument koji bi mi sluzio da daljnje koristenje webstranice.

Znam kako bih voljelja da stranica izgleda, koje bi slike (odnosno slike sa hiperlinkovima) bile na njoj... ali nikako ne znam kako sve to napisati u CSS formatu. Kad bi se bar CSS mogao napisati u View Editoru... i onda sacuvati i koristiti, ali ovako, nemam pojma kako bih mogla da to napravim....

Postoji li ikakav nacin za jednostavnije pisanje, osim sve rucno?
Mozes pisati rucno ali je sporo, podlozno greskama i zamorno. CSSom mozes upravljati uz pomoc editora CSSa koji recimo prepoznaju sintaksu pa sami zavrsavaju naredbe ili omogucavaju druga olaksanja (tipa vade klase sa strane da ih ne moras traziti po samom kodu). Ja sam se jedno vrijeme patio sa ovim ipak mi se cini da je najlakse sa CSSOm raditi kod dreamweaver editor CSSa gdje isklikas ono sto ti treba kao da si u wordu a potom DW to prevede u CSS kod. Inace da se razumijemo CSS se koristi uz HTML ili neki drugi programski jezik, dakle CSS sam po sebi ne moze napraviti web stranicu bez iceg drugog.

Nacin rada je da u HTMLu recimo napravis web i da ne bi svakom tekstu na svakoj stranici recimo davala da je to tahoma 12, crvena slova, bold ti napravis stil u CSSu i taj se stil potom koristi na svakoj tvojoj HTML stranici pa ubuduce samo kad hoces neki tekst da bude tahoma 12 bold crveno samo ga selektujes i das mu stil koji je defnisan CSSom. Dakle bukvalno kao stilovi u wordu recimo. CSS se moze cuvati u istom dokumentu gdje je i HTML a obicno se sprema u poseban css fajl koji se potom kod otvaranja HTMLa sam otvara tacnije browser ga otvori kada otvori html kako bi iz njega procitao stilove dijelova stranice (slike, teksta i slicno). Dakle CSS je zapravo jezik koji omogucava lakse davanja propertiesa (osobina) elementima web stranice pa umjesto da za svaku tabelu zadajes da je podloga zuta, cellspacing 5, cellpadding 10, font tahoma npr itd uradis to jednom u CSSu i potom samo svaku novu tabelu selektujes i das joj taj stil.

Instaliran dreamweaver ako nemas i probaj se malo igrati sa CSSovima u njemu, sve je vrlo jednostavno i skontaces brzo kako radi.

Savjetovao bih da sto prije pocnes koristiti CSSove jer je puno lakse i ugodnije raditi. CSSovi su stvarno jako dobra stvar.
I.M.
Posts: 10
Joined: 17/01/2008 11:07

#6

Post by I.M. »

Da ne znas slucajno gdje bih mogla instalirati Dreamweaver?
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#7

Post by neko iz mase »

I.M. wrote:Da ne znas slucajno gdje bih mogla instalirati Dreamweaver?
na pc :) :) :)

inace, za pocetak ti je najbolje da pogledas http://www.w3schools.com, imaju odlicna objasnjenja i primjere, kao i dobru referencu
I.M.
Posts: 10
Joined: 17/01/2008 11:07

#8

Post by I.M. »

neko iz mase wrote:
I.M. wrote:Da ne znas slucajno gdje bih mogla instalirati Dreamweaver?
na pc :) :) :)
Jasno. Ali nisam mislila na to, vec - da li ima negdje na internetu gdje se moze downloadirati... ili moram kupit CD?
User avatar
travar
Posts: 2765
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#9

Post by travar »

I.M.
Posts: 10
Joined: 17/01/2008 11:07

#10

Post by I.M. »

Nakon sto sam skinula sa Interneta neki CSS website template... kako ga mogu integrirati u moju web stranicu... npr. ako imam website kod BraveNet kako mogu taj template na toj webstranici iskoristiti?
User avatar
travar
Posts: 2765
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#11

Post by travar »

Možesh cijelu knjigu napisati o integraciji CSS template-a u HTML!
Recimo ako imash linkove na svojoj stranici ( :D ), i ako je u CSS-u definisan izgled/boja/font linka tu nema problema, ali ako recimo primjenjujesh CSS samo na jedan element na tvojoj stranici, koji je baziran na imenu, onda bi morala mijenjati ime tog elementa, ako kontash shta hoću da kazem!
Znači morash ili template prilagoditi svojoj stranici ili stranicu
templateu!

Preporučujem da malo pogledash:
http://www.w3schools.com
Post Reply