crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1 crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by bitanga_sa_otesa »

kao sto kaze naslov teme zastava nije razvila ni proizvela nijedan vlastiti automobil ,vecinom su to bile licencirane verzije ili prototipovi nekih fiatovih automobila koji nikad nisu ugledali svjetlost dana..krenucu redom: prvi velikoserijski automobil tzv fićo,vjerovatno je svima jasno da je to originalni italijanski automobil fiat 600,kao sto je bio i fiat 1300/1500 i oni su se samo proizvodili u kragujevcu po licenci fiata.
zadrzao bi se najvise na stojadinu,jugi i floridi jer su najpoznatiji i najvise predstavljani kao full domaci proizvod= ubleha

ZASTAVA 101-FIAT X1/1(ODBACENI PROTOTIP FIATA 128)

Image
Image
Image

ove polupokusaje su italijani odbacili i kod njih se proizvodio u ove 3 verzije

Image

zastavi ostao krajnji prototip proizvodio se od 1972-1978

Image

koji su oni kasnije ''usavrsavali'' kako su izlazili fiatove varijacije modela tako su i oni mijenjali

od 1978 se unaprjedjuje proizvodnja i pojavljuju se modeli

confort
Image

mediteran
Image

super -nekadasnja milicija ih imala
Image

special -po meni najbolji model s motorom iz fiata 128 sport -1.3 ,75 ks
Image

od 1982 se radi unifikacije proizvodnje 101/128 uvodi novi tip veznog lima i blatobrana preuzet od redizajniranog fiata 128 (1976.) i takav ostaje do kraja proizvodnje modela .

Image




ZASTAVA 128 /FIAT 128 NUEVO

identican italijanskom modelu ,sklapan u kragujevcu po licenci 1982-2000,na pocetku su bili skroz italijanski sa brojem sasije ZFA....... kasnijeVX........

Image



ZASTAVA 102/YUGO/FIAT 144

prototip predstavljen 1979 kao zamjena fiatu 127,odbacen i prodana licenca kragujevcu (fiata 127 je zamijenio fiat uno )

Image

YUGO FLORIDA/SANA/ ODBACENI PROTOTIP FIAT TIPA

neuspjeli prototip fiat tipa ,sa prednjim trapom od juge i zadnjom krutom osovinom koji se valjda nije pokazao italijanima i odbacen je i prodat kragujevcu imao je fiatove motore 1.4(poslije ratni modeli su svi imali 1.3 ) vjerovatno fiat obustavio isporuku...
kasnije su nesto eksperimentisali i sa prednjim trapom ,kao fol unapredjivali...




kamionski i kombi program je takodjer fiat/iveco samo sa promijenjenim oznakama ....

sve u svemu jedna velika ubleha :D
Last edited by bitanga_sa_otesa on 24/04/2017 08:47, edited 3 times in total.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by Repetitor »

Jes,al' živjelo se sretno :-D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

nisam ni rekao da nije :-D
nego sam postavio odvojenu temu da rijesimo neke nedoumice iz druge teme :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by insomnia78 »

Samo da ispratim
Odlicna tema


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#5 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by _mufljuz_ »

svaki drugi put - presaugo.... al volio sam ga jebo mater svoju.... s njim smo isli na ljetovanje u dubrovnik, hotel grand hotel park - lapad, s njim se islo u ribe 1000000 puta, trosio je k'o porše, ali nafakali ko majka tereza..... isao je 2 puta u italiju po druge Fiate 128 sa kukom, nije trunuo kao C klasa iz 2002, udar'o mu se bitumen redovno, imao gepek k'o Kadilak, ofarban zbog ispucene farbe nakon rata, prodan za 1200 DEM

hvala ti za temu - vraca me u bolja vremena.......
Last edited by _mufljuz_ on 25/04/2014 21:49, edited 1 time in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#6 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

nema na cemu mufljuze

ja se vratim u 80-te odmah ,parking kod pijace grbavica pun ovih fiatovih kamioncica sa oznakom zastava 615/620B i kombija fiat 1300,takodjer sa oznakom zastava :D

Image

Image
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#7 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by _mufljuz_ »

sjecam se ko da je bilo juce.... stara uplatila vec davno auto Zastavu 128 (trebao je biti TAS JGL Dizel nov) kešom...
idemo na Zastavin lager na Stupu (ako se dobro sjecam bio je na Stupu).... pao velik snijeg 1985, auta bila nalagerovana u spratovima (ne mogu da se sjetim kako ali auto na autu je bilo parkirano - kako sta ne mogu se sjetit) i stara bira karmin crveni... najlon preko sjedista, orgazmicki osjecaj, dajdza tu - nece dajdza da vozi - tjera nju pocetnika da gasa, mirise ziva guma koja je dolazila uz set plastike za tablice u najlonu :lol: da se mogu ljepit na to probne table..... snijeg velik pao.....

.... vidim ciku izvozi novu novcatu FIAT Argentu sa parkinga..... mrakaca auto.... ja pisam od srece.....nabijam se izmedju stare i dajdze na sredini k'o na pincgaueru :lol: .... 7 godina, samo 7 godina poslije je bila spakovana za rastal.....
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

jeste na stupu s obje strane petlje ,gdje je sad velika nova zgrada i dzamija tu je bila ogradjena livada na kojoj du bili stojadini,juge ,128 i lade.preko puta pored standarda bio kamionski i kombi program,takodjer je bio lager i pored aerodroma :-D
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#9 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by _mufljuz_ »

bitanga_sa_otesa wrote:jeste na stupu s obje strane petlje ,gdje je sad velika nova zgrada i dzamija tu je bila ogradjena livada na kojoj du bili stojadini,juge ,128 i lade.preko puta pored standarda bio kamionski i kombi program,takodjer je bio lager i pored aerodroma :-D
e fala, bas sam mislio da me taj predio podsjecao na prostor gdje je bio lager....jebi ga 30 godina je proslo.... :thumbup:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#10 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by jefferson »

Jes ti bio auto 101. Kad mi neko uporedi Yugu sa 101 hoce mi zlo doci. Imao prostora, za razliku od Yuge, drzao je cestu. Gepek: neka auta bi se i sada postidila 101. Jest ga saug zezao kao sto mufljuz rece, ali kao sto mufljuz rece, udaris bitumen i ne hrdja kao C klasa :lol:
Po mom misljenju najbolji su bile serije sa originalnim FIAT motorom, one sto su imale volan kao u FAP-a, sa crvenompodlogom gdje pisalo Zastava.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#11 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by _mufljuz_ »

samo jos da kazem da je isao sa svojih sirotinjskih 55KS i 1100 kubika k'o zmaj preko Ivana i Komara i sa 4 i sa 5 osoba a sa zenskom nogom na gasu....

ovi danasnji sumaheri sve redom ariji vataneni malo im i 155 KS danas....

a 101 (onaj GT sa crnom crtom na rubovima) su vozili jebaci sa 2 vrata... bilo je i minituninga - nabacivale se ja mislim felge od kadetta one crne - lijepe, naravno nezaobizlazni rubovi, viseci "blatobrani" kao na dakar reliju i apsolutno megahit tuninga 1 ili cak 2 para zutih maglofarova - sto i danas kad bi vidio rekao bih :thumbup:
Last edited by _mufljuz_ on 25/04/2014 22:17, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by Truba »

moji su sa stojadinom

sarajevo bagdad

bagdad teheran
počeo rat

pa ih vojska otpratila do granice
dakle
teheran bagdad

onda kasnije bagdad sarajevo

kažu svuda bili dijelovi :D u sred iraka...

jedino im jednom pukla guma... i to je to
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#13 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

jefferson wrote: Po mom misljenju najbolji su bile serije sa originalnim FIAT motorom, one sto su imale volan kao u FAP-a, sa crvenompodlogom gdje pisalo Zastava.
imao sam 2 takva(75.i 77.godiste) ,motor kad radi na leru ne cuje se :)
meni je najbolji special ... mislim da imam najmanje 250.000 km predjenih sa stojadinima
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#14 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by _mufljuz_ »

bilo je masa raje koja je isla na hadz sa stojkom i to je izdrzalo auto bez problema

samo su imali problema sa hladjenjem jer je cest problem bio nesretno rijesen ventilator hladnjaka tj slabi termostat....


dvotango@

meni se zujajuci zvuk FIRE motora strasno svidjao u leru - cak i dan danas bi mogao komotno u konkurenciju najljepsih zvukova motora u leru :oops:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#15 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

Black swan wrote:moji su sa stojadinom

sarajevo bagdad

bagdad teheran
počeo rat

pa ih vojska otpratila do granice
dakle
teheran bagdad

onda kasnije bagdad sarajevo

kažu svuda bili dijelovi :D u sred iraka...

jedino im jednom pukla guma... i to je to
fabricki tim je mislim sa 5 stojadina isao na ekspediciju kragujevac kilimanđaro,svi su izdrzali,samo im pucale gume stalno :)

Image
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#16 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by _mufljuz_ »

ja se sjecam ako se dobro sjecam iz magazina Auto Svet da su isla 3 auta....
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

_mufljuz_ wrote:bilo je masa raje koja je isla na hadz sa stojkom i to je izdrzalo auto bez problema

samo su imali problema sa hladjenjem jer je cest problem bio nesretno rijesen ventilator hladnjaka tj slabi termostat....


dvotango@

meni se zujajuci zvuk FIRE motora strasno svidjao u leru - cak i dan danas bi mogao komotno u konkurenciju najljepsih zvukova motora u leru :oops:
to su kasnije verzije imale problem sa termoprekidacima ,jer su ukinuli relej ,stari stojadini su imali relej koji je palio ventilator i nikad problema :)
kakav FIRE...SOHC je zakon ,baza bloka iz 1968 postoji i danas u fiatima 1.6 16v na svaki se moze nasarafit mjenjac stojadinov 8-)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#18 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

_mufljuz_ wrote:ja se sjecam ako se dobro sjecam iz magazina Auto Svet da su isla 3 auta....
sad sam prorovio malo i izgleda da se ja bolje sjecam :razz: :razz: :razz:

Image
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#19 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by _mufljuz_ »

bitanga_sa_otesa wrote:
_mufljuz_ wrote:bilo je masa raje koja je isla na hadz sa stojkom i to je izdrzalo auto bez problema

samo su imali problema sa hladjenjem jer je cest problem bio nesretno rijesen ventilator hladnjaka tj slabi termostat....


dvotango@

meni se zujajuci zvuk FIRE motora strasno svidjao u leru - cak i dan danas bi mogao komotno u konkurenciju najljepsih zvukova motora u leru :oops:
to su kasnije verzije imale problem sa termoprekidacima ,jer su ukinuli relej ,stari stojadini su imali relej koji je palio ventilator i nikad problema :)
kakav FIRE...SOHC je zakon ,baza bloka iz 1968 postoji i danas u fiatima 1.6 16v na svaki se moze nasarafit mjenjac stojadinov 8-)
ja sam staroj napravio prekidac ventilatora i kad bi pocela temperatura da ide gore - stara bi ga rucno palila :lol:
malo kabla malo zavlacenja pod auto i to je to :evil: :D

EDIT bolju reklamu CZ ne bi mogao napraviti ni danas...... :cry:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#20 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

bas mi dodje da napravim repliku ovog s galerijom :lol: :lol: :lol:
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#21 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by _mufljuz_ »

Image

:mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

koji si smrad dje nadje 2 vrata aaaaaaaaa i to u californiji....
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#23 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by mali_milojica »

Otac rahmetli nove kupovao redom Zastava 1300,Zastava 101 Comfort,Zastava 128. Mille tricenta se ne sjecam,mali sam bio. 101 najvise ostala u sjecanju po jadranskoj turneji od Dubrovnika do Rijeke i nazad do Sarajeva,svaki dan novi grad,kahnuo nije. Sjecam se kad je kupio novu 128,samo sto ga je dovukao u roku od 5 min neko od komsija,dok smo mi djeca izasli da vidimo novo cudo,izgrebao haubu. Eh da mi se na 5 dana vratiti u to vrijeme,halalio bih sad 5 godina zivota.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#24 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by _mufljuz_ »

bitanga_sa_otesa wrote:koji si smrad dje nadje 2 vrata aaaaaaaaa i to u californiji....
hehehhehehe

jebo mater ako sad ne bih volio da vozam normalno da imam Fiat/Zastavu 128 matere mi :lol:
napravi repliku ovog sa 2 vrata 8-) :mrgreen:
stajale bi mu najljepnice FIATa bocno 8-) i neke malo punije felge i gume 8-)
napakovale bi se nekako ljepse skoljkaste stolice i eto meraka 8-)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#25 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

_mufljuz_ wrote: napravi repliku ovog sa 2 vrata 8-) :mrgreen:
napravi ti sebi ,ja imam :D
Post Reply