Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#1 Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

ljudi, zna li iko išta o Zlaji? znam da je u Kanadi i to je to :sad:
bilo bi dobro da ga neko nađe i naprave intervju sa njim..
User avatar
azurna_obala
Posts: 5610
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#2 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by azurna_obala »

dunlop wrote:ljudi, zna li iko išta o Zlaji? znam da je u Kanadi i to je to :sad:
bilo bi dobro da ga neko nađe i naprave intervju sa njim..

Pa da čovjek hoće publicitet vjerovatno bi se sam oglasio. :roll:
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#3 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

azurna_obala wrote:
dunlop wrote:ljudi, zna li iko išta o Zlaji? znam da je u Kanadi i to je to :sad:
bilo bi dobro da ga neko nađe i naprave intervju sa njim..

Pa da čovjek hoće publicitet vjerovatno bi se sam oglasio. :roll:
Ma znam ja to. Ali vodim se nekom logikom - kada su Štulića izganjali za intervju, mogu i njega. Makar da vide kako je i šta radi sad. Ima njegovih fanova još ovdje u Sarajevu i nakon dvadeset godina. :-?
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#4 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

dunlop wrote:ljudi, zna li iko išta o Zlaji? znam da je u Kanadi i to je to :sad:
bilo bi dobro da ga neko nađe i naprave intervju sa njim..
Zlaja je u Kanadi od 1996te mislim.1994 je izasao iz Sarajeva uz pomoc Žere koji ga je nosio preko aerodroma .Otisao je za Zagreb gdje je poceo saradjivati sa Borisom Novkovicem i napisao mu par dobrih hitova,kasnije za London,pa Kanadu.Autor je i velikog hita kasnije Divljih jagoda i Tife "Kise jesenje"...Napisao je i knjigu poslije rata..."Mozda ce sutra biti suncan dan" ali mislim da je nema u prodaji..Kasnije ga je Žera kontaktirao kad je i on izasao iz Sarajeva krajem 94te jer su u Zagrebu on i Darko(bubnjar Jelcic) ponovo okupili Jabuku uz pomoc novih clanova ali Zlaja nije bio zainteresovan...Bilo je tu jos nekih stvari.Uglavnom bio je pozvan i na jubilarni koncert u Zetri 2009 ali nije se odazvao.Covjek radi u Torontu i cini mi se kao Stulic da ne zeli imati kontakta sa javnosti.
Žera je nedavno izjavio sto se tice Crvene Jabuke vrata ce mu uvijek biti otvorena 8) ;-)
Nylon
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:54

#6 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by Nylon »

jim4 wrote:
dunlop wrote:ljudi, zna li iko išta o Zlaji? znam da je u Kanadi i to je to :sad:
bilo bi dobro da ga neko nađe i naprave intervju sa njim..
Zlaja je u Kanadi od 1996te mislim.1994 je izasao iz Sarajeva uz pomoc Žere koji ga je nosio preko aerodroma .Otisao je za Zagreb gdje je poceo saradjivati sa Borisom Novkovicem i napisao mu par dobrih hitova,kasnije za London,pa Kanadu.Autor je i velikog hita kasnije Divljih jagoda i Tife "Kise jesenje"...Napisao je i knjigu poslije rata..."Mozda ce sutra biti suncan dan" ali mislim da je nema u prodaji..Kasnije ga je Žera kontaktirao kad je i on izasao iz Sarajeva krajem 94te jer su u Zagrebu on i Darko(bubnjar Jelcic) ponovo okupili Jabuku uz pomoc novih clanova ali Zlaja nije bio zainteresovan...Bilo je tu jos nekih stvari.Uglavnom bio je pozvan i na jubilarni koncert u Zetri 2009 ali nije se odazvao.Covjek radi u Torontu i cini mi se kao Stulic da ne zeli imati kontakta sa javnosti.
Žera je nedavno izjavio sto se tice Crvene Jabuke vrata ce mu uvijek biti otvorena 8) ;-)
Ja koliko znam da je bilo i svađe između Žere i Zlaje, jer je Žera nastupao u ratu po diskotekama sa pjesmama Jabuke bez Zlajine dozvole, čak je ja mislim došlo i do suda to sve, imam negdje na kompjuteru taj novinski članak. Iz tog razloga možda Zlaja i neće da ima kontakta sa Žerom nikakvog ?
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#7 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Nylon wrote:
jim4 wrote:
dunlop wrote:ljudi, zna li iko išta o Zlaji? znam da je u Kanadi i to je to :sad:
bilo bi dobro da ga neko nađe i naprave intervju sa njim..
Zlaja je u Kanadi od 1996te mislim.1994 je izasao iz Sarajeva uz pomoc Žere koji ga je nosio preko aerodroma .Otisao je za Zagreb gdje je poceo saradjivati sa Borisom Novkovicem i napisao mu par dobrih hitova,kasnije za London,pa Kanadu.Autor je i velikog hita kasnije Divljih jagoda i Tife "Kise jesenje"...Napisao je i knjigu poslije rata..."Mozda ce sutra biti suncan dan" ali mislim da je nema u prodaji..Kasnije ga je Žera kontaktirao kad je i on izasao iz Sarajeva krajem 94te jer su u Zagrebu on i Darko(bubnjar Jelcic) ponovo okupili Jabuku uz pomoc novih clanova ali Zlaja nije bio zainteresovan...Bilo je tu jos nekih stvari.Uglavnom bio je pozvan i na jubilarni koncert u Zetri 2009 ali nije se odazvao.Covjek radi u Torontu i cini mi se kao Stulic da ne zeli imati kontakta sa javnosti.
Žera je nedavno izjavio sto se tice Crvene Jabuke vrata ce mu uvijek biti otvorena 8) ;-)
Ja koliko znam da je bilo i svađe između Žere i Zlaje, jer je Žera nastupao u ratu po diskotekama sa pjesmama Jabuke bez Zlajine dozvole, čak je ja mislim došlo i do suda to sve, imam negdje na kompjuteru taj novinski članak. Iz tog razloga možda Zlaja i neće da ima kontakta sa Žerom nikakvog ?
Jabuka trenutno najvise saradjuje sa Asmirom Spahicem koji je vecinski autor danas svih pjesama novih,prije je to bio Dino Šaran...a sto se tice Zlaje jedan od najboljih sarajevkih umjetnika...Uz neprevazidjenog Dražena Ričla Ziju dusa Crvene jabuke. Imali su zajedno duh one prave sarajevske pop rock skole.
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#8 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Nylon wrote:
jim4 wrote:
dunlop wrote:ljudi, zna li iko išta o Zlaji? znam da je u Kanadi i to je to :sad:
bilo bi dobro da ga neko nađe i naprave intervju sa njim..
Zlaja je u Kanadi od 1996te mislim.1994 je izasao iz Sarajeva uz pomoc Žere koji ga je nosio preko aerodroma .Otisao je za Zagreb gdje je poceo saradjivati sa Borisom Novkovicem i napisao mu par dobrih hitova,kasnije za London,pa Kanadu.Autor je i velikog hita kasnije Divljih jagoda i Tife "Kise jesenje"...Napisao je i knjigu poslije rata..."Mozda ce sutra biti suncan dan" ali mislim da je nema u prodaji..Kasnije ga je Žera kontaktirao kad je i on izasao iz Sarajeva krajem 94te jer su u Zagrebu on i Darko(bubnjar Jelcic) ponovo okupili Jabuku uz pomoc novih clanova ali Zlaja nije bio zainteresovan...Bilo je tu jos nekih stvari.Uglavnom bio je pozvan i na jubilarni koncert u Zetri 2009 ali nije se odazvao.Covjek radi u Torontu i cini mi se kao Stulic da ne zeli imati kontakta sa javnosti.
Žera je nedavno izjavio sto se tice Crvene Jabuke vrata ce mu uvijek biti otvorena 8) ;-)
Ja koliko znam da je bilo i svađe između Žere i Zlaje, jer je Žera nastupao u ratu po diskotekama sa pjesmama Jabuke bez Zlajine dozvole, čak je ja mislim došlo i do suda to sve, imam negdje na kompjuteru taj novinski članak. Iz tog razloga možda Zlaja i neće da ima kontakta sa Žerom nikakvog ?
Ima dosta tih arhivskih clanaka na netu...
Last edited by jim4 on 09/02/2012 19:37, edited 1 time in total.
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#9 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

jim4 wrote: Jabuka trenutno najvise saradjuje sa Asmirom Spahicem koji je vecinski autor danas svih pjesama novih,prije je to bio Dino Šaran...a sto se tice Zlaje jedan od najboljih sarajevkih umjetnika...Uz neprevazidjenog Dražena Ričla Ziju dusa Crvene jabuke. Imali su zajedno duh one prave sarajevske pop rock skole.
Zijo i Zlaja... kakav je to tandem bio. Kad bih mogla, vratila bih upravo te 80te da uživam u njihovoj muzici :sad:
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#10 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#11 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#12 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Nylon wrote:
jim4 wrote:
dunlop wrote:ljudi, zna li iko išta o Zlaji? znam da je u Kanadi i to je to :sad:
bilo bi dobro da ga neko nađe i naprave intervju sa njim..
Zlaja je u Kanadi od 1996te mislim.1994 je izasao iz Sarajeva uz pomoc Žere koji ga je nosio preko aerodroma .Otisao je za Zagreb gdje je poceo saradjivati sa Borisom Novkovicem i napisao mu par dobrih hitova,kasnije za London,pa Kanadu.Autor je i velikog hita kasnije Divljih jagoda i Tife "Kise jesenje"...Napisao je i knjigu poslije rata..."Mozda ce sutra biti suncan dan" ali mislim da je nema u prodaji..Kasnije ga je Žera kontaktirao kad je i on izasao iz Sarajeva krajem 94te jer su u Zagrebu on i Darko(bubnjar Jelcic) ponovo okupili Jabuku uz pomoc novih clanova ali Zlaja nije bio zainteresovan...Bilo je tu jos nekih stvari.Uglavnom bio je pozvan i na jubilarni koncert u Zetri 2009 ali nije se odazvao.Covjek radi u Torontu i cini mi se kao Stulic da ne zeli imati kontakta sa javnosti.
Žera je nedavno izjavio sto se tice Crvene Jabuke vrata ce mu uvijek biti otvorena 8) ;-)
Ja koliko znam da je bilo i svađe između Žere i Zlaje, jer je Žera nastupao u ratu po diskotekama sa pjesmama Jabuke bez Zlajine dozvole, čak je ja mislim došlo i do suda to sve, imam negdje na kompjuteru taj novinski članak. Iz tog razloga možda Zlaja i neće da ima kontakta sa Žerom nikakvog ?
Zlaji su vrata širom otvorena

Iako Zlatko Arslanagić Zlaja od 1995. godine živi u Kanadi, ljudi Vas često pitaju za njega.

- Pred novinarima sam 1995. godine imao telefonski razgovor s njim, njegovi stavovi su snimljeni. Čovjek neće, ja se ne mogu zbog njega seliti u Kanadu. Niko njega niti je tjerao niti je ovo naša "Jabuka". Grupa je svojina i mrtvih ljudi koji su poginuli za "Jabuku". Ne vidim nijedan normalan razlog što sam trebao grupu ukinuti zato što Zlatko Arslanagić ne svira. Njemu su vrata široko otvorena. Ne da ja njega zovem, mi smo dokazali da se može i bez njega, ali bih volio da je sve ostalo onako kako je bilo. Meni je bitno da su generacije i generacije odrasle uz "Jabuku" i da moj Zijo i Aljoša mogu mirno da leži pod zemljom. Niko do nas ništa ne svojata, ljudi se vežu uz pjesme, a ne uz osobe. Stariji naše pjesme vraćaju u neka lijepa vremena, mlađe uče nekim normalnim tinejdžerskim ljubavima, ne uče ih zlu, anarhiji, zakolji, ubij, opsuj...


Ovo je iz Avaza dio intervju-a
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#13 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

jim4 wrote:
Nylon wrote:
Ja koliko znam da je bilo i svađe između Žere i Zlaje, jer je Žera nastupao u ratu po diskotekama sa pjesmama Jabuke bez Zlajine dozvole, čak je ja mislim došlo i do suda to sve, imam negdje na kompjuteru taj novinski članak. Iz tog razloga možda Zlaja i neće da ima kontakta sa Žerom nikakvog ?
Zlaji su vrata širom otvorena

Iako Zlatko Arslanagić Zlaja od 1995. godine živi u Kanadi, ljudi Vas često pitaju za njega.

- Pred novinarima sam 1995. godine imao telefonski razgovor s njim, njegovi stavovi su snimljeni. Čovjek neće, ja se ne mogu zbog njega seliti u Kanadu. Niko njega niti je tjerao niti je ovo naša "Jabuka". Grupa je svojina i mrtvih ljudi koji su poginuli za "Jabuku". Ne vidim nijedan normalan razlog što sam trebao grupu ukinuti zato što Zlatko Arslanagić ne svira. Njemu su vrata široko otvorena. Ne da ja njega zovem, mi smo dokazali da se može i bez njega, ali bih volio da je sve ostalo onako kako je bilo. Meni je bitno da su generacije i generacije odrasle uz "Jabuku" i da moj Zijo i Aljoša mogu mirno da leži pod zemljom. Niko do nas ništa ne svojata, ljudi se vežu uz pjesme, a ne uz osobe. Stariji naše pjesme vraćaju u neka lijepa vremena, mlađe uče nekim normalnim tinejdžerskim ljubavima, ne uče ih zlu, anarhiji, zakolji, ubij, opsuj...


Ovo je iz Avaza dio intervju-a
Image

Evo,mislim da je Nylon mislio na ovaj članak. Meni se sve čini da bi Zlaja njega lahko mogao tužiti sada.
Nylon
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:54

#14 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by Nylon »

E upravo na taj ;)
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#15 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Samo steta sto nema na youtube nikakav LIVE koncert originalne postave Jabuke sa Zijom...Bilo bi lijepo da je to sacuvano i da neko zakaci ako ima.
Ima dosta stvari iz Nadrealista kao i ovaj Chanel in memoriam Zijo i Aljosa na Youtube
http://www.youtube.com/user/CrvenaJabukaFan
Last edited by jim4 on 08/02/2012 00:10, edited 1 time in total.
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#16 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

jim4 wrote:Samo steta sto nema na youtube nikakav LIVE koncert originalne postave Jabuke sa Zijom...Bilo bi lijepo da je to sacuvano i da neko zakaci ako ima.
Ima dosta stvari iz Nadrealista kao i ovaj Chanel in memoriam Zijo i Aljosa na Youtube
http://www.youtube.com/user/CrvenaJabukaFan
Ima samo ovaj, sa Elvisom.


Koncert u Mostaru im je trebao piti prvi, zato i nema ništa snimljeno osim njihovih nastupa na TV-u :(
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#17 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

dunlop wrote:
jim4 wrote:Samo steta sto nema na youtube nikakav LIVE koncert originalne postave Jabuke sa Zijom...Bilo bi lijepo da je to sacuvano i da neko zakaci ako ima.
Ima dosta stvari iz Nadrealista kao i ovaj Chanel in memoriam Zijo i Aljosa na Youtube
http://www.youtube.com/user/CrvenaJabukaFan
Ima samo ovaj, sa Elvisom.


Koncert u Mostaru im je trebao piti prvi, zato i nema ništa snimljeno osim njihovih nastupa na TV-u :(
Bilo je dosta nastupa live...samo sto su u Mostaru trebali imati prvi samostalni nastup kao bend.Npr zadnji nastup su imali u Beogradu pocetkom septembra na Trgu Marxa i. Engelsa bilo je jos dosta popularnih grupa tada pred vise od 300 000 ljudi.Ima jedan intervju gdje Žera o tome prica....a zadnje snimke Zijo je snimio u Sarajevu,probne snimke drugog albuma kojeg su trebali snimati krajem septembra( moze se na youtube pronaci neke od tih demo snimaka) u Zagrebu ali ipak je odluceno da nastupe prvo u Mostaru,Zenici i jos par gradova ta neka mini turneja pa da udju u studio snimati novi album...




dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#18 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

Bilo je dosta nastupa live...samo sto su u Mostaru trebali imati prvi samostalni nastup kao bend.Npr zadnji nastup su imali u Beogradu pocetkom septembra na Trgu Marxa i. Engelsa bilo je jos dosta popularnih grupa tada pred vise od 300 000 ljudi.Ima jedan intervju gdje Žera o tome prica....a zadnje snimke Zijo je snimio u Sarajevu,probne snimke drugog albuma kojeg su trebali snimati krajem septembra( moze se na youtube pronaci neke od tih demo snimaka) u Zagrebu ali ipak je odluceno da nastupe prvo u Mostaru,Zenici i jos par gradova ta neka mini turneja pa da udju u studio snimati novi album...
Bilo bi dobro kada bi neko imao i postavio te snimke na youtube... Znam za demo snimke, preslušala sam ih sve. Vidjela sam čak i da ima par spotova, kao onaj za "Nek' te on ljubi" koji nisu postavljeni nigdje, samo TV nastupi su tu.
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#19 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »




Nylon
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:54

#20 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by Nylon »

Ma ljudi ba, ovo je sve uredu i neka je postavljeno al ovo je tema Zlatko Arslanagić da li naše novine, portali bilo ko može stupit u kontakt sa njim?
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#21 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Nylon wrote:Ma ljudi ba, ovo je sve uredu i neka je postavljeno al ovo je tema Zlatko Arslanagić da li naše novine, portali bilo ko može stupit u kontakt sa njim?
Vjerovatno bi mogli da hoce,Žera vjerovatno ima broj,potraze broj Zlajin samo 8-)
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#22 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

jim4 wrote:
Nylon wrote:Ma ljudi ba, ovo je sve uredu i neka je postavljeno al ovo je tema Zlatko Arslanagić da li naše novine, portali bilo ko može stupit u kontakt sa njim?
Vjerovatno bi mogli da hoce,Žera vjerovatno ima broj,potraze broj Zlajin samo 8-)
Kad bih došla do njegove sadašnje adrese, ja bih mu rado poslala jedno pismo, kada već novinari ne žele da se aktiviraju.. Mnogo ljudi bi se obradovalo kada bi neko objavio možda jednu njegovu sliku sadašnju, i kratki intervju sa pitanjima šta radi i kako je. Ništa više ne tražimo :(
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#23 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Dok u snu silazim ulicom Kralja Tomislava…

…vidim te kako je pretrčavaš na onom dijelu između brojeva 17 i 20. Kako izbjegavaš gomilu uglja koja zauzima cijeli pločnik i dio ulice. Julsko je prijepodne ali domaćin se pripremio za zimu. Vidim te kako u prolazu onako ovlaš, tenom, guraš komadić uglja i onda nestaješ u haustoru dok te prati škripa šarki na vratima.

Vidim te ponovo, kao da je potpuno normalno da se možeš pojaviti u isto vrijeme na različitim mjestima, sada na suprotnom dijelu ulice kako stojiš sa Sašom i Draženom.

Ali to nije jedino čudo koje se dešava u ovoj ulici.

Dok se smijete izgledate kao rode. Jednom se nogom oslanjate na drugu i povijate se kao na vjetru. Da bi se ta slika uokvirila treba spomenuti kako u njenom gornjem uglu izviruje Kemo, obučar ovdašnji. Gleda uz, niz ulicu i ostaje kao zaleđen u kadru.

Vidim kako na ćošku sa ulicom Sutjeska domaćica popunjava loto listiće. Ceker je odložila na beton. Nagnuta nad aluminijski pult, sporo upisuje brojeve. Nogom odguruje kera koga privlači samo ceker. Kada završi vraća olovku nekom iza nje. Na kraju dugog reda vidim i jednu nervoznu nogu koja se ritmički kreće gore-dolje. Prazna pivska flaša. Vidim poštara Mitra koji ulazi u kadar na samom dnu ulice. Deset je sati i on izranja na mjestu bivšeg paviljona. Ako imaš dovoljno vremena, to znači sate, vidjećeš kako se lijeno vuče prateći izlomljeni ritam uličnih brojeva. Treba li da te podsjetim da trebaju sati trake da zabiljeziš kako se prazni njegova torba. Izgubićemo ga negdje poslije dva sata. Ali ti si iskusni vuk popodnevne pitomine u ulici Kralja Tomislava i znaš da je on u to vrijeme u bifeu “Šibenik”. Tamo se horski raspravlja i uvijek postoji pitanje dana. Mitar ne učestvuje u diskusiji osim što povremeno i glasno potvrdi zvanične istine.

Pazi sad ovo. Samo malo je potrebno, jednim zamahom krila i odmah sam iznad zgrada. Kroz potkrovni prozor posmatram te kako u Lipa blok prepisuješ naslove iz knjige “101 sevdalinka”. Na vrhu je zapisano Dugum kuje dugamdija Aljo, pa onda u nizu budila majka Mujagu, umorih se ruže trgajući, majka Fatu kroz tri gore viče, konja kuje Dizdarević Meho. Na dnu papira stoji još i uzeh đugum i maštrafu, pođoh na vodu. Pa sad ti vidi.

Evo nas u bašti kafane Koševo. Već satima traje takmičenje ko se može sjetiti najsmješnijeg naslova u Oslobođenju. U finalu su Utakmica za nezaborav (on je kandidat i za najžešći) i Skuplji međunarodni halo (Sarajevska hronika, nakon poskupljenja telefonskih impulsa). Šta vidiš oko sebe? Zatvori oči, ja ću govoriti.

Najbliži sto, urednici sa Radio Sarajeva. Njih je petoro a na stolu je 40 pivskih flaša. Sitna matematska neusaglašenost biva nadoknađena inspirativnim dijalogom o najkvalitetnijem telećom pečenju u BiH. Napuštamo ih dok u vazduhu lebdi tek postavljeno pitanje – a da li si probao rakiju od repe?

Naredni sto su pripravnici iz iste kuće.
Taksisti kojima je dosadilo da čekaju dole na ulici,
Onaj ljubavni par iz Kikićeve.
Čupo koji čeka ekipu za balote.
Ima i praznih stolova ali ja ne vidim u budućnost.

Podnevni je sat. Pola ulice je u sjeni. Sjaji tamo prema gimnazijskom parku. Vidim profesora Strucu kako kod komše ispija dnevnu dozu boze. Mukelefa uzima novine na trafici. Studenti i đaci. Dimnjačar. Ona dvojica koji viču staarii stvaari. Cvjećara. Gospođa Ljubica prije nego što zamakne u haustor osmatra izlog granapa u naivnoj nadi da se tamo pojavilo nešto novo. Bajadera. Nije samo da vidim, dio sam svega toga ali sad kad bi me upitao nemam pojma gdje sam krenuo.

Vidim vas kako se primićete zgradi radija. Zenit sa kosom do ramena, drčan. Ono u smislu šta treba da uradimo. Nesko kratko ošišan, ne mogu ni pretpostaviti šta misli, Roki kao i obično, tek je slučajno tu. Stojite na ćosku i prvo ste pogledali u sat. Ranije ste stigli i sada osmatrate okolne zgrade. Vidim vas i mislim šta će sutra biti u onom djelu Primusa koji nosi priglup naslov Top Lista Nadrealista. Treba da napravite prvu emisiju i još uvijek se pitam šta mi je trebalo da vam kažem ajde pokušajte.

Vidim te dok silaziš niz ulicu Kralja Tomislava. Brzo i ne okrečući se. U rukama samo futrola za gitaru. Htio bih da te zovnem ali si suviše daleko. Ukoso prelaziš ulicu i u mom vidokrugu ostaje samo trepereće svjetlo semafora.

Dok ne protrljam oči i samo me poznati obrisi zgrada uvjere da je sve po starom i da se sve promjenilo.



(Ovo je e-mail poruka koju je septembra 1996. godine Boro Kontić umjesto recenzije uputio Zlatku Arslanagiću, kada je Zlaja iz Toronta poslao knjigu pjesama “Između nekad i sad” sa molbom – “Volio bih, ako može, da se ovo objavi u Sarajevu”) sarajevo.co.ba
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#24 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

tekst: Đorđe Balašević/Zlatan Fazlić
muzika: Zlatko Arslanagić-Zlaja

User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#25 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by Better Man »

Zlatko Arslanagić je napisao Radetu Šerbedžiji pjesmu Imam pjesmu za tebe koja otvara istoimeni album Šerbedžije!
Njegovim odlaskom Crvena Jabuka je prestala biti Crvena Jabuka i pretvorila se u klasično smeće!
Post Reply